Επαγγελματικά δικαιώματα Διπλωματούχων Μηχανικών

traganeus

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Αυτό που μου είπαν είναι οτι σπουδάζουν στο εξωτερικό σε παρακμή πανεπιστήμια ειδικότητα όπως αυτή που ανέφερα και μόλις έρχονται Ελλάδα αναγνωρίζονται ως Μηχ. Μηχ.

Εγώ πιστεύω οτι δεν ισχύει, απλά αν ήξερες και εσύ να μας διαφοτίσεις λίγο....:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Waskos

Νεοφερμένος

Ο Waskos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πολύ καλό το αάρθρο σου φίλε . Μήπως μπόρεις να με βοηθήσεις σε 1 απόφαση όμως ;;; Τι λες ότι συμφέρει περισσότερο Μηχανικός Περιβάλλοντος ή Μηχανικός παραγωγής ;;; Θα σου ήμουν ευγνόμων αν μου απαντούσες οσο πιο γρήγορα μπορέσεις ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Πολύ καλό το αάρθρο σου φίλε . Μήπως μπόρεις να με βοηθήσεις σε 1 απόφαση όμως ;;; Τι λες ότι συμφέρει περισσότερο Μηχανικός Περιβάλλοντος ή Μηχανικός παραγωγής ;;; Θα σου ήμουν ευγνόμων αν μου απαντούσες οσο πιο γρήγορα μπορέσεις ...


Κοίταξε Waskos, δεν μπορώ να σου πω ποια από τις 2 ειδικότητες είναι καλύτερη. Και οι 2 ειδικότητες είναι δευτερεύουσες σύμφωνα με το ΤΕΕ. Για τους μηχανικούς παραγωγής και διοίκησης έχει υπογραφτεί εγκύκλιος από το υπουργείο παιδείας και ανάπτυξης σχετικά με την εξομοίωση επαγγελματικών δικαιωμάτων διπλωματούχων μηχανολόγων μηχανικών και μηχανικών παραγωγής και διοίκησhς. Όμως κανένας νόμος δεν έχει ψηφιστεί και έτσι όσες εγκύκλιοι και να βγουν δεν έχουν νομική ισχύ. Εγώ προσωπικά θα επέλεγα τους μηχανικούς παραγωγής και διοίκησης από αυτές τις 2 ειδικότητες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι η καλύτερη επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Waskos

Νεοφερμένος

Ο Waskos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου , να'σαι καλά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Η αναφορά αυτή δεν είναι δεσμευτική και δεν ορίζεται από το νόμο. Μηχανικοί μπορούν να εγγραφούν και σε άλλες κατηγορίες αν αποδειγμένα έχουν σπουδές ή εμπειρία στο γνωστικό αντικείμενο αυτων.

μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις με αυτο??:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenapdl

Νεοφερμένος

Η elenapdl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Για να ξεκαθαριστεί το τοπίο όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα των διπλωματούχων μηχανικών παραθέτω ορισμένα αποσπάσματα από τον επαγγελματικό οδηγό του ΤΕΕ:
Γ. ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΜΕΛΕΤΩΝ
Το Π.Δ.541/78 διακρίνει, ανάλογα με το κύριο περιεχόμενό τους, τις τεχνικές μελέτες σε 26 κατηγορίες, και το Π.Δ.256/98 συμπληρώνει το Π.Δ.541/78 και προσθέτει και την κατηγορία 27. Οπότε οι 27 κατηγορίες μελετών είναι:
1. Χωροταξικές - Ρυθμιστικές.
2. Πολεοδομικές - Ρυμοτομικές.
3. Οικονομικές
4. Κοινωνικές
5. Οργανώσεως και Επιχειρησιακής Ερευνας
6. Αρχιτεκτονικές Κτιριακών Εργων.
7. Ειδικές Αρχιτεκτονικές
8. Στατικές Μελέτες
9. Μελέτες Μηχανολογικές - Ηλεκτρολογικές - Ηλεκτρονικές.
10. Μελέτες Συγκοινωνιακών Εργων.
11. Μελέτες Λιμενικών Εργων.
12. Μελέτες Μεταφορικών Εργων.
13. Μελέτες Υδραυλικών Εργων.
14. Ενεργειακές Μελέτες.
15. Μελέτες Βιομηχανιών.
16. Μελέτες Τοπογραφίας.
17. Χημικές Μελέτες και Ερευνες.
18. Χημικοτεχνικές Μελέτες.
19. Μεταλλευτικές Μελέτες και Ερευνες.
20. Μελέτες & Ερευνες Γεωλογικές, Υδρογεωλογικές & Γεωφυσικές.
21. Γεωτεχνικές Μελέτες & Ερευνες.
22. Εδαφολογικές Μελέτες και Ερευνες.
23. Μελέτες Γεωργικές.
24. Μελέτες Δασικές.
25. Μελέτες Φυτοτεχνικής Διαμόρφωσης Περιβάλλοντος Χώρων και Εργων Πρασίνου.
26. Μελέτες Αλιευτικές.
27. Περιβαλλοντικές Μελέτες.
Καμία ειδικότητα μηχανικών δεν εξαιρείται από την επόνηση Μελετών Περιβάλλοντος, αρκεί
να έχουν μελετητικό πτυχίο στην κατηγορία 27 με τίτλο «Περιβαλλοντικές Μελέτες».
Οι μηχανικοί μπορούν να γραφτούν σε μέχρι δύο κατηγορίες από τις εξης για κάθε ειδικότητα:
1.Αρχιτέκτονες από τις κατηγορίες 1,2,6,7,8,27
2.Πολιτικοί μηχανικοί >> 1,2,6,8,10,11,13,16,21,27
3.Μηχανολογοι μηχανικοί >> 5,9,12,14,15,27
4.Ηλεκτρολόγοι μηχανικοί >> 9,14,15,27
5.Ηλεκτρονικοί >> >> 9,15,27
6.Μηχανολόγοι-Ηλεκτρολόγοι >> 9,14,15,27
7.Τοπογράφοι μηχανικοί >> 1,2,10,13,16,27
8.Χημικοί μηχανικοί >> 15,17,18,27
9.Μεταλλειολόγοι-Μεταλλουργοί >> 15,19,27
10.Ναυπηγοί, Ναυπηγοί Μηχανολόγοι 9,12,15,27
11.Δομοστατικοί 6,8
Ποιοι μηχανικοι μπορουν να γραφτουν στις κατηγοριες απο 20-26????? οι Μηχανικοι Περιβαλλοντος σε ποιες κατηγοριες κυμαινονται?Σ αυτες των πολιτικων και χημικων αλλα οχι με πληρη δικαιωματα?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Για να ξεκαθαριστεί το τοπίο όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα των διπλωματούχων μηχανικών παραθέτω ορισμένα αποσπάσματα από τον επαγγελματικό οδηγό του ΤΕΕ:
Γ. ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΜΕΛΕΤΩΝ
Το Π.Δ.541/78 διακρίνει, ανάλογα με το κύριο περιεχόμενό τους, τις τεχνικές μελέτες σε 26 κατηγορίες, και το Π.Δ.256/98 συμπληρώνει το Π.Δ.541/78 και προσθέτει και την κατηγορία 27. Οπότε οι 27 κατηγορίες μελετών είναι:
1. Χωροταξικές - Ρυθμιστικές.
2. Πολεοδομικές - Ρυμοτομικές.
3. Οικονομικές
4. Κοινωνικές
5. Οργανώσεως και Επιχειρησιακής Ερευνας
6. Αρχιτεκτονικές Κτιριακών Εργων.
7. Ειδικές Αρχιτεκτονικές
8. Στατικές Μελέτες
9. Μελέτες Μηχανολογικές - Ηλεκτρολογικές - Ηλεκτρονικές.
10. Μελέτες Συγκοινωνιακών Εργων.
11. Μελέτες Λιμενικών Εργων.
12. Μελέτες Μεταφορικών Εργων.
13. Μελέτες Υδραυλικών Εργων.
14. Ενεργειακές Μελέτες.
15. Μελέτες Βιομηχανιών.
16. Μελέτες Τοπογραφίας.
17. Χημικές Μελέτες και Ερευνες.
18. Χημικοτεχνικές Μελέτες.
19. Μεταλλευτικές Μελέτες και Ερευνες.
20. Μελέτες & Ερευνες Γεωλογικές, Υδρογεωλογικές & Γεωφυσικές.
21. Γεωτεχνικές Μελέτες & Ερευνες.
22. Εδαφολογικές Μελέτες και Ερευνες.
23. Μελέτες Γεωργικές.
24. Μελέτες Δασικές.
25. Μελέτες Φυτοτεχνικής Διαμόρφωσης Περιβάλλοντος Χώρων και Εργων Πρασίνου.
26. Μελέτες Αλιευτικές.
27. Περιβαλλοντικές Μελέτες.
Καμία ειδικότητα μηχανικών δεν εξαιρείται από την επόνηση Μελετών Περιβάλλοντος, αρκεί
να έχουν μελετητικό πτυχίο στην κατηγορία 27 με τίτλο «Περιβαλλοντικές Μελέτες».
Οι μηχανικοί μπορούν να γραφτούν σε μέχρι δύο κατηγορίες από τις εξης για κάθε ειδικότητα:
1.Αρχιτέκτονες από τις κατηγορίες 1,2,6,7,8,27
2.Πολιτικοί μηχανικοί >> 1,2,6,8,10,11,13,16,21,27
3.Μηχανολογοι μηχανικοί >> 5,9,12,14,15,27
4.Ηλεκτρολόγοι μηχανικοί >> 9,14,15,27
5.Ηλεκτρονικοί >> >> 9,15,27
6.Μηχανολόγοι-Ηλεκτρολόγοι >> 9,14,15,27
7.Τοπογράφοι μηχανικοί >> 1,2,10,13,16,27
8.Χημικοί μηχανικοί >> 15,17,18,27
9.Μεταλλειολόγοι-Μεταλλουργοί >> 15,19,27
10.Ναυπηγοί, Ναυπηγοί Μηχανολόγοι 9,12,15,27
11.Δομοστατικοί 6,8

Ποιοι μηχανικοι μπορουν να γραφτουν στις κατηγοριες απο 20-26????? οι Μηχανικοι Περιβαλλοντος σε ποιες κατηγοριες κυμαινονται?Σ αυτες των πολιτικων και χημικων αλλα οχι με πληρη δικαιωματα?????

Οι κατηγορίες μελετών 20-26 είναι κυρίως για τα πτυχία-επαγγέλματα που ανήκουν στο ΓΕΩΤ.Ε.Ε. (Γεωτεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας).

"Γεωτεχνικά επαγγέλματα" είναι τα Γεωπόνος (με 6 τμήματα-ειδικότητες, δες τα τμήματα του ΓΠΑ, Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, να δεις ποια είναι άμα θες), Γεωλόγος, Κτηνίατρος, Δασολόγος, Ιχθυολόγος (στην Ελλάδα "Ιχθυολόγος γίνεσαι από τα τμήματα Γεωπονίας, Ιχθυολογίας & Υδάτινου Περιβάλλοντος Βόλου και Επιστημών της Θάλασσας Μυτιλήνης και μόνον). Ελπίζω να μην ξέχασα κάποιο...:)

Ανάλογα με το πτυχία που ανέφερα στην προηγούμενη παράγραφο, μπορείς τώρα πιστεύω να το αντιστοιχήσεις με τις μελέτες 20-26 που ρώτησες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

elenapdl

Νεοφερμένος

Η elenapdl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Οι κατηγορίες μελετών 20-26 είναι κυρίως για τα πτυχία-επαγγέλματα που ανήκουν στο ΓΕΩΤ.Ε.Ε. (Γεωτεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας).

"Γεωτεχνικά επαγγέλματα" είναι τα Γεωπόνος (με 6 τμήματα-ειδικότητες, δες τα τμήματα του ΓΠΑ, Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, να δεις ποια είναι άμα θες), Γεωλόγος, Κτηνίατρος, Δασολόγος, Ιχθυολόγος (στην Ελλάδα "Ιχθυολόγος γίνεσαι από τα τμήματα Γεωπονίας, Ιχθυολογίας & Υδάτινου Περιβάλλοντος Βόλου και Επιστημών της Θάλασσας Μυτιλήνης και μόνον). Ελπίζω να μην ξέχασα κάποιο...:)

Ανάλογα με το πτυχία που ανέφερα στην προηγούμενη παράγραφο, μπορείς τώρα πιστεύω να το αντιστοιχήσεις με τις μελέτες 20-26 που ρώτησες...

α σ ευχαριστω πολυ για την πληροφορια!:no1:
οσον αφορα τους μηχανικους περιβαλλοντος ομως??
χμμ..και Γεωλογος,Δασολογος μονο απο ΑΕΙ να υποθεσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
α σ ευχαριστω πολυ για την πληροφορια!:no1:
οσον αφορα τους μηχανικους περιβαλλοντος ομως??
χμμ..και Γεωλογος,Δασολογος μονο απο ΑΕΙ να υποθεσω?

Οι Μηχανικοί Περιβάλλοντος είναι σίγουρα "Περιβαλλοντολογικές μελέτες" (είναι εξάλλου κατηγορία μπαλαντέρ που δύνανται να ασχοληθούν όοοοοοολα τα πτυχία) και δεν ξέρω σε τί άλλο τους έχει χορηγηθεί η δυνατότητα. Είμαι άλλος κλάδος βλέπεις... Ίσως στο site της σχολής (Χανιά ή Ξάνθη) να αναφέρεται κάτι σχετικό ή ακόμα στο site του Τ.Ε.Ε..

Γεωλόγος είναι μόνο από ΑΕΙ, δεν υπάρχει αντίστοιχο ΑΤΕΙ...

Δασολόγος είναι επίσης μόνο από ΑΕΙ... Από ΑΤΕΙ λέγεσαι "Δασοπόνος"...

Όπως και Κτηνίατρος γίνεσαι μόνο από ΑΕΙ (δεν υπάρχει σε ΑΤΕΙ)...

Όπως και Γεωπόνος είναι μόνο από ΑΕΙ (από ΑΤΕΙ λέγεσαι Τεχνολόγος Γεωπονίας)... και ούτω καθ' εξής!

Οι "μικρές" διαφορές, οι οποίες είναι "μεγάλες' στην αγορά εργασίας και τα επαγγελματικά δικαιώματα...

Γενικότερα ισχύει, ότι το "επαγγελματικό δικαίωμα" της ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ σε κάθε είδους μελέτη έχει δικαίωμα μόνο ο ΑΕΙ (αυτός θεωτείται για την Ελληνική Πολιτεία ο "επιστήμονας"), ενώ αντίστοιχα ο ΑΤΕΙ δεν μπορεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SephirothAN

Νεοφερμένος

Ο SephirothAN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Να ρωτησω, ο μηχανολογος (σκετο) απο ΑΤΕΙ εχει καμια θεση στα απο πανω?

Επειδη ειδα καπια εγγραφα και απ'οτι καταλαβα στο τελος το πτυχειο μαλλον θα γραφει Μηχανολογος Μηχανικος... και δεν ξερω εχω μπερδευτει καπως.

Για βοηθηστε λιγακι :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Να ρωτησω, ο μηχανολογος (σκετο) απο ΑΤΕΙ εχει καμια θεση στα απο πανω?

Επειδη ειδα καπια εγγραφα και απ'οτι καταλαβα στο τελος το πτυχειο μαλλον θα γραφει Μηχανολογος Μηχανικος... και δεν ξερω εχω μπερδευτει καπως.

Για βοηθηστε λιγακι :/

Τα παραπάνω αφορούν τους διπλωματούχους μηχανικούς που είναι απόφοιτοι ΑΕΙ. Για τους απόφοιτους ΤΕΙ μηχανολογίας δεν ξέρω τι ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SephirothAN

Νεοφερμένος

Ο SephirothAN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Α οκ, ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsol

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Φίλε civilara θα ήθελα να σε ρωτήσω αν οι απόφοιτοι (που δεν έχει ακόμη αλλά το 2010 θα έχει τους πρώτους) του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας (που είμαι φοιτητής) αναγνωρίζονται ως ηλεκτρονικοί από το ΤΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Φίλε civilara θα ήθελα να σε ρωτήσω αν οι απόφοιτοι (που δεν έχει ακόμη αλλά το 2010 θα έχει τους πρώτους) του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας (που είμαι φοιτητής) αναγνωρίζονται ως ηλεκτρονικοί από το ΤΕΕ.

Δεν το γνωρίζω φίλε μου στα σίγουρα. Πάντως στην αίτηση του ΤΕΕ υπάρχει το πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας. Όμως στην σελίδα του ΤΕΕ δεν βλέπω την ειδικότητα των Μηχανικών πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών του πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας. Ίσως γιατί δεν υπάρχουν ακόμα απόφοιτοι. Πάντως θα γραφτούν οι απόφοιτοι στο ΤΕΕ στην ειδικότητα των ηλεκτρονικών μηχανικών. Είναι μόνο θέμα χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
@civilara
Πολύ καλό το πρώτο σου ποστ, όμως πρέπει να γίνουν κάποιες διορθώσεις.
Συγκεκριμένα, σύμφωνα με το άρθρο 2 του ν. 3316/2005, του οποίου το ΦΕΚ παραθέτω εδώ, προστίθεται στις κατηγορίες μελετών, η
Κατηγορία 28: Μελέτες Συστημάτων Πληροφορικής και Δικτύων.

το οποίο εφαρμόζεται από την έκδοση του Προεδρικού Διάταγματος 138/2009 και συγκεκριμένα στο άρθρο 15 αναφέρει:
Εφαρμογή του ν. 3316/2005, στις μελέτες συστημάτων
πληροφορικής και δικτύων
1. Για την εγγραφή μελετητών ή εταιρειών μελετών
στην κατηγορία 28 του άρθρου 2 παρ. 2 ν. 3316/2005,
εφαρμόζονται οι διατάξεις του παρόντος.
2. Οι διατάξεις του ν. 3316/2005 εφαρμόζονται στις
μελέτες και συμβάσεις παροχής συναφών υπηρεσιών
της κατηγορίας 28 του άρθρου 2 παρ. 2 του νόμου,
των οποίων οι προκηρύξεις θα σταλούν για δημοσίευση
μετά την 1.7.2011.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
μαγκες το τμημα "μηχανικων ορυκτων πορων" του Πολυτεχνιου Κρητης δεν εχει πληρη επαγγελματικα δικαωματα?μπορει καποιος να μου πει δυο λογια για το συγκεκριμενο τμημα??ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnheraklio

Νεοφερμένος

Ο johnheraklio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σας! ειμαι καινουριος στο φορουμ. θα ηθελα να μαθω εαν ο μηχανικος ορυκτων πορων εχει δικαιωμα να αναλβει και εργα οδοποιιας.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Δε θέλω κάτι να πω, απλά ποστάρω για να εμφανιστει το thread στην πρώτη σελίδα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δε θέλω κάτι να πω, απλά ποστάρω για να εμφανιστει το thread στην πρώτη σελίδα :D

:rofl: ωραίος! Ποστάρω επειδή θέλω να πω κάτι εν προκειμένω...

Γίνεται από τους Διαχειριστές του forum με κάποιο τρόπο να εντοπίσουν και να συλλέξουν τις δημοσιεύσεις σαν αυτή του Civilara εδώ, που είναι πάντα χρήσιμες για τους νέους και παλιούς χρήστες του ischool, και να τις υπάρχουν κάπου μαζεμένες?

Κατά καιρούς έχουν δημιοσιευθεί αξιόλογα-ενημερωτικά posts για διάφορα θέματα, τα οποία όμως χάνονται με το πέρασμα του χρόνου.

Οι νεώτεροι χρήστες ας κάνουν και καμία έρευνα στα παλιά θέματα συζήτησης... Μην τα περιμένουν όλα μασημένη τροφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω τους Πολυτεχνίτες της παρέας πώς πάνε οι Μεταλλειολόγοι ΕΜΠ από επαγγελματική αποκατάσταση. Ό,τι πληροφορίες έχετε για την σχολή ή καλύτερα αν κάποιος είναι σ αυτή, με ενδιαφέρουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top