Εγκληματολογία

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
δεν ψωνίζομαι, πλάκα κάνω:D σε ευχαριστώ πάντως=)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερινες

Νεοφερμένος

Η κατερινες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σας!
εχουμε μια εργασια πανω στην εγκληματολογια καμια ιδεα για το που μπορουμε να βρουμε στοιχεια για την ιστορικη αναδρομη??????:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
γεια σας!
εχουμε μια εργασια πανω στην εγκληματολογια καμια ιδεα για το που μπορουμε να βρουμε στοιχεια για την ιστορικη αναδρομη??????:D

Σε ποιο μαθημα? Τι εγινε εκσυγχρονιζεται το Λυκειο? ΚΑΛΟ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dmci

Νεοφερμένος

Η dmci αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ξερεις τι? Εγω εχω περασει φιλολογια και ξερω οτι αυτο θελω να κανω στη ζωη μου. Αλλα το αλλο ειναι δικο μου κολλημα, αν το κανω δηλαδη θα ειναι για την παρτη μου..Καταλαβες?
ψαξε λιγακι στο google,υπαρχει και ειδικο εργαστηρι εγκληματολογιας που δεν απαιτει τιτλους σπουδων και τα λοιπα.Παλι ομως ειναι στη Παντειο ή στο Πανεπιστημιο Αθηνων. Το βρηκα γιατι και η κορη μου ενδιαφερεται για εγκληματολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον! Φυσικα και θα ψαξω! Να 'σαι καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Σε ποιο μαθημα? Τι εγινε εκσυγχρονιζεται το Λυκειο? ΚΑΛΟ!!!

όντως? από πότε η εγκληματολογία διδάσκεται στο λύκειο???

εγώ για κοινωνική και πολιτική αγωγή στη γ γυμνασίου και για κοινωνιολογία στη γ λυκείου θυμάμαι...

θα αρχίσω να αισθανομαι μεγάλη... τόσο πολύ αλλαξε το λύκειο από τότε που το άφησα...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Σε ποιο μαθημα? Τι εγινε εκσυγχρονιζεται το Λυκειο? ΚΑΛΟ!!!

όντως? από πότε η εγκληματολογία διδάσκεται στο λύκειο???

εγώ για κοινωνική και πολιτική αγωγή στη γ γυμνασίου και για κοινωνιολογία στη γ λυκείου θυμάμαι...

θα αρχίσω να αισθανομαι μεγάλη... τόσο πολύ αλλαξε το λύκειο από τότε που το άφησα...?
Οχι καλε χαλαρωστε,δεν διδασκεται η εγκληματολογια στο Λυκειο.

(δυστυχως δηλαδη... :()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
γεια σας!
εχουμε μια εργασια πανω στην εγκληματολογια καμια ιδεα για το που μπορουμε να βρουμε στοιχεια για την ιστορικη αναδρομη??????:D
αφού δεν υπάρχει εγκληματολογία, πώς εξηγειται η ερώτηση αυτή?:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Τι λετε ρε παιδια?? Εγω εχω ενα βιβλιο το οποιο αναφερει οτι οι απαρχες της εγκληματολογιας τοποθετουνται στην αρχαιοτητα. Συνεπως, υπαρχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
στο πλαίσιο ποιού μαθήματος διδάσκεται???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
αφού δεν υπάρχει εγκληματολογία, πώς εξηγειται η ερώτηση αυτή?:what:

Τι λετε ρε παιδια?? Εγω εχω ενα βιβλιο το οποιο αναφερει οτι οι απαρχες της εγκληματολογιας τοποθετουνται στην αρχαιοτητα. Συνεπως, υπαρχει!
Jesus.

-.-

Ρε παιδια μαθητρια Γ'Λυκειου ειμαι,δεν διδασκομαστε την εγκληματολογια.
στο πλαίσιο ποιού μαθήματος διδάσκεται???
Ισως να εχει καμια εργασια η κοπελα οr sth,σε κανα Δικαιο η στην Τεχνολογια,που να ξερω.

Ισως κανας καθηγητης να γουσταρει πολυ την εγκληματολογια και να τους δινει φωτοτυπιες και γενικοτερα πληροφοριες γι αυτο το αντικειμενο.

To μονο σιγουρο ειναι οτι εγκληματολογια δεν διδασκομαστε στο Λυκειο.-,εκτος αν ζω σε καμια Γερμανια και δεν το ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos1501

Νεοφερμένος

Ο Manos1501 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια σας φιλοι μου,
Ειμαι καινουριο μελλος στο forum και εκανα μολις τωρα εγγραφη επειδη εχω απολυτη αναγκη απο βοηθεια...
Λοιπον, πηγαινω τριτη λυκειου φετος. Στοχος μου ηταν να γινω ενας εγκληματολογος,επειδη απο μικρος ηταν το ονειρο μου και ημουν πολυ χαρουμενος που εφτασε στιγμη της υλοποιησης του. Μεσα απο συζητησεις με αλλα παιδια,εμαθα οτι μπορω να γινω, αν περασω στο Παντειο Κοινωνιολογια και παρω τομεα εγκληματολογιας. Το εβαλα λοιπον στοχο..Διαβαζω πολυ για να γραψω καλα κ να περασω... Ομως μου ηρθε η ιδεα να παρω και ενα τηλεφωνο στο Παντειο για να το εξακριβωσω....Πριν λιγο λοιπον πηρα τηλ. και τα λογια τος μου εκοψαν τα φτερα..με εριξαν απο τον ουρανο..γκρεμησαν τους στοχους μου και ηρθα στην πραγματικοτητα..
Μου ειπαν λοιπον,πως δεν ειναι ακριβως τομεας εγκληματολογιας αλλα απλος υπαρχουν καποια μαθηματα στην κοινωνιολογια που σχετιζονται με την εγκληματολογια. Συνεπως,δε βγαινω εκληματολογος αλλα κοινωνιολογος.
Δε ξερω τι να κανω...Ξερω οτι μπορω και μεσω αστυνομιας αλλα με τα μαθηματικα εχω πολυ ασχημες σχεσεις και οι πιθανοτητες επιτυχιας ειναι μηδαμινες..
Παιδια, και οσοι εχετε καποια γνωση περι αυτου του θεματος βοηθηστε με σας παρακαλω.. Θελω να πραγματοποιηθει το ονειρο μου...Πειτε μου τι αλλο μπορω να κανω; Σας παρακαλωωω..
:'(:'(Περιμενω απαντησεις σας...Και την πολυτιμη βοηθεια σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Γεια σας φιλοι μου,
Ειμαι καινουριο μελλος στο forum και εκανα μολις τωρα εγγραφη επειδη εχω απολυτη αναγκη απο βοηθεια...
Λοιπον, πηγαινω τριτη λυκειου φετος. Στοχος μου ηταν να γινω ενας εγκληματολογος,επειδη απο μικρος ηταν το ονειρο μου και ημουν πολυ χαρουμενος που εφτασε στιγμη της υλοποιησης του. Μεσα απο συζητησεις με αλλα παιδια,εμαθα οτι μπορω να γινω, αν περασω στο Παντειο Κοινωνιολογια και παρω τομεα εγκληματολογιας. Το εβαλα λοιπον στοχο..Διαβαζω πολυ για να γραψω καλα κ να περασω... Ομως μου ηρθε η ιδεα να παρω και ενα τηλεφωνο στο Παντειο για να το εξακριβωσω....Πριν λιγο λοιπον πηρα τηλ. και τα λογια τος μου εκοψαν τα φτερα..με εριξαν απο τον ουρανο..γκρεμησαν τους στοχους μου και ηρθα στην πραγματικοτητα..
Μου ειπαν λοιπον,πως δεν ειναι ακριβως τομεας εγκληματολογιας αλλα απλος υπαρχουν καποια μαθηματα στην κοινωνιολογια που σχετιζονται με την εγκληματολογια. Συνεπως,δε βγαινω εκληματολογος αλλα κοινωνιολογος.
Δε ξερω τι να κανω...Ξερω οτι μπορω και μεσω αστυνομιας αλλα με τα μαθηματικα εχω πολυ ασχημες σχεσεις και οι πιθανοτητες επιτυχιας ειναι μηδαμινες..
Παιδια, και οσοι εχετε καποια γνωση περι αυτου του θεματος βοηθηστε με σας παρακαλω.. Θελω να πραγματοποιηθει το ονειρο μου...Πειτε μου τι αλλο μπορω να κανω; Σας παρακαλωωω..
:'(:'(Περιμενω απαντησεις σας...Και την πολυτιμη βοηθεια σας.
Eχω φαει τον τοπο να βρω ενα ποστ μου που ειχα κανει πριν λιγο καιρο για το συγκεκριμενο θεμα και ειναι αδυνατο. -.-

Anyway,λοιπον Μανο η αληθεια ειναι πως ενδιαφερομουν και εγω για να γινω εγκληματολογος στο παρελθον και το εχω ψαξει αρκετα το θεμα.

Αυτα που σου ειπαν για το μεταπτυχιακο ειναι σωστα.
Ξερω κι εγω οτι κατα βαση βγαινεις κοινωνιολογος γιατι το μεταπτυχιακο αυτο μελεταει τον κοινωνικο χαρακτηρα του εγκληματος.Δεν μπορει δηλαδη να σε εξειδικευσει στον τομεα της Εγκληματολογιας.

Λοιπον βασικο που πρεπει να κανεις ειναι να μην απογοητευεσαι.Αν κατι σου αρεσει πραγματικα,τοτε σιγουρα θα βρεις τον τροπο να το κανεις.

Για αρχη,και χωρις να ειμαι καθολου σιγουρη,ψαξε λιγο αν μπορεις να γινεις εγκληματολογος απο Νομικη μεσω καποιου μεταπτυχιακου or sth.

Αν δεν βρεις ακρη ουτε απο εκει,τοτε προσπαθησε το για εξωτερικο καπου,αν υπαρχει η δυνατοτητα.

Επειδη "σου εκοψαν τα φτερα" οπως ειπες,δεν σημαινει οτι θα σταματησεις να προσπαθεις για να πετυχεις τα ονειρα και τους στοχους σου.Ειμαι σιγουρη οτι θα υπαρχουν πολλοι ακομα δρομοι για να φτασεις εκει που θελεις,φτανει να το ψαξεις πολυ καλα.

Good Luck. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Manos1501

Νεοφερμένος

Ο Manos1501 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου...Η αληθεια ειναι οτι εχω απογοητευτει παρα πολυ... που ειναι αυτοι οι δρομοι να τους παρω εναν εναν....:'(:'(

Ισχυει οτι μπορω να περασω και μεσω ψυχολογιας στην Εγκληματολογια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Ισχυει οτι μπορω να περασω και μεσω ψυχολογιας στην Εγκληματολογια?
Αυτη την απορια την ειχα και γω φιλε μου, καθως με ενδιεφερε και μενα αυτος ο τομεας, αλλα απαντηση δεν πηρα!! Υποθετω οτι μπορεις να γινεις ψυχολογος στο εγκληματολογικο, αλλα δεν ξερω πως ακριβως:(:(...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iwnh-chan

Νεοφερμένος

Η Iώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλημερα Μανο μου...λοιπον,join the club!κι εγω εγκληματολογος θελω να γινω και το εχω ψαξει αρκετα το θεμα!
Λοιπον,το μονο που σιγουρα ξερω ειναι οτι απο νομικη και με καποιο μεταπτυχιακο μπορεις να τα καταφερεις!αυτο θα κανω κι εγω αλλωστε!μονο που πρωτα θελω να τελειωσω το Βιολογικο και μετα να παω Νομικη...Τεσπα,θελει πολλη δουλεια η υποθεση και πιστευω πως θα τα καταφερεις αν το παλεψεις!!!
Απλα πρεπει να εχεις κατα νου οτι στην Ελλαδα δεν υπαρχει δουλεια για κατι τετοιο...λες και ειμαστε ανυπαρκτοι...Εγω σκοπευω να φυγω για Γαλλια.Στην Τουρ και τη Λυον εχει παρα πολυ καλες σχολεσ που συνδυαζουν εγκληματολογια με ψυχολογια και αυτο ειναι κατι που πραγματικα με συναρπαζει...Οποτε,κοιταξε αν θα εχεις τη δυνατοτητα να φυγεις για λιγους μηνες με το ERASMUS!
Aπο Παντειο ναι,δεν βγαινεις εγκληματολογος,απλα κοινωνιολογος που εχει κανει καποια μαθηματα εγκληματολογιας!Βασικα,στη χωρα μας,δε βγαινεις απο πουθενα εγκληματολογος...αν ηξερα οτι υπαρχει 1 τετοια σχολη σιγουρα εκει θα στοχευα,αλλα τπτ...
Οπως σου πα,καταληγουμε στη νομικη...παλεψε το!!!!κι αν σου φαινεται δυσκολος στοχος,σκεψου πως εγω παλευω για να βγαλω 19600 μορια στο τελος,γιατι θελω,οπως αλλωστε σου ειπα,να περασω πρωτα Βιολογικο Πατρων...παρε δυναμη απ τη δικη μου λοιπον και προσπαθησε!!!
Αν χρειαστεις κατι,εδω ειμαι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos1501

Νεοφερμένος

Ο Manos1501 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ευχαριστω παρα πολυ..η βοηθεια σου μου ηταν πολυ χρησιμη..Θα το παλεψω και θα δουμε..!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anestios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anestios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
μηπως απο την αξιωματικων της αστυνομιας μπορεις να δουλεψεις ως ενστολος εγκληματολογος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iwnh-chan

Νεοφερμένος

Η Iώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
δε νομιζω να ισχυει κατι τετοιο...ακομα,ομως,κι αν ισχυει στην αστυνομια παιρνουν πολυ λιγα ατομα και τα κρατανε παρα πολλα χρονια,οποτε δεν υπαρχει κανενα οφελος να περιμενει ο Μανος μεχρι να αξιωθουν να τον παρουν που δε θα ναι και τοσο ευκολο αν δεν εχει μεσο(ξερω τι γινεται στη αστυνομια απο συγγενεις μου)...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
κ απο ψυχολογια με μεταπτυχιακο μπορεις να βγεις εγκληματολογος αν δε κανω λαθος..ενδιαφερεται μια συμφοιτητρια μ κ απο εκει το ξερω..μαθημα εγκληματολογιας εχει η νομικη κ ειναι μαθημα επιλογης για πολλες σχολες(οπως κ για την ψυχολογια)..απο κει κ περα,εξαρταται(εχει ειπωθει νομιζω) απο ποια μερια θες να ασχοληθεις με την εγκληματολογια..νομικα,ψυχολογικα η σαν κοινωνικο φαινομενο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top