Αξίζει να φοιτήσεις στην Ιατρική μετά το καινούριο νομοσχέδιο στην υγεία;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μου θυμησατε τι μου λεγε προχτες ενας συμμαθητης μου.
"Εγω στοχευω Ιατρικη γιατι θελω να γινω ερευνητης και οχι να παιρνω 3 και 60 απο το Δημοσιο"Τραγικη ειρωνεια ε;
Οταν λες μπαινεις με βαθμο πτυχιου Ιατρικη,δηλ.αν βγαλεις ενα παιδαγωγικο που ειναι σχετικα ευκολο π.χ.μπορεις να πας Ιατρικη Αθηνας ή Θεσσαλονικης;
Ναι από οποιαδήποτε σχολή ΑΕΙ ΤΕΙ. Υπάρχουν ξεχωριστές θέσεις για ΑΕΙ και ΤΕΙ (για ΤΕΙ είναι παραπάνω).Ευτυχώς κάποιες σχολές εξακολουθούν η επιλογή να γίνεται με εξετάσεις.

συνήθως μπαίνουν από εξωτερικό που βγάζουν μεγάλους βαθμούς και αναγνωρίζουν τα πτυχία τους μέσω του ΔΟΑΤΑΠ και από στρατιωτικές σχολές που μπαίνουν βαθμοί χωρίς να σημαίνει ότι είναι εύκολο να τις βγάλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Εχεις εξυψώσει τους γιατρούς.
Εγώ ή όλη ελληνική κοινότητα που μόλις ακούει ιατρική,σε ανεβάζουν στα μάτια τους; =.=
Οι περισσότεροι μαγαζάκια έχουν και πουλάνε συνταγές.
Οι περισσότεροι είναι άνεργοι,αν δεν κάνω λάθος.:hmm:
Ακόμα και αν κάποιος έχει επιβεβαιώμενο πρόβλημα από κάποια προηγούμενη επίσκεψη για να αγοράσει το ίδιο φάρμακο πρέπει να ξαναπάει στο γιατρό.
Και αν προκαλέσει κάτι αρνητικο το φάρμακο;
Δεν χρειάζεται να το αλλάξει ο ιατρος; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ ή όλη ελληνική κοινότητα που μόλις ακούει ιατρική,σε ανεβάζουν στα μάτια τους; =.=

Οι περισσότεροι είναι άνεργοι,αν δεν κάνω λάθος.:hmm:
:D Φαινομενικά. Εξήγησα και πιο πριν. Γράφονται στο ταμείο ανεργίας επειδή τελειώνουν ένα μέρος της ειδικότητα και πρέπει να περιμένουν 3 μήνες για να διοριστούν (τσεπούνουν 1200 ευρώ χωρίς να κάνουν τίποτα και αρνούνται όσες δουλειές τους προσφέρονται) στο άλλο νοσοκομείο για να συνεχίσουν την ειδικότητα. Έτσι στα χαρτιά είναι άνεργοι.
Και αν προκαλέσει κάτι αρνητικο το φάρμακο;
Δεν χρειάζεται να το αλλάξει ο ιατρος; :worry:
Tα φάρμακα είναι ίδια απλώς η κάθε εταιρία το βγάζει με διαφορετικό όνομα. Αν κάποιο δημιουργήσει πρόβλημα βάζεις διαφορετική ουσία (όχι της ίδια ουσία με άλλο όνομα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Ιωάννα, το να θέλει θέλει κάποιος να πουλήσει μούρη, υποσυνείδητα ισχύει λίγο πολύ σχεδόν για όλους μας.
Δεν αντιλέγω.=/
Όσο για τα χρήματα, οι περισσότεροι φοιτητές στα 18 ΔΕΝ μπαίνουν για να βγάλουν χρήματα αλλά γιατί τους αρέσει η επιστήμη αυτή. Αλλά από ένα σημείο και μετά πρέπει να κοιτάξουν το συμφέρον τους.
Μερικοι μπαίνουν για να έχει να περηφανεύεται η γιαγια τους.Δεν είναι λίγοι τους οποίους τους έπεισαν οι γονείς για υψηλόβαθμες σχολές για αυτον τον λόγο.
Δε θα μου άρεσε καθόλου να άκουγα κάποιον στα 18 να λέει ότι θέλει να μπει ιατρική για τα λεφτά. Αλλά αν το ακούω από κάποιον απόφοιτο κάποιας άλλης σχετικής σχολής δε με παραξενεύει.
Ποιός ο λόγος που αλλάζουν,όμως?
[Αχχ δεν θα διαβάσω σήμερααα..:P]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
και επειδή όπως ήταν αναμενόμενο, έγινε split αλλά για κάθε άλλο εκτός από το νομοσχέδιο συζητάμε :clapup:, focko, υπάρχει κάποια επίσημη πηγή (το ίδιο το νομοσχέδιο δηλαδή) που να επιβεβαιώνει τον νέο τρόπο πληρωμής των ιδιοτών ιατρών;

Για εμάς που έχουν τελειώσει Πολυτεχνείο (yeaaaaahhhh!!! πουλάω μούρη!!! :yahoo::hehe:) και είμαστε ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ τι θα ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
:D Φαινομενικά. Εξήγησα και πιο πριν. Γράφονται στο ταμείο ανεργίας επειδή τελειώνουν ένα μέρο της ειδικότητα και πρέπει να περιμένουν 3 μήνες για να διοριστούν στο άλλο νοσοκομείο για να συνεχίσουν την ειδικότητα.
Εγώ μιλάω για το τι γίνεται μετά την ειδικότητα.
Tα φάρμακα είναι ίδια απλώς η κάθε εταιρία το βγάζει με διαφορετικό όνομα. Αν κάποιο δημιουργήσει πρόβλημα βάζεις διαφορετική ουσία (όχι της ίδια ουσία με άλλο όνομα).
Δηλαδή αλλάζεις το φάρμακο.Τα ίδια λέμε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δηλαδή αλλάζεις το φάρμακο.Τα ίδια λέμε.:P
Ναι αλλά και το άλλο μπορεί να ανήκει στην ίδια εταιρεία

Εγώ μιλάω για το τι γίνεται μετά την ειδικότητα.
Οι ειδικευμένοι γιατροί δεν έχουν ανεργία προς το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Ποιός ο λόγος που αλλάζουν,όμως?

Δεν αλλάζουν, δε γίνονται "κακοί" γιατροί που αδιαφορούν για τους ασθενείς. Ίσα ίσα που ένας ιδιότης γιατρός προσπαθεί για το καλύτερο και για να φτιάξει όνομα και να έχει πελατεία.

Όταν στα 24-25 αποφασίζεις να ανεξαρτητοποιηθείς από τη γονική χρηματοδότηση, εννοείται ότι θα κοιτάξεις πως μπορείς να βγάλεις χρήματα. Αν η έρευνα δε σου προσφέρει τα προς το ζειν, θα κοιτάξεις αναγκαστικά να κάνεις κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
εγω ομως που εχω παθος με την ιατρικη??
εκωτερικο θα παω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Για εμάς που έχουν τελειώσει Πολυτεχνείο (yeaaaaahhhh!!! πουλάω μούρη!!! :yahoo::hehe:) και είμαστε ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ τι θα ισχύει;
ΤΟ ΤΣΕΜΔΕ είναι υγιές ταμείο. Κόβετε χαρτακι στο γιατρό και ο γιατρος πάει στο ΤΣΕΜΔΕ Και εισπράττει άμεσα τα χρήματα. Το πρόβλημα το δημιουργούν οι δικαιούχοι του ΙΚΑ που είναι περισσότεροι θα κόβουν και αυτοί χαρτάκι αλλα ο γιατρός το μέγιστο που θα μπορούν να πάρει από αυτούς είναι 700 ευρώ.

Πηγή δεν έχω βρει ούτε νομίζω να υπάρχει αλλά το είπε εκπρόσωπος του ιατρικού συλλόγου στους γιατρούς στο νοσοκομείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
ΤΟ ΤΣΕΜΔΕ είναι υγιές ταμείο. Κόβετε χαρτακι το γιατρό και ο γιατρος πάει στο ΤΣΕΜΔΕ Και εισπράττει άμεσα τα χρήματα.

τώρα το αντίστροφο γίνεται. ο γιατρός κόβει απόδειξη και ο ασφαλισμένος πάει στο τσμεδε για να πάρει αποζημίωση.
εκτός ίσως αν ο γιατρός είναι συμβεβλημένος με τσμεδε, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία νομίζω δεν είναι.

με το μπάχαλο των ταμείων βέβαια σιγά μη το αφήσουν έτσι το τσμεδε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
τώρα το αντίστροφο γίνεται. ο γιατρός κόβει απόδειξη και ο ασφαλισμένος πάει στο τσμεδε για να πάρει αποζημίωση.
εκτός ίσως αν ο γιατρός είναι συμβεβλημένος με τσμεδε, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία νομίζω δεν είναι.

με το μπάχαλο των ταμείων βέβαια σιγά μη το αφήσουν έτσι το τσμεδε.

Αν ναι το μπέρδεψα με το δημόσιο. To σημαντικότερο είναι ότι ο ασφαλισμένος παίρνει τα χρήματα του αμέσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Όχι στην αρχή μπαίνουν για ιδιεολογικούς σκοπούς γιατί ψωνίζονται (οι μισοι τουλάχιστον θέλουν να εργαστούν στους γιατρούς χωρίς σύνορα και δηλώνουν ότι δεν θα πάρουν μαύρα ποτέ). Έπειτα που το πατρικό πορτοφόλι δεν χρηματοδοτεί κοιτούν πως θα βγάλουν χρήματα και ενεργοποιειται το ένστικτό της επιβίωσης.

Κι όμως όλοι πάνε για το χρήμα. Εξάλλου οι γιατροί φημίζονται ως παραδόπιστοι. Τα περί ιδεολογίας και έρευνας είναι στάχτη στα μάτια του κόσμου. Και οι ελάχιστοι ρομαντικοί που ίσως υπάρχουν, μετά το πρώτο έτος έχουν ήδη αλλάξει γνώμη.

Οι περισσότεροι είναι άνεργοι,αν δεν κάνω λάθος.:hmm:

Νομίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Ναι αλλά και το άλλο μπορεί να ανήκει στην ίδια εταιρεία
Αχχχ συνεννοηση.:P
Εγώ προσπαθήσω να τονισω την αλλαγή φαρμάκου που εξαρτάται απο τον ιατρό,όχι τις φαρμακευτικές και τα έσοδα τους.
Οι ειδικευμένοι γιατροί δεν έχουν ανεργία προς το παρόν.
Οκά,λάθος μου.:baby:
εγω ομως που εχω παθος με την ιατρικη??
εκωτερικο θα παω!
Αν επιτρέπεται,μόνο για το πτυχίο θα πας;
Οι περισσότεροι είναι άνεργοι,αν δεν κάνω λάθος.:hmm:
Είπα πως είμαι σίγουρη;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω απο ποτε ηταν κριτηριο επιλογης το τι μισθο θα εχεις για αυτο το οποιο θα σπουδασεις. Πολλες δουλειες σιγουρα δεν προσφερουν και τον πιο ικανοποιτικο μισθο , αν ομως ασχολεισαι με κατι που σε ενδιαφερει δεν βλεπω το λογο να κανει καποιος την ερωτηση να ακολουθησει καποιες σπουδες ή οχι αφου για να μπορεσεις να τις ακολουθησεις πρεπει να σε ενδιαφερουν αλλιως δυσκολα τα βγαζεις περα. Και εξαλλου ποιος μπορει να εγγυειθει οτι δεν υπαρξουν αλλαγες και σε αλλα επαγγελματα ; Μηπως δηλαδη να αρχισουμε να σπουδαζουμε κατι για το οποιο θα ειμαστε 100% σιγουροι οτι για ολα τα χρονια της ζωης μας θα ισχυουν τα ιδια πραγματα ; Υψηλοι μισθοι , φακελακια κ.τ.λ ; Το μεγαλυτερο ποσοστο των επαγγελματων αντιμετωπιζει τετοια προβληματα , μηπως δεν θα επρεπε να σπουδασουμε τιποτα στη τελικη ; Και εξαλλου αν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα οσο αναφορα τη μισθοδοσια των γιατρων , θα μπορουμε επιτελους να ειμαστε πιο σιγουροι για τους ανθρωπους που αναλαμβανουν την υγεια μας...
Φιλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αυτά που σας έλεγα αρχίζουν να βγαίνουν στη δημοσιότητα. Προφανώς δεν θα έλεγα τίποτα τετοιο αν δεν το άκουγα από αξιόπιστη πηγή. Οι γιατροί δεν θα πληρώνονται κατά ιατρική πράξη όπως όλοι ελεύθεροι επαγγελματίες αλλά με σταθερή ανταμισθία 600 - 700 ευρώ για όλα τα ασφαλιστικά ταμεία. Όσοι γιατροί δεν δεχθούν την σύμβαση δεν θα έχουν δικαίωμα να συνταγογραφούν (δηλαδή μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα). Καθώς όλοι οι Έλληνες βρίσκονται σε ταμεία οι μόνοι που θα πληρώνουν κανονικά είναι οι αλοδαποί. Αυτό σημαίνει καταστροφή για τους ιδιώτες γιατρούς αφού πλέον δεν θα μπορούν να βγάλουν ούτε τα ενοίκια των γιατρείων τους.

Η ιατρική αν εφαρμοστεί αυτό δεν θα ενδείκνυται για ελεύθερο επάγγελμα και αυτοί που σκοπεύουν να την δηλώσουν ας λογαριάσουν τα κανουριο δεδομένα.
πηγή: https://www.goodnet.gr/index.php?id=13,48320,0,0,1,0

1. «Συνένωση των κλάδων Υγείας των μεγάλων Ταμείων (ΙΚΑ, ΟΓΑ, ΟΠΑΔ, ΟΑΕΕ) σε ένα νέο Οργανισμό (ΕΟΠΠΥ) χωρίς όμως να διευκρινίζεται ούτε τι είδους υπηρεσίες θα παρέχονται ούτε με τι συμβάσεις θα προσφέρουν τις υπηρεσίες τους οι γιατροί. Θεωρείται βέβαιο ότι θα προβλέπεται ένα πακέτο ελάχιστων παροχών για κάθε ασφαλισμένο και ότι κάθε επιπλέον δαπάνη για εξετάσεις, φάρμακα ή νοσήλεια θα επιβαρύνει τον ίδιο. Δεν θα υπάρχει ελεύθερη επιλογή γιατρού ούτε αμοιβή κατά πράξη και περίπτωση όπως ίσχυε μέχρι σήμερα στον ΟΠΑΔ και αποτελεί πάγια θέση των Ιατρικών Συλλόγων, αλλά μια σταθερή αντιμισθία «τύπου ΟΑΕΕ», δηλαδή της τάξης των 600-700 ευρώ μηνιαίως ανεξάρτητα από το πόσους ασφαλισμένους θα εξετάσουν οι συμβεβλημένοι γιατροί! Όσοι γιατροί δεν δεχθούν αυτήν την εξευτελιστική σύμβαση δεν θα έχουν δικαίωμα συνταγογραφίας ή παραγγελίας εργαστηριακών εξετάσεων στους ασφαλισμένους . Αυτό προφανώς δεν αποτελεί Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας ούτε φυσικά ελεύθερη επιλογή γιατρού όπως διατυμπανίζουν οι κ.κ. Λοβέρδος-Κουτρουμάνης, αλλά αναγκαστική ένταξη του πολίτη σε έναν Οργανισμό Περικοπών (και όχι Παροχών) Υγείας που θα προσφέρει υποβαθμισμένη περίθαλψη και θα οδηγεί σε συνεχή αύξηση των ιδιωτικών πληρωμών. Οι περικοπές 270 εξετάσεων από τη λίστα του ΟΠΑΔ (υπερηχογραφήματα θυρεοειδούς, μαστών, FT3-FT4, καρκινικοί δείκτες κλπ ) αποτελούν μια «πρόγευση» του τι θα συμβεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ερώτηση: Αξίζει να φοιτήσεις ιατρική με το καινούριο νομοσχέδιο στην υγεία;

Απάντηση: Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Άλλωστε, οι νόμοι αλλάζουν συνεχώς, δεν μου λέει κάτι αυτό. Επίσης, υπάρχει πάντα η εναλλακτική της καριέρας στο εξωτερικό.


Ελάτε τώρα, κάθε φορά μόλις κάποιος μπαίνει Ιατρική λέει στους υπόλοιπους να μην μπαίνουνε. Εσύ γιατί μπήκες? Μήπως όποιος μπαίνει δε θέλει να μπούνε και οι υπόλοιποι για να... λιγοστέψουμε λίγο?

Ότι πρέπει να λιγοστέψουμε, πρέπει. Δεν είναι κατάσταση αυτή...

Μην ακούω χαζομάρες του τύπου μην πάτε δεν αξίζει (ειδικά από κάποιους που ΗΔΗ έχουεν μπει στην Ιατρική-δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις). Και στο κάτω κάτω δεν ξέρεις αν η κατάσταση που θα είναι σήμερα θα είναι και μετά από 6 (τουλάχιστον) χρόνια που θα βγεις + ειδικότητα κτλ. Δενν είπε κανείς ότι είναι εύκολη σχολή ή δουλειά, αλλά σημασία έχει τι θέλεις. Και ξαναλέω, δεν μπορώ να ακούω από φοιτητές Ιατρικής να συμβουλέυουν τυς άλλους να μην πάνε Ιατρική. Αν δεν ήθελες να μην έμπαινες ΕΣΥ. Εγώ θέλω.

Αξίζει για αυτούς που το θέλουν.
Αποτρέπω τους άλλους από το να μπουν, τους λέω όλα τα στραβά και τα ανάποδα, ώστε αν τελικά το αποφασίσουν, σημαίνει ότι το θέλει η ψυχούλα τους.

Σου απάντησα και θα το επαναλάβω. Κυρίως μπήκα για να κάνω τη δικιά μου επιχείρηση (η ιατρική ήταν ιδανική μέχρι τωρα γι αυτό).

Seriously?

Δεν αρνούμαι ότι μπήκα και για το πουλ μουρ (που για μένα είναι αρκετό λόγος να την τελειώσω καθώς έχω ήδη σίγουρο μισθο) αλλα και το 99% αυτών που επιλέγουν ιατρική έχουν και το πουλ μουρ υπόψη τους.

Όλοι το έχουν υπόψη το πουλ μουρ, κατά την ταπεινή μου γνώμη. Απλά διαφέρει το πόσο καθοριστικό το θεωρούν για την επιλογή τους.


Στην Ιατρική πάνε για τα φράγκα. Λοιπές κοινωνικές ευαισθησίες τις έχουν γραμμένες. Όσοι δεν το αντιλαμβάνονται αυτό, ας προετοιμάζονται για απότομη προσγείωση στην πραγματικότητα.
Κι όμως όλοι πάνε για το χρήμα. Εξάλλου οι γιατροί φημίζονται ως παραδόπιστοι. Τα περί ιδεολογίας και έρευνας είναι στάχτη στα μάτια του κόσμου. Και οι ελάχιστοι ρομαντικοί που ίσως υπάρχουν, μετά το πρώτο έτος έχουν ήδη αλλάξει γνώμη.

Πω πω χολή. Όχι δεν πάνε όλοι για τα φράγκα. Επίσης κάποιοι ρομαντικοί υπάρχουν και μετά το 1ο έτος.

Εχεις εξυψώσει τους γιατρούς. Οι περισσότεροι μαγαζάκια έχουν και πουλάνε συνταγές.

Άλλο το πως είναι και άλλο το πως θα έπρεπε να είναι. :)

Μου θυμησατε τι μου λεγε προχτες ενας συμμαθητης μου.
"Εγω στοχευω Ιατρικη γιατι θελω να γινω ερευνητης και οχι να παιρνω 3 και 60 απο το Δημοσιο"Τραγικη ειρωνεια ε;

Όσοι θέλουν να κάνουν έρευνα στις βιολογικές επιστήμες καλύτερα να πάνε Βιολογία, Χημεία, Βιοχημεία και τα συναφή.

Όσο για τα χρήματα, οι περισσότεροι φοιτητές στα 18 ΔΕΝ μπαίνουν για να βγάλουν χρήματα αλλά γιατί τους αρέσει η επιστήμη αυτή. Αλλά από ένα σημείο και μετά πρέπει να κοιτάξουν το συμφέρον τους.

Όχι, οι περισσότεροι φοιτητές ιατρικής που μπαίνουν στα 18 μπαίνουν επειδή η μαμά/ο μπαμπάς είναι γιατρός ή έτυχε να έχουν υψηλή βαθμολογία.

εγω ομως που εχω παθος με την ιατρικη??
εκωτερικο θα παω!

Μωρέ σπούδασε εδώ και βλέπεις μετά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ερώτηση: Αξίζει να φοιτήσεις ιατρική με το καινούριο νομοσχέδιο στην υγεία;

Απάντηση: Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Άλλωστε, οι νόμοι αλλάζουν συνεχώς, δεν μου λέει κάτι αυτό. Επίσης, υπάρχει πάντα η εναλλακτική της καριέρας στο εξωτερικό.

:)

Θεωρώ ότι η επαγγελματική απασχόληση πρέπει να παίζει καθοριστικό λόγο μαζί με τις προτιμήσεις για την επιλογή του μελλοντικού φοιτητή. Αρκετοί φεύγουν για το εξωτερικό για ειδικότητα άντε και για κανά δυο χρόνια δουλειά και μετά επιστρέφουν καθώς δεν είναι εύκολο να τα αφήσεις όλα πίσω. Αν εξαιρέσεις τις Σκανδιναβικές χώρες και την Γερμανία οι υπόλοιπες χώρες όπως η Αγγλία είναι κορεσμένες από ιατρούς. Μην πιστεύετε ότι το εξωτερικό είναι η ουτοπία για κάθε εργαζόμενο και η λύση για κάθε άνεργο στην Ελλάδα.

Τα ταμεία έχουν φαλυρήσει. Η κυβέρνηση είναι ασύμφορο να κλέψει τους ασφαλισμένους και έτσι κλέβεις τους ιδιώτες γιατρούς. Αφού τα ταμεία δεν έχουν λεφτά πως θα αλλάξουν τα δεδομένα. Προφανώς δεν μπορούνε να πούνε στους ασφαλισμένους πληρώστε το γιατρό με δικά σας χρήματα και λένε στους γιατρούς δείτε αυτούς τους ασφαλισμένους με αυτά τα χρήμματα και αν σας αρέσει. Η παλιά χρυσή εποχή των γιατρών βρίσκεται στο τέλος της.

Επειδή έχω επαφή με την αγορά εργασία θεωρώ ότι πρέπει να πληροφορήσω για τις μελλοντικές προοπτικές του επαγγέλματος. Όπως στο παρελθόν έλεγα ότι οι γιατροί δεν έχουν ανεργία όπως παρουσιάζεται από τα ΜΜΕ έτσι και τώρα λέω ότι μελλοντικά τα πράγματα θα είναι δύσκολα με αυτά τα δεδομένα. Ας ευχυθούμε όλοι οι μελλοντικοί wanna be ιατροί ότι αυτό το νομοσχέδιο να μην εφαρμοστεί γιατί τότε.......


Δεν λέω να μην δηλώσουν ιατρική αλλά να λάβουν αυτά που λέω υπόψιν που πλέον δεν είναι ανακρίβειες γιατί βγαίνουν στην δημσσιότητα.

yeap. Bέβαια με τα νέα δεδομένα θα στρογγυλοκάτσω στο ΕΣΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Θεωρώ ότι η επαγγελματική απασχόληση πρέπει να παίζει καθοριστικό λόγο μαζί με τις προτιμήσεις για την επιλογή του μελλοντικού φοιτητή. Αρκετοί φεύγουν για το εξωτερικό για ειδικότητα άντε και για κανά δυο χρόνια δουλειά και μετά επιστρέφουν καθώς δεν είναι εύκολο να τα αφήσεις όλα πίσω. Αν εξαιρέσεις τις Σκανδιναβικές χώρες και την Γερμανία οι υπόλοιπες χώρες όπως η Αγγλία είναι κορεσμένες από ιατρούς. Μην πιστεύετε ότι το εξωτερικό είναι η ουτοπία για κάθε εργαζόμενο και η λύση για κάθε άνεργο στην Ελλάδα.
Επειδή έχω επαφή με την αγορά εργασίας θεωρώ ότι πρέπει να πληροφορήσω για τις μελλοντικές προοπτικές του επαγγέλματος.

Σαφώς και πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν η επαγγελματική αποκατάσταση, δεν νομίζω να έχει κανείς αξιώσεις περί του αντιθέτου.
Όμως, όπως είπα, οι νόμοι αλλάζουν συνεχώς. Επίσης, οι νόμοι δεν ισχύουν παντού. Δεν θα στερηθώ εγώ αυτό που θέλω επειδή κάποιος αποφάσισε ότι είναι καλή ιδέα να περάσει ένα νομοσχέδιο.
Προφανώς και το εξωτερικό δεν είναι πανάκεια.
Καλά κάνεις και τα λες, δική μου άποψη είναι ότι πρέπει να γνωρίζουν οι wanna be γιατροί την πραγματικότητα, γι' αυτό κιόλας τους "φοβερίζω" κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Blue Dog

Νεοφερμένος

Η Blue Dog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Όσοι θέλουν να κάνουν έρευνα στις βιολογικές επιστήμες καλύτερα να πάνε Βιολογία, Χημεία, Βιοχημεία και τα συναφή.
Όχι, οι περισσότεροι φοιτητές ιατρικής που μπαίνουν στα 18 μπαίνουν επειδή η μαμά/ο μπαμπάς είναι γιατρός ή έτυχε να έχουν υψηλή βαθμολογία.
Tι περισσοτερο προσφερουν βιοχημικες σχολες στην ερευνα; Aπ' οτι ακουω, στην ιατρικη υπαρχουν πολλες δυνατοτητες για ερευνα, δημοσιευσεις, συνεδρια και δε συμμαζευεται..
Ελα βρε, πρωτα λες οτι υπαρχουν κι εκεινοι που εχουν στοχους και μετα λες οτι οσοι μπαινουν το κανουν επειδη τυχαινει!..:P
Ειναι δυνατο απο πλευρας πιθανοτητων να μαζευτουν ενα καρο μορια απο καθαρη τυχη;:hmm:
Η παλιά χρυσή εποχή των γιατρών βρίσκεται στο τέλος της.
Ψαχνομουνα για ιατρικη απο γυμνασιο και απο τοτε ακουω φρασεις του στυλ ''ωω τι πας να κανεις, δε θα διοριστεις ποτε, δε θα εισαι καλα, δε θα κανεις παιδια, δε θα εχεις λεφτα, θα φτασεις 80 για να διοριστεις, μη, οχι''..jesus:sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top