Κοινωνική προσφορά στην Ελλάδα;

Nenoula

Δραστήριο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
Θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας για ενα θέμα που με απασχόλει:
Πιστεύετε οτι στη χώρα μας υπάρχει κοινωνική προσφορά ή όχι???:redface::whistle:...Ξέρω ότι οι περισσότεροι στη χώρα αυτοί νοιάζονται για την πάρτη τους αλλά εσείς τι πιστεύετε;

Αλήθεια όμως,θα επιλέγατε πότε σαν κριτήριο την κοινωνική προσφορά για να επιλέξετε επάγγελμα;;;Θα θέλετε να επιλέξετε ένα επάγγελμα με το οποίο θα προσφέρεται βοήθεια σε ανθρώπους που την έχουν ανάγκη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happy Idler

Νεοφερμένος

Ο Happy Idler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Nenoularock η γνώμη μου είναι πως υπάρχει κοινωνική προσφορά.
Πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που η χαρά τους είναι να μπορούν να κάνουν τους άλλους να νιώσουν λίγο καλύτερα.

Εγώ για να σου πω την αλήθεια όταν διάλεξα σχολή δεν είχα όραμα, ίσως και τώρα να μην έχω όμως ξέρω πως ευχαρίστως θα διάλεγα επάγγελμα που να έπαιρνα κάποια χρήματα λιγότερα και ήξερα πως βοηθούσα ανθρώπους.

Εσύ τι έχεις κατά νου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nenoula

Δραστήριο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
Απλώς το θέμα είναι ότι βλέπω όλους κλεισμένους στον εαυτό τους και να μην υπάρχει αλληλεγγύη... Προσωπικά θέλω να δουλεύω μέσα σε νοσοκομεία ή κάπου που να παρέχω βοήθεια στους συνανθρώπους μας...Κυρίως θέλω πολύ να μάθω πώς σκέφτονται οι νέοι για την κατάσταση που επικρατεί σχετικά με τον εθελοντισμό και τα τοιαύτα... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πιστευω πως το να δουλευεις σε νοσοκομειο ειναι καταθλιπτικο, με τοσους ετοιμοθανατους, εγω δεν θα αντεχα πανω απο ενα χρονο.
Ο εθελοντισμος απο την αλλη ειναι πολυ καλο πραγμα, ειδικα οταν αφορα περιβαλλοντικα θεματα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nenoula

Δραστήριο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
Πιστευω πως το να δουλευεις σε νοσοκομειο ειναι καταθλιπτικο, με τοσους ετοιμοθανατους, εγω δεν θα αντεχα πανω απο ενα χρονο.
Ο εθελοντισμος απο την αλλη ειναι πολυ καλο πραγμα, ειδικα οταν αφορα περιβαλλοντικα θεματα
Κοιτα μπορεις να εχεις δικιο...αλλα πιστευεις οτι σε ποιο επιπεδο υπαρχει η κοινωνικη προσφορα στη χωρα μας;;;;με κλιμακα του 10 μπορει να υπαρχει στη χωρα μας 3-4;;;;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happy Idler

Νεοφερμένος

Ο Happy Idler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Η προσφορά στους άλλους δεν γίνεται απο συγκεκριμένα επαγγέλματα αλλά απο όλα τα επαγγέλματα.
Τώρα όσοι έχουν μέσα τους δυνάμεις και όρεξη να εργαστούν κάνοντας κάποιο "λειτούργημα" τότε ακόμα καλύτερα.

Θέλω να πω πως σε όλα τα επαγγέλματα αν έχεις αγάπη για τον γείτονα/άνθρωπο τότε μπορείς να προσφέρεις.
Ακόμα και περιπτεράς αν είσαι και πεις μια καλή κουβέντα ή φτιάχνεις την διάθεση των ανθρώπων κάνεις λειτούργημα!
Ή εμείς οι μαθητές/φοιτητές αν βοηθούσαμε αυτούς που έχουν στην τάξη βοήθεια θα κάναμε ένα λειτούργημα.

Εσύ σκέφτεσαι να ακολουθήσεις κάποιο επάγγελμα που να στοχεύει στον άνθρωπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όλα τα επαγγέλματα είναι χρήσιμα σε μα κοινωνία, αλλιώς δεν θα υπήρχαν. Για μένα αυτό που λες όχι, δεν θα ήταν κριτήριο, πρώτα θα έκρινα με βάση τι αντικείμενο μου αρέσει, και μετά την εφαρμογή του και που ακριβώς συμβάλλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bookworm

Νεοφερμένος

Η bookworm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σου Nenoula! Νομίζω ότι πιο ενεργοί σε σχέση με κοινωνικά θέματα είναι αυτοί που το επάγγελμά τους έχει κάποια σχέση με ευάλωτες ομάδες πληθυσμού, εξαιτίας του ότι έρχονται σε επαφή με τις ομάδες αυτές. Υπάρχουν όμως διάφοροι τρόποι να συνεισφέρει κανείς, άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο απρόσωποι, και νομίζω ότι είναι όλοι σημαντικοί.
Όσο για το αν θα επέλεγα σχετικό επάγγελμα και με τέτοι κριτήριο, ναι, το έχω επιλέξει ήδη! :-) (είμαι ψυχολόγος.)
Πάντως ο καθένας από το πόστο του μπορεί να προσφέρει κοινωνικά, με διάφορους τρόπους και θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό. Για το κοινωνικό σύνολο, για τους συνανθρώπους μας, αλλά και κυρίως για αυτόν που προσφέρει. (Μη σου φανεί παράξενο, πραγματικά ''παίρνεις'' πολλά πίσω,ειδικά με τον εθελοντισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Με τον κίνδυνο να θεωρηθώ γραφικός και προπαγανδιστής,θα τολμήσω να πω ότι η γενεσιουργός αιτία της έλλειψης κοινωνικής αλληλεγγύης (και κατ'επέκταση και προσφοράς),δεν είναι γενικά και αόριστα η νοοτροπία της κοινωνίας,αλλά το ισχύον οικονομικό σύστημα το οποίο και καθορίζει τη νοοτροπία της κοινωνίας (πάντοτε οι παραγωγικές σχέσεις ρύθμιζαν τις κοινωνικές).Ο καπιταλισμός εν γένει καλλιεργεί τα ανταγωνιστικά μας ένστικτα σε βάρος αυτών της αλληλεγγύης.Παραπάνω,διάβασα ότι π.χ. δουλεύοντας στο νοσοκομείο,προσφέρεις στον σύνανθρωπο.Ας πάρουμε τον κλάδο μου,την Ιατρική.Ένας γιατρός,ακόμα και αυτός με τις καλύτερες προθέσεις,βγάζει λεφτά απ'τον πόνο του άλλου.Οι γιατροί είναι άχρηστοι σε μια κοινωνία που όλοι είναι καλά:κερδίζουμε το ψωμί μας,εκμεταλλευόμενοι τα προβλήματα υγείας των πολιτών που τους κάνουν να μας έχουν ανάγκη.Κατ'επέκταση,το ίδιο ισχύει σε κάθε κλάδο,έτσι δομείται το υπάρχον σύστημα.Γι'αυτό το λόγο και ως ουσιαστικότερη κοινωνική προσφορά θεωρώ τη μαχητική αντικαπιταλιστική στάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nenoula

Δραστήριο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
Happy Idler
Η προσφορά στους άλλους δεν γίνεται απο συγκεκριμένα επαγγέλματα αλλά απο όλα τα επαγγέλματα.
Τώρα όσοι έχουν μέσα τους δυνάμεις και όρεξη να εργαστούν κάνοντας κάποιο "λειτούργημα" τότε ακόμα καλύτερα.

Θέλω να πω πως σε όλα τα επαγγέλματα αν έχεις αγάπη για τον γείτονα/άνθρωπο τότε μπορείς να προσφέρεις.
Ακόμα και περιπτεράς αν είσαι και πεις μια καλή κουβέντα ή φτιάχνεις την διάθεση των ανθρώπων κάνεις λειτούργημα!
Ή εμείς οι μαθητές/φοιτητές αν βοηθούσαμε αυτούς που έχουν στην τάξη βοήθεια θα κάναμε ένα λειτούργημα.

Εσύ σκέφτεσαι να ακολουθήσεις κάποιο επάγγελμα που να στοχεύει στον άνθρωπο;

μμμμ....χμ..ναι! καλά σε αυτό επηρεάστηκα και από την οικογένεια μου άλλα μου αρέσει κιόλας κάτι τέτοιο! πάντως είναι εξοργιστικό όταν βλέπεις στην εποχή μας ανθρώπους που είναι τόσο αποξενωμένοι μεταξύ τους και δε νοιάζονται ο ένας για τον άλλον.ο καθένας κλείνεται στον εαυτό του και ρίχνει ρολά σε μια κοινωνία που χρειάζεται τη συνεισφορά όλων.
Γνωρίζω ότι σήμερα οι νέοι(οι πιο πολλοί μάλλον)λόγω οικονομικής κρίσης σκέφτονται σαν κριτήριο επαγγέλματος την αμοιβή και τη μονιμότητα αλλά θα πάψει να υπάρχει αλληλεγγύη;προσφορά;Ο καθένας θα κοιτάει πως θα βγάλει το μάτι του άλλου για μία θέση ή για μία προαγωγή;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bookworm

Νεοφερμένος

Η bookworm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Με τον κίνδυνο να θεωρηθώ γραφικός και προπαγανδιστής,θα τολμήσω να πω ότι η γενεσιουργός αιτία της έλλειψης κοινωνικής αλληλεγγύης (και κατ'επέκταση και προσφοράς),δεν είναι γενικά και αόριστα η νοοτροπία της κοινωνίας,αλλά το ισχύον οικονομικό σύστημα το οποίο και καθορίζει τη νοοτροπία της κοινωνίας (πάντοτε οι παραγωγικές σχέσεις ρύθμιζαν τις κοινωνικές).Ο καπιταλισμός εν γένει καλλιεργεί τα ανταγωνιστικά μας ένστικτα σε βάρος αυτών της αλληλεγγύης.Παραπάνω,διάβασα ότι π.χ. δουλεύοντας στο νοσοκομείο,προσφέρεις στον σύνανθρωπο.Ας πάρουμε τον κλάδο μου,την Ιατρική.Ένας γιατρός,ακόμα και αυτός με τις καλύτερες προθέσεις,βγάζει λεφτά απ'τον πόνο του άλλου.Οι γιατροί είναι άχρηστοι σε μια κοινωνία που όλοι είναι καλά:κερδίζουμε το ψωμί μας,εκμεταλλευόμενοι τα προβλήματα υγείας των πολιτών που τους κάνουν να μας έχουν ανάγκη.Κατ'επέκταση,το ίδιο ισχύει σε κάθε κλάδο,έτσι δομείται το υπάρχον σύστημα.Γι'αυτό το λόγο και ως ουσιαστικότερη κοινωνική προσφορά θεωρώ τη μαχητική αντικαπιταλιστική στάση.

Θα συμφωνήσω μαζί σου ως προς το ότι το καπιταλιστικό σύστημα καλλιεργεί τον ανταγωνισμό. Διαφωνώ όμως στο ότι ένας γιατρός δε μπορεί να προσφέρει κοινωνικά: η ανθρωπιά ενός γιατρού, ενώ θα έπρεπε να είναι δεδομένη (όπως και σε κάθε επάγγελμα που είναι ταυτόχρονα και λειτούργημα) είναι κάτι που εκλείπει δυσυχώς. Αυτή όμως κάνει πολλές φορές τη διαφορά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Happy Idler

Ο καθένας θα κοιτάει πως θα βγάλει το μάτι του άλλου για μία θέση ή για μία προαγωγή;:(

αυτο συμβαινει ηδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happy Idler

Νεοφερμένος

Ο Happy Idler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Mr.Crowley, εγώ δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι είναι τόσο "διαβολικό" το καπιταλιστικό σύστημα.
Βέβαια ίσως αυτό δεν είναι το κατάλληλο θέμα για να γίνει μια τέτοια συζήτηση :).
Πάντως αν μιλάγαμε για αυτό το θέμα θα κατέληγα στο ότι τελικά είναι θέμα ανθρώπων και πολιτικής.

Όσο για αυτό που λες για τους γιατρούς, είναι σεβαστό να πληρώνεσαι για την εργασία σου, ακόμα και όταν ζεις μόνο για τους άλλους κάτι πρέπει να φας..Εγώ δεν βρίσκω κάτι το μεμπτό σχετικά με τις αμοιβές ειδικά στην Ελλάδα που είναι και δημόσιο το σύστημα υγείας (για πόσο ακόμα;)!

nenourolack δεν είναι εύκολο να δεις άτομα που έχουν ανάγκες στα μάτια, πιστεύω πως για να μπορέσεις να κάνεις κάτι τέτοιο θέλει λίγο θάρρος και αυταπάρνηση, θέλει να μπορέσεις να δεις τον συνάνθρωπο σου σαν κομμάτι του εαυτού σου κάτι που είναι εξαιρετικά δύσκολο. Τώρα αν μπορεί η κοινωνία να προσφέρει μια τέτοια προοπτική στους νέους αυτό δεν το γνωρίζω. Στην εφηβεία(εγώ τουλάχιστον) φοβάσαι να κοιτάξεις τον εαυτό σου στα μάτια, πόσο μάλλον τους άλλους! Στο θέμα της εργασίας τώρα..πάντοτε κάποιοι κάναν κάτι παραπάνω για να πάρουν μια θέση αλλά σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις - θέλω να πιστεύω ότι είναι περισσότερες απ'ότι νομίζουμε!Είναι επιλογή του καθενός πως θα πράξει στην ζωή του!

Και στο θέμα τις προσφοράς, πιστεύω πως όταν κάποιος είναι καλός άνθρωπος και καλός σε αυτό που κάνει, προσφέρει πολύ στην κοινωνία και στο επίπεδο διαβίωσης όλων των πολιτών. Μια κοινωνία δεν θέλει μόνο καλούς γιατρούς, θέλει και καλούς αγρότες κ.λπ, θέλει όλοι να είναι καλοί. Όλοι σε έναν βαθμό προσφέρουν!



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Όσο για αυτό που λες για τους γιατρούς, είναι σεβαστό να πληρώνεσαι για την εργασία σου, ακόμα και όταν ζεις μόνο για τους άλλους κάτι πρέπει να φας..Εγώ δεν βρίσκω κάτι το μεμπτό σχετικά με τις αμοιβές ειδικά στην Ελλάδα που είναι και δημόσιο το σύστημα υγείας (για πόσο ακόμα;)!

Well,η αμοιβή ως συνάρτηση της προσφοράς είναι καπιταλιστική πατέντα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top