Απορίες για κατατακτήριες

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Φυσικά αξίζει να δοκιμάσεις.

Λογικά θα έχει βγει σχετική ανακοίνωση από τη γραμματεία για προθεσμίες δήλωσης και μαθήματα. Συνήθως είναι 3 μαθήματα του 1ου έτους. Ψάξε στα φοιτητικά φόρουμ της σχολής, θα βρεις πληροφορίες.

Καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σε όλους όσους θα δώσουν φέτος κατατακτήριες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marelpt

Νεοφερμένος

Ο Marelpt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παιδιά, να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Για ΑΣΟΕΕ με τι βαθμούς πάνω-κάτω μπορεί κάποιος να περάσει? Ξέρω ότι εξαρτάται από διάφορα, αλλά ρωτάω να μου πείτε ενδεικτικά. Όποιος ξέρει ας βοηθήσει. Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Απο Πληροφορικη ΑΠΘ μπορω να μπω με κατατακτηριες Λοχρη Παμακ ή επειδη ειναι εντελως ασχετα το ενα με το αλλο δεν γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Ειδικά αν είσαι από ΤΕΙ και πας σε ομοειδές Πανεπιστημιακό Τμήμα σχεδόν πάντα κανένα μάθημα δεν αναγνωρίζεται, γιατί συνήθως η ύλη σε ποσότητα και επίπεδο είναι λιγότερη και χαμηλότερη, αντίστοιχα, στο ΤΕΙ από ό,τι στο Πανεπιστήμιο.

Τι άστοχο σχόλιο είναι αυτό!!!!από πότε γίνεται αυτο???πάντα αναγνωρίζονται τα ίδια μαθήματα.Βέβαια παίζει ρόλο τι βαθμό είχες κτλ...αλλά αυτό για την ύλη ε πλέον είναι άκυρο....Φυσικά και δεν αναγνωρίζονται όλα γιατί κανένα τμήμα δεν έχει τα ίδια μαθήματα παρόλα αυτά κοινά μαθήματα δεν άκουσα ποτέ να μην αναγνωρίζονται...Τέλος πάντων μιλάω για σχολές που έχω δει, δεν ξέρω για όλες..Η φίλη μου στο οικονομικό είχε μάθημα στατιστικής το οποίο είχα και εγώ στην ηλεκτρονική...Τώρα αν πάω με κατατακτήριες φυσικά και δεν θα μου το αναγνωρίσουν γιατί άλλη στατιστική έκανα εγώ και άλλη στατιστική έκανε αυτή και όχι γιατί η ύλη μου ήταν κατώτερης ποιότητας

Άσχετο, οι πτυχιούχοι των δομικών έργων και έργων υποδομής μπαίνουν στο 5 εξάμηνο στους πολιτικούς μηχανικούς
Και στο τμήμα μου που σχετίζεται λίγο πολύ με τη φυσική γνώρισα δύο άτομα φυσικούς που έδωσαν κατατακτήριες και μπήκαν στο τρίτο εξάμηνο αντίστοιχα και οι ηλεκτρονικοί στο φυσικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Τι άστοχο σχόλιο είναι αυτό!!!!από πότε γίνεται αυτο???πάντα αναγνωρίζονται τα ίδια μαθήματα.Βέβαια παίζει ρόλο τι βαθμό είχες κτλ...αλλά αυτό για την ύλη ε πλέον είναι άκυρο....Φυσικά και δεν αναγνωρίζονται όλα γιατί κανένα τμήμα δεν έχει τα ίδια μαθήματα παρόλα αυτά κοινά μαθήματα δεν άκουσα ποτέ να μην αναγνωρίζονται...Τέλος πάντων μιλάω για σχολές που έχω δει, δεν ξέρω για όλες..Η φίλη μου στο οικονομικό είχε μάθημα στατιστικής το οποίο είχα και εγώ στην ηλεκτρονική...Τώρα αν πάω με κατατακτήριες φυσικά και δεν θα μου το αναγνωρίσουν γιατί άλλη στατιστική έκανα εγώ και άλλη στατιστική έκανε αυτή και όχι γιατί η ύλη μου ήταν κατώτερης ποιότητας

Άσχετο, οι πτυχιούχοι των δομικών έργων και έργων υποδομής μπαίνουν στο 5 εξάμηνο στους πολιτικούς μηχανικούς
Και στο τμήμα μου που σχετίζεται λίγο πολύ με τη φυσική γνώρισα δύο άτομα φυσικούς που έδωσαν κατατακτήριες και μπήκαν στο τρίτο εξάμηνο αντίστοιχα και οι ηλεκτρονικοί στο φυσικό

Καλημέρα σας. Δεν είναι σχόλιο δικό μου σχετικά με τις κατατακτήριες από ΤΕΙ σε Πανεπιστήμιο, αλλά αυτό που λαμβάνει χώρα τις περισσότερες φορές. Δεν είχα καμία δηλαδή υπόνοια να "μειώσω" κάτι, απλά ανέφερα του τι γίνεται συνήθως. Ακόμα και από Πανεπιστήμιο σε Πανεπιστήμιο συμβαίνει αυτό, (δεν έχει να κάνει δηλαδή μόνο μεταξύ Πανεπιστημίου και ΤΕΙ), αλλά δεν ανέφερα όλες τις περιπτώσεις γιατί α) μόνο αυτό ρώταγαν (από ΤΕΙ σε Πανεπιστήμιο) στο προηγούμενο ποστ και β) για να μη γίνει τρελλό "σεντόνι" στο ποστ (που ήδη ήταν). Εν κατακλείδι ΔΕΝ αναγνωρίζονται πάντα τα ίδια μαθήματα (τρελλό ή όχι, έτσι γίνεται συνήθως) και η εμπειρία μου που καταθέτω είναι ότι αυτό (της αναγνώρισης μαθήματος) γίνεται με περισσότερες πιθανότητες, όταν πρόκειται για ίδιο Ίδρυμα. Δηλαδή να κρατάτε μικρό καλάθι για την εν λόγω διαδικασία. Και ναι, αναφέρομαι ακόμα και όταν ο τίτλος μαθήματος είναι ακριβώς ο ίδιος! Αυτό που γίνεται δηλαδή είναι κατάθεση και Οδηγού Σπουδών του πρώτου Τμήματος (το ζητάει η Γραμματεία) και το κάθε μέλος ΔΕΠ (μόνος του!) αποφασίζει αν το δέχεται ή όχι. Ο βαθμός που αναφέρεις, επί της διαδικασίας, όχι δεν παίζει κανένα ρόλο. Αν αναγνωριστεί, αναγνωρίστηκε και αυτόματα μεταφέρεται ο (ίδιος) βαθμός. Αυτός είναι και ο λόγος που στις κατατακτήριες καταθέτεις και αναλυτική βαθμολογία του πρώτου πτυχίου σου.

Καλώς ή κακώς ιδίως μεταξύ ΤΕΙ και Πανεπιστημίου δεν αναγνωρίζεται στις περισσότερες των περιπτώσεων (και αυτό για να μη φανώ απόλυτος), γιατί όντως πολλές φορές η ύλη δεν είναι ίδια (συνήθως λιγότερα κεφάλαια στο ΤΕΙ) και έστω αν θέλετε αυτή είναι η συνήθης δικαιολογία (σωστή ή όχι κρίνεται κατά περίπτωση). Μάλιστα έχει υποπέσει στην αντίληψή μου τελευταία Τμήματα κυρίως των θεωρητικών σπουδών να ΜΗΝ αναγνωρίζουν κανένα μάθημα (ακόμα και του ίδιου Ιδρύματος να είναι) στηριζόμενοι σε σχετικό νόμο από εποχή κ.Γιαννάκου 2006 (ναι, δηλαδή το άλλο άκρο ακριβώς). Ωστόσο, αυτό ΔΕΝ εφαρμόζεται σε όλα τα Τμήματα. Δηλαδή υπάρχουν στο όλον πολλές υποπεριπτώσεις.

Περί κατατάξεων σε εξάμηνο πτυχίουχων διαφόρων σχολών από ΤΕΙ ή/και Πανεπιστήμια και νέο ΤΕΙ/Πανεπιστήμιο παίζουν όντως πολλές περιπτώσεις. Ανέφερα πριν τις 2 κλασσικότερες περιπτώσεις (για να μη γίνει σεντόνι) αναφέροντας, παράλληλα, ότι υφίστανται εξαιρέσεις. Μάλιστα τα ΤΕΙ από ό,τι γνωρίζω (δεν ξέρω φυσικά για όλα) συνήθως κατατάσσουν οποιοδήποτε πτυχίουχο (ναι, υπάρχουν άτομα που είναι πτυχιούχοι Πανεπιστημίου και πάνε μετά σε ΤΕΙ. Δεν είναι περίεργο) μόνο στο 3ο εξάμηνο σπουδών. Δεν αποκλείεται, όμως, να αναγνωριστεί και μάθημα από μεταγενέστερο εξάμηνο. Προσοχή πάντως γενικότερα, δεν σημαίνει στο οποιοδήποτε εξάμηνο κατάταξης τοποθετηθεί κάποιος, ότι δεν θα χρωστάει και μαθήματα προηγούμενων εξαμήνων ή και να αναγνωριστεί μάθημα μεταγενέστερου εξαμήνου. Και εδώ παίζουν όλες οι περιπτώσεις.

βεβαιώνεται ότι από ΤΕΙ Γεωτεχνικού χαρακτήρα σε Πανεπιστήμιο Γεωπονικής φύσεως, όντως, δεν αναγνωρίζεται κανένα μάθημα εκτός των 3 θεωρητικών μαθημάτων που δόθηκαν (αν δόθηκαν) κατά τις κατατακτήριες εξετάσεις. Αν γνωρίζει κανένας ακόμα του τι γίνεται ακριβώς συγκεκριμένα σε Τμήματα, ας το αναφέρει για να συμπληρώνεται "τράπεζα" πληροφόρησης.

υ.γ. Έχω συμμετάσχει σε τέτοια διαδικασία (τώρα κάνω 2ο πτυχίο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Ισχύει αυτό που λέει ο VouDou.
Για παράδειγμα στην Ιατρική η ανατομία/φυσιολογία από πανεπιστήμιο νοσηλευτικής αναγνωρίζεται, μιας και τη κάνουν 100 φορές πιο λεπτομερειακά(δική μου εκτίμηση), αντίθετα του ΤΕΙ δεν αναγνωρίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
υ.γ. Έχω συμμετάσχει σε τέτοια διαδικασία (τώρα κάνω 2ο πτυχίο).

Και πόσα μαθήματα σου αναγνωρίστηκαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LIAGAN

Νεοφερμένος

Η LIAGAN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Μήπως έχει κανείς πληροφορείες ή θέματα για κατατακτήριες στο Οικονομικό του Βόλου?
Έχω ψάξει παντού αλλά δεν βρίκα κάτι...Όποιος μπορεί ας βοήθήσει γιατί δεν ξέρω τι να πρωτοδιαβάσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Μήπως έχει κανείς πληροφορείες ή θέματα για κατατακτήριες στο Οικονομικό του Βόλου?
Έχω ψάξει παντού αλλά δεν βρίκα κάτι...Όποιος μπορεί ας βοήθήσει γιατί δεν ξέρω τι να πρωτοδιαβάσω!

https://www.econ.uth.gr/anakoinoseis.html#fa μπες εδω και κοιτα ημερομηνια 19/6
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LIAGAN

Νεοφερμένος

Η LIAGAN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
https://www.econ.uth.gr/anakoinoseis.html#fa μπες εδω και κοιτα ημερομηνια 19/6
:D Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου!έχω δει την ύλη και διαβάζω εδώ και 2μήνες,δεν ξέρω όμως τι θέματα βάζουν και που να δώσω βαρύτητα!ειδικά στα μαθηματικά που είναι το αδύνατο σημείο μου:(

Γνωρίζει κάποιος αν τα θέματα στις κατατακτήριες είναι ίδια για ΑΕΙ και για ΤΕΙ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι, είναι για όλους τα ίδια, όπως και η ύλη άλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LIAGAN

Νεοφερμένος

Η LIAGAN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ναι, είναι για όλους τα ίδια, όπως και η ύλη άλλωστε.
Nα ρωτήσω και κάτι άλλο?είχα περάσει με κατατακτήριες πρίν 10χρόνια στο Οικονομικό του Α.Π.Θ.(είμαι ακόμα γραμμένη).Αφου είμαι μακρυά και δεν μπόρεσα να το τελειώσω θέλω να δώσω εξετάσεις και να περάσω στο οικονομικό του Βόλου(που είναι πιο κοντά).Γίνεται να δώσω και αν περάσω να διαγραφώ απο το Α.Π.Θ και να γραφώ στο Βόλο ή θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν κάνεις διαγραφή από την πρώτη σχολή δεν θα έχεις κανένα θέμα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Nα ρωτήσω και κάτι άλλο?είχα περάσει με κατατακτήριες πρίν 10χρόνια στο Οικονομικό του Α.Π.Θ.(είμαι ακόμα γραμμένη).Αφου είμαι μακρυά και δεν μπόρεσα να το τελειώσω θέλω να δώσω εξετάσεις και να περάσω στο οικονομικό του Βόλου(που είναι πιο κοντά).Γίνεται να δώσω και αν περάσω να διαγραφώ απο το Α.Π.Θ και να γραφώ στο Βόλο ή θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

Δίνεις κατατακτήριες εξετάσεις στο Οικονομικό του Βόλου και είσαι εγγεγραμμένη στο Οικονομικό ΑΠΘ. Αν δεν περάσεις (το απεύχομαι) παραμένεις στο Οικονομικό ΑΠΘ. Αν περάσεις διαγράφεσαι από το Οικονομικό ΑΠΘ και εγγράφεσαι στο Οικονομικό του Βόλου. Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LIAGAN

Νεοφερμένος

Η LIAGAN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δίνεις κατατακτήριες εξετάσεις στο Οικονομικό του Βόλου και είσαι εγγεγραμμένη στο Οικονομικό ΑΠΘ. Αν δεν περάσεις (το απεύχομαι) παραμένεις στο Οικονομικό ΑΠΘ. Αν περάσεις διαγράφεσαι από το Οικονομικό ΑΠΘ και εγγράφεσαι στο Οικονομικό του Βόλου. Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.
Σας ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις σας!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Και πόσα μαθήματα σου αναγνωρίστηκαν?

Αναγνωρίσθηκαν όλα τα μαθήματα με τον ίδιο τίτλο. Από τα μαθήματα με παρεμφερή τίτλο και με μεγάλο ποσοστό αλληλοκάλυψης ύλης (αλλά όχι 100% ή 100% αλληλοκάλυψη από 2 μαθήματα του πρώτου μου πτυχίου) που προέκυπταν κυρίως λόγω αλλαγών στα προγράμματα σπουδών με το πέρασμα των χρόνων (θυμάμαι ήταν 3-4 αυτά) δεν μού αναγνωρίστηκε μόλις ένα (είχα όμως όλη τη γνώση του, αλλά με συνδυασμούς μαθημάτων). Σε αυτό πήρα τη δικαιολογία "μελέτη υπό διαφορετική σκοπιά"! Ωστόσο μιλάμε για το ίδιο ΑΕΙ και πολλές φορές με το ίδιο μέλος ΔΕΠ και η διαδικασία κυλάει πιο γρήγορα και (σχεδόν) αυτόματα (συνήθως δεν αναλώνεται χρόνος για τη μελέτη του οδηγού σπουδών θαρρώ, αφού μιλάμε για έναν μόνο).

Κατατάχθηκα στο 7ο εξάμηνο σπουδών του νέου Τμήματος και έλαβα αναγνώριση μαθημάτων από όλα τα εξάμηνα σπουδών (από το πρώτο έως και 9ο). Ωστόσο, επίσης, έπρεπε να παρακολουθήσω και μερικά μαθήματα από το 1ο έως και 6ο εξάμηνο σπουδών (αυτά μεταθέρθηκαν στην καρτέλα μου στο 7ο και 8ο εξάμηνο ανάλογα μ ετο αν διδάσκονται σε χειμερινό ή εαρινό εξάμηνο, αντίστοιχα, γιατί είμαι φοιτητής από το 7ο εξάμηνο όπως είπα)... Σε όποιο μάθημα μού αναγνωρίσθηκε (δηλαδή πήρα απαλλαγή) από το 1-6 εξάμηνο σπουδών ΔΕΝ υπάρχει καν στην καρτέλα μου. Σε ό,τι πήρα αναγνώριση από το 7-9 εξάμηνο σπουδών απλά μεταφέρθηκε αυτόματα ο (ίδιος) βαθμός (θεωρία και εργαστήριο) από το πρώτο μου πτυχίο.

Επίσης, μού χρεώθηκε να ξανακάνω πρακτική άσκηση [είναι υποχρεωτικής φύσεως σε αυτό το Πανεπιστημιακό Ίδρυμα για τη λήψη του πτυχίου και γίνεται καλοκαίρια... εκτός και αν είσαι "παλιός" (μετά τα 5 έτη σπουδών) και την κάνεις όποια στιγμή του ημερολογιακού έτους για να τελειώνεις] και, φυσικά, νέα πτυχιακή μελέτη (πειράματα πάγκου πάντα).

Αυτά με την περίπτωσή μου...

Άλλος επιτυχών από άλλο Πανεπιστήμιο (αλλά με πτυχίο θετικών επιστημών) είχε κάνει αίτηση για μερικά τύπου Μαθηματικοφυσικοχημειοσταστιστικές (προφορική συζήτηση) και είχε λάβει (θετική) απάντηση μόνο για τα Μαθηματικά. Για τα υπόλοιπα περίμενε και δεν ξέρω τι έγινε. Εδώ η διαδικασία είναι πιο χρονοβόρα (μελέτη δύο οδηγών σπουδών). Αυτός κατατάχθηκε στο 3ο εξάμηνο σπουδών και έχει στην καρτέλα του τα μαθηματικά και τα 3 θεωρητικά μαθήματα που δόθηκαν στις κατατακτήριες.

Πτυχιούχος από ΤΕΙ συναφούς ειδικότητας με το Πανεπιστημιακό Τμήμα κατατάχθηκε στο 3ο εξάμηνο σπουδών. Δεν αναγνωρίσθηκε κανένα μάθημα από το ΤΕΙ, που είχε αιτηθεί.. μόνο των πρώτων 3 ετών στο πρόγραμμα σπουδών είχε κάποια κοινά μαθήματα, με τη "δικαιολογία" που ανέφερα ανωτέρω (λιγότερη ύλη και στα κοινά κεφάλαια όχι την ίδιας εμβάθυνσης βάσει υποτίτλων). Το αυτό το έχω πληροφορηθεί ότι συμβαίνει και σε άλλα Πανεπιστημιακά Τμήματα. Στην καρτέλα είχε βαθμό μόνο στα 3 θεωρητικά μαθήματα που δόθηκαν στις κατατακτήριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Αναγνωρίσθηκαν όλα τα μαθήματα με τον ίδιο τίτλο. Από τα μαθήματα με παρεμφερή τίτλο και με μεγάλο ποσοστό αλληλοκάλυψης ύλης (αλλά όχι 100% ή 100% αλληλοκάλυψη από 2 μαθήματα του πρώτου μου πτυχίου) που προέκυπταν κυρίως λόγω αλλαγών στα προγράμματα σπουδών με το πέρασμα των χρόνων (θυμάμαι ήταν 3-4 αυτά) δεν μού αναγνωρίστηκε μόλις ένα (είχα όμως όλη τη γνώση του, αλλά με συνδυασμούς μαθημάτων). Σε αυτό πήρα τη δικαιολογία "μελέτη υπό διαφορετική σκοπιά"! Ωστόσο μιλάμε για το ίδιο ΑΕΙ και πολλές φορές με το ίδιο μέλος ΔΕΠ και η διαδικασία κυλάει πιο γρήγορα και (σχεδόν) αυτόματα (συνήθως δεν αναλώνεται χρόνος για τη μελέτη του οδηγού σπουδών θαρρώ, αφού μιλάμε για έναν μόνο).

Κατατάχθηκα στο 7ο εξάμηνο σπουδών του νέου Τμήματος και έλαβα αναγνώριση μαθημάτων από όλα τα εξάμηνα σπουδών (από το πρώτο έως και 9ο). Ωστόσο, επίσης, έπρεπε να παρακολουθήσω και μερικά μαθήματα από το 1ο έως και 6ο εξάμηνο σπουδών (αυτά μεταθέρθηκαν στην καρτέλα μου στο 7ο και 8ο εξάμηνο ανάλογα μ ετο αν διδάσκονται σε χειμερινό ή εαρινό εξάμηνο, αντίστοιχα, γιατί είμαι φοιτητής από το 7ο εξάμηνο όπως είπα)... Σε όποιο μάθημα μού αναγνωρίσθηκε (δηλαδή πήρα απαλλαγή) από το 1-6 εξάμηνο σπουδών ΔΕΝ υπάρχει καν στην καρτέλα μου. Σε ό,τι πήρα αναγνώριση από το 7-9 εξάμηνο σπουδών απλά μεταφέρθηκε αυτόματα ο (ίδιος) βαθμός (θεωρία και εργαστήριο) από το πρώτο μου πτυχίο.

Επίσης, μού χρεώθηκε να ξανακάνω πρακτική άσκηση [είναι υποχρεωτικής φύσεως σε αυτό το Πανεπιστημιακό Ίδρυμα για τη λήψη του πτυχίου και γίνεται καλοκαίρια... εκτός και αν είσαι "παλιός" (μετά τα 5 έτη σπουδών) και την κάνεις όποια στιγμή του ημερολογιακού έτους για να τελειώνεις] και, φυσικά, νέα πτυχιακή μελέτη (πειράματα πάγκου πάντα).

Αυτά με την περίπτωσή μου...

Άλλος επιτυχών από άλλο Πανεπιστήμιο (αλλά με πτυχίο θετικών επιστημών) είχε κάνει αίτηση για μερικά τύπου Μαθηματικοφυσικοχημειοσταστιστικές (προφορική συζήτηση) και είχε λάβει (θετική) απάντηση μόνο για τα Μαθηματικά. Για τα υπόλοιπα περίμενε και δεν ξέρω τι έγινε. Εδώ η διαδικασία είναι πιο χρονοβόρα (μελέτη δύο οδηγών σπουδών). Αυτός κατατάχθηκε στο 3ο εξάμηνο σπουδών και έχει στην καρτέλα του τα μαθηματικά και τα 3 θεωρητικά μαθήματα που δόθηκαν στις κατατακτήριες.

Πτυχιούχος από ΤΕΙ συναφούς ειδικότητας με το Πανεπιστημιακό Τμήμα κατατάχθηκε στο 3ο εξάμηνο σπουδών. Δεν αναγνωρίσθηκε κανένα μάθημα από το ΤΕΙ, που είχε αιτηθεί.. μόνο των πρώτων 3 ετών στο πρόγραμμα σπουδών είχε κάποια κοινά μαθήματα, με τη "δικαιολογία" που ανέφερα ανωτέρω (λιγότερη ύλη και στα κοινά κεφάλαια όχι την ίδιας εμβάθυνσης βάσει υποτίτλων). Το αυτό το έχω πληροφορηθεί ότι συμβαίνει και σε άλλα Πανεπιστημιακά Τμήματα. Στην καρτέλα είχε βαθμό μόνο στα 3 θεωρητικά μαθήματα που δόθηκαν στις κατατακτήριες.

Ναι ανάλογα πόσο συναφή είναι τα δύο τμήματα..Κάνεις αίτηση για τα μαθήματα που θεωρείς ότι τα έχεις διδαχτεί στο πρώτο πτυχίο και από εκεί και πέρα είναι στην κρίση του τμήματος πόσα θα σου αναγνωρίσει.Δεν υπάρχει κάποιος νόμος ή κάτι άλλο που να το αποκλείει...Στους πολιτικούς μηχανικούς οι πτυχιούχοι μηχανικοί δομικών έργων μπαίνουν στο 5 εξάμηνο και τους αναγνωρίζονται αντίστοιχα μαθήματα...Εγώ σαν πτυχιούχος ηλεκτρονικός μηχανικός εαν δώσω κατατακτήριες στους πολιτικούς δεν θα μου αναγνωριστεί τίποτα που είναι και λογικό!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

McConkey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο McConkey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Mπορώ να κάνω μεταπτυχιακό και παράλληλα να εισαχθώ με κατατατκτήριες σε άλλο τμήμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Mπορώ να κάνω μεταπτυχιακό και παράλληλα να εισαχθώ με κατατατκτήριες σε άλλο τμήμα;

Νομίζω πως ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top