Λογιστική στο λύκειο

megaroni23

Νεοφερμένος

Ο Stelios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεία σας παδιά είμαι καινούργιος εδώ και θέλω να σας ρωτήσω κάτι για την λογιστική! δεν ξέρω αν κάνετε εκεί στην ελλάδα αλλά πιστεύω πως πρέπει η ερώτηση μου είναι

1)εαν πηγένεται φροντιστήριο παρατηρίσατε ότι τα κάνετε εντελώς διαφορετικά π.χ στο σχολείο χρησιμοποιούμε ευρώ ενώ στο φρονιστήριο? λίρες
2) γιατί βάζουμε τους debtors στα Assets ακόμα να καταλάβω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν υπάρχει το μάθημα στην Ελλάδα. Επίσης εδώ δεν είχαμε ποτέ λίρες. Καμιά δραχμή ίσως. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Όντως.
Αν έχει ξεμείνει τίποτα προβλήματα από τα παλιά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αυτά είναι ... μακάρι να υπήρχε μάθημα λογιστικής στο λύκειο.
Είναι απόλυτα βασικό μάθημα, είναι παράλογο ένας μαθητής να μην ξέρει να κάνει αποφορόλογηση*, να μην ξέρει την διαφορά κερδοφορίας και κέρδους, να μην ξέρει να συμπληρώσει ένα Ε9, να μην ξέρει αν αγοράσει 10 μετοχές πότε θα εισπράξει το μέρισμα και σε ποίες περιπτώσεις (10 μετοχές μπορούν να κοστίζουν μόλις και 10 ευρώ).

Δεν είναι τυχαίο που αντιμετωπίζουμε τέτοια δυσπιστία τις εταιρίες και κάθε επιχειρηματική κίνηση, δεν είναι τυχαίο που ακόμη και στην πληροφορική του ΟΠΑ έχουν υποχρεωτικό μάθημα λογιστικής.

*Υ.γ.: Πάντως σίγουρα χρειαζόμαστε και μάθημα αριθμητικής ... έχω βαρεθεί να εξηγώ γιατί αν κάτι που κοστίζει 100 ευρώ αλλάξει η τιμή σε 120 τότε έχουμε 20% αύξηση, ενώ αν κοστίζει 120? και πάει στα 100? τότε έχουμε μείωση 16% και διάφορα αλλά τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Αυτά είναι ... μακάρι να υπήρχε μάθημα λογιστικής στο λύκειο.
Είναι απόλυτα βασικό μάθημα, είναι παράλογο ένας μαθητής να μην ξέρει να κάνει αποφορόλογηση*, να μην ξέρει την διαφορά κερδοφορίας και κέρδους, να μην ξέρει να συμπληρώσει ένα Ε9, να μην ξέρει αν αγοράσει 10 μετοχές πότε θα εισπράξει το μέρισμα και σε ποίες περιπτώσεις (10 μετοχές μπορούν να κοστίζουν μόλις και 10 ευρώ).

Δεν είναι τυχαίο που αντιμετωπίζουμε τέτοια δυσπιστία τις εταιρίες και κάθε επιχειρηματική κίνηση, δεν είναι τυχαίο που ακόμη και στην πληροφορική του ΟΠΑ έχουν υποχρεωτικό μάθημα λογιστικής.

*Υ.γ.: Πάντως σίγουρα χρειαζόμαστε και μάθημα αριθμητικής ... έχω βαρεθεί να εξηγώ γιατί αν κάτι που κοστίζει 100 ευρώ αλλάξει η τιμή σε 120 τότε έχουμε 20% αύξηση, ενώ αν κοστίζει 120? και πάει στα 100? τότε έχουμε μείωση 16% και διάφορα αλλά τέτοια.

16.7% :P

Συμφωνω παντως οτι πρεπει να υπαρχει τετοιο μαθημα στο σχολειο γιατι δεν ειναι λιγοι αυτοι που δεν ξερουν που πανε τα 4 :/: Απο οτι θυμαμαι, στην στατιστικη της 3ης λυκειου ειχαμε κανει κατι λιγα σχετικα με κερδος αλλα τα παραδειγματα ηταν ελαχιστα και νομιζω πως δεν ειχαμε επικεντρωθει στην πραξη, αλλα στην θεωρια :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
Γεία σας παδιά είμαι καινούργιος εδώ και θέλω να σας ρωτήσω κάτι για την λογιστική! δεν ξέρω αν κάνετε εκεί στην ελλάδα αλλά πιστεύω πως πρέπει η ερώτηση μου είναι

1)εαν πηγένεται φροντιστήριο παρατηρίσατε ότι τα κάνετε εντελώς διαφορετικά π.χ στο σχολείο χρησιμοποιούμε ευρώ ενώ στο φρονιστήριο? λίρες
2) γιατί βάζουμε τους debtors στα Assets ακόμα να καταλάβω

Στο ενεργητικο βαζουμε τις απαιτησεις κ στο παθητικο τις υποχρεωσεις...απλα πραγματα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Στο ενεργητικο βαζουμε τις απαιτησεις κ στο παθητικο τις υποχρεωσεις...απλα πραγματα:D
Επίσης ενεργητικό που αυξάνει χρεώνουμε, παθητικό που αυξάνει πιστώνουμε.

Υ.γ.: Στις τράπεζες οι όροι χρέωση και πίστωση ΔΕΝ χρησιμοποιούνται ανάποδα, απλά τους χρησιμοποιούμε από την σκοπιά της τράπεζας ...
Υ.γ.2: Οκ σταματάω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
To βιβλιαράκι με τα μαθήματα επιλογής που μας δώσανε λέει ότι στη Γ υπάρχει μάθημα επιλογής αρχές λογιστικής αλλά δεν έχω ακούσει να γίνεται πουθενά.
Να ο κατάλογος των μαθημάτων επιλογής: https://www.ypepth.gr/el_ec_page171.htm
ΙΙ. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ
1. Β΄ Ξένη Γλώσσα:
2
2. Αρχές Οικονομικής Θεωρίας:
2
3. Στατιστική:
2
4. Λογική: Θεωρία και Πρακτική:
2
5. Εφαρμογές Υπολογιστών*:
2
6. Ιστορία της Τέχνης:
2
7. Ιστορία των Επιστημών & της Τεχνολογίας: 2
8. Προβλήματα Φιλοσοφίας:
2
9. Νεοελληνική Λογοτεχνία: 2
10. Τεχνολογία και Ανάπτυξη:
2
11. Στοιχεία Γεωπονίας & Αγροτική Ανάπτυξη:
2
12. Βιομηχανική Παραγωγή & Ενέργεια:
2
13. Αρχές Λογιστικής:
2
14. Σχέδιο Τεχνικό:
2
15. Σχέδιο Αρχιτεκτονικό:
2
16. Τεχνολογία Υπολογιστικών Συστημάτων και Λειτουργικά Συστήματα:
2
17. Πολυμέσα - Δίκτυα:
2
18. Εφαρμογές Λογισμικού:
2
Να και το βιβλίο:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Πρώτη φορά ακούω για λογιστική στο λύκειο. Το μόνο συναφές μάθημα που μπορώ να σκεφτώ είναι τα οικονομικά της Α'λυκείου και η Στατιστική της Γ'λυκείου. Αναφέρομαι σε μαθήματα Γενικής Παιδείας. Νομίζω πως οικονομικά & διοίκηση επιχειρήσεων κάνουν και στην τεχνολογική κατεύθυνση, αλλά δεν είμαι βέβαιη. Επίσης υπάρχουν και τα Οικονομικά της Γ'λυκείου για όσους ενδιαφέρονται να δηλώσουν σχολές του 5ου επιστημονικού πεδίου.

Πάντως, δεν νομίζω πως η λογιστική θα έπρεπε να είναι αυτοτελές μάθημα στο λύκειο, τουλάχιστον στη γενική παιδεία, γιατί είναι κπάπως εξειδικευμένο αντικείμενο. Κατ'εμέ, το καλύτερο θα ήταν να ενσωματώθει στα Οικονομικά της Α'λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Υπάρχει σαν μάθημα επιλογής στη γ λυκείου . Γι'αυτό μη λέτε πως δεν υπάρχει.

Δεν υπάρχουν απλώς καθηγητές να το διδάξουν, και η μαθητες της γ λυκείου δεν το επιλέγουν εξαιτίας του φόρτου.


Μαθήματα επιλογής Γ λυκειου

Επιλογής για όλες τις κατευθύνσεις

α/α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Β΄ Ξένη Γλώσσα 2
2. Αρχές Οικονομικής Θεωρίας 2
3. Στατιστική 2
4. Λογική: Θεωρία και Πρακτική 2
5. Εφαρμογές Υπολογιστών* 2
6. Ιστορία της Τέχνης 2
7. Ιστορία των Επιστημών & της Τεχνολογίας 2
8. Προβλήματα Φιλοσοφίας 2
9. Νεοελληνική Λογοτεχνία 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Υπάρχει σαν μάθημα επιλογής στη γ λυκείου ( αρχές στατιστικής νομίζω) . Γι'αυτό μη λέτε πως δεν υπάρχει.

Δεν υπάρχουν απλώς καθηγητές να το διδάξουν, και η μαθητες της γ λυκείου δεν το επιλέγουν εξαιτίας του φόρτου.
Δεν τη θυμάμαι αυτή την επιλογή. Πιθανόν να έχεις δίκιο. Καθηγητές, όμως, υπαρχουν. Μαθηματικοί ή οικονομολόγοι. Τα οικονομικά δηλαδή ποιός τα διδάσκει? Πιθανόν, οι μαθητές δεν το επιλέγουν, λόγω φόρτου εργασίας. Οι περισσότεροι επιλέγουν πληροφορική ή γαλλικά / γερμανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πρώτη φορά ακούω για λογιστική στο λύκειο. Το μόνο συναφές μάθημα που μπορώ να σκεφτώ είναι τα οικονομικά της Α'λυκείου και η Στατιστική της Γ'λυκείου. Αναφέρομαι σε μαθήματα Γενικής Παιδείας. Νομίζω πως οικονομικά & διοίκηση επιχειρήσεων κάνουν και στην τεχνολογική κατεύθυνση, αλλά δεν είμαι βέβαιη. Επίσης υπάρχουν και τα Οικονομικά της Γ'λυκείου για όσους ενδιαφέρονται να δηλώσουν σχολές του 5ου επιστημονικού πεδίου.

Πάντως, δεν νομίζω πως η λογιστική θα έπρεπε να είναι αυτοτελές μάθημα στο λύκειο, τουλάχιστον στη γενική παιδεία, γιατί είναι κπάπως εξειδικευμένο αντικείμενο. Κατ'εμέ, το καλύτερο θα ήταν να ενσωματώθει στα Οικονομικά της Α'λυκείου.
Συμφωνώ και εγώ με το bold…
Αν και η λογιστική και γενικότερα τα οικονομικά είναι κάτι που θα συναντήσουμε όλοι μας όταν βγούμε στην αγορά εργασίας και γενικά όταν «βγούμε έξω», θεωρώ πως είναι μια εξεζητημένη επιστήμη.

Η παιδεία μας χωλαίνει από παντού, οπότε ένα τέτοιο μάθημα θα ήταν μάθημα…πολυτελείας!

Οι περισσότεροι τελειώνουμε το σχολείο και καλούμαστε ως λειτουργικά αναλφάβητοι ή στερούμαστε σημαντικές γνώσεις, πχ ιστορία ή γεωγραφία. (αχ:redface: )

Δεν είναι στην σφαίρα ενδιαφέροντος όλων των μαθητών παρά μόνο όσων θα ασχοληθούν με τέτοιες σχολές… Δεν με ενδιαφέρει στην ηλικία των 17 χρόνων να μάθω πώς να συμπληρώνω το Ε9, δεν είναι δική μου αρμοδιότητα και για αυτό άλλωστε υπάρχουν και οι λογιστές.

Με την ίδια λογική να διδασκόμασταν και διάφορα θέματα ιατρικής, μια και η υγεία κατέχει σημαντικό ρόλο στον άνθρωπο, και να λαμβάναμε μόνοι μας πρωτοβουλίες και συνεπώς να μην επισκεπτόμαστε ιατρούς!

Άλλος είναι ο στόχος του σχολείου, όχι η απόκτηση εξεζητημένων γνώσεων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
@ Theodora

Πράγματι, η λογιστική είναι πολύ εξειδικευμένη για να αποτλέσει αυτοτελές μάθημα. Οπως είπες και εσύ, ο στόχος του σχολείου είναι να παρέχει γενικές γνώσεις. Η εξειδίκευση στη γνώση γίνεται στο Πανεπιστήμιο. Σίγουρα, όμως, κάποιες γενικές γνώσεις λογιστικής θα ήταν χρήσιμες, για αυτό ίσως θα έπρεπε να ενσωματωθούν στη διδασκαλία των οικονομικών της Α'λυκείου. Θα μπορούσε βέβαια να αποτέλεσει και μάθημα κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
@ Theodora

Πράγματι, η λογιστική είναι πολύ εξειδικευμένη για να αποτλέσει αυτοτελές μάθημα. Οπως είπες και εσύ, ο στόχος του σχολείου είναι να παρέχει γενικές γνώσεις. Η εξειδίκευση στη γνώση γίνεται στο Πανεπιστήμιο. Σίγουρα, όμως, κάποιες γενικές γνώσεις λογιστικής θα ήταν χρήσιμες, για αυτό ίσως θα έπρεπε να ενσωματωθούν στη διδασκαλία των οικονομικών της Α'λυκείου. Θα μπορούσε βέβαια να αποτέλεσει και μάθημα κατεύθυνσης.
Όπως είπατε και προηγουμένως κάποιες γνώσεις λαμβάνουμε από την οικονομία της Αʼ λυκείου, ικανές πιστεύω για μια επαφή.
Λόγου χάρη θυμάμαι πως μιλούσε για τις διάφορες επιχειρήσεις, Α.Ε., Ε.Π.Ε κα, για τις συναλλαγματικές, τις συναλλαγές, τις επιταγές, τα οιωνοί δημόσια αγαθά, τα αγαθά, τα προϊόντα, τη ζήτηση και πολλά άλλα! (πέρασαν και 3 χρόνια:P)

Στο πανεπιστήμιο τι θα μαθαίνουμε; :P
Ακόμα, ήδη ο όγκος της ύλης είναι τεράστιος και δεν μπορεί να αφομοιωθεί, φαντάσου να ειδικευόμαστε και στη λογιστική.

Ρομποτάκια θα λεγόμασταν και όχι μαθητές..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top