Cambridge CPE vs Michigan ECPE

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Θέλω να αναφερθώ σε κάτι που δεν διευκρινίστηκε παραπάνω.

Το Cambridge Proficiency in English είναι σαφώς πιο δύσκολο και επικυρώνει τις πραγματικές γνώσεις του μαθητή σε επίπεδο Proficiency πιο αντιπροσοπευτικά από κάθε άλλο πτυχίο (Michigan , Endexel κτλ.).Γι' αυτό το λόγο θέλει και καλύτερη προετοιμασία, όπως επισης και περισσότερο χρόνο εξέτασης (5.5 ώρες περίπου), και όχι σαν το Michigan που ο μαθητής εξετάζεται 3 ώρες (χοντρά,χοντρά)...ΕΛΕΟΣ δηλαδή!!! 3 ώρες σε επίπεδο Proficiency????

Θα ήθελα, επίσης, να σημειώσω πως το πτυχίο του Cambridge στο εξωτερικό είναι πολύ πιο αξιοσέβαστο απ' το Michigan (ιδιαίτερα στο Ηνωμένο Βασίλειο), άσχετα αν στο Ελλαδιστάν Michigan,Cambridge κτλ. τα βάζουν όλα στο ίδιο καζάνι...:)

αν είναι δυνατόν οι βρετανοί να αναγνωρίζουν περισσότερο το αμερικάνικο ecpe! ειδικά στο Ηνωμένο Βασίλειο!:P πάντως θα συμφωνήσω με τον τεο! οκ δίνεις γ2,αλλά είπαμε! 5,5 ώρες με διαλλείματα 10-15 λεπτών του τύπου να ξελαμπικάρεις απο το ένα πάρτ να πας στο άλλο εμένα ποτε δεν με ξελαμπίκαραν... έτσι και εγώ είμαι υπέρ του michigan πανεπηστημίου σε όλα τα επίπεδα... βέβαια οκ, το βρετανικό όντως αναγνωρίζεται πιο ευρύτερα,αλλά είναι το ίδιο επίπεδο,γ2 άρα... anyway you should make your mind up!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
αν είναι δυνατόν οι βρετανοί να αναγνωρίζουν περισσότερο το αμερικάνικο ecpe! ειδικά στο Ηνωμένο Βασίλειο!:P πάντως θα συμφωνήσω με τον τεο! οκ δίνεις γ2,αλλά είπαμε! 5,5 ώρες με διαλλείματα 10-15 λεπτών του τύπου να ξελαμπικάρεις απο το ένα πάρτ να πας στο άλλο εμένα ποτε δεν με ξελαμπίκαραν... έτσι και εγώ είμαι υπέρ του michigan πανεπηστημίου σε όλα τα επίπεδα... βέβαια οκ, το βρετανικό όντως αναγνωρίζεται πιο ευρύτερα,αλλά είναι το ίδιο επίπεδο,γ2 άρα... anyway you should make your mind up!

Εγω παντως αν δεν μειώσουν το CPE 2 ωρες τουλάχιστον δεν θα το δώσω!:P
Καταντάει κουραστικό και στην τελική δεν αποδίδεις το 100% των δυνατοτήτων σου.
Τουλαχιστον το ECPE ειναι πιο user-friendly και δεν σε κουράζει και τόσο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Εγω παντως αν δεν μειώσουν το CPE 2 ωρες τουλάχιστον δεν θα το δώσω!:P
Καταντάει κουραστικό και στην τελική δεν αποδίδεις το 100% των δυνατοτήτων σου.
Τουλαχιστον το ECPE ειναι πιο user-friendly και δεν σε κουράζει και τόσο!;)

LOL! παντς επίσης το cpe έχει ένα πιο φιλολογικό χαρακτήρα, και το κάνει δύσκολότερο από το ecpe του μη-παραγωγικού χαρακτήρα:no1:μου φαίνεται (δεν έχω δώσει ecpe το λέω εκ του ασφαλούς) οτι δουλεύεις κάπως μηχανικά με όλα τα multiple! όλα αυτά δική μου άποψη! τεο για να μειώσουν ένα πτυχίο 2 ώρες,φαντάσου τι πρέπει να βγάλουν έξω!:P σε βλέπω και εσένα για αμερικάνων πλευρά!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
LOL! παντς επίσης το cpe έχει ένα πιο φιλολογικό χαρακτήρα, και το κάνει δύσκολότερο από το ecpe του μη-παραγωγικού χαρακτήρα:no1:μου φαίνεται (δεν έχω δώσει ecpe το λέω εκ του ασφαλούς) οτι δουλεύεις κάπως μηχανικά με όλα τα multiple! όλα αυτά δική μου άποψη! τεο για να μειώσουν ένα πτυχίο 2 ώρες,φαντάσου τι πρέπει να βγάλουν έξω!:P σε βλέπω και εσένα για αμερικάνων πλευρά!:lol:

Μα μόνο ο τρόπος εξέτασης του Cambridge σε απωθεί!:lol:
Το να δίνεις απο το πρωί μεχρι το μεσημέρι,και να σε βαράει ο ήλιος να λιώνεις απο τον ιδρωτα και μετα αντε συγκεντρώσου!:jumpy:Ηταν και σε ένα ηλίθιο παλιοσχολείο που ήταν και προσήλιο!:mad:
Μια σκετη κόλαση ηταν!:'(
Ενω στο Michigan διναμε εκει στο Limnaion Ηοtel μας με τον κλιματισμό μας και όλα ηταν μια χαρά.
Μονο για τις συνθήκες εξετάσεων παραδέχομαι τους Αμερικάνους.Για τα αποτελέσματα μας έβγαλαν το λάδι!:'(:mad::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melody

Νεοφερμένος

Η matina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Συμφωνώ αλλά το cambridge έχει μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα

και σε fce

και σε cpe

που πήρα αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ναι το Cambridge ειναι πιο αναγνωρίσιμο αλλα όπως προείπα ειναι κουραστικό και απωθεί πολλά παιδια!

Και κατι αλλο.Οταν θες να γραψεις κατι δεν χρειαζεται να γραψεις 4 ποστ!Καταντάνε ανούσια.Κανε EDIT και βαλτα όλα σε ένα ποστ!

Φιλικα,;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Ναι το Cambridge ειναι πιο αναγνωρίσιμο αλλα όπως προείπα ειναι κουραστικό και απωθεί πολλά παιδια!

Και κατι αλλο.Οταν θες να γραψεις κατι δεν χρειαζεται να γραψεις 4 ποστ!Καταντάνε ανούσια.Κανε EDIT και βαλτα όλα σε ένα ποστ!

Φιλικα,;)
πάντως λένε οτι είναι πιο αναγνωρίσιμο τα cambridge, αλλά δεν έχω καταλάβει πως!:P τουλάχιστον για Ελλάδα το ecce=fce και ecpe=cpe!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Για την Ελλαδα ειναι ισοτιμα ολα τα πτυχια ανεξαιρέτως!
Για έξω ομως υπάρχουν οι επιλογές των πανεπιστημίων για να σε πάρουν ή οχι!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ από την εμπειρία μου μπορώ να πω ότι στο michigan είναι πιο αυστηροί στη βαθμολογία. Και γιατί το λέω αυτό:
1) στην έκθεση του michigan είχα pass και στου cambridge A:jumpy:
2) στα προφορικά του michigan είχα pass και στου cambridge A:jumpy:
3) στο ακουστικό του michigan είχα pass και στου cambridge A:jumpy:
4) στο gcvr του michigan είχα pass και στο use of english του cambridge A:jumpy:
Εκτός πια και αν στους 2 μήνες που έκανα για cambridge βελτιώθηκα τόσο πολύ:iagree:

(άσχετο) Αν δεν είχα πάρει C στο reading του cambridge, θα το είχα πάρει με Α:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(

Και μην ξεχνάμε ότι η βάση του michigan είναι 65-70%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εγώ από την εμπειρία μου μπορώ να πω ότι στο michigan είναι πιο αυστηροί στη βαθμολογία. Και γιατί το λέω αυτό:
1) στην έκθεση του michigan είχα pass και στου cambridge A:jumpy:
2) στα προφορικά του michigan είχα pass και στου cambridge A:jumpy:
3) στο ακουστικό του michigan είχα pass και στου cambridge A:jumpy:
4) στο gcvr του michigan είχα pass και στο use of english του cambridge A:jumpy:
Εκτός πια και αν στους 2 μήνες που έκανα για cambridge βελτιώθηκα τόσο πολύ:iagree:

(άσχετο) Αν δεν είχα πάρει C στο reading του cambridge, θα το είχα πάρει με Α:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(

Και μην ξεχνάμε ότι η βάση του michigan είναι 65-70%

Συμφωνω μαζι σου Δημητρη οτι ειναι πιο αυστηροι σε μερικα πραγματα στο Michigan!Εχουμε μιλήσει για προσωπική μου εμπειρια στο msn σχετικα με την κ$λ%βαθμολογηση τους!:nono::mad::'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
εγω παλι δεν θελω να ακουσω καθολου για το gambridge με αγχωνει!προτιμω michigan!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Εγώ από την εμπειρία μου μπορώ να πω ότι στο michigan είναι πιο αυστηροί στη βαθμολογία. Και γιατί το λέω αυτό:
1) στην έκθεση του michigan είχα pass και στου cambridge A:jumpy:
2) στα προφορικά του michigan είχα pass και στου cambridge A:jumpy:
3) στο ακουστικό του michigan είχα pass και στου cambridge A:jumpy:
4) στο gcvr του michigan είχα pass και στο use of english του cambridge A:jumpy:
Εκτός πια και αν στους 2 μήνες που έκανα για cambridge βελτιώθηκα τόσο πολύ:iagree:

(άσχετο) Αν δεν είχα πάρει C στο reading του cambridge, θα το είχα πάρει με Α:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(

Και μην ξεχνάμε ότι η βάση του michigan είναι 65-70%

Συμφωνω μαζι σου Δημητρη οτι ειναι πιο αυστηροι σε μερικα πραγματα στο Michigan!Εχουμε μιλήσει για προσωπική μου εμπειρια στο msn σχετικα με την κ%βαθμολογηση τους!:nono::mad::'(

πρώτα απ'όλα συγχαρητήρια Δημήτρη! αλλά πως η βάση είναι μεταβαλλόμενη?! (στο michigan) δηλαδή αν πίασεις 65 μπορεί να περάσεις και ναι και όχι?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
πρώτα απ'όλα συγχαρητήρια Δημήτρη! αλλά πως η βάση είναι μεταβαλλόμενη?! (στο michigan) δηλαδή αν πίασεις 65 μπορεί να περάσεις και ναι και όχι?:P

Ευχαριστώ:thanks:

Η βάση στο michigan κυμαίνεται από 65-70% ανάλογα με τη δυσκολία των θεμάτων. Έτσι έχω ακούσει βέβαια:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Ευχαριστώ:thanks:

Η βάση στο michigan κυμαίνεται από 65-70% ανάλογα με τη δυσκολία των θεμάτων. Έτσι έχω ακούσει βέβαια:iagree:

ναι,ναι... και είχα ακούσει κατι,αλλά μου φάνηκε πολύ χαζό για αληθινό! :D:P τέσπα!! θα δούμε τι θα γίνει τον Δεκέμβριο που θα δώσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ειδα σε προηγουμενα ποστ σ οτι εχεις παρει το κρατικο...

γιατι θα δωσεις και μισιγκαν τοτε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
ειδα σε προηγουμενα ποστ σ οτι εχεις παρει το κρατικο...

γιατι θα δωσεις και μισιγκαν τοτε;;


στην αρχή είχα διαβάσει για τα preliminary tests του ecpe, το οποίο σκέφτομαι να δώσω, τα οποία είναι για μαθητές που δεν έχουν τίποτα από πτυχία στα χέρια τους,αν δεν κάνω λάθος,πριν δώσουν το final... για να μην μπλέξω με τέτοια extra σκέφτηκα να μην μείνω στο κρατικό και να δώσω και το ecce... βέβαια αυτό δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα ή αν καταρίφθηκε.... επίσης ναι μεν το κρατικό εχει ισχύ ίδια με τα άλλα,αλλά με ενδιαφέρει και το εξωτερικό,αν πχ θέλω να κάνω σπουδές/μεταπτυχιακό έξω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Το cambridge είναι πιο... όμορφο :P
Το michigan είναι αμερικανιά:P
Κατά τα άλλα ό,τι βολεύει τον καθένα είναι!
Όποιος ενδιαφέρεται περισσότερο για τη γλώσσα, ή θέλει να μπει Αγγλική Φιλολογία είναι καλό να κάνει τα μαθήματα του πρώτου και ας μην το πάρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eγω παντως πιστεύω οτι οποιον του αρεσουν τα φιλολογικα κειμενα κτλπ κ ειναι θωρητικός τυπος προτεινω Cambridge CPE ενω όποιον τον αρεσουν οι επιστήμες,θετικες και τεχνολογικές και γενικα και το περιβάλλον Michigan ECPE χωρις δεύτερη κουβέντα!
Είναι στον χαρακτήρα του καθενός!

ΥΣ.Τα κειμενα του Cambridge ειναι ΤΕΛΕΙΑ!:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Cambridge γιατι ειναι πιο απαιτητικο, οταν εδινα στην Α Λυκειου μου φαινοταν ΤΟ παλουκι! :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Eγω παντως πιστεύω οτι οποιον του αρεσουν τα φιλολογικα κειμενα κτλπ κ ειναι θωρητικός τυπος προτεινω Cambridge CPE ενω όποιον τον αρεσουν οι επιστήμες,θετικες και τεχνολογικές και γενικα και το περιβάλλον Michigan ECPE χωρις δεύτερη κουβέντα!
Είναι στον χαρακτήρα του καθενός!

ΥΣ.Τα κειμενα του Cambridge ειναι ΤΕΛΕΙΑ!:p

Συμφωνώ. Όποιος καταλαβαίνει τι λένε κολλάει :fss::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top