Ιδιωτική Σχολή ΑΝΤ1

LiLiKi

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά εγώ επέλεξα δημοσιογραφία σε ιδιωτική σχολή και μάλιστα αυτή του ΑΝΤ1....
Όλοι μου λένε ότι για δημοσιογραφία η ιδιωτική είναι η καλύτερη λύση...
εσείς τι λέτε;
...είναι μόνο 2 χρόνια κ μπορώ να δουλέψω σε οποιοδήποτε κανάλι όχι μόνο στον ΑΝΤ1:)

.....ενδιαφέρεται κανείς άλλος για εκεί μπας και βρω και παρέα;;:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Καλη αρχη!Μια φιλη μου που το ειχε μερακι θα παει φετος στο τμημα μουσικης παραγωγης του ΑΝΤ1 που διαρκει κι αυτο δυο χρονια.Δε λεω,για τα λεφτα του αξιζει απ'οτι φαινεται αλλα τωρα που θα αναγνωριζονται απο το δημοσιο καποια ιδιωτικα ιδρυματα προσωπικα θα προτιμουσα τη Δομη.Διαβασα σε ενημερωτικο φυλλαδιο οτι και πασο σου δινει και αναγνωριζεται απο το δημοσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLiKi

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλη αρχη!Μια φιλη μου που το ειχε μερακι θα παει φετος στο τμημα μουσικης παραγωγης του ΑΝΤ1 που διαρκει κι αυτο δυο χρονια.Δε λεω,για τα λεφτα του αξιζει απ'οτι φαινεται αλλα τωρα που θα αναγνωριζονται απο το δημοσιο καποια ιδιωτικα ιδρυματα προσωπικα θα προτιμουσα τη Δομη.Διαβασα σε ενημερωτικο φυλλαδιο οτι και πασο σου δινει και αναγνωριζεται απο το δημοσιο.


ναι τα εχω ψαξει..αλλά πρεπει να περασεις απο εξετασεις του δημοσιου για να αναγνωριστεις...ενω απο τον ΑΝΤ1 βγαινεις με χαρτι αναγνωρισμενο απο 10 μεγαλα καναλια...

κανεις που θα παει εκει δεν υπαρχει καλε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Παιδιά εγώ επέλεξα δημοσιογραφία σε ιδιωτική σχολή και μάλιστα αυτή του ΑΝΤ1....
Όλοι μου λένε ότι για δημοσιογραφία η ιδιωτική είναι η καλύτερη λύση...
εσείς τι λέτε;
...είναι μόνο 2 χρόνια κ μπορώ να δουλέψω σε οποιοδήποτε κανάλι όχι μόνο στον ΑΝΤ1:)

.....ενδιαφέρεται κανείς άλλος για εκεί μπας και βρω και παρέα;;:no1:
Αν επιτρεπεται τι χρηματα σου ζητησαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Δεν ειναι σχολή ή κατι τετοιο, ειναι κεντρο ελευθέρων σπουδών και αφορα ατομα που ζητανε απευθειας αποκατασταση και δεν ψάχνουν τα πολλά...Δυσκολα θα γινεις καποια μέρα πχ. διευθυντης ειδησεων του ANT1 με αυτο το χαρτί, πιο πολύ για ρεπόρτερ και βοηθός σύνταξης πας απο κει...
-----------------------------------------
Για πιο τεχνικές ειδικοτητες οπως ηχολήπτες, μουσικοί παραγωγοί, cameramen και τετοια ειναι πάρα πολύ καλά αυτά τα κέντρα, αλλά στη δημοσιογραφία δεν ξέρω κατά πόσο μπορεις να σταθείς ισότιμα με έναν πτυχιούχο πανεπιστημίου στα media και την επικοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν ειναι σχολή ή κατι τετοιο, ειναι κεντρο ελευθέρων σπουδών και αφορα ατομα που ζητανε απευθειας αποκατασταση και δεν ψάχνουν τα πολλά...Δυσκολα θα γινεις καποια μέρα πχ. διευθυντης ειδησεων του ANT1 με αυτο το χαρτί, πιο πολύ για ρεπόρτερ και βοηθός σύνταξης πας απο κει...
-----------------------------------------
Για πιο τεχνικές ειδικοτητες οπως ηχολήπτες, μουσικοί παραγωγοί, cameramen και τετοια ειναι πάρα πολύ καλά αυτά τα κέντρα, αλλά στη δημοσιογραφία δεν ξέρω κατά πόσο μπορεις να σταθείς ισότιμα με έναν πτυχιούχο πανεπιστημίου στα media και την επικοινωνία.


θα διαφωνήσω,
Ευτυχώς ή δυστυχώς οι απόφοιτοι τέτοιων σχολών αναγνωρίζονται από τον πανελλαδικό δημοσιογραφικό σύλλογο (βγαίνεις δημοσιογράφος και όχι βοηθός δημοσιογράφου) έτσι στον ελληνικό Τύπο μια χαρά μπορείς να σταθείς απέναντι σε όλους τους δημοσιογράφους πανεπιστημιακής εκπαίδευσης. Μάλιστα στις περισσότερες περιπτώσεις θα προτιμήσουν εσένα παρά έναν μέσο (από άποψή βαθμολογίας) απόφοιτο πανεπιστημιακού τμήματος.
Μάλιστα οι περισσότεροι από τα μεγαλοστελέχη (π.χ. διευθυντές ενημέρωσης) του ελληνικού Τύπου είναι απόφοιτοι αποκλειστικά ελληνικών ι.ε.κ. Αντίθετα ελάχιστοι (δεν ξέρω κανέναν) που να έκαναν καριέρα με πτυχίο ελληνικού πανεπιστημιακού τμήματος δημοσιογραφίας.

πιστεύω πως το καλύτερο τμήμα δημοσιογραφιας είναι στο εργαστήρι επαγγελματικής δημοσιογραφίας και όχι η σχολή του αντ1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Aπο το εργαστηρι εχουν περασει χιλιαααααααδες ατομα.Απο αυτους καμια 70αρια εκαναν καριερα οπως φαινεται και στο site(πολλοι απο τους οποιους εχουν σπουδασει και κατι αλλο)....Και οντως ειναι το καλυτερο σε ονομα σε αυτο τον τομεα...Τωρα αν ετυχε δυο-τρεις εγιναν διευθυντες και αρχισυντακες αυτο δεν λεει τιποτα....Υπαρχουν εκατονταδες αλλοι που δεν εχουν τελειωσει κανενα εργαστηρι και κανενα ιεκ και εχουν διαπρεψει στην δημοσιογραφια με πανεπιστημιακες σπουδες...Μην αραδιαζουμε ονοματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
δες, και εγω ενδιαφερομουν να δηλωσω φετος δημοσιογραφια αλλα ολοι μου ελεγαν πως δεν υπαρχει καθολου επαγγελματικη αποκατασταση... τωρα βεβαια δε ξερω αν υπαρχει κατι τετοιο ιδιωτικο στην θεσσαλονικη.. αν γνωριζει κανεις..... ας μου πει!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLiKi

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αν επιτρεπεται τι χρηματα σου ζητησαν;


4200.. 1000 μπροστά κ 458 ευρώ το μήνα για 7 μήνες...
-----------------------------------------
Aπο το εργαστηρι εχουν περασει χιλιαααααααδες ατομα.Απο αυτους καμια 70αρια εκαναν καριερα οπως φαινεται και στο site(πολλοι απο τους οποιους εχουν σπουδασει και κατι αλλο)....Και οντως ειναι το καλυτερο σε ονομα σε αυτο τον τομεα...Τωρα αν ετυχε δυο-τρεις εγιναν διευθυντες και αρχισυντακες αυτο δεν λεει τιποτα....Υπαρχουν εκατονταδες αλλοι που δεν εχουν τελειωσει κανενα εργαστηρι και κανενα ιεκ και εχουν διαπρεψει στην δημοσιογραφια με πανεπιστημιακες σπουδες...Μην αραδιαζουμε ονοματα....


Το ιδιωτικό το επελεξα για πιο γρήγορη αποκατάσταση..
το αν θα φτάσεις ψηλά εξαρτάται από σένα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannoulaki

Νεοφερμένος

Η ΙΩΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καλησπερα αγγελικη μ!η αληθεια ειναι οτι και εγω θελω να ακολουθησω τον δρομο της δημοσιογραφιας ,αλλα δεν ειμαι σιγουρη στο ποια σχολη θα ηταν καλυτερη συγκριτικα και με το σταρ, που εχει δημιουργηθει και εκει τμημα δημοσιογραφιας.αν εχεις πληροφορηθει επι του θεματος ,σε παρακαλω ενημερωσε με!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafaelita

Νεοφερμένος

Η rafaelita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είμαι 27 ετών, έχω σπουδάσει κτηνιατρική, αλλά πάντα ήθελα να ασχοληθώ με τη δημοσιογραφία, αν και δεν τα κατάφερα μέσω των πανελλαδικών. Έχω ακούσει για το εργαστήρι δημοσιογραφίας του ΑΝΤ1 πως μπορώ να σπουδάσω κι ας μένω εκτός Αθηνών μέσω Internet. Αν γνωρίζει κάποιος από σας γι' αυτό, σας παρακαλώ ενημερώστε με. Το είχα δει σε διαφήμιση κάποια στιγμή αλλά δε γνωρίζω που να απευθυνθώ. Κι όσο για προοπτική καριέρας, μη ξεχνάμε πως οι περισσότεροι πρωτοκλασσάτοι, από την ιδιωτική σχολή περάσανε και όχι από τα έδρανα του πανεπιστημίου για μια πενταετία. Και είναι πάρα πολλά τα ονόματα αυτά. Και στην τηλεόραση και στις εφημερίδες και στα περιοδικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μάλλον σε αυτό αναφέρεσαι https://e-learning.antenna.gr/elearning/default.aspx ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis177

Νεοφερμένος

Ο akis177 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα να σε ρωτήσω, μήπως ξέρεις πότε ξεκινά το επόμενο εξάμηνο και πότε ξεκινούν οι εγγραφές??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ioan9elena

Νεοφερμένος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπερα!Η δημοσιογραφια ειναι και δικη μου αγαπη,οπως και πολλων αλλων εδω απ'οτι φαινεται..:D Απο προσωπικη πειρα και ενημερωση(το εχω ψαξει, καθως πριν δηλωσω το τμημα επικοινωνιας και μμε του καποδιστριακου στο οποιο κ περασα τελικα :D,ειχα ενδιαφερθει και εγω για τις ιδιωτικες σχολες)εχω να πω οτι καλως η κακως εργαστηρια οπως αυτα του αντ1 σου παρεχουν μεν γνωριμιες(κατι ομολογουμενως πολυ σημαντικο στον χωρο μας κ κατι στο οποιο δυστυχως υστερουν τα ελληνικα πανεπιστημια) ωστοσο απο εκει δεν βγαινεις ''γνησιος'' δημοσιογραφος υπο την εννοια οτι διδασκεσαι τα βασικα καθως τα μαθηματα εχουν την μορφη σεμιναριων. Τωρα το ποσοστο αυτων που αποφοιτουν απο τετοια εργαστηρια και γινονται''φιρμες'' σε σχεση με το αντιστοιχο ποσοστο των αποφοιτων πανεπιστημιακων σχολων σχετιζεται κατα πολυ και με τον παραγοντα''βυσμα'' :P και δεν συνεπαγεται καλυτερες και πιο εμπεριστατωμενες γνωσεις πανω στην ''τεχνη'' της δημοσιογραφιας..Αυτα απο μενα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Έλενα,αφού συμφωνήσω απόλυτα σχετικά με το βύσμα (η λέξη "βύσμα" και "μίζα" σε κάθε μορφής επαγγελματικής συνδιαλλαγής,ειδικά στην πόλη των Αθηνών έχει πάει σε άλλο επίπεδο:D) και χωρίς διάθεση να υποτιμήσω της δημόσιες Ανώτατες σχολές Δημοσιογραφίας (Πανεπιστημίων,Τ.Ε.Ι. κ.α.) πιστεύω ότι (δυστυχώς) οι όποιες γνώσεις έχει ο καθένας περί του αντικειμένου είναι ίσως το τελευταίο που θα σου εξασφαλίσει ένα αυριανό μηνιάτικο ή μια anchor position (πως τα λέω:P)!
Αυτό το διαπιστώνει κανείς βλέποντας τους τύπους π.χ. στα κεντρικά δελτία ειδήσεων...η πλειοψηφία απόφοιτοι Νομικής ή Οικονομικών ή Πολυτεχνείων (άσχετων αντικειμένων φυσικά) ή απλά απόφοιτοι λυκείου και κάτω!
Δεν νομίζω επίσης,ότι "θέλει και πολύ" για μια καλή θέση!Κάτι η εμφάνιση,κάτι η γνωριμία,όλο και κάπου θα βολευτείς!
Σχολές σαν του Antenna φαντάζομαι πως λειτουργούν με τον τρόπο "δώσε το χρήμα να μάθεις τους ανθρώπους μας να σου πουν και δυο λόγια (=σεμινάρια) να πάρεις κι ένα χαρτί κι αν ανοίξει κάτι σε παίρνουμε τηλέφωνο γιατί μας άρεσες"!Δεν διαφωνώ μ'αυτή την ιδέα εκπαίδευσης και πρόσληψης και τη θεωρώ καλή λύση (εφόσον υπάρχει η οικονομική δυνατότητα) καθώς πιστεύω πως σε μια δημόσια σχολή θα φας περισσότερο χρόνο σε αρκετά απαιτητικά μαθήματα και με ισχυρή την πιθανότητα να μη σε "δει" κανείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτοί που είναι σε μεγάλες θέσεις τώρα στα ΜΜΕ βγήκαν την εποχή που δεν υπήρχαν οι αντίστοιχες πανεπιστημιακές σχολές, οι οποίες άρχισαν να βγάζουν αποφοίτους περίπου από το 1993-94..Όταν ήδη η ιδιωτική τηλεόραση είχε ξεκινήσει να λειτουργεί.

Επειδή τόσα χρόνια σε αυτή τη σχολή, απο διαφορετικές θέσεις, έχω δει αρκετά πράγματα, θα πω ότι αφενός η δημοσιογραφία είναι τέχνη και μεράκι και επίσης είναι και ΤΑΛΕΝΤΟ και αφετέρου αν είσαι καλός, θα σε ξεχωρίσουν με...μαγνήτη από εκατοντάδες άλλους.

Το βύσμα σε βοηθάει να μπεις από την πόρτα (ή το παράθυρο...:D)...Δεν σε βοηθάει όμως να μείνεις..Μόλις κλείνει η πόρτα πίσω σου, αν δεν αξίζεις, θα σε πετάξουν έξω γιατί πολύ απλά δεν συγχωρούν λάθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioan9elena

Νεοφερμένος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Έλενα,αφού συμφωνήσω απόλυτα σχετικά με το βύσμα (η λέξη "βύσμα" και "μίζα" σε κάθε μορφής επαγγελματικής συνδιαλλαγής,ειδικά στην πόλη των Αθηνών έχει πάει σε άλλο επίπεδο:D) και χωρίς διάθεση να υποτιμήσω της δημόσιες Ανώτατες σχολές Δημοσιογραφίας (Πανεπιστημίων,Τ.Ε.Ι. κ.α.) πιστεύω ότι (δυστυχώς) οι όποιες γνώσεις έχει ο καθένας περί του αντικειμένου είναι ίσως το τελευταίο που θα σου εξασφαλίσει ένα αυριανό μηνιάτικο ή μια anchor position (πως τα λέω:P)!
Αυτό το διαπιστώνει κανείς βλέποντας τους τύπους π.χ. στα κεντρικά δελτία ειδήσεων...η πλειοψηφία απόφοιτοι Νομικής ή Οικονομικών ή Πολυτεχνείων (άσχετων αντικειμένων φυσικά) ή απλά απόφοιτοι λυκείου και κάτω!
Δεν νομίζω επίσης,ότι "θέλει και πολύ" για μια καλή θέση!Κάτι η εμφάνιση,κάτι η γνωριμία,όλο και κάπου θα βολευτείς!
Σχολές σαν του Antenna φαντάζομαι πως λειτουργούν με τον τρόπο "δώσε το χρήμα να μάθεις τους ανθρώπους μας να σου πουν και δυο λόγια (=σεμινάρια) να πάρεις κι ένα χαρτί κι αν ανοίξει κάτι σε παίρνουμε τηλέφωνο γιατί μας άρεσες"!Δεν διαφωνώ μ'αυτή την ιδέα εκπαίδευσης και πρόσληψης και τη θεωρώ καλή λύση (εφόσον υπάρχει η οικονομική δυνατότητα) καθώς πιστεύω πως σε μια δημόσια σχολή θα φας περισσότερο χρόνο σε αρκετά απαιτητικά μαθήματα και με ισχυρή την πιθανότητα να μη σε "δει" κανείς...


Οταν λες οτι δεν διαφωνεις με αυτη την ιδεα εκπαιδευσης και προσληψης, εννοεις οτι θεωρεις αξιοκρατικο να εισαι εσυ σε μια Α θεση κυρους λογω εμφανισης και γνωριμιων οπως ειπες, για την οποια ομως δεν εισαι ικανος, την ιδια ωρα που υπαρχουν αλλοι πολυ ικανοτεροι απο εσενα που επειδη δεν ειχαν την τυχη να εχουν''μπαρμπα στην κορωνη'', ειναι ανεργοι??:hmm::P

Και για να συμφωνισω με την ρεβεκα, ακομη και αν καταφερεις λογω βυσματος να μπεις σε 1 τετοια θεση ενω εισαι αναξιος της, θεωρεις οτι μονο του αυτο θα σε εξασφαλισει επ'απειρον οικονομικα??Για ποιο λογο 1 εργοδοτης να συνεχισει να ζημιωνεται επειδη εσυ δεν εισαι ικανος και ανταξιος των χρηματων που σου δινει?:hmm: Τι σοι βυσμα ειναι αυτο που οχι μονο σε βαζει σε μια δουλεια αλλα σου εγγυαται οτι ακομη και αν υπαρχουν πολυ καλυτεροι και πιο προσοδοφοροι για την εταιρεια απο εσενα,εσυ θα συνεχισεις στην θεση σου??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Οταν λες οτι δεν διαφωνεις με αυτη την ιδεα εκπαιδευσης και προσληψης, εννοεις οτι θεωρεις αξιοκρατικο να εισαι εσυ σε μια Α θεση κυρους λογω εμφανισης και γνωριμιων οπως ειπες, για την οποια ομως δεν εισαι ικανος, την ιδια ωρα που υπαρχουν αλλοι πολυ ικανοτεροι απο εσενα που επειδη δεν ειχαν την τυχη να εχουν''μπαρμπα στην κορωνη'', ειναι ανεργοι??:hmm::P

Και για να συμφωνισω με την ρεβεκα, ακομη και αν καταφερεις λογω βυσματος να μπεις σε 1 τετοια θεση ενω εισαι αναξιος της, θεωρεις οτι μονο του αυτο θα σε εξασφαλισει επ'απειρον οικονομικα??Για ποιο λογο 1 εργοδοτης να συνεχισει να ζημιωνεται επειδη εσυ δεν εισαι ικανος και ανταξιος των χρηματων που σου δινει?:hmm: Τι σοι βυσμα ειναι αυτο που οχι μονο σε βαζει σε μια δουλεια αλλα σου εγγυαται οτι ακομη και αν υπαρχουν πολυ καλυτεροι και πιο προσοδοφοροι για την εταιρεια απο εσενα,εσυ θα συνεχισεις στην θεση σου??:hmm:

Ομολογώ ότι το τοποθέτησα λάθος και καλά έκανες που το τονίζεις!Είτε συμφωνώ είτε όχι (που δεν συμφωνώ έτσι όπως το θέτεις) ελάχιστη σημασία έχει,καθώς ο άλλος παίρνει όποιον του "γυαλίσει",έτσι απλά!:D

Κι όμως αγαπητές μου φίλες,ειδικά στη χώρα που ζούμε το βύσμα κυβερνά!Και αν κάποιος όπως λέτε δεν είναι και πολύ "σόι" ΑΝ είναι "δικός μας" όχι μόνο θα κάτσουμε εμείς οι ίδιοι να τον δασκαλέψουμε ΑΛΛΑ θα πείσουμε και όλους τους υπόλοιπους ότι είναι ο κατάλληλος,βγάζοντάς τον συνέχεια στα παράθυρα π.χ. και λέγοντας τα καλύτερα γι'αυτόν δεξιά κι αριστερά,αβάντα δηλαδή!

Δεν ήταν λίγες οι φορές που άνοιξα μια εφημερίδα και διάβασα ένα σωρό ανακρίβειες για κάτι,ή που είδα τραγικά γλωσσικά λάθη!Και σκέφτηκα "μα καλά δημοσιογράφος είναι αυτός";!Προφανώς θα μιλάμε για τέτοια περίπτωση...ή μη μου πείτε ότι οι τύποι που βγαίνουν στα κανάλια είναι οι καλύτεροι δυνατοί!Η Revekka φαντάζομαι μπορεί να κάνει καλύτερο πολιτικό ρεπορτάζ απ'τη Μακρή που κολλάει το στόμα της!:clapup:

Ή να μιλήσουμε και για άλλο κλάδο,που να δείτε στο ποδόσφαιρο τι γίνεται!Που ήμουν πιτσιρικάς στην U21 του Ηρακλή και όσοι δεν είμασταν παιδιά παλαιμάχων μας έβαζαν στη γωνία να κάνουμε πασούλες και έπαιρναν τα άλλα "καμάρια" στα σοβαρά!Τι εκγύμναση,τι ατομικά,τι managers να τους παρακολουθούν άλλο πράμα!Και φυσικά όχι μόνο ήταν (κατά κανόνα) οι πιο άμπαλοι,αλλά ήταν αυτοί που στο τέλος υπέγραφαν επαγγελματικό συμβόλαιο και έπαιζαν Α' Εθνική!Και δεν είχε καμία σχέση αν ήταν καλοί ή όχι,η ομάδα προσαρμοζόταν ώστε να τους "βοηθάνε" αγωνιστικά οι συμπαίκτες και το σύστημα,οι προπονητές επέμεναν να τους βάζουν και να κάνουν πλύση εγκεφάλου στα αθλητικά ΜΜΕ ότι ο τάδε είναι ο Έλληνας Messi!
Και για να απαντήσω στο "ότι μετά ο ανάξιος θα απολυθεί",είτε απολυθεί είτε όχι ο "ανάξιος" ΕΧΕΙ ΧΤΙΣΕΙ ΚΑΡΙΕΡΑ και θα ζει από αυτό το πράγμα ενω δεν θα έπρεπε καν να είναι στον χώρο!Τα λέω κάπως μπερδεμένα το ξέρω,αλλά ελπίζω να πιάνετε το point μου!

Να σου πω κι άλλη περίπτωση,ενός διαγωνισμού προμήθειας ειδικών εξαρτημάτων για το Πολεμικό Ναυτικό που έγινε πριν τρεις μήνες,όπου η εταιρεία μου ήταν μειοδότης κατά 57% παρακαλώ (φανταστείτε τη "μάσα" πέφτει απ'τους καπετανάδες στου Σκαραμαγκά,δεν είχα ξαναμπει σε τέτοιο διαγωνισμό παλιότερα) και όχι μόνο ΔΕΝ πήρα τη δουλειά,αλλά ερχόταν και ασφαλίτης στο γραφείο μου όταν εγώ έλειπα,για να μου κάνουν όπως καταλαβαίνετε ψυχολογικό πόλεμο!Χαχαχα τι θυμήθηκα τώρα!:D

Όμορφα παραδείγματα και ιστοριούλες για να καταλάβουμε ότι σ'αυτή τη χώρα αν έχεις τα "μέσα" όχι μόνο μπαίνεις εκεί που θες αλλά "φέρνεις και τα πάνω κάτω"!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και για να συμφωνισω με την ρεβεκα, ακομη και αν καταφερεις λογω βυσματος να μπεις σε 1 τετοια θεση ενω εισαι αναξιος της, θεωρεις οτι μονο του αυτο θα σε εξασφαλισει επ'απειρον οικονομικα??Για ποιο λογο 1 εργοδοτης να συνεχισει να ζημιωνεται επειδη εσυ δεν εισαι ικανος και ανταξιος των χρηματων που σου δινει?:hmm: Τι σοι βυσμα ειναι αυτο που οχι μονο σε βαζει σε μια δουλεια αλλα σου εγγυαται οτι ακομη και αν υπαρχουν πολυ καλυτεροι και πιο προσοδοφοροι για την εταιρεια απο εσενα,εσυ θα συνεχισεις στην θεση σου??:hmm:

Kαι από τι εξαρτάται αν είναι ικανός ή ανίκανος κάποιος. Δυστυχώς πολλοι δημοσιογράφοι στην τηλεόραση δεν προσλαμβάνονται σύμφωνα με το ταλέντο και τις γνώσεις αλλά με την εμφάνιση. Αν βάλεις έναν άσχετο από δημοσιογραφία μπροστά στο γυαλί φυσικό είναι κάποτε να λυθεί και να αποκτήσει με τον καιρό την άνεση και να αποκτήσει κύρος. Εγώ βλέπω αρκετούς άσχετους που μένουν στην θέση τους για χρονια.

βλέπω κάθε μέρα άσχετους στην τηλεόραση να μιλούν και να εκφέρουν απόψεις για οικονομικά, πολιτικά, ιατρικά θέματα και να το παίζουν ειδικοί. Από το 93 που τελειώσαν οι πρώτοι απόφοιτοι δημοσιογραφίας πανεπιστημιακής εκπαίδευσης είναι ένα μεγάλο χρονικό διάστημα ώστε να κάνει ένας απόφοιτος δημοσιογραφίας πανεπιστημιακής εκπαίδευσης καριέρα στην τηλεόραση. Παρόλα αυτά τέλη 2010 δεν υπάρχει κανένας τέτοιος (και αν υπάρχουν είναι ελάχιστοι). Στην ΕΡΤ που στην ουσία έπρεπε να προτιμά αποφοίτους δημοσιογραφίας πανεπιστημιακής εκπαίδευσης ως δημόσιος οργανισμός προσλαμβάνοται κυρίως απόφοιτοι των ΙΕΚ δημοσιογραφίας.

(παρόλα αυτά σε Ελλάδα και ΄Κύπρο βλέπω τις θέσεις να τις παίρνουν απόφοιτοι των ιδιωτικών σχολών (δημοσιογραφικό εργαστήρι, αντ1 ).

Στην ΕΣΗΕΑ είναι δεκτά και τα χαρτιά που δίνουν στα ΙΕΚ γράφονται κανονικά στο σύλλογο (με όλα τα προνόμια που μπορόυν να έχουν ).

έχω βαρεθεί να βλέπω αποφοίτους ΙΕΚ (π.χ. του αντ1 που τους εξασφαλίζεται ελεύθεση πρόσβαση σε όλα τα κανάλια και τις εφημερίδες σε Ελλάδα και Κύπρο (χωρίς καν να δώσουν εξετάσεις).
Το χειρότερο από όλα είναι ότι αυτά τα άτομα έχουν φοβερή επιρροή στον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πολλές φορές τα άτομα που είναι στο γυαλί, δεν είναι δημοσιογράφοι!
Το να τους γράφουν πράγματα, και να τα λένε δεν τους κάνει δημοσιογράφους!Οι δημοσιογράφοι ως επί το πλείστον είναι πίσω από τις κάμερες και φαίνονται σπανίως.Αυτή είναι η διαφορά που δεν αντιλαμβάνεται ο πολύς ο κόσμος, ότι δηλαδή παρουσιαστής δεν σημαίνει δημοσιογράφος. Ο άσχετος που λέμε, θα αποκτήσει άνεση αλλά δεν θα αποκτήσει γνώση...Τη μία θα τη γλιτώσει, τη δεύτερη θα τη γλιτώσει, στην τρίτη πατάτα θα κάνει το δελτίο τα μεσάνυχτα....

Σας πληροφορώ, ότι όποιος από τα πανεπιστημιακά τμήματα ΜΜΕ θέλει να γίνει δημοσιογράφος, τον αρπάζουν από την πρακτική κιόλας. Γίνονται ανάρπαστοι σε κανάλια, εφημερίδες και ηλεκτρονικά μέσα. Ειδικά η ΕΡΤ έχει πολύ καλή συγκυρία αυτή τη στιγμή καθώς ο Ταγματάρχης είναι καθηγητής στο τμήμα μου.

Το θέμα είναι ότι οι μεγαλοδημοσιογράφοι (Χατζηνικολάου, Τριανταφυλλόπουλος, Στάη κλπ κλπ κλπ) δεν αφήνουν κανέναν να μπει στο χώρο από αυτά τα παιδιά, γιατί πολύ απλά έχουν τα φόντα να τους ξεπεράσουν, και έχω ακούσει τον ίδιο τον Χατζηνικολάου να το λέει στο τηλέφωνο....!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top