Eξετάσεις Cambridge FCE/CAE/CPE Μάιος 2010

Πως τα πήγατε στις εξετάσεις;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 22)
  • Μαλλον δεν περασα.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Σιγουρα δεν περασα.

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
5 Δεκεμβρίου εεε? Κυριακή δεν είναι?
Επίσης μήπως ξέρεις ρε teo αν είναι πιο επιεικείς στη βαθμολόγηση του 2ου Writing Part όσον αφορά στη έκθεση με το λογοτεχνικό? Βάζουν γενικές ερωτήσεις ή συγκεκριμένες(π.χ να κρίνεις ιδέες,πρόσωπα,καταστάσεις κτλ..)???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Περιμενεις σε CPE να βαλουνε κατι ευκολο;Φυσικα και απαιτει κριτικη σκεψη η απαντηση σου.Και στα "ευκολα" την πατάει καποιος.Προσωπικα δεν θα διαλεγα μια ερωτηση απο λογοτεχνικο.Βαθμολογουνται σχετικα χαμηλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ceteris paribus

Νεοφερμένος

Ο ceteris paribus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
γενικα στην βαθμολογηση των εκθεσεων ειναι τσιγκουνηδες...

μπορει τα θεματα να ειναι ευκολα,αλλα τα borderline πεφτουν κατα κυματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Όντως είναι αρκετά αυστηροί καθώς έχουν και αρκετά κριτήρια: https://www.teachers.cambridgeesol.org/ts/digitalAssets/109761_cpe_handbook.pdf
Καλά κάνουν πάντως καθώς το cpe πιστοποιεί την άριστη κατοχή της γλώσσας που πλησιάζει τις γλωσσικές ικανότητες ενός native speaker. Άλλωστε έχεις και άπλετο χρόνο (2 ώρες) στη διάθεση σου για να γράψεις τα 2 θέματα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κανένα καλό βιβλίο για vocabulary για CA και CPE? ή τουλάχιστον κάποιο μου να με καλύπτει όσον αφορά στο λεξιλόγιο... το Bridging the gap ειναι καλό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Ένα αρκετά καλό βιβλίο είναι το CPE use of english της virginia evans (προετοιμάζει για το use of english και έχει και phrasal verbs, idioms, collocations, confusing words). Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι ότι τα ζητούμενα στις περιλήψεις δεν έχουν το ίδιο σκεπτικό με τα past papers. Δες τες και θα καταλάβεις τι εννοώ. Άλλο ένα βιβλίο που μου άρεσε είναι το Check your english vocabulary for phrasal verbs and idioms. Ρίξε και μια ματιά στο test your vocabulary 5 της Penguin. Μερικές ενότητες είναι πολύ καλές αλλά άλλες είναι χαζές όπως αυτές που έχουν λαχανικά, αρρώστιες, εργαλεία, σκεύη κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κανένα καλό βιβλίο για vocabulary για CA και CPE? ή τουλάχιστον κάποιο μου να με καλύπτει όσον αφορά στο λεξιλόγιο... το Bridging the gap ειναι καλό?
ειναι παρα πολυ καλο!!! το ειχα και εγω. εχει πολλα ιδιωματικα και καλες ασκησεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δοκιμαστε και τα Balanced απο τη Hillside Press.Παλια σχετικα αλλα εξαιρετικα βιβλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι... Επειδή έκανα κάτι past papers CPE με την καθηγήτρια μου και ενώ νόμιζα ότι θα πάτωνα τα πήγα αρκετά καλα όντας απροετοίμαστος (για να δούμε σε τι επίπεδο "κυμαίνομαι"), πρόκειται να δώσω μάλλον τον Δεκέμβριο του 2011... Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι, ποιο θα με συμβουλεύατε να δώσω, το CPE το ECPE ή και τα 2; (μπορεί να είναι λίγο έξω από το θέμα που λέμε εδώ, άλλα δεν είναι τελείως άσχετο.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pupsi

Νεοφερμένος

Η pupsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Δώσε και τα δυο για να είσαι πιο σίγουρος.Αν και μέχρι το Δεκέμβρη του 11 έχεις καιρό!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Για μενα Cambridge αλλα θα σε προτεινα και τα δυο.Μπορει μεν το Μισιγκαν να ναι πιο βατο λογω του φορματ του αλλα το Cambridge σου εξεταζει τη πραγματικη γνωση εις βαθος και θα βγεις με πολλες θετικες εμπειρίες απο την εξεταση που θα σε ενθαρυνουν για την καλυτερη μελετη πανω στη γλωσσα.Γιατι μια γλωσσα δεν ειναι μονο πιστοποιησεις.Και θα επελεγα Cambridge με κλειστα ματια λογω του ονοματος CAMBRIDGE που ειναι εγγυηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Οκ! Ευχαριστώ και τους δύο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Αφού λες ότι τα πήγες καλά στα past papers θα σου πρότεινα και εγώ ανεπιφύλακτα να δώσεις το CPE (θα επαναλάβω για άλλη μια φορά ότι είναι το No1 παγκοσμίως). Τώρα άμα θες να έχεις περισσότερες πιθανότητες δώσε και το ECPE αν και αν αρχίσεις από τώρα να κάνεις μια καλή και συστηματική προετοιμασία σε ενάμισι χρόνο το CPE θα το έχεις στο τσεπάκι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kαι αν νιωθεις σιγουρια δινεις μονο CPE οπως ειπε και ο qwerty11.Δεν ειναι κατι ακατορθωτο μην μασας!;=
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ok! Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας ;) ¨
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Όντως. Και εμένα στην αρχή μου φαινόταν παλούκι. Έλεγα "Πω, τι παλούκι είναι το use of english, αν τελικά δώσω το CPE θα σωθώ από τα κείμενα." Και στη συνέχεια κάνω ένα reading και πιάνω 50%. Με συστηματικό και εντατικό διάβασμα όμως κατάφερα και το πήρα. Το CPE είναι καθαρά θέμα διαβάσματος, Αν διαβάζεις και στη διάρκεια της εξέτασης είσαι προσεχτικός και με το άγχος σε κανονικά επίπεδα έχεις πάρα πολλές πιθανότητες να το πάρεις. Αν δεν διαβάζεις, ΔΕΝ το παίρνεις. Αυτή την άποψη έχω σχηματίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Απλώς για το μόνο πράγμα που ""Φοβάμαι"" (μπορεί να ακουστεί χαζό) είναι ότι αν επικεντρωθώ σε 1 πτυχίο για όσο θα διαβάζω, μπορώ να του αφιερώσω περισσότερο χρόνο και να έιμαι πιο καλά προετοιμασμένος για αυτό, από το να διαβάζω στο ίδιο χρονικό διάστημα για δύο πτυχία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
To ιδιο διαβασμα θα κανεις.Αν κανεις για το Cambridge εισαι ΟΚ και για το Μισιγκαν.Η εμπειρια αυτο εδειξε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
αχ...εγώ ακόμη ψάχνω βιβλία για CPE... θα τρελαθώ..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Καλές εκδόσεις είναι και ο Γρίβας. https://grivas.gr/index.php?id=58
Δεν έχω κάνει τα συγκεκριμένα βιβλία για CPE, αλλά για το ECPE τις εκδόσεις Γριβα είχα και μου φάνηκε αρκετά καλός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top