Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Βόλου

riasam

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου πείτε την γνωμη σας σχετικα με το αν θεωρειται οτι θα ανεβει η βάση του συγκεκριμένου τμήματος?Επίσης,είναι κάποιος αλλος απο σας που ενδιαφέρεται για αυτό το τμήμα??Α μήπως γνωρίζει κανείς αν αυτός ο κλάδος έχει την ίδια απορροφισιμότητα με ένα κοινό παιδαγωγικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marian

Νεοφερμένος

Η marian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
ναι κ μενα μ' ενδιαφερει αυτη η σχολη (αλλα μάλλον θα δηλωσω πρωτα το παιδαγωγικο κ μετα αυτο)εχω ρωτησει κατι γνωστους εχει αρκετα μειονεκτηματα αφου δεν εχουν ασεπ για να διοριζονται...παρ'ολα αυτα εχει απορροφητικοτητα αφου σε παιρνουν ως αναπληρωτη ή μπορεις κ να δουλευεις σε σπίτια ή στον ιδιωτικό τομέα...βεβαια αν πας σκετο παιδαγωγικό κ κανεις ενα μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη μπορει να εχεις κ καλυτερη μοιρα απο τ απόφοιτους αυτού του τμήματος....παντως το καινουργιο νομοσχεδιο που βγηκε για την ειδικη αγωγή ευννοει τους αποφοιτους της Εκπαιδευτικής κ πολιτικής εκπαιδευσης (καπως ετσι λέγεται) στη θεσσ οπου εκει τον τριτο χρόνο διαλέγεις αναμεσα σε δυο κατευθυνσεις οπου η μια ειναι δασκαλος ειδικης αγωγης.Αν κ αυτο το τμήμα εχει χαμηλοτερη βαση απο αυτο του Βόλου, μπορει φετος να ανέβει η ζήτηση....κ εγω μεσα στη χρονια ηθελα να το δηλωσω γιατι μου φαινεται πολυ ενδιαφέρουσα σχολή αλλα οι γονεις μου λενε ειναι ψυχοφθόρο, καλυτερα παιδαγωγικα....δεν ξερω τι θα κανω τελικα........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nata7270

Νεοφερμένος

Η nata7270 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Λοιπόν... Ειμαι φοιτητρια στο συγκεκριμένο τμήμα κ πιστεύω πως είναι από τα καλύτερα τμήματα!!! Και όσο για τον ασεπ, βγήκε νομοσχέδιο σύμφωνα με το οποίο από σεπτεμβριο δινουμε κ εμεισ κανονικά κ μπορούμε να γίνουμε μόνιμοι.....Αυτά!! Είναι πολύ καλή επιλογή για όσους μπορούν να αντέξουν αυτά τα παιδάκια.......:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chara7909

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
με αυτο το πτυχίο μπορει καποιος να εργαστει μονο σε σχολεια ειδικης αγωγής ή και σαν κανονικος δάσκαλος?:thanks:

και επισης οταν λεμε ειδκη αγωγή εννοουμε παιδια που έχουν προβληματα δυσλεξίας ή και νοητικά προβλήματα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Το Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής Αγωγής (ΠΤΕΑ) ιδρύθηκε το 1993. Εντάσσεται στη Σχολή Επιστημών του Ανθρώπου του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, έχει έδρα το Βόλο, και άρχισε να λειτουργεί το Σεπτέμβριο του 1998. Το ΠΤΕΑ είναι το μοναδικό πανεπιστημιακό τμήμα Eιδικής Aγωγής στην Ελλάδα.
Αποστολή του τμήματος είναι η κατάρτιση Ειδικών Παιδαγωγών για την Προσχολική και Πρώτη Σχολική Εκπαίδευση. Στο πλαίσιο του Προγράμματος Σπουδών του Τμήματος δίνεται στους φοιτητές/τριες η δυνατότητα εκπαίδευσης στις ακόλουθες ομάδες μαθητών/τριών με ειδικές ανάγκες:

  • Νοητική υστέρηση
  • Προβλήματα ακοής
  • Προβλήματα όρασης
  • Αυτισμός
  • Μαθησιακές δυσκολίες
Παράλληλα με την κατάρτισή τους ως Ειδικοί Παιδαγωγοί, οι απόφοιτοι του Τμήματος διαθέτουν την απαιτούμενη εκπαίδευση για να διδάξουν και στο χώρο της Γενικής Αγωγής.

https://www.sed.uth.gr/index.php?lang=gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marian

Νεοφερμένος

Η marian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
εγω ξέρω οτι μπορείς μόνο σε ειδικά σχολεία να διδάξεις.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kati

Νεοφερμένος

Ο kati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Άλλη μια ερώτηση κ απο εμένα..εβγαλα 18700 κ αναρωτιεμαι ποια ειναι η καλύτερη επιλογη..παιδαγωγικο η παιδαγωγικο ειδικης αγωγης?
Επίσης όταν ειδικέυεσαι μεσα στη σχολή σ'εναν κλάδο(πχ προβλήματα ακοης) επειτα στα σχολεια δουλευεις σ εκεινο π εξειδικευτηκες η αναλαμβανεις ολες τις περιπτωσεις?
Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marionikos

Νεοφερμένος

Ο marionikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Άλλη μια ερώτηση κ απο εμένα..εβγαλα 18700 κ αναρωτιεμαι ποια ειναι η καλύτερη επιλογη..παιδαγωγικο η παιδαγωγικο ειδικης αγωγης?
Επίσης όταν ειδικέυεσαι μεσα στη σχολή σ'εναν κλάδο(πχ προβλήματα ακοης) επειτα στα σχολεια δουλευεις σ εκεινο π εξειδικευτηκες η αναλαμβανεις ολες τις περιπτωσεις?
Ευχαριστω!

Αν τελειώσεις οποιαδήποτε σχολή που έχει σχέση με την ειδική αγωγή τότε υποχρεωτικά δουλεύεις σε μονάδα ειδικής αγωγής.Επιπλέον αν και όταν διοριστείς σίγουρα τα πρώτα χρόνια θα είσαι σε καθαρόαιμο ειδικό σχολείο με ότι αυτό συνεπάγεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steph

Νεοφερμένος

Η steph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Με ενδιαφέρει πολύ αυτή η σχολή..αλλά όλοι μου λένε πως δεν βρίσκεις εύκολα δουλειά..και πως είναι καλύτερα να πάω πρώτα παιδαγωγικό και να κάνω μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή..για να έχω την εναλλακτική να δουλέψω ως κανονική δασκάλα..αν κάποιος είναι σε αυτό το τμήμα ή ξέρει κάποιες παραπάνω πληροφορίες...please help me.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristotelis13

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ειναι καλυτερα να διαλεξεις το φπψ και στη συνεχεια να κανεις μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη.εχει παρα πολυ μεγαλη απορροφηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Tελειώνοντας το Παιδαγωγικό,μπορείς να κάνεις απλά μετεκπαίδευση(ούτε καν μεταπτυχιακό)με ειδίκευση στην ειδική αγωγή και να εργαστείς στα αντίστοιχα ειδικά σχολεία.Ωστόσο,η απορρόφηση είναι εξίσου η ίδια στην περίπτωση που επιλέξεις το Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής.Όπως και να 'χει,μπράβο που διάλεξες έναν κλάδο τόσο απαιτητικό,κυρίως από άποψη ψυχικού σθένους...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

z@uz@una

Νεοφερμένος

Η z@uz@una αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
δεν νομιζω πως υπαρχει σχολη με καλυτερη αποκατασταση απο την ειδηκης αγωγης .απο οτι εχω ακουση τους περνουν πριν καλα καλα τελειωσουν τη σχολη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina9138376

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πιστεύω πως είναι ένα πάρα πολύ καλό τμήμα..Με ενδιέφερε και εμένα κάποια στιγμή αρκετά αλλά με αποθάρρυναν οι περισσότεροι για τους γνωστούς λόγους,επειδή θα είναι ψυχοφθόρο,επειδή θα ασχοληθείς από την αρχή με κάτι τόσο εξειδικευμένο ενώ τα παιδαγωγικά σου δίνουν πολλές επιλογές για μετά,κτλ..
Πάντως πιστεύω πως αν κάποιος επιθυμεί να ασχοληθεί με τα παιδιά αυτά και είναι συνειδητοποιημένος όσον αφορά το αντικείμενο του και γνωρίζει πού θα απασχοληθεί μελλοντικά,τότε είναι η καλύτερη επιλογή..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaliorova

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Στέφη μου, δεν θα ακούς ποτέ το τι σου λένε οι άλλοι πάρα μόνο θα κάνεις αυτό που εσύ θες πραγματικά, θα το παλέψεις και θα τα καταφέρεις. Εάν είναι αυτό που θες να κάνεις πραγματικά τότε κάντο και κλείσε τα αυτιά σου στις "σειρήνες". ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

It's mOnEy honey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο It's mOnEy honey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Μπορείς να τελείωσεις κανονικά Π.Τ.Δ.Ε. και μετά να πάς στη Μαράσλειο.Απλά και εύκολα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steph

Νεοφερμένος

Η steph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά...!!!!!Απλά μου αρέσει πολύ αυτή η σχολή και θεωρώ πως αν θέλεις να γίνεις τέτοια δασκάλα..καλύτερα να πας σε μία σχολή που είναι μόνο για αυτά τα παιδιά..όλοι μου λένε να πάω πρώτα παιδαγωγικό..αλλά δεν θα το προτιμήσω μάλλον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος, παιδαγωγικό ειδικής αγωγής υπάρχει μόνο ένα, αυτό του Βόλου. Μ' αυτή τη λογική δεν πρέπει να έχει γεμίσει ο τόπος αποφοίτους της εν λόγω σχολής, επομένως και η εύρεση εργασίας δε θα πρέπει να είναι τόσο δύσκολη - πόσο μάλλον, όταν αγαπάς αυτό που κάνεις. :) Άλλωστε, εσύ είσαι ακόμα Β' Λυκείου. Οι δάσκαλοι έχουν μεγάλη απορρόφηση ΤΩΡΑ, κανείς δεν ξέρει τι θα γίνεται σε 6 χρόνια. Πολύ πιθανώς η κατάσταση να μην είναι αυτή που είναι σήμερα δεδομένων του αριθμού των τμημάτων και του αριθμού των νέων εισαχθέντων κάθε χρόνο. Το ίδιο ισχύει βέβαια και για το τμήμα που σε ενδιαφέρει. Ποιος μπορεί να ξέρει με σιγουριά τι αποκατάσταση θα έχουν οι ειδικοί παιδαγωγοί σε 6 χρόνια;

Τέλος, εγώ πιστεύω πως είναι καλύτερο να διαλέγεις τον πιο άμεσο τρόπο για την εκπλήρωση των ονείρων σου. Κανένας δε θέλει επιπλέον εμπόδια στο δρόμο του.

Καλή τύχη κι επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις να κάνεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boubou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλονή (Λέσβος). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
2 γνωστοι μου πηγαν στο τμημα της ειδικης αγωγης του βολου...υπαρχει κ ενα παρομοιο τμημα στν θεσαλλονικη δν ξερω ομως πως το λενε ακριβως...
απο οτι ξερω απορροφασαι γρηγορα αλλα σαν αναπληρωτης κ αργεις να γινεις μονιμος..
παντως αν αγαπας αυτη τη δουλεια στν συστηνω ανεπιφυλακτα!!!
εμενα μου τν προτειναν πολλα ατομα κ με τα μορια που ειχα περνουσα αλλα δν τν δηλωσα γιατι δν θα αντεχα...
δν εχω τν δυναμη να αντιμετωπιζω καθημερινα παιδακια με προβληματα...

απο οτι με εχουν πληροφορησει ανθρωποι που ασκουν αυτο το επαγγελμα σε παιρνουν με ασεπ αμεσως ως αναπληρωτη αλλα αργεις να μονιμοποιηθεις....παντως πρεπει να το ΘΕΣ γιατι χρειαζεται αρκετη δυναμη να μπορεις να χειριζεσαι αυτα τα παιδακια με καλοσυνη κ οχι οικτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gio_santo

Νεοφερμένος

Η gio_santo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
γεια σας! περασα σε αυτο το τμημα αλλα δεν ειχα δει το θεμα εδω διοτι ειναι στο 1ο πεδιο ενω εγω απο τεχνολογικη κοιταγα στο 2ο πεδιο.
τεσπα,εχω ακουσει τα καλυτερα για αυτο το τμημα απο αποφοιτους,οπως και για την πολη.
περασε κανενας αλλοσ?

2 γνωστοι μου πηγαν στο τμημα της ειδικης αγωγης του βολου...υπαρχει κ ενα παρομοιο τμημα στν θεσαλλονικη δν ξερω ομως πως το λενε ακριβως...
απο οτι ξερω απορροφασαι γρηγορα αλλα σαν αναπληρωτης κ αργεις να γινεις μονιμος..
παντως αν αγαπας αυτη τη δουλεια στν συστηνω ανεπιφυλακτα!!!
εμενα μου τν προτειναν πολλα ατομα κ με τα μορια που ειχα περνουσα αλλα δν τν δηλωσα γιατι δν θα αντεχα...
δν εχω τν δυναμη να αντιμετωπιζω καθημερινα παιδακια με προβληματα...

το τμημα στη θεσσαλονικη λεγεται εκπαιδεθτικης κ κοινωνικης πολιτικης και ειναι στο παμακ!
ηταν η δευτερη επιλογη μου μετα το ειδικης αγωγης.Γενικα απο οτι εχω καταλαβει υπαρχει κοντρα μεταξυ των 2 τμηματων γιατι προσφατα αναγνωριστηκαν τα επαγγελματικα δικαιωματα του τμηματος στο παμακ σχεδον ισα με το ειδικης αγωγης.
το τμημα στο παμακ εχει 2 η 3 χρονια(δν ειμαι σιγουρη) γενικα και μετα διαλεγεις κατευθυνση ειδικης αγωγης η συνεχους εκπαιδευσης (η οποια ασχολειται κυριως με τα σχολεια δευτερης ευκαιριας).
προτιμησα το ειδικης αγωγης του βολου γιατι ειναι πιο αμεσο στην ειδικη αγωγη κ οι κατευθυνσεις του ειναι α)ειδικη αγωγη δασκαλων και β)ειδικη αγωγη νηπιαγωγων στο 4ο ετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dadoula

Νεοφερμένος

Η dadoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εγω παιδια ενδιαφερομαι να δωσω κατατακτηριες στο τμημα και εχω μπλεχτει με τη βιβλιογραφια..τα βιβλια που προτινονται υπαρχουν στη βιβλιοθηκη του τμηματος?
----------------------------------------------------
για τα βιβλια μηπως γνωριζει κανεις κατι?γιατι δεν τα εχω βρει ολα αυτα που προτεινονται και δεν ξερω απο που να ξεκινησω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top