Βοήθεια σε μια μαμά

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους διότι από τον καθένα ξεχωριστά λαμβάνω διαφορετικά μηνύματα που με βοηθουν στην συμπεριφορά μου απέναντι στην κόρη μου. Καταρχήν η μετάβαση απο το Δημοτικό στο Γυμνάσιο επέφερε και αλλαγές συμπεριφοράς (νέες παρέες, νευράκια κ.α.). Ολοι βέβαια τα έχουμε περάσει (ποτέ δεν ξεχνώ τα δικά μου). Θέλω όμως πραγματικά να την βοηθήσω γνωριζοντας πράγματα που εκεινη δεν ξέρει και ορισμένοι από εσάς αφού βρίσκεστε ακόμα σε νεαρή ηλικία.
Πιστεύω οτι οι βάσεις ξεκινούν από το Γυμνάσιο, αν δεν τις εχεις στο Λύκειο την έβαψες. Αγχώνομαι μονο γι αυτο, να έχει σωστές βάσεις ώστε να μπορει να προχωρήσει. Λόγω του οτι δουλεύω, έχω κι άλλο παιδί δεν μπορώ να κάνω την ''καθηγήτρια'' ούτε και θέλω, ούτε και μπορώ. Ετσι δεν μπορώ να την τσεκάρω σε καθημερινή βάση. Την βοηθάω μονο σε διαγωνίσματα.
Κυρίως ομως αγχώνομαι ακούγοντας άλλες μαμάδες που μου λένε πως τα παιδιά τους διαβάζουν ατελείωτες ώρες για να φτάσουν να βγάλουν 18,5 ή 19. Ετσι απορώ πώς το δικό μου παιδί μέσα σε μία ώρα τελειώνει όλα τα μαθήματα, μήπως διαβάζει επιφανειακά; Επιπλέον αυτο που με ''πρίζωσε'' ηταν το οτι με κάλεσε η φιλολογος που τους κάνει νεοελλ. κειμενα και μου ανέφερε ότι έχει περισσότερες απαιτησεις απο εκείνη (ξερω οτι σε αυτο το μάθημα κάνουν ανάλυση κειμένων, ερωτήσεις και γραμματική). Στο α τρίμηνο της έβαλε 18. Δεν μπορώ να καταλάβω τι περισσοτερο περιμένει γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθει μετο συγκεκριμένο μάθημα.
Θα με ευχαριστούσε ιδιαιτέρως αν προτείνατε κάποια λογοτεχνικά βιβλία που έχετε διαβάσει (εκτός από βαμπίρια και δράκους) ώστε με τη σειρά μου να τα προτείνω στην κορη μου. Από τότε που βγήκε η ΣΕΛΗΝΗ έχει φάει κόλλημα με τα δρακουλιάρικα.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κοιτάξτε κυρία Λένια, πλέον οι βαθμοί όπως έχω παρατηρήσει από γνωστούς μπαίνουν πολύ παράδοξα κατ' εμέ. Πρώτο τρίμηνο και βγάζουν 19 και 12 π.χ. και είναι άξιο απορίας το κατά πόσο οι βαθμοί αυτοί ενθαρρύνουν το παιδί και τι άτομα θέλει η παιδεία μας (δεν θα το αναλύσω, θα βγούμε εκτός θέματος). Τέλος όλες η μητέρες θα πουν ότι τα παιδιά τους διαβάζουν 10 ώρες. Να μην πιστεύετε καμία.

Αυτό που πρέπει να αποκτήσει και κρατήσει το παιδί σας δεν είναι το πολύωρο ακαταλαβίστικο διάβασμα, αλλά ένα συγκροτημένο σύστημα-πρόγραμμα. Επίσης η παράδοση είναι πολύ σημαντική ώστε να κρατήσει σωστά το μυαλό της τις έννοιες των μαθημάτων και με το διάβασμα στο σπίτι να τις καλύψει. Παρ' όλα αυτά δεν χρειάζεται να κουραστεί το κορίτσι από τώρα. Ας κουραστεί από το Λύκειο όπου και θα χρειαστεί να το κάνει.

Θα σας πω και ένα παράδειγμα από τον εαυτό μου που διάβαζα περισσότερο στην Α' Γυμνασίου από ότι στην Γ'. Αυτό έγινε γιατί πρώτον με ήξεραν οι καθηγητές και τους ήξερα ως προς τις απαιτήσεις, δεύτερον γιατί ήξερα το σύστημα εξέτασης είτε στα διαγωνίσματα είτε στις εξετάσεις και τρίτον γιατί ήξερα τι έπρεπε να διαβάσω και τι όχι με βάση τα προηγούμενα. Με λίγα λόγια η εμπειρία που απέκτησα τον πρώτο χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LENIAGEOR

Νεοφερμένος

Η ΖΟΥΖΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Chroni νομίζω ότι έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά την εμπειρία των τάξεων. Ολα ειναι θέμα οργάνωσης. Δυστυχώς η Ζούζη μου είναι αλλού γι αλλού. Ελπίζω με τον καιρό να καταφέρει να βρει ένα δικό της σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
1)Καποιες βασεις ξεκινουν απο το Γυμνασιο οντως.Αν δεν εχει αποκλεισει την Θεωρητικη Κατευθυνση δεν πρεπει να αφησει κανενα κενο στα Αρχαια αλλιως τα πραγματα ειναι δυσκολα μετα.

2)Θα επρεπε να χαιρεστε που το παιδι σας δεν χανει ολη του τη μερα διαβαζοντας για το σχολειο.Τα παιρνει ευκολα, ειναι απλο.Τα αλλα παιδια διαβαζουν περισσοτερο γιατι δεν ειναι τοσο "προικισμενα".Αλλωστε αν διαβαζε απο τωρα 4-5 ωρες καθως περνανε οι ταξεις τι θα κανει, θα καταργησει τον υπνο;

3)Περισσοτερες απαιτησεις στη γλωσσα των καθηγητων και με τα αυτα τα δεδομενα σημαινει οτι η κορη σας τα παει καλα αλλα επειδη ειναι αριστη περιμενουν το κατι παραπανω.Θα σας συμβουλευα ομως να δωσετε λιγη βαση στο σπιτι σε αυτο το μαθημα(να την εξεταζετε πιο συχνα για καποιο διαστημα) για να βεβαιωθειτε οτι οντως προσπαθει οσο πρεπει, γιατι αυτο μαθημα ειναι πολυ σημαντικο και για τις Πανελλαδικες.

4)Ειναι καλο που κολλησε με ενα βιβλιο(εστω κι αυτο ειναι ενα της Meyer).To δυσκολο συνηθως ειναι να δωσουμε στα παιδια το εναυσμα να αρχισουν το διαβασμα.Πηγαινετε μαζι σε ενα βιβλιοπωλειο και αφηστε τη για αρχη να διαλεξει οποιο θελει(μπορειτε να την καθογησετε βεβαια).Ετσι θα μπει το νερο στο αυλακι και θα διαβαζει και πιο "ποιοτικα".Ας συνεχισει να διαβαζει που και που και βιβλια τυπου twillight.Το παν ειναι η ποικιλια.Εχω διαβασει πανω απο 400 βιβλια και μπορω να πω πως ολα εχουν κατι να προσφερουν.Για να μην αναφερθω στα τεραστια οφελη στην Εκθεση που εχω αποκομοισει.


EDIT:Αυτο που ειπε ο Χρονης για τις μαναδες ειναι τεραστια αληθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μπορεί να ξεκινήσει με παιδική/εφηβική ελληνική λογοτεχνία. Αν έχετε στο σχολείο βιβλιοθήκη σίγουρα θα βρει Σαρή, Πέτροβις-Ανδρουτσοπούλου, Ψαραύτη,Μάστορη και πόσους άλλους συγγραφείς. Ρωτήστε και σε βιβλιοπωλεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LENIAGEOR

Νεοφερμένος

Η ΖΟΥΖΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Σήμερα το πρωί πήγαμε στον ''Ιανό" (βιβλιοπωλείο). Εσκασα 100 ευρώ γενικώς σε βιβλία δικά της και μου ήρθε συνάμενη κουνάμενη με έναν Λυκάνθρωπο. Εκεί τρελάθηκα και ενώ δεν ήταν θέμα χρημάτων (οχι ότι ήταν και φτηνό) της είπα ότι δεν θα της το πάρω. Χρησιμοποίησα έναν πλάγιο τρόπο (δεν ξέρω αν έκανα καλά). Είπα οτι θέλω να διαβάσω εγώ ένα βιβλίο που ειχα δει από καιρό "Το Βιολί του Αουσβιτς" και ότι δεν ειχα άλλα χρήματα. Ετσι πήραμε αυτό. Μόλις μπήκαμε στο σπίτι βούτηξε το βιβλίο και εξαφανίστηκε. Ούτε το εξώφυλλο δεν πρόλαβα να δω και γυρίζοντας μου λέει "Πρώτα θα το διαβάσω εγώ και μετά εσύ". Οπως το έκοψα ένα δίωρο χρειάζεται!
-----------------------------------------
Η Σαρή είναι από τις αγαπημένες μου. Δεν νομιζω οτι στο σχολείο τους έχουν Βιβλιοθήκη. Επειδή διαβάζει πολύ και τα βιβλία έχουν πάνω από 15 ευρώ δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να αγοράζουμε πολύ συχνά καθώς για να καταλάβετε η ΣΕΛΗΝΗ ηταν θέμα τριών ωρών (την έχει διαβάσω ίσα με 10 φορές). Γράφτηκε λοιπον στην βιβλιοθήκη της περιοχης μας αλλά δεν έχει πραγματικά τιποτα το ενδιαφέρον για την ηλικία της. Περισσότερο για μεγαλύτερες ηλικίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Εμενα μου φαινεται οτι εχει μπει σε καλο δρομο.Καλα κανατε και της το φερατε πλαγιως.Ειναι ο ιδανικος τροπος.

Στη συζητηση για τους Ελληνες συγγραφεις δεν μπορω να συμμετεχω, ποτε δεν τους χωνευα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Σήμερα το πρωί πήγαμε στον ''Ιανό" (βιβλιοπωλείο). Εσκασα 100 ευρώ γενικώς σε βιβλία δικά της και μου ήρθε συνάμενη κουνάμενη με έναν Λυκάνθρωπο. Εκεί τρελάθηκα και ενώ δεν ήταν θέμα χρημάτων (οχι ότι ήταν και φτηνό) της είπα ότι δεν θα της το πάρω. Χρησιμοποίησα έναν πλάγιο τρόπο (δεν ξέρω αν έκανα καλά). Είπα οτι θέλω να διαβάσω εγώ ένα βιβλίο που ειχα δει από καιρό "Το Βιολί του Αουσβιτς" και ότι δεν ειχα άλλα χρήματα. Ετσι πήραμε αυτό. Μόλις μπήκαμε στο σπίτι βούτηξε το βιβλίο και εξαφανίστηκε. Ούτε το εξώφυλλο δεν πρόλαβα να δω και γυρίζοντας μου λέει "Πρώτα θα το διαβάσω εγώ και μετά εσύ". Οπως το έκοψα ένα δίωρο χρειάζεται!
-----------------------------------------
Η Σαρή είναι από τις αγαπημένες μου. Δεν νομιζω οτι στο σχολείο τους έχουν Βιβλιοθήκη. Επειδή διαβάζει πολύ και τα βιβλία έχουν πάνω από 15 ευρώ δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να αγοράζουμε πολύ συχνά καθώς για να καταλάβετε η ΣΕΛΗΝΗ ηταν θέμα τριών ωρών (την έχει διαβάσω ίσα με 10 φορές). Γράφτηκε λοιπον στην βιβλιοθήκη της περιοχης μας αλλά δεν έχει πραγματικά τιποτα το ενδιαφέρον για την ηλικία της. Περισσότερο για μεγαλύτερες ηλικίες.

Η Σαρη ειναι η αγαπημενη μου συγγραφεας ολων των εποχων, ισως μετα τη Λιλη Ζωγραφου. Βεβαια δεν προτεινω Ζωγραφου σε παιδι πρωτης γυμνασιου. :P
Σαρη διαβασα πρωτη φορα 9 χρονων, και ηταν αυτο το συγκεκριμενο βιβλιο που με ιντριγκαρε να διαβασω και ολα τα υπολοιπα δικα της. Επισης η δασκαλα μας εκανε μια λιστα με τα βιβλια που δανειζοταν ο καθενας απο τη βιβλιοθηκη του σχολειου, και οποιος επαιρνε πιο πολλα μεσα σε μια βδομαδα θα επαιρνε ενα αστερακι(και καλα, βλακειες:P). Ομως υπηρχε ετσι ανταγωνισμος μεταξυ μας και μανι μανι διαβαζαμε ο καθενας 1 με 2 βιβλια τη βδομαδα.

Αν εχετε καποια γνωστη/φιλη που να ειναι μαμα συμμαθητη/τριας της κορης σας, καντε συμφωνια για ενα στησιμο τετοιου ανταγωνισμου. Θυμαμαι οταν μου ελεγε η μανα μου "α η Νεφελη διαβαζει αυτο το βιβλιο μου ειπε η μαμα της" ηθελα να παω να το διαβασω κι εγω.

Η Σαρη ειναι πολυ καλη επιλογη για ξεκινημα. Το "ο θησαυρος της βαγιας" πιστευω ειναι το ιδανικο για να ξεκινησει. Δοκιμαστε το και πειτε μας αποτελεσματα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καταρχάς οι ανησυχίες σας είναι βάσιμες. Όντως οι σωστές βάσεις μπαίνουν από το γυμνάσιο όπου το παιδί μαθαίνει να διαβάζει συστηματικά. Επίσης να έχετε υπόψη ότι πάντα το παιδί ρέπει προς τη λούφα. Εδώ είναι το κρίσιμο σημείο καθώς οι βαθμοί και οι ώρες μελέτης δε δείχνουν τις πραγματικές δυνατότητες του μαθητή.

Τα έξυπνα παιδιά έχουν την τάση να διαβάζουν επιφανειακά, να μαθαίνουν το μάθημα της ημέρας αλλά δεν τα εμπεδώνουν εις βάθος χρόνου. Μάλλον αυτό κάνει η κόρη σας.
Καλό θα ήταν να μη στηριχτείτε στους καθηγητές και στα λεγόμενά τους. Αντίθετα να βάλετε την κόρη σας να διαβάζει τα μαθήματα της και να σημειώνει σε ένα χαρτί τις απορίες της. Στο τέλος της μέρας, αν έχετε χρόνο και διάθεση, να διαθέτετε μια ώρα ώστε να την ελέγχετε και να της λύνετε τις απορίες εν είδει παιχνιδιού. Έτσι θα γνωρίζετε ότι έχει όντως βάσεις και αργότερα στις μεγαλύτερες τάξεις, έχοντας μάθει να δουλεύει σωστά, θα είναι πλέον αυτοδύναμη.

Όσο για τα βιβλία με τα ερωτευμένα βαμπίρια μην κάνετε το λάθος να της τα πάρετε δια της βίας. Έτσι η μικρή θα αντιπαθήσει το διάβασμα.Αντίθετα προσφέρετέ της ως δώρο και άλλα βιβλία. Κάποια στιγμή θα τα διαβάσει. Η τηλεόραση είναι ένα θέμα. Θα μπορούσατε να επιστρατεύσετε τη διπλωματία σας και να την ενθαρύνετε να κάνει κάποια δραστηριότητα.

Γενικά καλύτερα να κάνετε διάλογο και να είστε σαφής μαζι της ότι επιθυμείτε να έχει βάσεις, αν κάποια φορά δε γράψει καλά, δεν έγινε και η συντέλεια του κόσμου αλλά θα πρέπει να είναι συνεπής στις υποχρεώσεις της βάσει των δυνατοτήτων της.
Κλείνοντας μην ακούτε τις άλλες μητέρες γιατί συνήθως μεγαλοποιούν το κάθε τι σχετικά με τα παιδιά τους.

Συμπληρώνω ότι η ιδέα της βιβλιοθήλης είναι εξαιρετική. Δε χρειάζεται να γράφουν την ηλικία της τα βιβλία για να είναι κατάλληλα. Ενδεικτικά συστήνονται όλα του Βέρν, με και χωρίς οικογένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Καταρχάς οι ανησυχίες σας είναι βάσιμες. Όντως οι σωστές βάσεις μπαίνουν από το γυμνάσιο όπου το παιδί μαθαίνει να διαβάζει συστηματικά. Επίσης να έχετε υπόψη ότι πάντα το παιδί ρέπει προς τη λούφα. Εδώ είναι το κρίσιμο σημείο καθώς οι βαθμοί και οι ώρες μελέτης δε δείχνουν τις πραγματικές δυνατότητες του μαθητή.
Τα έξυπνα παιδιά έχουν την τάση να διαβάζουν επιφανειακά, να μαθαίνουν το μάθημα της ημέρας αλλά δεν τα εμπεδώνουν εις βάθος χρόνου. Μάλλον αυτό κάνει η κόρη σας.
Καλό θα ήταν να μη στηριχτείτε στους καθηγητές και στα λεγόμενά τους. Αντίθετα να βάλετε την κόρη σας να διαβάζει τα μαθήματα της και να σημειώνει σε ένα χαρτί τις απορίες της. Στο τέλος της μέρας, αν έχετε χρόνο και διάθεση, να διαθέτετε μια ώρα ώστε να την ελέγχετε και να της λύνετε τις απορίες εν είδει παιχνιδιού. Έτσι θα γνωρίζετε ότι έχει όντως βάσεις και αργότερα στις μεγαλύτερες τάξεις, έχοντας μάθει να δουλεύει σωστά, θα είναι πλέον αυτοδύναμη.
Όσο για τα βιβλία με τα ερωτευμένα βαμπίρια μην κάνετε το λάθος να της τα πάρετε δια της βίας. Έτσι η μικρή θα αντιπαθήσει το διάβασμα.Αντίθετα προσφέρετέ της ως δώρο και άλλα βιβλία. Κάποια στιγμή θα τα διαβάσει. Η τηλεόραση είναι ένα θέμα. Θα μπορούσατε να επιστρατεύσετε τη διπλωματία σας και να την ενθαρύνετε να κάνει κάποια δραστηριότητα.
Γενικά καλύτερα να κάνετε διάλογο και να είστε σαφής μαζι της ότι επιθυμείτε να έχει βάσεις, αν κάποια φορά δε γράψει καλά, δεν έγινε και η συντέλεια του κόσμου αλλά θα πρέπει να είναι συνεπής στις υποχρεώσεις της βάσει των δυνατοτήτων της.
Κλείνοντας μην ακούτε τις άλλες μητέρες γιατί συνήθως μεγαλοποιούν το κάθε τι σχετικά με τα παιδιά τους.
Για το περί έξυπνου παιδιού πάμε σε άλλο ζήτημα.
Ένα έξυπνο παιδί θα θυμάται για όλη του τη ζωή τις γνώσεις που έχει πάρει και επειδή ξέρει ότι είναι έξυπνο δε θα διαβάζει καθόλου.

Επίσης πρέπει αυτή η "παρακολούθηση" να γίνει όσο διακριτικά γίνεται.
Κάποια στιγμή θα πρέπει να διαβάζει μόνη της και δε θα την εξετάζει η μητέρα της.
Πρέπει να μάθει να είναι ως προς τη μάθηση αυτάρκης.
Κάποια καθοδήγηση χρειάζεται αλλά αυτό δεν πρέπει να γίνει συνήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Για το περί έξυπνου παιδιού πάμε σε άλλο ζήτημα.
Ένα έξυπνο παιδί θα θυμάται για όλη του τη ζωή τις γνώσεις που έχει πάρει και επειδή ξέρει ότι είναι έξυπνο δε θα διαβάζει καθόλου.

Επίσης πρέπει αυτή η "παρακολούθηση" να γίνει όσο διακριτικά γίνεται.
Κάποια στιγμή θα πρέπει να διαβάζει μόνη της και δε θα την εξετάζει η μητέρα της.
Πρέπει να μάθει να είναι ως προς τη μάθηση αυτάρκης.
Κάποια καθοδήγηση χρειάζεται αλλά αυτό δεν πρέπει να γίνει συνήθεια.

Θυμούνται μεν αλλά δεν αποδίδουν καθώς το σχολείο απαιτεί παπαγαλία που επιτυγχάνεται με επαναλήψεις.

Φυσικά ο έλεγχος δεν θα είναι εσαεί. Μόλις μάθει το παιδί να διαβάζει ο γονιός θα πρέπει μόνο να λύνει τις απορίες του μαθητή και κατ' εξαίρεση να κρατάει το βιβλίο σε περίπτωση διαγωνισμάτων αν το θέλει το ίδιο το παιδί για να νοιώσει αυτοπεποίθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LENIAGEOR

Νεοφερμένος

Η ΖΟΥΖΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Γενικώς διαβάζει ό,τι της πέσει στα χέρια. Από Το Ψέμα της Σαρή μέχρι Paolo Coelo. Το καλοκαιρί για π.χ. στις διακοπές 1 εβδομάδος διάβασε 4 βιβλία (σε μία εβδομάδα έδωσα 50 ευρώ για αυτά τα βιβλία) εκ των οποίων όταν ξέμεινε κατεληξε να διαβάσει ένα βιβλίο που διάβαζε ο μπαμπάς της για τον Μέγα Αλέξανδρο κάτι που δύσκολα διαβάζεται σε αυτή την ηλικία.
Δεν έχει πρόβλημα με ελληνικούς ή ξένους συγγραφείς. Τα διαβάζει όλα αρκεί να της κάνουν το κλικ.
Venividevici πολύ σωστό αυτο που λές να γράφει τις απορίες της και να τις συζητάμε αλλά επειδή ξέρω την κόρη μου αυτό δεν πρόκειται να το κάνει καθώς η ίδια θεωρεί οτι όταν έχει απορίες με ρωτάει εκείνη τη στιγμή. Ολα είναι θέμα βαρεμάρας. Και προς Θεού δεν γνωρίζω όλες τις απαντήσεις. Κάνω ό,τι μπορώ και εγώ με τη σειρά μου διαβάζω τα βοηθήματα που έχω προμηθευτεί. Αλλωστε πάνε.... τόσα χρόνια.

υ.γ. Χωρίς πλάκα τα μαθηματικά του γιου μου που είναι 8 με δυσκολεύουν περισσότερο από της κόρης μου που είναι 13 έτσι όπως έγιναν με τα καινούρια βιβλία.
-----------------------------------------
Sorry, Ελληνες συγγραφείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
κατα την γνωμη μου το γεγονος οτι η κορη σας διαβαζει πολλα εξωσχολικα, λογοτεχνικα βιβλια ειναι πολυ σημαντικό καθως ετσι μπορει να διευρύνει το λεξιλογιο της και τις ιδεες της κατι που φανταζομαι καταλαβαινεται ποσο χρησιμο 8α ειναι για το μελλον της:) τωρα για το γεγονος οτι διαβαζει 1.5 ωρα για το σχολειο εμενα μου φενεται μια χαρα, μην σας πω και πολυ. εγω στην 1η επειδη με επνιγαν οι ξενες γλωσσες μου εμενε ελαχιστος χρονος να διαβασω και ετσι ειχα συντονιστει με τροπο τετοιο που να τα διαβαζω ολα μεσα σε μιση ωρα (για τις γραπτες ασκησεις)...εννοείται πως για τα διαγωνισματα αφιέρωνα παραπανω χρονο συνήθως πολυ αργα το βραδυ...για τα προφορικά πηγαινα σχεδον κα8ε μερα απροετοιμαστη έχοντας κανει το πολυ μια αναγνωση στο μα8ημα. το 8εμα ειναι οτι σημερα ειμαι σημαιοφορος ενω την 1η την εβγαλα με 19 και 11/13 και αυτο το οφειλω στο γεγονος οτι προσεχα παρα πολυ στο μαθημα. ήμουν συγκεντρωμένη και κραταγα σημειωσεις που με βοηθουσαν να αποστηθίζω τις σημαντικες λεπτομεριες μεσα στο μα8ημα:) κατα την γνωμη μου, η προσοχη στο μα8ημα ειναι το παν. αν η κορη σας λοιπον συνεχισει με την 1.5 ωρα διαβασμα στο σπιτι και συνεχίσει επισης να διαβαζει και τα βιβλια της σε συνδυασμό με προσοχη στην ταξη, 8α εχει καταφερει κατι πολυ σημαντικο, ενω και οι καθηγητες 8α δουν ποσες δυνατότητες εχει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Γενικώς διαβάζει ό,τι της πέσει στα χέρια. Από Το Ψέμα της Σαρή μέχρι Paolo Coelo. Το καλοκαιρί για π.χ. στις διακοπές 1 εβδομάδος διάβασε 4 βιβλία (σε μία εβδομάδα έδωσα 50 ευρώ για αυτά τα βιβλία) εκ των οποίων όταν ξέμεινε κατεληξε να διαβάσει ένα βιβλίο που διάβαζε ο μπαμπάς της για τον Μέγα Αλέξανδρο κάτι που δύσκολα διαβάζεται σε αυτή την ηλικία.
Δεν έχει πρόβλημα με ελληνικούς ή ξένους συγγραφείς. Τα διαβάζει όλα αρκεί να της κάνουν το κλικ.
Venividevici πολύ σωστό αυτο που λές να γράφει τις απορίες της και να τις συζητάμε αλλά επειδή ξέρω την κόρη μου αυτό δεν πρόκειται να το κάνει καθώς η ίδια θεωρεί οτι όταν έχει απορίες με ρωτάει εκείνη τη στιγμή. Ολα είναι θέμα βαρεμάρας. Και προς Θεού δεν γνωρίζω όλες τις απαντήσεις. Κάνω ό,τι μπορώ και εγώ με τη σειρά μου διαβάζω τα βοηθήματα που έχω προμηθευτεί. Αλλωστε πάνε.... τόσα χρόνια.

υ.γ. Χωρίς πλάκα τα μαθηματικά του γιου μου που είναι 8 με δυσκολεύουν περισσότερο από της κόρης μου που είναι 13 έτσι όπως έγιναν με τα καινούρια βιβλία.
-----------------------------------------
Sorry, Ελληνες συγγραφείς.

Ελληνες συγγραφείς που θα σας πρότεινα να της πάρετε είναι η Σαρρή και ο Παπαδιαμάντης (θα τη βοηθήσει πολύ γλωσσικά, γιατί είναι στην καθαρεύουσα).

Από ξένους, θα σας πρότεινα τον Charles Dickens.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasianna45400

Νεοφερμένος

Η vasianna45400 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δεν τίθεται θέμα ανησυχίας! Εγώ α,β,γ γυμνασιού και α-β λυκείου διάβαζα μια ώρα και αν την ημέρα! Το αποτέλεσμα: γενικοί μέσοι όροι κατά χρονολογική σειρά : 20,20,19 k 12/13, 19,5 ,19 ;) . Βέβαια τώρα που είμαι τρίτη λυκείου διαβάζω περισσότερο αλλά και πάλι πολύ λιγότερο συγκριτικά με συμμαθητές μου
Το 18,7 αντιπροσωπεύει πιστεύω μια πολύ καλή μαθήτρια οπότε δε χρειάζεται πίεση γιατί είναι δύσκολη ηλικία και δεν ξέρετε πως μπορεί να αντιδράσει. Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι κανείς στη μετέπειτα ζωή δε θα μας ρωτήσει τι Μ.Ο. είχαμε στη γ' γυμνασίου για παράδειγμα. ;) Σημασία έχει να μην αφήνουμε κενά έτσι ώστε να μπορέσουμε να αποδώσουμε όπως πρέπει στην τρίτη λυκείου η οποία είναι και η πιο καθοριστική τάξη.
Από εκεί και πέρα είναι πολύ ευτυχές το γεγονός ότι η κόρη σας διευρύνει το πνεύμα της διαβάζοντας εξωσχολικά βιβλία. Ας το κάνει τώρα που έχει ελεύθερο χρόνο:)
Τέλος θα ήθελα να τονίσω ότι ένας βαθμός είναι θέμα υποκειμενικό και δε μπορεί να αντιπροσωπεύσει ικανοποιητικά σε καμία περίπτωση έναν μαθητή ο οποίος έχει ιδιαίτερες κλίσεις και ενδιαφέροντα. Θα πρότεινα να ενημερωθείτε από τους καθηγητές της και να χαρείτε με τα καλά λόγια που σίγουρα θα σας πουν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Συγνωμη που θα το πω αυτο, το ξερω πως οι μανες θελουν το καλο των παιδιων τους, αλλα εισται ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ καταπιεστικη.
1. Το κοριτσακι σας, ειναι απο τους λιγους ανθρωπους που διαβαζει εξωσχολικα βιβλια. 99% των Ελληνων δεν διαβαζουν, μαζι με εμενα. Τα εξωσχολικα βιβλια κατα την γνωμη μου, ειναι ΠΟΛΥ πιο χρησιμα για τα θεωριτηκα μαθηματα (εκτος αρχαιων) γιατι μαθαινουν σωστη συνταξη, ορθογραφια, και γραμματικη με εμμεσο τροπο. Η κορη σας δεν χρειαζεται καν να διαβασει κειμενα, νεολληνικη γλωσσα.
2. Η παραδωση ειναι 90% της γνωσης. ΚΑΝΕΝΑ βιβλιο δεν γινεται να αντικαταστησει εναν ανθρωπο. Εγω, ειμαι Γ' γυμνασιου, και διαβαζω με το ζορι 1 ωρα την ημερα, εβγαλα 18,1 ΜΟ. Ξερω οτι θα μπορουσα να βγαλω κ 19 αμα εκανα και τις ασκησεις η αμα διαβαζα παραπανω, αλλα το θεμα ειναι, να ξερεις το μαθημα, οχι να το παπαγαλιζεις και να γραφεις 20 μετα. Αυτο χρειαζεται μονο στις πανελληνιες.
3. Το πρωτο τριμηνο βαζουν τους χαμηλοτερους βαθμους οι καθηγητες.
4.Απο πρωσοπικη εμπειρια στο λεω, η κορη σου θα ειναι πιο προθημη να διαβασει για το σχολειο αμα δεν την πιεζεις. Πριν απο λιγο καιρω μαλοναμε με την μανα μου, γιατι δεν την αντεχα αλλο. Καθε μερα θα μου ελεγε, πως περασες στο σχολειο, μετα, γραψατε τιποτα; πηρες αποτελεσματα; να κατσεις να διαβασεις.
Ειναι σαν το μονο που να νιαζει τους γονεις ειναι ενας σκατοαριθμος, και οχι το ιδιο τους το παιδι.
5. Το παιδι σου κατα την γνωμη μου, με αυτα που λες θελει να παει θεωριτικη, μην της πεις τιποτα για κατευθηνσεις γιατι θα νοιωσει πιεσμενη και μπορει να παει αλλη κατευθηνση για να στην δωσει (αμα ειναι σαν κι εμενα) αλλα, χωρις να την ρωτησεις, αμα νομιζεις οτι πρωτιμει θεωρητικη, να νοιαζεσε μονο για φιλολογικα μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Διακρίνω μια τάση να ισοπεδώνουμε τελείως το ρόλο του σχολείου. Η εκπαίδευση δεν αρχίζει ούτε τελειώνει στην Γ' λυκείου. Δε γίνεται να νοιάζεστε μόνο με αυτό το κομμάτι. Ναι, αυτό θα μετρήσει στο αν περάσεις στο τμήμα που θες, αλλά τι γίνεται με την παιδεία? Δεν ενδιαφέρεται κανένας γι'αυτό? Δηλαδή αν κάποιος θέλει μαθηματικό σημαίνει πως πρέπει να είναι στούρνος στα φιλολογικά? Ότι δεν πρέπει να διαβάζει Λογοτεχνία ή Ιστορία γιατί δεν θα είναι στις πανελλήνιες? Δεν είμαστε μονόπλευροι άνθρωποι και δε γίνεται να θεωρούμε τους εαυτούς μας μελλοντικούς επιστήμονες απλά επειδή έχουμε εξειδικευθεί σε μία επιστήμη. Έχουν αλλάξει τα πρότυπα από το homo universalis της Αναγέννησης, αλλά νομίζω πως όποια γνώση αποκομίσεις στη ζωή σου θα είναι χρήσιμη, σου ανοίγει τα μάτια. Ακόμα κι αν πρόκειται για γεωγραφία, ιστορία, οδύσσεια κι εγώ δεν ξέρω τι που δε θα σου χρησιμεύσουν στο πανεπιστήμιο. Δεν υπάρχουν μόνο οι πανελλήνιες στη ζωή μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:bye:Γειά σας. Εχω ένα κοριτσάκι που πάει στην Α Γυμνασίου. Σε όλο το δημοτικό και κυρίως Ε και ΣΤ ήταν άριστη μαθήτρια και η δασκάλα της με διαβεβαίωνε ότι έτσι θα συνέχιζε. Στο Α τρίμηνο έβγαλε 18,7 παρότι στο 90% των διαγωνισμάτων της έγραψε 20. Το πρόβλημά μου είναι ότι διαβάζει 1-1,5 ώρα την ημέρα ΜΟΝΟ. Εγώ βέβαια φωνάζω και γκρινιάζω. Είναι δυνατόν να μπορεί να καλύψει σε μία μόνο ώρα την ύλη τόσων μαθημάτων. Η μήπως τελικά εγώ είμαι υπερβολική; Θα ήθελα να ξέρω τη γνώμη σας. Ευχαριστώ.


Πρώτα από όλα είναι σημαντικό να σε ενδιαφέρει η πρόοδος του παιδιού σου (μπορεί να γίνεσαι καταπιεστική) αλλά δεν πειράζει.. το παιδί πρέπει να μάθει να διαβάζει μόνο του και ο καλύτερος τρόπος για να γίνει αυτό πρέπει να της θέτεις στόχους και να την επιβραβεύεις και να μειώσεις την καταπίεση στο ελάχιστο (ήταν αρκετά καλή μέθοδος στο δημοτικό αλλά σε λίγο δεν θα πιάνει)

Θέσε εσύ έναν στόχο χωρίς να της το πεις π.χ. πάνω από 19 και τάξε της κάτι που της αρέσει (οτιδήποτε και αν είναι αυτό) και μετά προσπαθήσεις να την πείσεις χωρίς να το επιβάλεις τον στόχο που εσύ έθεσε για αυτήν.

Μπορεί το παιδί να σου πει θέλω να γραφτώ σε έναν σύλλογο (αθλητικό) ή θέλω να αρχίσω ένα μουσικό όργανο. εσύ τότε θα της πεις αν μου φέρεις πάνω από 19 στο τρίμηνο τότε θα κάνω αυτό που θέλεις. Μπορείς να το κάνεις και για άλλα πράγματα αν μου γράψεις 20 στο διαγώνισμα τότε θα σου πάρω τα παπούτσια ή το ρούχο που θέλεις. Σε περίπτωση που αποτύχει σε έναν στόχο μην της φωνάζεις αλλά να παροτρύνεις με άλλους στόχους να διαβάσει και άλλο (π.χ. δεν πειράζει που δεν πέτυχες τον στόχο σου στο τρίμηνο αν μου γράψεις ένα 19 ή 20 στο διαγώνισμα των αρχαίων θα σου αγοράσω αυτό που θέλεις).

Είναι λάθος να της επιβάλεις κάτι επειδή θα είσαι η κακιά μαμά και από αντίδραση μπορεί να μειώσει το διάβασμα της. Παίξτο ήρεμη (σε καμία περίπτωση αδιάφορη) και να της θέτεις μικρούς στόχους.

Με αυτόν τον τρόπο θα μάθει το παιδί να διαβάζει μόνο του και εσύ δε θα είσαι η κακιά μάνα , Μελλοντικά αυτό θα την μάθει να διαβάζει σωστά και για τις πανελλαδικές που σε λίγο καιρό έρχονται.
Είναι λίγο δύσκολο αλλά μην της δίνεις τίποτα τα πάντα θα τα κερδίζει με τον κόπο της στο σχολείο. Άρχισε σιγά σιγά με μικρούς και λίγους στόχους αρχικά. Επίσης μην σταματάς απότομα να είσαι αυστηρή αλλά σιγά σιγά να μειώνεις την αυστηρότητα σου και να τις αντικαθιστάς με στόχους.

Αν το παίζεις αυστηρή θα αποτύχεις είναι σε προεφηβική ηλικία και σε λίγο θα κάνει την επανάσταση της. Θα αποκτήσει ολοκληρωμένη προσωπικότητα και θα έχει μεγαλύτερη κριτική ικανότητα. Δε θα σε ακούει όπως σε άκουγε στο δημοτικό όσο αυστηρή και να το παίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Διακρίνω μια τάση να ισοπεδώνουμε τελείως το ρόλο του σχολείου. Η εκπαίδευση δεν αρχίζει ούτε τελειώνει στην Γ' λυκείου. Δε γίνεται να νοιάζεστε μόνο με αυτό το κομμάτι. Ναι, αυτό θα μετρήσει στο αν περάσεις στο τμήμα που θες, αλλά τι γίνεται με την παιδεία? Δεν ενδιαφέρεται κανένας γι'αυτό? Δηλαδή αν κάποιος θέλει μαθηματικό σημαίνει πως πρέπει να είναι στούρνος στα φιλολογικά? Ότι δεν πρέπει να διαβάζει Λογοτεχνία ή Ιστορία γιατί δεν θα είναι στις πανελλήνιες? Δεν είμαστε μονόπλευροι άνθρωποι και δε γίνεται να θεωρούμε τους εαυτούς μας μελλοντικούς επιστήμονες απλά επειδή έχουμε εξειδικευθεί σε μία επιστήμη. Έχουν αλλάξει τα πρότυπα από το homo universalis της Αναγέννησης, αλλά νομίζω πως όποια γνώση αποκομίσεις στη ζωή σου θα είναι χρήσιμη, σου ανοίγει τα μάτια. Ακόμα κι αν πρόκειται για γεωγραφία, ιστορία, οδύσσεια κι εγώ δεν ξέρω τι που δε θα σου χρησιμεύσουν στο πανεπιστήμιο. Δεν υπάρχουν μόνο οι πανελλήνιες στη ζωή μας.

Μπορει να τα λες αυτα, αλλα ξερουμαι καλα ολοι μας οτι αυτο που μετραει σε ολα τα 12 χρονια του σχολειου ειναι οι πανελληνιες. Δεν εχει σημασια αμα επαιρνες βαση τοσα χρονια, αμα παρεις πολλα μορια στις πανελληνιες καθαρισες. Και οι πανελληνιες εχουν 5 μαθηματα, οποτε αυτα πρεπει να διαβασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Για μένα είναι πιο σημαντικό να μάθω να γράφω σωστά και να ξέρω ορθογραφία παρά να βρίσκω τη στροφορμή. Γιατί το πρώτο είναι στοιχείο γενικής παιδείας και ξεχωρίζει τον μορφωμένο άνθρωπο από αυτόν που απλά έμαθε 10 πράγματα. Και όχι, στη ζωή σου οι πανελλήνιες δεν είναι το παν, μετά από 2 χρόνια ούτε θα τις θυμάσαι. Αυτοί όμως που θα είναι δίπλα σου και το περιβάλλον που θα χτίσεις θα εξαρτάται άμεσα από την παιδεία που έλαβες στα 12 χρόνια που ήσουν στο σχολείο, όχι απλά στους μήνες που διάβαζες για τις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου είστε υπερβολική.Το κορίτσι σας δεν είναι μόνο μαθήτρια αλλά είναι και παιδί.Θα δει και τηλεόραση, θα κολλήσει με τη Νέα Σελήνη κλπ....Μπορεί να μην θέλετε να την καταπιέζετε όμως άθελα σας ίσως την κάνετε να νιώθει έτσι.Δεν είναι θέμα μόνο οι βαθμοί αλλά και οι γνώσεις....Μπορεί το διάβασμα της να είναι μεθοδικό και να τα καταφέρνει αυτή τη 1:30 ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top