Γλωσσικά ιδιώματα

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Σε ένα σχολείο ο καθηγητής απαγόρευσε στον μαθητή του να προσθέτει/χρησιμοποιεί γλωσσικά ιδιώματα στα γραπτά του κείμενα.Ο μαθητής ένιωσε ενοχλημένος με αυτή την αντίδραση και χρησιμοποιεί ιδιώματα του τόπου του,διότι είναι από επαρχία.Ποια είναι η γνώμη σας για αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δώσε μας κάποιο παράδειγμα να καταλάβουμε!

Επίσης, ο γραπτός με τον προφορικό λόγο έχουν κάποιες διαφορές. Ο γραπτός λόγος είναι πιο προσεγμένος.
Ακόμη, αυτός που θα διαβάσει το κείμενο σου στο μέλλον δε θα είναι κάποιος γνωστός σου και πιθανόν να μην καταλάβει αυτά που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Ο μαθητής κατάγεται από Κρήτη.Εκεί έχουν πολλές λέξεις που για την υπόλοιπη Ελλάδα είναι άγνωστες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Λογικά θα το είπε για το καλό του, δεν ήθελε να τον υποβαθμίσει ή κάτι τέτοιο.
Στο μέλλον όταν θα πρέπει να σπουδάσει, να ετοιμάσει βιογραφικό κτλ θα δημιουργηεί ένα χάος γιατί δεν θα έχει καθηγητές μόνο από την Κρήτη ή εργοδότες μόνο από εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Νομίζω πως ο καθηγητής έχει δίκιο...
Αν για παράδειγμα ο μαθητής γράψει μια έκθεση στις πανελλήνιες και χρησιμοποιήσει τους ιδιωματισμούς της γενέτηρας του,ο εξεταστής μάλλον θα του αφαιρέσει μονάδες αν δεν καταλαβαίνει το νόημα...
Βασικά,μπράβο στο παιδί που δεν ξεχνάει την γλώσσα της Κρήτης αλλά στα πιο επίσημα έγγραφα η γνώμη μου είναι πως πρέπει να χρησιμοποιεί όρους που ξέρουν όλοι...Κι αυτό για το δικό του καλό,γιατί ο καθηγητής ή ο εξεταστής δεν χάνει/κερδίζει τίποτα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gpetrakis

Νεοφερμένος

Ο gpetrakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Νομίζω πως ο καθηγητής έχει δίκιο...
Βασικά,μπράβο στο παιδί που δεν ξεχνάει την γλώσσα της Κρήτης αλλά στα πιο επίσημα έγγραφα η γνώμη μου είναι πως πρέπει να χρησιμοποιεί όρους που ξέρουν όλοι...
Εδώ θα ταίριαζε καλύτερα ''...τη διάλεκτο της Κρήτης...''. Σε κάθε περιοχή της Ελλάδας ομιλείται 1 γλώσσα, η οποία κατά τόπους παρουσιάζει ιδιομορφίες ανάλογα με τους ανθρώπους που τη μιλάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
κοίτα στην έκθεση είσαι υποχρεωμένος να μην χρησιμοποιείς ιδιώματα ειδικά στις πανελλήνιες γιατί οι καθηγητές που θα κρίνουν το κείμενο σου δεν θα ξέρουν γρι απο την τοπική διάλεκτο που χρησιμοποιείς.αυτά μου τα έλεγε και ο φιλόλογος μου πριν λίγες μέρες.....και είναι λογικό πιστεύω αυτό.τους τοπικούς διαλέκτους ας τις χρησιμοποιούμε μόνο στις προφορικές μας συζητήσεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Εδώ θα ταίριαζε καλύτερα ''...τη διάλεκτο της Κρήτης...''. Σε κάθε περιοχή της Ελλάδας ομιλείται 1 γλώσσα, η οποία κατά τόπους παρουσιάζει ιδιομορφίες ανάλογα με τους ανθρώπους που τη μιλάνε.

Οκ,σου υπόσχομαι να μην ξανακάνω τέτοιο απαράδεκτο λάθος που να αλλάζει το νόημα του μηνύματος μου ;):huglove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top