Βοήθεια/Απορίες στα Γερμανικά

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
βαλε καλυτερα ολη την παραγρφο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NGHST158

Νεοφερμένος

Ο NGHST158 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Der beste
deutsche
Basketballspieler​
Dirk Nowitzki, geboren am
19. Juni 1978 in Wόrzburg
und 2,13 m groί, lernte
erst mit 13 Jahren
Basketball spielen - in der
Schulmannschaft seines
Wόrzburger Gymnasiums.
Er hatte auίergewφhnliches
Talent und bald durfte
er Intensivtraining mit
einem Profi-Trainer machen. Schon 1997-98 war
er der erfolg-reichste Korbschόtze bei seiner
Zweitliga-Mannschaft „DJK Wόrzburg“. Der DJK
konnte mit ihm in die Basketball-Bundesliga aufsteigen.
Seit 1998 arbeitet Dirk Nowitzki als Profi
in der amerikani-schen NBA, wo er mit seiner
Mannschaft viele Rekorde erspielt hat. Nowitzki
ist einer der besten Basketballspieler Europas
oder sogar weltweit. Mit 14 Millionen Dollar
Jahresgehalt war er 2005 der bestbezahlte​
deutsche Sportler nach Michael Schumacher.
Αυτό είναι όλο το κείμενο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
το c ειναι... ξεχασες στο 1ο μυνημα να βαλεις ενα s στο seine γι' αυτο δεν μπορουσα να απαντησω
παντος αν ξερει και καποιος αλλος ας απαντησει για να ειμαστε σιγουροι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NGHST158

Νεοφερμένος

Ο NGHST158 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σήμερα έγραφα εξετάσεις στα γερμανικά(α λυκείου). Εγώ έβαλα το β άλλωστε δεν ήξερα καν τι σημαίνει ούτε το α ουτε το γ. Κρίμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Λοιπόν έχω την παρακάτω πρόταση:
Die in Dänemark hergestellten Marken zeigen den stehenden Eisbären, das Wappen Grönlands, als zentrales Motiv.
Το den stehenden Eisbären τι πτώση είναι; Αιτιατική ενικού ή δοτική πληθυντικού;
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mf92

Νεοφερμένος

Η mf92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Λοιπόν έχω την παρακάτω πρόταση:
Die in Dänemark hergestellten Marken zeigen den stehenden Eisbären, das Wappen Grönlands, als zentrales Motiv.
Το den stehenden Eisbären τι πτώση είναι; Αιτιατική ενικού ή δοτική πληθυντικού;
Ευχαριστώ
..δείχνουν(απεικονίζουν) την όρθια πολική αρκούδα... νομίζω είναι η μετάφραση. Άρα αιτιατική ενικού.
Πού τη βρήκες αυτή την πρόταση;;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Σε βιβλίο για το c1 του goethe. Και εγώ αυτό σκέφτηκα αλλά δεν είμαι σίγουρος. Στην ονομαστική είναι Eisbär και γιατί στην αιτικατική ενικού να γίνεται Eisbären; Ανήκει στην ίδια κατηγορία με το Junge, Affe, Student κτλ; Η γραμματική μου πάντως δεν έχει τη λέξη bär σε αυτή την κατηγορία. Αλλά πάλι το zeigen γιατί να συντάσσεται με δοτική πληθυντικού εδώ; Δεν ταιριάζει :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mf92

Νεοφερμένος

Η mf92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Σε βιβλίο για το c1 του goethe. Και εγώ αυτό σκέφτηκα αλλά δεν είμαι σίγουρος. Στην ονομαστική είναι Eisbär και γιατί στην αιτικατική ενικού να γίνεται Eisbären; Ανήκει στην ίδια κατηγορία με το Junge, Affe, Student κτλ; Η γραμματική μου πάντως δεν έχει τη λέξη bär σε αυτή την κατηγορία. Αλλά πάλι το zeigen γιατί να συντάσσεται με δοτική πληθυντικού εδώ; Δεν ταιριάζει :worry:
Ναι, όπως το είπες.Ανήκει στην ίδια κατηγορία με αυτά. Ασθενής κλίση (N-Deklination).:)
Δίνεις εξετάσεις, ε;Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Ναι το Σεπτέμβρη. Ευχαριστώ!
Και άλλη μια διευκρίνηση. Το bär ανήκει σε κάποια συγκεκριμένη κατηγορία στο N-Deklination όπως το λες εσυ (δεν έχω ξανακούσει αυτό τον όρο:));. Ρωτάω γιατί η γραμματική (Grammatikland 2) τα χωρίζει σε
1 αρσενικά ουσιαστικά που τελειώνουν σε -e
2 Αρσενικά ουσιαστικά που τελειώνουν σε -ant, -ent, -ist, -af, -and, -ekt, -at
3 To αρσενικό ουσιαστικό Mensch

Ή μήπως είναι απλώς εξαίρεση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mf92

Νεοφερμένος

Η mf92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ναι το Σεπτέμβρη. Ευχαριστώ!
Και άλλη μια διευκρίνηση. Το bär ανήκει σε κάποια συγκεκριμένη κατηγορία στο N-Deklination όπως το λες εσυ (δεν έχω ξανακούσει αυτό τον όρο:));. Ρωτάω γιατί η γραμματική (Grammatikland 2) τα χωρίζει σε
1 αρσενικά ουσιαστικά που τελειώνουν σε -e
2 Αρσενικά ουσιαστικά που τελειώνουν σε -ant, -ent, -ist, -af, -and, -ekt, -at
3 To αρσενικό ουσιαστικό Mensch

Ή μήπως είναι απλώς εξαίρεση;
Το Grammatikland από όσο θυμαμαι είναι για πιο μικρά παιδιά. Καλύτερα να αλλάξεις γραμματικη.:D:D:D
Πάντως είμαι κατά πολύ μεγάλο ποσοστό σίγουρη για αυτό.(Έδωσα το πτυχίο αυτό αρχές Β λυκείου, αλλά κάτι θυμάμαι.. Ελπίζω δηλαδή..Εξάλλου θα ξαναρχίσω σε λίγο πάλι Γερμανικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
To ξέρω :redface:. Αλλά δεν έχω ξεχωριστή γραμματική. Ναι μεν έχω το Station b2 και c1 (δεν ξέρω αν τα έχεις κάνει) των οποίων το kursbuch έχει γραμματική αλλά δεν είχει το συγκεκριμένο κεφάλαιο.
Χίλια ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mf92

Νεοφερμένος

Η mf92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
To ξέρω :redface:. Αλλά δεν έχω ξεχωριστή γραμματική. Ναι μεν έχω το Station b2 και c1 (δεν ξέρω αν τα έχεις κάνει) των οποίων το kursbuch έχει γραμματική αλλά δεν είχει το συγκεκριμένο κεφάλαιο.
Χίλια ευχαριστώ!
Μαζί με αρκετά άλλα (είχα πήξει στο διάβασμα τότε...)είχα κανει σίγουρα το Station B2, νομίζω και το άλλο , αλλά δεν είμαι σίγουρη. Τεσπά , αν θυμάμαι καλά η γραμματική του Κουκίδη πρέπει να ήταν καλή. Αν τη βρω, θα ξαναγράψω λεπτομέρειες. Ρώτα και τον καθηγητή σου για βεβαιότητα. Θα σου συστήσει ή θα σου δανείσει σίγουρα κάποιο βιβλίο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Καλά τα θυμάσαι! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
τι ειναι το SA και MA ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mf92

Νεοφερμένος

Η mf92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
SA Schriftlicher Ausdruck
MA Mündlicher Ausdruck
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Το δεύτερο μέρος του προφορικού του C1 πώς το κάνετε/κάνατε; Ότι η απόφαση που πέρνετε αφορά και τους δύο και επομένως χρησιμοποιείτε Wir sollten ... ή ότι ο ένας παίρνει την απόφαση και ο άλλος δίνει συμβουλές και επομένως ο ένας έλεγε ich sollte .... και ο άλλος du solltest ....; :worry: Στο φροντιστήριο δεν είναι και πολύ σίγουροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Το δεύτερο μέρος του προφορικού του C1 πώς το κάνετε/κάνατε; Ότι η απόφαση που πέρνετε αφορά και τους δύο και επομένως χρησιμοποιείτε Wir sollten ... ή ότι ο ένας παίρνει την απόφαση και ο άλλος δίνει συμβουλές και επομένως ο ένας έλεγε ich sollte .... και ο άλλος du solltest ....; :worry: Στο φροντιστήριο δεν είναι και πολύ σίγουροι.
Τι θα πει δεν ειναι σιγουροι?:/:Εχουν περασει χρονια απο τοτε που εδωσα αλλα απο ο,τι θυμαμαι η αποφαση αφορα και εσενα και τον εξεταστη και συζητας και για τους δυο σας.Καμια φορα μη σου πω και μονο για τον εξεταστη.Κοιτα,ειναι αναλογα το τι ζηταει καθε ασκηση...εχε τα αυτακια σου ανοιχτα,αποκλειεται να μην σου το ξεκαθαρισουν ενω δινεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Έχουν αλλάξει από τότε. Τώρα η συζήτηση γίνεται μεταξύ 2 εξεταζομένων.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Giann

Νεοφερμένος

Η Χρυσούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θα μπορουσε καποιος μου πει κανονες που υπαρχουν για τα αρθρα!!!Δεν μπορει θα υπαρχει κπ κανονας (εστv και μικρος)που να λεει ποτε βαζουμε die,der η das!!!!

Θα μπορούσες να συμβουλευτείς ένα βιβλίο γραμματικής όπως π.χ. της Κουναλάκη το Grammatik macht Spaß (Niveau A1-A2), όπου παραθέτει κάποιους βασικούς κανόνες όσον αφορά τα άρθρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Ξέρετε τι σημαίνουν οι παρακάτω λέξεις;
1) sauer
2) warm
3) hart
4) gut
5) schlecht
6) weich
7) kalt
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top