Σπουδές στην Ολλανδία

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εχει καποιος προσωπικη εμπειρια για το πανεπιστημιου του αμστερνταμ (UVA) ή του Λειντεν ???
daria δεν ειμαι σιγουρος αν υπάρχει ήδη κάποιος οπότε σε ανακτευθύνω σε άλλα forums όπου έχουν συζητηθεί τα πανεπιστήμια αυτά:
Amsterdam μεταπτυχιακό

Σπουδές στην Ολλανδία...

αν βρεις κάτι που σε βοήθησε καλύτερα να το ποστάρεις εδώ. Οποιαδήποτε ερώτηση μη διστάσεις να κάνεις. Ελπίζω να σε βοήθησα :D
σημειωση: τo forum του mofeu.eu εχει αρκετά θέματα σχετικά με την Ολλανδια, μπορείς να τα δεις εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexv13

Νεοφερμένος

Ο alexv13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εκανα αιτηση και με δεχτηκαν στο τμημα computing science (bachelor) του Uni of groningen γνωριζει κανεις τιποτα σχετικο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
daria δεν ειμαι σιγουρος αν υπάρχει ήδη κάποιος οπότε σε ανακτευθύνω σε άλλα forums όπου έχουν συζητηθεί τα πανεπιστήμια αυτά:
Amsterdam μεταπτυχιακό

Σπουδές στην Ολλανδία...

αν βρεις κάτι που σε βοήθησε καλύτερα να το ποστάρεις εδώ. Οποιαδήποτε ερώτηση μη διστάσεις να κάνεις. Ελπίζω να σε βοήθησα :D
σημειωση: τo forum του mofeu.eu εχει αρκετά θέματα σχετικά με την Ολλανδια, μπορείς να τα δεις εδώ

Σ΄ευχαριστω πολυ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vidok

Νεοφερμένος

Ο Vidok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Φέτος τελειώνω το δεύτερο χρόνο του bachelor μου στην Ολλανδία και ευελπιστώ από του χρόνου να αρχίσω το master. Επειδή βλέπω πως η Ολλανδία έχει αρχίσει να έχει αρκετή ζήτηση τελευταία και υπάρχουν αρκετές απορίες στο φόρουμ θα χαρώ να βοηθήσω όσο μπορώ όσους και όσες ενδιαφέρονται να έρθουν εδώ για σπουδές. Γενικά έχω ψάξει αρκετά το πρόγραμμα σπουδών των θετικών επιστημών σε όλα τα Ολλανδικά πανεπιστήμια τόσο σε προπτυχιακό όσο και σε μεταπτυχιακό επίπεδο. Feel free to ask!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Vidok καλως όρισες στην παρέα μας! Σε ευχαριστουμε εκ των προτερων για την πολυτιμη βοήθεια που μπορείς να μας προσφέρεις! Εγω θέλω να σε ρωτήσω: Σε ποιο πανεπιστήμιο σπουδάζεις και τι ακριβώς; Και μπορείς να μας περιγράψεις τις εμπειρίες σου εως τώρα; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Γεια σου vidok!!!:)!ευχαριστουμεεεε για την προθυμία να βοηθήσεις!!!!θέλω και γω να μάθω για τις εμπειρίες και τον τρόπο ζωής εκεί!!σκοπεύω να έρθω ολλανδία για master το φερβρουάριο του 15, αν και αγκάθι για μένα είναι η εύρεση ενός αξιοπρεπούς σπιτιού:confused:!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
χαχχαχαχαχαχα daria κι εγω αυτο σκεφτομαι αν τελικα δεχτουν την αιτηση μου για σπουδες του χρονου :P Δεν ειμαι ο τυπος των shared κτλ οποτε μαλλον πρέπει να αρχίζω να το συνηθίζω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vidok

Νεοφερμένος

Ο Vidok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Τάσο και Daria σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! Σπουδάζω electrical engineering στο university of Twente και στο master θέλω να ασχοληθώ με MEMS και LOCs (lab on a chip systems) κυρίως για biomedical εφαρμογές. Το πρόγραμμα φυσικά είναι στα αγγλικά. Εσείς τι θέλετε να σπουδάσετε;

Οι εμπειρίες μου μέχρι τώρα τόσο από το Πανεπιστήμιο και το πρόγραμμα όσο και από τη χώρα είναι αρκετά έως πολύ θετικές. Όσον αφορά τις θετικές επιστήμες και το engineering πιστεύω ότι η Ολλανδία είναι πολύ καλή επιλογή και για το επίπεδο σπουδών που προσφέρει αλλά και για την αγορά εργασίας της (χωρίς αυτό να σημαίνει φυσικά ότι υστερεί στα humanities, απλός δεν είμαι ο πλέον ειδικός για να το κρίνω) Επίσης, όπως έχει ξανασυζητηθεί εδώ, η Ολλανδία έχει υψηλό value for money σε σχέση με τους υπόλοιπους παραδοσιακούς προορισμούς σπουδών στην Ευρώπη. Για τον τρόπο ζωής τώρα, πιστεύω ότι εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την πόλη και το κοινωνικό κύκλο του καθενός. Σε πανεπιστήμια όπως το Delft που βρίθουν από Έλληνες και σε μεγάλες πόλεις (κυρίως στο Άμστερνταμ) όπου τα Ολλανδικά ακούγονται λιγότερα από τα Αγγλικά, η διαδικασία προσαρμογής στον τρόπο ζωής είναι διαφορετική απ' ότι σε μια μικρότερη πόλη. Περισσότερα για τη ζωή στην Ολλανδία από την Ελληνική οπτική γωνία, εδώ: https://www.iamgreek.nl/

Σε ό,τι αφορά την εύρεση σπιτιού, στις μεγαλύτερες πόλεις η κατάσταση είναι πράγματι δύσκολη. Θέλει υπομονή, ψάξιμο και προσοχή στις απάτες που υπάρχουν στο ίντερνετ. Τα περισσότερα πανεπιστήμια όμως έχουν εστίες και housing offices και μπορούν να σου βρουν κάποιο δωμάτιο ή σπίτι για τον πρώτο καιρό τουλάχιστον. Στις μικρότερες πόλεις φυσικά το να βρεις σπίτι είναι πιο εύκολο και τα ενοίκια πιο οικονομικά, αν και οι επιλογές είναι περισσότερο περιορισμένες. Σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα οι φοιτητές (και όχι μόνο) δικαιούνται κάποιο επίδομα στέγασης, το shared λοιπόν με λίγο ψάξιμο μπορεί να αποφευχθεί. Δυστυχώς, πρακτικές συμβουλές για εύρεση σπιτιού μπορώ να δώσω μόνο για το Twente.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
thanks για τις πληροφορίες....:)!! εγώ θέλω στα πανεπιστήμια του amsterdam ή leiden για γλωσσολογία, αλλα δεν ειμαι κ πολυ ενημερωμένη για τον τροπο ζωης στην ολανδια... κ δεν ειμαι κ γω τυπος των shared.... και με το σπιτι εχω πολυ μεγαλο αγχος...εχω ακουσει μεχρι και οτι 10 ατομα μοιραζονται ενα μπανιο...μηπως στο περιπου μπορεις να μας πεις ποσα ειναι τα μηνιαια εξοδα??γενικα οι τιμες στα καθημερινα ειδη ειναι πολυ ακριβες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vidok

Νεοφερμένος

Ο Vidok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
thanks για τις πληροφορίες....:)!! εγώ θέλω στα πανεπιστήμια του amsterdam ή leiden για γλωσσολογία, αλλα δεν ειμαι κ πολυ ενημερωμένη για τον τροπο ζωης στην ολανδια... κ δεν ειμαι κ γω τυπος των shared.... και με το σπιτι εχω πολυ μεγαλο αγχος...εχω ακουσει μεχρι και οτι 10 ατομα μοιραζονται ενα μπανιο...μηπως στο περιπου μπορεις να μας πεις ποσα ειναι τα μηνιαια εξοδα??γενικα οι τιμες στα καθημερινα ειδη ειναι πολυ ακριβες??

Το 10 άτομα μοιράζονται ένα μπάνιο είναι λίγο extreme. Το χειρότερο που έχω δει είναι 8 άτομα να μοιράζονται 2 μπάνια. Δεν χρειάζεται να έχεις υπερβολικό άγχος για το σπίτι, ειδικά αν μείνεις στο Leiden. Τα μηνιαία έξοδα δεν είναι τόσα πολλά, θα έλεγα χονδρικά 800 ευρώ τον μήνα με τα δίδακτρα (για μια μικρότερη πόλη). Οι τιμές στα σούπερ μάρκετ είναι πάνω κάτω οι ίδιες με τις Ελληνικές, αν όχι χαμηλότερες. Μόνο τα λαχανικά και τα φρούτα είναι πιο ακριβά αλλά μπορείς πάντα να πας στις λαϊκές αγορές ή στα μανάβικα που έχουν, όπου τα πάντα είναι φθηνότερα (και καλύτερα!). Η μπύρα και ο καφές είναι φθηνότερα, το ίδιο και τα συμβόλαια/κάρτες για κινητά. Από την άλλη τα ενοίκια προφανώς είναι αρκετά υψηλότερα, το ίδιο και οι λογαριασμοί του σπιτιού. Το κράτος επίσης παρέχει 3 βασικά επιδόματα στους φοιτητές https://www.hellenicssn.nl/?page_id=77 Τέλος, ένα καλό case study για τον λόγο ποιότητας σπιτιού/ενοικίου εδώ (στα Ολλανδικά δυστυχώς): https://www.utnieuws.nl/nieuws/category/21/Mijn kamer
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Vidok ευχαριστώ κ πάλι!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Έκανα πρόσφατα αίτηση για housing στο Πανεπιστήμιο του Leiden, αλλά δυστυχώς δεν κατάφεραν να μου βρουν σπίτι.
Με ανησυχεί λίγο αυτό γιατί δεν ξέρω αν μπορώ να εμπιστευτώ τα δωμάτια που προσφέρει το DUWO (μια εταιρεία
που νοικιάζει δωμάτια για φοιτητές) και με απασχολεί επίσης και το ενδεχόμενο ότι ίσως χρειαστεί να βρω συγκατοίκους.

Έχει κανείς καμία συμβουλή;

Thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vidok

Νεοφερμένος

Ο Vidok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Έκανα πρόσφατα αίτηση για housing στο Πανεπιστήμιο του Leiden, αλλά δυστυχώς δεν κατάφεραν να μου βρουν σπίτι.
Με ανησυχεί λίγο αυτό γιατί δεν ξέρω αν μπορώ να εμπιστευτώ τα δωμάτια που προσφέρει το DUWO (μια εταιρεία
που νοικιάζει δωμάτια για φοιτητές) και με απασχολεί επίσης και το ενδεχόμενο ότι ίσως χρειαστεί να βρω συγκατοίκους.

Έχει κανείς καμία συμβουλή;

Thanks!

Η DUWO νοικιάζει δωμάτια σε φοιτητές σε πολλές μεγάλες πόλεις της Ολλανδίας. Τα πανεπιστήμια συνεργάζονται μαζί της, δεν υπάρχει περίπτωση να πέσεις σε απάτη όπως με διάφορες αγγελίες στο ίντερνετ. Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις το δωμάτιο που θα σου δώσουν για 6 με 9 μήνες (που θα είναι και επιπλωμένο σίγουρα) και μετά μιας και θα είσαι εδώ μπορείς να ψάξεις για κάτι καλύτερο με την ησυχία σου.

Επίσης, δεν χρειάζεται να το αποστρέφεστε τόσο το shared. Μπορεί στην Ελλάδα να μην είναι συνηθισμένο αλλά εδώ οι περισσότεροι φοιτητές έτσι ζουν. Ούτε εγώ το προτιμώ αλλά τον πρώτο καιρό ειδικά σε βοηθάει να κάνεις γνωριμίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Η DUWO νοικιάζει δωμάτια σε φοιτητές σε πολλές μεγάλες πόλεις της Ολλανδίας. Τα πανεπιστήμια συνεργάζονται μαζί της, δεν υπάρχει περίπτωση να πέσεις σε απάτη όπως με διάφορες αγγελίες στο ίντερνετ. Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις το δωμάτιο που θα σου δώσουν για 6 με 9 μήνες (που θα είναι και επιπλωμένο σίγουρα) και μετά μιας και θα είσαι εδώ μπορείς να ψάξεις για κάτι καλύτερο με την ησυχία σου.

Επίσης, δεν χρειάζεται να το αποστρέφεστε τόσο το shared. Μπορεί στην Ελλάδα να μην είναι συνηθισμένο αλλά εδώ οι περισσότεροι φοιτητές έτσι ζουν. Ούτε εγώ το προτιμώ αλλά τον πρώτο καιρό ειδικά σε βοηθάει να κάνεις γνωριμίες.

Δεν έχω πρόβλημα με το shared. Αυτό που εννοούσα είναι ότι αν επιλέξω apartment π.χ για 3 άτομα, αλλά
δεν υπάρχουν συγκάτοικοι τότε νομίζω θα πρέπει να πληρώνεις το νοίκι που θα ήταν και για τους τρεις.
Δεν το λέω με 100% σιγουριά βέβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vidok

Νεοφερμένος

Ο Vidok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Δεν έχω πρόβλημα με το shared. Αυτό που εννοούσα είναι ότι αν επιλέξω apartment π.χ για 3 άτομα, αλλά δεν υπάρχουν συγκάτοικοι τότε νομίζω θα πρέπει να πληρώνεις το νοίκι που θα ήταν και για τους τρεις. Δεν το λέω με 100% σιγουριά βέβαια...

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο. Η εταιρία θα σου βρει συγκατοίκους. Είναι άλλωστε τόση η ζήτηση που δύσκολα μένουν άδεια δωμάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Καλησπερα,θα ηθελα να λυσω καποιες αποριες που εχω για τις σπουδες στην ολλανδια συγκεκριμενα για μηχανολογια.
Καταρχην,λογικα για να εχω προσβασει σε πανεπιστημια εξωτερικου,πρεπει να εχω πρωτα δικαιωμα προσβασης στα ελληνικα πανεπιστημια δηλαδη μεσω τον πανελλαδικων εαν κανω λαθος συγχωρηστε με (χεχε).
2ον εαν τελικα οντως χρειαζονται πανελλαδικες και δεν κανω λαθος,ποσο σημασια εχει ο βαθμος και στο περιπου τι βαθμο ζητανε;
Παραπανω διαβασα οτι πρεπει να κατεχω πιστοποιητικό HAVO, VWO ή MBO τι ακριβως ειναι αυτα τα πιστοποιητικα και απο που μπορω να το αποκτησω;


Ελπιζω να μην εγινα κουραστικος,ευχαριστω για τον χρονο σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλησπερα,θα ηθελα να λυσω καποιες αποριες που εχω για τις σπουδες στην ολλανδια συγκεκριμενα για μηχανολογια.
Καταρχην,λογικα για να εχω προσβασει σε πανεπιστημια εξωτερικου,πρεπει να εχω πρωτα δικαιωμα προσβασης στα ελληνικα πανεπιστημια δηλαδη μεσω τον πανελλαδικων εαν κανω λαθος συγχωρηστε με (χεχε).
2ον εαν τελικα οντως χρειαζονται πανελλαδικες και δεν κανω λαθος,ποσο σημασια εχει ο βαθμος και στο περιπου τι βαθμο ζητανε;
Παραπανω διαβασα οτι πρεπει να κατεχω πιστοποιητικό HAVO, VWO ή MBO τι ακριβως ειναι αυτα τα πιστοποιητικα και απο που μπορω να το αποκτησω;


Ελπιζω να μην εγινα κουραστικος,ευχαριστω για τον χρονο σας
Καλως ήρθες στην παρέα μας! :D
Σε παραπάνω μήνυμα είχα ναφέρει πως για το CPS στο Πανεπιστήμιο της Ουτρέχτης δε θελουν πανελλήνιες. Για να σου λύσουν την απορία εάν θέλουν ή όχι μπορείς απλά να τους στείλεις ένα e-mail ;)
αυτά που βλέπεις VWO κτλ ειναι στην ουσία το απολυτήριο απλά κάθε είδος είανι διαφορετικό (οπως πχ εμεις εχουμε θετική, τεχνολογικη, θεωρητικη εχουν κι αυτοι κατι αντίστοιχο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Καλως σας βρηκα!..ευχαριστω για την πληροφορηση..δηλαδη αξιζει να δωσο ενδοσχολικα ωστε να παρω με πολυ υψηλο βαθμο το απολυτηριο και να μπω στην σχολη ή να δωσο πανελλαδικες και να εχω ενα ποιο χαμηλο βαθμο;;εφοσεον ομως δεν τους "νοιαζει" ο βαθμος των πανελλαδικων εγω θα μπορω να μπω οπως και να εχει; η θελουν υψηλο απολυτηριο λυκειου;.Φυσικα με την σωστη κατευθυνσει συγκεκριμενα τεχνολογικη!
Εσυ σπουδαζεις εκει εαν επιτρεπεται;..Δεν το εχω πολυ με τα αγγλικα για αυτο και προσπαθω να ενημερωθω απο εδω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Αν δε το χεις με τα αγγλικα, θα δυσκολευτεις ιδιαιτερα στις σπουδες σου... εκτος αυτου για να σε δεχτουν στην Ολλανδια πρεπει να περασεις καποιο αγγλοφωνο τεστ (βλ. IELTS). Ισως να ενδιαφερεσαι και για ολλανδοφωνο προγραμμα, δε γνωριζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Επειδη τα αγγλοφωνα τμηματα για προπτυχιακα δεν ειναι παρα πολλα,σκεφτηκα να παω και να μαθω εκει περα τα ολλανδικα:hmm:,και παλι φυσικα τα αγγλικα ειναι πολυ βασικα και θα προσπαθησω να τα μαθω και αυτα πολυ καλα οσο θα ειμαι εκει.και με την φραση "δεν τα παω καλα με τα αγγλικα" εννοοω πως εχω καιρο να ασχοληθω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top