Πανεπιστήμιο Μακεδονίας:Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών vs Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής vs Οικονομικών Επιστημών vs Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων

giann@

Νεοφερμένος

Η giann@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αγαπητέ nPb,

χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ, σαφέστατα υπάρχουν καλές και λιγότερο καλές σχολές. Τα university rankings τις αξιολογούν ετησίως για την έρευνα που διενεργούν και το πρόγραμμα σπουδών που ακολουθούν. Η προσπάθεια ενός φοιτητή διαδραματίζει καίριο ρόλο για την πορεία του στη σχολή αλλά τι να κάνει κι αυτός όταν δεν του παρέχονται οι κατάλληλες υποδομές ή το επιστημονικό προσωπικό είναι χαμηλότερου επιπέδου από αυτό που απασχολείται σε άλλες;
Επιστημονικά αντιδεοντολογικό και κοινωνικά επικίνδυνο θα ήταν αν δεν μπορούσαμε να διαχωρίσουμε τα υπάρχοντα Τμήματα Πανεπιστημίων σε «καλά» και λιγότερο «καλά» προκειμένου να επιλέξουμε σωστά ανάμεσα τους.

Φιλικά,
Γιάννα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giann@

Νεοφερμένος

Η giann@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Petran_21 καλησπέρα και σε εσένα,

η σχολή ΝΟΠΕ είναι το τμήμα Νομικών, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.
Έχεις απόλυτο δίκιο για το επίπεδο των μαθηματικών στο risk management. Είναι πάρα πολύ υψηλό ακόμα και οι απόφοιτοι από το τμήμα στατικής και ασφαλιστικής δυσκολεύονται. Θα μου άρεσε να το κάνω σαν δεύτερο μεταπτυχιακό.
Αργότερα βέβαια, αν και αμφιβάλλω ότι θα γίνει ποτέ γιατί λόγω που εργάζομαι και έχω και τα ιδιαίτερα μαθήματα που κάνω δεν μπορώ και δεν θέλω κιόλας να φύγω.

Φιλικά,
Γιάννα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ, σαφέστατα υπάρχουν καλές και λιγότερο καλές σχολές. Τα university rankings τις αξιολογούν ετησίως για την έρευνα που διενεργούν και το πρόγραμμα σπουδών που ακολουθούν.

Αnyway, ξέρω ότι καθηγητές ντίβες που ζούν μόνο για δημοσιεύσεις, summer schools, έρευνα, συνέδρια,...κτλ μπάζουν στο κομμάτι «μεταδοτικότητα», βοήθεια και «βαθμολογική» ελαστικότητα. Ξέρω πολλούς τέτοιους που ένα μικρό λαθάκι αντιστοιχεί σε ένα ή ενάμισι βαθμό μείον. Όσο για τα rankings απλά κράτα μια επιφύλαξη. Αν το πάμε βάση rankings, τα Πανεπιστήμια στην Ελλάδα είναι μάλλον επιστημονικά ακατάλληλα και ανεπαρκή. Αντί «πληρωμένων» στατιστικών αναλύσεων υπάρχει και η ποιοτική ανάλυση. Τα προγράμματα σπουδών σε κάθε Τμήμα είναι ένα δείγμα.

Η προσπάθεια ενός φοιτητή διαδραματίζει καίριο ρόλο για την πορεία του στη σχολή αλλά τι να κάνει κι αυτός όταν δεν του παρέχονται οι κατάλληλες υποδομές ή το επιστημονικό προσωπικό είναι χαμηλότερου επιπέδου από αυτό που απασχολείται σε άλλες;

Δεν πιστεύω ότι η έρευνα ενός μέλους ΔΕΠ συνδέεται με την ποιότητα μαθήματος ή με την ποιότητα ενός πτυχιούχου. (α). Γιατί ξέρω πολλούς πτυχιούχους που δεν «εκμεταλλεύτηκαν» την επιστημονική υποδομή του Τμήματος και αποφοίτησαν με τα μισά από όσα ήξεραν όταν έγιναν φοιτητές. (β). Ξέρω πολλούς καθηγητές οι οποίοι δεν εμφανίστηκαν ποτέ για μάθημα, αλλά αν ψάξεις σε βάσεις δεδομένων στην επιστήμη τους θα δεις ένα σωρό δικές τους διατριβές.

Συνεπώς, η υποδομή σε βιβλία, καθηγητές, εργαστήρια,..κτλ δεν παίζει και τόσο ρόλο. Σημασία έχει πόσο θέληση έχει ο ίδιος ο φοιτητής. Γιατί δυστυχώς, όταν ο άλλος δεν θέλει, η όλη καλοπροαίρετη προσπάθεια (από το Τμήμα) πάει κατά διαόλου.

Επιστημονικά αντιδεοντολογικό και κοινωνικά επικίνδυνο θα ήταν αν δεν μπορούσαμε να διαχωρίσουμε τα υπάρχοντα Τμήματα Πανεπιστημίων σε «καλά» και λιγότερο «καλά» προκειμένου να επιλέξουμε σωστά ανάμεσα τους.

Συνεπώς στηρίζεις τον επιστημονικό διαχωρισμό ανάμεσα σε πτυχιούχους ίδιας επιστήμης με κριτήριο το Τμήμα; Νομίζω ότι θα ήταν πρακτικά αδύνατο όλος ο ελληνικός λαός να σπουδάζει στο ΝΟΠΕ, στο ΕΜΠ...κτλ. Όλοι οι καθηγητές πάνω κάτω τα ίδια διδάσκουν. Οι φοιτητές έχει σημασία τι παίρνουν. Τώρα αν υπάρχουν κάποιες διαφορές σε μαθήματα ή σε βιβλία,...κτλ αυτό έχει να κάνει καθαρά με το Τμήμα και τον επιστημονο-επαγγελματικό προσανατολισμό στον οποίο δίνει έμφαση.

Επίσης ένας 18άρης τι μπορεί να γνωρίζει από επιστήμες; Τι μπορεί να γνωρίζει από τις "κατευθύνσεις" των επιστημών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Αnyway, ξέρω ότι καθηγητές ντίβες που ζούν μόνο για δημοσιεύσεις, summer schools, έρευνα, συνέδρια,...κτλ μπάζουν στο κομμάτι «μεταδοτικότητα», βοήθεια και «βαθμολογική» ελαστικότητα. Ξέρω πολλούς τέτοιους που ένα μικρό λαθάκι αντιστοιχεί σε ένα ή ενάμισι βαθμό μείον. Όσο για τα rankings απλά κράτα μια επιφύλαξη. Αν το πάμε βάση rankings, τα Πανεπιστήμια στην Ελλάδα είναι μάλλον επιστημονικά ακατάλληλα και ανεπαρκή. Αντί «πληρωμένων» στατιστικών αναλύσεων υπάρχει και η ποιοτική ανάλυση. Τα προγράμματα σπουδών σε κάθε Τμήμα είναι ένα δείγμα.



Δεν πιστεύω ότι η έρευνα ενός μέλους ΔΕΠ συνδέεται με την ποιότητα μαθήματος ή με την ποιότητα ενός πτυχιούχου. (α). Γιατί ξέρω πολλούς πτυχιούχους που δεν «εκμεταλλεύτηκαν» την επιστημονική υποδομή του Τμήματος και αποφοίτησαν με τα μισά από όσα ήξεραν όταν έγιναν φοιτητές. (β). Ξέρω πολλούς καθηγητές οι οποίοι δεν εμφανίστηκαν ποτέ για μάθημα, αλλά αν ψάξεις σε βάσεις δεδομένων στην επιστήμη τους θα δεις ένα σωρό δικές τους διατριβές.

Συνεπώς, η υποδομή σε βιβλία, καθηγητές, εργαστήρια,..κτλ δεν παίζει και τόσο ρόλο. Σημασία έχει πόσο θέληση έχει ο ίδιος ο φοιτητής. Γιατί δυστυχώς, όταν ο άλλος δεν θέλει, η όλη καλοπροαίρετη προσπάθεια (από το Τμήμα) πάει κατά διαόλου.



Συνεπώς στηρίζεις τον επιστημονικό διαχωρισμό ανάμεσα σε πτυχιούχους ίδιας επιστήμης με κριτήριο το Τμήμα; Νομίζω ότι θα ήταν πρακτικά αδύνατο όλος ο ελληνικός λαός να σπουδάζει στο ΝΟΠΕ, στο ΕΜΠ...κτλ. Όλοι οι καθηγητές πάνω κάτω τα ίδια διδάσκουν. Οι φοιτητές έχει σημασία τι παίρνουν. Τώρα αν υπάρχουν κάποιες διαφορές σε μαθήματα ή σε βιβλία,...κτλ αυτό έχει να κάνει καθαρά με το Τμήμα και τον επιστημονο-επαγγελματικό προσανατολισμό στον οποίο δίνει έμφαση.

Επίσης ένας 18άρης τι μπορεί να γνωρίζει από επιστήμες; Τι μπορεί να γνωρίζει από τις "κατευθύνσεις" των επιστημών;

Πρωτον,Η Γιαννα νομιζω ενοουσε οτι ενα τμημα διμηουργει καλυτερες προυποθεσεις αν εχει καλυτερη υποδομη,οργανωση,καθηγητες,μαθηματα κλπ απο καποιο αλλο.Φυσικα αν ο φοιτητης δεν εχει ορεξη να μαθει και να ασχοληθει δεν θα εχει και τα επιθημητα αποτελεσματα.Ουτως η αλλως απο ολα τα τμηματα βγαινουν ικανοτατοι, οπως επισης και ολα τα τμηματα εχουν 'τουριστες 'φοιτητες(δεν μπορουσα να το εκφρασω αλλιως.Για να μην παρεξηγηθω και εγω πιστεω πως το κυριοτερο ειναι η δουλεια και η ικανοτητα του φοιτητη.

Επισης οι αξιολογισεις των πανεπιστημιων δεν ειναι και....για πεταμα.Ας μην τα ισωπεδωνουμε ολα.Δηλαδη αν τελειωσει καποιος ΜΙΤ και ζητησει δουλεια ο εργοδοτης δεν θα το λαβει υποψη?Η μηπως ολοι οι εργοδοτες δεν εχουν ιδεα τι τους γινεται.

Ενας 18αρης δεν σημαινει οτι λογω τις ηλικιας του ειναι ασχετος.Οποιος ενδιαφερεται πραγματικα να μαθει μαθαινει.Ευτυχως στις μερες μας υπαρχουν πολλοι τροποι για να ενημερωθει καποιος.Μηπως τα λες αυτα γιατι εσυ στα 18 δεν ειχες την αναλογη πληροφορηση και δεν εκανες σωστες επιλογες?Και σου εχει σχηματιστει η εντυπωση οτι οι 18αρηδες δεν ξερουν για τις επιστημες?Το πανεπιστημιο δεν ειναι ενα ειδος επαγγελματικου προσανατολισμου.Σου προσφερει γνωσεις για το αντικειμενο που ασχολεισαι.Αρα εσυ θα μιλας μονο για την επιστιμη σου τα μαθηματικα η Γιαννα μονο για τα οικονομικα και εγω το βουλωνω ειμαι μικρος δεν εχω δικαιωμα να εκφερω αποψη.Δεν νομιζω πως παει ετσι.Τετοιου ειδους προκαταληψεις μας πανε πισω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
εδώ δεν ξέρουν φοιτητές πόσο μάλλον θα ξέρουν οι 18ρηδες...

υ.σ.: εν γένει πτυχιούχος είμαι..
συνεπώς έχω μια άποψη ότι οι απόψεις που κυκλοφορούν εκτός σχολής, ουδεμία σχέση έχουν με το επιστημονικό αντικείμενο
παρ' όλο που απευθύνθηκα σε ειδικούς επαγγελματικού προσανατολισμού απλά μου είπαν αρλούμπες και οι άνθρωποι είχαν ασχετοσύνη με τις επιστήμες (όπως στην Ελλάδα, για μεγάλο μέρος ειδικεύσεων πάνω στις φυσικές επιστήμες, γιατί όσο να 'ναι η Ελλάδα δεν έχει επενδύσει βιομηχανικά-ερευνητικά πάνω στις φυσικές επιστήμες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Δεν γινεται να τα ξερουμε ολα αλιμονο.Ο καθενας με αυτα που ξερει λεει την γνωμη του.Η ενημερωση δεν ειναι συναρτηση της ηλικιας.Οσο προχωρανε τα χρονια μαθαινεις καινουρια πραγματα αλλα πρεπει να το ψαξεις δεν ερχεται απο μονο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giann@

Νεοφερμένος

Η giann@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
[FONT=Tahoma, sans-serif]Αγαπητέ nPb,
[/FONT]
[FONT=Tahoma, sans-serif][/FONT]
[FONT=Tahoma, sans-serif]Θα συμφωνήσω μαζί σου στο κομμάτι της μεταδοτικότητας των καθηγητών. Υπάρχουν πολλοί καθηγητές που ενώ γνωρίζουν άριστα το αντικείμενο τους υστερούν στο τρόπο μετάδοσης του στους φοιτητές. Από κάποιο βαθμό και μετά αδιαφορούν θα έλεγα για την ποιότητα του μαθήματος τους. [/FONT]
[FONT=Tahoma, sans-serif]Σε ότι αφορά στη βαθμολόγηση, είμαι της άποψης ότι ο φοιτητής θα πρέπει να στηρίζεται στην προσωπική του προσπάθεια και όχι στη βοήθεια και την ελαστικότητα των βαθμολογητών. Σίγουρα όμως θα πρέπει να υπάρχει αξιοκρατία στη βαθμολόγηση και να μην εξαρτάται από τη διάθεση του καθηγητή την ώρα της εξέτασης του γραπτού. Σε ότι αφορά τα university rankings επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Δεν πιστεύω άλλωστε ότι διακεκριμένα πανεπιστήμια όπως το Harvard καλούνται να πληρώσουν για να βρίσκονται πρώτα στη σειρά κατάταξης. Εξάλλου όλοι μας γνωρίζουμε ότι αν υπήρχε τρόπος να νοθεύσουμε τα αποτελέσματα αυτή τη στιγμή θα ερχόμασταν πρώτοι στην Ευρώπη. [/FONT]
[FONT=Tahoma, sans-serif]Αναμφισβήτητα ο βαθμός κατάρτισης ενός μέλους ΔΕΠ συνδέεται με την ποιότητα του μαθήματος και την ποιότητα του πτυχιούχου(ως πρός τις γνώσεις που του μετέδωσε).[/FONT]
[FONT=Tahoma, sans-serif]Σίγουρα υπάρχουν φοιτητές που δεν ενδιαφέρονται αλλά αυτό είναι δικό τους πρόβλημα. Δεν επηρεάζουν την ποιότητα του τμήματος, εξάλλου τέτοιους φοιτητές μπορείς να βρεις και στα καλύτερα πανεπιστήμια.[/FONT]
[FONT=Tahoma, sans-serif]Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι υπάρχουν καθηγητές που δεν εμφανίζονται. Δεν συμφωνώ όμως ότι οι υποδομές σε βιβλία, καθηγητές και εργαστήρια δεν έχουν σημασία. Είναι σαν να υποστηρίζεις ότι δεν χρειάζεται να παρακολουθείς στο μάθημα. Πρόσεξε μόνο μην σε ακούσει κανείς από την κυβέρνηση και κόψουν και τα ελάχιστα κονδύλια που δίνουν για βιβλία, εξοπλισμούς εργαστηρίων κ.τ.λ.[/FONT]
[FONT=Tahoma, sans-serif]Δεν υποστηρίζω τον επιστημονικό διαχωρισμό ανάμεσα σε πτυχιούχους ίδιας επιστήμης όμως γνωρίζω πως έχουν τα πράγματα στην αγορά εργασίας. Ακόμα και τα επαγγελματικά δικαιώματα των πτυχιούχων της ίδιας επιστήμης είναι διαφορετικά. Γιατί να συμβαίνει αυτό αν όλοι διδασκόμαστε πάνω-κάτω, όπως λες, τα ίδια;
Στην τελευταία σου ερώτηση ένας 18 χρονος τι μπορεί να γνωρίζει από επιστήμες και από τις "κατευθύνσεις" των επιστημών, έχω να πω ότι δεν οφείλει να γνωρίζει τίποτα, διαβάζοντας όμως τις συζητήσεις στο forum βλέπω ότι γνωρίζουν αρκετά και πραγματικά συγχαρητήρια σε αυτά τα παιδιά που κάνουν τόσο ενδελεχή έρευνα του πανεπιστημίου που θα σπουδάσουν.
[/FONT]

[FONT=Tahoma, sans-serif][/FONT]
[FONT=Tahoma, sans-serif]petran_r21 προς στιγμήν νομίζα ότι διάβαζα τη δική μου απάντηση.[/FONT]

[FONT=Tahoma, sans-serif]Φιλικά,[/FONT]
[FONT=Tahoma, sans-serif]Γιάννα[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
ξέρω πολλούς που έκαναν έρευνες...και τελικά ξενέρωσαν με την επιστήμη που ήθελαν "δαγκωτή"
αλλιώς τα φαντάζονταν και αλλιώς τα βρήκαν ή δεν είχαν την ικανότητα να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις και στην κατανόηση των μαθημάτων
γιατί όπως και να το κάνουμε, η "αποφασισμένη" επιλογή μιας επιστήμης δεν συνεπάγεται πάντα την λήψη πτυχίου γιατί ο κάθε υποψήφιος, διεξάγει την έρευνα βασιζόμενος στην ευνοϊκή περίπτωση
και η ζωή δεν είναι πάντα ευνοϊκές περιπτώσεις
όπως επίσης πρέπει να παραδεχτούμε κάποτε ως χώρα, ότι όλοι οι υποψήφιοι για Πανεπιστήμιο, δεν είναι ικανοί για Πανεπιστήμιο
το Πανεπιστήμιο θέλει ικανότητες που δεν περιγράφονται σε φόρουμς...κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
ξέρω πολλούς που έκαναν έρευνες...και τελικά ξενέρωσαν με την επιστήμη που ήθελαν "δαγκωτή"
αλλιώς τα φαντάζονταν και αλλιώς τα βρήκαν ή δεν είχαν την ικανότητα να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις και στην κατανόηση των μαθημάτων
γιατί όπως και να το κάνουμε, η "αποφασισμένη" επιλογή μιας επιστήμης δεν συνεπάγεται πάντα την λήψη πτυχίου γιατί ο κάθε υποψήφιος, διεξάγει την έρευνα βασιζόμενος στην ευνοϊκή περίπτωση
και η ζωή δεν είναι πάντα ευνοϊκές περιπτώσεις
όπως επίσης πρέπει να παραδεχτούμε κάποτε ως χώρα, ότι όλοι οι υποψήφιοι για Πανεπιστήμιο, δεν είναι ικανοί για Πανεπιστήμιο
το Πανεπιστήμιο θέλει ικανότητες που δεν περιγράφονται σε φόρουμς...κτλ

Δεν νομιζω οτι καποιος μπορει να ειναι σιγουρος για τις επιλογες του.Ειδικα με την επιλογη επαγγελματος.Παντα υπαρχει ρισκο ενοειται.Απλα με τις πληροφοριες που εχεις αντλησεις(και δεν ενοοω φυσικα μονο απο φορουμ),κανεις την επιλογη σου και εισαι υπευθυνος για αυτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
λοιπόν, το ότι θα ασχοληθώ με τα οικονομικά είναι σχεδόν σίγουρο. Είμαι β' λυκείου και δε ξέρω τι θα σκέφτομαι μετά απο ενάμιση χρόνο αλλά αν έδινα σήμερα θα διάλεγα οικονομικά. Οπότε θα μου έμενε η επιλογή της σχολής. Με ποια σειρά θα διαλέγατε αυτές εδώ? :
Χρηματοοικονομικής & Τραπεζικής Διοικητικής - ΠΑ.ΠΕΙ
Οικονομικών Επιστημών - Εθν. & Καποδ. Παν/στήμιο Αθήνας
Οικονομικής Επιστήμης - Οικονομικού Παν. Αθήνας
Οικονομικής Επιστήμης - ΠΑ.ΠΕΙ
Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας
Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής Μακεδονίας
Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής Οικ. Παν. Αθήνας

με το τι ακριβώς θέλω να ασχοληθώ δεν ξέρω (ποιος 16χρονος ξέρει σε εναν τέτοιο τεράστιο κλάδο όπως τα οικονομικά?) αλλά θέλω να δοκιμάσω κάτι το οποίο να είναι σημαντικό, να δοκιμάσω μέχρι που μπορώ να πάω. Ίσως να καταλήξω να δουλεύω σε γραφειάκι για 1000 ευρώ και ίσως να δουλεύω για μια επενδυτική τράπεζα μετά απο χρόνια, ποιος ξέρει? Με τα οικονομικά θα ξέρω ότι δεν θα είμαι δυστυχισμένος ψυχικά σε μια δουλειά μιας και μου αρέσουν τα μαθηματικά του κλάδου. Απλά θέλω να διαλέξω το καλύτερο για το μέλλον, μιας και έχω πολλές επιλογές όσο αφορά τις σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
λοιπόν, το ότι θα ασχοληθώ με τα οικονομικά είναι σχεδόν σίγουρο. Είμαι β' λυκείου και δε ξέρω τι θα σκέφτομαι μετά απο ενάμιση χρόνο αλλά αν έδινα σήμερα θα διάλεγα οικονομικά. Οπότε θα μου έμενε η επιλογή της σχολής. Με ποια σειρά θα διαλέγατε αυτές εδώ? :
Χρηματοοικονομικής & Τραπεζικής Διοικητικής - ΠΑ.ΠΕΙ
Οικονομικών Επιστημών - Εθν. & Καποδ. Παν/στήμιο Αθήνας
Οικονομικής Επιστήμης - Οικονομικού Παν. Αθήνας
Οικονομικής Επιστήμης - ΠΑ.ΠΕΙ
Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας
Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής Μακεδονίας
Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής Οικ. Παν. Αθήνας

με το τι ακριβώς θέλω να ασχοληθώ δεν ξέρω (ποιος 16χρονος ξέρει σε εναν τέτοιο τεράστιο κλάδο όπως τα οικονομικά?) αλλά θέλω να δοκιμάσω κάτι το οποίο να είναι σημαντικό, να δοκιμάσω μέχρι που μπορώ να πάω. Ίσως να καταλήξω να δουλεύω σε γραφειάκι για 1000 ευρώ και ίσως να δουλεύω για μια επενδυτική τράπεζα μετά απο χρόνια, ποιος ξέρει? Με τα οικονομικά θα ξέρω ότι δεν θα είμαι δυστυχισμένος ψυχικά σε μια δουλειά μιας και μου αρέσουν τα μαθηματικά του κλάδου. Απλά θέλω να διαλέξω το καλύτερο για το μέλλον, μιας και έχω πολλές επιλογές όσο αφορά τις σχολές.

Εγω θα της εβαζα ως εξης στο μηχανογραφικο

1.Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής Οικ. Παν. Αθήνας
2.Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής Μακεδονίας
3. Χρηματοοικονομικής & Τραπεζικής Διοικητικής - ΠΑ.ΠΕΙ
4.Οικονομικής Επιστήμης - Οικονομικού Παν. Αθήνας
5.Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας
6.Οικονομικών Επιστημών - Εθν. & Καποδ. Παν/στήμιο Αθήνας

Αλλα σκεψου εσυ τι θελεις.Γιατι πχ εγω στο οικονομικο δεν θα πηγαινα αν και μου αρεσουν πολυ τα οικονομικα(δεν σκεφτομαι με την λογικη μου αρεσουν τα μαθηματικα παω μαθηματικο,μου αρεσει η οικονομικα παω οικονομικο) .Εσυ ομως εισαι ανοιχτος σε αυτη την εκδοχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
1.Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων Ο.Π.Α
2.Ναυτιλιακών Σπουδών ΠΑ.ΠΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angiii

Νεοφερμένος

Η Angiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά. Είναι η πρώτη φορα που γράφω εδω και πραγματικά αυτό το site βοηθάει πολύ γιατί ακούγονται διαφορες γνώμες! Λοιπόν, είμαι μαθήτρια τις Γ' λυκείου και σε λίγο πλησιάζει όπως καταλαβαίνετε η συμπλήρωση του μηχανογραφικού (φυτό σε ελληνικό σχολειό τις γερμάνιας και το μηχανογραφικό προηγείται τον εξετάσεων). Προσανατολίζομαι προς τα οικονομικα αλλα δεν έχω ιδέα τι διαφορες έχουν τα σχετικά τμήματα μεταξύ τους και ποιο είναι αυτό με τις καλύτερες προοπτικές τόσο εντός όσο και εκτος Ελλάδας.:worry: Επίσης, ένα πτυχίο οικονομικού από πανεπιστήμιο επαρχίας (π.χ.Βόλου) θεωρείται πιο υποβαθμισμένο από αντίστοιχο Αθηνών;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
καλωσόρισες στο φόρουμ και να έχεις μια ευχάριστη παραμονή..:D

ΦΙΛΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ:


  • οι απόψεις εδώ μέσα είναι υποκειμενικές και είναι ανθρώπων που δεν έχουν βγει στην αγορά εργασίας, συνεπώς είναι ακόμη θεωρητικοί...;)
  • σημασία έχει να σου αρέσει αυτό που θα επιλέξεις, οπότε πάλι είναι υποκειμενικό το θέμα γιατί ενώ μπορεί να σε συναρπάζουν τα οικονομικά, αλλά ξαφνικά να πάθεις αυτό που αντεύχομαι (α). να σε πιάσει η ελληνοφοιτητική βαρεμάρα (πιάνει και άτομα με 19.999 μόρια) (β). να μην μπορείς να περνάς μάθημα στην εξεταστική του Πανεπιστημίου (γ). να μην σου κόβει για Πανεπιστήμιο (το οποίο συνδέεται και με το (α) που ανέφερα)
Σημείωση:
1).
Τα οικονομικά, τα μαθηματικά και η στατιστική σε οικονομικές σχολές δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με το λύκειο. Ειδικά η στατιστική που αγριεύει πολύ με advanced μαθηματικά (ολοκληρώματα,...κτλ)...:D
2). Nα ξέρεις ότι τα Ελληνικά Πανεπιστήμια πάνω κάτω τα ίδια μπιπ είναι. :P Διέπονται από την ίδια νομοθεσία, τις ίδιες παρατάξεις, την ίδια νοοτροπία κακού Ελληνικού δημοσίου με κάποιες διακριτές και μεμωνομένες εξαιρέσεις. Συνεπώς πέφτεις στον ωκεανό και έχεις δυο επιλογές: ή κολυμπάς ή πνίγεσαι...
3). Δεν υπάρχουν καλά ή κακά Τμήματα Ελληνικών Πανεπιστημίων αλλά καλός ή κακός φοιτητής. Νομίζω ότι δεν είναι σε θέση ένας φοιτητής να αξιολογήσει την επιστημονική επάρκεια του διδακτικού προσωπικού ενώ γενικά όπου ακούς πολύ διαφήμιση ειναι φύκια και μεταξωτές κορδέλες. Συνήθως όποια Τμήματα κάνουν δουλειά δεν διαφημίζονται με το στόμα....αλλά με τα επιστημονικά περιοδικά που δεν είναι θέμα φοιτητή. Το σημαντικότερο θέμα που αγνοείται από πολύ κόσμο, είναι τι κάνει ο φοιτητής από την πλευρά του, πόσο διαβάζει, πως διαβάζει, τι πηγές μελέτης χρησιμοποιεί,...κτλ γιατί από όσους είναι φοιτητές στην Ελλάδα, ένα 20% αξίζει...οι υπόλοιποι απλά βρέθηκαν για τουρισμό σε κάποιο Πανεπιστήμιο της χώρας μας.
4). Σε όποια επιστήμη και να βρεθείς, να ξέρεις ότι αν σου αρέσει και γίνεις ένα μαζί της, θα προκόψεις, αλλιώς θα είσαι μια πτυχιούχα από τις πολλές που παράγει η Ελλάδα με δώρο τον ΟΑΕΔ. Συνεπώς μην δηλώσεις επιστήμες με βάση τις προτιμήσεις στο λύκειο γιατί πολύ απλά τα μαθήματα του λυκείου στις θετικές επιστήμες δεν έχουν ουδεμία σχέση με Πανεπιστήμιο. Είναι όπως η πράξη της πρόσθεσης για τα μαθηματικά...
5). Στο Πανεπιστήμιο ότι κενά έχεις από το λύκειο μαθαίνονται με προσωπική μελέτη και θυσίες, πράγματα άγνωστα για πολλούς φοιτητές, οι οποίοι ταυτίζουν το Πανεπιστήμιο με ρεμπετάδικο και ξύνονται ολημερίς. Οπότε μην ανησυχείς. Γι' αυτό υποτίθεται ότι επιλέγεις να πας Πανεπιστήμιο: να μάθεις να μελετάς μόνη σου από πολλές πηγές και να ψάχνεις. Το Πανεπιστήμιο δεν σου μαθαίνει κατεβατά. Απλά σου τα δείχνει και σου λέει με αφετηρία αυτά, προχώρα μόνη σου και μορφώσου. Υπάρχει πλήρης ελευθερία μόρφωσης και μάθησης. Όποιος θέλει μαθαίνει και όποιος θέλει δεν μαθαίνει. Και οι δυο θα πάρουν πτυχίο. Απλά ο δεύτερος θα το έχει για να τυλίγει σουβλάκια, γιατί πολύ απλά ποτέ δεν έμαθε την αξία του Πανεπιστημίου, ας ήταν φοιτητής με 10.000 ή με 19.999 μόρια. Κάποιοι που το καταλαβαίνουν, προχωράνε με ανάλογες προοπτικές (επαγγελματικές ή ακαδημαϊκές-ερευνητικές) ενώ κάποιοι άλλοι πάνε πίσω ξεχνοντάς και αυτά που ήξεραν μόλις μπήκαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Είναι η πρώτη φορα που γράφω εδω και πραγματικά αυτό το site βοηθάει πολύ γιατί ακούγονται διαφορες γνώμες! Λοιπόν, είμαι μαθήτρια τις Γ' λυκείου και σε λίγο πλησιάζει όπως καταλαβαίνετε η συμπλήρωση του μηχανογραφικού (φυτό σε ελληνικό σχολειό τις γερμάνιας και το μηχανογραφικό προηγείται τον εξετάσεων). Προσανατολίζομαι προς τα οικονομικα αλλα δεν έχω ιδέα τι διαφορες έχουν τα σχετικά τμήματα μεταξύ τους και ποιο είναι αυτό με τις καλύτερες προοπτικές τόσο εντός όσο και εκτος Ελλάδας.:worry: Επίσης, ένα πτυχίο οικονομικού από πανεπιστήμιο επαρχίας (π.χ.Βόλου) θεωρείται πιο υποβαθμισμένο από αντίστοιχο Αθηνών;:D

Νομιζω θες να πεις φοιτω και οχι φυτο:P;)(διμηουργειται παρερμηνια).Εγω εχω να σου πω πως αν εχεις την δυνατοτητα και την επιθυμια να σπουδασεις στο εξωτερικο και ειδικα να εργασθεις στο εξωτερικο να μεινεις Γερμανια.Εχουμε και στην Ελλαδα αξιολογα πανεπιστημια αλλα μιλαμε για διαφορα κυρους.Και στην αγορα εργασιας θα εισαι πιο ανετη ,συνηθως θα αμοιβεσαι σωστα και το βασικο θα εχεις περισσοτερες επιλογες και πιο ευκολη ευρεση εργασιας.Απαραιτητο να ενδιαφερθεις και να ασχοληθεις με αυτο που θα σπουδασεις.
Ενα πτυχιο επαρχιας θεωρειται ισοτιμο με το αντιστοιχο σε μεγαλες πολεις πχ Αθηνα,Θεσσαλονικη οσον αφορα τα επαγγελματικα δικαιωματα στο δημοσιο.Ανεξαρτητα απο τις γνωσεις που παρεχει ομως ενα πτυχιο απο παμεπιστημιο με καλυτερο ονομα ''μετραει'' στον εργασιακο τομεα.Ουτως η αλλως αν ψαξεις για δουλεια και δωσεις βιογραφικο καθε τι παιζει το ρολο του αλλα λιγοτερο και αλλα περισσοτερο.Ο βαθμος που εβγαλες,η σχολη που φοιτησες,ακομα και οι υποτροφιες.Σκεψου οτι ο καθε εργοδοτης ψαχνει ενδειξεις οτι αξιζεις και κοιταει τι εχεις κανει(δεν σε ξερει).Απο εκει και περα αν οντως αξιζεις το αποδυκνιεις και στην πραξη αλλιως φευγεις.Για παραδειγμα αν ζητησεις για δουλεια ως πολιτικος μηχανικος θα λαβουν υποψη οτι εχεις τελειωσει ΕΜΠ(που εχει κυρος σε Ελλαδα και εξωτερικο)απο το αν τελειωσεις αλλη πολυτεχνικη σχολη.Καλως η κακως το ονομα τις περισσοτερες φορες μετραει.Αυτο δεν σημαινει οτι πχ το ΕΜΠ σου εγγυαται σιγουρη επιτυχια.Ειπαμε ρολο παιζει η ικανοτητα και η προσωπικη δουλεια του φοιτητη.
Η αληθεια ειναι οτι διαφερει κατα πολυ αυτα που θα κανεις στο σχολειο και αυτα που θα κανεις στο Πανεπιστημιο.Παρολα αυτα ακομη απο το σχολειο παιρνεις μια ιδεα για τα μαθηματα και του κλαδους,βλεπεις σε τι εισαι καλος,τι σου αρεσει,τι βαριεσαι και δεν επιλεγεις εντελως στα τυφλα την σχολη.Αν πχ στο σχολειο σου αρεσουν τα μαθηματικα δηλ η φιλοσοφια της επιστιμης αυτης δεν σημαινει οτι αν επιλεξεις μια σχολη με μαθηματικα θα τα μισησεις.Σαφως και θα διδαχθεις διαφορετικα πραγματα αλλα μιλαμε για τον ιδιο τομεα.Παρολα αυτα υπαρχουν μαθηματα(που δεν τα κανεις απο το δημοτικο) πχ η στατιστικη,ο προγραμματισμος,ακομη και η οικονομια που δεν φτανει η μεχρι τωρα γνωσεις απο το σχολειο για να ισχυριστεις οτι ξερεις πραγματικα τι παιζει,και θα πρεπει να το ψαξεις περισσοτερο.(Ειδικα η στατιστικη καμια σχεση με το λυκειο)
Ψαξε και βρες τι σε ελκυει περισσοτερο.Να σε νοιαζει κυριως αυτο και οχι σε ποια σχολη πανε ολοι,η σου λενε τριτοι να πας(γονεις,φιλοι);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kot

Νεοφερμένος

Ο kot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Είναι πολύ δύσκολο να δωθούν σαφής απαντήσεις. Γενικά όμως το Χρηματοοικονομικής θεωρείτε το καλύτερο στα χρηματοικονομικά ενώ το Οικονομικών της ασσοέ ειναι ένα εξαιρετικό τμήμα που στέλνει τους καλύτερους του στα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου για μεταπτυχιακά και διδακτορικά κάτι που στα υπόλοιπα πανεπιστήμια δεν είναι καθόλου δεδομένο.
Σπούδασα Οικονομικά στο ΑΠΘ και θα σου έλεγε ότι το ΠΑΜΑΚ είναι πολυ χειρότερο από αυτό που πίστευα όταν ήμουν στο σχολείο. Μιλάμε για ένα πολύ μέτριο πανεπιστήμιο με πολλά σκάνδαλα. Επίσης, αρκετά κακό θεωρείτε και το Οικονομικό του παπει.
Πάντως υπάρχουν σχολές με παραπλήσιο αντικείμενο. Δεν ξέρω την κατευθείαν επαγγελματική τους αποκατάσταση αλλά δεδομένου ότι οι περισσότεροι απόφοιτοι κάνουν μεταπτυχιακό είναι αρκετά πιο επιτυχημένες όσον αφορά την αποδοχή των αποφοίτων τους σε μεταπτυχιακά. Το τμήμα διοικητικής επιστήμης και τεχνολογίας της ασσοε είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα. Επίσης, αξιόλογο και ίσως το δεύτερο καλύτερο τμήμα ας πούμε στην οικονομική θεωρία (αν δεν είναι να κάνεις κατεύθυνση χρηματοοικονομικά ή οικονομική επιχειρήσεων κτλ) το διεθνών και οικονομικών σπουδών της ασσοε. Πολύ καλοί καθηγητές για τα ελληνικά δεδομένα και οι φοιτητές τους γίνονται δεκτοί σε καλά προγράμματα. Και το πρόγραμμα σπουδών έχει πολύ μικρές διαφορές με ένα τμήμα οικονομικών με κατεύθυνση οικονομικής θεωρίας.
Γενικά όμως να ξέρεις ότι ένα τμήμα οικονομικών προσφέρει μεγαλύτερο πεδίο δράσης μετά τη λήψη μεταπτυχιακού. Ουσιαστικά δεν υπάρχουν όμως μεγάλες διαφορές. Με δυο λόγια αν έχεις την οικονομική ευχέρεια να κάνεις μεταπτυχιακό στο εξωτερικό τότε θα έλεγε ότι η καλύτερη λύση θα ήταν το οικονομικό της ασσοε. Τελειώνοντάς το θα μπορείς, αν είσαι βέβαια καλός, να κάνεις μεταπτυχιακό και στα οικονομικά και στη διοίκηση και στα χρηματοοικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kot

Νεοφερμένος

Ο kot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ναι έχει τεράστια διαφορά. Μην κάνεις το λάθος να πας κάπου επειδή δεν ξερω θα είναι κοντά στο σπίτι σου ή από εκεί που κατάγεσαι. Πιο συγκεκριμένα, στα χρηματοικονομικά το τμήμα χρηματοοικονομικής του παπεί και μετά δαγκωτό ασσοε. Ουσιαστικά το μόνο δίλημμά σου θα πρέπει να είναι αν θες χρηματοοικονομικά τότε παπει διαφορετικά ασσοε. Με καμιά παναγία τίποτα βόλος και γιάννενα. Φυσικά με την προϋπόθεση ότι περνάς σε όλα τα προηγούμενα τμηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coco :D

Νεοφερμένος

Η coco :D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
α) συμφωνώ. απλά επειδή που αρέσει προσπαθώ να μάθω λεπτομέρειες.
β) δεν είπα απαραίτητα μεγαλοδουλειές. Και σε μια απλή επιχείρηση δεν μπορώ να είμαι σημαντικό στέλεχος ΑΝ γίνω καλός?? Είπα να ξεκινήσω απλά και μετά αν έχω την ικανότητα, να εξελιχθώ! Αλλά και γιατί όχι κάπου ψηλά? Ξέρεις, αν έχω στόχο το 20, θα πάρω 13. Αν έχω στόχο το 40, θα πάρω 17. Με άλλα λόγια πρέπει να έχω υψηλό στόχο για να πέσω όσο πιο ψηλά μπορώ. Επίσης δεν μιλούσα απαραίτητα για εργασία στην Ελλάδα. Και μην ανησυχείς, βλέπω τι γίνετε γύρω μου, απλά θέλω να ασχοληθώ με κάτι που μου αρέσει και επίσης να έχω όνειρα. Εσύ γιατί πήγες μαθηματικό? Δεν έβλεπες τι γινόταν γύρω σου? Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον σκοπό του Β

Λοιπόν για να λάβεις όλες τις απαραίτητες πληροφορίες πήγαινε στη Google γράψε Α.Σ.Σ.Ο.Ε. μπες στη σελίδα του πανεπιστημίου, κάνε κλικ στο "τμήματα και σπουδές". Έπειτα θα σου βγάλει τη λίστα των σχολών που περιλαμβάνει το πανεπιστήμιο πάτα σε όποιο σε ενδιαφέρει και θα βρεις τις πληροφορίες που αναζητάς όπως " προπτυχιακές σπουδές, μεταπτυχιακά, προοπτικές απασχόλησης όπου θα σου αναλύσει που μπορείς να εργαστείς και με τι ειδικότητα " Πίστεψε με θα σου λυθούν όλες οι απορίες. Ελπίζω να σε βοήθησα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ναι έχει τεράστια διαφορά. Μην κάνεις το λάθος να πας κάπου επειδή δεν ξερω θα είναι κοντά στο σπίτι σου ή από εκεί που κατάγεσαι. Πιο συγκεκριμένα, στα χρηματοικονομικά το τμήμα χρηματοοικονομικής του παπεί και μετά δαγκωτό ασσοε. Ουσιαστικά το μόνο δίλημμά σου θα πρέπει να είναι αν θες χρηματοοικονομικά τότε παπει διαφορετικά ασσοε. Με καμιά παναγία τίποτα βόλος και γιάννενα. Φυσικά με την προϋπόθεση ότι περνάς σε όλα τα προηγούμενα τμηματα

Αν τον προσελκυουν τα χρηματοοικονομικα δεν υπαρχη ως μονη διεξοδος το χρηματοικονομικο παπει.Ειδικα αν δεν ειναι καθολου σιγουρος ισως δεν ειναι η καταλληλη επιλογη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Βασικά είναι τεράστιος ο κλάδος των χρηματοοικονομικών...
Κοιτάω τις σπουδές ΛΟΧΡΗ σε ΟΠΑ και ΠΑΜΑΚ και το χρημα/μικης & τραπεζικής διοίκησης ΠΑ.ΠΕΙ και δεν ξέρω τι θα ήταν ιδανικό για μένα. Θα δηλώσω όλες τις σχολές αλλά (αν δεν αλλάξω γνώμη μέχρι του χρόνου) δεν ξέρω ποια να βάλω πρώτη :/
:hmm: λίγο off αλλά εστίες έχουν όλες οι σχολές? μέχρι πόσο πρέπει να είναι το εισόδημα σε μια οικογένεια τριτέκνων για να μπει κανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top