Γενικό -  [Θεωρητική] trick για ευκολότερο διάβασμα

faygre0

Νεοφερμένος

Η faygre0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
γεια σας,, :bye:θα πάω τρίτη λυκείου και καλώ όλουσ όσουσ θέλουν φυσικά.. να προτείνουν έξυπνα κόλπα για να γίνει το διάβασμα πιο συστηματικό και διασκεδαστικό.. αν γράψει ο καθένας από κάτι ίσωσ μαζευτούν πολλά και βγει κάτι φέτος γιατί δε παλεύεται..ειλικρινά..:P:P:P:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Για τα λατινικά έχω ένα κολπάκι!!
Για να θυμάσαι τα είδη των αναφορικών προτάσεων υπάρχει το ΠΥΤΣΑ
Παραβολικές
Υποθετικές
Τ
ελικές
Σ
υμπερασματικές
Αιτιολογικές


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Για τα λατινικά έχω ένα κολπάκι!!
Για να θυμάσαι τα είδη των αναφορικών προτάσεων υπάρχει το ΠΥΤΣΑ
Παραβολικές
Υποθετικές
Τ
ελικές
Σ
υμπερασματικές
Αιτιολογικές


:P


γαματο.:):no1:
εσυ πρπει να σουν καλη στα αρχαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
γαματο.:):no1:
εσυ πρπει να σουν καλη στα αρχαια

Τρέλα με τα αρχαία!!!:iagree::iagree:
18 έγραψα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
φαινεται.μη ρωτησεις απο που
κια 20 να μου λεγες οτι εγραψες θα το πιστευα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
φαινεται.μη ρωτησεις απο που
κια 20 να μου λεγες οτι εγραψες θα το πιστευα:D

Ευχαριστώ!!:D:D
Μα με κατακρεούργησαν οι εξεταστές!! ο ένας 17,2 ο άλλος 18,8 και τελικά 18!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
ασε ασε οι φιλολογοι ειναι ατιμη φαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Και ήθελα και να γινω πανάθεμά με!! Επειδή είμαστε λίγο off,πρέπει να είχα και άλλα trick,για να σκεφτώ!!:)
-----------------------------------------
Επανέρχομαι!!!
Στην ιστορία στο κρητικό ζήτημα που έχει την ημερομηνία 14 Φεβρουαρίου 1913, θα θυμάσαι ότι είναι η μέρα του Αγίου Βαλεντίνου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faygre0

Νεοφερμένος

Η faygre0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
πω καλό....το έχεις εσύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Να σκέφτεσαι ότι είναι τελευταία χρονιά,μετά όλο το καλοκαίρι δικό σου,διακοπές,φοιτητική ζωή super!!! εγώ από το καλοκαίρι όταν διάβαζα αυτά είχα στο μυαλό μου γι αυτό συγκεντρωνόμουν απολύτως!! Η χρονιά περνάει πάρα πολύ γρήγορα δεν θα το καταλάβεις! Και άγχος να μην έχεις καθόλου! Εμένα οι πανελλήνιες μου φάνηκαν πολύ πιο απλές από τις ενδοσχολικές!! Το τυπικό μόνο σε αγχώνει χωρίς λόγο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΖΟΥΖΟΥ!!!!!

Νεοφερμένος

Η ΖΟΥΖΟΥ!!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
:bye:
εγω αυτο που εκανα φετος κ μ βοηθησε πολυ στο τελος ειναι στην ιστορια ν γραφω σε μια κολλα Α4 τις ημερομηνιες ανα κεφαλαιο κ να τις κολλαω απεναντι στην πορτα(ή οπου αλλου βολευεσαι)...
ετσι τα κοιτουσα κ οτι δε θυμομουν την επομενα φορα μ ερχοταν αμεσως στο μυαλο!!!
-----------------------------------------
επισης στην ιστορια κ στη βιολογια γεν. να σημειωνεις με φωσφορουχο τους ορισμους ετσι για να σ μενουν!!!

ενα μικρο πραγματακι που ομως μπορει ν βοηθησει πολυ!!!
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
και εγω ξερω για τα αρχαια κατι αλλα δεν νομιζω να ζητειται στις πανελληνιες:p
ειναι για την αναγνωριση ρηματος ΠΑΕΧ ΦΤΟΥ:P
Π: προσωπο
Α:αριθμος
Ε:εγκλιση
Χ:χρονος
Φ:φωνη
ΤΟΥ:του ρηματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Θα πω καποια δικα μου κ ας ακουστουν χαζα...εσω πολλα αλλα μονο αυτα θυμαμαι τωρα.
Επειδη εχω τρελα με τη μουσικη κ οταν ειμαι εξω μονη μου παντα εχω τα ακουστικα απο το κινητο κ ακουω συνεχεια εκανα αυτο το κολπο...οταν διαβαζα ιστορια ηχογραφουσα οσα διαβαζα (γιατι διαβαζω φοναχτα) κ καθε μερα απο τη σταση μεχριι το σπιτι κ μεσα στο λεοφορειο το ακουγα συνεχως. Πιστεψε με μου εμεινε με αυτο τον τροπο ολο το πρωτο κεφαλαιο που το ηξερα νερακι στις πανελλαδικες. Και να σου πω κ κατι που δε πρεπει με τιποτα φυσικα να το κανεις εσυ απλα στο λεω για να δεις ποσο με βοηθησε αυτος ο τροπος , λοιπον την μιαμιση μερα πριν παμε στις πανελλαδικες για την ιστορια ειλικρινα δε το αγγιξα το πρωτο κεφαλαιο γιατι δε προλαβα κ ομως τα ειχα απαντησει ολα.
Κατι ακομα. Εγραφα τους χτυπητους ορισμους της βιολογιες ή καποια δυσκολα που δε μπορουσα κ τοσο ευκολα να μαθω σε φοσφορηζε χαρτι κ τα διαβαζα οταν καθομουν κ ετρωγα π.χ. αλλα κ αλλες στιγμες που καθομουν. Ακομα ειχα γεμησει τη μια ντουλαπα μου που ανοιγω καθε μερα με ημερομηνιες της ιστοριας...
Παντως αυτο με την ηχογραφηφη ειναι φοβερο...ενας φιλος μου τα εγραφε κ σε σι ντι για να κεθεται ξαπλωμενος κ να τα ακουει.
Ξερω μικρα κολπα με λατινικα κ αρχαια αλλα δε θυμαμαι κανενα τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
και εγω ξερω για τα αρχαια κατι αλλα δεν νομιζω να ζητειται στις πανελληνιες:p
ειναι για την αναγνωριση ρηματος ΠΑΕΧ ΦΤΟΥ:P
Π: προσωπο
Α:αριθμος
Ε:εγκλιση
Χ:χρονος
Φ:φωνη
ΤΟΥ:του ρηματος
:lol::lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Θα πω καποια δικα μου κ ας ακουστουν χαζα...εσω πολλα αλλα μονο αυτα θυμαμαι τωρα.
Επειδη εχω τρελα με τη μουσικη κ οταν ειμαι εξω μονη μου παντα εχω τα ακουστικα απο το κινητο κ ακουω συνεχεια εκανα αυτο το κολπο...οταν διαβαζα ιστορια ηχογραφουσα οσα διαβαζα (γιατι διαβαζω φοναχτα) κ καθε μερα απο τη σταση μεχριι το σπιτι κ μεσα στο λεοφορειο το ακουγα συνεχως. Πιστεψε με μου εμεινε με αυτο τον τροπο ολο το πρωτο κεφαλαιο που το ηξερα νερακι στις πανελλαδικες. Και να σου πω κ κατι που δε πρεπει με τιποτα φυσικα να το κανεις εσυ απλα στο λεω για να δεις ποσο με βοηθησε αυτος ο τροπος , λοιπον την μιαμιση μερα πριν παμε στις πανελλαδικες για την ιστορια ειλικρινα δε το αγγιξα το πρωτο κεφαλαιο γιατι δε προλαβα κ ομως τα ειχα απαντησει ολα.
Κατι ακομα. Εγραφα τους χτυπητους ορισμους της βιολογιες ή καποια δυσκολα που δε μπορουσα κ τοσο ευκολα να μαθω σε φοσφορηζε χαρτι κ τα διαβαζα οταν καθομουν κ ετρωγα π.χ. αλλα κ αλλες στιγμες που καθομουν. Ακομα ειχα γεμησει τη μια ντουλαπα μου που ανοιγω καθε μερα με ημερομηνιες της ιστοριας...
Παντως αυτο με την ηχογραφηφη ειναι φοβερο...ενας φιλος μου τα εγραφε κ σε σι ντι για να κεθεται ξαπλωμενος κ να τα ακουει.
Ξερω μικρα κολπα με λατινικα κ αρχαια αλλα δε θυμαμαι κανενα τωρα.

Δεν ειναι χαζά! Ακριβώς τα ίδια έκανα!!!:iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Προσωπικά με βοήθησε/βοηθά απίστευτα πολύ η αποστήθιση των λατινικών κειμένων μέσω ηχογράφησης! Θυμάμαι λέξεις, ορισμούς, πράγματα που τυχόν ξεχνάω, σύνταξη ιδιαίτερα, τις δε προθέσεις τις έχω μάθει νεράκι. Δοκιμάστε το αν και σας το λέω πως είναι ολίγον τι χρονοβόρο και για όποιον βαριέται εύκολα, θα χάσει το χρόνο του. Για τους υοπολοίπους...δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Αυτο με τις ημερομηνιες της ιστοριας ακουγεται ενδιαφερον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΖΟΥΖΟΥ!!!!!

Νεοφερμένος

Η ΖΟΥΖΟΥ!!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Αυτο με τις ημερομηνιες της ιστοριας ακουγεται ενδιαφερον


πραγματι ειναι!!!!
βοηθαει ιδιαιτερα στο κομματι της αντιστοιχησης!!!!
;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Στα Κειμενα :

Το "διδαχτηκαμε" κατα καποιον τροπο σημερα στο φροντιστηριο! Μεθοδοι για να "γλυφουμε" τον εξεταστη

-Γραφουμε παντα τις απαντησεις μας σε μορφη κειμενου, οχι ενιαιου αλλα με παραγραφους, οπου ειναι δυνατον να μπαινει προλογος. Ο εξεταστης βλεποντας ενα καθαρο γραπτο, βαθμολογει παντα πιο ευνοικα απο το οταν βλεπει ενα ολοκληρο κατεβατο, ποσο μαλλον στα κειμενα που οι απαντησεις πιανουν 5-6 σελιδες συνολικα

-Να ειναι εμφανη τα ζητουμενα των ερωτησεων στις απαντησεις σας, ωστε να μην κουραζεται ο εξεταστης να διορθωνει, πολυ απλα να κανει "τικ" τα σωστα πιο ανετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top