Πληροφορική, αλλά...

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Δεν ξέρω.Αλλά απο τι μαθηματικά υπάρχουν μόνο στο πρωτο και λιγο στο δευτερο 6μηνο.Για αυτό .

Εσυ ποια σχολή μου προτείνεις απο τον τομέα Οικονομίας Πληροφορικής? Όπου να μην υπάρχουν μαθηματικά?

Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ
Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών ΠΑΠΕΙ και ΠΑΝΤΕΙΟ
Δημόσιας Διοίκησης ΠΑΝΤΕΙΟ
Οικονομικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης ΠΑΝΤΕΙΟ

Πάντως, αν έχεις πάθος με την πληροφορική, κυνήγησε το. Τα κενά καλύπτονται ακόμη και με μαθήματα από το καλοκαίρι και μετά. Σου μιλάει πρώην θεωρητικός που τα πηγαίνει καλούτσικα στα Μαθηματικά κατεύθυνσης.

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SocratesAgain

Νεοφερμένος

Ο SocratesAgain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Και γω πρώην θεωρητικός! Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosss123

Νεοφερμένος

Ο nikosss123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ευχαριστω φίλε , έκανες φροντ. ?
Ξεκινησα φροντιστηρια στη 2α λυκειου.Αλλα και παλι αν διαβασεις σωστα μπορεις να την βγαλεις με τα μαθηματικα και χωρις φροντ στην 2α κατα τη γνωμη μου.Παρε κανα βοηθημα αν δεν εχεις και διαβασε πρωτα πολυ καλα τη θεωρια, μετα δες τα λυμενα παραδειγματα και τελος λυσε καμια ασκηση αν εχεις χρονο.Ο,τι αποριες εχεις μπορεις να ρωτησεις κανα καθηγητη στο σχολειο.Και φυσικα μπορεις να βρεις πολλα πραγματα οσο αναφορα τα μαθηματικα στο ιντερνετ(αν ξερεις αγγλικα υπαρχουν πολλα βιντεο).Και οπως ειπα πιο πριν αν μαθεις τα βασικα απο καθε κεφαλαιο καλα θα εισαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Γεια σε όλους παιδιά!Με ενδιαφέρει η σχολή Μηχανικών Πληροφορικής.Το θέμα είναι οτι δεν τα πάω ΚΑΘΟΛΟΥ καλά με τα μαθηματικά,ήθελα να ήξερα,αν θα μπορούσα να ανταποκριθω στην σχολή.Απο τι είδα,τα μαθηματικά στην συγκεκριμένη σχολή είναι πολύ περιορισμένα , μόνο στν αρχή υπάρχει ως μάθημα , γραμμική άλγεβρα . Και απο κει και ύστερα δεν υπάρχουν καθόλου μαθηματικά.

Εσείς τι λέτε ;

Προσωπικά δεν θα πήγαινα σε μια σχολή πληροφορικής -ό,τι "τίτλο" κι αν είχε-, αν τα μόνα μαθηματικά που κάνουνε είναι 1-2.
Δεν έχει σημασία τι καλύπτεται από το πρόγραμμα σπουδών, τα μαθηματικά θα σου χρειαστούν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, ειδικά σε κάποιες κατευθύνσεις όπως τηλεπικοινωνίες, ρομποτική, γραφιστική κ.ά θα τα βλέπεις ακόμη και στον ύπνο σου.

Επίσης, κάποια μαθήματα "κρύβουν" πολλά μαθηματικά ακόμη κι αν δεν φαίνονται στον τίτλο -αν αυτό κοίταξες μόνο-.
Τέτοια είναι οι δομές δεδομένων, οι αλγόριθμοι, τα σήματα και συστήματα κλπ

Εξάλλου στην σχολή υπάρχουν οι εξείς κατηγορίες

Μηχανικών Λογισμικού
Μηχανικών Η/Υ
Μηχανικών Δικτύων

ΔΕΝ είναι εφαρμοσμένη πληροφορική.Δεν θα σου χρειαστούν τα μαθηματικά .
Εξάλλου η σχολή είναι ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ πληροφορικής.

Δεν υπάρχει προπτυχιακό πρόγραμμα, στην Ελλάδα τουλάχιστον, το οποίο να κάνει διάκριση εφαρμοσμένης πληροφορικής ή μη.
Κατά κύριο λόγο είναι εφαρμοσμένη, καλύπτοντας ένα σημαντικό και θεωρητικό υπόβαθρο.
Επίσης δεν συνδέεται με αυτό που θα κάνεις στον "έξω κόσμο".
Μην σε παραπλανεί ο όρος "Μηχανικών",
AYTO ίσως να σε βοηθήσει κάπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παντού , άσε σου λέω χάλια μάυρα!.... εμένα αυτό που με απασχολεί είναι το εαν στην σχολή θα χρειαστούν σε μεγάλο βαθμό τα μαθηματικά.Εξάλλου η σχολή είναι ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ πληροφορικής.

Δυστηχώς δεν γίνεται τώρα.... :( δεν είμαστε σε θέση...

Λοιπόν θα δώσω μια πιο αναλυτική απάντηση γιατί την ερώτηση "δεν το έχω με τα μαθηματικά" την βλέπω πάρα πολύ συχνά.

Καταρχάς το πρώτο πράγμα που πρέπει να καταλάβεις είναι πως τα μαθηματικά δεν είναι κάτι ακαταλαβίστικο. Τα μαθηματικά είναι η φυσική γλώσσα των ανθρώπων, δηλαδή η λογική. Όλοι οι άνθρωποι χρησιμοποιούν λογική και άρα όλοι μπορούν να μάθουν μαθηματικά. Οι γλώσσες για παράδειγμα, η τέχνη κτλ είναι πολλές φορές παράλογες και συνεπώς δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ικανοί στο να τις μάθουν.

Δεύτερον τα μαθηματικά δεν είναι δύσκολα για έναν άνθρωπο μέση ευφυίας τουλάχιστο όχι στο επίπεδο που χρειάζεσαι για να
τελειώσεις μια σχολή πληροφορικής ΑΛΛΑ δεν είναι και εύκολα. Χρειάζονται πολύ δουλειά και διάβασμα αλλά αν καταβάλεις αυτήν την προσπάθεια το αποτέλεσμα είναι σίγουρο. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα καταλάβεις.

Τρίτον, όποιος δεν καταλαβαίνει μαθηματικά είναι γιατί έχει κενά. Τα μαθηματικά είναι μια αλυσίδα στην οποία ο κάθε κρίκος βασίζεται και χτίζει πάνω στους προηγούμενους. Αν δεν ξέρεις πρόσθεση δεν μπορείς να λύσεις εξίσωση. Συνεπώς αν θες να μάθεις ξεκινάς από την αρχή, το δημοτικό δηλαδή και ανεβαίνεις καλύπτοντας έτσι ότι κενά έχεις.

Τέταρτον, δικαιολογίες του στυλ "δεν έχω λεφτά για ιδιαίτερα, φροντιστήριο κτλ" είναι αυτό ακριβώς, δικαιολογίες. Δεν χρειάζεσαι δάσκαλο για να μάθεις μαθηματικά.

https://www.youtube.com/watch?v=nPAYLE_ID20&list=PLmXBlN23X2OaiJ0mjMPDPT_eg2dX5zFE3

Ορίστε κανάλι που εξηγεί τα πάντα και μου πήρε 10 δευτερόλεπτα να το βρω. Θα βρεις άπειρα άλλα τέτοια όπως και άπειρα βιβλία και ασκήσεις να λύσεις online. Δεν είμαστε στο 1950, έχεις ίντερνετ εκμεταλλεύσου το. Η μόνη δικαιολογία λοιπόν που στέκει σήμερα είναι "είμαι τεμπέλης και δεν θέλω να διαβάσω" αλλά αν ισχύει αυτό δεν έχει νόημα να κοιτάς οποιαδήποτε σχολή, πόσο μάλλον πληροφορική, ένα επάγγελμα δηλαδή που είναι συνυφασμένο με το συνεχές διάβασμα.




Αν τώρα πας σε σχολή πληροφορικής χωρίς να ξέρεις μαθηματικά σε τέτοιο επίπεδο ώστε να παρακολουθείς άνετα θα αντιμετωπίσεις πάρα πολλά προβλήματα, όχι μόνο στα μαθήματα των μαθηματικών αλλά σχεδόν παντού. Η πληροφορική είναι κλάδος των μαθηματικών και συνεπώς δεν νοήται πληροφορική χωρίς μαθηματικά. Φυσικά μπορείς να μάθεις μια γλώσσα προγραμματισμού και να φτιάχνεις site χωρίς να έχεις ιδέα από μαθηματικά αλλά θα μείνεις πάντα εκεί. Δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα πιο περίπλοκο από αυτό, όπως και δεν θα μπορέσεις ποτέ να κατανοήσεις εις βάθος τον προγραμματισμό αν δεν ξέρεις μαθηματικά γιατί δεν θα έχεις λογικά δομημένο μυαλό. Δεν θα μπορείς να σχεδιάζεις σωστούς και γρήγορους αλγορίθμους, δεν θα μπορείς να βελτιώνεις τους αλγορίθμους σου καθώς δεν θα καταλαβαίνεις καν γιατί είναι αργοί κ.ο.κ.

Γενικώς αν θες να κάνεις κάτι κάντο σωστά και αν θες να γίνεις προγραμματιστής κάντο σωστά και ξεκίνα να διαβάζεις μαθηματικά από την αρχή. Αν βαριέσαι να το κάνεις αυτό γιατί σου το να διαβάζεις μαθηματικά ας πούμε σου φαίνεται ανούσιο δεν έχεις καμία ελπίδα ως προγραμματιστής όπου θα χρειαστεί να διαβάσεις πάρα πολλά πράγματα που θα σου φαίνονται ανούσια, τα οποία ίσως καταλάβεις που χρειάζονται κάποια στιγμή στο μέλλον. Αν δηλαδή δεν έχεις το κουράγιο και την όρεξη να διαβάσεις μόνος σου και να καλύψεις τα κενά σου δεν έχει νόημα να μπεις σε αυτό τον κλάδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
To αστείο hack3r είναι ότι στο εξωτερικό συχνά βλέπεις φοιτητές τμημάτων Πληροφορικής να ρίχνουν γέφυρες με μαθήματα επιλογής αμιγών μαθηματικών από το τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου τους. Στην Ελλάδα αντίθετα, οι φοιτητομπούληδες στην πλειονότητά τους ορίζουν μια νέα προσέγγιση στις θετικές ή/και πολυτεχνικές επιστήμες χωρίς μαθηματικά ή/και χωρίς φυσική! Κάτι ανάλογο συμβαίνει και στα τμήματα Οικονομίας. Δεν είναι τυχαίο όπου στο εξωτερικό το πρώτο έτος των φοιτητών Οικονομικών σε πολλά φημισμένα Πανεπιστήμια είναι υποχρεωτική παρακολούθηση σε τμήμα Μαθηματικών. Στην Ελλάδα βέβαια φέρνουμε τις επιστήμες στα μέτρα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Περισσότερο πιστεύω φταίει το γεγονός ότι κανείς συμπεριλαμβανομένων των καθηγητών των πανεπιστημίων δεν έχει κάτσει ποτέ να εξηγήσει στους φοιτητές για πιο λόγο χρειάζονται τα μαθηματικά, τι βοηθάνε και γιατί τα έχουμε στο πρόγραμμα σπουδών. Και αυτό ξεκινάει από πολύ πριν στο σχολείο όπου ο κάθε άσχετος που δεν ξέρει ο ίδιος ούτε πως να εξηγήσει τα μαθηματικά ούτε τι είναι καν τα μαθηματικά διδάσκει μαθηματικά.

Για παράδειγμα μπορείς να κάνεις μαθηματικά χωρίς να χρησιμοποιήσεις καν αριθμούς, με παζλ, σχήματα κ.ο.κ και να μάθεις έτσι στα παιδιά τι είναι μια απόδειξή, πως γράφουμε μία κτλ. Εμείς στο σχολείο απόδειξη μάθαμε πως είναι αυτή η μαλακία στην σελίδα 39 που πρέπει να αποστηθίσω και να την γράψω αν πέσει στο τέλος. Τραγικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αντικειμενικα μιλωντας η πιθανοτητα ο Σωκρατης να περασει το πονο ωστε να μαθει τα μαθηματικα που χρειαζεται ειναι κοντα στο 1%. Λογικα λιγοτερο αλλα ειναι πολυ δυσκολο να πω ακριβως. Καλυτερα να κανει κατι αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Περισσότερο πιστεύω φταίει το γεγονός ότι κανείς συμπεριλαμβανομένων των καθηγητών των πανεπιστημίων δεν έχει κάτσει ποτέ να εξηγήσει στους φοιτητές για πιο λόγο χρειάζονται τα μαθηματικά, τι βοηθάνε και γιατί τα έχουμε στο πρόγραμμα σπουδών. Και αυτό ξεκινάει από πολύ πριν στο σχολείο όπου ο κάθε άσχετος που δεν ξέρει ο ίδιος ούτε πως να εξηγήσει τα μαθηματικά ούτε τι είναι καν τα μαθηματικά διδάσκει μαθηματικά.

Για παράδειγμα μπορείς να κάνεις μαθηματικά χωρίς να χρησιμοποιήσεις καν αριθμούς, με παζλ, σχήματα κ.ο.κ και να μάθεις έτσι στα παιδιά τι είναι μια απόδειξή, πως γράφουμε μία κτλ. Εμείς στο σχολείο απόδειξη μάθαμε πως είναι αυτή η μαλακία στην σελίδα 39 που πρέπει να αποστηθίσω και να την γράψω αν πέσει στο τέλος. Τραγικό.

Aκριβώς. Το Ελληνικό δημόσιο σχολείο καλλιεργεί μια συγκεχυμένη εικόνα για τα Μαθηματικά περισσότερο ως Αριθμητική και ατέρμονες πράξεις χωρίς να υπάρχει ο παιδαγωγικός στόχος. Απίστευτο πασάλειμα σε βασικές έννοιες με αποτέλεσμα ο μαθητής να μην μπορεί να συνδέει τις έννοιες με αποτέλεσμα να καταλήγουμε στο μηχανιστικό σύστημα εξετάσεων (200 μεθοδολογίες τύπου Παπαδάκη). Μετά, πάει ο άλλος να λύσει ένα ολοκλήρωμα Fourier στη Θεωρία Σήματος και δεν θυμάται την ολοκλήρωση κατά παράγοντες. Ο άλλος μπορεί να διαβάζει Αστρονομία και να μην θυμάται τις τριγωνομετρικές ταυτότητες για τη Σφαιρική Γεωμετρία των Ουρανίων Σωμάτων επειδή αυτές ήταν εκτός σχολικής ύλης! :P Συμβαίνουν τέτοια παράδοξα.

Αν SocratesAgain, δεν θυμάσαι για πλάκα πόσο κάνει το ολοκλήρωμα , σκέψου τι θα συμβεί όταν θα πρέπει να κατανοείς μαθήματα όπως Αυτόματα και Τυπικές Γλώσσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SocratesAgain

Νεοφερμένος

Ο SocratesAgain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά,μάλλον θα γυρίσω πίσω στην Θεωριτική και θα δηλώσω απο εκεί μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ παιδιά,μάλλον θα γυρίσω πίσω στην Θεωριτική και θα δηλώσω απο εκεί μαθήματα.

Μέγα λάθος κατά την άποψή μου αλλά καλή τύχη.

Αντικειμενικα μιλωντας η πιθανοτητα ο Σωκρατης να περασει το πονο ωστε να μαθει τα μαθηματικα που χρειαζεται ειναι κοντα στο 1%. Λογικα λιγοτερο αλλα ειναι πολυ δυσκολο να πω ακριβως. Καλυτερα να κανει κατι αλλο.

Ίσως και λιγότερο. Προσωπικά ξέρω μόνο δύο άτομα που έχουν κάνει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά,μάλλον θα γυρίσω πίσω στην Θεωριτική και θα δηλώσω απο εκεί μαθήματα.

1. Τη μία λες ότι σε ενδιαφέρει η πληροφορική (και δη μηχανικός πληροφορικής), μετά από τόσα λίγα μηνύματα το αλλάζεις και λες για θεωρητική... Καλοπροαίρετα σου λέω να κοιτάξεις τι θέλεις πιο πολύ αρχικά. Γιατί το αλλάζεις αστραπιαία γνώμη σε κάτι που θα χαρακτηρίσει τη ζωή σου σε μεγάλο βαθμό στο μέλλον απλά επειδή "φοβάσαι" τα μαθηματικά, μάλλον κρύβει άλλα πράγματα από πίσω.

2. Όσον αφορά τα μαθηματικά, θα σου πω... μην τα φοβάσαι. Αν σου αρέσουν οι αλγόριθμοι, δεν είσαι και τόσο μακριά από τα μαθηματικά, μιας και τα δύο στηρίζονται σε κάτι κοινό και θεμελιώδες: λογική.
Πολλές φορές σαν μαθητές μας έχουν κάνει να φοβόμαστε αυτό το μάθημα. Αλλά δεν είναι κάτι τόσο τρομερό (τουλάχιστον στο επίπεδο του σχολείου) το να καλύψεις τα κενά σου αλλά και να γράψεις όσο χρειάζεται για να μπεις σε μια σχολή πληροφορικής. Χρειάζεσαι τα παρακάτω:

Αρχικά ένα καλό και προσιτό καθηγητή (ιδιαίτερο), ώστε με υπομονή να σε "ξε-αγχώσει" . Όχι ότι δεν μπορείς και μόνος σου εξολοκλήρου, απλά μερικές φορές η προσωπική επαφή είναι καταλυτική για να ξεπεράσεις κάποια εμπόδια.
Δεύτερον, χρειάζεσαι ένα ή περισσότερα βοηθήματα, να τα πιάσεις σειρά-σειρά να τα γράφεις και να λύσεις τις ασκήσεις μόνος σου. Μέσα σε λίγους μήνες θα είσαι σε πολύ καλό επίπεδο, ώστε να αφομοιώνεις "εκθετικά" (pun intented).
Αν μπεις στη σχολή που κυνηγάς, θέλοντας και μη θα μάθεις μαθηματικά (ακόμη και αν παιχτούν σκονάκια). Απλά αν δεν τα μάθεις στα αντίστοιχα μαθήματα μαθηματικών, θα γυρίσεις πίσω σε επόμενα που θα σου χρειάζονται.
Δεν σου λέω προφανώς ότι θα γίνεις επιστημονάρα, αλλά για την αποκατάσταση της τάξης, δεν είναι απαραίτητο να θυμάσαι στα 25-30 σου κάθε τρόπο επίλυσης τριτοβάθμιας διαφορικής για να είσαι καλός στον κλάδο σου.
Υ.Γ. Τώρα είδα ότι λες πως στη σχολή σου έχει μόνο γραμμική άλγεβρα. Μην αγχώνεσαι με αυτό, είναι εύκολο μάθημα προπτυχιακά, αν και αμφιβάλλω ότι θα είναι μόνο αυτό.

Καλή τύχη ό,τι και αν κάνεις μαν, αλλά κυρίως αποφάσισε τι θες, άστο να ωριμάσει μέσα σου, και στήριξε την επιλογή σου με τις πράξεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SocratesAgain

Νεοφερμένος

Ο SocratesAgain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Lost in Infinity , έχεις δίκο,αλλά αν απο τα μαθηματικά ξέρεις μόνο προσθεση και αφαιρεση ,λογικό είναι να σε τρομάζουν..... που να την βγάλεις ολόκληρη την ύλη? και αν κάνω μαθηματικά ιδιαιτερα , αυτά θα είναι περίπου 10-15 μαθήματα , δεν έχουμε δυνατότητα για παραπάνω. Τι θα μάθω σε τόσα λίγα? BTW , εγω αν πάρω Οικονομίας Πληροφορικής φοβάμαι οτι θα αποτύχω... γιατι τουλάχιστον θέλω να γράψω 12-13 χιλ.Μόρια . άλλος ένας λόγο που θέλω Οικον. Πληρο. Είναι οτι μετά μπορείς να βρεις δουλειά πιο εύκολα,αυτό όμως δεν γίνεται με την θεωρητική , που εκεί σίγουρα θα μπορούσα να βγάλω 14-15 χιλ.Μόρια...αλλά δεν έχει νόημα....

Στα μαθηματικά πανελλαδικές θα ήθελα τουλάχιστον να γράψω 7-8 Χιλ.Μόρια.... θα τα γράψω?????

Επίσης έχω σκεφτεί κάτι ακόμα.Αν δεν κάνω λάθος, η ύλη των Πανελλαδικών είναι όλο το βιβλίο της Γ Λυκ. Αυτό που έχω σκεφτεί είναι να μάθω μόνο όσα μπορώ απο εκεί,χωρίς να γυρίσω σε κενά που έχω απο το Γυμνάσιο.Ό,τι καταλάβω , απο εκεί.Μιας και θα κάνω λίγα μαθήματα.Όπως επίσης,οτι θα έχω και να διαβάσω και για τα άλλα μαθήματα.

Τουλάχιστον την θεωρία.Έστω , και καμιά άσκηση.

Εσυ τι λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Στα μαθηματικά πανελλαδικές θα ήθελα τουλάχιστον να γράψω 7-8 Χιλ.Μόρια.... θα τα γράψω?????
Μήπως εννοείς 7-8/20; Ακόμα και 20 να γράψεις στα μαθηματικά και τίποτα άλλο..8 χιλιάδες μόρια δε θα βγάλεις..κάπου μπερδεύτηκες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Lost in Infinity , έχεις δίκο,αλλά αν απο τα μαθηματικά ξέρεις μόνο προσθεση και αφαιρεση [...]

Δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά αν έχεις πραγματικά πρόβλημα με τα απλά μαθηματικά του σχολείου, αυτό θα το βρίσκεις μπροστά σου με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.
Δεν θα τα γλυτώσεις, ακόμη και σπίτι να θες να χτίσεις, πάλι θα πρέπει να ξέρεις μαθηματικά --γεωμετρία.

Πάρε κάποιο βοήθημα και στον ελεύθερο σου χρόνο δώσε τους μια ευκαιρία. Το μόνο σίγουρο είναι πως αν δεν προσπαθήσεις δεν θα βρεθείς σε καλύτερη κατάσταση. Αν όμως προσπαθήσεις, στην χειρότερη απλά δεν θα χάσεις κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SocratesAgain

Νεοφερμένος

Ο SocratesAgain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ξανα διάβασε αυτό που έγραψα.

Vold,μπορείς να μου προτείνεις κάποιο βοήθημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Lost in Infinity , έχεις δίκο,αλλά αν απο τα μαθηματικά ξέρεις μόνο προσθεση και αφαιρεση ,λογικό είναι να σε τρομάζουν..... που να την βγάλεις ολόκληρη την ύλη? και αν κάνω μαθηματικά ιδιαιτερα , αυτά θα είναι περίπου 10-15 μαθήματα , δεν έχουμε δυνατότητα για παραπάνω. Τι θα μάθω σε τόσα λίγα? BTW , εγω αν πάρω Οικονομίας Πληροφορικής φοβάμαι οτι θα αποτύχω... γιατι τουλάχιστον θέλω να γράψω 12-13 χιλ.Μόρια . άλλος ένας λόγο που θέλω Οικον. Πληρο. Είναι οτι μετά μπορείς να βρεις δουλειά πιο εύκολα,αυτό όμως δεν γίνεται με την θεωρητική , που εκεί σίγουρα θα μπορούσα να βγάλω 14-15 χιλ.Μόρια...αλλά δεν έχει νόημα....

Στα μαθηματικά πανελλαδικές θα ήθελα τουλάχιστον να γράψω 7-8 Χιλ.Μόρια.... θα τα γράψω?????

Επίσης έχω σκεφτεί κάτι ακόμα.Αν δεν κάνω λάθος, η ύλη των Πανελλαδικών είναι όλο το βιβλίο της Γ Λυκ. Αυτό που έχω σκεφτεί είναι να μάθω μόνο όσα μπορώ απο εκεί,χωρίς να γυρίσω σε κενά που έχω απο το Γυμνάσιο.Ό,τι καταλάβω , απο εκεί.Μιας και θα κάνω λίγα μαθήματα.Όπως επίσης,οτι θα έχω και να διαβάσω και για τα άλλα μαθήματα.

Τουλάχιστον την θεωρία.Έστω , και καμιά άσκηση.

Εσυ τι λες?

Φίλε άστο δε πρόκειται να κάνεις απολύτως τίποτα, στο υπογράφω. Η καλύτερη λύση για σένα θα ήταν να μην δώσεις την πρώτη χρονιά και να δώσεις την δεύτερη πανελλαδικές και να κάτσεις ένα χρόνο σπίτι σου να διαβάσεις τα μαθηματικά από την αρχή με τη ησυχία σου, αλλά από αυτά που γράφεις δεν διακρίνω καμία όρεξη για διάβασμα. Απλά έχεις φτάσει τώρα στην χρονιά των πανελλαδικών έχεις πανικοβληθεί και προσπαθείς να πιαστείς από όπου βρεις. Δεν γίνεται δουλειά όμως έτσι.
Και για πληροφορική μην το σκέφτεσαι. Δεν είναι επάγγελμα όπου επιβιώνουν όσοι δεν μπορούν να στρωθούν στο διάβασμα. Υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός από παιδιά που λιώνουν στις καρέκλες.

Ή κάτσε διάβασε μαθηματικά από την αρχή ή απλά μην δίνεις καν. Γίνε υδραυλικός ή κάτι άλλο. Μια χαρά δουλειές είναι και αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μπορείς να μάθεις και πληροφορική χωρίς μαθηματικά όπως μαθαίνει κάποιος μουσική χωρίς θεωρία. Οκ θεωρητικό υπόβαθρο δε θα χεις αλλά θα μπορείς να κάνεις Χ πράγματα. Απλά αν το κάνεις έτσι χαιρετάς το σενάριο του να το σπουδάσεις.

Απλά το θέμα με πολλούς ( όπως κι εγώ ) είναι πως δύσκολα θα κάτσουν αν διαβάσουν κάτι που δεν τους κινεί το ενδιαφέρον και δε βλέπουν και κάποια χρησιμότητα ε αν είσαι έτσι μάλλον τα μαθηματικά θα τα διαβάσεις όταν δε θα χεις επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SocratesAgain

Νεοφερμένος

Ο SocratesAgain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
ΟΚ

ΟΚ παιδιά ευχαριστώ.Δεν θέλω κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SocratesAgain

Νεοφερμένος

Ο SocratesAgain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Hacker , μην υποτιμας τους υδραβληκους,την επόμενη φορά που θα σου χαλάσει η βρύση φώναξε Πληροφορικάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top