Mερικές πικρές αλήθειες από τον Μπιλ Γκέιτς

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Ο Bill Gates σε μια πρόσφατη ομιλία του σε ένα γυμνάσιο, μίλησε για 11 κανόνες ζωής που δεν έμαθαν και δεν θα μάθουν στο σχολείο. Μιλάει για το πως οι «προοδευτικοί» δάσκαλοι δημιουργήσαμε μια γενιά χωρίς αίσθηση της πραγματικότητας και πως αυτή αντίληψη προετοιμάζει τα παιδιά να αποτύχουν στον πραγματικό κόσμο. Πράγματι, πόσες αλήθειες κρύβει αυτό το κείμενο. Το άσχημο και απογοητευτικό συνάμα είναι ότι τις λέει ο εν λόγω κύριος.

Κανόνας 1: Η ζωή δεν είναι δίκαιη - συνήθισέ το!

Κανόνας 2: Ο κόσμος δεν ενδιαφέρεται για την αυτό-εκτίμησή σου. Περιμένει πρώτα να επιτύχεις εσύ ο ίδιος κάτι ΠΡΙΝ αισθανθείς καλά με τον εαυτό σου.

Κανόνας 3: Δεν θα κερδίσεις 60.000 ευρώ το χρόνο τελειώνοντας το σχολείο. Δεν πρόκειται να γίνεις αντιπρόεδρος με δωρεάν αυτοκίνητο και κινητό τηλέφωνο μέχρι να τα κερδίσεις και τα δύο.

Κανόνας 4: Εάν νομίζεις ότι ο καθηγητής σου είναι σκληρός, περίμενε μέχρι να δεις το αφεντικό.

Κανόνας 5: Το γύρισμα των μπιφτεκιών δεν σου μειώνει την αξιοπρέπεια. Οι παππούδες σου είχαν μια διαφορετική λέξη για αυτή την εργασία: την έλεγαν ευκαιρία.

Κανόνας 6: Εάν τα μουσκέψεις, ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ. Γι' αυτό μην κλαψουρίζεις για τα δικά σου λάθη, αλλά μάθε από αυτά.

Κανόνας 7: Πριν γεννηθείς, οι γονείς σου δεν ήταν τόσο βαρετοί όσο είναι σήμερα. Έγιναν έτσι πληρώνοντας τους λογαριασμούς σου, καθαρίζοντας τα ρούχα σου και ακούγοντάς σε να λες πόσο «cool» είσαι. Πριν λοιπόν σώσεις τα δάση από τα παράσιτα της γενιάς των γονιών σου, προσπάθησε να καθαρίσεις τη ντουλάπα στο δωμάτιό σου.

Κανόνας 8: Το σχολείο μπορεί να έχει βρει τον τρόπο να εξαλείψει τις διαφορές μεταξύ κερδισμένων και χαμένων, αλλά η ζωή ΟΧΙ. Μερικά σχολεία έχουν απορρίψει τις αρνητικές βαθμολογίες και θα σου δώσουν όσες ευκαιρίες θέλεις για να βρεις τη σωστή απάντηση. Αυτή η κατάσταση δεν μοιάζει ούτε στο ελάχιστο με την πραγματική ζωή.

Κανόνας 9: Η ζωή δεν είναι χωρισμένη σε εξάμηνα. Δεν υπάρχουν ολόκληρα καλοκαίρια διακοπών και πολύ λίγοι υπάλληλοι είναι διατεθειμένοι να σε βοηθήσουν να «βρεις» τον εαυτό σου. Αυτό μπορείς να το κάνεις στον ελεύθερο χρόνο σου.

Κανόνας 10: Η τηλεόραση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ η πραγματική ζωή. Στην πραγματική ζωή οι άνθρωποι είναι στις δουλειές τους και όχι στα μπαρ και στα καφενεία.

Κανόνας 11: Να είσαι ευγενικός με τους σπασίκλες. Στο τέλος μάλλον θα καταλήξεις να δουλεύεις για έναν από αυτούς.


(Δεν γνωρίζω αν όντως αυτά τα είπε ο Μπιλ Γκέιτς, και για αυτό δεν το έβαλα στα θέματα επικαιρότητας, η πηγή μου δεν μπορεί να αναφερθεί γιατί είναι ένα σάιτ απ΄ όπου κατεβάζουμε διάφορα...ξέρετε...:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το τελευταίο το έχει πει σίγουρα, το έχω διαβάσει κι εγώ. Σοφός και ξυπνιος άνθρωπος ο Gates.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Ναι...κάτι ξέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
ολα σωστα εκτος απο το τελευταιο.
Εγω οσους εχω δει που εχουν επειχειρησεις φαινονται χαρουμενοι ανθρωποι χωρις γυαλια κ ετσι. Τα σπασικλακια γινονται γιατροι και δικηγοροι :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Μερικά είναι αυτονόητα κάποια άλλα ήταν ωραία διατυπωμένα.

Μου θυμίζει τις πρώτες σελίδες του "οι 48 νόμοι της δύναμης"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
ολα σωστα εκτος απο το τελευταιο.
Εγω οσους εχω δει που εχουν επειχειρησεις φαινονται χαρουμενοι ανθρωποι χωρις γυαλια κ ετσι. Τα σπασικλακια γινονται γιατροι και δικηγοροι :no1:

E οχι και σπασικλάκια στη Νομική...Τράβα να τις δεις όλες με τη γόβα πρωί-πρωί στη Σόλωνος...Αυτό που λέει το λέει απ'την εμπειρία του βασικά. Γιατί ο ίδιος ήταν και είναι nerd και καταφερε να γινει ο πλουσιότερος άνθρωπος του κόσμου. Απλά συνηθίζεται στις φοιτητικές κοινότητες παγκοσμίως οι κομπιουτεράδες να θεωρούνται σπασικλάκια που λιώνουν μπροστά από μια οθόνη, οπότε θα το είπε επειδή είχε απωθημένα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Το τελευταίο το έχει πει σίγουρα, το έχω διαβάσει κι εγώ. Σοφός και ξυπνιος άνθρωπος ο Gates.

Εμ ετσι καταφερε να ιδρυσει την μεγαλυτερη επιχειρηση στον κοσμο.
Ανεκαθεν τον συμπαθουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Όλα πολύ σωστά αυτά που είπε ο Βασιλάκης. Συμφωνώ με τα 1000.
Αν και σε κάποια άλλα πράγματα μου τη δίνει πραγματικά στα νεύρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σε ποια ρε συ; Δε νομιζω να χει προκαλέσει ποτέ, αντικειμενικά μιλώντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Σε αυτά που αφορούν το ελεύθερο λογισμικό εννοώ. Ντάξει, ο τύπος έφερε το πι-τσι σε κάθε σπίτι, αλλά τώρα έχει εμφανιστεί κάτι πολύ καλύτερο, και η τακτική της microsoft με τα μονοπώλεια είναι από τις πιο εκνευριστικές....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Απλά συνηθίζεται στις φοιτητικές κοινότητες παγκοσμίως οι κομπιουτεράδες να θεωρούνται σπασικλάκια που λιώνουν μπροστά από μια οθόνη, οπότε θα το είπε επειδή είχε απωθημένα. :D

...κλασικές αμερικάνικες ταινίες...:D
είναι συνήθως γυαλάκιδες φλώροι με αδυναμία προσέγγισης του γυναικείου φύλου :D:lol: και με αδυναμία ένταξης στην καθημερινότητα..εφόσον ζουν μέσα σε έναν υπολογιστή και τρέφονται μονίμως με πλαστικό φαγητό (βλ. φούρνους μικροκυμάτων, αναψυκτικά,..κτλ)...:P:D

Πάντως κάπου είχα διαβάσει ότι ο Μπιλ όταν ήταν μαθητής, είχε διαπρέψει διαγωνισμούς της φυσικής εταιρείας στην κοινοπολιτεία του. Επομένως, πρέπει να ήταν φοβερό μυαλό στις κλασικές θετικές επιστήμες εκτός από μανιακός κομπιουτεράς. Ως έφηβος του άρεσε να παίζει ένα παιχνίδι στον υπολογιστή που έμοιαζε στην κατοπινή ταινία πόλεμος των άστρων...και με έναυσμα τις υπολογιστικές αδυναμίες των τότε υπολογιστών, ξεκίνησε το ψάξιμο...και συνέχισε με τις ακαδημαϊκές του σπουδές πάνω στην πληροφορική..:)

Υ.Σ.: Αν έχω κάπου λάθος, ζητώ συγγνώμη. Είχα δει ένα ντοκυμαντέρ με την ζωή του Μπιλ, στην ΕΤ1. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Αυτό με το παιχνίδι δεν το έχω ακούσει. Μου φαίνεται λίγο απίθανο την εποχή που ήταν έφηβος να είχε υπολογιστή στο σπίτι... Απ' όσο θυμάμαι είχε εντυπωσιαστεί από έναν υπολογιστή που είχε αγοράσει το σχολείο του και με πόση ακρίβεια εκτελούσε τις εντολές του. Επίσης ούτε αυτό με τη φυσική το θυμάμαι, αλλά είχε πάρει απαλλαγή ή κάτι τέτοιο από τα μαθηματικά για να απασχολείται με τον υπολογιστή (κάαααψιμο:s).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Σοφότατος...Αυτό με την ντουλάπα μάρεσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Βαρετος :sleep:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Κανόνας 1: Η ζωή δεν είναι δίκαιη - συνήθισέ το!
Κανόνας 6: Εάν τα μουσκέψεις, ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ. Γι' αυτό μην κλαψουρίζεις για τα δικά σου λάθη, αλλά μάθε από αυτά.
Κανόνας 8: Το σχολείο μπορεί να έχει βρει τον τρόπο να εξαλείψει τις διαφορές μεταξύ κερδισμένων και χαμένων, αλλά η ζωή ΟΧΙ. Μερικά σχολεία έχουν απορρίψει τις αρνητικές βαθμολογίες και θα σου δώσουν όσες ευκαιρίες θέλεις για να βρεις τη σωστή απάντηση. Αυτή η κατάσταση δεν μοιάζει ούτε στο ελάχιστο με την πραγματική ζωή.
Κανόνας 9: Η ζωή δεν είναι χωρισμένη σε εξάμηνα. Δεν υπάρχουν ολόκληρα καλοκαίρια διακοπών και πολύ λίγοι υπάλληλοι είναι διατεθειμένοι να σε βοηθήσουν να «βρεις» τον εαυτό σου. Αυτό μπορείς να το κάνεις στον ελεύθερο χρόνο σου.
Κανόνας 11: Να είσαι ευγενικός με τους σπασίκλες. Στο τέλος μάλλον θα καταλήξεις να δουλεύεις για έναν από αυτούς.


συμφωνω με τα παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.


Αν μη τι άλλο οχι πιο πολύ από σένα.
Τουλάχιστον αυτός μιλάει με τη σοφία της εμπειρίας, της επιτυχίας και της αυτοδημιούργησης, όχι σαν κάτι μαλάκες που το παίζουν φιλόσοφοι απ'τις τρώγλες τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αν μη τι άλλο οχι πιο πολύ από σένα.
Τουλάχιστον αυτός μιλάει με τη σοφία της εμπειρίας, της επιτυχίας και της αυτοδημιούργησης, όχι σαν κάτι μαλάκες που το παίζουν φιλόσοφοι απ'τις τρώγλες τους...
Μιβ φαινεται πιαστηκες φαινεται κοροιδο ,εγω παντως προτιμω τον αερα απ' τα γερα θεμελια μιας οικοδομης , οχι μονο διοτι μπορεις να τον ανασανεις και τα θεμελια δεν μπορεις , μα και επειδη αντεχει καλυτερα στη δοκιμασια του χρονου.
Ασε που η σοφια της εμπειριας λεει ψεματα ακομα και οταν λεει αληθεια , ενω η σοφια της μη-εμπειριας λεει αληθεια ακομα και οταν λεει ψεματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ολα σωστα εκτος απο το τελευταιο.
Εγω οσους εχω δει που εχουν επειχειρησεις φαινονται χαρουμενοι ανθρωποι χωρις γυαλια κ ετσι. Τα σπασικλακια γινονται γιατροι και δικηγοροι :no1:
Ντόινγκ ντόινγκ ντόινγκ
Έχεις συνδέσει κι εσύ τα σπασικλάκια με τα στρογυλλά γυαλάκια το μαλλί χωρίστρα?Πολλές Αμερικάνικες ταινίες βλέπεις.
Γιατροί και δικηγόροι γίνονται όσοι σπούδασαν Ιατρική και Νομική όχι όσοι είναι σπασικλάκια κατα την δική σου περιγραφή.
Όσοι είναι στις επιχειρήσεις μπορεί στην σχολική ηλικία να ήταν ό,τι θες.
Και επιπλέον όποιος φοράει γυαλιά δεν σημαίνει ότι δεν είναι χαρούμενος.Εντάξει η μυωπία είναι λίγο βαρετή αλλά δεν σε κάνει και δυστυχή.
Μπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Κανόνας 1: Η ζωή δεν είναι δίκαιη - συνήθισέ το!

Κανόνας 11: Να είσαι ευγενικός με τους σπασίκλες. Στο τέλος μάλλον θα καταλήξεις να δουλεύεις για έναν από αυτούς.

Κανόνας 12: Quotes που δίνονται στο internet χωρίς έγχυρη πηγή να μπορούμε να τις διασταυρώσουμε, δεν έχουν ειπωθεί απο το άτομο που ισχυριζόμαστε.

Αυτές οι δύο τουλαχιστον, απο ότι φαίνεται έχουν αποδοθεί λαθεμένα στον Bill Gates.
https://en.wikiquote.org/wiki/Bill_Gates#Misattributed

Και για τις υπόλοιπες επιφυλλάσομαι, απο την στιγμή που δεν υπάρχει επιβεβαιωμένη πηγή στο που είπε, θα ναι βλακεία να το θεωρούμε δεδομένο οτι το πε.

Επίσης διαφωνώ σε αυτό με τα σχολεία, ο λόγος που εξομαλύνονται οι αντιθέσεις στα σχολεία είναι για να δημιουργήσουν ανθρώπους που θα κάνουν το ίδιο και στην κοινωνία, δεν το κάνουν στο όνομα του δήθεν προοδευτισμού. Πρέπει σιγά σιγά να το καταλαβαίνουν και τα άτομα αυτό και να αρχίσουν να το εφαρμόζουν.

Επίσης σπασικλάκια μάλλον στο κείμενο αναφέρεται μάλλον στα «φυτά».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
ολα σωστα εκτος απο το τελευταιο.
Εγω οσους εχω δει που εχουν επειχειρησεις φαινονται χαρουμενοι ανθρωποι χωρις γυαλια κ ετσι. Τα σπασικλακια γινονται γιατροι και δικηγοροι :no1:
Τι κομπλεξισμος...Σου εύχομαι να μην χρειαστείς ποτέ σου γιατρο για να μην εξαρτάσαι από κανένα σπασικλάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top