T.I.E Exam - Πώς σας φαίνεται ;

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Μόλις τώρα ήρθα από το ξενοδοχείο όπου δώσαμε για το ΤΙΕ.

Τα θέματα ήταν πολύ εύκολα. Πρώτα έδωσα τα γραπτά, όπου έγραψα στην αρχή για το News Story, ενώ το άγνωστο θέμα ήταν να γράψω ένα γράμμα σε ένα φίλο μου από το εξωτερικό, ώστε να τον προσκαλέσω στο πάρτυ που θα κάνω, επειδή πέρασα κάτι σημαντικές εξετάσεις.

Στα προφορικά, βέβαια, λίγο κόμπλαρα, ήμουν πολύ νευρικός και πιστεύω ότι δεν έχω πάει και τόσο καλά. Παρόλα αυτά, παρουσίασα το Investigation καθώς και το βιβλίο που είχα διαβάσει και στο τέλος, μιλήσαμε για φυσικές καταστροφές, για τις οποίες είχα προετοιμαστεί κατάλληλα.

Αν έχω πάρει το Lower θα είμαι πολύ ικανοποιημένος.:)


Mηπως γνωρίζετε καποιο σαιτ με past papers? ευχαριστω πολύ!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Το προτείνω ανεπιφύλακτα.Σου λένε να ετοιμάσεις ένα logbook με investigation και news story.επίσης επιλέγεις να μελετήσεις ένα λογοτεχνικό βιβλίο.Την ημέρα των εξετάσεων έχει προφορική και γραπτή εξέταση.στα προφορικά μιλάς για το investigation που έχεις ετοιμάσει.στα γραπτά θα γράψεις 2 εκθέσεις. Η μια σχετικα με το news story ή το βιβλίο και μια άγνωστη.Αν στα γραπτα σου τυχει το βιβλιο τοτε στα προφορικα λες το news story ,αν τυχει το news strory τοτε λες το βιβλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Παιδιά αν για παράδειγμα πιάσεις στα γραπτά Γ1 και στα προφορικά Γ2 (=Γ1+ δηλαδή advanced), μπορείς να δώσεις 2η φορά μόνο τα προφορικα κι αν πάρεις κ εκεί Γ2 τότε παίρνεις prof?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
καλή ερώτηση..
εγώ δίνω σε μια βδομάδα.. fingers crossed.. :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
καλή ερώτηση..
εγώ δίνω σε μια βδομάδα.. fingers crossed.. :-)
Καλή επιτυχία! Ποιο δίνεις; Β2 ή C1 ;;

Καλησπέρα και από εμένα. Η αλήθεια είναι πως δεν το έχω δώσει το πτυχίο, αλλά ξέρω πράγματα από συμμαθητές.
Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Καταρχάς αναγνωρίζεται μόνο από την Ελλάδα (μετά βίας), την Ιρλανδία και την Ιταλία. Τέλος πάντων, και μόνο του ότι έχεις το δικαίωμα να χρησιμοποιείς λεξικό μονόγλωσσο ή δίγλωσσο, είναι πραγματικά γελοίο. Πρέπει να είσαι υπερβολικά γκαντέμης ή ηλίθιος για να μην το περάσεις. Εύκολη δομή, εύκολο προφορικό, και έχεις τη δυνατότητα προετοιμασίας μιας έκθεσης ή κάτι τέτοιο. Καμία δυσκολία (σε σχέση με τα ecce, ecpe, fce, cpe, pte). Ακόμα και το PTE general, είναι πολύ πιο δύσκολο από το T.I.E. ... Το έδωσε ένας συμμαθητής μου ο οποίος έχει μυαλό κουκούτσι και το πέρασε. Όταν είχε δώσει όμως το PTE, δεν το είχε περάσει. Θα γίνω υπερβολικός για κάποιους, αλλά θεωρώ πως είναι ντροπή (για τα υπόλοιπα ξενόγλωσσα πτυχία) και μόνο που υπάρχει. Άσε που δεν σου εξασφαλίζει πως δεν θα έχει ημερομηνία λήξης. Σίγουρα κάποια στιγμή θα λήξει. Αν δεν έχεις τις ικανότητες, ή την θέληση να δώσεις Αγγλικό πτυχίο για τις γνώσεις (και το δίνες απλά και μόνο για να λες πως το πήρες), τότε δεν υπάρχει λόγος να δίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Καλή επιτυχία! Ποιο δίνεις; Β2 ή C1 ;;

Καλησπέρα και από εμένα. Η αλήθεια είναι πως δεν το έχω δώσει το πτυχίο, αλλά ξέρω πράγματα από συμμαθητές.
Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Καταρχάς αναγνωρίζεται μόνο από την Ελλάδα (μετά βίας), την Ιρλανδία και την Ιταλία. Τέλος πάντων, και μόνο του ότι έχεις το δικαίωμα να χρησιμοποιείς λεξικό μονόγλωσσο ή δίγλωσσο, είναι πραγματικά γελοίο. Πρέπει να είσαι υπερβολικά γκαντέμης ή ηλίθιος για να μην το περάσεις. Εύκολη δομή, εύκολο προφορικό, και έχεις τη δυνατότητα προετοιμασίας μιας έκθεσης ή κάτι τέτοιο. Καμία δυσκολία (σε σχέση με τα ecce, ecpe, fce, cpe, pte). Ακόμα και το PTE general, είναι πολύ πιο δύσκολο από το T.I.E. ... Το έδωσε ένας συμμαθητής μου ο οποίος έχει μυαλό κουκούτσι και το πέρασε. Όταν είχε δώσει όμως το PTE, δεν το είχε περάσει. Θα γίνω υπερβολικός για κάποιους, αλλά θεωρώ πως είναι ντροπή (για τα υπόλοιπα ξενόγλωσσα πτυχία) και μόνο που υπάρχει. Άσε που δεν σου εξασφαλίζει πως δεν θα έχει ημερομηνία λήξης. Σίγουρα κάποια στιγμή θα λήξει. Αν δεν έχεις τις ικανότητες, ή την θέληση να δώσεις Αγγλικό πτυχίο για τις γνώσεις (και το δίνες απλά και μόνο για να λες πως το πήρες), τότε δεν υπάρχει λόγος να δίνεις.
Ντάξει..φίλε..καλό είναι να εκφράζεις την άποψή σου..αλλά ταυτόχρονα και με τρόπο που να μην προσβάλλει..όταν λες όλα αυτά τα πικρόχολα σχόλια..τρόπον τινά προσβάλλεις τον όποιο κάτοχο του πτυχίου. Ο καθένας επιλέγει για τον εαυτό του το πτυχίο που θεωρεί κατάλληλο. Όσο για τον φίλο σου..και γω έχω ένα φίλο που πραγματικά δεν του κόβει και κατα 90% έχει περάσει το ECCE, που θεωρείται κορυφαίο. Ας μη τα καταστρέφουμε όλα λοιπόν, ας συγχαρούμε αυτούς που το πήραν και ας ευχηθούμε καλή επιτυχία σε όλους το δίνουν. :)

Υ.Γ. Πιστεύω πως και τα πτυχία του Michigan είναι σχετικά εύκολα..παρ'όλα αυτά θεωρούνται κορυφαία διότι το πανεπιστήμιο είναι αμερικάνικο και είναι από τα καλύτερα των ΗΠΑ και του κόσμου. Αντικειμενικά, θεωρώ πως τα πτυχία του Cambridge κατέχουν την πρωτιά ως προς την ποιότητα καθώς εμβαθύνουν στη γλώσσα και έχουν καλύτερη εξεταστική μορφή (όχι τζόκερ-multiple choice). Να πω σε αυτό το σημείο ότι είμαι κάτοχος πτυχίων Michigan κ όχι Cambridge
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
O GP369 τα είπε κάπως ωμά, αλλά αυτά που είπε είναι αυτά ακριβώς που λέει ο περισσότερος κόσμος εκεί έξω - συμπεριλαμβανόμενων και κατόχων της πιστοποίησης ΤΙΕ. Καλό είναι να τα γνωρίζουν όσοι σκέφτονται να επιλέξουν το TIE.

Τα πιστοποιητικά του Michigan είναι ευκολότερα σε σύγκριση με τα πιστοποιητικά του Cambridge. Η διαφορά τους όμως είναι πολύ μικρότερη σε σύγκριση με τη διαφορά (π.χ.) μεταξύ ΤΙΕ και ECPE.

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα πως ένα ECPE με μέσο όρο άνω του 80% είναι ισάξιο με ένα CPE. Ένα ECPE περασμένο στη βάση, είναι σίγουρα υποδεέστερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
O GP369 τα είπε κάπως ωμά, αλλά αυτά που είπε είναι αυτά ακριβώς που λέει ο περισσότερος κόσμος εκεί έξω - συμπεριλαμβανόμενων και κατόχων της πιστοποίησης ΤΙΕ. Καλό είναι να τα γνωρίζουν όσοι σκέφτονται να επιλέξουν το TIE.

Τα πιστοποιητικά του Michigan είναι ευκολότερα σε σύγκριση με τα πιστοποιητικά του Cambridge. Η διαφορά τους όμως είναι πολύ μικρότερη σε σύγκριση με τη διαφορά (π.χ.) μεταξύ ΤΙΕ και ECPE.

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα πως ένα ECPE με μέσο όρο άνω του 80% είναι ισάξιο με ένα CPE. Ένα ECPE περασμένο στη βάση, είναι σίγουρα υποδεέστερο.
Δε μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο!
Έδωσα το ECCE, το Σάββατο και για να πω την αλήθεια ήταν αρκετά εύκολο. Τα ακουστικά είχαν πολλές παγίδες, αλλά αν είχες κάνει καλή προετοιμασία δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο.
Το GVR ήταν πολύ εύκολο. Σε σημείο να νομίζω πως όλα είναι παγίδες :P:redface: . Πολλά παραδείγματα τα θυμάμαι ακόμα αλλά δεν θα κάνω τον κόπο να τα γράψω.. :P
Το μόνο, ας πούμε, ''δύσκολο'' ήταν η έκθεση. Το κειμενάκι έλεγε πως οι άνθρωποι στη σημερινή εποχή δεν στέλνουν πλέον γράμματα, λόγω των ηλεκτρονικών συσκευών (Η/Υ, κινητά). Το Letter, ήταν να σχολιάσουμε αυτό το άρθρο και να δώσουμε λύσεις ή κάτι τέτοιο. Το Essay (που έκανα εγώ), ήταν πιο εύκολο και έλεγε πως ''Μία μέρα της εβδομάδας, θα έπρεπε να παρατάμε τα τηλέφωνα και τους υπολογιστές, και να την αφιερώνουμε αποκλειστικά και μόνο στους φίλους μας, χωρίς να χρησιμοποιούμε καθόλου συσκευές όπως οι παραπάνω''. Ζήτησε να πούμε τη γνώμη μας και θετικά-αρνητικά. Καλά τα πήγα, αλλά στο τέλος έκανα μια βλακεία αλλά τέλος πάντων.. :redface::P:P .

Σε γενικές γραμμές καλά.. ελπίζω να φανεί και στα αποτελέσματα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
δίνω για c2 την Κυριακή και επίσης θα θέλα να αναφέρω την γνώμη μου όσον αφορά αυτό το είδος εξέτασης που λέγεται ΤΙΕ..
βασικά όπως όλοι ξέρουμε πλέον υπάρχουν 87 διαφορετικά πτυχία αγγλικών σήμερα 16/12/15 και ώρα 11 και κάτι.. (δεν ξέρω πόσα θα ναι τα επόμενα χρόνια) που είναι προσαρμοσμένα στα γούστα, τις ανάγκες αναγνώρισης από εσωτερικό και εξωτερικό για τους εξεταζόμενους..
από κει και έπειτα τα πιο γνωστά πτυχία είναι το michigan και cambridge χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι καλύτερα ή χειρότερα από τα υπόλοιπα.. απλώς το εμπόριο, τα φροντιστήρια λαϊκιστεί, τα έχουν προωθήσει περισσότερο, γιατί οι καθηγητές δεν μπορούν να προετοιμάζουν σε ένα τμήμα 15 ατόμων, τεστ για 5 διαφορετικά πτυχία..
εγώ προσωπικά όπως έχω δουλέψει το tie με την καθηγήτριά μου, ούτε με θεωρώ στουρνάρι που αποφάσισα πως θέλω να διαβάσω ένα βιβλίο και να το κάνω περίληψη (ανάθεμα αν έχει διαβάσει αγγλικό βιβλίο ο κάθε πτυχιούχος michigan, πόσο μαλλον να το χει γράψει και περίληψη) και ούτε με θεωρώ στουρνάρι που διάλεξα να ετοιμάσω ένα project (επίσης ανάθεμα αν το έχουν κάνει οι πτυχιούχοι michigan ή άλλων πτυχίων που κατηγορούν το tie)
από κει και έπειτα, υπάρχουν πιτσιρίκια που πάνε φροντιστήριο και οι καθηγητές ετοιμάζουν τα πάντα για αυτά, project, news story etc. και τους δίνουν ουσιαστικά ένα έτοιμο πτυχίο στο χέρι.. αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο.. ωριμότητα λέγεται..
έχει να κάνει λοιπόν με την σοβαρότητα του εξεταζόμενου αν θέλει όντως να μάθει αγγλικά, και δεν με θεωρώ αδαή της γλώσσας έχοντας τελειώσει new final, mastermind, skills builder και έχω ετοιμαστεί για tie..
δηλώνω επίσης απογοήτευση που απόψεις καθηγητών αγγλικών εδώ μέσα καταδικάζουν το tie.. ίσα ίσα αυτοί οι πιο ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι της γνώσης θα έπρεπε να χουν μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη και να βλέπουν τα πράγματα πιο σφαιρικά όσον αφορά τα πτυχία για την γλώσσα που διδάσκουν χωρίς να κολλούν ταμπελάκια και να καταδικάζουν το όνομα ενός πτυχίου επειδή δεν δίνει επάρκεια διδασκαλίας.. ντροπή πιστεύω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
δηλώνω επίσης απογοήτευση που απόψεις καθηγητών αγγλικών εδώ μέσα καταδικάζουν το tie.. ίσα ίσα αυτοί οι πιο ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι της γνώσης θα έπρεπε να χουν μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη και να βλέπουν τα πράγματα πιο σφαιρικά όσον αφορά τα πτυχία για την γλώσσα που διδάσκουν χωρίς να κολλούν ταμπελάκια και να καταδικάζουν το όνομα ενός πτυχίου επειδή δεν δίνει επάρκεια διδασκαλίας.. ντροπή πιστεύω..
Κατ' αρχήν να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους. Κανένα πιστοποιητικό δεν δίνει πλέον επάρκεια διδασκαλίας, ενώ πριν την κατάργησή της το ΤΙΕ έδινε επάρκεια (όπως και όλα τα άλλα πιστοποιητικά επιπέδου C2) οπότε ο λόγος της απαξίωσης του ΤΙΕ σε καμία περίπτωση δεν έχει να κάνει με το αν δίνει επάρκεια ή όχι.

Η απαξίωσή του οφείλεται στο γεγονός ότι το περνάει "και η κουτσή Μαρία" (95% ποσοστό επιτυχίας δεν το λες και λίγο), ότι είναι μια εξέταση που είναι διαβλητή και ότι δεν έχει καμία αναγνώριση στην αγορά εργασίας (πλην ΑΣΕΠ) και στο εξωτερικό. Επίσης πολλά μεταπτυχιακά προγράμματα ελληνικών πανεπιστημίων δεν το δέχονται. Αν αυτοί δεν είναι αρκετά σημαντικοί λόγοι για να θεωρείς μια εξέταση υποδεέστερη, δεν ξέρω ποιοι είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
εγώ προσωπικά όπως έχω δουλέψει το tie με την καθηγήτριά μου, ούτε με θεωρώ στουρνάρι που αποφάσισα πως θέλω να διαβάσω ένα βιβλίο και να το κάνω περίληψη (ανάθεμα αν έχει διαβάσει αγγλικό βιβλίο ο κάθε πτυχιούχος michigan, πόσο μαλλον να το χει γράψει και περίληψη) και ούτε με θεωρώ στουρνάρι που διάλεξα να ετοιμάσω ένα project (επίσης ανάθεμα αν το έχουν κάνει οι πτυχιούχοι michigan ή άλλων πτυχίων που κατηγορούν το tie)
από κει και έπειτα, υπάρχουν πιτσιρίκια που πάνε φροντιστήριο και οι καθηγητές ετοιμάζουν τα πάντα για αυτά, project, news story etc. και τους δίνουν ουσιαστικά ένα έτοιμο πτυχίο στο χέρι.. αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο.. ωριμότητα λέγεται..
έχει να κάνει λοιπόν με την σοβαρότητα του εξεταζόμενου αν θέλει όντως να μάθει αγγλικά, και δεν με θεωρώ αδαή της γλώσσας έχοντας τελειώσει new final, mastermind, skills builder και έχω ετοιμαστεί για tie..
δηλώνω επίσης απογοήτευση που απόψεις καθηγητών αγγλικών εδώ μέσα καταδικάζουν το tie.. ίσα ίσα αυτοί οι πιο ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι της γνώσης θα έπρεπε να χουν μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη και να βλέπουν τα πράγματα πιο σφαιρικά όσον αφορά τα πτυχία για την γλώσσα που διδάσκουν χωρίς να κολλούν ταμπελάκια και να καταδικάζουν το όνομα ενός πτυχίου επειδή δεν δίνει επάρκεια διδασκαλίας.. ντροπή πιστεύω..
Χρυσέ μου άνθρωπε, ας μη τα ισοπεδώσουμε και όλα, έτσι; Το ότι εσύ δείχνεις το χ ενδιαφέρον για τη γλώσσα πως ακριβώς εξισορροπεί το κύρος που έχει το κάθε πτυχίο; Οκ..αποφάσισες να διαβάσεις ένα αγγλικό βιβλίο, να το κάνεις περίληψη και να ετοιμάσεις και ένα project. Άρα όλοι οι πτυχιούχοι του TIE κάνουν το ίδιο και φυσικά εσύ ως παντογνώστης ξέρεις πως κανένας του michigan και των άλλων πτυχίων δεν κάνει κάτι αντίστοιχο. Επειδή φυσικά τους έχεις γνωρίσει προσωπικά και ξέρεις τι κάνει ο καθένας στον ελεύθερό του χρόνο. Το ότι αποφάσισες και έκανες ό,τι έκανες δεν έχει ΚΑΜΊΑ απολύτως σχέση με τα πτυχία. Είσαι ο 1/1000 που αποφάσισε να ασχοληθεί βαθύτερα με μία γλώσσα. Αυτό ούτε το TIE το κάνει δυσκολότερο κι ούτε το Michigan υποδεέστερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Κατ' αρχήν να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους. Κανένα πιστοποιητικό δεν δίνει πλέον επάρκεια διδασκαλίας, ενώ πριν την κατάργησή της το ΤΙΕ έδινε επάρκεια (όπως και όλα τα άλλα πιστοποιητικά επιπέδου C2) οπότε ο λόγος της απαξίωσης του ΤΙΕ σε καμία περίπτωση δεν έχει να κάνει με το αν δίνει επάρκεια ή όχι.

Η απαξίωσή του οφείλεται στο γεγονός ότι το περνάει "και η κουτσή Μαρία" (95% ποσοστό επιτυχίας δεν το λες και λίγο), ότι είναι μια εξέταση που είναι διαβλητή και ότι δεν έχει καμία αναγνώριση στην αγορά εργασίας (πλην ΑΣΕΠ) και στο εξωτερικό. Επίσης πολλά μεταπτυχιακά προγράμματα ελληνικών πανεπιστημίων δεν το δέχονται. Αν αυτοί δεν είναι αρκετά σημαντικοί λόγοι για να θεωρείς μια εξέταση υποδεέστερη, δεν ξέρω ποιοι είναι!

Μην το λες: Ούτε το edexcel έδινε επάρκεια παρότι ήταν δύσκολο πτυχίο (ειδικά το listening). Πέρα απ' αυτό μην αναφέρεις πως κάποια μεταπτυχιακά προγράμματα δεν το δέχονται. Είναι αστείο αυτό. Όλοι ξέρουμε ότι ο τρόπος επιλογής μεταπτυχιακών φοιτητών δεν είναι και ο πιο αξιοκρατικός. Με τόσες μιλημένες θέσεις και τόσα τσιράκια καθηγητών τα μεταπτυχιακά πλέον έχουν καταντήσει η νέα βιομηχανική φάμπρικα της παιδείας.
Πέρα απ' αυτά για ποια αγορά εργασίας μιλάς;; Για τον ιδιωτικό τομέα;; Στον ιδιωτικό τομέα άμα θέλουν υπάλληλο που να μιλά άριστα αγγλικά, απλώς θα τον βάλουν επιτόπου να κάνει ένα σύντομο τεστ και τέλος. Σιγά μην βασιστεί ο κάθε εργοδότης στο χ,ψ χαρτί (δεν πα να ΄ναι και Cambridge). Btw και στο εξωτερικό το ίδιο συμβαίνει: Στη Βρετανία δεν πρόκειται να δεχθούν το Michigan.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μην το λες: Ούτε το edexcel έδινε επάρκεια παρότι ήταν δύσκολο πτυχίο (ειδικά το listening).
Το ΤΙΕ έδινε πάντως. Όπως και το UCLAN (άλλο ευκολάκι). Όλα δίνανε, απλά ο κόσμος νόμιζε ότι επάρκεια έπαιρνες μόνο με το Cambridge και το Michigan.

Πέρα απ' αυτό μην αναφέρεις πως κάποια μεταπτυχιακά προγράμματα δεν το δέχονται. Είναι αστείο αυτό. Όλοι ξέρουμε ότι ο τρόπος επιλογής μεταπτυχιακών φοιτητών δεν είναι και ο πιο αξιοκρατικός. Με τόσες μιλημένες θέσεις και τόσα τσιράκια καθηγητών τα μεταπτυχιακά πλέον έχουν καταντήσει η νέα βιομηχανική φάμπρικα της παιδείας.
Έχω δει προκυρήξεις που λένε Proficiency Cambridge ή Michigan. Τι κάνουν από εκεί και πέρα δεν ξέρω, πάντως ζητάνε συγκεκριμένα Proficiency.

Πέρα απ' αυτά για ποια αγορά εργασίας μιλάς;; Για τον ιδιωτικό τομέα;; Στον ιδιωτικό τομέα άμα θέλουν υπάλληλο που να μιλά άριστα αγγλικά, απλώς θα τον βάλουν επιτόπου να κάνει ένα σύντομο τεστ και τέλος. Σιγά μην βασιστεί ο κάθε εργοδότης στο χ,ψ χαρτί (δεν πα να ΄ναι και Cambridge).
Δεν ισχύει αυτό που λες. Για να σε βάλουν να κάνεις τεστ πρέπει να σε καλέσουν σε συνέντευξη και για να σε καλέσουν σε συνέντευξη πρέπει να δουν ότι έχεις το χαρτί. Δεν καλούν όποιον κάνει αίτηση να του βάλουν τεστ να δουν ΑΝ ξέρει αγγλικά. Υπάρχουν εταιρίες που δέχονται μόνο το CPE ή το ECPE και υπάρχουν άλλες που κοιτάνε μέχρι και τον βαθμό. Υπάρχουν και αυτές που αν πεις ότι έχεις Proficiency κάνουν τη συνέντευξη και τα τεστ στα αγγλικά, και κάτι παρόμοιο γίνεται και στις προσλήψεις μέσω ΑΣΕΠ: ζητάνε μεν να έχεις κάποιο πιστοποιητικό (όποιο να είναι) αλλά μετά βάζουν δύσκολα τεστ αγγλικών στα οποία κόβονται οι περισσότεροι.

Στο εξωτερικό αν πας για σπουδές συνήθως ζητούν CPE ή IELTS και αν πας για δουλειά, εξαρτάται από τη χώρα. Μιας και ανέφερες τη Βρετανία, συνήθως στη Βρετανία αλλά και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες δεν ζητάνε κάποια πιστοποίηση, απλά τσεκάρουν τα αγγλικά σου μέσω (τηλεφωνικής) συνέντευξης. Πάντως εγώ ξέρω άτομο που του έχουν αναγνωρίσει το ECPE ως πιστοποιητικό γνώσης C2 στην Αγγλία και πιστεύω στο μέλλον αυτό θα γίνεται πιο εύκολα τώρα που Cambrige και Michigan έχουν γίνει CaMLΑ.

Η δική μου συμβουλή προς κάθε ενδιαφερόμενο είναι να δώσει την πιο δύσκολη και την πιο αναγνωρισμένη εξέταση, και να προσπαθήσει να την πάρει με υψηλό βαθμό. Να μην βασίζεται στο τι αναγνωρίζει ο ΑΣΕΠ αλλά να δίνει βάρος στο τι ζητάει η αγορά. Και φυσικά να έχει υπόψιν του ότι δεν μετράει μόνο το χαρτί αλλά και οι γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos1234567

Νεοφερμένος

Ο manos1234567 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
καταρχην κυρα νινα σας εχω σε εκτιμηση γιατι με βοηθησατε οταν εδινα εξετασεις χωρις να εχετε καποιο οφελος
αλλα οκ ολοι ξερουμε στον ιδιωτικο τομεα ποσο εκτιμηση εχει το προφισιενσυ
μιλαω για θεσεις ευρειας ζητησης
μη κοροιδευοαστε οτι θα κολωσουν στο τι proficiency εχεις.....ουτε που θα τους νοιαξει
ολα τα υπολοιπα ειναι για να κινειται η βιομηχανια των ξενων γλωσσων στην ελλαδα....δεν ειναι τυχαιο αλλωστε οτι η ΗΑU σε πολλες χωρες δεν υπαρχει καν την στιγμη που στην ελλαδα εχει φτασει στο σημειο της αισχροκερδιας
φιλικα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Ναι όλοι συμφωνούμε ότι οι γνώσεις παίζουν ρόλο και όχι το χαρτί. Απλά τώρα τελευταία έχουν εμφανιστεί πολλοί όψιμοι επαναστάτες που βάλλουν κατά του TIE λες και παίρνουν ποσοστά από άλλα πτυχία. Οκ το Δημόσιο το αναγνωρίζει σαν ισοδύναμο με τα υπόλοιπα. Από εκεί και πέρα ας κρίνει ο καθένας ποιο θέλει να δώσει και προπάντων μην πέφτετε να φάτε όποιον δίνει TIE.
YΓ: Γιατί μόνο η Νίνα μπορεί να αξιολογεί θετικά ή αρνητικά τα σχόλια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ναι όλοι συμφωνούμε ότι οι γνώσεις παίζουν ρόλο και όχι το χαρτί.
Εγώ δεν είπα αυτό. Είπα ότι μετράνε και τα δύο, και οι γνώσεις και το χαρτί.

Απλά τώρα τελευταία έχουν εμφανιστεί πολλοί όψιμοι επαναστάτες που βάλλουν κατά του TIE λες και παίρνουν ποσοστά από άλλα πτυχία.
Σιγά μην μας πληρώνουν κιόλας για να στείλουμε μαθητές στα δύσκολα πτυχία.

Οκ το Δημόσιο το αναγνωρίζει σαν ισοδύναμο με τα υπόλοιπα. Από εκεί και πέρα ας κρίνει ο καθένας ποιο θέλει να δώσει και προπάντων μην πέφτετε να φάτε όποιον δίνει TIE.
Κοίτα, εγώ προσωπικά δεν αναλαμβάνω ΤΙΕ (για τους λόγους που εξέθεσα παραπάνω). Και όταν με ρωτάνε τη γνώμη μου, τη λέω. Από εκεί και πέρα ας κάνει ο καθένας ό,τι θέλει.

Αν δεν θέλεις να ακούσεις αρνητικά σχόλια, μην ρωτάς. Είναι απλό :)

YΓ: Γιατί μόνο η Νίνα μπορεί να αξιολογεί θετικά ή αρνητικά τα σχόλια;
Αυτό δεν ξέρω πού κολλάει, γιατί εγώ δεν έχω αξιολογήσει κανένα σχόλιο. Αν προσπαθείς να αξιολογήσεις τα δικά σου σχόλια και δεν μπορείς, αυτό οφείλεται στους κανονισμούς του φόρουμ. Κανείς μας δεν μπορεί να ενισχύσει τα δικά του σχόλια με θετική ψήφο.

καταρχην κυρα νινα σας εχω σε εκτιμηση γιατι με βοηθησατε οταν εδινα εξετασεις χωρις να εχετε καποιο οφελος
Να 'σαι καλά.

αλλα οκ ολοι ξερουμε στον ιδιωτικο τομεα ποσο εκτιμηση εχει το προφισιενσυ
μιλαω για θεσεις ευρειας ζητησης
Δεν ξέρω για ποιες θέσεις μιλάς. Εγώ προσωπικά δεν έχω ψάξει για δουλειά. Ακούω όμως τι μου λένε οι ενήλικες μαθητές μου και διάφοροι γνωστοί που είτε ψάχνουν για δουλειά είτε εργάζονται σε εταιρίες που κάνουν προσλήψεις, και από εκεί σχηματίζω γνώμη.

δεν ειναι τυχαιο αλλωστε οτι η ΗΑU σε πολλες χωρες δεν υπαρχει καν την στιγμη που στην ελλαδα εχει φτασει στο σημειο της αισχροκερδιας
Η HAU σαφώς υπάρχει μόνο στην Ελλάδα (the clue's in the name: HELLENIC American Union). Τώρα αν αναφέρεσαι στα πιστοποιητικά του Πανεπιστημίου του Michigan ECCE/ECPE, αυτά είναι πολύ διαδεδομένα στην Αμερική (Βόρεια και Νότια) και στην Ευρώπη σε κάποιες χώρες (Γαλλία, Γερμανία, Κύπρο, Αλβανία, Δανία, Φινλανδία - εκτός από Ελλάδα). Τα πιστοποιητικά του Cambridge είναι πολύ διαδεδομένα στην Ευρώπη και στην Ασία. Μετά την δημιουργία του κοινού φορέα CaMLA μπορούμε να αναμένουμε μεγαλύτερη εξάπλωση του ECPE στην Ευρώπη και την Ασία και αντίστοιχα του CPE στην Αμερική.

Κατ' αναλογία, το ΤΙΕ αναγνωρίζεται μέχρι στιγμής από τον ΑΣΕΠ στην Ελλάδα και σε κάποιες περιοχές της Ιταλίας. Καμία σύγκριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

manos1234567

Νεοφερμένος

Ο manos1234567 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η ΕΛΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΠΑΤΟ....ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΕΝΙΚΩ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΜΟΝΟ Ε ΜΕΣΟΝ (ΚΑΤΑ 95%)
ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΗ ΠΧ ΠΟΥ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΜΕ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΠΤΑΙΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ
σε δουλειες πιο νορμαλ πχ σε ενα λογιστικο σε ενα νσοκομειο σε μια εταιρεια καταχωριση η δεν ξερω τι αλλλο θελουν να δουλευουν πολυ και γρηγορα
μπορει στην αγγελια να ζητησουν προφισιενσυ αλλα θα παρουν το γνωστο με λοουερ πχ αν ξερουν οτι ειναι αυτο που λεμε καλο και υπακουω παιδι(κοινος σκλαβος)
ολοι δεν εχουν την δυναοτητα να παρουν προφισιενσυ.....δεν κανουν ολοι για ολα το προφισιενσυ ειναι αριστη γνωση και συν οτι οι εξεταστικοι φορεις κοβουν για την πλακα για να ξανααειπρατουν διδακτρα
μια καλη προετοιασια εχει σε ενα φροντιστηριο 1500 στανταρ για προφισιενσυ μαζι με βιβλια εξεταστρα με αβεβαια αποτελεσματα
κακα τα ψεμματα ολα τα πτυχια αξιολουνται αντικειμενικα μονο με ΑΣΕΠ εννοω με βαση μορια και καταταξη.... επομενως αν καποιος ειιναι αδυνατος ειναι μια χαρα με ενα λοουερ πχ μισιγκαν να δωσει ενα 200ευρω να παρει ενα ΤΙΕ οπου να του δινει τα 70 μορια και να μπορει να το χρησιμοποιει σε μια προκηρυξη.... οκ
αναγνωριζω την αξια του michigan δεν την υποτιμαω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Ναι όλοι συμφωνούμε ότι οι γνώσεις παίζουν ρόλο και όχι το χαρτί. Απλά τώρα τελευταία έχουν εμφανιστεί πολλοί όψιμοι επαναστάτες που βάλλουν κατά του TIE λες και παίρνουν ποσοστά από άλλα πτυχία. Οκ το Δημόσιο το αναγνωρίζει σαν ισοδύναμο με τα υπόλοιπα. Από εκεί και πέρα ας κρίνει ο καθένας ποιο θέλει να δώσει και προπάντων μην πέφτετε να φάτε όποιον δίνει TIE.
Και οι γνώσεις, αλλά και το χαρτί. Αν πας για συνέντευξη σε δουλειά και πεις πως ξέρεις να μιλάς αλλά δεν έχεις πτυχίο (ή 'ικανό' πτυχίο) για να το αποδείξεις, τότε θα σε διώξουν με τις κλοτσιές. Όπως και το ανάποδο. Να έχεις πτυχίο, αλλά όχι γνώσεις. :/:
Αυτοί οι 'επαναστάτες', λένε την αλήθεια και την άποψή τους. Δεν έχει σημασία το Δημόσιο, από τη στιγμή που κάθε οργανισμός, εταιρία κλπ ζητά κάτι διαφορετικό. Μπορεί να αναγνωρίζεται το ίδιο από τον ΑΣΕΠ, αλλά οι γνώσεις είναι λιγότερες.
Φυσικά και ο καθένας θα δώσει αυτό που θεωρεί καλύτερο για αυτόν. Ποτέ δεν είπαμε κάτι αντίθετο.
Νομίζω πως το θέμα ρωτάει πως μας φαίνεται η εξέταση. Έχεις το δικαίωμα να μου λες ποιον θα πέσω να φάω; Όχι :)
Ούτως ή άλλος δεν 'τρώμε' κανέναν, αλλά εκφέρουμε άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η ΕΛΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΠΑΤΟ....ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΕΝΙΚΩ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΜΟΝΟ Ε ΜΕΣΟΝ (ΚΑΤΑ 95%)
ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΗ ΠΧ ΠΟΥ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΜΕ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΠΤΑΙΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ
σε δουλειες πιο νορμαλ πχ σε ενα λογιστικο σε ενα νσοκομειο σε μια εταιρεια καταχωριση η δεν ξερω τι αλλλο θελουν να δουλευουν πολυ και γρηγορα
μπορει στην αγγελια να ζητησουν προφισιενσυ αλλα θα παρουν το γνωστο με λοουερ πχ αν ξερουν οτι ειναι αυτο που λεμε καλο και υπακουω παιδι(κοινος σκλαβος)
Ή μπορεί να ζητήσουν (και να πάρουν) κάποιον που ξέρει ορθογραφία (λέω εγώ τώρα) :P

Σόρρυ, βγήκε ο φιλόλογος από μέσα μου.

Κοίτα να δεις. Εξαρτάται σίγουρα από το τι δουλειά ψάχνεις. Πάντως να επαρκεί το Lower μόνο από μηχανικό αυτοκινήτων έχω ακούσει, άντε και από κανέναν δημόσιο υπάλληλο "παλιάς κοπής" ή χαμηλών γλωσσικών απαιτήσεων π.χ. υπάλληλο Δήμων, αστυνομικοί ομάδας ΔΙΑΣ κλπ.

Όποιος έχει πτυχίο και ψάχνει για ανάλογη θέση, χρειάζεται Proficiency στο βιογραφικό του. Οι λογιστές ειδικά το κυνηγάνε πολύ. Κρίνω μόνο από αυτά που βλέπω και ακούω από τους μαθητές μας. Στο φροντιστήριο στα τμήματα ενηλίκων έχουμε πολλούς λογιστές (φοιτητές και νέους απόφοιτους) που κάνουν Proficiency επειδή το χρειάζονται για το βιογραφικό τους.

Επίσης έχε υπόψιν σου ότι αν είσαι κάτω από 30-35 χρονών πρέπει οι κινήσεις σου να έχουν μακροπρόθεσμο στόχο. Δεν μετράει μόνο το τι ισχύει αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα αλλά και το τι θα ισχύσει σε 5, 10, 20 χρόνια και φυσικά τι ισχύει στο εξωτερικό. Να σου φέρω ένα απλό παράδειγμα: πολλά παιδιά τα τελευταία χρόνια έκαναν μια δεύτερη ξένη γλώσσα μέχρι το Β1, έπαιρναν το πιστοποιητικό να τους βρίσκεται και μετά τα παράταγαν. Η λογική ήταν ότι ακόμα κι αν ξέχναγαν τα περισσότερα από αυτά που είχαν μάθει, τουλάχιστον θα είχαν ένα χαρτί που αναγνωρίζεται και μοριοδοτείται από τον ΑΣΕΠ και επίσης είναι χρήσιμο αν θέλεις να βγεις να δουλέψεις στο εξωτερικό. ΟΜΩΣ κοίτα τις εξελίξεις: από τη μια οι Γερμανοί (φέρω το παράδειγμα των Γερμανικών γιατί είναι η δεύτερη πιο δημοφιλής ξένη γλώσσα αυτή τη στιγμή) άρχισαν να ζητάνε Β2 για να πας Γερμανία και στο καπάκι ο ΑΣΕΠ σταμάτησε να μοριοδοτεί το επίπεδο Β1. Σε λίγο καιρό θα σταματήσει να το αναγνωρίζει. Όλα αυτά τα πιστοποιητικά που αποκτήθηκαν με τη λογική του τι αναγνωρίζει ο ΑΣΕΠ σιγά-σιγά αχρηστεύονται για έναν απλό λόγο: το επίπεδο είναι πολύ χαμηλό. Η δική μου πρόβλεψη είναι ότι σε 5-10 χρόνια θα βγει οφφ το Lower και θα αναγνωρίζονται μόνο το Advanced και το Proficiency. Επίσης πιστεύω πως θα γίνει πιο έντονη στροφή προς πιστοποιητικά που παίζουν στο επίπεδο C2+ όπως το IELTS, το TOEFL και ίσως κάποιο καινούριο πιστοποιητικό.

ολοι δεν εχουν την δυναοτητα να παρουν προφισιενσυ.....δεν κανουν ολοι για ολα το προφισιενσυ ειναι αριστη γνωση και συν οτι οι εξεταστικοι φορεις κοβουν για την πλακα για να ξανααειπρατουν διδακτρα
Κάνεις λάθος. Πρώτον σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται να έχεις "άριστη γνώση" για να πάρεις Proficiency, ούτε καν ECPE ή CPE. Όταν το παίρνεις κοντά στη βάση, μπορεί να μην έχεις πιάσει καν το επίπεδο C2. Πλέον τo Proficiency έχει γίνει πάρα πολύ προσιτό και αν κάποιος δεν μπορεί να το πάρει, αυτό οφείλεται σε δύο παράγοντες: είτε δεν έχει στρώσει πωπό είτε έχει πολλές ελλείψεις από προηγούμενα χρόνια και δεν έχει αφιερώσει τον απαραίτητο χρόνο για να τις καλύψει. Δεν μπορούν να πάρουν όλοι Proficiency σε 8 μήνες - σωστά. Αλλά αν δουλέψεις 1,5-2,5 χρόνια (που είναι η κανονική διάρκεια για να πας από το Β2 στο C2), δεν δικαιολογείται αποτυχία.

Επίσης σε καμία περίπτωση δεν ισχύει ότι οι εξεταστικοί φορείς σε κόβουν για πλάκα. Μόνο το Γκαίτε έχει κρατήσει ένα πολύ υψηλό επίπεδο στις εξετάσεις των γερμανικών και μπορείς να πεις ότι κόβει για πλάκα. Τους φορείς των εξετάσεων αγγλικών μπορείς να τους κατηγορήσεις ότι περνάνε τους μαθητές για πλάκα, αλλά σε καμία περίπτωση για το αντίθετο.

μια καλη προετοιασια εχει σε ενα φροντιστηριο 1500 στανταρ για προφισιενσυ μαζι με βιβλια εξεταστρα με αβεβαια αποτελεσματα
Ναι, γιατί κι εμείς οι καθηγητές θέλουμε να πληρωνόμαστε. Ξέρεις κανέναν που να δουλεύει τζάμπα;

κακα τα ψεμματα ολα τα πτυχια αξιολουνται αντικειμενικα μονο με ΑΣΕΠ
Καθόλου αντικειμενικά δεν αξιολογεί τα πτυχία ο ΑΣΕΠ και απ' ό,τι ξέρω έχουν γίνει και οι σχετικές προσφυγές. Προσωπικά αν ήμουν κάτοχος πιστοποίησης ΤΙΕ θα ανησυχούσα μήπως κάποια στιγμή βρεθώ με ένα πτυχίο που δεν το αναγνωρίζει κανείς επειδή βγήκε με συνοπτικές διαδικασίες από το λίστα του ΑΣΕΠ (όπως βγήκαν στο παρελθόν το UCLAN, το Oxford College και άλλα πρώην αναγνωρισμένα και νυν άγνωστα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Νίνα ως καθηγήτρια κ εσύ φυσικά θα θέλεις να προωθήσεις κάποια πτυχία και να υποβιβάσεις κάποια άλλα. Μέσα στο marketing της δουλειά σας είναι κ αυτό.
Πέρα απ' αυτά, ποια είναι η γνώμη σου για το EDI? Είναι ιδιαίτερα διαδεδομένο τον τελευταίο καιρό και μάλιστα κάποια φροντιστήρια το δουλεύουν αποκλειστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top