Γενικό -  [Θεωρητική] trick για ευκολότερο διάβασμα

SeLeni@

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ρε παιδιά εγώ δεν έκανα παραγράφους...μόνο στην ερώτηση με τον σχολιασμό των στίχων...Στη σύγκριση επειδή είχα κουραστεί απ' όσο θυμάμαι έγραψα ενιαίο κείμενο...Τελικά έγραψα 19,7 και να φανταστείτε οτι το μισουσα το μάθημα:sick: :mad:
Ήταν η μόνη φορά που έκλαψα πριν πάω να γράψω...:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
εφοσον το ξερουν τα παιδια του δημοτικου, γιατι δεν το εφαρμοζουν τα παιδια του λυκειου;
Ακόμη και ο πιο ντενεκές από την τάξη μου ξέρει πως σε κάποιο σημείο πρέπει να βάλει παραγράφους. Το θέμα δεν είναι αν το εφαρμόζουν ή όχι, το θέμα είναι αν το εφαρμόζουν σωστά.
Ναι, στους ψυλλους αχυρα παμε να βρουμε, γιατι και 10 μορια μπορει να ειναι σημαντικα για εναν μαθητη, προφανως δεν εχεις αντιληφθει οτι στη Γ'Λυκειου υπαρχει "σκληρος ΑΝΤαγωνισμος", και οτι δεν ειναι ενα παιχνιδακι που θα πουμε "ελα μωρε, σιγα, τι μου λεει τωρα αυτος, και να χασω λιγα μορια δεν χανεται ο κοσμος"
Πίστεψέ με ξέρω πολύ καλά τον ανταγωνισμό που υπάρχει. Αλλά εάν και εφόσον θες να πας για έναν καλό βαθμό, αυτά με τις παραγράφους είναι αυτονόητα. Αν για πρώτη φορά τα διδάχτηκες, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο! Αλλά δεν πρόκειται για κάποιο τρικ που μπορείς να ξεγελάσεις τον εξεταστή για να σου βάλει μερικές μονάδες παραπάνω.
Μα για να ειναι σωστη η απαντηση πρεπει τα στοιχεια να διαχωριζονται και να ειναι εμφανη, και οχι ενιαια! Παραδειγμα στον Κρητικο : Ερωτηση 5 / Να βρειτε ομοιοτητες αναμεσα στο παραλληλο κειμενο και στο αποσπασμα ταδε απο τον Κρητικο.

Στην προκειμενη περιπτωση, αν το αποσπασμα ειναι απο τους Ελευθερους Πολιορκημενους (του Σολωμου επισης), θα αναφερεις οτι

1η παραγραφος : το ποιημα ειναι ομοδιηγητικο γιατι κτλ κτλ κτλ, ενω το ιδιο συμβαινει και στο παραλληλο γιατι κτλ κτλ κτλ
2η παραγραφος : χρηση μοτιβων, αναφερεις ολα τα μοτιβα κτλ κτλ κτλ
3η παραγραφος : Φεγγαροντυμενη, κανεις την περιγραφη κτλ κτλ κτλ
4η παραγραφος : σκηνογραφια / φυση, αναφερεις λεξεις απο τα κειμενα κτλ κτλ κτλ

και παει λεγοντας!

Φαντασου οοολα αυτα, μαζι με τις διαφορες να τα εγραφες σε ενα κατεβατο! τρεχα γυρευε ;)
Το παράδειγμα το οποίο φέρνεις είναι σωστό. Όμως αυτό δεν το κάνει ούτε το ξαδερφάκι μου που είναι 5η δημοτικού! Όταν λέω να γράψεις ένα κατεβατό σίγουρα δεν εννοώ τέτοιου είδους! Ελάχιστη νοημοσύνη να έχεις θα καταλάβεις πώς κάτι δεν πάει καλά και ότι κάτι πρέπει να κάνεις.
Αλλά και πάλι, αν για τον οποιονδήποτε λόγο δεν το έχεις κάνει και η απάντησή σου είναι η πρέπουσα, δεν πιστεύω πως πρόκειται να χάσεις τίποτα παρά μόνο την απογοήτευση του βαθμολογητή που βλέπει την κόλλα...
Δεν συμφωνώ. Αν έχεις παραγράφους είναι θετικό καθώς δείχνει ότι μπορεις να ''συμμαζέψεις'' τις ιδέες σου και όχι να είναι σκόρπιες σε ένα κατεβατό.
Δεν είπα πως δεν είναι θετικό και πως δε δείχνει αυτό το πράγμα, αλλά ουσιαστικό κέρδος δεν μπορείς να έχεις. Αν σε ρωτούσε κάποιος πώς έγραψες, θα του απαντούσες "Έτσι κι έτσι, αλλά έκανα κάτι παραγράφους τέλειες"!;

Υ.Γ. Άδικα διαφωνούμε. Εξάλλου κι εγώ κάνω άπειρες παραγράφους, ίσως περισσότερες από ό, τι θά 'πρεπε! Απλά δεν έχω την ελπίδα πως με το να κάνω σωστές παραγράφους θα με βαθμολογήσει καλύτερα ο βαθμολογητής. Τι να το κάνω αν έχω γράψει 12 και οι παράγραφοί μου είναι σπέσιαλ. Πιθανόν να κερδίσω την εκτίμηση του ανθρώπου, δεν ευελπιστώ όμως ότι θα κερδίσω ούτε μισό μόριο απ' το στυλό του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Στην ουσια δε διαφωνουμε απλα πιστευεις οτι θεωρω οτι παιρνεις "βαθμο" μονο με τις παραγραφους και οχι τοσο με το περιεχομενο, εγω ομως εννοω οτι οι παραγραφοι κανουν πιο ευνοικη τη θεση σου απεναντι στον εξεταστη.

Δεν το εγραψα ως trick του τυπου "Πω, κοιταξτε τι εμαθα, να το κανετε γιατι δεν το κανουν πολλοι, θα σας δωσει επιπλεον μορια", το εγραψα ως επισημανση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
19,2 έγραψα!! ο ένας 100 και ο άλλος 92!!
Από την αρχή της χρονιάς είχα τέτοιο ρυθμό(τις πολλές σελίδες εννοώ),γιατί τρελαίνομαι για αυτό το μάθημα!! :inlove:

Ρε παιδιά εγώ δεν έκανα παραγράφους...μόνο στην ερώτηση με τον σχολιασμό των στίχων...Στη σύγκριση επειδή είχα κουραστεί απ' όσο θυμάμαι έγραψα ενιαίο κείμενο...Τελικά έγραψα 19,7 και να φανταστείτε οτι το μισουσα το μάθημα:sick: :mad:
Ήταν η μόνη φορά που έκλαψα πριν πάω να γράψω...:'(:'(

Βρε κορίτσια εγώ έχω ακούσει ότι κείμενα συνήθως δε βάζουν πάνω απο 17!
Μπράβο σας! Πώς τα καταφέρατε;; Πείτε λίγο πώς διαβάζατε παρακαλώ και από ποια βοηθήματα αν μπορείτε γιατί θα κάνω μόνη μου τη λογοτεχνία :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Δε πιστύω ότι χρειζεται φροντιστήριο στη λογοτεχνία. Αν έχεις καλό καθηγητή και καλές σημειώσεις είσαι μια χαρά. Να σου πω πως διάβαζα: Διάβαζα σιγά - σιγά το κείμενο (πεζό ή ποίημα). Στη συνέχεια έπαιρνα το βοήθημα (Νεοελληνική Λογοτεχνία από Ελληνικά Γράμματα) και διάβαζα τις αναλύσεις. Όχι παπαγαλία. Να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις. Μόλις τα αφομοίωνα πήγαινα στις ερωτήσεις και τις έλυνα. Όπου κολλούσα ξαναγύριζα στις σημειώσεις και το έβρισκα. Το σημαντικό είναι να μην αφήνεις κενά. Έγραψα και 19,4!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Βρε κορίτσια εγώ έχω ακούσει ότι κείμενα συνήθως δε βάζουν πάνω απο 17!
Μπράβο σας! Πώς τα καταφέρατε;; Πείτε λίγο πώς διαβάζατε παρακαλώ και από ποια βοηθήματα αν μπορείτε γιατί θα κάνω μόνη μου τη λογοτεχνία :'(

ναι,αυτό που ακούς ισχύει γιατί η βαθμολόγηση της λογοτεχνίας είναι πολύ υποκειμενική! Εγώ μόνο τις σημειώσεις μου διάβαζα,το μεταίχμιο και τις εισαγωγές,τίποτα απέξω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
ναι,αυτό που ακούς ισχύει γιατί η βαθμολόγηση της λογοτεχνίας είναι πολύ υποκειμενική! Εγώ μόνο τις σημειώσεις μου διάβαζα,το μεταίχμιο και τις εισαγωγές,τίποτα απέξω!

Το Μεταίχμιο είχες; Καλά πως μπόρεσες να διαβάσεις τόσες σελίδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Το Μεταίχμιο είχες; Καλά πως μπόρεσες να διαβάσεις τόσες σελίδες;

ναι,αυτό είχα...! απλή ανάγνωση τα έκανα όλα και υπογράμμιζα τα βασικότερα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
ναι,αυτό είχα...! απλή ανάγνωση τα έκανα όλα και υπογράμμιζα τα βασικότερα:)

Ο Κρητικός αρχίζει από τη σελίδα 93 και τελειώνει στη 210. Πολλά, πάρα πολλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Ο Κρητικός αρχίζει από τη σελίδα 93 και τελειώνει στη 210. Πολλά, πάρα πολλά!

πράγματι ήταν πολλά,αφού είχα ξεκινήσει το διάβασμα 7 το πρωί και τέλειωσα 3:30 τη νύχτα:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
πράγματι ήταν πολλά,αφού είχα ξεκινήσει το διάβασμα 7 το πρωί και τέλειωσα 3:30 τη νύχτα:'(

Μόνο για τον Κρητικό;:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
για όλα καλέ!:D

Λέω και 'γω! Δηλαδή μία ολόκληρη μέρα διάβαζες μόνο λογοτεχνία; Πως άντεξες από 7 έως 3:30; Δεν ζαλίστηκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Αυτό ήταν το πρόγραμμά μου για όλα τα μαθήματα,από τότε που σταμάτησα να πηγαίνω σχολείο,πριν το 2ωρο ιδιαίτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Δεν πιστεύω βιολογία γενικής να διάβασες τόσο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Δεν πιστεύω βιολογία γενικής να διάβασες τόσο!
βιολογία όχι..τα υπόλοιπα ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Σίγουρα θα περάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top