Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,367 εγγεγραμμένα μέλη και 2,454,579 μηνύματα σε 77,784 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 538 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Υπάρχει ζωή μετά το θάνατο;

Dias

Διδακτορικός

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Διδακτορικός . Έχει γράψει 7,473 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 19:32, 23-12-09:

Υπάρχει ζωή μετά το θάνατο? Εγώ πιστεύω ότι όχι δεν υπάρχει και η μόνη και μοναδική ζωή είναι αυτή που ζούμε τώρα. Η επιστήμη έχει αποδείξει ότι αυτό που λέμε ψυχή ή συναίσθημα δεν είναι παρά μια λειτουργία του εγκεφάλου και όταν ο εγκέφαλος πεθάνει δεν υπάρχει πλέον τίποτα. Οι αρχαίες θρησκέιες είπανε για μεταθανάσια ζωή για να δώσουν στους ανθρώπους ελπίδα ότι όσο και να υποφέρουν ζωντανοί στην άλλη ζωή θα ανταμειφθούν. Έτσι έχουμε τον παράδεισο των χριστιανών, τα βουνά από ρύζι και τα ποτάμια από μέλι των μωαμεθανών, τη μετεψύχωση των ινδών κλπ. Πολλοί λένε ότι οι θρησκέιες σκόπιμα είπανε για μετα το θάνατο ζωή για νά είναι οι λαοί υπάκουοι στους βασιλιάδες και να ελπίζουν σε άλλη ζωή. Εσας ποια είναι η γνώμη σας? Υπάρχει ζωή μετά το θάνατο? Θεωρείτε ότι η ψυχή είναι κάτι παραπάνω από λειτουργία του εγκεφάλου?

Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,227 μηνύματα.

H Krou έγραψε: στις 19:35, 23-12-09:

Η επιστήμη έχει αποδείξει ότι αυτό που λέμε ψυχή ή συναίσθημα δεν είναι παρά μια λειτουργία του εγκεφάλου και όταν ο εγκέφαλος πεθάνει δεν υπάρχει πλέον τίποτα.
Η επιστημη εχει αποδειξει οτι τα συναισθηματα σχετιζονται με τη χημικη συσταση του εγκεφαλου, αλλα αυτο δε σημαινει οτι απεδειξε πως δεν υπαρχει κατι μεταφυσικο στην υπαρξη μας.
Παράθεση

Dias

Διδακτορικός

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Διδακτορικός . Έχει γράψει 7,473 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 19:42, 23-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Krou
...αυτο δε σημαινει οτι απεδειξε πως δεν υπαρχει κατι μεταφυσικο στην υπαρξη μας.
Προφανώς η επιστήμη δεν απέδειξε κάτι μεταφυσικό, αλλιώς δεν θα ήταν επιστήμη ή αυτό δεν θα ήταν μεταφυσικό. Δηλαδή το ζήτημα είναι τι πιστεύει ο καθένας μας. Γιαυτό ακριβώς έβαλα το θέμα για συζήτηση.

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε: στις 20:00, 23-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Προφανώς η επιστήμη δεν απέδειξε κάτι μεταφυσικό, αλλιώς δεν θα ήταν επιστήμη ή αυτό δεν θα ήταν μεταφυσικό. Δηλαδή το ζήτημα είναι τι πιστεύει ο καθένας μας. Γιαυτό ακριβώς έβαλα το θέμα για συζήτηση.
Ναι αλλα αυτο που εγραψες και εκανα κουοτ λεει οτι η επιστημη απεδειξε πως δεν υπαρχει τιποτα απο εμας μετα το θανατο.
Παράθεση

Dias

Διδακτορικός

O Dias έγραψε: στις 20:13, 23-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Krou
Ναι αλλα αυτο που εγραψες και εκανα κουοτ λεει οτι η επιστημη απεδειξε πως δεν υπαρχει τιποτα απο εμας μετα το θανατο.
Να το διατυπώσω λοιπόν αλλιώς?

η επιστημη δεν μπόρεσε να απεδειξει πως υπαρχει τιποτα απο εμας μετα το θανατο

καλύτερο έτσι?

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε: στις 20:16, 23-12-09:

Ναι

Εγω δε ξερω αν πιστευω οτι υπαρχει ή οχι, γενικα τεινω προς το οχι αλλα δεν ειναι οτι μου αρεσει κιολας.
Παράθεση

nefi

Φοιτητής

H nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.

H nefi έγραψε: στις 20:22, 23-12-09:

πιστευω οτι υπαρχει
Παράθεση

elpida<3 (Ελπίδα)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

H elpida<3 έγραψε: στις 20:25, 23-12-09:

εγω πιστευω οτι υπαρχει
γιατι?γιατι 1ον, πιστευω στη θρησκεια(χωρις να μαι θρησκα) και 2ον και πιο σημαντικο γιατι αμα δεν υπηρχε ολα θα ηταν ματαια.ποτε μου δεν πιστεψα στη ματαιοτητα, ουτε προκειται
Παράθεση

myrto.s

Μαθητής Γ' λυκείου

H myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H myrto.s έγραψε: στις 20:27, 23-12-09:

εγω πάλι πιστευω ότι δεν υπαρχει τίποτα αν και θα ήθελα να υπαρχει κάτι ''μετα''
Παράθεση

meidei

Μαθητής Β' λυκείου

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 364 μηνύματα.

O meidei .. έγραψε: στις 20:41, 23-12-09:

Θα πω το γνωστό: Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο;
Παράθεση

Shadowfax

Φοιτητής

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε: στις 20:45, 23-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από elpida :)
εγω πιστευω οτι υπαρχει
γιατι?γιατι 1ον, πιστευω στη θρησκεια(χωρις να μαι θρησκα) και 2ον και πιο σημαντικο γιατι αμα δεν υπηρχε ολα θα ηταν ματαια.ποτε μου δεν πιστεψα στη ματαιοτητα, ουτε προκειται
Ποια ματαιότητα; Πιστεύεις λοιπόν πως ζούμε για να πεθάνουμε; Μάλλον όχι, σωστά;
Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Φοιτητής

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,471 μηνύματα.

O ξαροπ έγραψε: στις 20:53, 23-12-09:

Μπα, δεν πιστεύω σε κάτι τέτοιο.
Παράθεση

babisgr

Φοιτητής

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 806 μηνύματα.

O babisgr έγραψε: στις 21:03, 23-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Shadowfax
Ποια ματαιότητα; Πιστεύεις λοιπόν πως ζούμε για να πεθάνουμε; Μάλλον όχι, σωστά;
Εγώ πάλι άλλο καταλαβαίνω από αυτό που λέει, ότι δηλαδή είναι κάτι το πεπερασμένο ο θάνατος, κάποτε όλοι σας θα πεθάνετε, οπότε ουσιαστικά θα είναι μάταια η παρούσα ζωή αν δεν έχει κάποιο στόχο..
Παράθεση

Shadowfax

Φοιτητής

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε: στις 21:08, 23-12-09:

Ακριβώς. Ζούμε για να πεθάνουμε εν ολίγοις, αυτό κατάλαβα κι εγώ. Γι' αυτό στην περίπτωση που δεν υπάρχει μεταθανάτια ζωή, η παρούσα ύπαρξή μας καθίσταται αυτομάτως άχρηστη.

Κάτι τέτοιο όμως δε συμβαίνει. Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.
Παράθεση

who

Φοιτητής

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,365 μηνύματα.

O who έγραψε: στις 21:15, 23-12-09:

"End? No, the journey doesn't end here. Death is just another path... One that we all must take. The grey rain curtain of this world rolls back, and all turns to silver glass. And then you see it. White shores... And beyond. A far green country, under a swift sunrise."
Παράθεση

Shadowfax

Φοιτητής

O Shadowfax έγραψε: στις 21:23, 23-12-09:

Για τον Γκάνταλφ ίσως, για μας πάλι μάλλον όχι.
Παράθεση

Mamaguena

Φοιτητής

H Mamaguena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.

H Mamaguena έγραψε: στις 21:46, 23-12-09:

Δεν έχω πεθάνει για να σου πω...

Και για αυτόν τον λόγο δεν μπορώ να σου δώσω απάντηση.
Ίσως ναι, ίσως όχι.
Δεν μπορώ να ελπίζω πως όντως υπάρχει, γιατί δεν ξέρω καν πως θα είναι αυτή.
Παράθεση

babisgr

Φοιτητής

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 806 μηνύματα.

O babisgr έγραψε: στις 21:48, 23-12-09:

Ακριβώς. Ζούμε για να πεθάνουμε εν ολίγοις, αυτό κατάλαβα κι εγώ.
Εγώ πάλι δεν είπα κάτι τέτοιο... Η παρούσα ζωή είναι μία δοκιμασία ας το πούμε... για την μετέπειτα ζωή...

Γι' αυτό στην περίπτωση που δεν υπάρχει μεταθανάτια ζωή, η παρούσα ύπαρξή μας καθίσταται αυτομάτως άχρηστη.

Κάτι τέτοιο όμως δε συμβαίνει. Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.
Σαυτό συμφωνούμε...
Παράθεση

Shadowfax

Φοιτητής

O Shadowfax έγραψε: στις 21:50, 23-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από babisgr
Εγώ πάλι δεν είπα κάτι τέτοιο... Η παρούσα ζωή είναι μία δοκιμασία ας το πούμε... για την μετέπειτα ζωή...
Το ίδιο πράγμα λέμε. Ζούμε για να πεθάνουμε, με σκοπό να πεθάνουμε, όπως σου αρέσει. Η δοκιμασία που ανέφερες, για παράδειγμα. Σαν να είναι η ζωή μας προετοιμασία για την επόμενη κατάσταση.
Παράθεση

Crookshanks

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε: στις 21:53, 23-12-09:

Είτε είναι προετοιμασία για μια επόμενη κατάσταση, είτε δεν υπάρχει μετά, το σίγουρο δεν είναι ότι και στις δύο περιπτώσεις θα ωφεληθούμε, προσπαθώντας να αφήσουμε κάτι καλό πίσω μας;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια