Μπορεί ένας "κακός" μαθητής να γίνει γιατρός;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πιστεύω ότι ένα μαθητής του 12 μπορεί να γίνει καλός ιατρός όπως και ένας μαθητής του 20 μπορεί να γίνει πολύ κακός ιατρός.

Σημείωση συντονιστή:
Το θέμα προήλθε από το thread Ιατρική στο Εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Πιστεύω ότι ένα μαθητής του 12 μπορεί να γίνει καλός ιατρός

Πολύ αμφιβάλλω.

Ας πούμε, αν ήταν να δώσω ένα ποσοστό στα %, θα έλεγα γύρω στους 1/500.000?Είναι δίκαιο νούμερο αυτό?

Δεν υπάρχουν τέτοιοι μαθητές και ούτε θα υπάρξουν ποτέ.Λυπάμαι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Μαθητης του 12 να γινει γιατρος?Φιλε υποτιμας του φοιτητες της ιατρικης και κατεπεκταση και τον εαυτο σου!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μαθητης του 12 να γινει γιατρος?Φιλε υποτιμας του φοιτητες της ιατρικης και κατεπεκταση και τον εαυτο σου!:hmm:

Ειναι πολλού που πάνε εξωτερικό χωρίς να είναι καλοί μαθητές και καταλήγουν καλοί ιατροί. Αυτό συμβαίνει διοτι τα ιατρικά μαθήματα δεν έχουνε καμία σχέση με τα μαθήματα του λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ξέρεις πόσοι μαθητές του 12 έχουν γίνει γιατροί από πανεπιστήμια του εξωτερικού? Δε φαντάζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ξέρεις πόσοι μαθητές του 12 έχουν γίνει γιατροί από πανεπιστήμια του εξωτερικού? Δε φαντάζεσαι.

4 στους 5 Ιατρούς που δουλεύουν στο ΕΣΥ είναι ιατροί που σπούδασαν προπτυχιακά εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Βλέποντας το πλήθος αρνητικών που έχουν μαζέψει η απάντηση μου και της pizza1993, με κάνει να απορώ τι είναι αυτό που σας κάνει να πιστεύετε το αντίθετο.Ότι δηλαδή κάποιος μαθητής του 12 μπορεί να γίνει γιατρός.

Πραγματικά γελάω.

Και άντε αν λέγατε ένας μέτριος μαθητής, θα το'κανα γαργάρα και δε θα σχολίαζα, αλλά λέτε για "κακό" μαθητή, για μαθητή του 12.Τώρα που το σκέφτομαι νομίζω πως το 1/500.000 που έδωσα πάνω είναι και μεγάλο ποσοστό για τη συγκεκριμένη περίπτωση.

Όπως και να'χει, ας ακούσουμε 5 γνώμες, γιατί μέχρι τώρα μόνο αρνητικές κάνουν βόλτες στο θρεντ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
θεωρητικά γίνεται αλλά αυτός που δεν έχει μάθει να διαβάζει σε όλη του τη σχολική ζωή , θα διαβάσει στο πανεπιστήμιο ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Συμφωνω με τον alchemist οτι ο καθενας μπορει να γραψει την αποψη του και οτι καλο θα ηταν να ακουσουμε 5 αποψεις και οχι μια..Απο την αλλη η ψηφος (ή οπως λεγεται τελοσπαντων) υπαρχει για ολους και ο καθενας για τον δικο του λογο (π.χ δεν του αρεσει η αποψη, πιστευει οτι γινεται επιθεση ή υποτιμα καποιον, συμφωνει) ψυφιζει θετικα ή αρνητικα..Δεν εγινε και τιποτα να εχεις αρνητικες!
Τωρα οσο αφορα το θεμα του thread θα απαντησω με την εξης φραση: Φυσικα και μπορει ενας μαθητης που για χ,ψ λογους εχει βγαλει βαθμο 12 να γινει στο μελλον γιατρος. Το μονο που χρειαζεται ειναι να το θελει τοσο ωστε να τα καταφερει. . .Για μενα ισχυει το ''Δεν υπαρχει δεν μπορω,υπαρχει δεν θελω''
Αποψη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γενικά είμαι κατά των αρνητικών ψήφων και δε έχω βάλει ποτέ στην καριέρα μου αρνητική ψήφο στο ischool (λόγω του ότι δε φαίνονται).

Λοιπόν αν ένας μαθητής του 12 που έχει πατέρα χειρουργό πάει και τελειώσει ένα πανεπιστήμιο της Ρουμανίας και πάει και κάνει με τον πατέρα του πρακτικη θα γίνει πιο καλός χειρουργός από μαθητές που έγραψαν πανελλαδικές πάνω από 19 και έχουν μόνο την πρακτική του ειδικευόμενου ιατρού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Συμφωνω με τον alchemist οτι ο καθενας μπορει να γραψει την αποψη του και οτι καλο θα ηταν να ακουσουμε 5 αποψεις και οχι μια..Απο την αλλη η ψηφος (ή οπως λεγεται τελοσπαντων) υπαρχει για ολους και ο καθενας για τον δικο του λογο (π.χ δεν του αρεσει η αποψη, πιστευει οτι γινεται επιθεση ή υποτιμα καποιον, συμφωνει) ψυφιζει θετικα ή αρνητικα..Δεν εγινε και τιποτα να εχεις αρνητικες!
Τωρα οσο αφορα το θεμα του thread θα απαντησω με την εξης φραση: Φυσικα και μπορει ενας μαθητης που για χ,ψ λογους εχει βγαλει βαθμο 12 να γινει στο μελλον γιατρος. Το μονο που χρειαζεται ειναι να το θελει τοσο ωστε να τα καταφερει. . .Για μενα ισχυει το ''Δεν υπαρχει δεν μπορω,υπαρχει δεν θελω''
Αποψη μου!

Δε με πειράζουν οι αρνητικές, απλά ζητάω απόψεις.

Μια διευκρίνηση να κάνω.Δε λέω ότι είναι αδύνατο να συμβεί αυτό.Μου κάνει όμως εντύπωση που μια κοινωνιά έχει την απαίτηση από τον μαθητή του 12 να γίνει γιατρός/δικηγόρος/μηχανικός κτλ.

Όσον αφορά το εξωτερικό, υπάρχουν βεβαίως και τα ΚΟΥΤΟΡΝΙΘΙΑ που αγοράζουν τα πτυχία τους, όμως εγώ νόμιζα ότι μιλάμε για κανονικούς γιατρούς, σορρυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο ο βαθμός! Σαφώς και παίζει ρόλο αλλά όχι τόσο μεγάλο. Κάποιος για παράδειγμα που έβγαλε 19++ και θα σπουδάσει ιατρική στην ελλάδα δεν σημαίνει ότι θα γίνει και καλός γιατρός. Δεν είναι απαραίτητο, χρειάζονται δλδ και άλλα πράγματα πέρα από έναν καλό βαθμό!
Από την άλλη δεν πιστεύω ότι ένας μαθητής του 12 και κάτω έχει τις δυνατότητες για να γίνει καλός! Μπορεί κουτσά στραβά να το βγάλει το πανεπιστήμιο αλλά ως γιατρός δεν νομίζω ότι θα καταφέρει να πετύχει κάτι αξιόλογο. Άποψη μου φυσικά, δεν σημαίνει ότι έχω δίκιο! Απλά μου έρχονται αυτή τη στιγμή κάποια παραδείγματα φίλων και γνωστών μου που έχουν βγάλει 4.000, 10.000 κτλ και θα πανε στην Βουλγαρία, στην Γερμανία, στην Ιταλία και αλλού για να γίνουν γιατροί!!
Δεν είναι ανάγκη να σπουδάζουμε όλοι κάτι! Με το 12 δεν νομίζω ότι μπορείς να γίνεις γιατρός. Ούτε ότι με το 19+ θα γίνεις Ο ΓΙΑΤΡΟΣ!! Αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Κατ αρχας τι ενοουμε <<κακος μαθητης>>;;;;Αν ειναι απλα ενας τεμπελης -να το θεσω απλα - τοτε γιατι οχι;;;Αλλα χρειαζεται πολλη προσπαθεια για την καλυψη κενων...μπορει να μην καταφερει να γινει γιατρος αλλα θα μπορεσει να γινει κατι αξιολογο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Τόσο μεγάλη διαφορα έχει για σας ένας μαθητής του 12 από τον μαθητή του 19;

Σε ένα απλό Λύκειο;

Του πρώτου μαθητή πιθανόν δεν του αρέσουν τα μαθήματα του λυκείου ή είχε μια ατυχία.

Τι πάει να πει αυτό;

Είναι κατώτερος σαν γιατρός;

Αν ο μαθητής του 12 θέλει να γίνει γιατρός και του αρέσει πολύ θα τα καταφέρει 100%.

Το σύστημα τις Ελλάδας βεβαια θα τον αφήσει έξω για να μπει κάποιος άλλος του 19 με το ζόρι για να λέει:"Σπουδάζω γιατρός".

Σε άλλες χώρες ο καθένας μπαίνει σε οποιο πανεπιστήμιο θέλει και εκεί φαίνεται αν μπορεί να συνεχίσει και όχι στις 3 ώρες των πανελληνιων εξετάσεων.

Πιο σας φαίνεται πιο δίκαιο?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
εγω αμφιβαλλω για τους ''καλους'' μαθητες που βγαζουν 19 και αν μπορουν να γινουν καλοι γιατροι...αρα δεν μου φαινεται περιεργο καποιος του 12 να γινει καλυτερος γιατρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το σύστημα τις Ελλάδας βεβαια θα τον αφήσει έξω για να μπει κάποιος άλλος του 19 με το ζόρι για να λέει:"Σπουδάζω γιατρός".

Σε άλλες χώρες ο καθένας μπαίνει σε οποιο πανεπιστήμιο θέλει και εκεί φαίνεται αν μπορεί να συνεχίσει και όχι στις 3 ώρες των πανελληνιων εξετάσεων.

Πιο σας φαίνεται πιο δίκαιο?:worry:
Σε άλλες χώρες εισάγεται ιατρική όποιος έχει τα χρήματα για τα δίδακτρα (ένα πολύ μικρό ποσοστό με υποτροφία). Η Ελλάδα ως τώρα εισάγει μαθητές ανεξάρτητως της οικονομικής τους κατάστασης με εξετάσεις με κοινούς όρους σχεδόν για όλους. Οι εξετάσεις είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικές αλλά ανεξαρτήτως της οικονομικής σου κατάστασης δε μπορείς να εισαχθείς με άλλον τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εξαρτάται ΓΙΑΤΙ έβγαλε 12 πάντως...Αλλά πόσοι λόγοι μπορούν να υπάρχουν...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Σε άλλες χώρες εισάγεται ιατρική όποιος έχει τα χρήματα για τα δίδακτρα (ένα πολύ μικρό ποσοστό με υποτροφία). Η Ελλάδα ως τώρα εισάγει μαθητές ανεξάρτητως της οικονομικής τους κατάστασης με εξετάσεις με κοινούς όρους σχεδόν για όλους. Οι εξετάσεις είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικές αλλά ανεξαρτήτως της οικονομικής σου κατάστασης δε μπορείς να εισαχθείς με άλλον τρόπο.
το ανεξαρτητως οικονομικης καταστασης πλεον δεν υφισταται σε σχεδον καμια περιπτωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thalamos

Νεοφερμένος

Ο Thalamos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Η ακαδημαικη καριερα δεν συνδεεται με την μαθητικη.Παρτε το ειδηση.

Ειναι γεγονος ομως πως ενα συνειδητοποιημενο ατομο με κοπο,προσπαθεια κτλπ αλλα και τυχη μπορει να τα καταφερει σε ολα τα επαγγελματα.Το οτι κολλατε στην ιατρικη μονο δεν το καταλαβαινω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
εγω αμφιβαλλω για τους ''καλους'' μαθητες που βγαζουν 19 και αν μπορουν να γινουν καλοι γιατροι...αρα δεν μου φαινεται περιεργο καποιος του 12 να γινει καλυτερος γιατρος...

Ο συλλογισμός σου είναι φοβερός.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top