Ένας καθηγητής νέος στην ηλικία

SOFIA19

Νεοφερμένος

Η SOFIA19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Η ηλικία για να είναι κάποιος καλός στη δουλειά του δεν παίζει ρόλο.Βέβαια δεν θεωρώ πως η εμπειρία δεν παίζει ρόλο,αλλα το μεράκι γι'αυτό που επιλέγεις να κάνεις είναι το πιο σημαντικό.Και φυσικά άν κάποιος θέλει να είναι ή να γινει καθηγητής θα είναι άξιος σ'αυτο και στα 20 και στα 30 και μέχρι να βγει στη σύνταξη.Και αν είναι σωστός τότε θα κάνει την ίδια -σε ποιότητα δουλειά-και στο φροντιστήριο που πρωτοξεκίνησε(έχοντας το φόβο του εργοδότη,εξαρτώμενος απο τη γνώμη των μαθητών του),αλλά και στο σχολείο που διορίστηκε,εξασφαλίζοντας μια μόνιμη θέση.Αυτά βέβαια έχουν να κανουν με τον άνθρωπο και τις αξίες του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα μ' εσενα .Απο δικες μου εμπειριες ετσι ειναι μεχρι στιγμης .Ολοι οι νεοι καθηγητες που ειχα αποδειχτηκαν κακοι οι μετριοι ...Σε αντιθεση οι μεγαλυτεροι (και στην δικη μου περιπτωση ειδικα οι καθηγητες 55+) αποδειχτηκαν παρα πολυ καλοι με μερακι και ορεξη για δουλεια .Ετσι ειναι δεν ξερω γιατι αλλα η νεα γενια καθηγητων δεν εχει τοση ορεξη για μαθημα και δεν ειναι μονο δικη μου αποψη αλλα με παρα πολλα ατομα π εχω συζητησει εχουν ακριβως την ιδια αποψη ......
Δεν ξέρω. Πάντως και σε μένα όλοι οι νέοι που είχα, φαίνονταν ότι με το ζόρι μπαίνανε στην τάξη. Μπορεί και να είναι τυχαίο, καθώς σε κάποιους (νομίζω λιγότερους) έχει συμβεί το αντίθετο. Χθες που είχα σχετική συζήτηση, κάποιος είπε μια λογική εξήγηση (δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει και την βάζω για συζήτηση), ότι: οι παλιοί καθηγητές διάλεξαν τη σχολή τους και έγιναν καθηγητές γιατί το ήθελαν και είχαν το μεράκι, ενώ οι περισσότεροι νέοι τυχαία βρέθηκαν στις σχολές αυτές γιατί δεν τους έφτασαν τα μόρια για αυτό που ήθελαν και έτσι έγιναν καθηγητές καταναγκαστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Δεν ξέρω. Πάντως και σε μένα όλοι οι νέοι που είχα, φαίνονταν ότι με το ζόρι μπαίνανε στην τάξη. Μπορεί και να είναι τυχαίο, καθώς σε κάποιους (νομίζω λιγότερους) έχει συμβεί το αντίθετο. Χθες που είχα σχετική συζήτηση, κάποιος είπε μια λογική εξήγηση (δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει και την βάζω για συζήτηση), ότι: οι παλιοί καθηγητές διάλεξαν τη σχολή τους και έγιναν καθηγητές γιατί το ήθελαν και είχαν το μεράκι, ενώ οι περισσότεροι νέοι τυχαία βρέθηκαν στις σχολές αυτές γιατί δεν τους έφτασαν τα μόρια για αυτό που ήθελαν και έτσι έγιναν καθηγητές καταναγκαστικά.

δεν νομίζω να ισχύει απόλυτα αυτό που λες,δεν βγαίνεις απο καμία σχολή καθηγητής.Καθηγητής γίνεσαι μέσω ασεπ(στο δημόσιο) ,άρα οι νέοι που λες ότι δεν έχουν όρεξη είναι γιατί δεν ήθελαν να γίνουν καθηγητές και πιθανότατα θα ήθελαν να ασχοληθούν με την έρευνα ή κάπου αλλού τελοσπάντων.Εγώ σε συζητήσεις που έχω κάνει με παιδιά απο τη σχολή μου κανένας δεν θέλει να γίνει καθηγητής,μόνο εγώ θα ήθελα και για αυτό με λένε τεμπέλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ελάχιστοι είναι αυτοί που θέλουν εξαρχής να γίνουν καθηγητές, γιατί αυτό είναι μεράκι!Και είναι και λειτούργημα, δεν είναι παίξε γέλασε.
Οι πιο πολλοί όμως γίνονται καθηγητές και δάσκαλοι γιατί αναζητούν την μονιμότητα του δημοσίου, μη γελιόμαστε...
Και συγγνώμη, αλλά μετά από μεταπτυχιακά και διδακτορικά, δεν πας να γίνεις καθηγητής δευτεροβάθμιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Εγώ σε συζητήσεις που έχω κάνει με παιδιά απο τη σχολή μου κανένας δεν θέλει να γίνει καθηγητής,μόνο εγώ θα ήθελα και για αυτό με λένε τεμπέλη.

στο 4ο έτος να τους ακούσεις τι θα λένε..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
στο 4ο έτος να τους ακούσεις τι θα λένε..;)

α μπράβο ,τώρα όλοι θέλουν να γίνουν καταξιωμένοι επιστήμονες,θα το δείξει ο καιρός....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
α μπράβο ,τώρα όλοι θέλουν να γίνουν καταξιωμένοι επιστήμονες,θα το δείξει ο καιρός....

επιστήμονας είναι μόνο όποιος κάνει μεταπτυχιακό ή διδακτορικό; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όλοι στο πρώτο έτος θέλουν μεταπτυχιακό και διδακτορικό!!!!
Μετά το μεταπτυχιακό (που οι περισσότεροι το καταφέρνουν) να δω ποιος θέλει διδακτορικό!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
δεν νομίζω να ισχύει απόλυτα αυτό που λες,δεν βγαίνεις απο καμία σχολή καθηγητής.Καθηγητής γίνεσαι μέσω ασεπ(στο δημόσιο) ,άρα οι νέοι που λες ότι δεν έχουν όρεξη είναι γιατί δεν ήθελαν να γίνουν καθηγητές και πιθανότατα θα ήθελαν να ασχοληθούν με την έρευνα ή κάπου αλλού τελοσπάντων.Εγώ σε συζητήσεις που έχω κάνει με παιδιά απο τη σχολή μου κανένας δεν θέλει να γίνει καθηγητής,μόνο εγώ θα ήθελα και για αυτό με λένε τεμπέλη.
Το έγραψα από την αρχή, ότι κι εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό ισχύει, γιαυτό και το έβαλα για συζήτηση. Όμως, αυτά που λες μάλλον ενισχύουν την άποψη αυτή. Καθηγητής γίνεσαι από ορισμένες σχολές (ο ΑΣΕΠ είναι για το διορισμό). Οι παλιοί (40, 50+) που (από όσα έχω μάθει) είχαν άλλο σύστημα, διάλεγαν τις σχολές αυτές πριν δώσουν εξετάσεις. Δεν δήλωναν 100 σχολές και ότι πιάσουν όπως σήμερα. Διάλεγαν μόνον ένα πεδίο με λίγες σχολές: Νομικό - φιλολογικό - ιατρικό - φυσικομαθηματικό - πολυτεχνικό - γεωπονικό - τεχνικό - διδασκαλικό - οικονομικό (αν έχω σωστή πληροφόρηση) και ή έμπαιναν εκεί ή δεν έμπαιναν. Δηλαδή, φιλολογικό και φυσικομαθηματικό βασικά δήλωναν όσοι είχανε το μεράκι να γίνουν καθηγητές. Σήμερα με το σύστημα που ισχύει, πόσοι βρέθηκαν στις σχολές αυτές επειδή το ήθελαν πραγματικά? Είσαι στο φυσικό και ξέρεις καλύτερα από μένα. Τι ποσοστό από τους συμφοιτητές σου είχε μπροστά στο μηχανογραφικό το φυσικό και όχι πολυτεχνεία και ιατρικές? (Για σένα αλήθεια τι ισχύει?). Τα τελευταία χρόνια, αυτός που θέλει νομική γίνεται λόγω μορίων φιλόλογος και αυτός που θέλει ΗΜΜΥ και μηχανολόγων ΕΜΠ γίνεται μαθηματικός. Πώς αυτοί οι άνθρωποι να έχουν όρεξη να κάνουν μάθημα, όταν αναγκαστικά σπούδασαν κάτι που δεν ήθελαν? Και το άλλο που λες, ενισχύει την άποψη που έγραψα. Ελάχιστοι από τη σχολή σου λες θέλουν να γίνουν καθηγητές, γιατί θέλουν να ασχοληθούν με έρευνα κλπ (και το ίδιο το έχω ακούσει από πάρα πολλούς). Όμως αυτοί, είτε γιατί δεν θα βρίσκουν δουλειά στην έρευνα, είτε γιατί θα νικήσει η ανάγκη για το βόλεμα του δημοσίου, θα δώσουν εξετάσεις στον ΑΣΕΠ και θα διοριστούν. (Ίσως κάτι τέτοιο είναι αυτός που περιγράφω στο αρχικό μήνυμα του θέματος). Θα έχουν αυτοί την όρεξη και το μεράκι να γίνουν σωστοί καθηγητές? Νομίζω ότι οι πιο πολλοί δεν θα το έχουν και θα μπαινουν στην τάξη αγγαρεία. Τέτοιοι νομίζω είναι οι περισσότεροι νέοι καθηγητές, άρα όσο το σκέφτομαι νομίζω ότι η άποψη που έγραψα, δηλ. ότι: "οι παλιοί καθηγητές διάλεξαν τη σχολή τους και έγιναν καθηγητές γιατί το ήθελαν και είχαν το μεράκι, ενώ οι περισσότεροι νέοι τυχαία βρέθηκαν στις σχολές αυτές γιατί δεν τους έφτασαν τα μόρια για αυτό που ήθελαν και έτσι έγιναν καθηγητές καταναγκαστικά." είναι λογική. Καλό όμως θα ήταν να μας που τη γνώμη τους και οι καθηγητές του φόρουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
επιστήμονας είναι μόνο όποιος κάνει μεταπτυχιακό ή διδακτορικό; :hmm:

όχι δε είπα κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Όλοι στο πρώτο έτος θέλουν μεταπτυχιακό και διδακτορικό!!!!

θέλω μόνο μεταπτυχιακό και αν...:)

σκέφτομαι και εναλλακτικές λύσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
θέλω μόνο μεταπτυχιακό και αν...:)

σκέφτομαι και εναλλακτικές λύσεις..

Εκτός πλάκας, τι άλλες εναλλακτικές έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Εκτός πλάκας, τι άλλες εναλλακτικές έχεις;

κατατακτήριες...

αλλά με παράλληλη δουλειά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
κατατακτήριες...

αλλά με παράλληλη δουλειά :)

Κατατακτήριες για πού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Το έγραψα από την αρχή, ότι κι εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό ισχύει, γιαυτό και το έβαλα για συζήτηση. Όμως, αυτά που λες μάλλον ενισχύουν την άποψη αυτή. Καθηγητής γίνεσαι από ορισμένες σχολές (ο ΑΣΕΠ είναι για το διορισμό). Οι παλιοί (40, 50+) που (από όσα έχω μάθει) είχαν άλλο σύστημα, διάλεγαν τις σχολές αυτές πριν δώσουν εξετάσεις. Δεν δήλωναν 100 σχολές και ότι πιάσουν όπως σήμερα. Διάλεγαν μόνον ένα πεδίο με λίγες σχολές: Νομικό - φιλολογικό - ιατρικό - φυσικομαθηματικό - πολυτεχνικό - γεωπονικό - τεχνικό - διδασκαλικό - οικονομικό (αν έχω σωστή πληροφόρηση) και ή έμπαιναν εκεί ή δεν έμπαιναν. Δηλαδή, φιλολογικό και φυσικομαθηματικό βασικά δήλωναν όσοι είχανε το μεράκι να γίνουν καθηγητές. Σήμερα με το σύστημα που ισχύει, πόσοι βρέθηκαν στις σχολές αυτές επειδή το ήθελαν πραγματικά? Είσαι στο φυσικό και ξέρεις καλύτερα από μένα. Τι ποσοστό από τους συμφοιτητές σου είχε μπροστά στο μηχανογραφικό το φυσικό και όχι πολυτεχνεία και ιατρικές? (Για σένα αλήθεια τι ισχύει?). Τα τελευταία χρόνια, αυτός που θέλει νομική γίνεται λόγω μορίων φιλόλογος και αυτός που θέλει ΗΜΜΥ και μηχανολόγων ΕΜΠ γίνεται μαθηματικός. Πώς αυτοί οι άνθρωποι να έχουν όρεξη να κάνουν μάθημα, όταν αναγκαστικά σπούδασαν κάτι που δεν ήθελαν? Και το άλλο που λες, ενισχύει την άποψη που έγραψα. Ελάχιστοι από τη σχολή σου λες θέλουν να γίνουν καθηγητές, γιατί θέλουν να ασχοληθούν με έρευνα κλπ (και το ίδιο το έχω ακούσει από πάρα πολλούς). Όμως αυτοί, είτε γιατί δεν θα βρίσκουν δουλειά στην έρευνα, είτε γιατί θα νικήσει η ανάγκη για το βόλεμα του δημοσίου, θα δώσουν εξετάσεις στον ΑΣΕΠ και θα διοριστούν. (Ίσως κάτι τέτοιο είναι αυτός που περιγράφω στο αρχικό μήνυμα του θέματος). Θα έχουν αυτοί την όρεξη και το μεράκι να γίνουν σωστοί καθηγητές? Νομίζω ότι οι πιο πολλοί δεν θα το έχουν και θα μπαινουν στην τάξη αγγαρεία. Τέτοιοι νομίζω είναι οι περισσότεροι νέοι καθηγητές, άρα όσο το σκέφτομαι νομίζω ότι η άποψη που έγραψα, δηλ. ότι: "οι παλιοί καθηγητές διάλεξαν τη σχολή τους και έγιναν καθηγητές γιατί το ήθελαν και είχαν το μεράκι, ενώ οι περισσότεροι νέοι τυχαία βρέθηκαν στις σχολές αυτές γιατί δεν τους έφτασαν τα μόρια για αυτό που ήθελαν και έτσι έγιναν καθηγητές καταναγκαστικά." είναι λογική. Καλό όμως θα ήταν να μας που τη γνώμη τους και οι καθηγητές του φόρουμ.
θα σου φανεί λίγο παράξενο(όπως μου φάνηκε και εμένα) ότι οι περισσότεροι το φυσικό το είχαν ως πρώτη επιλογή.όσο αφορά εμένα το φυσικό απθ το είχα ως δεύτερη επιλογή,πρώτη είχα το μαθηματικό απθ,αλλά δεν το έπιασα για 100 περίπου μόρια.Με χάλασε λιγάκι αλλά δεν έχω και την πολυτέλεια να μετακομίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Και συγγνώμη, αλλά μετά από μεταπτυχιακά και διδακτορικά, δεν πας να γίνεις καθηγητής δευτεροβάθμιας...

1) μεταπτυχιακά και διδακτορικά κάνεις για να πάρεις μόρια και να διοριστείς καθηγητής ή κάπου αλλού στο δημόσιο! :D

2) μετά από μεταπτυχιακά και διδακτορικά κουράζεσαι και δεν έχεις όρεξη για κάτι άλλο, ειδικά άμα βλέπεις παντού τεράστιο ανταγωνισμό και κλειστές πόρτες. :)

ωραία θέμα.
ξαφνιάζομαι λίγο με αυτά που διαβάζω. νόμιζα ότι οι νέοι καθηγητές (της γενιάς μου και λίγο μεγαλύτεροι) ήταν πολύ πιο ορεξάτοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
1) μεταπτυχιακά και διδακτορικά κάνεις για να πάρεις μόρια και να διοριστείς καθηγητής ή κάπου αλλού στο δημόσιο! :D

2) μετά από μεταπτυχιακά και διδακτορικά κουράζεσαι και δεν έχεις όρεξη για κάτι άλλο, ειδικά άμα βλέπεις παντού τεράστιο ανταγωνισμό και κλειστές πόρτες. :)

Το 1 είναι πραγματικά πολύ καλό αστείο!!
Το 2 μπορεί και να ισχύει, αλλά εξαρτάται σε μεγάλο ποσοστό πόσο το έχεις κυνηγήσει και εσύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
θα σου φανεί λίγο παράξενο(όπως μου φάνηκε και εμένα) ότι οι περισσότεροι το φυσικό το είχαν ως πρώτη επιλογή.όσο αφορά εμένα το φυσικό απθ το είχα ως δεύτερη επιλογή,πρώτη είχα το μαθηματικό απθ,αλλά δεν το έπιασα για 100 περίπου μόρια..
Ναι,...Μάλλον δεν το έθεσα σωστά. Αν είχαν περισσότερα μόρια, θα το είχαν βάλει στο μηχανογραφικό πρώτη επιλογή? Για πόσους η συγκεκριμένη σχολή ήταν πραγματικά αυτό που ήθελαν και για πόσους λύση ανάγκης? Αυτό θα το μάθουμε φέτος, που εμείς θα κάνουμε τα μηχανογραφικά μας πριν δώσουμε εξετάσεις (όπως γινόταν παλιά) και δεν θα ξέρουμε τους βαθμούς μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Το 1 είναι πραγματικά πολύ καλό αστείο!!

Ναι, ίσως είναι αστείο το γεγονός ότι ένα σημαντικό ποσοστό αυτών που κάνουν μεταπτυχιακά έχουν στο μυαλό τους το διορισμό στο δημόσιο.

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι, ίσως είναι αστείο το γεγονός ότι ένα σημαντικό ποσοστό αυτών που κάνουν μεταπτυχιακά έχουν στο μυαλό τους το διορισμό στο δημόσιο.

:D

Γεγονός. Αλλά τόσα χρόνια που χρειάζονται για το διδακτορικό και η ένταση του διαβάσματος που απαιτείται, δεν ξεπληρώνονται με τα ελάχιστα (συγκριτικά) μόρια ή χρήματα στον ιδιωτικό τομέα (επίσης ελάχιστα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top