Αν και είμαι απόφοιτος μπορώ να αλλάξω κατεύθυνση;

ΕΥΘΥΜΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΕΥΘΥΜΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Γειά σας.Είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μαθω αν μπορω να δωσω με αλλη κατέυθυνση απο αυτη που είχα τελειώσει το σχολείο..Είχα επιλέξει τεχνολογικη και τώρα αν αποφασισω να ξαναδώσω θελω να δωσω με θεωρητικη..Γίνεται??εχουν περάσει 2 χρονια απο οταν τελείωσα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Ναι.Μπορεις να επιλεξεις οποια κατ θελεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΘΥΜΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΕΥΘΥΜΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Ποοοοο.σε ευχαριστω παρα πολυ μεγάλε..Τελειώνω φέτος το ιεκ και εχω ψιλοαπογοητευτει γιατι δν μου αρεσει αυτο π μαθαίνω..Και με έτρωγε αυτεσ τις μερεσ αυτο το θεμα με την κατεύθυνση γιατι δν σκαμπάζω απο μαθ και φυσ..Ευχαριστω και παλι!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μόνο για πανελλήνιες, όμως...Στο απολυτήριο μενει η κατεύθυνση που είχες την πρώτη φορά και δεν αλλάζουν ούτε οι βαθμοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΘΥΜΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΕΥΘΥΜΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Αποφοίτησα το 2008 δίχως να περάσω κάπου αλλα και χωρις να διαβαζω καθόλου..Γραφτηκα σε ένα ιδιωτικό ιεκ το οποίο φέτος το τελειώνω αλλα σκέφτομαι πολυ σοβαρά να ξεκινήσω απο το καλοκαίρι ιδιαίτερα και να στρωθώ στο διάβασμα για να δώσω το 2011..Το πρόβλημα μου είναι οτι οι σχολές που θέλω ειναι 1 και 2 πεδιο και εγώ είχα τελειώσει τεχνολογικη και δεν πιστεύω ακομα και με πολυ διάβασμα να βγαλω μαθ και φυσ για αυτο σκεφτομαι να δώσω με θεωρητική κατευθυνση.Η ύλη όμως θα βγεί??Γιατι θα ξεκινήσω απο τ 0 ήμουν τεχνολογικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Αποφοίτησα το 2008 δίχως να περάσω κάπου αλλα και χωρις να διαβαζω καθόλου..Γραφτηκα σε ένα ιδιωτικό ιεκ το οποίο φέτος το τελειώνω αλλα σκέφτομαι πολυ σοβαρά να ξεκινήσω απο το καλοκαίρι ιδιαίτερα και να στρωθώ στο διάβασμα για να δώσω το 2011..Το πρόβλημα μου είναι οτι οι σχολές που θέλω ειναι 1 και 2 πεδιο και εγώ είχα τελειώσει τεχνολογικη και δεν πιστεύω ακομα και με πολυ διάβασμα να βγαλω μαθ και φυσ για αυτο σκεφτομαι να δώσω με θεωρητική κατευθυνση.Η ύλη όμως θα βγεί??Γιατι θα ξεκινήσω απο τ 0 ήμουν τεχνολογικη..



άμα σου πω τώρα να δώσεις ιστορία γενικής για να σου ανοίξει το πρώτο πεδίο θα με δείρεις?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΘΥΜΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΕΥΘΥΜΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Η ερώτηση είναι αν ξεκινήσω απο το καλοκαίρι ιδιαίτερα και διάβασμα σοβαρο
αν θα καταφερω να βγάλω την ύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Άνετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kopitis89

Νεοφερμένος

Ο kopitis89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
ανετα δε θα το ελεγα....γιατι εισαι απο αλλη κατευθηνση...θελει πολυ διαβσμα και παπαγαλια...και φυσικα συστηματικο...

Θεληση να υπαρχει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Camouflage

Νεοφερμένος

Ο Camouflage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι Μαθητης Β λυκειου Θεωριτικης σκεφτομαι να παω Θετικη Πιστευετε πως αν στρωθω το καλοκαιρι μπορω να αλλαξω και να παω θετικη... ? Αν ναι θα ηθελα να μου πειτε ποια κεφαλαια απο ποια μαθηματα ειναι απαραιτητα για να το κανω ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι Μαθητης Β λυκειου Θεωριτικης σκεφτομαι να παω Θετικη Πιστευετε πως αν στρωθω το καλοκαιρι μπορω να αλλαξω και να παω θετικη... ? Αν ναι θα ηθελα να μου πειτε ποια κεφαλαια απο ποια μαθηματα ειναι απαραιτητα για να το κανω ευχαριστω πολυ

Σίγουρα να ξέρεις άλγεβρα, αρκετά καλά (γεωμετρική-αριθμητική πρόοδος όχι και τόσο).
Μετά φυσική γενικής γιατί θα σου χρειαστούν στη φυσική κατεύθυνσης στη Γ'.
Και τέλος χημεία γενικής.Είναι αρκετά χρήσιμη.

Νομίζω αυτά ως προαπαιτούμενες γνώσεις. :)

Edit: Ξέρω παιδί που από θετική πήγε θεωρητική και πέρασε νομική.Οπότε γιατί όχι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι Μαθητης Β λυκειου Θεωριτικης σκεφτομαι να παω Θετικη Πιστευετε πως αν στρωθω το καλοκαιρι μπορω να αλλαξω και να παω θετικη... ? Αν ναι θα ηθελα να μου πειτε ποια κεφαλαια απο ποια μαθηματα ειναι απαραιτητα για να το κανω ευχαριστω πολυ
εγώ σου προτείνω να πιάσεις όλα τα βιβλία της α λυκείου των θετικών επιστημών και να τα δεις απο την αρχή...ό,τι γνωρίζεις ηδη προφανώς δε θα σε δυσκολέψει ενώ θα μπορέσεις να καλύψεις και όποια τυχόν κενά...απο την ύλη της β΄λυκείου δε θα σου χρειαστούν και πολλά(θα ηταν καλό όμως να μελετήσεις λίγο γεωμετρικούς τόπους απο μαθ. κατεύθυνσης),θα σου χρειαστούν βέβαια,ειδικά αν πας θετική,τα γενικής άλγεβρα και χημεία γενικής...καλύτερα να αρχίσεις απο τώρα και οσο προλαβαίνεις να κοιτάξεις την ύλη της Α΄και μετά τα φετινά γενικής που θα σου χρειαστούν(σ'αυτά θα εξεταστείς φέτος έτσι κι'αλλιώς οπότε ενα διάβασμα θα τους το έριχνες...)
τα θεωρητικά ξέχνα τα καλύτερα^^
btw καθώς έγραφα όλα αυτά,συνειδητοποίησα οτι η ύλη της β΄είναι έτσι δομημένη ώστε να μπορεί και ένας της θεωρητικής να πάει θετική στη γ΄,άμα έχει δώσει λίγη προσοχή στη γεν. παιδεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Camouflage

Νεοφερμένος

Ο Camouflage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ...! απο κατευθηνση δηλαδη δεν θα μου χρειαστουν τα διανυσματα ? η χημεια κατευθηνσης η φυσικη ? και απο Α πρεπει να τα κοιταξω ΟΛΑ ΟΛΑ γιατι κατι μου λεει οτι δεν θα με φτασει ο χρονος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ...! απο κατευθηνση δηλαδη δεν θα μου χρειαστουν τα διανυσματα ? η χημεια κατευθηνσης η φυσικη ? και απο Α πρεπει να τα κοιταξω ΟΛΑ ΟΛΑ γιατι κατι μου λεει οτι δεν θα με φτασει ο χρονος...

Μπα από κατεύθυνση της Β λίγα πράγματα,(γεωμετρικοί τόποι) όπως είπε και το παιδί πιο πάνω.
Εντάξει από την Α είναι λίγο υπερβολικό να κάτσεις και να κοιτάξεις ένα-ένα ότι έκανες.Πως τα πήγαινες όμως με άλγεβρα και φυσική της α';Έχεις κενά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ...! απο κατευθηνση δηλαδη δεν θα μου χρειαστουν τα διανυσματα ? η χημεια κατευθηνσης η φυσικη ? και απο Α πρεπει να τα κοιταξω ΟΛΑ ΟΛΑ γιατι κατι μου λεει οτι δεν θα με φτασει ο χρονος...
τα διανύσματα ίσως σε βοηθήσουν λίγο να καταλάβεις κάπως παραπάνω τη φυσική της γ
διαβασε καλά χημεία της α΄(οσα είναι στην ύλη)και απο τη β΄τα κεφάλαια "Χημική Ισορροπία" και "Οξειδοαναγωγή-Ηλεκτρόλυση"-στο "οξειδοαναγωγή-ηλεκτρόλυση"διάβασε μέχρι και το 5.2.
(γιατί σαν ιδέες η ισορροπία και η οξειδοαναγωγή παίζουν στη γ΄)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Camouflage

Νεοφερμένος

Ο Camouflage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Απο φυσικη και μαθηματικα Α χρειαζεται τπτ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
ναι,η φυσική της α΄είναι σημαντική για τη γ΄
άναλυση δυνάμεων,νόμοι νεύτωνα κλπ παίζουν πολυ

λοιπόν για να τα ιεραρχήσουμε:
i)άλγεβρα-φυσική-χημεία γενικής (της α΄),άλγεβρα της β΄
ii)χημεία γενικής της β΄(για ν'αποκτήσεις μια άνεση με την ονοματολογία)
iii)μαθηματικά/χημεία κατεύθυνσης-τα κεφάλαια που ανέφερα

(τριγωνομετρία γίνεται στα πλαίσια της άλγεβρας ε?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
σαν ύλη, από β άλγεβρα (γενικής) και μαθηματικά κατ. τα πάντα
από φυσική γεν. κάποια βασικά από κυκλώματα
φυσική κατ. τίποτα

Α' δεν πολυθυμάμαι,
μαθηματικά τα βασικά από απόλυτες τιμές και ότι έχει να κάνει με τριώνυμο τέλεια
φυσική τα πάντα αν και μάλλον θα τα ξανακάνεις.

edit: από χημεία πολύ καλά β' λυκείου όλη της γενικής και από κατ. ισοροππία και οξειδοαναγωγή.

αλλά εντάξει μην αγχώνεσαι αν πας φροντιστήριο ότι είναι θα σου το ξανακάνουν πιθανότατα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Camouflage

Νεοφερμένος

Ο Camouflage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Μπα από κατεύθυνση της Β λίγα πράγματα,(γεωμετρικοί τόποι) όπως είπε και το παιδί πιο πάνω.
Εντάξει από την Α είναι λίγο υπερβολικό να κάτσεις και να κοιτάξεις ένα-ένα ότι έκανες.Πως τα πήγαινες όμως με άλγεβρα και φυσική της α';Έχεις κενά;

Φυσικη ημουν αρκετα καλος αλγεβρα ειχα μερικα αλλα τωρα νμζ πως τα καλυψα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top