bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.

Michanikara

Νεοφερμένος

Ο Michanikara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να ρωτησω το εξής
Ποια είναι η ύλη της χημειας κατευθ?? Γιατί έτσι όπως τα λέει στο ΦΕΚ είναι λίγο μπερδεμενα, μόνο το 1,3,5 είναι μέσα??
Η αναφερθείσα ύλη στο παραπάνω Φ.Ε.Κ. αφορά το καταργούμενο σύστημα, δηλαδή το σύστημα στο οποίο εξετάστηκαν οι υποψήφιοι τη χρονιά 2014-2015.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
απο ότι κατάλαβα το πολυνομοσχέδιο ήταν να ψηφιστει (δηλ οι απόφοιτοι να μπορουν να επιλεξουν με ποιο συστημα θα δωσουν εξετάσεις) αλλά καθυστέρησε λόφω των εκλογών.


Σημειώνεται ότι αυτή η πρόβλεψη υπάρχει και στο σχέδιο νόμου «Ρυθμίσεις για την ανώτατη εκπαίδευση, την έρευνα, την πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση και άλλες διατάξεις». Πιο συγκεκριμένα, στο άρθρο 58 αναφέρεται ότι όσοι υποψήφιοι θελήσουν να εξεταστούν με το παλιό σύστημα, θα διεκδικήσουν ποσοστό των θέσεων των τμημάτων της ανώτατης εκπαίδευσης, ποσοστό, το οποίο προβλέπεται να ορισθεί με απόφαση του υπουργού Παιδείας. Εναλλακτικά, εάν οι υποψήφιοι επιλέξουν το νέο σύστημα εισαγωγής, ξεκαθαρίζεται ότι δεν θα έχουν δικαίωμα εισαγωγής με κάποιο ειδικό ποσοστό, ενώ θα πρέπει να καταθέσουν εντός προθεσμίας που θα ισχύσει για τους μαθητές που θα φοιτούν στη Γ' λυκείου το συγκεκριμένο σχολικό έτος ενυπόγραφη αίτηση στη σχολική μονάδα από την οποία αποφοίτησαν, όπου θα δηλώνουν την ομάδα προσανατολισμού που επιθυμούν να καταταχθούν καθώς και σε ποια μαθήματα θα διαγωνισθούν πανελλαδικά.

Αν και το σχέδιο νόμου, γνωστό και ως «πολυνομοσχέδιο», δεν έχει ψηφιστεί ακόμα από τη Βουλή, τα παραπάνω που προβλέπονται απο το άρθρο 58 αναμένεται να δημοσιευθούν, όπως επεσήμανε ο κ. Χασάπης, σε σχετική εγκύκλιο του υπουργείου Παιδείας, όπου θα καθοριστεί και το συγκεκριμένο ποσοστό θέσεων που θα προβλέπεται για όσους υποψηφίους θελήσουν να ξαναπροσπαθήσουν να εισαχθούν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση με το παλιό σύστημα.


https://www.kathimerini.gr/828604/ar...-se-6-h-4-ma8hmata-8a-e3etastoyn-oi-apofoitoi
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Όλα δείχνουν πάντως ότι οι απόφοιτοι θα μπορούν να δώσουν μόνο με το παλιό σύστημα, όπως δηλαδή επιτάσσει ο ήδη υπάρχων νόμος, αφού το νέο νομοσχέδιο για την παιδεία θα αργήσει να ψηφιστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Δεν ξέρω πως το σκέφτεσαι, δηλαδή νοίκιασες για 1 μήνα (?) για να δεις μήπως και σου αρέσει η σχολή και τελικά μείνεις σε αυτή? Σε κάθε περίπτωση προτείνω να μην συμβιβαστείς, γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο να βολευτείς και να μην θες να ξαναδώσεις.
Αν είσαι σίγουρη πως θα ξαναδώσεις δεν έχει νόημα να πας στη σχολή, αλλά ούτε και να περνάς τα μαθήματα, γιατί σε 8 μήνες θα είσαι στη σχολή που θέλεις πραγματικά και είναι άδικος κόπος και χαμένος χρόνος που θα μπορούσες να αφιερώσεις στις πανελλήνιες για να πιάσεις στα ΣΙΓΟΥΡΑ σχολή και πόλη.

Αν θες στείλε, να πούμε τον πόνο μας... :P
Νοίκιασα για τουλάχιστον ένα εξάμηνο, βάσει συμβολαίου. Έχεις ένα δίκιο, αλλά το αν σε 8 μήνες θα είμαι εκεί που θέλω δεν είναι καθόλου σίγουρο.

Μάλλον είναι αφελές αυτό που θα πω, αλλά κυρίως δε μου αρέσει το μέρος (Θεσσαλονίκη), ρε γαμώτο! Και η φάση είναι και λίγο "σπίτι", καθώς όλοι οι συγγενείς/φίλοι/γνωστοί μου είναι εδώ. Σαν να είμαι στην παλιά μου πόλη..+ Ήθελα Αθήνα επειδή έχει ό,τι θες από δραστηριότητες, εκδηλώσεις, κ.λπ. και μιας που μου αρέσει η άμεση/βιωματική ενημέρωση, σκεφτόμουν πως θα μπορούσα να ζήσω ένα κομμάτι της.

Όσο για την ΕΠ στο πα.μακ, αν εξαιρέσεις κάποια ελάχιστα οικονομικής φύσεως μαθήματα (ΥΠΝΟΣ), μια χαρά φαίνεται (από τα λίγα που είδα).. Απλά μου τη δίνει που δεν πέρασα εκεί που ήθελα ένα κλικ παραπάνω για ένα κλικ παρακάτω..... αναθεματοαγχοςμου

Εσύ πού πέρασες και πού στοχεύεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Όλα δείχνουν πάντως ότι οι απόφοιτοι θα μπορούν να δώσουν μόνο με το παλιό σύστημα, όπως δηλαδή επιτάσσει ο ήδη υπάρχων νόμος, αφού το νέο νομοσχέδιο για την παιδεία θα αργήσει να ψηφιστεί.

ποσο πολυ δηλαδη να αργήσει ; αν δεν ψηφιστει θα αρχησουν τα όργανα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
δωσε με το νεο κοπελια..ειναι πολυυ καλυτεραα.και γω με το νεο θα δωσω για την ιδια σχολη με σενα αλλα απο θεωρητικη..αν και ποιο πολυ καιγομαι για τεφααα

Εννοείς πως πέρσι ήσουν θεωρητική;
Αν έδινα με το νέο, θα έδινα με το Οικονομίας & Πληρ., αλλά: θα έπρεπε να μάθω Α.Ο.Θ., καθώς και κάποια νέα κομμάτια Α.Ε.Π.Π. (κλάιν) + δε θα είχα πρόσβαση στις θετικές επιστήμες (big no).

Επιπλέον, αφού μάλλον δε θα ισχύσει το μηχανογραφικό 10% φέτος, σκέφτομαι πως
α) οι πολύ καλοί μάλλον θα μείνουν εκεί που πέρασαν (οκ, εκτός αν δεν την παλεύουν για διάφορους λόγους) με τη σκέψη "ποιος ξαναδίνει ή ρισκάρει.."
β) απόφοιτοι <=2014 λογικά θα επιλέξουν το νέο σύστημα (με την ελπίδα ότι θα υπάρξει η δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε ισχύον και καταργούμενο!)
γ) λίγοι είναι αυτοί που θα μπουν στη διαδικαδία να ΞΑΝΑΔΩΣΟΥΝ (και όχι να συμπληρώσουν μηχ. 10%) για να περάσουν Πληροφορική ΟΠΑ ή ΑΠΘ (φέτος οι 6% βάσεις τους ήταν 17.000+, αλλά να ξαναδώσεις;;)
δ) ε, όσοι αποφασίσουν να ξαναδώσουν επειδή δεν πέρασαν εκεί, πέρσι έγραψαν πάνω-κάτω όσο κι εγώ.


πφφ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
ποσο πολυ δηλαδη να αργήσει ; αν δεν ψηφιστει θα αρχησουν τα όργανα ...

Βασικά τώρα προέχει η ψήφιση των προαπαιτούμενων του μνημονίου, άρα αποκλείεται στο άμεσο μέλλον να ασχοληθούν με το πολυνομοσχέδιο για την παιδεία. Θα μπορούσαν να χώσουν στο άσχετο μια τροπολογία για τους απόφοιτους βέβαια, αλλά χλωμό το κόβω, αφού πρόκειται για ζήτημα χαμηλής προτεραιότητας. Οπότε θα παραπέμψουν στο ισχύον νομοσχέδιο που λέει ότι οι απόφοιτοι θα δώσουν αποκλειστικά με το καταργούμενο σύστημα.

Έχουμε φανταστική κυβέρνηση πάντως που αντιμετωπίζει με ευαισθησία και ευσυνειδησία ένα ζήτημα που αφορά μερικές χιλιάδες, δεν μπορείτε να πείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
γ) λίγοι είναι αυτοί που θα μπουν στη διαδικαδία να ΞΑΝΑΔΩΣΟΥΝ (και όχι να συμπληρώσουν μηχ. 10%) για να περάσουν Πληροφορική ΟΠΑ ή ΑΠΘ (φέτος οι 6% βάσεις τους ήταν 17.000+, αλλά να ξαναδώσεις;;)

Μην το λες, είμαστε πολλοί που πάμε για αυτές τις σχολές με το παλιό σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Μην το λες, είμαστε πολλοί που πάμε για αυτές τις σχολές με το παλιό σύστημα.

Α, δε διευκρίνισα πως αναφερόμουν σε όσους φέτος έπιαναν τη βάση τους, αλλά δεν τις δήλωσαν καν, κ.λπ.
Εσύ για ΑΠΘ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Α, δε διευκρίνισα πως αναφερόμουν σε όσους φέτος έπιαναν τη βάση τους, αλλά δεν τις δήλωσαν καν, κ.λπ.
Εσύ για ΑΠΘ;

Ναι.
Και όπως την έκοψα τη δουλειά θα έχει μεγάλη ζήτηση από δικούς μας. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Νοίκιασα για τουλάχιστον ένα εξάμηνο, βάσει συμβολαίου. Έχεις ένα δίκιο, αλλά το αν σε 8 μήνες θα είμαι εκεί που θέλω δεν είναι καθόλου σίγουρο.

Μάλλον είναι αφελές αυτό που θα πω, αλλά κυρίως δε μου αρέσει το μέρος (Θεσσαλονίκη), ρε γαμώτο! Και η φάση είναι και λίγο "σπίτι", καθώς όλοι οι συγγενείς/φίλοι/γνωστοί μου είναι εδώ. Σαν να είμαι στην παλιά μου πόλη..+ Ήθελα Αθήνα επειδή έχει ό,τι θες από δραστηριότητες, εκδηλώσεις, κ.λπ. και μιας που μου αρέσει η άμεση/βιωματική ενημέρωση, σκεφτόμουν πως θα μπορούσα να ζήσω ένα κομμάτι της.

Όσο για την ΕΠ στο πα.μακ, αν εξαιρέσεις κάποια ελάχιστα οικονομικής φύσεως μαθήματα (ΥΠΝΟΣ), μια χαρά φαίνεται (από τα λίγα που είδα).. Απλά μου τη δίνει που δεν πέρασα εκεί που ήθελα ένα κλικ παραπάνω για ένα κλικ παρακάτω..... αναθεματοαγχοςμου

Εσύ πού πέρασες και πού στοχεύεις;

Σου έχω απαντήσει σε πμ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apof97

Νεοφερμένος

Ο apof97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Βγήκαν οι μιγαδικοί?? τσάμπα οι ώρες ιδιαίτερα και διάβασμα :(
Μήπως μπορείς να στείλεις το λινκ της σελίδας που το είδες, για να δούμε μαζεμένα τι βγαίνει και τι μένει?

Βγήκε και η ύλη παιδιά με το παλιό σύστημα, έβγαλαν τους μιγαδικούς με μια γρήγορη ματιά, όλα τα άλλα ίδια.
Και για ποιο λόγο έπρεπε να την ανακοινώσουν τόσο αργά? ΕΛΕΟΣ!
Γειά σας παιδιά,
καταρχήν είμαι αρχάριος στη σελίδα για αυτό συγχωρέστε με αν τοποθετώ τα θέματα σε λάθος μέρη!!!
έδωσα και εγώ φέτος πανελλήνιες και ήμουνα στα 14000 μόρια(τολμώ να πω ότι δεν έδωσα κανονικά εξετάσεις για οικογενειακούς λόγους για αυτό και είχα τέτοιο αποτέλεσμα ενώ ενδιαφέρομαι για μηχανολόγους απθ!) και θέλω να ξαναδώσω αν και το αποφάσισα αργά!! Υπάρχει κάποιος απο σας που να ξανά ξεκινάει τόσο αργά; Επίσης έχω αποφασίσει να δώσω με το παλιό (ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ) και δεν ξέρω σε ποιο φροντιστήριο να πάω(θεσσ/νικη)!!! Ποιο από τα καλά φροντιστήρια της θεσσαλονίκης θα μου προτείνατε γιατί σε μερικά που έχω πάει έχουν ξεκινήσει τμήματα αποφοίτων με το καινούριο και μου λεν να κάνω την κοινή ύλη με αυτούς!!
τέλος αυτό που με ενδιαφέρει είναι το φροντιστήριο να έχει θεσμό τα διαγωνίσματα!!!!
ευχαριστώ:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a(po)tyxia

Νεοφερμένος

Ο a(po)tyxia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά,
καταρχήν είμαι αρχάριος στη σελίδα για αυτό συγχωρέστε με αν τοποθετώ τα θέματα σε λάθος μέρη!!!
έδωσα και εγώ φέτος πανελλήνιες και ήμουνα στα 14000 μόρια(τολμώ να πω ότι δεν έδωσα κανονικά εξετάσεις για οικογενειακούς λόγους για αυτό και είχα τέτοιο αποτέλεσμα ενώ ενδιαφέρομαι για μηχανολόγους απθ!) και θέλω να ξαναδώσω αν και το αποφάσισα αργά!! Υπάρχει κάποιος απο σας που να ξανά ξεκινάει τόσο αργά; Επίσης έχω αποφασίσει να δώσω με το παλιό (ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ) και δεν ξέρω σε ποιο φροντιστήριο να πάω(θεσσ/νικη)!!! Ποιο από τα καλά φροντιστήρια της θεσσαλονίκης θα μου προτείνατε γιατί σε μερικά που έχω πάει έχουν ξεκινήσει τμήματα αποφοίτων με το καινούριο και μου λεν να κάνω την κοινή ύλη με αυτούς!!
τέλος αυτό που με ενδιαφέρει είναι το φροντιστήριο να έχει θεσμό τα διαγωνίσματα!!!!
ευχαριστώ:D:D
Καθόλου αργά δεν είναι, σε κάποια μεγάλα φροντιστήρια στην Αθήνα τα τμήματα των απόφοιτων ξεκινάνε τον Οκτώβριο , οπότε μην αγχώνεσαι..αλλά μην νομίζεις ταυτόχρονα πως έχεις άφθονο χρόνο.

Ίσως δεν μπορώ να σε βοηθήσω με το θέμα του φροντιστηρίου, όμως θέλω να σου ευχηθώ καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου και καλό κουράγιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apof97

Νεοφερμένος

Ο apof97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Α, δε διευκρίνισα πως αναφερόμουν σε όσους φέτος έπιαναν τη βάση τους, αλλά δεν τις δήλωσαν καν, κ.λπ.
Εσύ για ΑΠΘ;
έχετε ακούσει τίποτα για τα φροντιστήρια ειρμός και κορυφή στη θεσσ/νίκη;; :worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Δείτε και εδώ παιδιά: https://panelladikes24.blogspot.gr/2015/09/2016_25.html?m=1
Όλα δείχνουν πως θα μας αφήσουν να επιλέξουμε σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a(po)tyxia

Νεοφερμένος

Ο a(po)tyxia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Δείτε και εδώ παιδιά: https://panelladikes24.blogspot.gr/2015/09/2016_25.html?m=1
Όλα δείχνουν πως θα μας αφήσουν να επιλέξουμε σύστημα.
Το θέμα είναι τι θα γίνει με τις θέσεις. π.χ. αν οι απόφοιτοι με το παλιό συστήμα διεκδικίσουν λιγότερες ή τις ίδιες με εκείνες των υποψηφίων που θα εξεταστούν με το νέο σύστημα.

Με τον καθηγητή μου που μίλησα στο φροντιστήριο πάντως, μου είπε πως όταν άλλαξε το σύστημα των δεσμών και τα μαθήματα έγιναν έξι, οι απόφοιτοι που είχαν εξεταστεί πρώτη φορά με τις δέσμες είχανε δικαίωμα να επιλέξουν το σύστημα αυτό διεκδικώντας ένα μικρό ποσοστό ή με το τότε καινούργιο και τώρα παλιό των έξι μαθημάτων , διεκδικώντας μεγαλύτερο ποσοστό θέσεων. Πιθανόν να συμβεί κάτι αντίστοιχο φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Οι θέσεις θα είναι ανάλογα με τον αριθμό των υποψηφίων σε κάθε σύστημα, γι'αυτό δεν πρέπει να σας απασχολεί.
Ακόμα και 5% να δώσουν θα είναι σωστό, αν επιλέξουν να ξαναδώσουν με το παλιό σύστημα π.χ. 1000 άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Οι θέσεις θα είναι ανάλογα με τον αριθμό των υποψηφίων σε κάθε σύστημα, γι'αυτό δεν πρέπει να σας απασχολεί.
Ακόμα και 5% να δώσουν θα είναι σωστό, αν επιλέξουν να ξαναδώσουν με το παλιό σύστημα π.χ. 1000 άτομα.

Όπα φίλε το τι είναι σωστό και τι λάθος είναι λεπτό ζήτημα. Εγώ διαφωνώ μαζί σου, πιστεύω ότι τη θέση πρέπει να την παίρνει ο καλύτερος. -και κακώς δίνουμε με 2 συστήματα-

Ακολουθεί ακραίο παράδειγμα:
Ας πούμε ότι έχουμε μόνο 1 πανεπιστήμιο με 100 θέσεις. Στο δικό σου παράδειγμα τα 1000 άτομα -που πάνε για το 5%-, τους αναλογούν 5 μόνο θέσεις ενώ στην υπόλοιπη Ελλάδα 95 θέσεις.

Ας υποθέσουμε τώρα ότι αυτοί που δίνουν για τις λίγες θέσεις είναι διάνυες και με κάποιο τρόπο ρε παιδί μου κατάφεραν και έγραψαν οοοολοι πάνω κάτω άριστα...
Και ας πούμε πάλι ότι με το καινούριο σύστημα λίγοι γράψανε καλά, αλλά η πλειοψηφία τους έγραψε από μέτρια έως χάλια

μου λες ότι είναι σωστό να περάσουν μόνο 5 απ τους παλιούς, και οι άλλες θέσεις να πάνε σε άτομα που ενδεχομένως δεν έγραψαν τόσο καλά?

Ακολουθεί 2ο ακραίο παράδειγμα:
θες ρε παιδί μου να φτιάξεις μια ποδοσφαιρική ομάδα, θα πάρεις 1 παίχτη από την μπαρτσελόνα και 10 από τον οφη?
βάλε μπαρτσελόνα και όφη μαζί, και μετά από 'κει διάλεξε τους καλύτερους από όπου και αν προέρχονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργια_κλ

Νεοφερμένος

Η γεωργια_κλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καλησπερα. και εγω δινω φετος για δευτερη φορα με το καινουριο συστημα... ειμαι θετικης κατ. και περασα φυσικο . φετος θα διαβασω μονη μου και θα ηθελα αν ξερει κανεις να μου προτεινει βοηθημα βιολογιας με δυσκολες ασκησεις και οχι απαραιτητα κατανοηση θεωριας... Ευχαριστω και καλο κουραγιο σεμας που ξαναδινουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top