Σπουδές στη Βουλγαρία

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Άρα εννοείς αυτό που κατάλαβα.
Όχι δεν γίνεται πλέον έχουν καταργηθεί οι μετεγγραφές εξωτερικού το 2005 αν θυμάμαι καλά

Οκ. Λάθος μου τότε, συγνώμη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Νομικη 4000 ευρω

Προσοχή στις σπουδές Νομικής από Βουλγαρία αφού δεν αναγνωρίζονται στην Ελλάδα λόγω του ότι το Ελληνικό δίκαιο είναι διαφορετικό από το Βουλγαρικό. Προτείνω σπουδές Νομικής στην Κύπρο από Πανεπιστήμια που προσφέρουν σπουδές Νομικής για Ελλαδίτες. Τα συγκεκριμένα προγράμματα διδάσκονται στα Ελληνικά και αναγνωρίζονται από τον ΔΟΑΤΑΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Ναι κάποτε γινόταν αυτό, φοιτούσες για δυο χρόνια νομίζω και μπορούσε να πάρεις μετεγγραφή.Συνήθως γινόταν από το εξωτερικό εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Προσοχή στις σπουδές Νομικής από Βουλγαρία αφού δεν αναγνωρίζονται στην Ελλάδα λόγω του ότι το Ελληνικό δίκαιο είναι διαφορετικό από το Βουλγαρικό. Προτείνω σπουδές Νομικής στην Κύπρο από Πανεπιστήμια που προσφέρουν σπουδές Νομικής για Ελλαδίτες. Τα συγκεκριμένα προγράμματα διδάσκονται στα Ελληνικά και αναγνωρίζονται από τον ΔΟΑΤΑΠ.

Και της Γερμανίας αναγνωρίζεται εδώ γιατί έχουμε το ίδιο δίκαιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dent expert

Νεοφερμένος

Ο Dent expert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ναι κάποτε γινόταν αυτό, φοιτούσες για δυο χρόνια νομίζω και μπορούσε να πάρεις μετεγγραφή.Συνήθως γινόταν από το εξωτερικό εδώ[/QUOTE


Οποιος θελει μπορει να παρει μετεγγραφη σε πανεπιστημιο της Βουλγαριας και να του αναγνωριστουν τα μαθηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dent expert

Νεοφερμένος

Ο Dent expert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Προσοχή στις σπουδές Νομικής από Βουλγαρία αφού δεν αναγνωρίζονται στην Ελλάδα λόγω του ότι το Ελληνικό δίκαιο είναι διαφορετικό από το Βουλγαρικό. Προτείνω σπουδές Νομικής στην Κύπρο από Πανεπιστήμια που προσφέρουν σπουδές Νομικής για Ελλαδίτες. Τα συγκεκριμένα προγράμματα διδάσκονται στα Ελληνικά και αναγνωρίζονται από τον ΔΟΑΤΑΠ.


Η παραθεση που μου κανατε ηταν σαν να προτρεπω εγω ατομα να σπουδασουν νομικη στην Βουλγαρια..Να διευκρινισω οτι απαντησα για το κοστος και τιποτα αλλο..Απο κει και περα συμφωνω μαζι σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Οποιος θελει μπορει να παρει μετεγγραφη σε πανεπιστημιο της Βουλγαριας και να του αναγνωριστουν τα μαθηματα

αλήθεια?Πραγματικά δεν το ήξερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dent expert

Νεοφερμένος

Ο Dent expert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Αν πράγματι είναι μετρημένοι,αυτό δεν μας τιμάει καθόλου!
Αλλά φαίνεται ο Ελληναράς τα σνομπάρει τα Βουλγάρικα...προτιμάει την εύκολη λύση,Αγγλικούλια και μάτσο τα χιλιάρικα!



Φιλε μου νομιζω πως δεν καταλαβες πολυ καλα..Υπαρχουν και αγγλοφωνα και βουλγαροφωνα πανεπιστημια..Σε οποιο και να παει κανεις θα πληρωσει διδακτρα..Εκτος αν καποιος δωσει πανβουλγαρικες,περασει και μπει στο βουλγαροφωνο με τις διαδικασιες με τις οποιες μπαινει ενας Βουλγαρος..Πραγμα που απαιτει αριστη γνωση της βουλγαρικης..Αν καποιος δεν ξερει βουλγαρικα λοιπον πως θα παει να δωσει?Εγω ηθελα να το κανω αλλα ημουν ηδη δευτερο ετος επομενως και να περνουσα τις εξετασεις θα με γυριζαν στο πρωτο..Δεν με συνεφερε τελικα..Και παλι υπαρχει και το ρισκο του να μην περασεις..Εχω εναν φιλο που εδωσε εξετασεις μαζι με Βουλγαρους για να μπει στη μουσικη ακαδημια της Φιλιππουπολης αλλα εδω προκειται για μουσικη οχι για οδοντιατρικη..Εκει και με νοτες περνας..Επισης ισχυε οτι οποιος εχει βουλγαρικη υπηκοοτητα μπορει να πληρωνει τα μισα διδακτρα αλλα μαλλον θα το καταργησουν τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dent expert

Νεοφερμένος

Ο Dent expert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
αλήθεια?Πραγματικά δεν το ήξερα..

Το κανουν και πολλοι αυτο..Ειδικα βουλγαροι οι οποιοι πανε Σκοπια η σε χωρες γενικα του ανατολικου μπλοκ οπως Ουκρανια κτλ.Σιγουρα θελει και μεσο αλλα γινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Σήμερα ήμουν με μια θεία μου (έχει χρόνια που το έκανε αυτό) και μου είπε οτι της αναγνώρισαν κάποια μαθήματα.

Αυτό γίνεται και στην Ελλάδα,εφόσον δεν πέσεις σε ηλίθιους καθηγητές (αποφασίζουν βλέπεις μέσω συνέλευσης για το τι θα αναγνωρίσουν στον κάθε φοιτητή κι όχι απευθείας)...
Λογικά,αν εγώ π.χ. φύγω τώρα από εκεί που είμαι και πάω σε μια σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών στην Ιταλία (ή αλλού εντός Ε.Ε.) θα μου αναγνωρίζουν όλα όσα έχω περάσει στο Τ.Ε.Ι. και υπάρχουν αυτούσια στο εκεί πρόγραμμα σπουδών...
Κι εννοείται πως αυτό μπορώ να το κάνω,είτε έχω πάρει πτυχίο είτε όχι...τα μαθήματα δε χάνονται ότι και να γίνει!

προς τι η αρνητική ψήφος???Απαγορεύονται οι ερωτήσεις?

Προς το ότι γράφεις ό,τι να'ναι!
Το ξέρουμε ότι έχουν καταργηθεί,κανένας όμως δε μίλησε για μετεγγραφή!Μιλάμε να περάσεις σε μια άλλη σχολή (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) στην Ελλάδα ή το Εξωτερικό και να "κουβαλάς" μαζί σου περασμένα μαθήματα (ή και πτυχίο) από μια άλλη!

Τα παραπάνω δίδακτρα είναι σωστά, απλώς να προσθέσω ότι υπάρχει Αγγλόφωνο τμήμα Φαρμακευτικής στη Σόφια που κοστίζει 8.000 ευρώ. Επιπλέον, τα δίδακτρα του Ιατρικού Πανεπιστημίου Πλέβεν (Αγγλόφωνο Ιατρικής) είναι 5.500 ευρώ (τα φτηνότερα σε όλα τα Πανεπιστήμια της Βουλγαρίας). Τέλος, υπάρχουν Αγγλόφωνα τμήματα Νοσηλευτικής και Μαιευτικής στο Πλέβεν με 4.000 ευρώ.

Για να τελειώνουμε,το συμπέρασμα που βγαίνει βλέποντας αυτά τα νούμερα είναι ότι το να πάει κάποιος Βουλγαρία χωρίς Πανβουλγαρικές εξετάσεις,σε Αγγλόφωνο τμήμα και να δίνει αυτά τα αστρονομικά (για τα εκεί δεδομένα) ποσά,είναι σκέτη κοροϊδία!
Και με δεδομένο ότι υπάρχει ακριβώς δίπλα μας η Ιταλία με 1.500€-2.000€ το πολύ ετήσια δίδακτρα,με πολύ καλύτερα Πανεπιστήμια και πολύ ευκολότερη (αφού αυτό είναι το πρόβλημα ορισμένων) γλώσσα,το γεγονός ότι πολλοί επιλέγουν κατ'αυτή τη μέθοδο Βουλγαρία με κάνει επιφυλακτικό σχετικά με το πόση όρεξη έχουν αυτά τα παιδιά για μελέτη και προκοπή και το τι δρόμο θέλουν να ακολουθήσουν,εντός κι εκτός Πανεπιστημίου...

Φιλε μου νομιζω πως δεν καταλαβες πολυ καλα..Υπαρχουν και αγγλοφωνα και βουλγαροφωνα πανεπιστημια..Σε οποιο και να παει κανεις θα πληρωσει διδακτρα..Εκτος αν καποιος δωσει πανβουλγαρικες,περασει και μπει στο βουλγαροφωνο με τις διαδικασιες με τις οποιες μπαινει ενας Βουλγαρος..Πραγμα που απαιτει αριστη γνωση της βουλγαρικης..Αν καποιος δεν ξερει βουλγαρικα λοιπον πως θα παει να δωσει?Εγω ηθελα να το κανω αλλα ημουν ηδη δευτερο ετος επομενως και να περνουσα τις εξετασεις θα με γυριζαν στο πρωτο..Δεν με συνεφερε τελικα..Και παλι υπαρχει και το ρισκο του να μην περασεις..Εχω εναν φιλο που εδωσε εξετασεις μαζι με Βουλγαρους για να μπει στη μουσικη ακαδημια της Φιλιππουπολης αλλα εδω προκειται για μουσικη οχι για οδοντιατρικη..Εκει και με νοτες περνας..Επισης ισχυε οτι οποιος εχει βουλγαρικη υπηκοοτητα μπορει να πληρωνει τα μισα διδακτρα αλλα μαλλον θα το καταργησουν τωρα

Μια χαρά κατάλαβα...εμένα και οι δύο φίλοι μου που πήγαν Βουλγαρία αυτό το δρόμο επέλεξαν!Έκατσαν 1 χρόνο να μάθουν τη γλώσσα,η οποία είναι αρκετά εύκολη (μας το περιγράφεις λες και είναι swahili και δεν μαθαίνεται με τίποτα) έδωσαν εξετάσεις και πέρασαν!
Κι επέλεξαν αυτό το δρόμο για ένα και μοναδικό λόγο,γιατί δεν τα έβγαζαν πέρα αλλιώς!Κι υποτίθεται ότι η Βουλγαρία είναι πόλος έλξης γι'αυτό το σκοπό,για να σπουδάσεις εκεί και να ζήσεις εκεί ΦΘΗΝΑ!
Γιατί αν είχαν 5-6 χιλιάρικα το χρόνο για πέταμα θα πήγαιναν είτε Ιταλία είτε Αγγλία είτε Γερμανία είτε αλλού τελοσπάντων!Με πιάνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dent expert

Νεοφερμένος

Ο Dent expert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Μια χαρά κατάλαβα...εμένα και οι δύο φίλοι μου που πήγαν Βουλγαρία αυτό το δρόμο επέλεξαν!Έκατσαν 1 χρόνο να μάθουν τη γλώσσα,η οποία είναι αρκετά εύκολη (μας το περιγράφεις λες και είναι swahili και δεν μαθαίνεται με τίποτα) έδωσαν εξετάσεις και πέρασαν!
Κι επέλεξαν αυτό το δρόμο για ένα και μοναδικό λόγο,γιατί δεν τα έβγαζαν πέρα αλλιώς!Κι υποτίθεται ότι η Βουλγαρία είναι πόλος έλξης γι'αυτό το σκοπό,για να σπουδάσεις εκεί και να ζήσεις εκεί ΦΘΗΝΑ!
Γιατί αν είχαν 5-6 χιλιάρικα το χρόνο για πέταμα θα πήγαιναν είτε Ιταλία είτε Αγγλία είτε Γερμανία είτε αλλού τελοσπάντων!Με πιάνεις;


Μπραβο στους φιλους σου πραγματικα..Δεν ειναι δυσκολη η γλωσσα αλλα για να μπεις στο βουλγαρικο πανεπιστημιο και συγκεκριμενα αυτο της ιατρικης και με την πρωτη με ενα χρονο μονο εκμαθηση της γλωσσας ειναι αξιο συγχαρητηριων..Οσοι θελουν να το κανουν απλα πρεπει να το κανουν απο νωρις γιατι απαξ και ειναι μεγαλυτερο ετος θα αναγκαστουν να γυρισουν στο πρωτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Προς το ότι γράφεις ό,τι να'ναι!
Το ξέρουμε ότι έχουν καταργηθεί,κανένας όμως δε μίλησε για μετεγγραφή!Μιλάμε να περάσεις σε μια άλλη σχολή (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) στην Ελλάδα ή το Εξωτερικό και να "κουβαλάς" μαζί σου περασμένα μαθήματα (ή και πτυχίο) από μια άλλη!

Δεν ήξερα ότι γίνεται αυτό!!Και δεν κατάλαβα σε τι ενόχλησε η ερώτηση μου!!
Αυτή η διαδικασία έτσι όπως την περιγράφεις πάλι μετεγγραφή από τη μια σχολή στην άλλη λέγεται..εκτός και εαν σε ενοχλεί η λέξη!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dent expert

Νεοφερμένος

Ο Dent expert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Για να τελειώνουμε,το συμπέρασμα που βγαίνει βλέποντας αυτά τα νούμερα είναι ότι το να πάει κάποιος Βουλγαρία χωρίς Πανβουλγαρικές εξετάσεις,σε Αγγλόφωνο τμήμα και να δίνει αυτά τα αστρονομικά (για τα εκεί δεδομένα) ποσά,είναι σκέτη κοροϊδία!
Και με δεδομένο ότι υπάρχει ακριβώς δίπλα μας η Ιταλία με 1.500€-2.000€ το πολύ ετήσια δίδακτρα,με πολύ καλύτερα Πανεπιστήμια και πολύ ευκολότερη (αφού αυτό είναι το πρόβλημα ορισμένων) γλώσσα,το γεγονός ότι πολλοί επιλέγουν κατ'αυτή τη μέθοδο Βουλγαρία με κάνει επιφυλακτικό σχετικά με το πόση όρεξη έχουν αυτά τα παιδιά για μελέτη και προκοπή και το τι δρόμο θέλουν να ακολουθήσουν,εντός κι εκτός Πανεπιστημίου...



Οσον αφορα την εκτιναξη των διδακτρων συμφωνω..Απο την αλλη η ζωη στη Βουλγαρια ειναι φθηνη επομενως καλυπτεις τα χρηματα σου απο κει..Δεν σημαινει ομως οτι οσοι ειναι εκει δεν εχουν ορεξη για μελετη και προκοπη..Τα ιατρικα τουλαχιστον πανεπιστημια ειναι σε πολυ καλο επιπεδο απλα εξαρταται απο τον εαυτο σου ποσο θα τα αξιοποιησεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δεν ήξερα ότι γίνεται αυτό!!Και δεν κατάλαβα σε τι ενόχλησε η ερώτηση μου!!
Αυτή η διαδικασία έτσι όπως την περιγράφεις πάλι μετεγγραφή από τη μια σχολή στην άλλη λέγεται..εκτός και εαν σε ενοχλεί η λέξη!!!!!

Δηλαδή το να δώσεις Πανελλαδικές π.χ. ή Κατατακτήριες ή να γραφτείς σε κάποιο Πανεπιστήμιο του Εξωτερικού και να σου αναγνωρίσουν έπειτα μαθήματα που έχεις περάσει σε προηγούμενες σπουδές σου (είτε τις ολοκλήρωσες είτε όχι) είναι μετεγγραφή;
Τώρα εσύ ονόμασε το όπως θες,αδιαφορώ...

Μπραβο στους φιλους σου πραγματικα..Δεν ειναι δυσκολη η γλωσσα αλλα για να μπεις στο βουλγαρικο πανεπιστημιο και συγκεκριμενα αυτο της ιατρικης και με την πρωτη με ενα χρονο μονο εκμαθηση της γλωσσας ειναι αξιο συγχαρητηριων..Οσοι θελουν να το κανουν απλα πρεπει να το κανουν απο νωρις γιατι απαξ και ειναι μεγαλυτερο ετος θα αναγκαστουν να γυρισουν στο πρωτο

Με το τελευταίο τι εννοείς;Αν σπουδάζουν κάπου εδώ π.χ. να πάνε να δώσουν Πανβουλγαρικές;Προφανώς και δεν παίζει!;)
Εκτός του ότι δεν βρίσκω λόγο κάποιος που ικανοποιείται με τις εδώ σπουδές του να φύγει πλην να βαρέσουμε κάνα κανόνι και να κλείσουν όλα τα Α.Ε.Ι.,υπάρχουν πιο συμφέρουσες λύσεις για τέτοια "δουλειά" (βλέπε Ιταλία που είπα πιο πάνω)...

Οσον αφορα την εκτιναξη των διδακτρων συμφωνω..Απο την αλλη η ζωη στη Βουλγαρια ειναι φθηνη επομενως καλυπτεις τα χρηματα σου απο κει..Δεν σημαινει ομως οτι οσοι ειναι εκει δεν εχουν ορεξη για μελετη και προκοπη..Τα ιατρικα τουλαχιστον πανεπιστημια ειναι σε πολυ καλο επιπεδο απλα εξαρταται απο τον εαυτο σου ποσο θα τα αξιοποιησεις..

Δεν αναφερόμουν σε "όσους",αλλά στον μέσο τεμπέλη Έλληνα που δεν λογαριάζει τον οικογενειακό προϋπολογισμό...
Μια χαρά επιλογή είναι η Βουλγαρία αλλά όπως και να το κάνουμε φίλε μου,άμα είναι να τα σκάσω ντε και καλά one way or another θα προτιμήσω μια πιο προηγμένη ακαδημαϊκά κ.λπ. χώρα,όπως προανέφερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Δηλαδή το να δώσεις Πανελλαδικές π.χ. ή Κατατακτήριες ή να γραφτείς σε κάποιο Πανεπιστήμιο του Εξωτερικού και να σου αναγνωρίσουν έπειτα μαθήματα που έχεις περάσει σε προηγούμενες σπουδές σου (είτε τις ολοκλήρωσες είτε όχι) είναι μετεγγραφή;
Τώρα εσύ ονόμασε το όπως θες,αδιαφορώ...

Κατατακτήριες χωρίς πρώτο πτυχίο δεν υφίσταται.Άρα μιλάμε για μετεγγραφή από μια σχολή σε μια άλλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Κατατακτήριες χωρίς πρώτο πτυχίο δεν υφίσταται.Άρα μιλάμε για μετεγγραφή από μια σχολή σε μια άλλη

Ωραία,γι'αυτό μιλάμε!Άσε με ήσυχο τώρα...
Άμα τώρα δώσω Πανελλήνιες,περάσω αλλού και μου αναγνωρίσουν αυτά που πέρασα στο Τ.Ε.Ι.,μετεγγραφή πήρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dent expert

Νεοφερμένος

Ο Dent expert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Με το τελευταίο τι εννοείς;Αν σπουδάζουν κάπου εδώ π.χ. να πάνε να δώσουν Πανβουλγαρικές;Προφανώς και δεν παίζει!;)
Εκτός του ότι δεν βρίσκω λόγο κάποιος που ικανοποιείται με τις εδώ σπουδές του να φύγει πλην να βαρέσουμε κάνα κανόνι και να κλείσουν όλα τα Α.Ε.Ι.,υπάρχουν πιο συμφέρουσες λύσεις για τέτοια "δουλειά" (βλέπε Ιταλία που είπα πιο πάνω)...

Δεν αναφερόμουν σε "όσους",αλλά στον μέσο τεμπέλη Έλληνα που δεν λογαριάζει τον οικογενειακό προϋπολογισμό...
Μια χαρά επιλογή είναι η Βουλγαρία αλλά όπως και να το κάνουμε φίλε μου,άμα είναι να τα σκάσω ντε και καλά one way or another θα προτιμήσω μια πιο προηγμένη ακαδημαϊκά κ.λπ. χώρα,όπως προανέφερα...


Με το τελευταιο εννοουσα οτι και να παν να σπουδασουν εκει πρεπει να μαθουν τη γλωσσα πρωτα και να μην μπουν μετα επι πληρωμης στο πρωτο ετος..Ακομα και να χεις περασει τα μαθηματα του πρωτου ετους αν δωσεις μετα πανβουλγαρικες και εισαχτεις δεν θα σου αναγνωρισουν το πρωτο ετος διοτι ταχα εχεις παρει τα μαθηματα αυτα με συμβολαιο επι πληρωμης ως ξενος..Ετσι σε γυρνανε παλι στο πρωτο ετος και ξανα απο την αρχη..


Οσον αφορα τον μεσο τεμπελη Ελληνα οπου και να παει δεν λογαριαζει οικογενειακο προυπολογισμο..Δεν ειναι η Βουλγαρια που τον χαλαει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Παιδια ο μεσος τεμπελης Ελληνας μπορει να μη χαλνιεται απο τα λεφτα που ξοδευει , ομως με την τεραστια οικ κριση
πραγματικα γνωριζω πλεον ελαχιστους που μπορουν να σπουδασουν εστω Βουλγαρια και να καταξοδευτουν, το ιδιο
φυσικα και στην Αγγλια.
Τα λεφτα δεν ειναι λιγα και στη Βουλγαρια κ σε λιγο θα ειναι αδυνατο με την καταρρευση του βιοτικου επιπεδου
να σπουδασεις εξω. Θα ειναι απλα πολυτελεια.
Σκεφθειτε μονο ποσο πηγαν οι μισθοι στον ιδ τομεα.
Φυσικα δεν αφορα πλουσιους -ελιτ .
Αλλα αυτοι πανε και Αμερικα.
Απο την αλλη αν θες να συνδυασεις δουλεια και σπουδες οι δυτικες χωρες ειναι μονοδρομος.
Πχ γνωστος μου εφυγε δανια γι αυτο το λογο.
Στη Βουλγαρια-Ρουμανια που να δουλεψεις και τι θα βγαζεις...
Και τα λεφτα δεν ειναι λιγα διδακτρα + διαμονη περιπου 10.000 και βαλε το ετος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dent expert

Νεοφερμένος

Ο Dent expert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Παιδια ο μεσος τεμπελης Ελληνας μπορει να μη χαλνιεται απο τα λεφτα που ξοδευει , ομως με την τεραστια οικ κριση
πραγματικα γνωριζω πλεον ελαχιστους που μπορουν να σπουδασουν εστω Βουλγαρια και να καταξοδευτουν, το ιδιο
φυσικα και στην Αγγλια.
Τα λεφτα δεν ειναι λιγα και στη Βουλγαρια κ σε λιγο θα ειναι αδυνατο με την καταρρευση του βιοτικου επιπεδου
να σπουδασεις εξω. Θα ειναι απλα πολυτελεια.
Σκεφθειτε μονο ποσο πηγαν οι μισθοι στον ιδ τομεα.
Φυσικα δεν αφορα πλουσιους -ελιτ .
Αλλα αυτοι πανε και Αμερικα.
Απο την αλλη αν θες να συνδυασεις δουλεια και σπουδες οι δυτικες χωρες ειναι μονοδρομος.
Πχ γνωστος μου εφυγε δανια γι αυτο το λογο.
Στη Βουλγαρια-Ρουμανια που να δουλεψεις και τι θα βγαζεις...
Και τα λεφτα δεν ειναι λιγα διδακτρα + διαμονη περιπου 10.000 και βαλε το ετος


Τωρα ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα οντως ειναι πολυτελεια..Συμφωνω σε ολα μαζι σου..Εγω οπως ειχα πει αλλα μ πατησαν αναφορα τωρα αρχισα να δουλευω στη βουλγαρια με σκοπο να βοηθησω και τους δικους μου πρωτα και οποιον ενδιαφερεται μετεπειτα..Αν ξερεις κανενα μπουζουκι η τραγουδας μπορεις επισης να βγαλεις λεφτα..Παντως η ζωη οντως ειναι πολυ πιο φθηνη και πιστευω πως τα βγαζει περα κανεις αν ειναι σοβαρος και οχι σπαταλος..Ειναι και συνορο με την Ελλαδα..Εγω παντως που ειμαι Βουλγαρια σπανια θα δω φοιτητες που να κανουν πολυ οικονομια η να δουλεουν..Οι περισσοτεροι εχουν λεφτα και ολοι ξερετε τι κανουν και πως τα ξοδευουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Αυτοι που αναφερεις πως σπαταλουν ασκοπα ειτε ειναι πλουσιοι ειτε εχουν λιπος - μπαμπας μαμα εφοριακοι γιατροι κλπ
Ο υπαλληλοι του ιδιωτ τομεα πλεον πεινανε.
Αλλα και με ενα μισθο του δημοσιου παλι ειναι αδυνατον να σπουδασεις εξω , πρεπει να μπει δανειο με υποθηκες.
Γενικα να εχεις λιπος ειτε αυτα ειναι ακινητα ειτε αλλες πηγες.
Και να σπουδασεις εξω να πας κατι σωστο πχ Ιατρικη αντε ψυχολογια τεσπαντων κατι με κυρος ωστε να ανοιξεις αυριο
ενα ιατρειο.
Ξερω παιδια που σπουδασαν Αγγλια οικονομικα -πληροφορικες καταξοδευτηκαν ηρθανε εδω και ζουν με χαρτζηλικια μπαμπαδων η μοιραζουν
φυλλαδια. Εχει νοημα; Ας πηγαιναν σε ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top