Ρουμανικά

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Απορώ που τόσο καιρό κανείς δεν έγραψε τίποτα γι αυτήν τη γλώσσα...

Πόσοι έχετε εμπειρία από τη συγκεκριμένη γλώσσα; Σας αρέσει η προφορά της; Σας έχουν βοηθήσει τα γαλλικά ή ιταλικά σας; Σας φαίνεται πανεύκολη; Συναντήσατε κάποιες δυσκολίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Μιλάω "Μολδαβικά".
Υποτίθεται, πλέον και επίσημα, οτι δεν υπάρχουν σαν γλώσσα, απλά είναι διάλεκτος των Ρουμανικών
Οπότε, τελικά μιλάω και Ρουμανικά.. :hmm: :whistle:
τωρα γιατι όσους Ρουμάνους έχω γνωρίσει δεν μπορουν να καταλάβουν τι λέω δεν ξέρω..
Στην Μολδαβία έχουν "πάρει" και πολλές λέξεις απο τα ρώσσικα και τους έχουν δώσει χωριάτικες-ντοπιες-ρουμανικες κεταληξεις (μιλάω γενικά, για όλη την διαρκεια της ιστορίας της ως "εθνος-κράτος", και προ τουρκοκρατιας, που τα παρε-δωσε με τους Ρώσους ήταν πολλά)
παντος καλή γνώσσα είναι, πιστεύω ευκολη για κάποιον που ξέρει ιταλικα και αγγλικά, μιας και πάρα μα πάρα μολλές λέξεις έχουν κοινές "ρίζες", ως λατινογενείς.. εχω την εντυπωση πως λόγω αυτών τα καταφερνω τοσο καλά στα αγγλικά
αλλά ακόμα δεν ξέρω αν χρησημεύουν κάπου.. απλά κάνεις ενα πιο γεματο βιογραφικο :worry::worry::confused::confused::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepOnDreaming

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Ξέρω από γνωστό μου που είναι Ρουμάνος ,κάποιες λέξεις και φράσεις και προσπαθώ να μάθω περισσότερα ακόμη, από εκείνον! Την θεωρώ πολύ ενδιαφέρουσα γλώσσα και μου αρέσει η προφορά της !
Επίσης σχεδόν όπως γράφεται μια λέξη, έτσι και διαβάζεται .. Είναι η μόνη γλώσσα που έχει επηρεαστεί περισσσότερο από τα Λατινικά..
Είμαι και λίγο τυχερή γιατί πηγαινα Θεωρητική και όσες Λατινικες λεξεις θυμαμαι που μοιάζουν με Ρουμανικες προσπαθώ και βγάζω το νόημα:P ..
Επίσης και η Αγγλική γλώσσα με έχει βοηθήσει ακόμα περισσότερο στην εκμάθηση των Ρουμανικων...
Μπορεί ως λαός γενικά οι Ρουμάνοι να είναι λιγάκι ''ωμός'' λόγω κοινωνικών συνθηκών κτλ, αλλά έχουν πολύ όμορφες φράσεις για να δηλώσουν ομορφα πράγματα..:redface: (π.χ νομίζω πως δεν λένε ακριβως : ευχαριστώ πολύ για το όμορφο φαγητο που έκανες κτλ, αλλά ''σου φιλώ το χέρι για το όμορφο τραπέζι..'' )
Το έχω βάλει στόχο να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερα !:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Τα μόνα Ρουμάνικα που ξέρω (αλλά τα ξέρω τέλεια:P) είναι κάτι φράσεις που άκουγα από τα μεγάφωνα της κατασκήνωσης όταν έβγαζαν ανακοινώσεις για τα παιδιά από τη Ρουμανία... :D χεχε
Μου αρέσει όμως σαν γλώσσα και έχει πιο "ξεκάθαρους" φθόγγους σε σχέση με άλλες, δηλαδή δεν στραμπουλίζεις την γλώσσα σου όταν τα μιλάς...
Θα ήθελα κάποια στιγμή να τα μάθω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepOnDreaming

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Τα μόνα Ρουμάνικα που ξέρω (αλλά τα ξέρω τέλεια:P) είναι κάτι φράσεις που άκουγα από τα μεγάφωνα της κατασκήνωσης όταν έβγαζαν ανακοινώσεις για τα παιδιά από τη Ρουμανία... :D χεχε
Μου αρέσει όμως σαν γλώσσα και έχει πιο "ξεκάθαρους" φθόγγους σε σχέση με άλλες, δηλαδή δεν στραμπουλίζεις την γλώσσα σου όταν τα μιλάς...
Θα ήθελα κάποια στιγμή να τα μάθω...

Η αλήθεια έιναι αυτή , αλλα είναι μερικες λεξεις και φθόγγοι που ακομα με τυραννάνε στη προφορά.. :P Π.χ το δικό τους ''τσ'' δεν είναι πάντα σε όλες τις λέξεις τόσο καθαρό , όπως λέμε εμείς ''ΤΣίρκο '' .. Αλλες φορές ειναι πιο παχυ, αλλες λιγοτερο, αλλες εντελως καθαρό... Και αλλο ενα θεμα με τα φωνήεντα εχω λιγο ακομα , γιατι σε μερικες λεξεις δεν λες ουτε ''α'', ουτε ''ε'' , αλλά κάτι στο ενδιάμεσο :D... Πολύ σπαστικό αυτό , αλλα έχει πλακα :panwkatw: :book: (πάντως ΣΙΓΟΥΡΑ δεν συγκρίνεται με άλλες γλώσσες που''στραμπουλίζεις την γλώσσα σου όταν τα μιλάς''... :rolleyes:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
παντως τα ρουμανικα μοιαζουν και με τα γαλλικα....λατινογενεις γλωσσες και οι δυο...εμενα παντως τα γαλλικα με βοηθησαν οταν μαθαινα λατινικα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
εμενα μ'αρεσουν τα ρουμανικα και εχω αρχισει ήδη να μαθαινω μερικα μεσω ιντερνετ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
εμενα μ'αρεσουν τα ρουμανικα και εχω αρχισει ήδη να μαθαινω μερικα μεσω ιντερνετ!

Eύκολα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepOnDreaming

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 246 μηνύματα.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
εμενα μου φαίνεται ευκολη. ειναι και λατινογενης γλωσσα οποτε μπορω να τα μαθω ευκολοτερα μιας και ξερω ιταλικα :D
Σε συγκριση με αλλες γλωσσες πιστευω ειναι πολύ πιο ευκολη ..
...και πολυ ωραια!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
στο internet πως τα μαθαίνεις?
δώσε κανα link!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Μία γνωστή μου είναι δίγλωσση (ρουμανικά/ελληνικά) και, όσες φορές τύχαινε να μιλήσει ρουμανικά στο τηλέφωνο, "έπιανα" μερικές λέξεις και το γενικότερο νόημα, λόγω γαλλικών. Επίσης, όταν μου έδειξε μία απλοποιημένη παράγραφο στα ρουμάνικα για τη λογοτεχνία κουτσο-κατάλαβα κάποια πράγματα. Θα ήθελα να μάθω περισσότερα πράγματα, μέσω Ίντερνετ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
εγω μιλαω ρουμανικα και μπορω να πω οτι ειναι αρκετα ευκολα...επισης μοιαζουν πολυ με τα ιταλικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArminVanBuuren

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ArminVanBuuren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
εμαθα απο κατι ρουμανες μερικα 'te iubesc' 'buone notta' 'salut' 'buna' 'pula' 'pizda' και αλλα πολλα.. ωραια γλωσσα xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
οι δύο τελευταίες λέξεις ειδικά είναι πολύ χρήσημες :hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArminVanBuuren

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ArminVanBuuren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
βεβαιως βεβαιως :P

α και fata frumoasa και fata draguta η κατι τετοιο και απτις χρησιμες παλι sugi pula χαχαχαχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
εμαθα απο κατι ρουμανες μερικα [...] 'buone notta' [...]
noapte bine είναι :worry:

για όποιον ενδιαφέρεται:
Εδώ είναι μια σειρά με βιντεάκια για να μάθετε ρουμάνικα(είναι 12 βιντεάκια) . κλικ εδώ
Εδώ θα βρείτε πολύ λεξιλόγιο. Κάθε λέξη μπορείτε να την ακούσετε πώς προφέρεται. κλικ εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
noapte bine είναι :worry:

για όποιον ενδιαφέρεται:
Εδώ είναι μια σειρά με βιντεάκια για να μάθετε ρουμάνικα(είναι 12 βιντεάκια) . κλικ εδώ
Εδώ θα βρείτε πολύ λεξιλόγιο. Κάθε λέξη μπορείτε να την ακούσετε πώς προφέρεται. κλικ εδώ

noapte buna ή buna noapte
bun = καλός ή "καλά" ( like "ok")
bine = καλά
buna = καλή
αλλά η προφορά στις λέξεις αλλάζει ( τα διαφορετικά "ιωτα" και αλφα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
noapte buna ή buna noapte
bun = καλός ή "καλά" ( like "ok")
bine = καλά
buna = καλή
αλλά η προφορά στις λέξεις αλλάζει ( τα διαφορετικά "ιωτα" και αλφα..)
καλα :redface: συγγνωμη:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top