Κόσμια εμφάνιση στα σχολεία

Πώς πρέπει να είναι η εμφάνιση στο σχολείο (μαθητών + καθηγητών);
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 82)

Rosstrobon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Η ερώτηση απλή,ποια θεωρείτε πως πρέπει να είναι η εμφάνιση ενός μαθητή στο σχολείο.Μακριά μαλλιά,μούσια,σκουλαρίκια για τα αγόρια και piercing εκτός των αυτιών,κοντές φούστες και άλλα,θα πρέπει να εκλείπουν από τους μαθητικούς χώρους και τα σχολεία;

Να μιλήσω και ως παθών κατά κάποιο τρόπο.Από την πρώτη τάξη του δημοτικού μέχρι την τελευταία τάξη του λυκείου όπου και φοιτώ,φοιτώ σε ιδιωτικό σχολείο που πλέον δεν μου αρέσει ιδιαίτερα(άλλο θέμα αυτό :P ).Τα τελευταία 2 χρόνια διατηρώντας ένα πιο ροκ/μέταλ ύφος(ίσως ο μοναδικός του σχολείου) μένω αξύριστος για πολλές μέρες και τον τελευταίο χρόνο άρχισα να αφήνω τα μαλλιά μου πιο μακριά από ότι παλαιότερα.Έτσι αρκετές φορές δέχτηκα παρατηρήσεις για τα γένια κυρίως και λιγότερο για τα μαλλιά.Πολλοί συμμαθητές μου μένουν αξύριστοι για μέρες επίσης ενώ όσα παιδιά έχουν έρθει στο σχολείο με μακριά μαλλιά τους έβαλαν να κουρευτούν.Επίσης στα κορίτσια απαγορεύεται να φοράνε σκουλαρίκια πέραν από τα αυτιά.

Σε μια συζήτηση που είχα με μια καθηγήτρια μου πριν από λίγο καιρό μου είπε πως έρχεται σχετική εγκύκλιος από το υπουργείο η οποία αναφέρει πως οι μαθητές θα πρέπει να έχουν κόσμια και αξιοπρεπή εμφάνιση και το σχολείο θα πρέπει να φροντίζει για αυτό.Έχω πολλές αμφιβολίες για την ύπαρξη ενός τέτοιου εγγράφου.Συν του ότι πολλοί φίλοι μου έχουν μακριά μαλλιά και γένια και από τα σχολεία τους δεν τους λέει κανείς τίποτα.

Προσωπικά είμαι κατά μιας τέτοιας απόφασης αφού η ένδυση και η εμφάνιση δεν κάνει τον άνθρωπο.Συν του ότι το να σου επιβάλουν πως να ντύνεσαι και να είσαι είναι το λιγότερο φασιστικό.

ΥΓ.Δεν ξέρω αν υπάρχει παρόμοιο θέμα και δεν έψαξα.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Λοιπον δεν πιστευω οτι υπαρχει τετοια εγκυκλιος(αν υπαρχει ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ) γενικα ο καθενας ας φοραει οτι θελει αρκει να μην γινονται υπερβολες και αλλα κουλα(πχ να μην παει η αλλη σχολειο σαν να πηγαινει σε κλαμπακι).:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Πάντως γέλασα με τα "μούσια" :D
σκάνε μύτη στο σχόλειο βελουχιώτηδες,μπακούνιν...zz top και δε συμμαζευεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Πάντως γέλασα με τα "μούσια" :D
σκάνε μύτη στο σχόλειο βελουχιώτηδες,μπακούνιν...zz top και δε συμμαζευεται!

Είδα στην ίδια πρόταση τον Μπακούνιν και τους ZZ Top. :eek:
Μ'αυτό έχω κλείσει σαν άντρας.Καιρός ν'ανοίξω σαν γυναίκα. :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Είδα στην ίδια πρόταση τον Μπακούνιν και τους ZZ Top. :eek:
Μ'αυτό έχω κλείσει σαν άντρας.Καιρός ν'ανοίξω σαν γυναίκα. :eek:
τι ώρα ανοίγεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Είδα στην ίδια πρόταση τον Μπακούνιν και τους ZZ Top. :eek:
Μ'αυτό έχω κλείσει σαν άντρας.Καιρός ν'ανοίξω σαν γυναίκα. :eek:

ενδιαφέρουσες δηλώσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papaki93

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Πιστεύω ότι ο καθένας εχει δικαίωμα να ντύνεται οπως θέλει χωρίς να φτάνει στα ακρα. Αν θέλει καποιος να φοραει σκουλαρικια σε όλο του το πρόσωπο και να εχει μαλλι μεχρι τον κώλο δικαιωμα του . Το σώμα ειναι δικό του και μπορει να το κανει οτι θελει ο καθενας. Όσο για τις κοπελες ισχύει τα ίδια για τα σκουλαρίκια.... αλλά δεν μπορουν να φορανε φουστες που να φαινεται το εσωρουχο τους ή μπλουζες που δεν κρύβουν τιποτα ! Προκαλούν και τους μαθητές και τους καθηγητές αντιστοιχα. Πρέπει να υπαρχει ενα μετρο. Όσο για την εγκυκλιο που σου λεει η καθηγητρια σου δεν ισχυει τετοιο πραγμα. Η κοσμια εμφανιση ειναι αγραφος κανονας. Το θέμα ειναι πως αντιλαμβανεται ο καθενας την λεξη "κοσμια". Δεν ζουμε στην εποχη του '60 οι κοπελες να φορανε φουστα μεχρι τον αστραγαλο και τα αγορια να κουρευονται με την ψιλή ! Οι κανονες και οι νομοι πρεπει να προσαρμοζονται στα συγχρονα δεδομενα και οχι εμεις να προσαρμοζομαστε για να τους υπακουμε. Υπάρχουν για μας και εμεις γι αυτους. Αυτο να απαντησεις στην καθηγητρια σου. Ζουμε στο 2011 και καλυτερα να μην εχουμε τοσο οπισθοδρομικες αποψεις. Εχουμε ελευθερια εκφρασης , δεν εχουμε χούντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
τα πάντα με μέτρο.. αλλιώς θα πας στο σχολείο και αλλιώς στα μπαράκια... δεν είπαμε και ράσο :D απλά όχι υπερβολές! εξάλλου πρωινιάτικα ποιος έχει όρεξη να βάζει 5 κιλά σοβάδες στο πρόσωπο ή να διαλέγει μια ώρα τα ρούχα που ταιριάζουν στη συγκεκριμένη gothic αλυσίδα; :xtipao:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
τα πάντα με μέτρο.. αλλιώς θα πας στο σχολείο και αλλιώς στα μπαράκια... δεν είπαμε και ράσο :D απλά όχι υπερβολές! εξάλλου πρωινιάτικα ποιος έχει όρεξη να βάζει 5 κιλά σοβάδες στο πρόσωπο ή να διαλέγει μια ώρα τα ρούχα που ταιριάζουν στη συγκεκριμένη gothic αλυσίδα; :xtipao:


Κι ομως!Δυστυχως θα εκπλαγεις αν κανεις μια βολτα σε δυο-τρια Λύκεια, αλλα και σε Γυμνάσια. Εγω δεν βρισκω το νοημα στο να γινονται καποιοι υπερπαραγωγη για να πανε στο σχολειο. Στην τελικη βλεπω κοπελες που στο σχολειο βαφονται πολυ και σε καθημερινη βαση και εχουμε :


  • Οταν μια μερα για δικους τους λογους (βαρεμαρα, ξυπνησαν αργα, ειπαν να μην βαφτουν σημερα για αλλαγη)δεν βαφτουν νομιζεις πως εχουν παθει κατι διοτι μοιαζουν με φαντασματα
  • Μετα απο κανα δυο χρονια βαριουνται τη ζωη τους και δεν περιποιουνται καθολου τον εαυτο τους.
  • Αμα βαφεσαι στο σχολειο καθε μερα και μαλιστα πολυ για να δειχνεις ομορφη, οταν θα βγεις εξω ή σε καμια πιο ιδιαιτερη περισταση τι πιο πολυ θα κανεις;


Αλλο το να 'χει ο καθενας το δικο του στυλ. Εκει κανενα προβλημα αρκει να γινεται το εξης. Δηλαδη εχω εγω το δικο μου στυλ και σε κατακρινω εσενα γιατι εχεις ενα αλλο, διαφορετικο απο το δικο μου. Θα μου πειτε και το να βαφεσαι πολυ ενα στυλ ειναι, εσυ γιατι το κατακρινεις; Το κατακρινω διοτι οι ιδιες αυτες κοπελες ερχονται και αν δεν κανεις κι εσυ το ιδιο σε κοιταζουν λες και εισαι δεν ξερω κι τι και εχουν εναν αερα λες και ειναι οι πιο ομορφες του κοσμου:hmm:.Και το κακο ειναι οτι ολο και περισσοτερα κοριτσια γινονται σαν κι αυτες σε μια προσπαθεια να δειχνουν και καλα ομορφες και επηρεαζομενες απο αυτα που βλεπουν. Το καλο δεν βρισκεται παντα σε αυτο που κανει το συνολο.


Ειτε στο σχολειο, ειτε εξω, το καυτερο ειναι να ντυνομαστε οι εαυτοι μας. Να φοραμε την προσωπικοτητα μας και οχι αυτα που οι αλλοι θελουν εμεις να φοραμε. Απλα να προσεχουμε να μην αγγιζουμε το χυδαιο και να μην προκαλουμε με την κακη εννοια. Διοτι το εκκεντρικο δεν ειναι απραιτητα ασχημο, το χυδαιο ομως...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
ο καθενας μπορει να ντυνετε οπως θελει..αλλα λιγο με μετρο...
στο γυμνασιο που πηγαινα ειχαμε αυτο το προβλημα..
η διευθιντρια ειχε απαγορεψει τα εχτενσιον(ακομα και αν ηταν μια τουφα),τα σκουλαρικια για τα αγορια και για τα κοριτσια επιτρεπονταν μονο στα αυτια αλλα πολυ μικρα,τα μακρια νυχια(για την ακρειβεια ηθελε να ειναι κομμενα..μας ελενχε και καμια φορα),τα βαμενα νυχια,αν εβλεπε μια κοπελα να εχει τα μαλλια που δεν τα θεωρουσε οτι ηταν για το σχολειο την εκανε παρατηριση,το καλοκαιρι στις εξετασεις καποια παιδια ερχοντουσαν με καπρι και σορτσ παντελονια και τους εκανε παρατηριση....αλλα κατα τα αλλα καλα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Χαρά.... τι το χρειάζονται τόσο σοβάντισμα κοριτσάκια 15-17;;;; Δε λέω να βαφτούν αλλά όχι και έτσι.... Όσων αφορά τα μαλλιά και και τα μούσια τί τους νοιάζει τους καθηγητές και το σχολείο αν εσύ θες να αφήσεις μούσι;;;; Αυτό το πράγμα δεν μπορώ να το καταλάβω δηλαδή τι σημαίνει οτί είσαι κατώτερης ποιότητας ή ότι δεν αξίζεις αν δεν ντύνεσαι όπως θέλουν αυτοι;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chr96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Chr96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 154 μηνύματα.
ο καθενας μπορει να ντυνετε οπως θελει..αλλα λιγο με μετρο...
στο γυμνασιο που πηγαινα ειχαμε αυτο το προβλημα..
η διευθιντρια ειχε απαγορεψει τα εχτενσιον(ακομα και αν ηταν μια τουφα),τα σκουλαρικια για τα αγορια και για τα κοριτσια επιτρεπονταν μονο στα αυτια αλλα πολυ μικρα,τα μακρια νυχια(για την ακρειβεια ηθελε να ειναι κομμενα..μας ελενχε και καμια φορα),τα βαμενα νυχια,αν εβλεπε μια κοπελα να εχει τα μαλλια που δεν τα θεωρουσε οτι ηταν για το σχολειο την εκανε παρατηριση,το καλοκαιρι στις εξετασεις καποια παιδια ερχοντουσαν με καπρι και σορτσ παντελονια και τους εκανε παρατηριση....αλλα κατα τα αλλα καλα:P

Το οτι η διευθυντρια σας κυκλοφορουσε σαν κλοουν και τρομαζε τους μαθητες;;
Σορρυ αλλα αυτη η εμφανιση ειναι μακραν οτι χειροτερο εχω δει μεχρι στιγμης..
Γιατι δε κανει καμια παρατηρηση στον εαυτο της καλυτερα; Ελεος
Οκ, καλο ειναι να μην υπερβαινουν οι μαθητες τα ορια, αλλα οχι να τα ακουν κιολας απο μια που φοραει στο σχολειο λαχανι παντελονι, γαλαζιο μπλουζακι, λαχανι σακακι, κοκκινα τακουνια και ενα φωτιστικο στο κεφαλι..Ο Χριστος πια :/:
Να μη μιλησω για το μακιγιαζ της καλυτερα :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Κι ομως!Δυστυχως θα εκπλαγεις αν κανεις μια βολτα σε δυο-τρια Λύκεια, αλλα και σε Γυμνάσια. Εγω δεν βρισκω το νοημα στο να γινονται καποιοι υπερπαραγωγη για να πανε στο σχολειο. Στην τελικη βλεπω κοπελες που στο σχολειο βαφονται πολυ και σε καθημερινη βαση και εχουμε :

  • Οταν μια μερα για δικους τους λογους (βαρεμαρα, ξυπνησαν αργα, ειπαν να μην βαφτουν σημερα για αλλαγη)δεν βαφτουν νομιζεις πως εχουν παθει κατι διοτι μοιαζουν με φαντασματα
  • Μετα απο κανα δυο χρονια βαριουνται τη ζωη τους και δεν περιποιουνται καθολου τον εαυτο τους.
  • Αμα βαφεσαι στο σχολειο καθε μερα και μαλιστα πολυ για να δειχνεις ομορφη, οταν θα βγεις εξω ή σε καμια πιο ιδιαιτερη περισταση τι πιο πολυ θα κανεις;


Αλλο το να 'χει ο καθενας το δικο του στυλ. Εκει κανενα προβλημα αρκει να γινεται το εξης. Δηλαδη εχω εγω το δικο μου στυλ και σε κατακρινω εσενα γιατι εχεις ενα αλλο, διαφορετικο απο το δικο μου. Θα μου πειτε και το να βαφεσαι πολυ ενα στυλ ειναι, εσυ γιατι το κατακρινεις; Το κατακρινω διοτι οι ιδιες αυτες κοπελες ερχονται και αν δεν κανεις κι εσυ το ιδιο σε κοιταζουν λες και εισαι δεν ξερω κι τι και εχουν εναν αερα λες και ειναι οι πιο ομορφες του κοσμου:hmm:.Και το κακο ειναι οτι ολο και περισσοτερα κοριτσια γινονται σαν κι αυτες σε μια προσπαθεια να δειχνουν και καλα ομορφες και επηρεαζομενες απο αυτα που βλεπουν. Το καλο δεν βρισκεται παντα σε αυτο που κανει το συνολο.


Ειτε στο σχολειο, ειτε εξω, το καυτερο ειναι να ντυνομαστε οι εαυτοι μας. Να φοραμε την προσωπικοτητα μας και οχι αυτα που οι αλλοι θελουν εμεις να φοραμε. Απλα να προσεχουμε να μην αγγιζουμε το χυδαιο και να μην προκαλουμε με την κακη εννοια. Διοτι το εκκεντρικο δεν ειναι απραιτητα ασχημο, το χυδαιο ομως...:)

το χυδαίο έχει γίνει μόδα πλέον :/: και εγώ τα ίδια βλέπω...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το οτι η διευθυντρια σας κυκλοφορουσε σαν κλοουν και τρομαζε τους μαθητες;;
Σορρυ αλλα αυτη η εμφανιση ειναι μακραν οτι χειροτερο εχω δει μεχρι στιγμης..
Γιατι δε κανει καμια παρατηρηση στον εαυτο της καλυτερα; Ελεος
Οκ, καλο ειναι να μην υπερβαινουν οι μαθητες τα ορια, αλλα οχι να τα ακουν κιολας απο μια που φοραει στο σχολειο λαχανι παντελονι, γαλαζιο μπλουζακι, λαχανι σακακι, κοκκινα τακουνια και ενα φωτιστικο στο κεφαλι..Ο Χριστος πια :/:
Να μη μιλησω για το μακιγιαζ της καλυτερα :whistle:
χαχαχαχα ασε...επευτε πολυυυ γελιο με το ντισιμο της...και ειδικα με το μαλλι της:Pαπορω πως κυκλοφορει γρια γυναικα ετσι στο δρομο:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Θεωρώ ότι ο κάθε μαθητής/τρια έχει το δικαίωμα να ντύνεται όπως θέλει, αλλά να υπάρχει και κάποιο μέτρο. Όχι σαν κάποιες κοπέλες που ερχόντουσαν στο σχολείο μου σαν να πηγαίνουν στην πασαρέλα ή στα μπουζούκια. Δηλαδή έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Εγκύκλιος Γ2/4094/23-09-1986, ΥΠ.Ε.Π.Θ.
«Η αμφίεση των μαθητών μέσα στο σχολείο ανήκει στην προσωπική ευθύνη των ίδιων. Η μαθητική κοινότητα έχει το δικαίωμα να επεμβαίνει όταν παρατηρούνται ακρότητες ή εκκεντρισμοί και να συστήνει συμμόρφωση σε ό,τι θεωρείται αντικειμενικά ευπρεπές και είναι πλατιάς κοινωνικής αποδοχής. Τα οποιαδήποτε προβλήματα όμως σχετικά με την εμφάνιση των μαθητριών ή των μαθητών αντιμετωπίζονται με πνεύμα διαλόγου, καλής θέλησης και με συνεννόηση των μαθητικών κοινοτήτων με τη διεύθυνση του σχολείου, το σύλλογο των καθηγητών και το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων. Αν ανάλογο θέμα παραπεμφθεί στο σύλλογο των καθηγητών, όπου ανήκει και η όποια τελική απόφαση, στη συζήτηση του συλλόγου καθηγητών, παραβρίσκονται, με δικαίωμα λόγου, ο πρόεδρος της μαθητικής κοινότητας, στην οποία ανήκει η μαθήτρια ή ο μαθητής που κρίνεται, καθώς και το τριμελές προεδρείο του μαθητικού συμβουλίου του σχολείου».





τα συμπερασματα δικα σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Όσοι έχετε κάνει δηλώσεις της λογικής "ο καθένας να ντύνεται όπως θέλει αλλά με μέτρο", να ξέρετε ότι οι φράσεις "να ντύνεται όπως θέλει" και "αλλά με μέτρο" αναιρούν η μία την άλλη. Μπορείτε να συνεχίσετε, αυτή την επισήμανση ήθελα μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Και ποιος ορίζει το μέτρο...? :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
Και ποιος ορίζει το μέτρο...? :whistle:


να μια πολύ καλή ερώτηση:clapup:

ίσως είναι η κοινή γνώμη, τα στερέοτυπα, οι φόβοι μας:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Έχετε σκεφτεί ποτέ ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να φορούσαμε όλοι στολές?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top