Φοιτητικό σπίτι: Πληροφορίες και Συμβουλές

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!

Εδώ μπορούμε να συγκεντρώσουμε όλες τις πληροφορίες που αφορούν στα φοιτητικά σπίτια ανεξάρτητα απο την περιοχη.π.χ
- Τι πρεπει να προσεχουμε στην επιλογη σπιτιου;Κοινώς πως να μην μας πιασουν κορόιδα;
- Πως εξοπλίζουμε το φοιτητικό σπιτι χωρις να ξοδεψουμε μια περιουσια;
- Ποια ειναι η καλυτερη περιοδος για να ψαξουμε σπιτι;


Και οτι αλλες συμβουλες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!

Εδώ μπορούμε να συγκεντρώσουμε όλες τις πληροφορίες που αφορούν στα φοιτητικά σπίτια ανεξάρτητα απο την περιοχη.π.χ
- Τι πρεπει να προσεχουμε στην επιλογη σπιτιου;Κοινώς πως να μην μας πιασουν κορόιδα;
- Πως εξοπλίζουμε το φοιτητικό σπιτι χωρις να ξοδεψουμε μια περιουσια;
- Ποια ειναι η καλυτερη περιοδος για να ψαξουμε σπιτι;


Και οτι αλλες συμβουλες..

1) Δεν νοικιάζεις το πρώτο σπίτι που βρίσκεις αλλά βλέπεις αρκετά.

2) ΙΚΕΑ

3) Αρχή του έτους (?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!

Εδώ μπορούμε να συγκεντρώσουμε όλες τις πληροφορίες που αφορούν στα φοιτητικά σπίτια ανεξάρτητα απο την περιοχη.π.χ
- Τι πρεπει να προσεχουμε στην επιλογη σπιτιου;Κοινώς πως να μην μας πιασουν κορόιδα;
- Πως εξοπλίζουμε το φοιτητικό σπιτι χωρις να ξοδεψουμε μια περιουσια;
- Ποια ειναι η καλυτερη περιοδος για να ψαξουμε σπιτι;


Και οτι αλλες συμβουλες..

1)Βλέπεις πολλά, μα πολλά, μα πάρα πολλά σπίτια προτού καταλήξεις!:P Και καλό είναι να κοιτάζει κανείς και την περιοχή που θα μείνει
2)ΙΚΕΑ, παλιά σου έπιπλα, προσφορές καταστημάτων-εκπτώσεις
3)Λίγο πριν την αρχή του έτους. Βέβαια, όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά, γιατί θα έχεις χρόνο να ψάξεις πολύ. Πάντως, υπάρχουν σπίτια για όλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DN8

Νεοφερμένος

Ο DN8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
μπραβο που ανοιξατε τετοιο θεμα.θελω να ρωτησω αν τα ενοικια στην επαρχια(π.χ. ηρακλειο) ειναι ακριβα?ξερετε τιποτα?και γενικως ποσα χρειαζεται μηνιαιως ενας φοιτητης που σπουδαζει εκτος?...στο περιπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αν μένεις μόνος ανάλογα με την πόλη φυσικά είναι γύρω στα 300-350 ευρώ η διαμονή. Μετά υπολόγιζε αν δεν τρως σε εστία και είσαι γενικά του έξω τουλάχιστον ακόμα ένα 200άρι. Κοινόχρηστα, τηλέφωνα, ίντερνετ, ΔΕΗ, νερό εξαρτώνται από τις επιλογές σου. Η διαμονή σε άλλη πόλη είναι επώδυνη, αγγίζει και τα 1000 ευρώ το μήνα πολλές φορές. Από σένα θα φανεί πόσο συχνά θα πηγαινοέρχεσαι στην πόλη σου (μεσολαβεί και μια θάλασσα), τι σπίτι θα νοικιάσεις, τι φαγητό θα τρως, πόσο συχνά και που θα βγαίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manic

Νεοφερμένος

Ο manic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
ενοικιο: 200-300 ( μπορει και περρισσοτερα εαν καποιος θελει λουξ μπορει και λιγοτερα αμα παιζει συνγκατικιση)
νερο-δεη κοινοχρησα: 80-120 (σε αυτο παιζει και που θα κατοικησεται)
τελεφωνο-ιντερνετ 20 (ενοειτε οχι πΟΤΕ)
κινητο: 50-100 ( αναλογα το ποσο μιλα κανεις μπορει βεβαια να πεσει και κατω απο 20 αμα ειναι εξυπνος ο αλλος (voip- skype μεσω wifi ktl)

σουμα απο 400-550

ΑΛΛΑ απο εκει και περα εαν καποιος θελει να βγαινει καθε μερα, δεν γουσταρει το φαι της λεσχης, αγοραζει μεχρι και φανελακι gant κτλ παει πολυ

υγ: αμα ψαξεις λιγο τα πραγματα και δεν παρεις σαν ζωο το πρωτο που θα βρεις η ζωη δεν ξεπερνα τα 600-650 ευρω το μηνα αρκει να κανεις καποιες υποχορησεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Είναι ανάλογα με την πόλη. Αθήνα βρίσκεις πολύ δύσκολα 200-300 και είπαμε να είναι κατοικήσιμα τα σπίτια. Είδα τα αίσχη όταν έψαχνα σπίτι κοντά στο κέντρο. Αργότερα το μετάνιωσα που δεν κάνω μια ώρα παραπάνω να πάω σχολή. Θα έμενα σε πιο ανθρώπινη γειτονιά. Πάντως για Ηράκλειο Κρήτης μπορείς να βρεις κάτι οικονομικό με ψάξιμο, αλλά να περιμένεις στη μεριά του Εσταυρωμένου που εξυπηρετεί ΤΕΙ και τις περισσότερες από τις θετικές σχολές των ΑΕΙ, τα πράγματα είναι ελεεινά. Μέχρι και ελενίτ βάζουν στις ταράτσες και παίρνουν ενοίκιο γι'αυτό! Το υπόλοιπο μισό του πανεπιστημίου στεγάζεται προς την Κνωσό και μπορείς να βρεις πιο καλά και οικονομικά σπίτια αν ψαχτείς αρκετά. Στην άλλη μεριά είναι πολύ φοιτηταριό η κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Μπορείς να βρεις σπίτι όχι τόσο κοντά στο Πανεπιστήμιο αλλά που να έχει κοντά κάποια συγκοινωνία ώστε να πηγαίνεις στη σχολή σου άνετα. Έτσι έχεις πολλά πλεονεκτήματα με κυριώτερο το φθηνότερο ενοίκιο & "αξιοπρεπέστερο" σπίτι. Αυτό έκανε η αδελφή μου! Νομίζω το ίδιο είπε και η Αλεξάνδρα πριν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ναι το ίδιο είπα, απλά δεν το ξεκαθάρισα. Στην Αθήνα με τις συγκοινωνίες που έχει δεν επιτρέπεται να κάνει τέτοια λάθη κάποιος. Βρίσκεις σπίτι κάπου ήσυχα, φθηνά και ζεις χωρίς να φοβάσαι πως θα γίνει κάποια στραβή συνέχεια. Στην επαρχία αν είναι μικρή η πόλη μπορείς να ζήσεις οπουδήποτε. Αν είναι μεγάλη, επειδή συνήθως οι συγκοινωνίες είναι χάλια, τότε δυσκολεύει το πράγμα με το που θα διαλέξεις να μείνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annmary

Νεοφερμένος

Η annmary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
παιδια για λαρισα τιποτα?? καλελας που σπουδαζει εκει να μας πει τι παιζει απο εξοδα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!

Εδώ μπορούμε να συγκεντρώσουμε όλες τις πληροφορίες που αφορούν στα φοιτητικά σπίτια ανεξάρτητα απο την περιοχη.π.χ
- Τι πρεπει να προσεχουμε στην επιλογη σπιτιου;Κοινώς πως να μην μας πιασουν κορόιδα;
- Πως εξοπλίζουμε το φοιτητικό σπιτι χωρις να ξοδεψουμε μια περιουσια;
- Ποια ειναι η καλυτερη περιοδος για να ψαξουμε σπιτι;


Και οτι αλλες συμβουλες..


Λοιπον!!!Ειδα 66 σπιτια σε 3 μερες και μπορω να σε κατατοπισω...Κατ αρχην να μην ειναι στον πρωτο οροφο και πηδηξει κανεις στο μπαλκονι σου...επειτα να μην ειναι σε πολυ παλια οικοδομη...τι ειδους θερμανση έχει...να προτιμησεις ατομικη...να ειναι σε κεντρικο δρομο και οχι σε σκοτεινα στενα για να μπορεις να γυρνας το βραδυ...να ειναι λιγο οικογενειακη οικοδομη αλλα να χει και κανεναν φοιτητη...σε καμια περιπτωση μονο ένα απο τα 2 ειδη...

λιγα και εργονομικα επιπλα...αν νοικιασεισ μικρο σπιτι δε θα νιωθεις οτι ειναι αδειο γιατι με εναν καναπε θα γεμισει και δε θα καταξοδευτεις...

καλυτερη περιοδος...τωρα...χειροτερη...οταν βγουν οι βασεις...γινεται χαμος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
ενοικιο: 200-300 ( μπορει και περρισσοτερα εαν καποιος θελει λουξ μπορει και λιγοτερα αμα παιζει συνγκατικιση)
νερο-δεη κοινοχρησα: 80-120 (σε αυτο παιζει και που θα κατοικησεται)
τελεφωνο-ιντερνετ 20 (ενοειτε οχι πΟΤΕ)
κινητο: 50-100 ( αναλογα το ποσο μιλα κανεις μπορει βεβαια να πεσει και κατω απο 20 αμα ειναι εξυπνος ο αλλος (voip- skype μεσω wifi ktl)

σουμα απο 400-550

ΑΛΛΑ απο εκει και περα εαν καποιος θελει να βγαινει καθε μερα, δεν γουσταρει το φαι της λεσχης, αγοραζει μεχρι και φανελακι gant κτλ παει πολυ

υγ: αμα ψαξεις λιγο τα πραγματα και δεν παρεις σαν ζωο το πρωτο που θα βρεις η ζωη δεν ξεπερνα τα 600-650 ευρω το μηνα αρκει να κανεις καποιες υποχορησεις!!

Δυο παρατηρησεις σ αυτα που εγραψες:

Στη Θεσσαλονικη τουλαχιστον, μπορω να σου πω με βεβαιοτητα πως ενοικιο 200 ευρω δε θα βρεις. 300 στην καλυτερη περιπτωση. Μια φιλη μου που νοικιαζει με 350 (και θεωρειται καλη τιμη) δεν παιρνει αποδειξεις, για παραδειγμα...ουτε εχει υπογραψει συμβολαιο (τωρα πως γινεται αυτο δεν ξερω).

Απο τον ΟΤΕ εγω τουλάχιστον εμεινα απόλυτα ευχαριστημένη. Εβαλα connx και το ΟΤΕ talk που εχει επιπλεον χρεωση 5 ευρω στα παγια και εχω απεριοριστα τηλεφωνηματα (αστικα και υπεραστικα) απο τις 8 το πρωι εως τις 8 το βραδυ και τα Σαββατοκυριακα. Μια χαρα μου ηρθε αυτο το προγραμμα , αφου μοναχα αυτες τις ωρες πρακτικα ειμαι στο σπιτι και χρειαζομαι το τηλεφωνο.
Επισης, κατι πολυ σημαντικο: ο ΟΤΕ εχει πολύ καλό σερβις, οι υπολοιπες εταιριες δεν ξερω αν το παρεχουν, φιλη μου που ειχε τηλεφωνο σε ιδιωτικη εταιρεια ειχε προβλημα σε καποια φαση και η υποστηριξη δεν ηταν επαρκης.

Αν καποιος περασει Θεσσαλονικη, για ό,τι χρειαστείτε μπορώ να βοηθησω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

falegk

Νεοφερμένος

Ο Αντωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Πολυ ωραιο θεμα.
Καταρχήν γεια σε ολους ειμαι νεος εδω και νεος φοιτητής.
Αυτο που απασχολεί και εμενα ειναι το φοιτητικό σπιτι και θα ηθελα να ρωτήσω στην περιοχή της καστοριας (αν ξερει κάποιος) εχει καλα ενοίκια?
(κατα 90% εκει περνάω)
Θα μένω μονος και γιαυτο δεν θελω τιποτα σπουδαίο 2 δωματιάκια ενα μπάνιο και καμια μικρη κουζινούλα. απλα θελω να μου πείτε αν ειναι πιο ακριβά μεσα στην πολη η πιο εξω

βέβαια οταν βγουν οι βασεις θα παω να δω και οχι τωρα (για να ειμαι και σίγουρος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuperSayian

Νεοφερμένος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Nα πω και γω τις χαζομαρούλες μου μιας και δεν το εχω ζήσει!!Εμπειρίες απο συγγενής,φίλους και γνωστούς!Σπίτι με 200-250 μπορείς να βρεις αν ψάξεις με εξαίρεση την Αθήνα και ίσως και την Σαλόνικα!Να πω ενδεικτικά πως μια ξαδέρφη μου το Σεπτέμβρη του 2008 νοίκιασε σπίτι στην Πάτρα με 180Ε(αρκετά παλιά οικοδομή αλλά παρόλαυτα είναι σπίτι)!Το Ιανουάριο του 09 αφού βρήκε δουλειά μετακόμισε σε γκαρσονιέρα με 250Ε νεόδμητη(Μάρτιος 08) με μεγάλο μπαλκόνι!!!όσων αφορά τα έπιπλα εννοείτε παλιά απο δικούς σου που δεν τα χρειάζονται η απο ΙΚΕΑ!για την ακρίβεια ενα κρεβάτι ενας καναπές ενα τραπεζι μικρό 2 καρέκλες και ενα γραφείο!Και that's it!!!Δεν χρειάζονται πολυτέλειες και αηδίες!!Απο ηλεκτρικές συσκευές ενα ψυγειάκι μικρό ενα φουρνάκι ή φούρνο μικροκυμάτων που ψήνει και ενα γκαζάκι και ίσως ενα πλυντήριο αν είσαι πολύ μακρια απ το σπίτι των γονιών σου και πηγαίνεις πχ μια φορά το μήνα!Η αλήθεια είναι πως για να το επανδρώσεις κομπλε να πεις πως θα μείνεις 4-5 χρόνια ενα διχίλιαρο το θες στο νερό!

Τώρα όσων αφορά τα μηνιαία έξοδα θες σίγουρα 250-300 σπίτι, 20Ε ίντερνετ εννοείτε οχι σταθερό παντελώς άχρηστο!Προσωπικά όλοι οι φίλοι μου και οι συγγενείς έχουν what's up οπότε πρόβλημα δεν υπάρχει!40Ε τουλαχιστον ΔΕΗ και κανα 10Ε το νερό αλλά αυτοί είναι δίμηνοι λογαριασμοί οπότε 25 πες 30 το μήνα!!Σύνολο 350 το καλοκαίρι κανα 400 το χειμώνα με το πετρέλαιο!
Για τα υπόλοιπα έξοδα είναι καθαρά στην κρίση του καθενός!Πιστε'υω πως με μια σφιχτή κάπως οικονομικη πολιτική τα 200 Ε φτάνουν!Ενα 600αρι το θέλει ο καθένας ας μην γελειόμαστε αλλά οχι και 1000 που είπαν παραπανω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manic

Νεοφερμένος

Ο manic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Δυο παρατηρησεις σ αυτα που εγραψες:

Στη Θεσσαλονικη τουλαχιστον, μπορω να σου πω με βεβαιοτητα πως ενοικιο 200 ευρω δε θα βρεις. 300 στην καλυτερη περιπτωση. Μια φιλη μου που νοικιαζει με 350 (και θεωρειται καλη τιμη) δεν παιρνει αποδειξεις, για παραδειγμα...ουτε εχει υπογραψει συμβολαιο (τωρα πως γινεται αυτο δεν ξερω).

Απο τον ΟΤΕ εγω τουλάχιστον εμεινα απόλυτα ευχαριστημένη. Εβαλα connx και το ΟΤΕ talk που εχει επιπλεον χρεωση 5 ευρω στα παγια και εχω απεριοριστα τηλεφωνηματα (αστικα και υπεραστικα) απο τις 8 το πρωι εως τις 8 το βραδυ και τα Σαββατοκυριακα. Μια χαρα μου ηρθε αυτο το προγραμμα , αφου μοναχα αυτες τις ωρες πρακτικα ειμαι στο σπιτι και χρειαζομαι το τηλεφωνο.
Επισης, κατι πολυ σημαντικο: ο ΟΤΕ εχει πολύ καλό σερβις, οι υπολοιπες εταιριες δεν ξερω αν το παρεχουν, φιλη μου που ειχε τηλεφωνο σε ιδιωτικη εταιρεια ειχε προβλημα σε καποια φαση και η υποστηριξη δεν ηταν επαρκης.

Αν καποιος περασει Θεσσαλονικη, για ό,τι χρειαστείτε μπορώ να βοηθησω:)
αναφερομουν στην πατρα οσο για τον οτε εξαρτατε εγω δεν θελω σταθερο αρα το internet ειναι πιο ακριβο στον οτε για μενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Για δείτε και αυτό https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=49061
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Nα πω και γω τις χαζομαρούλες μου μιας και δεν το εχω ζήσει!!Εμπειρίες απο συγγενής,φίλους και γνωστούς!Σπίτι με 200-250 μπορείς να βρεις αν ψάξεις με εξαίρεση την Αθήνα και ίσως και την Σαλόνικα!Να πω ενδεικτικά πως μια ξαδέρφη μου το Σεπτέμβρη του 2008 νοίκιασε σπίτι στην Πάτρα με 180Ε(αρκετά παλιά οικοδομή αλλά παρόλαυτα είναι σπίτι)!Το Ιανουάριο του 09 αφού βρήκε δουλειά μετακόμισε σε γκαρσονιέρα με 250Ε νεόδμητη(Μάρτιος 08) με μεγάλο μπαλκόνι!!!όσων αφορά τα έπιπλα εννοείτε παλιά απο δικούς σου που δεν τα χρειάζονται η απο ΙΚΕΑ!για την ακρίβεια ενα κρεβάτι ενας καναπές ενα τραπεζι μικρό 2 καρέκλες και ενα γραφείο!Και that's it!!!Δεν χρειάζονται πολυτέλειες και αηδίες!!Απο ηλεκτρικές συσκευές ενα ψυγειάκι μικρό ενα φουρνάκι ή φούρνο μικροκυμάτων που ψήνει και ενα γκαζάκι και ίσως ενα πλυντήριο αν είσαι πολύ μακρια απ το σπίτι των γονιών σου και πηγαίνεις πχ μια φορά το μήνα!Η αλήθεια είναι πως για να το επανδρώσεις κομπλε να πεις πως θα μείνεις 4-5 χρόνια ενα διχίλιαρο το θες στο νερό!

Τώρα όσων αφορά τα μηνιαία έξοδα θες σίγουρα 250-300 σπίτι, 20Ε ίντερνετ εννοείτε οχι σταθερό παντελώς άχρηστο!Προσωπικά όλοι οι φίλοι μου και οι συγγενείς έχουν what's up οπότε πρόβλημα δεν υπάρχει!40Ε τουλαχιστον ΔΕΗ και κανα 10Ε το νερό αλλά αυτοί είναι δίμηνοι λογαριασμοί οπότε 25 πες 30 το μήνα!!Σύνολο 350 το καλοκαίρι κανα 400 το χειμώνα με το πετρέλαιο!
Για τα υπόλοιπα έξοδα είναι καθαρά στην κρίση του καθενός!Πιστε'υω πως με μια σφιχτή κάπως οικονομικη πολιτική τα 200 Ε φτάνουν!Ενα 600αρι το θέλει ο καθένας ας μην γελειόμαστε αλλά οχι και 1000 που είπαν παραπανω!
Ωραίος στα πάγια έξοδα αλλά ας μην γελιόμαστε 200? δεν φτάνουν για τα προσωπικά έξοδα.Είναι γύρω στα 6.5 ? την μέρα.Τι θα προτοκάνεις με 6.5 ??Και δεν αναφέρομαι για καθημερινές εξόδους αλλά για φαι να πας μια φορά(και δεν μιλώ για ταβέρνες κτλ)θέλεις περίπου τόσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Και όταν είσαι φοιτητής δεν κάθεσαι σπίτι. Άρα πρέπει τα έξοδα του σπιτιού να μειώνονται στο ελάχιστο. Που να πρωτοπάς με 6.30 την μέρα? Αν πάς να φας από έξω θές περίπου 10Ε και δεν θα πας για καφέ και (ή) ποτό? Νομίζω περίπου 15Ε την μέρα άρα 450Ε. Πάει πάααρα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

falegk

Νεοφερμένος

Ο Αντωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
για μενα προσωπικά η λιση ειναι η δουλεια.
ΠΧ δουλεύεις για να βγαζεις τα έξοδα σου εκει και τα 300-350 που θα ειναι τα έξοδα σπιτιου να στα καληβουν οι γονεις σου.

ετσι το σκευτομαι εγω για μενα.
Τωρα αν δεν εχεις και τοσο χρονο για δουλεια( ??? θα εχεις) τοτε πρεπει να σου καληβουν και τα εξοδα οι δικοι σου (για μενα προσωπικά παααρα πολυ δυσκολο)
ετσι κιαλιος εδω τον μηνα τρώω σίγουρα καμια 400αρα απο τους δικούς μου + καμια 100αρα απο τα δικα μου χρήματα απο την δουλειά.

βέβαια εγω δεν βγαίνω και τοσο πολυ για καφεδες και τα σχετικά...3-4 φορες την βδομαδα κι'αμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Το θέμα είναι όμως σε τι σχολή έχεις περάσει. Σε κάποια τμήματα αν επιλέξεις δουλειά, έστω και Part-time στον ΟΤΕ 4 ώρες τη μέρα το έχασες το παιχνίδι. Το έχω δει σε πολλούς συμφοιτητές μου. Αν έχεις περάσει κάπου χαλαρά δεν είναι τίποτα να βγάζεις το χαρτζιλίκι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top