Τμήμα Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης (ΔΙΠΑΕ)

στεφγκολ

Νεοφερμένος

Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Στέφανε έχεις την εντύπωση ότι αυτό το προσχέδιο που διάβασες το έχουν υπογράψει ή θα το υπογράψουν;Μέχρι τώρα περιμέναμε άλλα και τώρα μας "σερβίρουν" καινούργια,χρόνο κερδίζουν!Συγνώμη για το ύφος αλλά βλέπω ότι είσαι πτυχιούχος άρα έχεις κάποια ηλικία,πως είναι δυνατόν να μπερδεύεσαι έτσι;Άλλο το Προεδρικό Διάταγμα και άλλο το Σχέδιο Π.Δ.!
Δυστυχώς φίλε μου 27 χρόνια τώρα αυτό γίνεται...
Η πραγματικότητα είναι διαφορετική και άδικη,δυστυχώς...

περίμενε 2 χρονάκια και θα δείς, δυστυχώς...https://www.e-typos.com/content.aspx?cid=590&catid=7
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Τι σχέση έχει αυτό που παραθέτεις;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Δηλαδη καποιος απο Επαλ μπορει να περασει Αρχιτεκτονικη δινοντας σχεδιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ναι. Μπορεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Τοτε γτ να επιλεξει να παει γελ?
-----------------------------------------
https://www.ypepth.gr/el_ec_page969.htm


Εγω νομιζα οτι δεν εχουν το δικαιωμα αυτο.Ετσι,θεωρει και το υπουργειο τουλαχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Μα αυτό λέμε!Να σκεφτεί κάποιος σοβαρά το ΕΠΑ.Λ.!

Άσχετα από το "ασόβαρο" περιβάλλον που επικρατεί σε πολλά (λόγω μαθητών δηλαδή) κάποιος που έχει στόχο μπορεί να πετύχει πολλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Για να λυθεί το θέμα με τα ΕΠΑΛ και να δωθεί ένα τέλος σε αυτό γιατί ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του.

Τα ΕΠΑΛ χωρίζονται σε 2 κατηγορίες: τα ΕΠΑΛ Ομάδας Α (ΕΠΑΛ Α) και τα ΕΠΑΛ Ομάδας Β (ΕΠΑΛ Β).

Οι τελειόφοιτοι των ΕΠΑΛ δίνουν πανελλήνιες μόνο εφόσον επιθυμούν να εισαχθούν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και οι βαθμοί τους στις πανελλήνιες δεν λαμβάνονται στο βαθμό απολυτηρίου κάτι που συμβαίνει με τα ΓΕΛ στα οποία οι πανελλήνιες δεν είναι μόνο εισαγωγικές αλλά και απολυτήριες εξετάσεις.

Οι υποψήφιοι εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση των ΕΠΑΛ Α μπορούν να εισαχθούν μόνο σε ΤΕΙ και ισοδύναμες σχολές.

Οι υποψήφιοι εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση των ΕΠΑΛ Β μπορούν να εισαχθούν τόσο σε ΤΕΙ όσο και σε ΑΕΙ όπως και οι υποψήφιοι ΓΕΛ. Η συμπλήρωση του μηχανογραφικού δελτίου και ο υπολογισμός των μορίων εισαγωγής για τους υποψηφίους και των 2 κατηγοριών γίνεται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Οι βάσεις εισαγωγής είναι κοινές.

Όποια σχολή (ΑΕΙ/ΤΕΙ) απαιτεί ειδικό μάθημα, εξετάζονται σε αυτό στα ίδια θέματα όλοι οι υποψήφιοι (ΕΠΑΛ Α, ΕΠΑΛ Β, ΓΕΛ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XRS

Νεοφερμένος

Ο XRS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,
Ξέρω ότι υπάρχει συζήτηση για το θέμα, αλλά είναι σχετικά παλιά και ίσως τα δεδομένα να έχουν αλλάξει. Γενικά είμαι λάτρης του μηχανοκίνητου, από οικογένεια βενζινοκέφαλων :P και έχω γνώσεις στο θέμα. Ενδιαφέρομαι να ενταχθώ επαγγελματικά στο χώρο του αυτοκινήτου (ή μοτοσυκλέτας) και ψάχνοντας έχω καταλήξει σε 2 είδη σχολών, τις σχολές Μηχανολογίας και του ΤΕΙ Οχημάτων (το οποίο μοιάζει η πιο ενδιαφέρουσα επιλογή). Θέλω να μάθω από όποιον γνωρίζει:
Καταρχάς, τι επιπέδου είναι το ΤΕΙ Οχημάτων, με τι αναγνωρισιμότητα (δεν εννοώ να πουλάω μούρη, αλλά να μπορώ να βρω δουλειά εσωτερικό ή εξωτερικό, ιδίως ως αυτοαπασχολούμενος) τι προοπτικές; Οι καθηγητές είναι καλοί; Εργασίες γίνονται; Αξίζει ως σχολή;
Από την άλλη, ο μηχανολόγος, που είναι πιο γενικές οι γνώσεις του, έχει τις ίδιες ευκαιρίες με τον απόφοιτο του εν λόγω ΤΕΙ;
Τι δικαιώματα έχει η κάθε ειδικότητα; (Ψάχνοντας, βρήκα κάποιες αναφορές αλλά οι περισσότερες είναι γενικόλογες.
Επίσης, κάποιος απόφοιτος ΑΕΙ έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να εργαστεί στον τομέα των οχημάτων είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό; Υπ' όψιν ότι δεν θέλω απαραίτητα να είμαι Ο αρχιμηχανικός, δεν έχω πρόβλημα να λερώσω τα χέρια μου. Τέλος, ο στόχος μου είναι είτε να εργαστώ σε κάποια αυτοκινητοβιομηχανία, είτε σε κάποια αγωνιστική ομάδα ως μηχανικός είτε, το πιο καλό για μένα αλλά ίσως και το πιο δύσκολο, να μπορέσω καποια στιγμή να ανοίξω το δικό μου συνεργείο, κατά προτίμηση με βασικό αντικείμενο τις βελτιώσεις (αρα απαιτείται κάποια έρευνα) και τις μετατροπές οχημάτων σε αγωνιστικά.
Ξέρω ότι αυτά που αναφέρω είναι αρκετά εξειδικευμένα και πιθανότατα να μπορούν να απαντηθούν μόνο από καποιο άτομο του χώρου, όμως κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XRS

Νεοφερμένος

Ο XRS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Κανένας βρε παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrosod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petrosod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
μα ζητας και εσυ το τει οχηματων...ουτε οτι υπαρχει δεν ηξερα...ψαξε την παλια συζητηση εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να μαθεις κατι...και σκεφτηκες να δεις την ιστοσελιδα της ιδιας της σχολης θεωρω πως θα ειναι κατατοπιστικοτατη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XRS

Νεοφερμένος

Ο XRS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ναι τα έχω κοιτάξει όλα αυτα. Πίστευα πως θα υπάρχει κανείς σχετικός με τη σχολή εδώ μέσα...

Τελικά υπάρχει κανείς από αυτο το ΤΕΙ ρε παιδιά? Ή κάποιος με φίλο μέσα εκεί να μας πει για τη σχολη λίγα πράγματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

telis13

Νεοφερμένος

Ο telis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Θα ήθελά όσοι απο εσάς ξέρουν και μπορούν να μου δώσουν κάποιες πληροφορίες σχετικά με την συγκεκριμένη σχολή.Επίσης αν κάποιος έχει περάσει απο αυτ'ην την σχολή ή έχει κάποιον γνωστό του εκεί να μου πει τη γνώμη του σχετικά με την σχολή και το πιο σημαντικό,τι γίνεται με την επαγκελματική αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agg7santo

Νεοφερμένος

Ο agg7santo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Φίλε κι εγώ το ίδιο περίπου ψάχνω. Το ΤΕΙ οχημάτων πιθανόν να το κάνει αυτό αλλά αν από μόνος σου δεν έχεις ασχοληθεί θα είναι δύσκολο ακόμα κι αν πας στο ΤΕΙ αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

XRS

Νεοφερμένος

Ο XRS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=373640&cid=4

Παιδιά διαβάστε το παραπάνω άρθρο. Σύμφωνα με τα γραφόμενα, δεν αναγνωρίζονται επαγγελματικά δικαιώματα για τους απόφοιτους -μεταξύ άλλων σχολών- και του Τ.Ε.Ι. Οχημάτων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nik7

Νεοφερμένος

Ο nik7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά γίνεται να μου δώσει κάποιος πληροφορίες για το τμήμα μηχανολογίας τει? τι παίζει με αυτό?είναι δύσκολο?θα έχω καλή φοιτιτική ζωή?
Και αν εχει περασει κανεις στο τει μηχανολογιας πατρας ή κρητης ας μου δώσει πληροφοριες αν ειναι ολα οκ εκει.
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iraklis1

Νεοφερμένος

Ο iraklis1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αγαπητέ φίλε,
Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να σε βοηθήσω αλλά μοιραστώ την εμπειρία μου και ελπίζω αυτό να σου φανεί χρήσιμο. Ξεκινάμε από το γεγονός ότι τελείωσα στο τμήμα Μηχανολογίας στο ΤΕΙ Καβάλας το 1995. Ως Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε. τουλάχιστον εκείνη την εποχή είχαμε μόνο ένα μάθημα επιλογής για την τεχνολογία αυτοκινήτου. Άρα δεν μπορώ να πω ότι από μια τέτοια σχολή αποκτάς ιδιαίτερες γνώσεις πάνω στα οχήματα (αν εξαιρέσεις τα μαθήματα ΜΕΚ Ι και ΜΕΚ ΙΙ - Μηχανές Εσωτερικής Καύσης). Αλλά σίγουρα αποκτάς καλές γνώσεις μηχανολογίας και κατα συνέπεια εύκολα θα μπορούσε καποιος να εμβαθύνει με προσωπική μελετη σε θεματα οχημάτων. Οσον αφορά τον τομέα της μηχανολογίας από τα αντίστοιχα ΤΕΙ θα αποκτήσεις πολύ αξιόλογες ικανότητες και γνώσεις. Τώρα στο θέμα του ΤΕΙ Οχημάτων στην διάρκεια της επαγγελματικής μου σταδιοδρομίας γνώρισα κάποια άτομα που είχαν τελειώσει αυτή τη σχολή. Ο ένα δουλεύει πλεον στην ΕΛΒΟ, ένας άλλος δουλεύει σε καποιο ΙΚΤΕΟ , καποιος άλλος δουλέυει σε εταιρεία κατασκευής αγροτικών μηχανηματων,και ο τελευταίος έδωσε καταταχτήριες στο Πολυτεχνίο και τελείωσε και Μαχανολόγος. Επίσης γνώρισα και ένα που ενω τελείωσε Μηχανολόγος Πολυτεχνίου έδωσε κατατακτήριες και τελείωσε και Μηχανικός Οχημάτων. Όλοι αυτοί παρουσιάζαν πολύ υψηλές γνώσεις μηχανολογίας σε θέματα οχημάτων και σε αρκετούς τομείς (όπως σχεδιασμός και ανάπτυξη γεωργικών μηχανημάτων) έχουν αντίστοιχες γνώσεις με ένα "κλασσικό" Μηχανολόγο.Υστερούν βέβαια σε άλλους τομέις κλασσικής Μηχανολογίας όπως γνώσεις μηχανολογικών εγκαταστάσεων (π.χ. ανελκηστηρες, ανυψωτικά συστήματα, μηχανήματα, θερμανση - ψυξη - κλιματισμός κλπ). Άρα εξαρτάται απο το τι θέλεις: Ο μηχανολόγος μαλλον έχει περισσότερες επαγγελματικές διεξόδους ( τωρα την σήμερον ημερα δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί καποιος να το ισυριστεί αυτό), ενώ ο Μηχανικός Οχημάτων έχει περισσότερες εξειδικευμένες γνώσεις μηχανολογίας πάνω στα οχήματα. Σαν σχολές να έχεις υπόψη σου ότι όλες οι σχολές μηχανικών είναι δύσκολες. Οσον αφορά την φοιτητική ζωή παντού μπορείς να περάσεις καλά αλλά καλύτερα από την Θεσσαλονίκη δεν γίνεται (άκου και μένα που πέρασα 4 χρόνια στην Καβάλα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nik7

Νεοφερμένος

Ο nik7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εκτιμώ την βοήθεια σου και ευχαριστώ πολύ.
Εγώ το χω πάρει σοβαρά να περάσω στο τει μηχανολογίας κρήτης (ηράκλειο) ή άμα κάτσει και αλλού δεν έχω πρόβλημα. για το τει οχημάτων δεν με ενδιαφέρει.Σε τομείς όπως είπες κλασσικής Μηχανολογίας όπως γνώσεις μηχανολογικών εγκαταστάσεων (π.χ. ανελκηστηρες, ανυψωτικά συστήματα, μηχανήματα, θερμανση - ψυξη - κλιματισμός κλπ). Απλά δεν ξέρω κατά πόσο θα τα βγάλω πέρα. μόνο με τα μαθηματικά δεν τα πάω καλά που δεν νομίζω να έχει και πολλά.
Τώρα για μηχανολογία που λες δεν ξέρω γνώμες γιαυτήν την σχολή και γιαυτό ρωτάω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iraklis1

Νεοφερμένος

Ο iraklis1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Nik7,

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά σπουδάζοντας Μηχανολόγος τα μαθηματικά θα τα βρίσκεις συνέχεια μπροστά σου. Πέρα απο τα κλασσικά μαθήματα που συνήθως υπάρχουν (Μαθηματικά Ι (Ορια, Ολοκληρώματα, Παράγωγοι), Μαθηματικά ΙΙ (Διαφορικές Εξισώσεις) και Εφαρμοσμένα Μαθηματικά) γνώσεις Μαθηματικής Ανάλυσης θα χρειαστεις σε πολλά άλλα μαθήματα όπως π.χ. Μηχανική Ρευστών, Δυναμική κλπ. Δεν είναι τόσο δύσκολα αλλά αν έχεις κενά θα σε συμβούλευα να κάνεις κάποια φροντιστήρια τουλάχιστον στα Ορια, τα Ολοκληρώματα και τις Παραγώγους και φυσικά όταν μπεις στην σχολή να παρακολουθείς όλα τα μαθήματα !!Δεν είναι απαράιτητο να ξεσκιστείς στο διάβασμα, το μόνο που χρειάζεται είναι μεθοδικό διάβασμα. Μην αφήσεις να σε αποθαρύνουν οι "παλιοί" που θα σου λένε ότι το τάδε μάθημα είναι πολύ δύσκολο κλπ-κλπ. Η εμπειρία μου μπου λέει ότι με λίγο μεθοδικό διάβασμα θα τα καταφέρεις μια χαρά. Και πάντα θα περισσεύει καιπολύς χρόνος για άλλα πράγματα (για γούστα :)).
Τέλος το μόνο που ξέρω να σου πω για το ΤΕΙ Κρήτης είναι ότι έχει πάρα πολύ καλή φήμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nik7

Νεοφερμένος

Ο nik7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε. όχι δεν με στεναχώρησες αλλά με καθυσήχασες :)
Καλά εννοείται ότι σε όλες τι σχολές χρειάζεται διάβασμα. δεν γίνεται να κάθεσαι όλη μέρα. αλλά μερικοί έλεγαν ότι δεν θα πηγαίνεις ούτε για καφέ που λέει ο λόγος γιαυτό ρωτάω.
Τελικά το έχω αποφασίσει να πάω στο τει μηχανολογίας κρήτης(ηράκλειο συγκεκριμένα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iosonoyosoy

Νεοφερμένος

Ο iosonoyosoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γειά σας!Θέλω να κάνω μερικές απλές και ξεκάθαρες ερωτήσεις κυρίως για το ΤΕΙ οχημάτων αλλα και παρεμφερή.Κατ'αρχάς για να περάσεις από Γενικό Λύκειο σε ποια κατεύθηνση πρέπει να πας?Σε τι μαθήματα εξετάζεσαι?Χρειάζεται πολύ καλή γνώση μαθηματικών?Πόσα μόρια χρειάζονται?Είναι δύσκολο να περάσεις?Έχει επαγγελματική αποκατάσταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top