Σπουδές στη Βουλγαρία

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

hliass_1989

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hliass_1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Νομιζω πως ο μεσος φοιτητης ξοδευει πολυ λιγοτερα εν ελλαδι, συγκριτικα με εσενα θαλεια.
τουλαχιστον παιρνει πολυ μικροτερο ποσοστο χρηματων απο τους γονεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ε υπερβαλλουν λιγο δεν ειναι τοσο φτωχοι οι βουλγαροι..Ειδικα αν η αλλη ηταν καθηγητρια στο πανεπιστημιο σιγουρα επερνε παραπανω..Αλλα σε γενικες γραμμες ναι ειναι πολυ φθηνα

Δεν έχεις ιδέα μου φαίνεται...
Δεν είναι φτωχοί με 300 leva (150€) μισθό;!Με την αμόλυβδη 2,6 leva/lt;Με οποιοδήποτε από τα πολλά εισαγόμενα (από τα προφυλακτικά μέχρι τις κολόνιες) σε ίδιες και ακριβότερες τιμές απ'ότι εδώ;
Φθηνά είναι μόνο τα ντόπια προϊόντα και υπηρεσίες,αλλά κι αυτά είναι φθηνά ΓΙΑ ΕΜΑΣ!Γι'αυτούς τα 20€ τη βραδιά σε καλό ξενοδοχείο και τα 3€ σε cocktail είναι όπως είναι για εμάς τα 60€ τη βραδιά και τα 10€-11€ να το πιεις σε παραλιακό μαγαζί...

Οι Βούλγαροι δε τι τα πληρώνουν όμως; Μας συμφέρει που τα πληρώνουμε σε Ευρώ;

Υπάρχουν δύο τρόποι να μπεις σε Βουλγαρικό πανεπιστήμιο...
Υπάρχουν τα Αγγλόφωνα τμήματα τα οποία έχουν δίδακτρα μερικές χιλιάδες € το χρόνο και δέχονται φοιτητές χωρίς εξετάσεις...οι περισσότεροι όπως αντιλαμβάνεσαι αυτά προτιμούν!;)
Υπάρχουν βέβαια και οι μάγκες,οι οποίοι πρώτα κάθονται να μάθουν τη γλώσσα,μετά δίνουν εξετάσεις μαζί με τους υπόλοιπους Βούλγαρους πολίτες (σαν τις Πανελλήνιες) κι αφού περάσουν,πληρώνουν για δίδακτρα κάθε εξάμηνο όσο ένα Ελληνικό Δημόσιο Ι.Ε.Κ. δηλαδή καμιά 400€ το εξάμηνο!
Οπότε κάποιος ο οποίος θα διαλέξει το "δύσκολο" δρόμο,μακριά από GlobalEdu κ.λπ. με την αξία του και τη μαγκιά του ΝΑΙ θα εξοικονομήσει πολύ χρήμα,σε σχέση με το να σπουδάσει εδώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dent expert

Νεοφερμένος

Ο Dent expert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Δεν έχεις ιδέα μου φαίνεται...
Δεν είναι φτωχοί με 300 leva (150€) μισθό;!Με την αμόλυβδη 2,6 leva/lt;Με οποιοδήποτε από τα πολλά εισαγόμενα (από τα προφυλακτικά μέχρι τις κολόνιες) σε ίδιες και ακριβότερες τιμές απ'ότι εδώ;
Φθηνά είναι μόνο τα ντόπια προϊόντα και υπηρεσίες,αλλά κι αυτά είναι φθηνά ΓΙΑ ΕΜΑΣ!Γι'αυτούς τα 20€ τη βραδιά σε καλό ξενοδοχείο και τα 3€ σε cocktail είναι όπως είναι για εμάς τα 60€ τη βραδιά και τα 10€-11€ να το πιεις σε παραλιακό μαγαζί...



Φιλε μου η κοπελα μιλουσε για καθηγητρια πανεπιστημιου..Οι Βουλγαροι το χουν αυτο να παραπονιουνται οτι δεν εχουν λεφτα..Και καλα κανουν..Δεν ειναι ολοι τοσο φτωχοι..Οποιος εχει πραγματικα ιδεα θα συμφωνησει μαζι μου

Δεν έχεις ιδέα μου φαίνεται...
Δεν είναι φτωχοί με 300 leva (150€) μισθό;!Με την αμόλυβδη 2,6 leva/lt;Με οποιοδήποτε από τα πολλά εισαγόμενα (από τα προφυλακτικά μέχρι τις κολόνιες) σε ίδιες και ακριβότερες τιμές απ'ότι εδώ;
Φθηνά είναι μόνο τα ντόπια προϊόντα και υπηρεσίες,αλλά κι αυτά είναι φθηνά ΓΙΑ ΕΜΑΣ!Γι'αυτούς τα 20€ τη βραδιά σε καλό ξενοδοχείο και τα 3€ σε cocktail είναι όπως είναι για εμάς τα 60€ τη βραδιά και τα 10€-11€ να το πιεις σε παραλιακό μαγαζί...



Υπάρχουν δύο τρόποι να μπεις σε Βουλγαρικό πανεπιστήμιο...
Υπάρχουν τα Αγγλόφωνα τμήματα τα οποία έχουν δίδακτρα μερικές χιλιάδες € το χρόνο και δέχονται φοιτητές χωρίς εξετάσεις...οι περισσότεροι όπως αντιλαμβάνεσαι αυτά προτιμούν!;)
Υπάρχουν βέβαια και οι μάγκες,οι οποίοι πρώτα κάθονται να μάθουν τη γλώσσα,μετά δίνουν εξετάσεις μαζί με τους υπόλοιπους Βούλγαρους πολίτες (σαν τις Πανελλήνιες) κι αφού περάσουν,πληρώνουν για δίδακτρα κάθε εξάμηνο όσο ένα Ελληνικό Δημόσιο Ι.Ε.Κ. δηλαδή καμιά 400€ το εξάμηνο!
Οπότε κάποιος ο οποίος θα διαλέξει το "δύσκολο" δρόμο,μακριά από GlobalEdu κ.λπ. με την αξία του και τη μαγκιά του ΝΑΙ θα εξοικονομήσει πολύ χρήμα,σε σχέση με το να σπουδάσει εδώ...

Για τα Αγγλογωνα ειχα εξηγησει προηγουμενως..Αν δεν εχεις επιπεδο τοεφελ Β2 πρεπει να δωσεις τεστ στην αγγλικη..Αν δεν το περασεις κανεις ενα ετος αγγλικη γλωσσα..Βεβαια ειναι ευκολο το τεστ..Τωρα για αυτους τους μαγκες που πανε να δωσουν πανβουλγαρικες εξετασεις ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα και πρεπει να ξερουν τελεια την βουλγαρικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Χαιρετώ όλους τους παρευρισκομένους. Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στη Βουλγαρία στα παιδαγωγικά.Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει πληροφορίες;Αν έχει σπουδάσει κιόλας ακόμα καλύτερα.Πληροφορίες όπως, για την παρακολούθηση των μαθημάτων,αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ κ.λ.π

Αγγλόφωνο μεταπτυχιακό (Ειδική Αγωγή) υπάρχει στο Πανεπιστήμιο της Σόφιας. Το μεταπτυχιακό είναι αναγνωρισμένο από τον ΔΟΑΤΑΠ. Το πρόγραμμα παρακολούθησης των μαθημάτων είναι ελαστικό, ιδανικό για αυτούς που δουλεύουν full-time.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Γενικα η Βουλγαρια ειναι καλουτσικη επιλογη ιδιως αν ξερεις τη γλωσσα.
Απο την αλλη αναρωτιεμαι ποσοι θα μπορουν να σπουδασουν γενικα εξω και να πληρωνωουν
πχ 6000 μονο για διδακτρα .
Το λεω γιατι προβλεπω ακομα περισσοτερες περικοπες στην Ελλαδα και ο αλλος θα κοιτα
την αμεση επιβιωση.
Γνωμη μου αν πηγαινετε εξω για σπουδες αξιζει βασικα για ιατρικη που εχει εξασφαλισμενη δουλεια
η φυσιοθεραπεια και γενικα ιατρικα επαγγ.
Να πας εξω για σπουδες στα οικονομικα το θεωρω λιγο ανοησια οταν εδω γινεται χαμος απο αποφοιτους
οικονομικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Γενικα η Βουλγαρια ειναι καλουτσικη επιλογη ιδιως αν ξερεις τη γλωσσα.
Απο την αλλη αναρωτιεμαι ποσοι θα μπορουν να σπουδασουν γενικα εξω και να πληρωνωουν
πχ 6000 μονο για διδακτρα .
Το λεω γιατι προβλεπω ακομα περισσοτερες περικοπες στην Ελλαδα και ο αλλος θα κοιτα
την αμεση επιβιωση.
Γνωμη μου αν πηγαινετε εξω για σπουδες αξιζει βασικα για ιατρικη που εχει εξασφαλισμενη δουλεια
η φυσιοθεραπεια και γενικα ιατρικα επαγγ.
Να πας εξω για σπουδες στα οικονομικα το θεωρω λιγο ανοησια οταν εδω γινεται χαμος απο αποφοιτους
οικονομικων

Kαλα και απο αποφοιτους ιατρικων δεν παμε πισω.7 ιατρικες εχουμε μεσα στη χωρα.Δεν ειμαστε και λιγοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dent expert

Νεοφερμένος

Ο Dent expert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γενικα η Βουλγαρια ειναι καλουτσικη επιλογη ιδιως αν ξερεις τη γλωσσα.
Απο την αλλη αναρωτιεμαι ποσοι θα μπορουν να σπουδασουν γενικα εξω και να πληρωνωουν
πχ 6000 μονο για διδακτρα .
Το λεω γιατι προβλεπω ακομα περισσοτερες περικοπες στην Ελλαδα και ο αλλος θα κοιτα
την αμεση επιβιωση.
Γνωμη μου αν πηγαινετε εξω για σπουδες αξιζει βασικα για ιατρικη που εχει εξασφαλισμενη δουλεια
η φυσιοθεραπεια και γενικα ιατρικα επαγγ.
Να πας εξω για σπουδες στα οικονομικα το θεωρω λιγο ανοησια οταν εδω γινεται χαμος απο αποφοιτους
οικονομικων


Εχεις μια βαση σε αυτο που λες..Οσοι πραγματικα πιεζονται οικονομικα πρεπει να το σκεφτουν πολυ καλα..Ειδικοτερα γιατι τα διδακτρα αυξηθηκαν φετος..Βεβαια απαξ και πληρωνεις καθορισμενο ποσο δεν προκειται να αλλαξει μεχρι την αποφοιτηση σου αλλα παραμενει σταθερο..Αλλαζει μονο για τους καινουριους φοιτητες..Η ιδανικη λυση ειναι να περασεις καπου στην πολη σου ουτως ωστε να μην πληρωνεις νοικι κτλ. η οπως ειπε ενας φιλος παραπανω να δωσεις πανβουλγαρικες και να μπεις σαν βουλγαρος στο πανεπιστιμιο της Βουλγαριας(λιγο ουτοπικο).Η τελος επιλεγεις μια σχολη με φθηνοτερα διδακτρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν είναι πολλα τα 6000 ευρω ειδικά για τα μέλη του ίσκοολ όπου ενα μεγαλο ποσοστό πηγαινε ι σε ιδιωτικά, μαθαίνει ιππασία κοκ

Πάντως επιμένω δε πληρώνει παραπάνω αυτός που θα σπουδάσει Βουλγαρία απο τον άλλο που σπουδάζει σε περιοχή εντός της Ελλάδας μακριά απο το σπίτι του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dent expert

Νεοφερμένος

Ο Dent expert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
@ chaos

Exω την εντυπωση οτι στα αγγλοφωνα ειναι πολυ πιο ακριβα απο 600 ευρω ετησια τα διδακτρα για μη ιατρικες
δεν κατεχω το θεμα οποιος γνωριζει ας απαντησει.
Για Βουλγαρωφωνα ειναι φτηνοτερα απο τα κρατικα ΙΕΚ τα δικα μας.

Οσο για την οικονομικη στενοτητα παιδια ειναι φοβερη , υπαρχει κοσμος που ζει με 300-400 ευρω οικογενεια.
Αυτοι σε δημοσιο ΙΕΚ και πολυ ειναι .
Ειμαι μεγαλος σε ηλικια , μονο παιδια μεγαλογιατρων βλεπω να εχουν ανεση .Αυτοι οκ μπορουν να σπουδαζουν αιωνια.
Παντως επιμενω αν θες να πιασεις το ταυρο απο τα κερατα σπουδαζεις Ιατρικη ουτε νομικες και φυσικα μακρια απο
οικονομικα πληροφορικες κλπ.
Δινεις λεφτα τουλ να πιασουν τοπο


Ιατρική – 7 000 ευρώ (στη βουλγαρική γλώσσα)
- Ιατρική – 8 000 ευρώ (στην αγγλική γλώσσα)
- Οδοντιατρική – 7 000 Ευρώ
- Οδοντιατρική 8 000 ευρώ (στην αγγλική γλώσσα )
- Φαρμακευτική – 7 000 ευρώ
- Νοσηλευτική – 4 000 ευρώ
- Μαιευτική – 4 000 ευρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Ιατρική – 7 000 ευρώ (στη βουλγαρική γλώσσα)
- Ιατρική – 8 000 ευρώ (στην αγγλική γλώσσα)
- Οδοντιατρική – 7 000 Ευρώ
- Οδοντιατρική 8 000 ευρώ (στην αγγλική γλώσσα )
- Φαρμακευτική – 7 000 ευρώ
- Νοσηλευτική – 4 000 ευρώ
- Μαιευτική – 4 000 ευρώ

Δε νομίζω οτι υπάρχει παιδί που θα δώσει του κόσμου τα λεφτά για να φύγει έξω, και θα σπουδάσει Νοσηλευτική ή Μαιευτική. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dent expert

Νεοφερμένος

Ο Dent expert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
@ chaos

Exω την εντυπωση οτι στα αγγλοφωνα ειναι πολυ πιο ακριβα απο 600 ευρω ετησια τα διδακτρα για μη ιατρικες
δεν κατεχω το θεμα οποιος γνωριζει ας απαντησει.
Για Βουλγαρωφωνα ειναι φτηνοτερα απο τα κρατικα ΙΕΚ τα δικα μας.

Οσο για την οικονομικη στενοτητα παιδια ειναι φοβερη , υπαρχει κοσμος που ζει με 300-400 ευρω οικογενεια.
Αυτοι σε δημοσιο ΙΕΚ και πολυ ειναι .
Ειμαι μεγαλος σε ηλικια , μονο παιδια μεγαλογιατρων βλεπω να εχουν ανεση .Αυτοι οκ μπορουν να σπουδαζουν αιωνια.
Παντως επιμενω αν θες να πιασεις το ταυρο απο τα κερατα σπουδαζεις Ιατρικη ουτε νομικες και φυσικα μακρια απο
οικονομικα πληροφορικες κλπ.
Δινεις λεφτα τουλ να πιασουν τοπο


Νομικη 4000 ευρω

Δε νομίζω οτι υπάρχει παιδί που θα δώσει του κόσμου τα λεφτά για να φύγει έξω, και θα σπουδάσει Νοσηλευτική ή Μαιευτική. :confused:


Ε ναι δεν αξιζει κατα τν γνωμη μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Σήμερα με είπαν οτι η Οδοντιατρική στη Βουλγαρία λέγεται Στοματολογία. Δηλαδή παίρνεις πτυχίο οδοντιατρικής και ειδικότητα στοματολογίας. Γι' αυτό στη Βουλγαρία και Ρουμανία (και άλλες πιθανόν χώρες) είναι 1 επιπλέον χρόνο απ' την Ελλάδα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Τωρα για αυτους τους μαγκες που πανε να δωσουν πανβουλγαρικες εξετασεις ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα και πρεπει να ξερουν τελεια την βουλγαρικη..

Αν πράγματι είναι μετρημένοι,αυτό δεν μας τιμάει καθόλου!
Αλλά φαίνεται ο Ελληναράς τα σνομπάρει τα Βουλγάρικα...προτιμάει την εύκολη λύση,Αγγλικούλια και μάτσο τα χιλιάρικα!

δεν ειναι τρολ...να σου πω την αληθεια και εγω αυτη την αποψη εχω με οσα εχω ακουσει...πεφτει τρελο λαδωμα για να περασεις οσα μαθηματα δεν μπορεις....το ξερω απο εγκυρη πηγη...την ιδια μου την κολλητη που σπουδαζει εκει.
δεν τα λες και καλα πανεπιστημια..

Και στα Ελληνικά πανεπιστήμια το ίδιο γίνεται!Όπως και σε όλο τον κόσμο...
Το ότι οι καθηγητές είναι ανοιχτοί σε "προσφορές" (και γιατί να μην είναι,αφού υπάρχουν βλάκες που πληρώνουν για να...περάσουν μάθημα στο έτσι) δεν υποβιβάζει την ποιότητα ενός Πανεπιστημίου!
Αντίθετα,η κολλητή σου είναι να μην πω που χρησιμοποιεί τέτοιες μεθόδους...θα προκόψει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Μπορείς να φύγεις και τώρα. Επειδή και τα 2 είναι ευρωπαϊκά και αναγνωρισμένα πανεπιστήμια, ο,τι μαθήματα έχεις περάσει εδώ, αυτόματα θα τα έχεις περασμένα και εκεί. ;)

Γίνεται αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Πως? δεν έχουν καταργηθεί οι μετεγγραφές εξωτερικού?πως αναγνωρίζεις μαθήματα σε ένα άλλο πανεπιστήμιο?
γίνε λίγο πιο σαφής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Πως? δεν έχουν καταργηθεί οι μετεγγραφές εξωτερικού?πως αναγνωρίζεις μαθήματα σε ένα άλλο πανεπιστήμιο?
γίνε λίγο πιο σαφής

Σήμερα ήμουν με μια θεία μου (έχει χρόνια που το έκανε αυτό) και μου είπε οτι της αναγνώρισαν κάποια μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ιατρική – 7 000 ευρώ (στη βουλγαρική γλώσσα)
- Ιατρική – 8 000 ευρώ (στην αγγλική γλώσσα)
- Οδοντιατρική – 7 000 Ευρώ
- Οδοντιατρική 8 000 ευρώ (στην αγγλική γλώσσα )
- Φαρμακευτική – 7 000 ευρώ
- Νοσηλευτική – 4 000 ευρώ
- Μαιευτική – 4 000 ευρώ

Τα παραπάνω δίδακτρα είναι σωστά, απλώς να προσθέσω ότι υπάρχει Αγγλόφωνο τμήμα Φαρμακευτικής στη Σόφια που κοστίζει 8.000 ευρώ. Επιπλέον, τα δίδακτρα του Ιατρικού Πανεπιστημίου Πλέβεν (Αγγλόφωνο Ιατρικής) είναι 5.500 ευρώ (τα φτηνότερα σε όλα τα Πανεπιστήμια της Βουλγαρίας). Τέλος, υπάρχουν Αγγλόφωνα τμήματα Νοσηλευτικής και Μαιευτικής στο Πλέβεν με 4.000 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Σήμερα ήμουν με μια θεία μου (έχει χρόνια που το έκανε αυτό) και μου είπε οτι της αναγνώρισαν κάποια μαθήματα.

Άρα εννοείς αυτό που κατάλαβα.
Όχι δεν γίνεται πλέον έχουν καταργηθεί οι μετεγγραφές εξωτερικού το 2005 αν θυμάμαι καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top