Τι αποκομίσατε από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Italian dream είσαι ακόμη 13 χρονών..και τι έγινε λοιπόν :P Μέχρι να τελειώσεις την βαθμίδα εκπαίδευσης που είσαι, θα έχουν αλλάξει πολλά..και πρώτα απ' όλα εσύ η ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.

Είμαι Γερμανία και έχω να πω πως το γερμανικό εκπαιδευτικόσύστημα είναι ότι πιο αντιπαιδαγωγικό υπάρχει, οι μαθητές είναι τρελαμένοι στοάγχος και οι διακρίσεις σε καλούς και κακούς μαθητές γίνεται με τρόπο πού απλάκαι μόνο στη σκέψη να ήμουν και εγώ μέρος αυτού του συστήματος μου προκαλείφόβο. Το δημοτικό είναι μόνο τέσσεραχρόνια. Μετά υπάρχει το Γυμνάσιο(λύκειο)που διαρκεί 9 χρόνια, και κάποια άλλα σχολεία που είναι αντίστοιχα τονεπαγγελματικών λυκείων… Σε ηλικία 10 χρόνων οι μαθητές πρέπει να «αποφασίσουν»αν θα πάνε Γυμνάσιο(λύκειο) ή Επαγγελματικό λύκειο, Δηλαδή αν θέλουν νασπουδάσουν ή όχι. Στο τέλος αποφασίζουνσαφέστατα μόνο οι δάσκαλοι και οι καθηγητές! Το ποσοστό που ακολουθεί την αντίστοιχη λυκειακή εκπαίδευση είναιπερίπου το 50%! Από αυτό το 50% το 20% θα επαναλάβει κατά τη διάρκεια της λυκειακήςτου εκπαίδευσης μία τάξη! Ενώ γύρω στο 30-40% θα επακολουθήσει εν τέλειπανεπιστημιακή εκπαίδευση…

Η ύλη που διδάσκονταιείναι πραγματικά απίστευτη. Ξεφύλλισαβιβλία της αντίστοιχης τρίτης λυκείου και πραγματικά τα όσα διδάσκονται σε χημείακαι βιολογία δεν απέχουν και πολύ από τα αντίστοιχα μαθήματα ιατρική α εξαμήνου,καλά για φυσική και μαθηματικά απλά τα δικά μας θα έμοιαζαν δημοτικό (διαφορικέςεξισώσεις, ανάλυση, θεωρία του χάους, θεωρία της σχετικότητας και άλλα άχρησταθέματα (άχρηστα για την πλειοψηφία των κλάδων σπουδών)!

Παρ αυτά η επιλογή μαθημάτων είναι καθαρά προσωπική. Δεν αναγκάζεται κανένας να επιλέξει μαθήματαπου δεν του αρέσουν και που στην ουσία ίσως και να μην του χρησιμευόσουν σε τέτοιοβαθμό. Και μπορεί να σπουδάσει κάποιοςότι θέλει άσχετα με τα μαθήματα που διδασκόταν, φτάνει να έχει συγκεντρώσειυψηλό γενικό βαθμό απολυτηρίου.. (στα περισσότερα πανεπιστήμια ένας μαθητής μεαπολυτήριο με γενικό 19.5 (γερμανικό 1.1) με μαθηματικά κατεύθυνσης γιαπαράδειγμα Αγγλικά, Λογοτεχνία και Λατινικά (φυσικά η δυσκολία των μαθημάτων αυτώνίσως να είναι ισάξια με αυτή των υπόλοιπων) έχει τις ίδιες πιθανότητες να γίνειδεκτός για σπουδές ιατρικής η μηχανολογίας με κάποιον που έχει τον αντίστοιχοβαθμό αλλά με μαθήματα σχετικά με τον κάδο του !—Υπάρχουν φυσικά καιπανεπιστήμια που δίνουν βαρύτητα στα μαθήματα κατεύθυνσης του απολυτηρίου, αλλάαυτό γίνεται μόνο για να δοθούν κάποια BONUS και όχι ως προϋπόθεση!!!)

Η άριστη βαθμολογίαθεωρείται το 17+ ενώ το 19+ θεωρείται πραγματικά κάτι τεράστιο και απίστευταδύσκολο. 19.6+ θεωρείται απλά ιδιοφυές! Σορυ αλλά ένα τέτοιο σύστημα το θεωρώαπλά υπερβολικό, χίλιες φορές πιο αγχωτικό από το ελληνικό, και δεν βρίσκω καιλόγο ύπαρξής του, δηλαδή γιατί να πρέπει οι μαθητές να διδάσκονται πράγματα πουθα τα διδαχτούν στο πανεπιστήμιο? Θεωρώ ιδανικό το αγγλικό σύστημα των A levels πουδίνει ένα εύρος γενικών γνώσεων και πρακτικών δεξιοτήτων γύρω από το κάθεμάθημα χωρίς αχρείαστες για το σχολείο λεπτομέρειες

Το ιδανικότερο σύστημα για εμένα! Ούτε φιλολογικά. ούτε θρησκευτικά. ούτε ιστορία, μόνο θετικά. Ευτυχώς που σε λίγο καιρό θα φύγω Αυστρία και από ότι είδα στο διαδίκτυο το σύστημά τους μοιάζει με το αντίστοιχο γερμανικό (4 τάξεις δημοτικών, γυμνασίων, λυκείων, διαχωρισμός του γυμνασίου και του λυκείου σε ακαδημαϊκό και τεχνικό-κάπως έτσι-)! Θα σωθώ! Θα επικεντρώνομαι μόνο στα μαθήματα που λατρεύω (όχι τώρα ασχολούμαι πολύ με άσχετα μαθήματα, όπως αρχαία, κείμενα Ιλιάδα, που δεν θα με χρειαστούν και ποτέ). Επίσης, μου αρέσει το εκπαιδευτικό τους σύστημα, επειδή έχει πολύ δύσκολες εξετάσεις! Ακόμη, μου αρέσει πολύ η σχετικότητα και η κβαντική φυσική καθώς και τα ανώτερα μαθηματικά, η γενετική και η ανόργανη/οργανική χημεία, όπου τίποτε από αυτά δεν έχουμε διδαχθεί ως τώρα. Αναγκάζομαι και βρίσκω πληροφορίες από το διαδίκτυο, που είναι διασκορπισμένες και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Τέλος είναι καλό που βάζουν σε τάξη τους κακούς μαθητές (διακρίσεις δεν πρέπει να γίνονται ποτέ), διότι αυτοί είναι η αιτία που διακόπτεται συνεχώς το μάθημα (χαρακτηριστικό παράδειγμα, το μάθημα της φυσικής και της χημείας). Ωστόσο, ευθύνεται και ο καθηγητής, αλλά δεν μπορεί να τους βάζει συνέχεια απουσίες και αποβολές. Μαύρα χάλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Εγώ πάντως θυμάμαι τον καθηγητή μαθηματικών μου (μεγαλωμένος στην Αυστρία) να λέει ότι κάνανε και αρκετές ώρες γλώσσα και λογοτεχνία (συγκεκριμένα, την πρώτη ώρα διαβάζανε το κείμενο, τη δεύτερη ώρα το ανέλυαν εκεί. Στο σπίτι τίποτε, μιας και όλη τους τη μέρα την περνούσανε στο σχολείο). Επίσης προωθούσαν διάφορες δραστηριότητες φαινομενικά άσχετες με το αντικείμενο που ήθελαν πολύ (πχ. θέατρο), οι οποίες όμως συντελούσαν στη γενικότερη παιδεία κάθε ατόμου. Ήταν και τότε κατά γενική ομολογία αρκετά δύσκολα, αλλά εκεί (σε αντίθεση με εδώ) δεν είχαν όλοι την κάψα να μπούνε στο πανεπιστήμιο, μου είχε αναφέρει από την τάξη των 30 ατόμων μόλις τα 5 ήθελαν να συνεχίσουν σε πανεπιστήμιο. Από αυτήν την εποχή (1980 περίπου) λες να έχουν αλλάξει τόσο πολύ τα πράγματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πάντως θυμάμαι τον καθηγητή μαθηματικών μου (μεγαλωμένος στην Αυστρία) να λέει ότι κάνανε και αρκετές ώρες γλώσσα και λογοτεχνία (συγκεκριμένα, την πρώτη ώρα διαβάζανε το κείμενο, τη δεύτερη ώρα το ανέλυαν εκεί. Στο σπίτι τίποτε, μιας και όλη τους τη μέρα την περνούσανε στο σχολείο). Επίσης προωθούσαν διάφορες δραστηριότητες φαινομενικά άσχετες με το αντικείμενο που ήθελαν πολύ (πχ. θέατρο), οι οποίες όμως συντελούσαν στη γενικότερη παιδεία κάθε ατόμου. Ήταν και τότε κατά γενική ομολογία αρκετά δύσκολα, αλλά εκεί (σε αντίθεση με εδώ) δεν είχαν όλοι την κάψα να μπούνε στο πανεπιστήμιο, μου είχε αναφέρει από την τάξη των 30 ατόμων μόλις τα 5 ήθελαν να συνεχίσουν σε πανεπιστήμιο. Από αυτήν την εποχή (1980 περίπου) λες να έχουν αλλάξει τόσο πολύ τα πράγματα;

Το βρίσκω αδύνατα να υπάρχει σχολείο που να εστιάζει κατευθείαν στην εξειδίκευση του παιδιού, πόσο μάλλον στην Ευρώπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Υπάρχουν κάτι schools of science and mathematics από όσο ξέρω σε Ρωσία και Ασία (πχ. Σιγκαπούρη), στα οποία τα παιδιά κάνουν..."ειδικές" προπονήσεις (έχω γνωρίσει και μερικούς). Το αν τελικά ευεργετούν τα παιδιά με αυτόν τον τρόπο ή όχι βρίσκεται στην κρίση του καθενός.

Κατά τα άλλα, τα περισσότερα σχολεία στην Ευρώπη που προσφέρουν δυνατότητα εξειδίκευσης λέγονται πανεπιστήμια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Το ιδανικότερο σύστημα για εμένα! Ούτε φιλολογικά. ούτε θρησκευτικά. ούτε ιστορία, μόνο θετικά. Ευτυχώς που σε λίγο καιρό θα φύγω Αυστρία και από ότι είδα στο διαδίκτυο το σύστημά τους μοιάζει με το αντίστοιχο γερμανικό (4 τάξεις δημοτικών, γυμνασίων, λυκείων, διαχωρισμός του γυμνασίου και του λυκείου σε ακαδημαϊκό και τεχνικό-κάπως έτσι-)! Θα σωθώ! Θα επικεντρώνομαι μόνο στα μαθήματα που λατρεύω (όχι τώρα ασχολούμαι πολύ με άσχετα μαθήματα, όπως αρχαία, κείμενα Ιλιάδα, που δεν θα με χρειαστούν και ποτέ). Επίσης, μου αρέσει το εκπαιδευτικό τους σύστημα, επειδή έχει πολύ δύσκολες εξετάσεις! Ακόμη, μου αρέσει πολύ η σχετικότητα και η κβαντική φυσική καθώς και τα ανώτερα μαθηματικά, η γενετική και η ανόργανη/οργανική χημεία, όπου τίποτε από αυτά δεν έχουμε διδαχθεί ως τώρα. Αναγκάζομαι και βρίσκω πληροφορίες από το διαδίκτυο, που είναι διασκορπισμένες και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Τέλος είναι καλό που βάζουν σε τάξη τους κακούς μαθητές (διακρίσεις δεν πρέπει να γίνονται ποτέ), διότι αυτοί είναι η αιτία που διακόπτεται συνεχώς το μάθημα (χαρακτηριστικό παράδειγμα, το μάθημα της φυσικής και της χημείας). Ωστόσο, ευθύνεται και ο καθηγητής, αλλά δεν μπορεί να τους βάζει συνέχεια απουσίες και αποβολές. Μαύρα χάλια.


Όταν είπα σε κακούς και καλούς μαθητές δεν εννοούσα σε θέματα συμπεριφοράς,αλλά επίδοσης... Και εσύ με ποιά κριτήρια θεωρείς τον εαυτό σου τόσο καλόμαθητή; Αν εννοείς τα 20ρια στον έλεγχο η στα διαγωνίσματα τότε απλάκάνεις λάθος, και εγώ πολύ καλούς βαθμούς είχα αλλά ποτέ δεν θεώρησα τον εαυτόμου πολύ καλό μαθητή επειδή διαβάζοντας λίγες ώρες περισσότερο (στολύκειο) ή απλά όντας ποιο συγκεντρωμένος την ώρα του μαθήματος (στογυμνάσιο) κατάφερνα να γράψω αρκετά ψηλά... Στο δικό μας εκπαιδευτικό σύστημα ταπάντα έχουν να κάνουν με το ποιός είναι πιο προετοιμασμένος, με το ποιοςδιάβασε περισσότερο, δεν εξετάζεται ποτέ η ετοιμότητα και η αντίληψη τωνμαθητών....

Για παράδειγμα αυτό που γίνεται πολύ συχνά στη γερμανία είναι μπαίνουν στα διαγωνίσματα εντελώς άγνωστα πράγματα, τα οποία να εξηγούνται με οδηγείς στο γραπτό και οι μαθητές καλούνται να τα εφαρμόσουνά μεσα και οι μαθητέ είνα εξικοιωμένοι με όλες τις βαθμολογίες (Το να γράφεις 16+ θεωρείται καλός βαθμός...(για εμένα αυτό όταν έίμουν λύκειο ήταν ο πάτος!!!!)... το να κάνεις όμς δέκα θεωρήματα μαθηματικών ή φυσικής στο σχολείο, μετά να τα ξανακάνεις στο φροντιστήριο (όπως γίνεται σε εμάς), κάποιοι να τα έχου νκάνει και ένα χρόνο πιο πριν και μετά να λύνεις 100 ασκήσεις για το κάθε θεώρημα και στη συνέχεια να γράφεις 20 νομίζω μπορούμε όλοι να το κάνουμε....Όμως αυτό δεν θα πρέπει να είναι ο σκοπός του μαθήματος και ο τρόπος διδασκαλίας και αξιολόγησης!....

Φυσικά εγώ κρίνω αυτά τα εκπαιδευτικά συστήματα, επειδή στόχευα στο λύκειοαποκλειστικά στο να μπω σε κάποια σχολή, και για αυτό θα θεωρούσα αγχωτικό έναπιο φορτωμένο εκπαιδευτικό σύστημα....Γερμανία, ίσως επειδή τα πράγματα είναιπιο χαλαρά -εννοώ ότι δεν στοχεύουν όλοι σε πανεπιστήμια κλπ, φαντάζομαι δεν υπάρχει τέτοιος ανταγωνισμός, άγχος κλπ οπόταν ίσως ακόμη και το ότι ταμαθήματα είναι πολύ δύσκολα να μήν είναι τοσο υπερβολικό ή κοραστικο (ίσως και το πιο δύσκολα να μην ισχύει και τόσο, διοτι το ότι διδάσκονται πάρα πολλά πράγματα, δεν συνεπάγεται και αντίστοιχα τόσο λεπτομερειακό τρόπο εξέτασης με υπερδυσκολευμενες ασκήσεις όπως γίνεται με εμάς) ..... Για παράδειγματελειώνουν το σχολείο στα 19... μετά ένα πάρα πολύ μικρό ποσοστό ξεκινάαπευθείας σπουδές ενώ οι υπόλοιποι κάνουν διακοπές, ταξίδια, εθελοντικήεργασία, συλλέγουν εμπειρίες κλπ και ξεκινούν οι περισσότεροι στα 20-21χαλαρά σπουδες... και αν πάλι αλλάξουν γνώμη τότε το ίδιο χαλαρά τα παρατάνε καιαρχίζουν με κάποια άλλη σχολή!!!

Νομίζω τελικά πως αυτό που φταίει σε εμάς δεν είναι το σύστημα, αλλά ηνοοτροπία μας και ο τρόπος που μας αξιολογούν στο σχολείο που δεν μαςεπιτρέπουν να απολαμβάνουμε το κάθε μάθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Όταν είπα σε κακούς και καλούς μαθητές δεν εννοούσα σε θέματα συμπεριφοράς,αλλά επίδοσης... Και εσύ με ποιά κριτήρια θεωρείς τον εαυτό σου τόσο καλόμαθητή; Αν εννοείς τα 20ρια στον έλεγχο η στα διαγωνίσματα τότε απλάκάνεις λάθος, και εγώ πολύ καλούς βαθμούς είχα αλλά ποτέ δεν θεώρησα τον εαυτόμου πολύ καλό μαθητή επειδή διαβάζοντας λίγες ώρες περισσότερο (στολύκειο) ή απλά όντας ποιο συγκεντρωμένος την ώρα του μαθήματος (στογυμνάσιο) κατάφερνα να γράψω αρκετά ψηλά... Στο δικό μας εκπαιδευτικό σύστημα ταπάντα έχουν να κάνουν με το ποιός είναι πιο προετοιμασμένος, με το ποιοςδιάβασε περισσότερο, δεν εξετάζεται ποτέ η ετοιμότητα και η αντίληψη τωνμαθητών.... \

Έχεις δίκιο. Το σύστημά μας προωθεί περισσότερο την μέθοδο της παπαγαλίας, η οποία είναι λάθος τρόπος διαβάσματος. Σκοπός είναι κάποιος να μαθαίνει μόνο τα ουσιώδη (όχι ασκήσεις, ούτε παραδείγματα) και έπειτα να μπορεί να τα επαναδιατυπώσει τους βασικούς ορισμούς. Επίσης, χρειάζεται να έχει στέρεες βάσεις από τις προηγούμενες τάξεις. Για παράδειγμα, στην φυσική, για να λύσει κάποιος μια άσκηση, πρέπει, εκτός από θεωρία, να ξέρει να λύνει εξισώσεις. Ξέχασα κάτι. Για να γίνει κάποιος καλύτερος σε ένα μάθημα, πρέπει να επικεντρώνεται σε εκείνο και να έχει ένα καλό εξωσχολικό βιβλίο, με συμπιεσμένη και ουσιώδη θεωρία και πολλές ασκήσεις. Να προσθέσω ότι το 20 στους βαθμούς μπορεί να γίνει και με το βιβλίο μόνο, αλλά χρειάζεται πολύ διάβασμα.

Όσο για το άλλο θέμα, εγώ δεν δίνω πολύ σημασία τους βαθμούς. Εγώ επικεντρώνομαι στα θετικά μαθήματα και δεν ασχολούμαι πολύ με τα υπόλοιπα μαθήματα. Προσπαθώ να ξεπεράσω τα πλαίσια του σχολείου, διαβάζοντας επιπλέον βιβλία και από το διαδίκτυο. Αυτή η προσπάθεια ανταμείφθηκε στον διαγωνισμό φυσικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νίκο τα θεωρητικά-ανθρωπιστικά μαθήματα διδάσκονται με τελείως διαφορετικό τρόπο στο εξωτερικό. Ξέχνα τη σαπίλα της ελληνικής παιδείας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι γιατί τα παιδιά του εξωτερικού είναι φιλόσοφοι και ανθρωπιστές :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι γιατί τα παιδιά του εξωτερικού είναι φιλόσοφοι και ανθρωπιστές :whistle:
Όχι δεν είναι. Αλλά οι ευρωπαϊκές χώρες έχουν εκπαιδευτικό σύστημα που δεν υπάρχουν πράγματα όμως η παπαγαλία, η βαθμοθηρία και βέβαια η παραπαιδεία. Ο εκφυλισμός των ανθρωπιστικών μαθημάτων στη χώρα μας είναι κάτι παραπάνω από απαράδεκτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Όχι δεν είναι. Αλλά οι ευρωπαϊκές χώρες έχουν εκπαιδευτικό σύστημα που δεν υπάρχουν πράγματα όμως η παπαγαλία, η βαθμοθηρία και βέβαια η παραπαιδεία. Ο εκφυλισμός των ανθρωπιστικών μαθημάτων στη χώρα μας είναι κάτι παραπάνω από απαράδεκτος.

Πολύ καλό αυτό. Συχαίνομαι την παπαγαλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Τότε με ποιο τρόπο ευεργετούνται από τα ανθρωπιστικά μαθήματα και το "αξιοζήλευτο" εκπαιδευτικό σύστημα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν τους έχω ζήσει και δεν το ξέρω. Πολλά ακούγονται καλά και κακά. Προσωπικά θεωρώ πως είναι καλύτεροι άνθρωποι από μας απλά είναι και αυτοί σοβινιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Στο δικό μας εκπαιδευτικό σύστημα ταπάντα έχουν να κάνουν με το ποιός είναι πιο προετοιμασμένος, με το ποιοςδιάβασε περισσότερο, δεν εξετάζεται ποτέ η ετοιμότητα και η αντίληψη τωνμαθητών....
[/SIZE][/FONT]

Όμως με το που έπεσαν περίεργα θέματα στην φυσική (Δ2, Δ3) και στα μαθηματικά (Β3) φέτος, όλοι έτρεξαν να κράξουν τις επιτροπές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Δεν τους έχω ζήσει και δεν το ξέρω. Πολλά ακούγονται καλά και κακά. Προσωπικά θεωρώ πως είναι καλύτεροι άνθρωποι από μας απλά είναι και αυτοί σοβινιστές.

Kαι αρκετά τυπικοί εργοδότες! :) Δεν έχουν τον αυθορμητισμό του..Ελληνάρα. Επίσης δεν μυξοκλαίνε για την εισαγωγή τους στο Πανεπιστήμιο όπως γίνεται εδώ στο φόρουμ και όχι μόνο. Γνωρίζουν τις δυνατότητές τους ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Όμως με το που έπεσαν περίεργα θέματα στην φυσική (Δ2, Δ3) και στα μαθηματικά (Β3) φέτος, όλοι έτρεξαν να κράξουν τις επιτροπές :)


Ναι διότι όταν κάποιοι ετοιμάζονται για πανελλήνιες απόπρώτη και δευτέρα λυκείου, για αυτούς ακόμη και αυτά τα περίεργα θέματα είναιπιο βατά...πως μπορεί να ανταπεξέλθει κάποιος σε τέτοια θέματα που δεν έχεικάνει ούτε καν θερινά... αν αυτά τα θέματα δίνονταν σε υποψηφίους πουείχαν ίδια περιθώρια προετοιμασίας τότε θα ήταν μια χαρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Kαι αρκετά τυπικοί εργοδότες! :) Δεν έχουν τον αυθορμητισμό του..Ελληνάρα. Επίσης δεν μυξοκλαίνε για την εισαγωγή τους στο Πανεπιστήμιο όπως γίνεται εδώ στο φόρουμ και όχι μόνο. Γνωρίζουν τις δυνατότητές τους ..

Είναι η νοοτροπία:). Αν ποτέ φύγω για εξωτερικό αυτό το υφάκι στυλ "χάρη σου κάνω" πόσο θα μου λείψει:D.

Το εκπαιδευτικό σύστημα αποτελεί έναν από τους καλύτερους τρόπους αξιολόγησης μιας χώρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Είναι η νοοτροπία:). Αν ποτέ φύγω για εξωτερικό αυτό το υφάκι στυλ "χάρη σου κάνω" πόσο θα μου λείψει:D.

Μα πουθενά δεν υπάρχει τέλεια κοινωνία ανθρώπων. Όλοι οι άνθρωποι έχουν..ατέλειες και όλα τα κοινωνικά συστήματα έχουν τρωτά σημεία. Σημασία έχει εμείς τι κάνουμε για την βελτίωσή τους.

Όσοι μιλούν για την ιδιωτική εκπαίδευση θεωρώ ότι είναι απολύτως λογική η ύπαρξή της ακόμη και στο εξωτερικό, μιας και αποτελεί κομμάτι της ελεύθερης αγοράς. Δεν βρίσκω που είναι το κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προφανώς και όχι. Στο Ελλαδιστάν όμως τα πράγματα δε θα μπορούσαν να είναι χειρότερα. Τι σχολείο δε υποτίθεται ότι σου παρέχει τις απαραίτητες γνώσεις και εφόδια για τη μετέπειτα σου σταδιοδρομία ως επαγγελματίας και ως πολίτης? Τι σόι χρησιμότητα έχουν τα φροντιστήρια σε αυτό. Ναι ναι σε πολλές χώρες υπάρχει παραπαιδεία κτλ.κτλ. Υπάρχει όμως κάποιος που να πιστεύει πως το εκπαιδευτικό σύστημα της Ελλάδας μπορεί να συγκριθεί με αυτό την Φιλανδίας π.χ.? Δε νομίζω...

Με τα πανεπιστήμια βέβαια τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top