Η Ελλάδα μας καταρρακώνει;

lyan_14

Νεοφερμένος

Η lyan_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Παρόμοιο θέμα μπορεί να υπάρχει και αλλού, βαριέμαι όμως να ψάξω οπότε συγνώμη εκ των προτέρων αν υπάρχει ήδη...

Χθες είχα μια συζήτηση με την αδερφή μου, δευτεροετή στην Αγγλική Φιλολογία. Μιλούσαμε για τις κατευθύνσεις, και μου έλεγε ότι επέλεξε την Θεωρητική κατεύθυνση επειδή πίστευε ότι ήταν πιο εύκολο να διαβάσει κάποιος εκεί (βασικά ήταν κλασσική περίπτωση που μισεί τα μαθηματικά, τέλος πάντων). Εγώ θέλω Θετική, έτσι λοιπόν την ρώτησα "Και λοιπόν; Εγώ θέλω να το παλέψω και να κουραστώ για αυτό. Θα ξέρω ότι έχω δώσει όλο μου τον εαυτό για να περάσω στις Παννελήνιες. Εσένα δηλαδή ο σκοπός της ζωής σου είναι να περάσεις απλά σε ένα σχολείο και να ζήσεις την ζωή σου έτσι απλά; Δεν έχεις όνειρα;"
Και μου απάντησε πως, σκέφτεται με τον τρόπο που σκέφτονται οι περισσότεροι φοιτητές, δηλαδή ότι έχουν κουραστεί τόσο πολύ για να διαβάσουν για τις Πανελλήνιες, που δεν έχουν κουράγιο για τίποτα άλλο στη ζωή τους. Δεν καταλαβαίνω! Σας αρέσει αυτό το πράγμα;;;; Αυτό είναι πραγματική κοροϊδία! Έτσι μεγαλώνουμε, μαθαίνουμε να κουραζόμαστε λίγο πριν ενηλικιωθούμε και βγούμε μόνοι μας στην κοινωνία, και αυτό βολεύει τους ανωτέρους, διότι κάνουν ότι γουστάρουν κι εμείς καταρρακωμένοι από όλα αυτά, συμβιβαζόμαστε, παίρνουμε τα δάνεια που ελάχιστα χρειαζόμαστε, παίρνουμε ακριβά αυτοκίνητα που επίσης ελάχιστα χρειαζόμαστε και κάνουμε γενικώς πάρα πολλές άχρηστες σπατάλες. Και για την πολιτική; "εγώ ψηφίζω λευκό!" Δηλαδή νομίζουν πως οι ελάχιστοι που αντιδρούν θα αλλάξουν το σύστημα!
Δεν υπάρχει μαθητής παραφορτωμένος με φροντιστήρια, που να του αρέσει αυτό το πράγμα, όμως όλοι περιμένουν από τους άλλους και στο τέλος δεν αλλάζει τίποτα!! Πρέπει να πάρουμε την ευθύνη πάνω μας. Φταίμε κι εμείς που το σύστημα έχει γίνει έτσι. Ο άνθρωπος που αδιαφορεί για την κοινωνία που ζει, δεν ανήκει σε καμία κοινωνία.
Εγώ προσωπικά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να πληρώσω τα κέρατά μου και να χάνω χρόνο για τον εαυτό μου και εσωτερική σκέψη για να πάω φροντιστήρια. Δεν λέω πως αυτό θα αλλάξει κάτι, όμως κάνω κι εγώ ένα πραγματικά απειροελάχιστο βηματάκι στον τεράστιο δρόμο που όλοι πρέπει να διανύσουμε για να βελτιώσουμε το σύστημα. Δεν με νοιάζει αν πάρω κάκιστο βαθμό στο απολυτήριο. Θέλω τα λεφτά που θα ξόδευα στα φροντιστήρια να τα ξοδέψω στα πανεπιστήμια που θα πάω στο εξωτερικό.
Δεν λέω να βγούμε όλοι στους δρόμους και να κάνουμε πορείες διαμαρτυρίας, απλά να μην υποτασσόμαστε σε αυτό το σύστημα! Όσο περισσότερο το δεχόμαστε, τόσο περισσότερο θα το επιβάλλει η κυβέρνηση! Σίγουρα για αρκετά χρόνια θα υπάρχουν άνθρωποι που δεν θα περνάνε σε σχολές, όμως έχουμε ελπίδες για το μέλλον! Για τη χώρα που θα ζήσουν τα παιδιά μας, τα εγγόνια μας, κι αν δεν κάνουμε, τα ανίψια μας, ένα παιδάκι που μας βοήθησε, ένα παιδάκι που μας έβρισε, ένα οποιοδήποτε παιδάκι!
Πριν από λίγα χρόνια γνώρισα ένα παιδί 2 χρόνια μεγαλύτερο από μενα, το οποίο κυριολεκτικά μου είχε σπάσει τα νεύρα και ήθελα να το σπάσω στο ξύλο!!!! Φέτος είναι Γ' Λυκείου, έχει ΛΙΩΣΕΙ στο διάβασμα, και δεν προλαβαίνει καν να φάει από όλα τα φροντιστήρια και τα διαβάσματα! Εγώ δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ το λυπήθηκα και μου ήρθε σχεδόν να κλάψω επειδή κάποτε το μισούσα! Φανταστείτε να δείτε έτσι το παιδί σας, το ανίψι σας, οποιοδήποτε παιδί. Σας αρέσει;;

Περιμένω απόψεις ( ή και κανένα link αν το θέμα υπάρχει ήδη )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Παρόμοιο θέμα μπορεί να υπάρχει και αλλού, βαριέμαι όμως να ψάξω οπότε συγνώμη εκ των προτέρων αν υπάρχει ήδη...

Χθες είχα....Εγώ προσωπικά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να πληρώσω τα κέρατά μου και να χάνω χρόνο για τον εαυτό μου και εσωτερική σκέψη για να πάω φροντιστήρια. Δεν λέω πως αυτό θα αλλάξει κάτι, όμως κάνω κι εγώ ένα πραγματικά απειροελάχιστο βηματάκι στον τεράστιο δρόμο που όλοι πρέπει να διανύσουμε για να βελτιώσουμε το σύστημα. Δεν με νοιάζει αν πάρω κάκιστο βαθμό στο απολυτήριο. Θέλω τα λεφτά που θα ξόδευα στα φροντιστήρια να τα ξοδέψω στα πανεπιστήμια που θα πάω στο εξωτερικό.

Kαλησπέρα σου. Με το post που παραθέτεις με βάζεις σε έναν προβληματισμό, ο οποίος με έφθειρε στα πρώτα σπουδών. Προσωπικά έτυχα το 2003-2005 όπου έδινα πανελλήνιες στην δευτέρα και τρίτη λυκείου με Υπουργό τον Ευθυμίου με το ΠΑΣΟΚ και την Γιαννάκου με την ΝΔ. Έκανα δυο χρονιές φροντιστήριο σε 9 μαθήματα την χρονιά...και γενικά ξοδευτήκαμε ως οικογένεια, σε κούραση, σε χρήματα,...κ.α. Όμως πριν γραφτώ σε φροντιστήριο έτυχε να μιλήσω με έναν γείτονά μου, ο οποίος σπούδασε στο εξωτερικό. Μαζί του μπόρεσα να επικοινωνήσω με τα ξένα Πανεπιστήμια..μπας και αποφύγω την σκόπελο των πανελληνίων. Τα δίδακτρα ήταν απαγορευτικά (και για προσωπικούς λόγους δεν μπορούσα να τύχω σε εκπτώσεις διδάκτρων)...και φυσικά αναφέρομαι για Πανεπιστήμια τύπου Κέμπριτζ, Γκέτινγκεν, Γουόρικ, Λίντς, Οξφόρδη,...κ.α. πρωτοκλασσάτα άντε δευτεροκλασσάτα Βρετανικά, Γερμανικά,...κ.α.. Ως οικογένεια τα βάλαμε κάτω και είδαμε ότι θα έφευγε ένα ποσό διπλάσιο ή και τριπλάσιο από ότι θα δίναμε για φροντιστήριο...και φυσικά, οι σπουδές δεν ξέρουμε αν θα είχαν ανταποδωτικό τέλος (άμεση επαγγελματική αποκατάσταση). Για να πετύχεις την άμεση επαγγελματική αποκατάσταση στο εξωτερικό που δεν υπάρχει το μέσον πρέπει να είσαι άριστος (με διάκριση) φοιτητής, πράγμα όχι και τόσο προβλέψιμο για έναν επικείμενο αυριανό φοιτητή που έρχεται σε επαφή για πρώτη φορά με μια νέα και άγνωστη επιστήμη (σε θέμα γνώσης, φιλοσοφίας, γλώσσας, περιβάλλον σπουδών,...κ.α.). Βέβαια μην ξεχνάμε ότι όλοι οι νέοι έξω δεν πάνε Πανεπιστήμιο. Υπάρχουν δουλειές για μη πτυχιούχους (βιομηχανίες, κτηνοτροφία, επιχειρήσεις,...κ.α.), εν' ολίγοις δεν πάσχουν από το σύνδρομο του νεοέλληνα «κάθε παιδί και πτυχίο και ας είναι στόκος στα γράμματα». Έξω ξέρουν γιατί σπουδάζουν όσοι σπουδάζουν και αυτό φαίνεται στις φοιτητικές επιδόσεις (καλοί βαθμοί, ανυπαρξία αιωνίων φοιτητών,...κ.α.). Όσοι Έλληνες πάνε έξω έχουν ως όνειρο την Οξφόρδη για σπουδές... και καταλήγουν να κάνουν μόνο εκδρομή στην Οξφόρδη απέξω, αφού τελικά τους «δέχτηκε» το University of Tis Plakas. Για να περάσεις σε high level διεθνή ερευνητικά κέντρα-Πανεπιστήμια θέλει κότσια και τσέπες Χριστοφοράκου. Βέβαια ο γείτονάς μου, μου είπε ότι τότε που πήγε αυτός ήταν άλλες εποχές με άλλα κόστη (πιο φθηνά). Εδώ στα Ελληνικά που είναι και η μητρική σου γλώσσα και δυσκολεύει η επιστήμη (κρίνοντας από την αυστηρότητα διόρθωσης των γραπτών από τους καθηγητές) φαντάσου σε μια ξένη μη μητρική γλώσσα...τι «κοτσάνες» θα πετάς ας έχεις 1.000.000 proficiency,...κ.α.Τώρα τα ξένα Πανεπιστημία έχουν γίνει Κερδοσκοπικοί Οίκοι Στρατευμένης Γνώσης (ότι πληρώνεις παίρνεις) γι' αυτό και οι διαβαθμίσεις σε απλό μπάτσελορ, ...κ.α. Τώρα τυγχάνω να είμαι τελειόφοιτος Ελληνικού Πανεπιστημίου και τον Σεπτέμβριο απόφοιτος...οπότε και θα ανοίξω τα φτερά μου για κάτι επιπλέον εδώ ή στο εξωτερικό. Και με τον καθηγητή μου στο Πανεπιστήμιο (ο οποίος είναι αλλοδαπός από δυτικοευρωπαϊκή χώρα) μου είπε με την εμπειρία του και εδώ στην Ελλάδα, πως τα Ελληνικά Πανεπιστήμια έχουν ψηλότερο επίπεδο προπτυχιακών σπουδών λόγω του ενιαίου πτυχίου δηλ., π.χ. Φυσικός με καλυμμένη όλη σχεδόν την επιστήμη της φυσικής και όχι Φυσική και Μουσική, Φυσική και Βιολογία,...κ.α. τριετείς ξεκάρφωτες «εξειδικεύσεις» που ισχύουν στο εξωτερικό. Καλό είναι να χτίζουμε με ενιαία πτυχία χωρίς απόλυτες εξειδικεύσεις που να θέτους φραγμούς στην μεταπτυχιακή εξέλιξη (ακαδημαϊκά ή επαγγελματικά). Εξάλλου μην ξεχνάμε πόσες φορές θα αναθεωρήσεις απόψεις πάνω στην επιστήμη (με τι θες να ασχοληθείς π.χ. από όλη την φυσική) που αν δεν την έχεις δει εν συντομία όλη την φυσική (σαν ενιαίο σύνολο) δεν μπορείς να έχεις άποψη για την x εξειδίκευση. Και στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο έχουμε εξειδικεύσεις αλλά δεν σε περιορίζουν στην μεταπτυχιακή εξέλιξη (ακαδημαϊκά ή επαγγελματικά) εφόσον δεν αναγράφονται στο βασικό ενιαίο πτυχίο. Απλά δίνεται κάποιο πιστοποιητικό παρακολούθησης από την γραμματεία με αίτηση, σε περίπτωση που θέλεις να συνεχίσεις την εξειδίκευση και μεταπτυχιακά (ακαδημαϊκά-ερευνητικά).

Δεν ξέρω. Μπορεί να λέω και βλακείες. Υποκειμενικά μιλάω. Πάντως σαν εν γένει επιστήμονας, σου λέω ότι ύστερα από τον τόσο αγώνα, άξιζε το ταξίδι γνώσεων στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο. Δεν αντιλέγω ότι δεν υπήρξαν και στιγμές απογοήτευσης και προσωπικής πικρίας (γνωστά θέματα περί παθογενειών, καταλήψεων,...κ.α.). Υπήρξαν στιγμές που είχα χάσει τον ύπνο μου, για να περάσω μάθημα με έναν αξιοπρεπή βαθμό. Αλλά όλα στην ζωή είναι. Πέρασα και περνάω αξέχαστες στιγμές...που εύχομαι να μην τελείωναν ποτέ. Πάντως, ύστερα από επισκέψεις σε sites ξένων Τμημάτων στην επιστήμη μου (μαθηματικά) βλέπω ότι το επίπεδο προπτυχιακών γνώσεών μου αντιστοιχεί σε μεταπτυχιακό (γι' αυτό και η «αδικαιολόγητη» δυσκολία του Τμήματός μου) επίπεδο γνώσεων των αντίστοιχων ξένων Τμημάτων...λόγω πολλών μαθημάτων μου στα οποία αναγκάστηκα να ανατρέξω σε ξενόγλωσση βιβλιογραφία μεταπτυχιακών μαθημάτων στα μαθηματικά στις ΗΠΑ, Αγγλία,...κ.α. σε Πανεπιστήμια όπως ΜΙΤ, Μπέρκλεϋ,..κ.α.. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν έχουμε τις δουλειές που έχουν στο εξωτερικό όπως και δεν έχουμε και την διασύνδεση του Πανεπιστημίου με την αγορά εργασίας (προγράμματα πρακτικής εξάσκησης νέων φοιτητών ή πτυχιούχων ή μαστερούχων,...κ.α.) κάτι που είναι απολύτως σύμφωνο με τις ιδέες και τις επιταγές της Ελληνικής αριστεράς (ΚΚΕ-Σύριζα) και άσε που έχει κατακτηθεί και με αγώνες (δηλ., οι πτυχιούχοι Έλληνες των θεωρητικών, θετικών και τεχνολογικών επιστημών, να είναι άριστοι θεωρητικοί των επιστημών τους, μόνο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
μου αρεσε πολυ ετσι οπως εθεσες τις αποψεις σου!!ειμαι κουρασμενη αυτην την στιγμη απο τ διαβασμα για να αναλυσω τις αποψεις μου πανω σε αυτο το θεμα αλλα δεν γινεται να μην σου πω ΜΠΡΑΒΟ μονο και μονο γιατι ειχες το θαρρος να πεις κατι που ισως ολοι λιγο πολυ εχουμε σκεφτει...

Πάντως, ύστερα από επισκέψεις σε sites ξένων Τμημάτων στην επιστήμη μου (μαθηματικά) βλέπω ότι το επίπεδο προπτυχιακών γνώσεών μου αντιστοιχεί σε μεταπτυχιακό (γι' αυτό και η «αδικαιολόγητη» δυσκολία του Τμήματός μου) επίπεδο γνώσεων...λόγω πολλών μαθημάτων μου στα οποία αναγκάστηκα να ανατρέξω σε ξενόγλωσση βιβλιογραφία μεταπτυχιακών μαθημάτων στα μαθηματικά στις ΗΠΑ, Αγγλία,...κ.α. σε Πανεπιστήμια όπως ΜΙΤ, Μπέρκλεϋ,..κ.α..

αυτο ισχυει.εχω ακουσει και εγω οτι εχουμε πλ καλο επιπεδο στο γνωστικο πεδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
αυτο ισχυει.εχω ακουσει και εγω οτι εχουμε πλ καλο επιπεδο στο γνωστικο πεδιο
αυτό ισχύει σε όλες τις επιστήμες των Ελληνικών Πανεπιστημίων (και του Ανοιχτού)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
lyan_14

Πρώτα από όλα μην απογοητεύεσαι έτσι εύκολα. Σίγουρα έχεις δίκιο σε πολλά από όσα λες. Και συμφωνώ ότι πρέπει να αντιδράσουμε. Δέχομαι ότι φταίνε οι κυβερνήσεις, αλλά και εμείς φταίμε. Εμείς φταίμε που κάναμε τα φροντιστήρια θεούς και σαν πρόβατα κάνουμε ότι μας λένε. Συμφωνώ ότι στο σχολείο δεν γίνεται πάντα καλή δουλειά. Σίγουρα υπάρχουν άχρηστοι καθηγητές. Όμως τα φροντιστήρια μας πείσανε και εμάς και τους γονείς μας ότι τα σχολεία είναι άχρηστα. Έτσι εμείς πρώτοι φτύσαμε το σχολείο και ακόμα και τους καθηγητές που θέλουν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους και τρέχουμε στο φροντιστήριο. Μας πείσανε τα φροντιστήρια να κάνουμε τα πακέτα τους με τις 15, 28, 20 ώρες την βδομάδα. (κάποιος εδώ Β λυκείου κάνει 22 ώρες φροντιστήριο!!!). Που να μείνει μετά από αυτό χρόνος για διάβασμα και ελεύθερος χρόνος για ψυχαγωγία? Λογικό είναι το παιδί που λες να τα έχει παίξει εντελώς καθώς όλη μέρα πηγαινοφέρνει μια τσάντα με βιβλία σχολείο-σπιτι- φροντιστήριο. Και μετά από τέτοιο τρέξιμο να πρέπει να διαβάσει.
Να σου πω πως αντέδρασα εγώ στην κατάσταση αυτή: Δεν πήγα ποτέ μου φροντιστήριο ή ιδιαίτερο μέχρι και την Α λυκείου. Πάντα διάβαζα μόνος μου. Ακολουθούσα το σχολείο μου και ας μην ήταν πάντα οι καθηγητές καλοί. Συμπλήρωνα από βοηθήματα. Φέτος Β λυκείου άρχισα από το Σεπτέμβριο ιδιαίτερα στην έκθεση 1½ ώρα τη βδομάδα. Προχώρησα μόνος μου με βοηθήματα την ύλη της Β στα μαθήματα που με ενδιαφέρουν και τα τελείωσα όλα τον Ιανουάριο. Χρησιμοποιώ το σχοελίο όσο μπορώ. Ευτυχώς έχουμε και κάποιους καθηγητές καλούς. Όμως και κάποιους που δεν ήταν εμείς τους κάναμε να γίνουν καλύτεροι. Από τον Φεβρουάριο άρχισα ιδιαίτερο 2+2 ώρες μαθηματικά και φυσική για την ύλη της Γ. έτσι σκοπεύω να συνεχίσω και του χρόνου. Με 6 ώρες συνολικά μάθημα εκτός σχολέιου δεν αισθάνομαι να έχω καθόλου κουραστεί. ΚαΙ στη Γ έτσι θα έχω και χρόνο να διαβάζω αλλά θα μου μένει και ελεύθερος χρόνος και δεν θα πιέζομαι και κουράζομαι καθώς μέχρι τον Ιούλιο θα έχω βγάλει πρώτο χέρι την ύλη στα βασικά μαθήματα.
Φταίμε και εμείς που πιστέψαμε τόσο τα φροντιστήρια και όχι τον εαυτό μας. Δεν μπορούμε δηλαδή να διαβάσουμε μόνοι μας με μερικά βιβλία? Και επειδή υπάρχει ανταγωνισμός με πολύ λίγες ώρες μάθημα θα πετύχουμε το καλύτερο. Να τι θα μπορούσαμε να κάνουμε: να ζητάμε από τα φροντιστήρια πακέτα πιο λίγων ωρών. Πιστεύω ότι οι πολλές ώρες φροντιστήρια είναι καταστροφή και όχι όφελος. Θα μου πεις ποιος θα μας ακούσει? Θα δεχθούν τα φροντιστήρια να μικρύνουν τα κέρδη τους? Θα μας πιστέψουν οι συμμαθητές μας ότι όι πολλές ώρες φροντιστήρια είναι ζημιά για μας? Πόσοι έχουν εμπιστοσύνη στον εαυτό τους ότι μπορούν μόνοι τους να κάνουν πολλά? Έλα ντε!!!! Ας το κάνουμε τουλάχιστον για τον εαυτό μας όσοι το πιστεύουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Δεν υπάρχει μαθητής παραφορτωμένος με φροντιστήρια, που να του αρέσει αυτό το πράγμα, όμως όλοι περιμένουν από τους άλλους και στο τέλος δεν αλλάζει τίποτα!! Πρέπει να πάρουμε την ευθύνη πάνω μας. Φταίμε κι εμείς που το σύστημα έχει γίνει έτσι. Ο άνθρωπος που αδιαφορεί για την κοινωνία που ζει, δεν ανήκει σε καμία κοινωνία.
Δεν λέω να βγούμε όλοι στους δρόμους και να κάνουμε πορείες διαμαρτυρίας, απλά να μην υποτασσόμαστε σε αυτό το σύστημα! Όσο περισσότερο το δεχόμαστε, τόσο περισσότερο θα το επιβάλλει η κυβέρνηση! Σίγουρα για αρκετά χρόνια θα υπάρχουν άνθρωποι που δεν θα περνάνε σε σχολές, όμως έχουμε ελπίδες για το μέλλον! Για τη χώρα που θα ζήσουν τα παιδιά μας, τα εγγόνια μας, κι αν δεν κάνουμε, τα ανίψια μας, ένα παιδάκι που μας βοήθησε, ένα παιδάκι που μας έβρισε, ένα οποιοδήποτε παιδάκι!
Δεν εχεις και αδικο ολοι οσοι λιωνουν στα φροντιστηρια γκρινιαζουν επειδη τους φορτωνουν....εγω οταν το ακουω τους λεω αφου εχεις τοσο μεγαλο προβλημα σηκω φυγε....συχνα νευριαζουν επειδη ξερουν οτι κανω μονο ενα μαθημα στο φροντιστηριο και η απαντηση τους ειναι παντα <<Εσυ τι μιλας , δεν ξερεις >> .... τεσπα σε αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο....γιατι να μην γινοταν να σταματουσαν ολοι οι μαθητες τα φροντιστηρια και να πηγαινανε να γραψουνε με οτι τους προσφερει το σχολειο...νομιζω το αποτελεσμα θα ταν οσοι προσπαθουν και ειναι εξυπνοι να περνανε.....μπορει να μην εγραφαν καλα αλλα τμετα θα επεφταν οι βασεις οποτε ολοι θα περνουσαν καπου ..... δυστυχως ομως τα φροντιστηρια εχουν μπει τοσο καλα στην ζωη μας που κανεις γονιος δεν θα ελεγε οτι εγω δεν θα παω το παιδι μου στο φροντιστηριο....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
To πρόβλημα mariza δεν είναι τα φροντιστήρια, τα οποία αποτελούν και θέσεις εργασίας των πτυχιούχων θετικών επιστημών στην Ελλάδα μόνο(!) παγκοσμίως (ίσως και σε καμία τριτοκοσμική χώρα) αφού η χώρα μας δεν δημιουργεί ανανεώσιμους εργασιακούς πόρους για να στελεχωθούν με νέο δυναμικό υψηλής γνώσης, αλλά το πρόβλημα είναι ο Έλληνας γονιός. Όλοι οι Έλληνες γονείς θέλουν το παιδί τους με ένα χαρτί, ας είναι και χαρτί τουαλέτας αρκεί να έχει κρατική στρογγυλή σφραγίδα. Αυτό δεν συμβαίνει πουθενά στον «ανεπτυγμένο» κόσμο. Προφανώς με τα υπαρξιακά κόμπλεξ που έχουμε σαν λαός , εύλογη συνέπεια είναι και αυτό το θέμα της πτυχιομανίας (πάσης φύσεως πτυχία και χαρτοβασίλειο). Οι δυτικοευρωπαίοι γονείς απογαλακτίζουν πιο απότομα τα παιδιά τους νωρίς χωρίς πολλές κουβέντες (ή γράμματα ή δουλειά) και φυσικά δεν πληρώνουν τα σπασμένα. Επίσης, σε περίπτωση που ο ώριμος γιός ή η ώριμη κόρη δεν θέλουν τα γράμματα και έχουν το θάρρος της γνώμης να το μαρτυρήσουν, πάνε κατευθείαν να βρουν δουλειά ή να δουλέψουν στην οικογενειακή επιχείρηση (αν υπάρχει), συνεισφέροντας οικονομικά όσο μπορούν στο οικογενειακό ταμείο πέραν του ότι γίνονται και εν μέρει οικονομικά ανεξάρτητοι. Το βουτυρομπεμπεδιλίκι μέχρι τα 30 χρόνια, μόνο στην χώρα μας υπάρχει (φέρε μπαμπά λεφτά για τσιγάρο και κάρτα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Νομιζω αν επαυαν να υπαρχουν τα φροντιστηρια και γινοντουσαν και καποιες αλλαγες στο χωρο του σχολειου δηλαδη αιθουσες οχι των 30 ατομων αλλα των 15 τοτε θα υπηρχαν και θεσεις για τους εκπαιδευτικους που δουλευουν σε φροντιστηρια αλλα αυτο μαλλον ειναι πολυ δυσκολο γιατι θα χρειαστουν και υποδομες αρα χρηματα τα οποια κανεις δεν θα ειναι διατεθημενος να δωσει...
Ναι ισως το προβλημα να το εχουν οι γονεις γιατι θεωρουν οτι αν δεν εχεις καποιο χαρτι δεν μπορεις να πας μπροστα να βρεις δουλεια αλλα δεν εχουν και αδικο...δεν συμφωνεις???? το θεμα ειναι να αλλαξουν αποψη στο τροπο που βοηθανε να παρουν τα παιδια τους αυτο το χαρτι (φροντιστηρια)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Έχουν πολύ άδικο. Το Πανεπιστήμιο είναι πολυτέλεια σπουδών στο εξωτερικό και πάνε όσοι μπορούν, θέλουν, έχουν όρεξη και μπορούν να το τελειώσουν...και με διάκριση. Στην Ελλάδα, αντιθέτως το Πανεπιστήμιο έγινε υποχρεωτική εκπαίδευση 3ης βαθμίδας (όπως η δευτεροβάθμια) ή μάλλον κοινωνική ανάγκη (και όχι κοινωνικό αγαθό που είναι πραγματικά), οπότε και μπαίνουν κουτσοί-στραβοί στον Αγ.Παντελεήμωνα (μεταφορικά, ακατάλληλοι μαθητές για φοιτητές ή φοιτητές με χρυσοπληωμένες ενέσεις να πάρουν ένα πτυχίο του πωπού σε απροσδιόριστο χρόνο). Και μετά μας φταίνε οι ποιότητες σπουδών, το επίπεδο γνώσεων των φοιτητών που είναι για τα μπάζα (έτσι μας λένε οι καθηγητές μας στο Πανεπιστήμιο)...κτλ. Ένα 30% των εισακτέων σε κάθε σχολή έχει επαφή με τις Πανεπιστ.σπουδές σε όλα τα έτη σπουδών στην Ελλάδα. Για ποιους φοιτητές μιλάτε; Στο εξωτερικό υπάρχει και η μη-πτυχιούχα δουλειά με στήριξη της κοινωνίας και του κράτους. Να, οι επιχορηγήσεις στην νεανική επιχειρηματικότητα (σουηδικό μοντέλο ανάπτυξης). Στην χώρα μας; Έξω όταν λένε δουλειά λένε δουλειά πραγματική, κάτι που λείπει από την χώρα μας. Στην χώρα μας, χορτάσαμε με τα λόγια, τις τηλεοπτικές κόντρες των Τράγκηδων,...κ.α. χαφιέδων και τις εκλογές 365,25 μέρες. Στο εξωτερικό η δουλειά είναι δουλειά σε επιχειρήσεις, σε βιομηχανίες, σε κτήματα,...κ.α σαν εργάτης ή υπάλληλος ή αγρότης συν ότι παρακολουθείς και σεμινάρια επιμόρφωσης κρατικής επιχορήγησης, για να γίνεις «εξειδικευμένος» εργάτης ή υπάλληλος ή αγρότης και όχι να παραμείνεις ανειδίκευτος εν 21ο αιώνα, εφόσον δεν πήγες Πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ (Τεχνικά Σχολεία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
1. θα σπουδασεις στο εξωτερικο, οποτε λογικο να μην κανεις φροντιστηριο, καλυτερα να κανεις κανενα τσατ με αγγλους και κανα ιδιαιτερο στα αγγλικα για να συννενοησαι.
2. Οσο και να γκρινιαξεις, δεν προκειται να γινει τιποτα,ολοι σπουδαζουν, και για να σπουδασεις πρεπει να πας φροντηστιριο. Δεν θα ντρεποσουνα εσει να σε ρωτουσαν ολοι, τι σπουδασες; κι εσυ να λες τπτ!
3. Οι πιο πολλοι εξυπνοι ανθρωποι δεν εχουνε κανενα καλο χαρτι, και δεν νοιαζει καθολου αυτο την κυβερνηση, αφου δεν θελει εξυπνους ανθρωπους να εχουν ισχυρες θεσεις.

Τωρα θα με πεις, ποιος θεωρειτε εξυπνος;
Εγω δεν θεωρω τον εαυτο μου εξυπνο, αλλα λιγο πιο εξυπνο απο το μεσο ορο. Στην ταξη μου δεν θεωρω οτι ειναι ΚΑΝΕΝΑΣ εξυπνος. Και οχι, οσοι παιρνουν 20 δεν ειναι εξυπνοι (τις πιο πολλες φορες) γιατι θα καταλαβαιναν οτι δεν εχει σημασια ο βαθμος για να αποδειχτει η εξυπναδα τους, και στο κατω κατω, τα βιβλια μαθαινουν στα παιδια να ειναι ολοι ιδιοι και να μεγαλωνουν σαν βοδια.
Τεσπα, οσο τα παιδια συνεχιζουν να μεγαλωνουν με αυτα τα βιβλια, και οι γονεις να δεχονται το συστημα αυτο, ετσι θα συνεχιστει, τα παιδια θα γινουν γονεις, θα δεχτουν τις μλκιες και θα στειλουν τα παιδια τους εκει για να ΄μορφωθουν'. Γιατι δεν αλλαζει τπτ, ενω υπαρχουν πολλοι που διαμαρτυρονται; Πρεπει να καταλαβεις οτι ζουμε σε μια φασιστικη και σκοτεινη εποχη, οπως στο μεσσαιωνα. Τωρα εχουμε βγαλει τα δικαιωματα του ανθρωπου και ταχα, αλλα τι διαφορα εχει; Στο μεσσαιωνα, σε βασανιζαν μερικες μερες και σε σκοτωναν στο τελος αμα εναντιωνωσουν στο κρατος. Τωρα; Σε κλεινουν σε 5 τμ κελι για ολη την ζωη σου. Η διαφορα; Ψυχικη βια αντι για σωματικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Μα το λες μονος σου αφου στην ελλαδα αν δεν εχεις πτυχιο δεν σε περνουν πουθενα δεν ειναι λογικο να θελουν να βοηθησουν το παιδι τους να περασει σε ενα πανεπηστημιο?????????? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Είδες και με αυτό (όλοι στα Πανεπιστήμια ή ΤΕΙ) να υπάρχουν δουλειές; Οι δουλειές κλείνουν και θα κλείνουν. Έχει πέσει κατάρα στην χώρα μας να μην ορθοποδεί τίποτα τίμιο παρά μόνο η συντήρηση του παρακράτους με την συνεισφορά όλων μας (π.χ. εξοντωντική φορολογία = άρμεγμα). Στο προηγούμενο post μου mariza, ανέφερα τι εννοούμε όταν λέμε δουλειά ή εργασία με βάση την λογική (εξωτερικό). Στην χώρα μας τι βλέπεις; Ποιος "τρελός" θα επενδύσει στην χώρα μας για δημιουργία θέσεων εργασίας πτυχιούχων και μη πτυχιούχων όταν 1.000 μέρες τον χρόνο έχουμε γραφειοκρατία και ένα σάπιο κομματικό κράτος (παθογονικό συνδικαλισμό με φθορές στην εργασία, απαίσιους πολιτικούς, ...κ.α.);

Προς το παρόν έχουν παγώσει όλες οι προκυρήξεις του ΑΣΕΠ και είμαι ξεκρέμαστος εργασιακά σαν εν γένει πτυχιούχος ως προς το δημόσιο. Που θα βρώ δουλειά; ε; Σκέφτομαι την μετανάστευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
1) Δεν γινετε να παμε ολοι στο εξωτερικο νομιζω οτι εχουμε πολλα καλα πανεπηστημια!!!!!!!!! χεχε
2)Ναι μα γινετε αν θελουμε να σταματησουμε τα φροντηστηρια το θεμα ειναι οτι ολοι φοβουνται μην μεινουν απεξω....
3)Εννοω οτι οι μαθητες που πραγματικα ειναι εξυπνοι θα περασουν αυτο συμβεβει και τωρα!!!! Αν καποιος δεν ειναι εξυπνος οσες ωρες και α κανει φροντηστηριο δεν προκειται να περασει......
(τετοια ωρα δεν αντεχω να τα αναλυσω και ισως να μην καταλαβετε τιποτα) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lyan_14

Νεοφερμένος

Η lyan_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
2. Οσο και να γκρινιαξεις, δεν προκειται να γινει τιποτα,ολοι σπουδαζουν, και για να σπουδασεις πρεπει να πας φροντηστιριο. Δεν θα ντρεποσουνα εσει να σε ρωτουσαν ολοι, τι σπουδασες; κι εσυ να λες τπτ!

Γιατί να ντρέπομαι; Που δεν υποτάχθηκα στους άδικους νόμους της χώρας; Και δεν κατάλαβα, εσύ δεν έχεις ακούσει για παιδιά που γράφουν καλά στις Πανελλήνιες χωρίς φροντιστήρια; Αυτόι κουράστηκαν από μόνοι τους και είναι ακόμα πιο περήφανοι γι' αυτό που κατάφεραν...Και δεν μιλάω για σχολές που έχουν βάση το 13...φίλη μου πριν από λίγα χρόνια έγραψε 19 και κάτι μέσο όρο χωρίς φροντιστήρια.

nPb, εμένα δεν με απασχολεί κάποια επιστήμη. Αρχικά θα ήθελα να σπουδάσω μουσικολογία :P και μετά βλέπουμε...Απλά όπως λες και μόνος σου, στο εξωτερικό θα βρω πολύ πιο εύκολα δουλειά με ένα απλό πτυχίο απ' ότι εδώ. Δεν με ενδιαφέρει και τόσο το οικονομικό θέμα, αλλά πιο πολύ το γεγονός ότι για 1 μιση χρόνο θα έχω ξεσκιστεί στο διάβασμα, θα πάω να γράψω Πανελλήνιες και σε λίγο καιρό θα έχω ξεχάσει την πλειοψηφία την ύλης. Αντίθετα, σε όποια σχολή και να πάω, η γνώσεις θα μου μείνουν. Και επιπλέον θα μου ΑΡΕΣΕΙ να διαβάζω εκεί, καθώς εγώ θα έχω επιλέξει την σχολή που θα πάω...

Τέλος πάντων, εγώ πιο πολύ ήθελα να πω πως οι ανώτεροι έχουν δημουργήσει αυτό το σύστημα για να μας καταρρακώνουν και να μας γκρεμίζουν τα όνειρα, έτσι ώστε εμείς να μην αντιδράμε στις παρανομίες τους. Όμως θα έπρεπε να αντιδράσουμε ρε παιδιά...υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα παιδιών που καταφέρνουν να γράψουν καλά στις Πανελλήνιες χωρίς φροντιστήρια, άντε με λίγες ώρες όπως είπε και ο Zeus. Εμείς παραπονιόμαστε, όμως ΕΜΕΙΣ και κάποιοι ξεροκέφαλοι γονείς φταίνε, που αφήνουμε εδώ και τόσες δεκαετίες να μας καταστρέφουν οικονομικά και ψυχολογικά με αυτόν τον τρόπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
nPb, εμένα δεν με απασχολεί κάποια επιστήμη. Αρχικά θα ήθελα να σπουδάσω μουσικολογία :P και μετά βλέπουμε...Απλά όπως λες και μόνος σου, στο εξωτερικό θα βρω πολύ πιο εύκολα δουλειά με ένα απλό πτυχίο απ' ότι εδώ. Δεν με ενδιαφέρει και τόσο το οικονομικό θέμα, αλλά πιο πολύ το γεγονός ότι για 1 μιση χρόνο θα έχω ξεσκιστεί στο διάβασμα, θα πάω να γράψω Πανελλήνιες και σε λίγο καιρό θα έχω ξεχάσει την πλειοψηφία την ύλης. Αντίθετα, σε όποια σχολή και να πάω, η γνώσεις θα μου μείνουν. Και επιπλέον θα μου ΑΡΕΣΕΙ να διαβάζω εκεί, καθώς εγώ θα έχω επιλέξει την σχολή που θα πάω...

Τέλος πάντων, εγώ πιο πολύ ήθελα να πω πως οι ανώτεροι έχουν δημουργήσει αυτό το σύστημα για να μας καταρρακώνουν και να μας γκρεμίζουν τα όνειρα, έτσι ώστε εμείς να μην αντιδράμε στις παρανομίες τους. Όμως θα έπρεπε να αντιδράσουμε ρε παιδιά...υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα παιδιών που καταφέρνουν να γράψουν καλά στις Πανελλήνιες χωρίς φροντιστήρια, άντε με λίγες ώρες όπως είπε και ο Zeus. Εμείς παραπονιόμαστε, όμως ΕΜΕΙΣ και κάποιοι ξεροκέφαλοι γονείς φταίνε, που αφήνουμε εδώ και τόσες δεκαετίες να μας καταστρέφουν οικονομικά και ψυχολογικά με αυτόν τον τρόπο...

Καλά μην είσαι τόσο απόλυτη ότι έξω είναι ουάου οι κοινωνίες σε επιστήμες,...κ.α. :) Υπάρχει απλά κάτι καλύτερο σε χρηματοδότηση, αγορά εργασίας (δεν ξέρω για την παρούσα φάση), δομές και οργάνωση. Πάντως, στο τέλος θα βάλουμε και εμείς οι των Ελληνικών Πανεπιστημίων τα κλάματα, που χαραμιστήκαμε τόσα χρόνια στην Ελλάδα και δεν φύγαμε να κάνουμε την τρέλα μας στο εξωτερικό...:D :D :clapup: Μαζόχες ήμασταν και με δυο χρόνια πανελλήνιες; (αν και νομίζω ότι δεν με πήραν και τα χρόνια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lyan_14

Νεοφερμένος

Η lyan_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Καλά μην είσαι τόσο απόλυτη ότι έξω είναι ουάου οι κοινωνίες σε επιστήμες,...κ.α. :)

Όχι βρε, απλά είπα πως όσον αφορά την οργάνωση και την όρεξη για μάθηση στο εξωτερικό είναι πολύ καλύτερα από ότι εδώ...Εγώ θέλω να φύγω για να μην με καταστρέψουν ψυχολογικά όσο είμαι μικρή ακόμα και έχω όνειρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top