Νοσηλευτική: Αξίζει το επίπεδο σπουδών;

litsaki17

Νεοφερμένος

Η litsaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Ναι έχει 3 τμήματα, αλλά το τμήμα της Κοζάνης αντιμετωπίζει πάρα πολλά προβλήματα και επειδή δεν γνωρίζω αν θα εξασφαλιστεί η συνέχεια στην λειτουργία του γιαυτό και δεν το ανέφερα. Επίσης στις ιατρικές έχουν μπει άτομα μόνο από τα δύο τμήματα (Αθήνας-Θεσσαλονίκης) με βαθμό πτυχίου, αφού δεν έχει ακόμα πτυχιούχους το τμήμα της Κοζάνης.

Και επίσης τα ΤΕΙ έχουν 4 χρόνια σπουδών και όχι 3 ή 3,5. Το τελευταίο εξάμηνο δεν είναι "η ώρα του παιδιού" είναι μέρος της εκπαιδευτικής διαδικασίας και έχει συγκεκριμένο πρόγραμμα, διδακτικές μονάδες και θεωρητική επίβλεψη από τους δασκάλους. Η πρακτική άσκηση και η πτυχιακή εργασία είναι αναγνωρισμένες μέθοδοι διδασκαλίας παγκοσμίως. Το παραμύθι με τα 3,5 χρόνια σπουδών των ΤΕΙ πρέπει επιτέλους να πάψει να αναπαράγεται και να δημιουργεί εντυπώσεις...

Και ακόμα αγαπητέ VouDou, η Νοσηλευτική δεν είναι γεωπονία ή τεχνολογία γεωπονίας που είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα (αν και η έννοια της "τεχνολογίας" στην Ελλάδα έχει βιαστεί από κάθε άποψη ) και μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος γεωπόνος μπορεί να χτυπιέται για το πτυχίο του ΤΕΙτζή. Οκ. Άλλο αυτό όμως και άλλο η Νοσηλευτική. Εδώ μιλάμε για το ίδιο και το αυτό σε δύο φαινομενικά διαφορετικές εκδοχές της ίδια βαθμίδας εκπαίδευσης.
Δεν υπάρχουν τεχνολόγοι νοσηλευτές. Υπάρχουν νοσηλευτές σκέτοι και δυστυχώς ή ευτυχώς και στα πανεπιστήμια και στα ΤΕΙ νοσηλευτικής μαθαίνουν τα ίδια πράγματα, ασκούν τις ίδιες πράξεις, έχουν τις ίδιες ευθύνες και τις ίδιες επαγγελματικές υποχρεώσεις!
δεν υπαρχουν τχνολογοι νοσλευτες υπαρχουν νοσηλευτες τεχνολιγικης εκπαιδευσης....δεν ειναι γιαννης ειναι γιανακης
ρε παιδια αν ηταν το ιδιο γιατι αποφοιτοι των τει ερχονται μετα στο πανεπιστημιο??οταν ρωτησα μια κοπελα μου ειπε οτι αυτο που ηξερε δεν τη γεμιζε και ηρθε για κατι καλυτερο..τι σημαινει αυτο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litsaki17

Νεοφερμένος

Η litsaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Ναι έχει 3 τμήματα, αλλά το τμήμα της Κοζάνης αντιμετωπίζει πάρα πολλά προβλήματα και επειδή δεν γνωρίζω αν θα εξασφαλιστεί η συνέχεια στην λειτουργία του γιαυτό και δεν το ανέφερα. Επίσης στις ιατρικές έχουν μπει άτομα μόνο από τα δύο τμήματα (Αθήνας-Θεσσαλονίκης) με βαθμό πτυχίου, αφού δεν έχει ακόμα πτυχιούχους το τμήμα της Κοζάνης.

Και επίσης τα ΤΕΙ έχουν 4 χρόνια σπουδών και όχι 3 ή 3,5. Το τελευταίο εξάμηνο δεν είναι "η ώρα του παιδιού" είναι μέρος της εκπαιδευτικής διαδικασίας και έχει συγκεκριμένο πρόγραμμα, διδακτικές μονάδες και θεωρητική επίβλεψη από τους δασκάλους. Η πρακτική άσκηση και η πτυχιακή εργασία είναι αναγνωρισμένες μέθοδοι διδασκαλίας παγκοσμίως. Το παραμύθι με τα 3,5 χρόνια σπουδών των ΤΕΙ πρέπει επιτέλους να πάψει να αναπαράγεται και να δημιουργεί εντυπώσεις...

Και ακόμα αγαπητέ VouDou, η Νοσηλευτική δεν είναι γεωπονία ή τεχνολογία γεωπονίας που είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα (αν και η έννοια της "τεχνολογίας" στην Ελλάδα έχει βιαστεί από κάθε άποψη ) και μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος γεωπόνος μπορεί να χτυπιέται για το πτυχίο του ΤΕΙτζή. Οκ. Άλλο αυτό όμως και άλλο η Νοσηλευτική. Εδώ μιλάμε για το ίδιο και το αυτό σε δύο φαινομενικά διαφορετικές εκδοχές της ίδια βαθμίδας εκπαίδευσης.
Δεν υπάρχουν τεχνολόγοι νοσηλευτές. Υπάρχουν νοσηλευτές σκέτοι και δυστυχώς ή ευτυχώς και στα πανεπιστήμια και στα ΤΕΙ νοσηλευτικής μαθαίνουν τα ίδια πράγματα, ασκούν τις ίδιες πράξεις, έχουν τις ίδιες ευθύνες και τις ίδιες επαγγελματικές υποχρεώσεις!
επιπλεον καλο ειναι να σταματησει και η καραμελα με την πτυχιαη εργασια και τη σπουπερ πρακιτκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Aυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι γιατί κάθε χρόνο εργαζόμενοι νοσηλευτές από τα ΤΕΙ δίνουν κατατακτηριες στο ΕΚΠΑ. Αφού είναι το ίδιο ποιος ο λόγος;

Ρε παλικάρι μου, ο όρος "Ελληνικό κοινωνικό κόμπλεξ" δεν σου λέει τιποτα;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litsaki17

Νεοφερμένος

Η litsaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
τεχνολογικό πανεπιστήμιο δηλαδή ότι είναι και τα τει.Μην τρελένεστε.Επίσης τα τει έχουν 240 διδακτικές μονάδες τουλάχιστων τα τμήματα μηχανικών

Ας θυμήσουμε τι λέει η αξιολόγηση της ΑΔΙΠ


«Πάνω από όλα , η Επιτροπή Εξωτερικής Αξιολόγησης εντυπωσιάστηκε με την πολύ υψηλή ποιότητα της προσφερόμενης θεωρητικής και κλινικής διδασκαλίας, τα κίνητρα και τη δέσμευση του ανθρώπινου δυναμικού καθώς και τις καινοτόμες πρακτικές που έχουν αρχίσει να ενσωματώνονται στο πρόγραμμα σπουδών. Πριν από τη διατύπωση συγκεκριμένων συμπερασμάτων και συστάσεων, η ΕΕΑ θα ήθελε να κάνει μία σαφή και ξεκάθαρη δήλωση, ότι τα τμήματα Νοσηλευτικής Α & Β του ΤΕΙ Αθήνας παρέχουν πανεπιστημιακού επιπέδου νοσηλευτική εκπαίδευση και αυτό θα πρέπει να αναγνωρίζεται χωρίς καμία αμφισβήτηση από όλα τα ενδιαφερόμενα μέρη, συμπεριλαμβανομένου και του Υπουργείου Παιδείας.»

Οπως βλεπετε υπάρχουν αποδείξεις δεν μιλάμε με αερολογίες
καλα καθενας με τον πονο του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ρε παλικάρι μου, ο όρος "Ελληνικό κοινωνικό κόμπλεξ" δεν σου λέει τιποτα;:whistle:
:worry: Eλληνικό κόμπλεξ θα έχει το παιδάκι το 18χρονο οκ αλλά και ο εργαζόμενος που έχει εξασφαλίσει μια δουλειά;
δύσκολο μου φαίνεται αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
:worry: Eλληνικό κόμπλεξ θα έχει το παιδάκι το 18χρονο οκ αλλά και ο εργαζόμενος που έχει εξασφαλίσει μια δουλειά;
δύσκολο μου φαίνεται αυτό.

γιατί; υπάρχει περιορισμός;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
γιατί; υπάρχει περιορισμός;:hmm:

Aυτό που σκέφτηκα είναι επειδή όταν φοιτούσα εγώ το εκπα έδινε μεταπτυχιακά και διδακτορικά νοσηλευτικής και δε δεχόταν απόφοιτους τει, οπότε αναγκαστηκά όποιος ήθελε ακαδημαική καριέρα πηγαινε εκπα με κατατατκηριες συνεπώς υπήρχε μεγάλος ογκος διαγωνιζόμενων απο τα τει νοσηλευτικής.

Τώρα που μπήκαν μεταπτυχιακά στα τει και σύντομα θα μπουνε διδακτορικά αυτό ίσως περιοριστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Ίσως τελικά γίνουμε κράτος κάποτε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litsaki17

Νεοφερμένος

Η litsaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Aυτό που σκέφτηκα είναι επειδή όταν φοιτούσα εγώ το εκπα έδινε μεταπτυχιακά και διδακτορικά νοσηλευτικής και δε δεχόταν απόφοιτους τει, οπότε αναγκαστηκά όποιος ήθελε ακαδημαική καριέρα πηγαινε εκπα με κατατατκηριες συνεπώς υπήρχε μεγάλος ογκος διαγωνιζόμενων απο τα τει νοσηλευτικής.

Τώρα που μπήκαν μεταπτυχιακά στα τει και σύντομα θα μπουνε διδακτορικά αυτό ίσως περιοριστεί.
το τει δεν μπορει να κανεο διδακτορικα και εννοειται οτι δεν προκειται ποτε να του το εποτρεψουν...ο σκοπος ειναι να γινει ενιαια πανεπιστημιακη εκπαιδευση και αρα δε προκειται να δωσουν θαρρος στο τει αφου ουσιαστικα ολα τα τει θελουν αναβαι,ιση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
τα τει είναι ανώτατα ιδρύματα litsaki σου λέει κάτι αυτό?Επίσης για μια ακόμη φορά ας το ξαναπούμε.ΝΝοσηλευτής από πανεπιστήμιο κ τει έχει ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα!!!!!Αν δεν σας αρέσει στείλτε email στο υπουργείο παιδείας..Επίσης litsaki η πτυχιακή εργασία είναι πάρα πολύ δυσκολη και ελεος με τη καραμελα που προσπαθειτε να περασετε ότι ειναι ευκολη κτλ...

καλα καθενας με τον πονο του

Όταν γράφονται αλήθειες έτσι είναι δεν ξέρουμε πως να τις ''θάψουμε''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Τελικα οσο περνανε τα χρονια οι ανθρωποι δεν αλλαζουν...
Απυθμενο κομπλεξ με τα ΤΕΙ λες και ζουμε 20 χρονια πισω μα φυσικα αφου οι γονεις θελουν το παιδι τους επιστημονα, βεβαιως βεβαιως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αξιότιμοι συνάδελφοι,
Δημοσιεύουμε εκ νέου τη χθεσινή μας ανακοίνωση περί της ψευδολογίας μιας μικρής μειοψηφίας Νοσηλευτών ΠΕ, με τονισμένα τα σημεία που θεωρούμε ότι δηλώνουν όλη την αλήθεια.
Επειδή έγινε μεγάλη προσπάθεια από τους εν λόγω καιροσκόπους, να διαστρεβλώσουν το νόημα της ανακοίνωσής μας και να γενικεύσουν τα όσα το κείμενο καταμαρτυρεί για τη μικρή αυτή ομάδα, παρακαλούμε όλα τα μέλη μας να εστιάσουν την προσοχή τους στα υπερτονισμένα και χρωματισμένα αποσπάσματα της ανακοίνωσης. Τότε, είμαστε βέβαιοι ότι θα διαλυθεί κάθε παρεξήγηση και θα αποφευχθεί κάθε σκόπιμη παρερμηνεία.
Ακολουθεί η ανακοίνωση.
Έπεσε στα χέρια μου σήμερα μια ανακοίνωση του παραπάνω …δραστήριου συλλόγου των ΠΕ-ΦΩΤΙΣΜΕΝΩΝ Ιλουμινάτων Ιλουστρασιόν Κυριλλέ Νοσηλευτών (παρ’ ολίγον ιατρών ρε γαμώτο αλλά ας όψεται η ρουφιάνα η δεύτερη δέσμη με τις κωλοβάσεις της), στην οποία γίνεται λόγος για εξόφθαλμη εύνοια των… παρακατιανών νοσηλευτών ΤΕ από την ΕΝΕ, ανθρώπων με.. χαμηλή νοημοσύνη, που τολμούν να διεκδικούν θέσεις ευθύνης, χωρίς μάλιστα (κρατηθείτε) να… γνωρίζουν Αγγλικά ή Γαλλικά ή βρε παιδί μου μια εξωτική γλώσσα τέλος πάντων (ας είναι και η γλώσσα του σώματος), χωρίς ίχνος συστολής ή παρειακής ερυθρότητος…
Η συντάκτρια του άρθρου μάλιστα, αιτιάται την ΕΝΕ γιατί δεν ενοχλείται, όταν οι επιτελικές θέσεις καταλαμβάνονται από Νοσηλευτές φέροντες τίτλο… Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, σα να αναφέρεται σε πάσχοντες από λέπρα, σύφιλη ή Αφρικανικό Σκουλαμέντο…
Βεβαίως, αυτό που αποκρύπτει η εν λόγω συνάδελφος (ας μου συγχωρεθεί η αλαζονική τούτη προσφώνηση, αλλά αν ενοχληθεί που τη λέει συνάδελφο ένας άθλιος ΤΕ, υπόσχομαι να γράφω 500 λέξεις την ημέρα που αρχίζουν από ΠΕ… και μην πάει το μυαλό σας στο πονηρό), είναι ότι η ανακοίνωση της ΕΝΕ «περί αξιοκρατικής αντιμετώπισης όλων των Νοσηλευτών στη διαδικασία των κρίσεων», συντάχθηκε δια περιφοράς του κειμένου από όλες τις παρατάξεις και συμφωνήθηκε ομόφωνα να δημοσιοποιηθεί έτσι ακριβώς (https://enne.gr/4323).
Η παράταξη μάλιστα στην οποία ανήκει η υψηλοτάτη συντάκτρια (μιας και λέγεται άνωση), δια του εκπροσώπου της στο ΔΣ της ΕΝΕ, πρότεινε την ενσωμάτωση 2-3 παρατηρήσεων στο τελικό κείμενο και επιπλέον την κορωνίδα, ότι τελικώς αυτό που πρέπει να μετράει, είναι η συνολική συγκομιδή μορίων του υποψηφίου και όχι μόνο ο βασικός τίτλος σπουδών. Για να το κάνω λιανά, οι νέοι οργανισμοί (που δεν πρόκειται βέβαια να ισχύσουν) με ποιο δικαίωμα απέκλειαν έναν νοσηλευτή ΤΕ με 1200 μόρια από μια θέση ευθύνης και έδιναν το «δαχτυλίδι» σε οποιονδήποτε ΠΕ ασχέτως βιογραφικού και μορίων; Ακόμα πιο λιανά: Μπορεί ένας ΠΕ Νοσηλευτής με 600 μόρια να πάρει μια θέση από έναν ΤΕ Νοσηλευτή με 1200 μόρια;
Ας μας το απαντήσουν αυτό οι -στερούμενοι κάθε έννοιας ηθικής -εκπρόσωποι αυτού του συλλόγου- φάντασμα, που βρικολακιάζει μόνον όταν είναι να καπηλευτεί, να λοιδορήσει, να γλύψει, να λασπολογήσει, να πουλήσει συντεχνιακή αντίληψη, να θάψει και να ψευδολογήσει….
Από πού πήραν άραγε τη σφραγίδα της δωρεάς αυτές οι κυρίες της τιμής; Τί τις κάνει να πιστεύουν ότι είναι ανώτερες από όλους τους Νοσηλευτές;
Πώς τολμούν οι ευνοημένες και μονίμως καθισμένες στα γραφεία των Νοσηλευτικών Υπηρεσιών, χωρίς να έχουν εργαστεί ποτέ τους σε τμήμα, χωρίς να ξέρουν τι θα πει νυχτερινή βάρδια, να απαξιώνουν 25.000 Νοσηλευτές ΤΕ, διαγράφοντας με μια μονοκοντυλιά τις σπουδές που με αίμα οι τελευταίοι έκαναν;
Το χειρότερο όμως δεν είναι αυτό. Είναι ότι για να χτυπήσουν την ΕΝΕ, την οποία δεν κατάφεραν να αλώσουν πριν ένα χρόνο, παρότι υποστηρίχθηκαν σκανδαλωδώς από κόμματα, ΠΟΕΔΗΝ και όλες τις αντιδραστικές αγέλες που ευθύνονται για τα δεινά του κλάδου μας, ψεύδονται αδιάντροπα, αποκρύπτοντας ότι η θέση της ΕΝΕ ήταν ομόφωνα αποδεκτή από τις παρατάξεις που ανήκουν οι υψηλόρρινες ερίτιμες κυρίες …
Συνεχίζοντας την μπουρδολογία, λένε στην ανακοίνωσή τους, ότι καθημερινά δέχονται καταγγελίες σχετικά με κινήσεις εκφοβισμού και χλευασμού των συναδέλφων τους ΠΕ στα νοσοκομεία όπου εργάζονται… Πρώτον δεν εκπροσωπούν κανέναν Νοσηλευτή ΠΕ, παρά μόνο τις αξιοθρήνητες υπάρξεις τους, άσχετα αν προσπαθούν να το περάσουν ως αυτονόητο.
Η συντριπτική πλειοψηφία των ΠΕ Νοσηλευτών είναι κι αυτοί εργαζόμενοι, καθ’ όλα σεβαστοί συνάδελφοι και βέβαια εκπροσωπούνται από την ΕΝΕ, πράγμα που φαίνεται καθημερινά σε όλες τις δράσεις της νοσηλευτικής κοινότητας.
Άραγε θέλουν να μας πουν ποια είναι η δράση του συλλόγου τους και σε ποιες ενέργειες αξιοποιούν το δυναμικό των ΠΕ Νοσηλευτών της χώρας;
Μήπως τους θυμούνται οι ηγέτιδες του κατ’ επίφαση τούτου συλλόγου, όταν είναι να τους εκμεταλλευτούν, προκειμένου να προωθηθούν σε σαλονάτες θέσεις σε νοσοκομεία (π.χ. Σισμανόγλειο, Τζάνειο, Γεννηματάς) ή σε Εκπαιδευτικά Ιδρύματα; Μήπως η συντριπτική πλειοψηφία των Νοσηλευτών ΠΕ, συμμετέχουν στην πλούσια δράση της ΕΝΕ και αξιοποιούνται άπαντες χωρίς ευνοιοκρατία και στεγανά, αλλά με μόνη προϋπόθεση τη διάθεση προσφοράς στη Νοσηλευτική Επιστήμη;
Εξάλλου, πού να τις βρούνε για να καταγγείλουν ο,τιδήποτε; Μήπως στα γραφεία τους, τα μονίμως αμπαρωμένα, άτινα αποτελούν άντρο νυκτερίδων, αραχνών και άλλων νυκτοβίων πλασμάτων;
Στην ακροτελεύτια δε παράγραφο, ξεσπαθώνουν, καταπίνοντας το ότι μια υπηρεσιακή ηγεσία του ΥΥΚΑ μη εκλεγμένη, δε μπορεί να παρανομεί υπογράφοντας οργανισμούς, πληροφορώντας μας ότι… «οι νέοι Οργανισμοί των Νοσοκομείων έρχονται να αποκαταστήσουν την τάξη και στο νοσηλευτικό επάγγελμα, παρά τις αγωνιώδεις προσπάθειες της ΕΝΕ για το αντίθετο»…
Αυτή την αλαζονεία φαίνεται ότι ακόμα δε την απέβαλαν, παρά τη συντριβή που γνώρισαν στις εκλογές του 2011 με τα εξευτελιστικά ποσοστά που έλαβαν. Μιλάνε μάλιστα για «αποκατάσταση της τάξης», φέρνοντας στο μυαλό μας απόλυτες και καταδικασμένες εκφράσεις που είχαμε ξεχάσει και ξαναθυμηθήκαμε εσχάτως απ’ το χρυσαυγίτικο λεξιλόγιο…
Μιλώντας για «επαγγελματικές διώξεις» οι πασιονάριες των καναπέδων, επιχειρούν να πολώσουν το κλίμα και να σπείρουν ζιζάνια μεταξύ των συναδέλφων που προσφάτως τους γύρισαν τα οπίσθια…
Τέλος, κατηγορούν την ΕΝΕ ότι δεν ασχολείται με τα προβλήματα των Νοσηλευτών και ευνοεί την «ισχνή μειοψηφία των Νοσηλευτών ΤΕ»…
Πάλι καλά που κάθε χρόνο βγάζουν μια ανακοίνωση για να μην πλήττουμε κι εμείς οι αργόσχολοι…
Περαστικά σας κορίτσια και του χρόνου, μη μας ξεχάσετε… Έχει πλάκα…
πηγή www.pasyno.gr
Αντι να ασχοληθούν με τα πραγματικά προβλήματα οι κύριοι της pasyno ασχολουνται με τους πανεπιστημιακούς νοσηλευτές ... ντροπή τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
και οι νοσηλευτές από το πανεπιστήμιο προσπαθούν με νύχια και με δόντια και με γελοία τις περισσότερες φορές επιχειρήματα να υποβαθμίσουν τα τει..βλέπε γελοίες πτυχιακές κτλ λες και κάνατε πολλές εξάμηνες πτυχιακές εργασίες για να ξέρετε!!!!!.Επίσης παρόλο της ένταξης των τει στην ανωτατη εκπαιδευσης κ των πολλων αξιολογησεων βλεπουμε τα ιδια και τα ιδια πικροχολα σχόλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
και οι νοσηλευτές από το πανεπιστήμιο προσπαθούν με νύχια και με δόντια και με γελοία τις περισσότερες φορές επιχειρήματα να υποβαθμίσουν τα τει..βλέπε γελοίες πτυχιακές κτλ λες και κάνατε πολλές εξάμηνες πτυχιακές εργασίες για να ξέρετε!!!!!.Επίσης παρόλο της ένταξης των τει στην ανωτατη εκπαιδευσης κ των πολλων αξιολογησεων βλεπουμε τα ιδια και τα ιδια πικροχολα σχόλια

Eγω έκανα 1 τύπου ημερολόγιο στην βασική νοσηλευτικη 10 σελίδουλες για την εμπειρία μου στο νοσοκομειο και μου έβαλε 8 και μια σε ενα μάθημα οικονομικών της υγείας που μας ζητούσε να πάμε στην διοίκηση να ζητήσουμε κατι πληροφορίες αλλα εγω έγραψα ότι μου κατέβει και πήρα 10 ;) και μια στην κλινική άσκηση 20 σελίδες τύπου ημερολόγιο που εκει απλα πήρα ενα βιβλίο και μετάφραση κάποιες νοσηλευτικες τεχνικές που μετα είπα πως τις έκανα εγω και μου έβαλε 8 . Και οι 3 εργασίας μου βαθμολογηθηκαν πιο πάνω απο ότι έπρεπε άσχετα αν κάποια κόμματοςκυλά έπαιρναν 10 χωρίς να ασχοληθούν καθόλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litsaki17

Νεοφερμένος

Η litsaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Όταν γράφονται αλήθειες έτσι είναι δεν ξέρουμε πως να τις ''θάψουμε''
ο νομος τηε εθαψε εδω και καιρο....τα κολλημενα μυαλα πανε πισω την επιστημη για αυτο φτασαμε εκει που φτασαμε...!!!

τα τει είναι ανώτατα ιδρύματα litsaki σου λέει κάτι αυτό?Επίσης για μια ακόμη φορά ας το ξαναπούμε.ΝΝοσηλευτής από πανεπιστήμιο κ τει έχει ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα!!!!!Αν δεν σας αρέσει στείλτε email στο υπουργείο παιδείας..Επίσης litsaki η πτυχιακή εργασία είναι πάρα πολύ δυσκολη και ελεος με τη καραμελα που προσπαθειτε να περασετε ότι ειναι ευκολη κτλ...
και εγω σου λεω τοσο καιρο οτι το πανεπιστημιο ειναι δυσκολο και δε λες να το καταλαβεις...
εμεις στα προηγουμενα εξαμηνα καναμε ενα καρο ανασκοπησεις σε αρκετα μαθηματα...δεν ειναι δυσκολη η ανασκοπηση μη τρελεθουμε κιολας...εκτος αμα δεν εχει ιδεα απο εργασιες και συο φαινονται γουαου....

Eγω έκανα 1 τύπου ημερολόγιο στην βασική νοσηλευτικη 10 σελίδουλες για την εμπειρία μου στο νοσοκομειο και μου έβαλε 8 και μια σε ενα μάθημα οικονομικών της υγείας που μας ζητούσε να πάμε στην διοίκηση να ζητήσουμε κατι πληροφορίες αλλα εγω έγραψα ότι μου κατέβει και πήρα 10 ;) και μια στην κλινική άσκηση 20 σελίδες τύπου ημερολόγιο που εκει απλα πήρα ενα βιβλίο και μετάφραση κάποιες νοσηλευτικες τεχνικές που μετα είπα πως τις έκανα εγω και μου έβαλε 8 . Και οι 3 εργασίας μου βαθμολογηθηκαν πιο πάνω απο ότι έπρεπε άσχετα αν κάποια κόμματοςκυλά έπαιρναν 10 χωρίς να ασχοληθούν καθόλου
τι να σου πω εγω εχω κανει εργασια και στη διοιηκηση και στις 2 κοινοτικες που ηταν περιπου 20 σελιδες η καθεμια τους....
αυτο που κανουμε εμεις σε πολλα εξαμηνα εκεινοι τα κανουν μια και εξω στο τελος... νομιζω πως τοθεμα πτυχιακη καλυπτεται...ανασκοπησεις ειναι ολα αν και μερικα δικα μας ειναι ψιλοερευνητικα....

εγω αυτο που εχω να πω γενικα ειναι οτι ουσιαστικα ασχολουμαστε με κατι που δεν μπορουμε να καθορισουμε εμεις..τετοια πραγματα καθοριζονται νομικα...το οποιος ειναι καταλληλος για τη θεση κατα τη γνωμη μου ειναι αστοχο καθως θα μπορουσε να περει τη θεση και ενας ΔΕ νοσηλευτης...!!!
η ενε δεν εκπροσωπει ποτε σχεδον τα συμφεροντα των νοσηλευτων ΠΕ αλλωστε αυτη ειναι που βαζει εμποδια για την ιδρυση 5ετους εκπαιδευση στο πανεπιστημιο γιατι απλα μετα κανενα τει δε θα μπορει να πει το οτιδηποτε..
λετε οτι προαγεεται την επισημη μπουρδες....αν την προωθουσατε θα λεγατε ολοι ναι στην ενιαια πανεπιστημιακη εκπαιδευση καθως ειμαστε η μονοδικη χωρα που εχουν νοσηλευτες διαφορετικων ταχυτητων...δηλαδη τι?ειναι θεμα τυχης σε ποιο νοσηλευτη θα πεσεις οταν νοσηλευεσαι??αυτο ειναι καταντια κατα τη γνωμη μου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
το τει δεν μπορει να κανεο διδακτορικα και εννοειται οτι δεν προκειται ποτε να του το εποτρεψουν...ο σκοπος ειναι να γινει ενιαια πανεπιστημιακη εκπαιδευση και αρα δε προκειται να δωσουν θαρρος στο τει αφου ουσιαστικα ολα τα τει θελουν αναβαι,ιση

Καμία πιο πετυχημένη κοτσάνα δεν είχες να πεις; Δηλαδή πραγματικά...
Στα ΤΕΙ δεν απαγορεύει κανένας νόμος να κάνουν διδακτορικά δεσποινίς.Δεν έχουν κάνει προγράμματα διδακτορικής διατριβής γιατί δεν υπάρχει το χρήμα όχι γιατί δεν μπορούν ή γιατί το απαγορεύει κάποιος νόμος. Θα κάνουν σύντομα όμως πίστεψε με. Τα ΤΕΙ υποχρηματοδοτούνται σε σχέση με αντίστοιχα πανεπιστήμια και έμαθαν πολλά τμήματα να ανταπεξέρχονται με τις συνθήκες αυτές. Εδώ πολλά μεταπτυχιακά προγράμματα σε πανεπιστήμια κλείνουν λόγω έλλειψης χρήματος και εσύ μου λες για τα διδακτορικά των ΤΕΙ που είναι ανώτατα μόλις 11 χρόνια και μάλιστα στα χειρότερα 11 χρόνια της παιδείας ever!
Αν απαγορευόταν δια νόμου οι φοιτητές των ΤΕΙ δεν θα είχαν δικαίωμα να κάνουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά, δηλαδή δεν θα γίνονταν δεκτοί και από άλλα πανεπιστήμια. Αυτές τις ασυναρτησίες που λες που ακριβώς τις στηρίζεις; Περιμένω να με παραπέμψεις στην νομοθεσία που στηρίζεσαι για να τα λες αυτά. Αν δεν έχεις παραπομπές τότε μην μιλάς χωρίς να ξέρεις γιατί όταν παριστάνεις τον έξυπνο ενώ είσαι άσχετος γίνεσαι γελοίος.

αυτο που κανουμε εμεις σε πολλα εξαμηνα εκεινοι τα κανουν μια και εξω στο τελος...
Κοτσάνα νούμερο δύο... Σε κάθε μάθημα είναι υποχρεωτικές οι εξαμηνιαίες εργασίες και μάλιστα αποτελούν το 20% του τελικού βαθμού του μαθήματος. Οι εργασίες γίνονται βάση προτύπων που αναρτούν τα τμήματα στις ιστοσελίδες τους (πχ πρότυπο κατά Harvard) . Κάνε τον κόπο μπες και διάβασε...Η πτυχιακή εργασία είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα και φαίνεται ότι δεν έχεις ιδέα τι είναι. Δεν είναι εργασιούλα 20 σελίδων αλλά πολλές φορές ξεπερνά τις 200 σελίδες και πρόκειται ουσιαστική έρευνα στην οποία εξετάζεσαι από ειδική επιτροπή.

αυτη ειναι που βαζει εμποδια για την ιδρυση 5ετους εκπαιδευση στο πανεπιστημιο γιατι απλα μετα κανενα τει δε θα μπορει να πει το οτιδηποτε..
Στα ΤΕΙ δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο που να εμποδίζει την παραπέρα εξάπλωση του προγράμματος σπουδών. Δεν υπάρχει νόμος που να λέει ότι ένα πρόγραμμα σπουδών πρέπει να είναι μέχρι 8 εξάμηνα. Κατά τον νόμο λειτουργούν προγράμματα με ελάχιστο αριθμό εξαμήνων τα 8. ΕΛΑΧΙΣΤΟ! Οπότε πάλι δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις ακριβώς; Αν από την εμπειρία του τμήματος προκύπτει ανάγκη για αύξηση των εξαμήνων σπουδών, τότε έχει το δικαίωμα να αλλάξει το πρόγραμμα του και να εφαρμόσει ότι νομίζει. Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι τα πανεπιστημιακά τμήματα νοσηλευτικής κατέχουν ανώτερη γνώση στο θέμα και λόγω συντεχνίας των ΤΕΙ δεν την μεταδίδουν στις επόμενες γενιές φοιτητών; Γέλασα αρκετά μπορώ να πω...

λετε οτι προαγεεται την επισημη μπουρδες....αν την προωθουσατε θα λεγατε ολοι ναι στην ενιαια πανεπιστημιακη εκπαιδευση
Τα ΤΕΙ παρά τον απαράδεκτο και συντεχνιακό πόλεμο που δέχονται , και παρά την συστηματική υποχρηματοδότηση συνεχίζουν να κάνουν επιστημονικές δημοσιεύσεις, έρευνα και παραγωγή έργου.
Αυτό είναι προαγωγή της επιστήμης! Το να φωνάζεις επειδή θεωρείς πως σου τρώει το μπιφτέκι κάποιος το καταλαβαίνω, το να επικαλείσαι την επιστήμη όμως για να το κάνεις, είναι τραγικό και επικίνδυνο από κάθε άπψη! Τα ΤΕΙ λένε ναι στην ενιαία πανεπιστημιακή εκπαίδευση, πρώτοι οι καθηγητές των ΤΕΙ μίλησαν για ουσιαστική ανωτατοποίηση και κατάργηση του πλαισίου ΚΑΤΕ ήδη από τις αρχές της δεκαετίας του 90. Τώρα τα ΤΕΙ ανωτατοποιήθηκαν ουσιαστικώς εδώ και 11 χρόνια και αυτό που βλέπω πως σας πειράζει είναι το όνομα τους. Δεν δέχεστε λόγω του κόμπλεξ σας πως ένα "ΤΕΙ" είναι το ίδιο με ένα πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζουμε το θέμα ο καθένας υποστηρίζει την σχολη του και αυτό είναι λογικό. Στόχος του thread είναι να δώσουμε τις διαφορές που υπάρχουν σε αυτά τα δύο τμήματα (αει και τει) και όχι να μαλώνεουμε μεταξύ μας.

Αν ένα αντίστοιχο θέμα είχε ανοίξει σε μια ειδικότητα του πολυτεχνείου ή πληροφορική θα πηγαίνανε όλοι (όλο το αισκοολ) να υπερασπιστουν τα αει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
δεν υφίσταται ΑΕΙ-ΤΕΙ αλλά μόνο ΑΕΙ=πανεπιστήμια κ τει..Ελεος πια με τη μη εφαρμογή των νόμων σε αυτή τη χώρα....ο καθένας όπως τον συμφέρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
δεν υφίσταται ΑΕΙ-ΤΕΙ αλλά μόνο ΑΕΙ=πανεπιστήμια κ τει..Ελεος πια με τη μη εφαρμογή των νόμων σε αυτή τη χώρα....ο καθένας όπως τον συμφέρει
Δηλαδή το ΑΕΙ πληροφορικής είναι το ίδο με το ΤΕΙ
και το ΗΜΜΥ ΕΜΠ είναι το ίδο με το στεφ πειραία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
συγγνώμη ξέρεις να ξεχωρίζεις την έννοια μιας λέξης???ξέρεις τι σημαίνει ΑΕΙ???ΕΛΕΟΣ τουλάχιστον από τι στιγμή που δεν γνωρίζεις μην το συνεχίζεις...
Διάβασε παρακάτω μπας και ενημερωθείς λίγο
NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4009
Δομή, λειτουργία, διασφάλιση της ποιότητας των σπου−
δών και διεθνοποίηση των ανωτάτων εκπαιδευτικών
ιδρυμάτων.
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
Εκδίδομε τον ακόλουθο νόμο που ψήφισε η Βουλή:
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α΄
ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ
Άρθρο 1
Διάρθρωση της ανώτατης εκπαίδευσης
Νομική μορφή των Α.Ε.Ι.
1. Η ανώτατη εκπαίδευση παρέχεται από τα Ανώτα−
τα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Α.Ε.Ι.). Τα Α.Ε.Ι. είναι νομικά
πρόσωπα δημοσίου δικαίου πλήρως αυτοδιοικούμενα.
Η εποπτεία του κράτους ασκείται από τον Υπουργό
Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, σύμ−
φωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 16 του Συντάγματος
και τον παρόντα νόμο.
2. Η ανώτατη εκπαίδευση αποτελείται από δύο πα−
ράλληλους τομείς:
α) τον πανεπιστημιακό τομέα, που περιλαμβάνει τα
Πανεπιστήμια, τα Πολυτεχνεία και την Ανώτατη Σχο−
λή Καλών Τεχνών, τα οποία στο εξής αναφέρονται ως
«Πανεπιστήμια» και
β) τον τεχνολογικό τομέα, που περιλαμβάνει τα Τε−
χνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Τ.Ε.Ι.) και την Ανώ−
τατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευ−
σης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.), τα οποία στο εξής αναφέρονται ως
«Τ.Ε.Ι.».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top