Έκθεση - Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εγώ δε την έκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Πριν απαντήσω, θέλω να πω κάτι για όλους μας. Σίγουρα μπορούμε και πρέπει να ρωτάμε τις γνώμες και τις απόψεις των άλλων πάνω σε ασκήσεις - άλλωστε ένας από τους βασικούς σκοπούς του site αυτός είναι, η ανταλλαγή απόψεων, η αλληλοεκμάθηση και παροχή πληροφοριών - αλλά πρέπει να υπάρχει κι ένα όριο. Τί εννοώ: Εννοώ πως ναι μεν μπορούμε να ρωτήσουμε, να πάρουμε τις πληροφορίες από την απάντηση και να συντάξουμε μία άριστη απάντηση αλλά δεν είναι αυτή η ουσία. Το site (οι χρήστες του) θα σου δείξει το σωστό δρόμο για να πορευθείς και από εκεί και πέρα αναλαμβάνεις εσύ.Ήδη ο papas σου έδωσε δύο χρήσιμες πληροφορίες. Πάνω σε αυτές μπορείς να δομήσεις ολόκληρη έκθεση. Με λίγα λόγια, καλό είναι να μην περιμένουμε έτοιμες απαντήσεις καθώς έτσι θα αποτρέψουμε τη μετατροπή του site σε ένα online λυσάρι αλλά και θα βοηθήσουμε και τους εαυτούς μας καθώς, κακά τα ψέματα, δε θα έχουμε πάντα ένα ischool να μας βοηθά. (δεν είναι υπονούμενο για το χρόνο ύπαρξης του ischool :P)

Στην απάντηση τώρα. Καλό το παράδειγμα του Papa αλλά επειδή προσωπικά δε βρίσκω αντικρουόμενα στοιχεία του χαρακτήρα αυτών των δύο εκτός από αυτά που ήδη ο ίδιος παρέθεσε, θα σου πω κάποια στοιχεία για τον Οδυσσέα με τον Αχιλλέα.

Μπορείς να πεις πως ο Οδυσσέας ήταν εφευρετικός, πολυμήχανος και λογικός. Σκεφτόταν την κάθε του κίνηση με σύνεση και σοβαρότητα. Επίσης ήταν πονηρός και έξυπνος. Ακόμα, βασιζόταν περισσότερο στη δύναμη του νου και όχι τόσο στη μυική δύναμη.

Από την άλλη πλευρά, ο Αχιλλέας ήταν παρορμητικός και ατίθασος.Επίσης, οξύθυμος και ανυπόμονος. Βασιζόταν στη μυική δύναμη και όχι τόσο στο μυαλό του.

Υπάρχουν πολλά άλλα στοιχεία αλλά μέχρι εδώ θα μιλήσω τώρα. :P

Υ.Γ. 1 - Νομίζω πως ξέρεις πως δε μπορούμε να αραδιάσουμε μία λίστα από χαρακτηρισμούς χωρίς να αιτιολογήσουμε. Ας πούμε πονηρός (Δούρειος Ίππος) κτλ.

Υ.Γ 2 - Μην πάρεις όσα είπα πριν προσωπικά. Απλά μου βγήκαν με αφορμή την ερώτησή σου ;)

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες!!!Και εγώ δεν το συνηθίζω να ανοίγω θέματα για μια άσκηση!!!Απλά δεν μπέρδεψε μόνο εμένα, αλλά και σχεδόν όλο το τμήμα μου!!!:DΟι παρατηρήσεις χρειάζονται για να γινόμαστε καλύτεροι!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
έμας δεν μας έβαλε στην διαδιακασία να κάνουμε την συγκεκριμένη άσκηση... αλλά στο τετράδιο εργασιών είχε μια άλλη παρόμοια. Μας έδεινε στοιχεία για την κλασσική και την ψηφιακή μηχανή. Υποτίθεται ένας φίλος μας ενδιαφερόταν να αγοράσει μηχανή για την σχολική εκδρομή και ήταν σε δίλειμμα. Και έρχεσαι εσύ ως σωτήρας να του απαριθμήσεις τα πλεονεκτήματα της ψηφιακής και τελικά τον πείθεις....

Μα στον παραπάνω πίνακα αναφέρει μόνο πλεονεκτήματα της ψηφιακής και όχι της κλασσικής. Άρα αναγκάζεσαι να προτίνεις την ψηφιακή μηχανή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ampax123

Νεοφερμένος

Ο Ampax123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εκθέσεις με θέμα <<την εργασία>> :nono: τα πιό σημαντικά s.o.s θέματα είναι:
<<Ανεργεία>> <<τι επάγγελμα θέλετε να ακολουθήσετε όταν μεγαλώσετε;>>
<<Η γυναίκα και η εργασία>>κ'<<Η παιδική εργασία>>


Αυτά είναι τα πιο σημαντικά s.o.s;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Όταν ήμουν Β' Γυμνασίου είχαμε γράψει σχετικό θέμα με την ισότητα των δύο φύλων και τον καταμερισμό εργασίας στο οικογενειακό περιβάλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νικόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
γυναικα κ επαγγελμα 3ερω..ν σ πω??νομιζω λεει κατι το βοη9ητικο μ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fffppp

Νεοφερμένος

Η Φωτεινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιστιαία (Εύβοια). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
<<τι επάγγελμα θέλετε να ακολουθήσετε όταν μεγαλώσετε;>>!!!!!!!!!!!!!!!


καλο και ευκολο θεματακι....................!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis1995

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
θελω βοηθεια στο ναγραψω επικεφαλιδεσ στισ ενοτητεσ .Μπορειτε να με βοηθησ;)ετε να τισ βρω??????????????
και συγνωμι για τισ μαλλο πολλεσ και ανουσιεσ ερωτησεισ μου:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν πειράζει παιδί μου, ο θεός είναι μεγάλος μπορεί να σε συγχωρέσει.
Πέρα από την πλάκα.
Πες μου ότι δεν είσαι σοβαρός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Σήμερα έχουμε μία άσκηση από αυτό το βρωμοκείμενο.:p
(α και επικεφαλίδα μίας ενότητας=πλαγιότιτλος;))

1η ενότητα: "Για να πάω... βλέπουν καλύτερα."
Πλαγιότιτλος: Η ελκυστική εικόνα μιας σύγχρονης πόλης.

2η ενότητα: "Η λεωφόρος... το μίνι λαμπιόνι"
Πλαγιότιτλος: Η συναίσθηση του εκμηδενισμού του ανθρώπου από την εξέλιξη της τεχνολογίας. (η φιλόλογος στην τάξη μας το ανέλυσε αυτό)

3η ενότητα: "Αφήνω το κατάστημα... στη λεωφόρο"
Πλαγιότιτλος: Η ομοιομορφία της σύγχρονης ζωής.

4η ενότητα: "Βάζω τα χέρια μου... των ξένων"
Πλαγιότιτλος: Η μοναξιά του ανθρώπου και η ανάγκη να ξαναδεί την φύση.

Αυτάαα... ελπίζω να βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis1995

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
χιλια ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΗ ΟΛΕ!!!

Νεοφερμένος

Η εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Απαίσιο κείμενο, εε; Εγώ τι να πω που γράφω κείμενα την Τρίτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baggos12

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Και εμεις γραψαμε σε αυτό διαγώνισμα! Δυσκολεύτικα παααααααάρα πολυ!
Πάντως εμαίς το χωρίσαμε σε δύο ενότητες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bloody Μaria^^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Xι χι!!!Να ναι καλά η Αλεξάνδρα!!!Δε μου λες πώς και μπήκες εσύ???:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korineto

Νεοφερμένος

Η Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Και εμείς εκεί ήμαστε, πολύ ωραίο κείμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εμενα μου αρεσε παρα πολυ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_dst

Νεοφερμένος

Η katerina_dst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
γεια,με λενε κατερινα κ μολις εγινα μελοσ στο ischool.λιγο ασχετο...δεν θελω ν ρωτησω για αυτο το κειμενο αλλα κατι τελειως αλλο.αν ξερει καποιος να μου πει παρακαλω.ψαχνω εδω και καιρο απεγνωσμενα να βρω μια ιστοσελοδα που να βοηθαει τους μαθητες...και τωρα που την βρηκα αναρωτιεμαι που ακριβως μπορω να βρω ασκησεις χημειας(γραφουμε την τριτη) και γενικα αλλων μαθηματων που να βοηθανε για τα διαγωνισματα.ελπιζω να παρω συντομα απαντηση...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_dst

Νεοφερμένος

Η katerina_dst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ε ναι δυστυχως τον καναμε.βασικα πανευκολο ειναι.εχουμε αφηγητη ομοδιηγητικο/δραματοποιημενο και αρα εσωτερικη οπτικη γωνια.οι πλαγιοτιτλοι ειναι αρκετα ευκολοι νομιζω και το κειμενο δεν ειναι και τοσο δυσκολο.εμενα με δυσκολευε λιγο μεχρι προσφατα η οπτικη γωνια.και εγω θα ηθελα λιγη βοηθεια αν γινεται...λοιπον εχουμε και λεμε΄ θελω να μου πειτε καπιο sos για τις σελιδες 126 και 127 δλδ τα δημοτικα τραγουδια "θελω να πα στην ξενιτια" και "ξενιτεμενο μου πουλι".αυριο γραφουμε...:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mayros

Νεοφερμένος

Ο Mayros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Θα ήθελα λίγο βοήθεια σχετικά με αυτό το θέμα έκθεσης.Αν μπορεί κάποιος ας κάνει ένα σχεδιάγραμμα για το περιεχόμενο τον παραγράφων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpis13

Νεοφερμένος

Η Ελπιδα ή Ελπις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Eνα παρομοιο θεμα μας ειχε βαλει και η φιλολογος μας!Λοιπον εγω εγραψα κατι διαφορετικο.Μπορεις να το γραψεις σε στυλ ''προσωπικη εμπειρια''.Δηλαδη εγω εγραψα για τοτε που η δικια μου μαμα δουλευε και ελεγα πως ελειπε ολη την μερα,κουραζοταν,αγχωνοταν κτλ.Σε μια αλλη παραγραφο γραφεις γενικα για την γυναικα και την εργασια και μετα θα βγαλεις ως συμπερασμα πως θα προτιμουσες η μητερα σου να ηταν σπιτι παρα να δουλευει.Κατι τετοιο.Παντως θα ειναι διαφορετικο απο των αλλων παιδιων!Καλη επιτυχια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top