Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
ταχυτητα ισον μετατοπιση προς χρονο αρα

80 προς 4 σεκοντς ισον 20 μετρα ανα σεκοντ.

το μηκος της δευτερης γεφυρας ειναι x ισον 20 μετρα ανα σεκοντ επι 9 σεκοντς αρα το μηκος ειναι 180 μετρα.

Ετσι πιστευω πως ειναι . Αντιθετως ας με διορθωσει καποιος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazmoisiades

Νεοφερμένος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Όχι, όχι! Δεν είναι τόσο απλό, αλλιώς δεν θα έδινε το μήκος της νταλίκας!!! Λοιπόν, η πρώτη γέφυρα έχει μήκος λ1=80μ, όμως η νταλίκα για να την διασχίσει ολόκληρη θα πρέπει να διανύσει χ1=80+16=96μ (αφού για να τη διασχίσει θα πρέπει να περάσει ολόκληρη...).
Έτσι, έχουμε:
υ1= χ1/τ1, δηλαδή υ1=96/4=24 μ/σ
Αφού κινείται με ευθ.ομ.κίνηση, υ1=υ2.
Για την δεύτερη γέφυρα ισχύει χ2=υ2. τ2, δηλαδή χ2= 24.9 = 216 μ.
Αυτό το χ2, όμως, είναι η απόσταση που θα διανύσει, κι όχι το μήκος της δεύτερης γέφυρας. Για να βρούμε το λ2, αρκεί να αφαιρέσουμε από το χ2 το μήκος της νταλίκας, δηλαδή χ2=λ2-16= 216-16 =200μ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalabakeza

Νεοφερμένος

Η kalabakeza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
απο το βιβλιο φυσικής σελίδα 69 άσκηση 3
δεν μπορώ να την κάνω προσπάθησα άπειρες φορές αλλά τίποτα...
σας παρακαλώ βοήθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
A)Πρεπει να βρεις το συνολικο διαστημα του κινητου,αρα θα βρεις τα εμβαδα και θα τα προσθεσεις.

10x10=100,20x20=400 => 100+400=500 m (ειναι σε m,γτ ψαχνουμε το διαστημα,οχι το εμβαδον)

Β)Απο τον τυπο ξερουμε οτι:

U=S/t<= τυπος μεσης ταχυτητας

συνολικα,το κινητο κανει ευθυγραμμη ομαλη κινηση σε 40 δευτερολεπτα.

Αρα,500 m/40 => 12,5 m

Γ)το διαγραμμα καντο μονη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalabakeza

Νεοφερμένος

Η kalabakeza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ :):thanks:!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Εγώ πιστευω πως αν διαβάζει τωρα το καθημερινό μάθημα καλά, δεν θα έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mar!anna

Νεοφερμένος

Η Mar!anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Η καθηγήτρια της Φυσικής ζήτησε να κάνουμε ένα project. Μας έδιξε ένα παράδειγμα με θέμα "φυσική και μπαλέτο". Αλλά εγώ δεν έχω ιδέα για ποιο θέμα να κάνω. Μπορείτε σας παρακαλω να μου δωσετε ιδέες;; Το θέμα είναι γενικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Φυσικη και αθληματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mar!anna

Νεοφερμένος

Η Mar!anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ναι αλλά τι σχέση εχει η φυσική με τα αθλήματα???
Συγνώμη αλλά είμαι τελείος άσχετη από φυσική.

Ευχαριστω που απαντησες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Το ποδοσφαιρο,το μπασκετ,το τεννις,το Bowling,η τοξοβολια...

Σχεδον σε ολα αυτα υπαρχει τουλαχιστον ενα φυσικο φαινομενο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
κανε τοξοβολια.για τη δυναμικη ενεργεια που μετατρεπεται σε κινιτικη, πως επηρρεαζει το αποτελεσμα και τετοια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
ο φυσικος στο επαναληπτικο φυλλαδιο π μς εδωσε πρι το ωριαιο τς πεμπτης ειχε καποιες ασκησεις"εκτος υλης"διαγωνισματων για τα παιδια π ηθελαν να τις κοιταξουν σαν επιπλεον ασκησεις....μια απο αυτες ηταν και η ακολουθη:


2 τραινα που κινουνται σε τροχιές που διασταυρώνονται έχουν ίσα μήκη L και απέχουν ίσες αποστάσεις D από τη διασταύρωση προς την οποία προσεγγίζουν με ταχύτητες ίσων μέτρων u.ΑΑν ο μηχανοδηγός του ενός τραίνου κοιμάται και επομένως δεν προβληματίζεται για την ανάγκη αλλαγής της ταχύτητας του τραίνου του, σε ποιες περιοχές τιμών πρέπει να κινηθούν οι σταθερές σταθερές επιταχύνσεςι ή επιβραδύνσεις του άλλου τραίνου ώστε να αποφευχθεί η σύγκρουση?

2)ενα αεροπλανο της πολεμικης αεροποριας πεταει οριζοντια με ταχυτητα μετρου 400 m\s οταν ο πιλότος του αντιλαμβάνεται ότι σε απόσταση 1χμ πίσω του βρίσκεται εχθρικός πύραυλος που τν ακολουθεί με σταθερή ταχύτητα μέτρου 500 m/s .Από ποια τιμή πρέπει να είναι μεγαλύτερη η σταθερή α που πρέπει να αναπτύξει το αεροπλάνο ώστε να ξεφύγει από τον πύραυλο????




pls κάποιος:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
εχω κανει μια παρομοια... θα στη λυσω οταν γυρισω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
ο φυσικος στο επαναληπτικο φυλλαδιο π μς εδωσε πρι το ωριαιο τς πεμπτης ειχε καποιες ασκησεις"εκτος υλης"διαγωνισματων για τα παιδια π ηθελαν να τις κοιταξουν σαν επιπλεον ασκησεις....μια απο αυτες ηταν και η ακολουθη:
2 τραινα που κινουνται σε τροχιές που διασταυρώνονται έχουν ίσα μήκη L και απέχουν ίσες αποστάσεις D από τη διασταύρωση προς την οποία προσεγγίζουν με ταχύτητες ίσων μέτρων u.ΑΑν ο μηχανοδηγός του ενός τραίνου κοιμάται και επομένως δεν προβληματίζεται για την ανάγκη αλλαγής της ταχύτητας του τραίνου του, σε ποιες περιοχές τιμών πρέπει να κινηθούν οι σταθερές σταθερές επιταχύνσεςι ή επιβραδύνσεις του άλλου τραίνου ώστε να αποφευχθεί η σύγκρουση?

2)ενα αεροπλανο της πολεμικης αεροποριας πεταει οριζοντια με ταχυτητα μετρου 400 ms οταν ο πιλότος του αντιλαμβάνεται ότι σε απόσταση 1χμ πίσω του βρίσκεται εχθρικός πύραυλος που τν ακολουθεί με σταθερή ταχύτητα μέτρου 500 m/s .Από ποια τιμή πρέπει να είναι μεγαλύτερη η σταθερή α που πρέπει να αναπτύξει το αεροπλάνο ώστε να ξεφύγει από τον πύραυλο????




pls κάποιος:'(
1) Κάνοντας πράξεις με το μυαλό χωρίς χαρτί καί μολύβι βρίσκω ότι ο ξύπνιος οδηγός πρέπει να πετύχει επιταχύνσεις α > = (2 επί L επί υ τετράγωνο)/(D τετράγωνο) ή επιβραδύνσεις α >= (2 επί L επί υ τετράγωνο)/[(D +L) στο τετράγωνο]

2) Το μαχητικό αεροπλάνο πρέπει να πετύχει ελάχιστη επιτάχυνση α= 5 m/(s^2).Εννοείτε επομένως ότι καί με μεγαλύτερες από αυτή επιταχύνσεις, ο πύραυλος θα φάει τη "σκόνη" του.

Βέβαια δεν σε βοηθάω ουσιαστικά αλλά σού δίνω μόνο τις απαντήσεις οπότε κάτι είναι κι αυτό γιά να τις συγκρίνεις με τις δικές σου αν τις προσπάθησες.Θέλει αρκετό μπλα-μπλά καί όπως αντιλαμβάνεσαι είναι κουραστικό γιατί αυτή τη στιγμή είμαι μέσα σε τρία φόρουμ διαφορετικά καί παρακολουθώ κάποια μηνύματα.Ίσως επανέλθω θα δούμε..
Πάντως θα το ξανακάνω κάποια στιγμή γιατί τα έχω κάνει όπως σού είπα όλα στό...πόδι χωρίς χαρτί καί μολύβι.Αλλά είναι κάτι απλό γιά όσους τα ξέρουν αυτά οπότε πιστεύω ότι είναι τα σωστά αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
1) Κάνοντας πράξεις με το μυαλό χωρίς χαρτί καί μολύβι βρίσκω ότι ο ξύπνιος οδηγός πρέπει να πετύχει επιταχύνσεις α > = (2 επί L επί υ τετράγωνο)/(D τετράγωνο) ή επιβραδύνσεις α >= (2 επί L επί υ τετράγωνο)/[(D +L) στο τετράγωνο]

2) Το μαχητικό αεροπλάνο πρέπει να πετύχει ελάχιστη επιτάχυνση α= 5 m/(s^2).Εννοείτε επομένως ότι καί με μεγαλύτερες από αυτή επιταχύνσεις, ο πύραυλος θα φάει τη "σκόνη" του.

Βέβαια δεν σε βοηθάω ουσιαστικά αλλά σού δίνω μόνο τις απαντήσεις οπότε κάτι είναι κι αυτό γιά να τις συγκρίνεις με τις δικές σου αν τις προσπάθησες.Θέλει αρκετό μπλα-μπλά καί όπως αντιλαμβάνεσαι είναι κουραστικό γιατί αυτή τη στιγμή είμαι μέσα σε τρία φόρουμ διαφορετικά καί παρακολουθώ κάποια μηνύματα.Ίσως επανέλθω θα δούμε..
Πάντως θα το ξανακάνω κάποια στιγμή γιατί τα έχω κάνει όπως σού είπα όλα στό...πόδι χωρίς χαρτί καί μολύβι.Αλλά είναι κάτι απλό γιά όσους τα ξέρουν αυτά οπότε πιστεύω ότι είναι τα σωστά αποτελέσματα.

να σου πω τι εκανα εγω ν μ πεις αν ειναι σωστο πλσ...
s=d+l
t=l+d/u
x=ut+1/2at^2
κάνοντας πράξεις κατέληξα στο ότι:
2x-2ut=at^2
και τελικο μου βγηκε :
α=-2du^2/(l+d)^2 τι εκανα και αντι για l βγήκε d????
μηπως έπρεπε να χει απολυτη τιμη το α και -1/2ατ^ αντι γ + επειδη ηταν επιβραδυνση?
για την επιταχυνση δν μπορεσα να βρω ακομα τον τυπο....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
1η Ασκηση

υ = s / t => υ = (D + L) / t => t = (D + L) / υ (1)
[(D+L) : το μήκος της διαδρομής συν το μήκος του τρένου που χρειάζεται για να φύγει απ΄τη διασταύρωση]
Αντικαθιστώντας στον τύπο της ομαλά επιταχυνόμενης κίνησης το t βρίσκουμε :
Δx = υo*((D + L) / υ) + 1 / 2 α * ((D + L) / υ)^2 => (...)

α = (2*υ * (υ*s - D*υ0 - L*υ0)) / (D + L)^2

και αντιστοίχως αντικαθιστώντας στον τύπο της ομαλά επιβραδυνόμενης κίνησης το t βρίσκουμε :
Δx = υo*((D + L) / t) - 1 / 2 α * ((D + L) / t)^2 => (...) α = ...


Στην άσκηση αυτή έχω μία αμφιβολία ως προς το σκεπτικό. Θα την ξανασκεφτώ και θ' απαντήσω μέχρι αύριο βραδάκι...


2η Ασκηση

Από τον τύπο u = s / t => s = u * t
Sπυρ = 500 m / sec * t (1)
Sαερ = 400 m / sec * t (2)
H διαφορά της απόστασής τους είναι : Sπυρ - Sαερ = 1.000 m (3)
η (3) είναι ίση με (1) - (2) => 500 * t - 400 * t = 1.000 m => (500-400) * t = 1.000 m => 100 m * t = 1.000 m => t = 1.000 m / 100 m => t = 10 sec.
Που σημαίνει ότι σε 10 sec ο πύραυλος, με τις υπάρχουσες ταχύτητες, θα χτυπήσει το αεροπλάνο. Αλλά για να μην το χτυπήσει πρέπει να επιταχύνει :

α = Δu / Δt = (500-400) m / sec / 10 sec = 10 m / sec^2

Αλγεβρικά εκφραζόμενο α >= 10 m / sec^2 το α ανήκει [10, άπειρο).
Επειδή το άπειρο εδώ δεν έχει νόημα, το αεροπλάνο έχει συγκεκριμένη επιτάχυνση απ' τους κατασκευαστές του, ας την ονομάσουμε x, το α ανήκει
[10 (m / sec^2), x (m / sec^2)] δηλ. :

10 (m / sec^2) <= α <= x (m / sec^2)
-----------------------------------------
1) Κάνοντας πράξεις με το μυαλό χωρίς χαρτί καί μολύβι βρίσκω ότι ο ξύπνιος οδηγός πρέπει να πετύχει επιταχύνσεις α > = (2 επί L επί υ τετράγωνο)/(D τετράγωνο) ή επιβραδύνσεις α >= (2 επί L επί υ τετράγωνο)/[(D +L) στο τετράγωνο]

2) Το μαχητικό αεροπλάνο πρέπει να πετύχει ελάχιστη επιτάχυνση α= 5 m/(s^2).Εννοείτε επομένως ότι καί με μεγαλύτερες από αυτή επιταχύνσεις, ο πύραυλος θα φάει τη "σκόνη" του.

Βέβαια δεν σε βοηθάω ουσιαστικά αλλά σού δίνω μόνο τις απαντήσεις οπότε κάτι είναι κι αυτό γιά να τις συγκρίνεις με τις δικές σου αν τις προσπάθησες.Θέλει αρκετό μπλα-μπλά καί όπως αντιλαμβάνεσαι είναι κουραστικό γιατί αυτή τη στιγμή είμαι μέσα σε τρία φόρουμ διαφορετικά καί παρακολουθώ κάποια μηνύματα.Ίσως επανέλθω θα δούμε..
Πάντως θα το ξανακάνω κάποια στιγμή γιατί τα έχω κάνει όπως σού είπα όλα στό...πόδι χωρίς χαρτί καί μολύβι.Αλλά είναι κάτι απλό γιά όσους τα ξέρουν αυτά οπότε πιστεύω ότι είναι τα σωστά αποτελέσματα.

Θεούλη μου τι θα δούμε ακόμα ; :s
"Κάνοντας πράξεις με το μυαλό χωρίς χαρτί καί μολύβι..."
"Βέβαια δεν σε βοηθάω ουσιαστικά ... γιατί αυτή τη στιγμή είμαι μέσα σε τρία φόρουμ διαφορετικά :!: καί παρακολουθώ κάποια μηνύματα."
κ.τ.λ.

Σκεπτικά και δικαιολογίες που σου έρχεται να κάνεις εμετό. Οχι τίποτα άλλο προσβάλλετε με το παρόν μήνυμά σας άλλους συναδελφους σας του forum αυτού που αξίζουν συγχαρητήρια.

Λυπάμαι πολύ για τη νοοτροπία σας "κ." καθηγητά ! ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Λυπάμαι πολύ για τη νοοτροπία σας "κ." καθηγητά ! ...


συγνώμη αλλά εδω θα διαφωνίσω.....διότι ο άνθρωπος είχε δουλειά.+δεν βρίζεις κάποιον μόνο από τα λεγόμενα του.ο συγκεκριμένος επικοινώνησε μαζί μου μέσω e-mail και σε πληροφορώ ότι μια χαρά είναι και πολύ καλός μάλιστα....μια επανάληψη στα αρχαία γνωμικά δεν βλάπτει.ακουσον μεν, πάταξον δε...



η μόνη παρατήρηση π κάνω χωρίς να υπονοώ τίποτα η να σε θίγω άλλωστε κι εσυ άνθρωπος είσαι λάθη κάνεις απλά να διορθώσω ήθελα μην γίνει καμμια παρεξήγηση.....
-----------------------------------------
2η Ασκηση

Από τον τύπο u = s / t => s = u * t
Sπυρ = 500 m / sec * t (1)
Sαερ = 400 m / sec * t (2)
H διαφορά της απόστασής τους είναι : Sπυρ - Sαερ = 1.000 m (3)
η (3) είναι ίση με (1) - (2) => 500 * t - 400 * t = 1.000 m => (500-400) * t = 1.000 m => 100 m * t = 1.000 m => t = 1.000 m / 100 m => t = 10 sec.
Που σημαίνει ότι σε 10 sec ο πύραυλος, με τις υπάρχουσες ταχύτητες, θα χτυπήσει το αεροπλάνο. Αλλά για να μην το χτυπήσει πρέπει να επιταχύνει :

α = Δu / Δt = (500-400) m / sec / 10 sec = 10 m / sec^2

Αλγεβρικά εκφραζόμενο α >= 10 m / sec^2 το α ανήκει [10, άπειρο).
Επειδή το άπειρο εδώ δεν έχει νόημα, το αεροπλάνο έχει συγκεκριμένη επιτάχυνση απ' τους κατασκευαστές του, ας την ονομάσουμε x, το α ανήκει
[10 (m / sec^2), x (m / sec^2)] δηλ. :

10 (m / sec^2) <= α <= x (m / sec^2)
-----------------------------------------



κι όμως η σωστή λύση είναι το 5μέτρα ανα s^2!(κι εμένα 10 μουβγαινε στην αρχή:P...ψάχνω να βρω το λάθος)
νομίζω είναι στην αφαίρεση των διαστημάτων...


για την ένα σωστά βρήκε ο lostG καθώς το -1/2 ατ^2 ήταν επειδή το α ήταν επιβραδυνόμενη κίνηση....άρα +1/2ατ^2 με πρόσημο (-α) η -1/2ατ^2 με απόλυτη τιμή του α....
για το δεύτερο τύπο της επιτάχυνσης τι να σου πω.....κι εγω με + το βάζω και δεν βγαίνει το ρημάδι!αυριο θα πέσω πάνω της θα την εξαντλήσω τη χαζοάσκηση.ένας τύπος είναι και βάζω άλλα νουμερα η χαζή!έτσι κάνω λάθη πάντα από βιασύνη ή άγχος....γτ να πεις ότι είναι δύσκολα?αυτά τουλάχιστον ΟΧΙ και το υπογράφω αλλά αν εσυ κάνεις λαλακιες τι σ φταιει η άσκηση μετά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
συγνώμη αλλά εδω θα διαφωνίσω.....διότι ο άνθρωπος είχε δουλειά.+δεν βρίζεις κάποιον μόνο από τα λεγόμενα του.ο συγκεκριμένος επικοινώνησε μαζί μου μέσω e-mail και σε πληροφορώ ότι μια χαρά είναι και πολύ καλός μάλιστα....μια επανάληψη στα αρχαία γνωμικά δεν βλάπτει.ακουσον μεν, πάταξον δε...



η μόνη παρατήρηση π κάνω χωρίς να υπονοώ τίποτα η να σε θίγω άλλωστε κι εσυ άνθρωπος είσαι λάθη κάνεις απλά να διορθώσω ήθελα μην γίνει καμμια παρεξήγηση.....
-----------------------------------------
2η Ασκηση

(...)
10 (m / sec^2) <= α <= x (m / sec^2)
-----------------------------------------



κι όμως η σωστή λύση είναι το 5μέτρα ανα s^2!(κι εμένα 10 μουβγαινε στην αρχή:P...ψάχνω να βρω το λάθος)
νομίζω είναι στην αφαίρεση των διαστημάτων...


για την ένα σωστά βρήκε ο lostG καθώς το -1/2 ατ^2 ήταν επειδή το α ήταν επιβραδυνόμενη κίνηση....άρα +1/2ατ^2 με πρόσημο (-α) η -1/2ατ^2 με απόλυτη τιμή του α....
για το δεύτερο τύπο της επιτάχυνσης τι να σου πω.....κι εγω με + το βάζω και δεν βγαίνει το ρημάδι!αυριο θα πέσω πάνω της θα την εξαντλήσω τη χαζοάσκηση.ένας τύπος είναι και βάζω άλλα νουμερα η χαζή!έτσι κάνω λάθη πάντα από βιασύνη ή άγχος....γτ να πεις ότι είναι δύσκολα?αυτά τουλάχιστον ΟΧΙ και το υπογράφω αλλά αν εσυ κάνεις λαλακιες τι σ φταιει η άσκηση μετά....

Δεν τον έβρισα απλά μ' ενόχλησε η "φτηνή" και "επιδεικτική" του δικαιολογία. Δικαίωμά του. Επίσης δεν τον είπα "κακό" αλλά ότι εδώ στην απάντηση που ζητούσες είχε λάθος νοοτροπία (τρόπος σκέψης νου - απάντησης).
Δες εδώ μία απάντηση από καθηγήτρια και το ξανασυζητάμε...
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=41661 Υπάρχουν κι άλλοι. Μπορεί και ο ίδιος αλλά εδώ, για μένα, είναι λάθος...
Πως ξέρεις ότι η δεύτερη είναι λάθος και ότι είναι 5 m / sec ?
Για την πρώτη τα λέμε αύριο με πιό καθαρό μυαλό... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marizza92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Τάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Επειδη είχα να κάνω φυσική 3 βδομάδες(τις 2 κατάληψη και την άλλη άρρωστη) Κοιτάξτε λίγο αυτην την άσκηση:
Δυο κινητά Α Β βρόσκονται στις θέσεις χα=-20m χβ=30m και ξεκινούν ταυτόχρονα τη στιγμή t=o κινσύμενα το ένα προς το άλλο με σταθερές ταχύτητες uα=3m/s και uβ=-2m/s
A) Για τη χρονική στιγμή ti=5s να βρεθούν:
α) Η μετατόπιση κάθε κινητού.
β) Η θέση κάθε κινητού
γ)Η απόσταση μεταξύ τους

α)= Δχa=3m/s *5s=15m
Δχβ=-2m/s* 5s=-10m

Μεχρη εδώ καλά τα πάω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
μετά εφόσων οι ταχύτητες είναι σταθ.τα κινητά εκτελούν ΕΟΚ.αρα έχουμε τον τύπο
Δχ=u*Δt
dx=3*5(αφού αρχικός χρόνος=0)
Δχ=15
ο ίδιος τύος στο β και βγαίνει δχ=-10.....μετά έχει τον τύπο
Χ=Χο+Uo(t-to)
Xa=-20+3*5=-20+15=-5
Xb=30-2*5=20
η απόσταση τους είναι από το -5 εως το 20 αρα 25μ.
ελπίζω να βοήθησα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top