Γενικό - Εξετάσεις Β' Γυμνασίου

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
νομίζω πιάνει 10 μονάδες....και άλλες 10 τα υπόλοιπα θέματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
η εκθεση ξερεις ποσο πιανει?
Όπως είπε και η Έλενα, πιάνει 10 μονάδες.

Μην αγχώνεσαι, πάντως. Προσωπικά, εγώ δε διαβάζω ποτέ ασκήσεις κλπ και γράφω πολύ καλά στα διαγωνίσματα και στην Έκθεση:) Γενικά, η γλώσσα δεν είναι μάθημα παπαγαλίας και εφαρμογής:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
για εμένα μεγάλη σημασια παιζει να εμπνεει το θεμα...τωρα τελευταια μας βαζουν κατι χαζα θεματα για εκθεση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
thanks παιδια...
και νομιζω απο τα αλλα 10, τα 5 εχουν να κανουν με το κειμενο, ερωτησεις, δομη παραγραφου...

εκθεση παντως μ'αρεσει πιο πολυ απ τα φιλολογικα

για εμένα μεγάλη σημασια παιζει να εμπνεει το θεμα...τωρα τελευταια μας βαζουν κατι χαζα θεματα για εκθεση....
συμφωνω! το ιδιο μου συμβαινει και με τη λογοτεχνια... ενω ειναι αρκετα ενδιαφερον μαθημα τα κειμενα που εχει δε μου λενε και πολλα.. τα περισσοτερα τουλαχιστον..

εσυ jj! τι γραφεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
α ωραια, καλη επιτυχια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
έχεις δίκιο.....η έκθεση είναι από τα αγαπημενα μου μαθηματα απλα θυμαμαι οτι στο δημοτικο (ειχαμε μια φανταστικη δασκαλα στην εκτη) μας εβαζαν εκθεσεις που χρειαζοντουσαν φαντασια(απο φαντασια με το τσουβαλι!!) θεωρω οτι τωρα ειναι πολυ τυποποιημενες..... :)

Σημερα γραψαμε Ιλιαδα ο Παπαστρουμφ(ο φιλολογος που μας κανει Ιλιαδα!) εβαλε πανευκολα θεματα.... viola!!
Ραψωδια Ζ στ.440-493
1) Να γραψετε τι ειναι θεμα και τι περιεχομενο
2) να γραψετε τις διαφορες Ιλιαδας-Οδυσσειας(μονο 4!)
3) να γραψετε περιλιψη των στοιχων
5) να χαρακτιρισετε τον Εκτορα και να περιγραψετε τη συναισθηματικη του κατασταση
6)Ποια ειναι η γνωμη του Εκτορα για την μοιρα;
7) τι ειναι προικονομια και τι τραγικη ειρωνεια; να γραψετε ενα παραδειγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Σήμερα γράψαμε αρχαία.

Μας έβαλε το κείμενο της Καλλιπάτειρας και τα πιο sos (μετοχές, εγκλιτική αντικατάσταση, χρονική αντικατάσταση, αντικείμενα, υποκείμενα κλπ). Πιστεύω ότι τα πήγα μια χαρά:P

edit: Τελικά, LiViNGtheLiFe, είσαι γουρλού:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Και εμείς γράψαμε Ιλιάδα σήμερα. Έπεσαν:
Να γράψουμε το θέμα της Ιλιάδας και γιατί ονομάστηκε το έπος Ιλιάδα και όχι Αχιηλλίς
Να γράψουμε τα στοιχεία ανθρωπομορφισμού της Θέτιδας και στη σχέση της με το γιο της
Περίληψη
Ενότητες/Πλαγιότιτλοι
Τα συναισθήματα και ο χαρακτήρας του Αχιλλέα στο συγκεκριμένο απόσπασμα
Ποιά είναι τα παράπονα του Αχιλλέα σύμφωνα με το κείμενο

Πιστεύω πως έγραψα πολύ καλά:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ΓΛΩΣΣΑ

ενα κειμενο μπορει να ταν απο το τετραδιο εργασιων, δεν ξερω, κατι μου θυμιζε αλλα δε μπορω να το προσδιορισω..

μια ερωτηση κειμενου, να δωσουμε ενα τιτλο στο κειμενο, να βρουμε τη δομη μιας παραγραφου του κειμενου

Γραμματικη-Συνταξη
μια ασκηση με υποκειμενα αντικειμενα
μια με συνθετα
αλλες 2 ή 1 που δεν θυμαμαι

Εκθεση: κατι με μελλοντικα σχεδια για εργασια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Πως τα πηγες με την εκθεση;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
πολυ καλα, εκανα και ενα προχειρο πλανο με παραγοντες-κριτηρια, μια χαρα :) εσυ ποτε γραφεις γλωσσα?

παιδια τι γραφετε επομενο μαθημα?
εγω φυσικη την τριτη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εμείς την Τρίτη γράφουμε γεωγραφία:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Σήμερα ήταν το χειρότερό μου:(

Στη θεωρία είχε Πυθαγόρειο Θεώρημα, αντίστροφο και εφαρμογή:P Και το 2ο θέμα είχε κάτι για τις γραφικές παραστάσεις. (Όλα σωστά, τα έγραψα:D)

Στις ασκήσεις, είχε ανισώσεις και κοινές λύσεις αυτών (Σωστά την έκανα:P). Στη δεύτερη είχε ένα κύκλο με εγγεγραμμένη που έβαινε στο ίδιο τόξο της επίκεντρης, ζητούσε να βρούμε πόσων μοιρών ήταν η επίκεντρη και τη βάση του τριγώνου (της επίκεντρης)*. Τη τρίτη άσκηση δεν την επέλεξα, οπότε δεν τη θυμάμαι:P

*Πώς μπορούμε να βρούμε τη βάση ενός ισοσκελές τριγώνου, όταν ξέρουμε ότι οι ίσες πλευρές του είναι 4cm και η γωνία Ο είναι 60° (δες συνημμένο).

Edit: Είμαι χαζό, είμαι χαζό. Δεν πάω καλά:crazy:

Μήπως μπορείς να μου πεις και εμένα πως λύνεται αυτή η άσκηση για να την έχω υπόψην μου άμα πέσει;;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Εμείς την Τρίτη γράφουμε γεωγραφία:)

καλα 5 μερες για γεωγραφια σας εβαλαν? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Μήπως μπορείς να μου πεις και εμένα πως λύνεται αυτή η άσκηση για να την έχω υπόψην μου άμα πέσει;;:)
Είναι πολύ απλό:)

Αφού η γωνία Ο είναι 60°, το τρίγωνο είναι ισόπλευρο, αφού 60+60+60=180°, άρα η πλευρά ΑΒ=4cm:)

(Τζάμπα έχασα το 20 μέσα από τα χέρια μου:P)

Livingthelife: Εγώ έλεγα να βάλουμε Πέμπτη (σήμερα) τη γεωγραφία και την Τρίτη τα αρχαία. Άλλα τα χαζά ήθελαν όλα τα "δύσκολα" μαζί (μαθηματικά, αρχαία):fool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
οντως κουφο ειναι, αλλα τουλαχιστον τελειωσατε... με πιεση βεβαια...
τι αλλο γραφετε αυτη την βδομαδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
οντως κουφο ειναι, αλλα τουλαχιστον τελειωσατε... με πιεση βεβαια...
τι αλλο γραφετε αυτη την βδομαδα?
Άσε:P

Μετά τη γεωγραφία, γράφουμε κείμενα την Πέμπτη και την Παρασκευή Αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
πολυ καλα, εκανα και ενα προχειρο πλανο με παραγοντες-κριτηρια, μια χαρα :) εσυ ποτε γραφεις γλωσσα?

παιδια τι γραφετε επομενο μαθημα?
εγω φυσικη την τριτη :)

Και εγω την Τριτη γραφω Φυσικη:( οποτε καταλαβαινεις οτι χρειαζεται αρκετο διαβασμα!!!Εγω γραφω Πεμπτη γλωσσα.....το μονο που με φοβιζει ειναι η γραμματικη στη Γλωσσα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Άσε:P

Μετά τη γεωγραφία, γράφουμε κείμενα την Πέμπτη και την Παρασκευή Αγγλικά.
καθισιο δηλαδη :P
εμας τα ευκολα τα εβαλαν τελευταια βδομαδα, και μαζευτηκαν 4 μαθηματα..

Και εγω την Τριτη γραφω Φυσικη:( οποτε καταλαβαινεις οτι χρειαζεται αρκετο διαβασμα!!!Εγω γραφω Πεμπτη γλωσσα.....το μονο που με φοβιζει ειναι η γραμματικη στη Γλωσσα :/
εγω σημερα καθισα εννοειται, αυριο θα βγαλω εισαγωγη και ενα κεφαλαιο, το Σαββατο 1 κεφαλαιο που ναι ολοκληρο και ενα μισο, Κυριακη ενα ακομη μισο και επαναληψη, Δευτερα εντελως καθισιο και μια ψευτοεπαναληψη κει περα να τα θυμηθω λεμε τωρα...
ανετα βγαινουν νομιζω..
για την γραμματικη που λες δεν εχεις να φοβιθεις κατι... χρονοι διαθεσεις και σχετικα ειναι στανταρ, συνθετα τα βγαζεις εκεινη την ωρα, αντωνυμιες κοιτα λιγο και θα σκισεις! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top