Βιβλία για Proficiency

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Χμμμ.

  • updated for the revised CAE exam as well as other C1 and C2 exams
  • 10 units
  • task types from all C1 and C2 exams
  • extensive vocabulary practice, with emphasis on collocations, phrasal verbs and expressions
  • special emphasis on advanced grammar points
  • 2 listening tasks in each unit
  • speaking models, useful phrases and topic vocabulary for all speaking tasks
  • writing programme covering all genres for C1 and C2 tasks
  • 5 reviews
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Εγω που τα χα κανει γιατι ειχε μονο για το C1?
Τεσπα,ισως να εχουν εκδώσει και για το επιπεδο Γ2 πλεον.

Ναι έχει εξεδοθεί και για Γ2...Το έκανε μια συμμαθήτρια μου...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iovi

Νεοφερμένος

Η iovi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μη γελασετε...αλλα επειδη εχω καιρο να παω σε φροντιστηριο...
Τι ειναι τα Γ1,Γ2,Β και C? :!: τι επιπεδο ειναι το καθενα??
-----------------------------------------
teol20 μολις διαβασα το θεμα σου με τις εξετασεις cambridge esol..
Πολυ καλη δουλεια!!:no1:
Για τις εξετασεις Μichigan υπαρχει κατι?Το σκεφτομαι σοβαρα να δωσω το ecpe τελικα!

Επισης οι εκδοσεις Μπετσης τι λενε??

:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Γεια σε ολους!Ελπιζω να με βοηθησετε!

Ειμαι 25 χρονων,κανω περιπου 7 μηνες ιδιαιτερα μαθηματα για cpe με τα βιβλια up stream Virginia Evans.Δεν εχω δυσκολευτει(αλλωστε διαβαζω συστηματικα),θελω να δωσω του χρονου εξετασεις και θα συνεχισω μονη με teachers book.

Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:

Τι γνωμη εχετε για αυτα τα βιβλια?Εγω δεν εχω ενθουσιαστει με την δομη τους και επισης δεν με καλυπτουν και για το ecpe(που μαλλον θα προτιμησω τελικα)

Ειμαι λοιπον σε αναζητηση τι βιβλια να παρω?!!Εχω ακουσει για Sylvia Kar,Grivas,Peter May-towards proficiency.

Απο γραμματικη ποιο θεωρειται καλυτερο???

:thanks:

Εγώ που κάνω προετοιμασία για το Proficiency Cambridge χρησιμοποιώ τη σειρά New Fowler Proficiency.... Και έχω να πω ότι είναι πολύ καλά και εκπαιδευτικά... Σου τα συνιστώ ανεπιφύλακτα!
Δυστυχώς όμως έχουν κυκλοφορήσει μόνο το Use of English και το Reading νομίζω.. Αν ρωτήσεις όμως σε ένα βιβλιοπωλείο, θα σου πουν με σιγουριά...
-----------------------------------------
Επισης οι εκδοσεις Μπετσης τι λενε??

:thanks:

Καλά είναι(τα έχω) αλλά είναι βιβλία που δε χρησιμεύουν για να μάθεις, αλλά μόνο για να δεις το στυλ των εξετάσεων... Δε θα σου τα πρότεινα, αν θες να μάθεις σωστά Αγγλικά... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Μη γελασετε...αλλα επειδη εχω καιρο να παω σε φροντιστηριο...
Τι ειναι τα Γ1,Γ2,Β και C? :!: τι επιπεδο ειναι το καθενα??
-----------------------------------------
teol20 μολις διαβασα το θεμα σου με τις εξετασεις cambridge esol..
Πολυ καλη δουλεια!!:no1:
Για τις εξετασεις Μichigan υπαρχει κατι?Το σκεφτομαι σοβαρα να δωσω το ecpe τελικα!

Επισης οι εκδοσεις Μπετσης τι λενε??

:thanks:

C1-Advanced level
C2-Proficiency level
!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελφ

Νεοφερμένος

Η ελφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Για τις εξετασεις Μichigan υπαρχει κατι?Το σκεφτομαι σοβαρα να δωσω το ecpe τελικα!

stars and stripes ecpe εκδόσεις express publishing coursebook,companion και teachers book και είσαι καλυμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iovi

Νεοφερμένος

Η iovi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Grammar και writing για ecpe τι προτεινετε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Grammar and Structure for the ECPE απο το Γριβα.
Για Writing μεσα απο τα coursebooks.
Δεν εχει κάτι ιδιαίτερο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iovi

Νεοφερμένος

Η iovi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Thanks :D

Υ.Γ. κατι διαβασα οτι το edexcel εχει ιδια αναγνωριση με cpe/ecpe...Ισχυει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosm1fent

Νεοφερμένος

Ο Κοσμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Grammar και writing για ecpe τι προτεινετε???
Το On Course του Γρίβα. Second to none. :no1:

EDIT: A, μόλις είδα το grammar και writing. Xαχα, άκυρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Εγω φετος ειμαι Advanced αλλα τα βιβλια που χουμε ειναι και για τα δυο χρονια (Advanced-Proficiency)
-Proficiency Master class απο Gude Duckworth(St.Book) και Roderick-Michailidis (Companion) OXFORD(οι εκδοσεις πρεπει να ναι το OXFORD που γραφει)
-Mastermind Use of English απο Paul Harris και Anna Johnson ,Burlington Books
-WRITING CAMBRIDGE PROFICIENCY 1 απο Fiona Longden

Εγω ομως ειμαι Cabridge και οχι Michigan γι'αυτο δε ξερω αν αυτα τα συγκεκριμενα θα 'ταν καλα για καπιον που δινει Michigan.To biblio toy Writing παντως ειναι σιγουρα για Cambridge .Τα αλλα δε ξερω.Παντως και η αδερθη μου οταν εδινα αυτα ειχε (τα Masterclass,για τα αλλα δε ξερω)και ειναι ευχαριστημενη.Αλλα κι αυτη Cambridge εδινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bill_fc

Νεοφερμένος

Ο bill_fc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Grammar and Structure for the ECPE απο το Γριβα.
Για Writing μεσα απο τα coursebooks.
Δεν εχει κάτι ιδιαίτερο.:)

Αυτό το χω και γω και ειμαι πολυ ευχαριστημένος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
-WRITING CAMBRIDGE PROFICIENCY 1 απο Fiona Longden

Καταπληκτικο βιβλίο.
Αν και νομιζω πως ειναι πολυ περιπλοκο για να καλυψει εκθεση ECPE.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The_Doctor

Νεοφερμένος

Ο The_Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Το βιβλιο αυτο το διδασκω εδω και πολλα χρονια.Δεν ειναι ασχημο αλλα εχει καποια αρνητικα στοιχεια.Συγκεριμενα <<καθοδηγει>> τον μαθητη μερικες φορες σε συγκεκριμενες αποψεις βαζοντας την εμφαση περισσοτερο στην διατυπωση καποιων αποψεων σε καλα,ποιοτικα Αγγλικα,αλλα μη επιτρεπωντας την πιο ελευθερη αναπτυξη των προσωπικων θεσεων του μαθητη.
Και μερικες φορες θετει αφελεις ερωτησεις.

Παντως επειδη διδασκω πολλα χρονια,σπανια εχει κυκλοφορησει στην Ελλαδα,παρα πολυ καλο βιβλιο.Στην καλυτερη περιπτωση κυκλοφορουν καλουτσικα βιβλια.

Το μεγαλο αλμα στην βελτιωση στα Αγγλικα το κανει κανεις διαβαζοντας κυριως ποιοτικα εξωσχολικα βιβλια,εφημεριδες,περιοδικα και βλεποντας ταινιες που θιγουν θεματα γενικου ενδιαφεροντος σαν και αυτα που εξεταζονται στα διαγωνισματα για το Proficiency.Μονο η ενασχοληση στο πλαισιο του φροντιστηριου και των σχολικων βιβλιων δεν επαρκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Καταπληκτικο βιβλίο.
Αν και νομιζω πως ειναι πολυ περιπλοκο για να καλυψει εκθεση ECPE.:)

Ε,λογικο αφου λεει κιολας οτι ειναι για Cambridge το βιβλιο.Τωρα δεν πολυξερω απο ECPE μονοενα mock test του Lower εχω κανει αλλα λογικα ο τροπος που γραφεις τις εκθεσεις και ισως και καποια set phrases να διαφερουν απ' αυτα του Cambridge.
-----------------------------------------
Το μεγαλο αλμα στην βελτιωση στα Αγγλικα το κανει κανεις διαβαζοντας κυριως ποιοτικα εξωσχολικα βιβλια,εφημεριδες,περιοδικα και βλεποντας ταινιες που θιγουν θεματα γενικου ενδιαφεροντος σαν και αυτα που εξεταζονται στα διαγωνισματα για το Proficiency.Μονο η ενασχοληση στο πλαισιο του φροντιστηριου και των σχολικων βιβλιων δεν επαρκει.

Μηπως μπορειται να μου προτεινεται καμια καλη αγγλικη εφημεριδα ή βιβλιο να διαβασω;Αλλα,στις εφημεριδες ειδικα,καλυτερα ναμην ειναι καμια τελειως μεγαλιστικη τυπου Times και λοιπα γιατι δε με βλεπω να τη διαβαζω.Απο βιβλια εχω διαβασει το 7ο Harry Potter στα αγγλικα και μου αρεσε πολυ ,αλλα δεν ειναι και βιβλιο ιδιαιτερης λογοτεχνικης αξιας οποτε χρειαζομαικι εκει μερικες προτασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Το Cambridge θελει ευρος και πλουτο.
Για αυτο οσυ δινει 2 ωρες.
Το Μισιγκαν θελει καλη αναπτυξη του θεματος και να μπορεις να επικοινωνησεις σε ενα δοκιμιο 250-300 λεξεις σε 30 λεπτα.
Καμια σχεση με τις 300-350 λεξεις που θελει το Cambridge.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Οντως.Καλα δυο ωρες δινουν;Παλι καλα.Ξερεις ποσο διαρκει ολοκληρο;Μαζι με τα διαλειμματα και ολα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μηπως μπορειται να μου προτεινεται καμια καλη αγγλικη εφημεριδα ή βιβλιο να διαβασω;Αλλα,στις εφημεριδες ειδικα,καλυτερα ναμην ειναι καμια τελειως μεγαλιστικη τυπου Times και λοιπα γιατι δε με βλεπω να τη διαβαζω.Απο βιβλια εχω διαβασει το 7ο Harry Potter στα αγγλικα και μου αρεσε πολυ ,αλλα δεν ειναι και βιβλιο ιδιαιτερης λογοτεχνικης αξιας οποτε χρειαζομαικι εκει μερικες προτασεις.

Eγω θα σου πρότεινα το περιοδικό TIMES,οπου μπορεις να γινεις συνδρομητης.Και φυσικα το ιντερνετ ειναι γεματο απο άρθρα και πολλα επιστημονικα με τεραστιο ενδιαφέρον.Μια αναζήτηση θα σε πείσει για αυτό.
Οσο για το Harry Potter που λες πως δεν εχει ιδιαιτερη λογοτεχνικη αξια μάλλον δεν ξερεις πως η Rowling εχει σπουαδει αγγλική φιλολογία.
Για αρχη ειναι πολυ καλο βιβλίο.Για συνεχεια θα σου προτεινα Dan Brown στα αγγλικά.Λιγο πιο συνθετο.Προχωρα σταδιακά!;)
Οντως.Καλα δυο ωρες δινουν;Παλι καλα.Ξερεις ποσο διαρκει ολοκληρο;Μαζι με τα διαλειμματα και ολα;
2 ωρες δινουν για 2 εκθεσεις 300-350 λεξεων.
Η ολη εξεταση χωρις τα διαλλειματα ειναι 5 ωρες και 40 λεπτα και αν βαλεις και τα προφορικα 6 ωρες.Μαζι με τα διαλλειματα βγαινει γυρω στις 7.5 με 8 ωρες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Ωστε ειναι λογοτεχνικης αξιας.Ε,τοτε θα πρεπει να τα ψαλλω στην αδερφη μου που ειπε το αντιθετο και εγω την πιστεψα γιατι ειναι βιβλιοφαγος.Αν και το γεγονος οτι εχει σπουδασει δεν σημαινει καιμαπαραιτητα οτι θα γραφει και καλα βιβλια.Παντως,ειναι πολυ ευχαρσιτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ωστε ειναι λογοτεχνικης αξιας.Ε,τοτε θα πρεπει να τα ψαλλω στην αδερφη μου που ειπε το αντιθετο και εγω την πιστεψα γιατι ειναι βιβλιοφαγος.Αν και το γεγονος οτι εχει σπουδασει δεν σημαινει καιμαπαραιτητα οτι θα γραφει και καλα βιβλια.Παντως,ειναι πολυ ευχαρσιτα.

Δεν ειναι θεμα πως εχει σπουδάσει.
Τα βιβλία της ως λογοτεχνικά χαρακτηρίζονται.Και ειναι και ιδιαίτερα πλούσια στο εύρος της γλώσσας.Αυτο γιατι εχω διαβασει 3 βιβλια Harry Potter στα αγγλικα όπως και τωρα διαβαζω Dan Brown.Και φυσικά προτιμω το Ιντερνετ για αρθρα;)
Eνα άρθρο που διαβασα πρόσφατα:
https://ngm.nationalgeographic.com/2008/12/planet-mars/updike-text/1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top