Ακαδημαϊκή καριέρα

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Σου ευχομαι να βρεθεις σε ενα απο τα πανεπιστημια που προανεφερες. Ειναι κ το δικο μου -τρελο- ονειρο να μπω εστω κ για επισκεψη στο stanford ή το berkeley! Γενικως νομιζω η Καλιφορνια ειναι κοιτιδα πλεον των πιο αναγνωρισμενων κ διασημοτερων πανεπιστημιων στην Αμερικη. Ας ελπισουμε οτι καποια μερα θα διαβουμε την πορτα τους!:)

Ανταποδιδω τις ευχες..Η αληθεια ειναι οτι μιλαμε για πολυ καλα πανεπιστημια και χρειαζεται πολυ προσπαθεια για να τα καταφερει κανεις..Ωστοσο αν πραγματικα αγαπας αυτο που κανεις και θελεις οσο τιποτα αλλο να συνεχισεις τις σπουδες σου σε αυτα τα πανεπιστημια δεν αποκλειεται σε λιγα χρονια να γραφεις στο ischool απο την California.


Υ.Γ @marios 2795 δεν σου ζηταω το λογο και σε ρωταω εντελως φιλικα προς τι το dislike στην κοπελα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
γιατι δεν προσπαθείς για PhD όπως είπαν παραπάνω; κι εγώ μετά το προπτυχιακό θα κάνω αιτήσεις για PhD και 1 ή 2 για MSc να έχω back up plan.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ανταποδιδω τις ευχες..Η αληθεια ειναι οτι μιλαμε για πολυ καλα πανεπιστημια και χρειαζεται πολυ προσπαθεια για να τα καταφερει κανεις..Ωστοσο αν πραγματικα αγαπας αυτο που κανεις και θελεις οσο τιποτα αλλο να συνεχισεις τις σπουδες σου σε αυτα τα πανεπιστημια δεν αποκλειεται σε λιγα χρονια να γραφεις στο ischool απο την California.


Υ.Γ @marios 2795 δεν σου ζηταω το λογο και σε ρωταω εντελως φιλικα προς τι το dislike στην κοπελα?

Μπορει να ειναι φαν της ανατολικης ακτης των ΗΠΑ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kons4

Νεοφερμένος

Ο kons4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλήμερα είμαι φοιτητής της σχολής Ηλεκτρολόγων μηχανικών στο ΕΜΠ στο 3ο έτος και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ακολουθήσω ακαδημαϊκή καριέρα στην Ελλάδα με κατεύθυνση στον προγραμματισμό και κατά προτίμηση σε μια επαρχιακή πόλη όπως Χανιά,Ρέθυμνο,Ιωάννινα κλπ. λόγω του τρόπου ζωής που θεωρώ ότι είναι πιο απλός κ λιγότερο πιεστικός(αλλά μη στεκόμαστε σε αυτο).
Θα ήθελα να σας ρωτήσω λοιπόν αν τελειώσω τη σχολή μου με βαθμό 8 και πάνω, να πάω να μιλήσω με κάποιον καθηγητή που έχω ακούσει καλές κριτικές για την ερευνητική του δουλειά(ας πούμε στα Χανιά) ώστε να κάνω διδακτορικό μαζί του και μετέπειτα να έχω περισσότερες πιθανότητες να γίνω δεκτός εκεί ως λέκτορας(έχοντας φτιάξει και καλές επαφές με τη σχόλη);Ή να κάνω διδακτορικό στο ΕΜΠ και μετά να κάνω αίτηση στις πόλεις που θέλω να πάω?Ακόμη,θα ήθελα ως διδάκτωρ να κάνω και μαθήματα σε προπτυχιακούς φοιτητές,είναι αυτό δυνατόν?
Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας και τι θα με συμβουλεύατε...εξωτερικό δεν με ενδιαφέρει ως προοπτική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω λοιπόν αν τελειώσω τη σχολή μου με βαθμό 8 και πάνω, να πάω να μιλήσω με κάποιον καθηγητή που έχω ακούσει καλές κριτικές για την ερευνητική του δουλειά(ας πούμε στα Χανιά) ώστε να κάνω διδακτορικό μαζί του και μετέπειτα να έχω περισσότερες πιθανότητες να γίνω δεκτός εκεί ως λέκτορας(έχοντας φτιάξει και καλές επαφές με τη σχόλη);

Δεν νομίζω να λειτουργεί έτσι η διαδικασία του διδακτορικού, δεν είναι πτυχιακή εργασία ώστε να μιλήσεις με έναν καθηγητή με σκοπό να σε αναλάβει. Πρέπει να ανοίξουν θέσεις για διδακτορικούς κτλ.
Επίσης έχεις να συναγωνιστείς και τους τελειόφοιτους της εκάστοτε σχολής-τμήμα, οι οποίοι θα συνεχίσουν για μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές και σίγουρα θα έχουν επαφές με τους καθηγητές τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Mε εξαίρεση την ιατρικη που αν έχεςι γνωριμίες μπορεί πανεύκολα να αρχισεις διδακτορικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
παραλληλα με την ειδικοτητα εννοεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
παραλληλα με την ειδικοτητα εννοεις;

Ακόμα και πριν την ειδικότητα και πριν το πτυχίο (αρκεί να έχεις δεύτερο). Κλασικό παράδειγμα η γυναίκα το πρώην πρωθυπουργού Κωντσαντίνου Καραμανλή η οποία έκανε την διατριβή της πριν πάρει το πτυχίο της. Όπως αυτή υπάρχουν και άλλοι που το κάνουν.

Επισης η ειδικότητα δε θεωρείται ι μεταπτυχιακό ένας απόφοιτος ιατρικής μπορει να κάνει διατριβή χωρίς μεταπτυχιακό χωρίς ειδικότητα για να γινει φυσικα αυτό θέλει τις κατάλληλες γνωριμίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kons4

Νεοφερμένος

Ο kons4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δηλαδή τι θα μου προτείνατε να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
υπομονη... παιρνεις τπ πτυχιο σου πρωτα και βλεπεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Ακόμα και πριν την ειδικότητα και πριν το πτυχίο (αρκεί να έχεις δεύτερο). Κλασικό παράδειγμα η γυναίκα το πρώην πρωθυπουργού Κωντσαντίνου Καραμανλή η οποία έκανε την διατριβή της πριν πάρει το πτυχίο της. Όπως αυτή υπάρχουν και άλλοι που το κάνουν.

Επισης η ειδικότητα δε θεωρείται μεταπτυχιακό ένας απόφοιτος ιατρικής μπορει να κάνει διατριβή χωρίς μεταπτυχιακό χωρίς ειδικότητα για να γινει φυσικα αυτό θέλει τις κατάλληλες γνωριμίες.
ειχα την αισθηση πως ειχαν περασει νομο πως μεσα στην ειδικοτητα διδακτορικα και τετοια δεν μπορουν να γινουν,
κανω λαθος; δεν εγινε ποτε αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ειχα την αισθηση πως ειχαν περασει νομο πως μεσα στην ειδικοτητα διδακτορικα και τετοια δεν μπορουν να γινουν,
κανω λαθος; δεν εγινε ποτε αυτο;

Θα το ψάξω και θα σου πω. Ουσιαστικά το διδακτορικό στην ιατρική είναι μια ερευνητική εργασία την οποία την κάνεις σε συνεργασία με έναν καθηγητή ιατρικής. Στο τέλος σε εξετάζει μια 5 μελή επιτροπή και σου αποδίδουν τον τίτλο. Δε νομιζω να επηρεάζει αν κάποιος κάνει ειδικότητα ή όχι. Μπορει να έχω και άδικο φυσικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ναι αυτο παλιοτερα γινοταν.νομιζω αλλαξε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Δηλαδή τι θα μου προτείνατε να κάνω;

Να πάρεις πτυχίο και μετά να κάνεις και κάποιο μεταπτυχιακό (μάστερ). Εφόσον δεν ενδιαφερεσαι για εξωτερικο, νομίζω οτι απο οικονομικης άποψης ενα μεταπτυχιακό στην Ελλάδα δεν πάει πακέτο με τεράστια έξοδα.

Κανε μεταπτυχιακό για 2 λόγους:
α.) Γιατι νομίζω στην Ελλάδα δεν μπορείς να κάνεις κατευθείαν διδακτορικό, αλλά πρέπει να έχει και μάστερ (αν ειμαι λαθος διορθώστε με), και
β.) Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος οτι σου αρέσει/ταιριάζει η έρευνα και η ακαδημαική καριέρα, ειδικά αν η μόνη επαφή που έχεις με αυτό το κομμάτι είναι από τα εργαστήρια του προγράμματος σπουδών.
Είναι κρίμα να χαραμίσεις 3-4 χρόνια απο τη ζωη σου δουλεύοντας πάνω σε μια εργασία εαν δε σου αρεσει η ενασχόληση με την ερευνα...θα την κάνεις με μισή καρδιά, θα βαριεσαι, δε θα αποδώσεις όσο πρέπει, μπορεί να καταλήξεις με ένα πολύ μετριο ή κάτω του μετρίου διδακτορικό, οπότε καλύτερα ενα καλό μαστερ.

ότι και να κάνεις πάντως προσπάθησε όσο μπορείς να έρθεις από νωρίς σε επαφή και να "τριφτείς" πάνω στο ερευνητικό κομμάτι, γιατι θα ειναι κρίμα να ξεκινησεις ενα πρόγραμμα διδακτορικού και να απογοητευτείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kons4

Νεοφερμένος

Ο kons4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!Κάτι ακόμη,θεωρείς το μεταπτυχιακό πρέπει να το κάνω στην Αθήνα που γνωρίζω κάπως τους καθηγητές ή σε μια άλλη πόλη στην οποία μελλοντικά θα ήθελα να βρεθώ ως διδάκτωρ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!Κάτι ακόμη,θεωρείς το μεταπτυχιακό πρέπει να το κάνω στην Αθήνα που γνωρίζω κάπως τους καθηγητές ή σε μια άλλη πόλη στην οποία μελλοντικά θα ήθελα να βρεθώ ως διδάκτωρ;

Εδώ πραγματικά δεν ξέρω πως να σου απαντήσω. Εγώ θα θεωρούσα πως όπου και να βρεις μεταπτυχιακο που σε ενδιαφερει δε θα εχει διαφορά, αρκεί να σου αρέσει το αντικείμενο γιατί αυτό είναι το πιο σημαντικό.
Από την άλλη, πολλοί στο φόρουμ υποστηριζουν οτι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και παίζουν ρόλο γνωριμίες και τα λοιπά. Αν είναι δυνατον, ίσως θα μπορούσες να βρεις καθηγητές που ασχολούνται με καποιο μεταπτυχιακό στην Αθηνα ενώ συνεργάζονται και με άλλα ερευνητικά κεντρα και πανεπιστήμια της επαρχίας. Έτσι να επιλέξεις το ανάλογο πρόγραμμα και αναπτύσοντας καλή σχέση με τους καθηγητές να μπορέσεις να "δικτυωθείς" και να έχεις καλές συστάσεις για διδακτορικό στην επαρχία. Αυτό μόνο μπορώ να σκεφτώ, καθως ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι παίζει. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kons4

Νεοφερμένος

Ο kons4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καταλάβα τι εννοείς,το αντικείμενο είναι το σημαντικότερο.Κάτι τελευταίο,στο πανεπιστήμιο που κανει καποιος το διδακτορικο του γινεται και πιο ευκολα αποδεκτος σε αυτο ως λεκτορας ή δεν εχει καμια σχεση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Καταλάβα τι εννοείς,το αντικείμενο είναι το σημαντικότερο.Κάτι τελευταίο,στο πανεπιστήμιο που κανει καποιος το διδακτορικο του γινεται και πιο ευκολα αποδεκτος σε αυτο ως λεκτορας ή δεν εχει καμια σχεση;

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που γνωριζω, ατόμων που έχουν κάνει διδακτορικό σε ένα πανεπιστήμιο από το οποίο εν τελη έχουν απορροφηθεί κιολας, ομως όλες αφορούν εξωτερικό.
Για Ελλάδα δεν γνωρίζω εαν γίνεται, εαν είναι εύκολο κλπ, αλλά δεν το θεωρώ απίθανο.
Νομίζω όμως οτι γενικότερα για να γίνεις λέκτορας δεν είναι τόσο "απλό", δηλαδή, τελειώνω το διδακτορικό και στα 26 μου έχω θεση καθηγητή. Έχει να κάνε με ακόμα περισσότερη δουλειά, μεταδιδακτορική έρευνα, δημοσιευσεις, παρουσιάσεις, συνεργασίες με διαφορες ερευνητικες ομαδες κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!Κάτι ακόμη,θεωρείς το μεταπτυχιακό πρέπει να το κάνω στην Αθήνα που γνωρίζω κάπως τους καθηγητές ή σε μια άλλη πόλη στην οποία μελλοντικά θα ήθελα να βρεθώ ως διδάκτωρ;

Καταλάβα τι εννοείς,το αντικείμενο είναι το σημαντικότερο.Κάτι τελευταίο,στο πανεπιστήμιο που κανει καποιος το διδακτορικο του γινεται και πιο ευκολα αποδεκτος σε αυτο ως λεκτορας ή δεν εχει καμια σχεση;

Σύμφωνα με το άρθρο 18, παρ.5 του Ν.4009/2011 (ΦΕΚ 195 τ.Α΄/6-9-2011)
https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...IuUNbGrw4_MZOPH9woNlEGN3uJGXNEeDGrH-M7LI-t3PR
" Ο υποψήφιος για εκλογή σε θέση καθηγητή οποιασδήποτε βαθμίδας πρέπει απαραιτήτως να έχει ολοκληρώσει τουλάχιστον έναν από τους τρεις κύκλους σπουδών εκτός του ιδρύματος στο οποίο επιθυμεί να εκλεγεί, εκτός αν έχει αποδεδειγμένα εργαστεί για τουλάχιστον τρία έτη σε άλλο ΑΕΙ ή ερευνητικό κέντρο της ημεδαπής ή της αλλοδαπής. Δεν επιτρέπεται η εκλογή σε θέση καθηγητή ή η απασχόληση με την ιδιότητα του εντεταλμένου διδασκαλίας στο ίδρυμα όπου ο υποψήφιος έλαβε το διδακτορικό του δίπλωμα πριν την πάροδο τριών τουλάχιστον ετών από τη λήψη του διδακτορικού διπλώματος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πάντως για την Ιατρική που λέτε, έχω γνωστό (με τα μέσα βέβαια), που εκτός από το ότι κατάφερε να ξεπεράσει μια τεράστια ουρά αναμονής και να αρχίσει σε κεντρικότατο νοσοκομείο παθολογική ειδικότητα 3 μήνες μετά την λήψη του πτυχίου, βρίσκεται πλέον και στον πρώτο χρόνο του διδακτορικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top