niki00200

Νεοφερμένος

Η niki00200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
1 έτος 2o εξάμηνο δεν αναγνωρίζεται (πολυ άδικο κατά την γνώμη μου) κανένα μάθημα από το 1ο εξάμηνο ούτε γενικά στην σχολή.

Έλεος, τι στο καλό κάνουν στην ιατρικη δηλαδή στο πρώτο έτος και δεν κάνουν στη φυσικοθεραπεια 4 χρόνια; Ουτε ένα μάθημα; Ναι είναι λίγο παράξενο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Σε αυτό έχεις δίκιο focko, αναγνωρίζονται όντως αρκετά μαθήματα, αλλά στην ουσία το πρώτο έτος κάθεσαι. Εν κατακλείδι κατά την άποψή μου βιολόγοι και κτηνίατροι(ακόμα μοριακοί βιολόγοι και διαιτολόγοι σε κάποιες ιατρικές), σε περίπτωση που επιθυμούν να δώσουν κατατακτήριες για ιατρική θα πρέπει να αποφύγουν το τμήμα της Πατρας και να προσπαθήσουν να εισαχθούν σε οποιαδήποτε άλλη ιατρική σχολή( με την προυπόθεση βέβαια οι κατατακτήριες να πραγματοποιούνται με εξετάσεις και όχι με το αστείο εφεύρημα της εισαγώγης με βαθμό πτυχίου).Δεν υπάρχει η πολυτέλεια πλέον για έναν ακόμα χαμένο χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σε αυτό έχεις δίκιο focko, αναγνωρίζονται όντως αρκετά μαθήματα, αλλά στην ουσία το πρώτο έτος κάθεσαι. Εν κατακλείδι κατά την άποψή μου βιολόγοι και κτηνίατροι(ακόμα μοριακοί βιολόγοι και διαιτολόγοι σε κάποιες ιατρικές), σε περίπτωση που επιθυμούν να δώσουν κατατακτήριες για ιατρική θα πρέπει να αποφύγουν το τμήμα της Πατρας και να προσπαθήσουν να εισαχθούν σε οποιαδήποτε άλλη ιατρική σχολή( με την προυπόθεση βέβαια οι κατατακτήριες να πραγματοποιούνται με εξετάσεις και όχι με το αστείο εφεύρημα της εισαγώγης με βαθμό πτυχίου).Δεν υπάρχει η πολυτέλεια πλέον για έναν ακόμα χαμένο χρόνο.

:P
Συνεπως για μας τους νοσηλευτές που στερουμαστε σε γνώσεις βιολογίας κ χημειας μας συμφέρει να δωσουμε στην πατρα.....
.........

Βλέποντας την ύλη της Αθήνας θεωρώ καθώς και τον μεγαλο ανταγωνισμό θεωρώ αρκετά δύσκολο κάποιος να πετύχει σε αυτη την σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Πάντως και στην Πάτρα τα τελευταία χρόνια, πού είχε κλείσει η Αθήνα, υπήρχε μεγάλος ανταγωνισμός, όλοι οι Αθηναίοι, όπως ήταν αναμενόμενο, έδιναν Πάτρα. Αλλά είναι γεγονός πως την μερίδα του λέοντος, την κατέχετε εσείς οι νοσοκόμοι, ίσως επειδή είστε και πολύ περισσότεροι έναντι των υπολοιπων πτυχιούχων ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πάντως και στην Πάτρα τα τελευταία χρόνια, πού είχε κλείσει η Αθήνα, υπήρχε μεγάλος ανταγωνισμός, όλοι οι Αθηναίοι, όπως ήταν αναμενόμενο, έδιναν Πάτρα. Αλλά είναι γεγονός πως την μερίδα του λέοντος, την κατέχετε εσείς οι νοσοκόμοι, ίσως επειδή είστε και πολύ περισσότεροι έναντι των υπολοιπων πτυχιούχων ΑΕΙ.

Στην νοσηλευτική έχουμε μάθημα βιολογία του κυττάρου το οποίο γινεται από την Στυλιανοπούλου (πολύ γνωστή καθηγήτρια)
επίσης έχουμε προβάδισμα στην ανατόμία
στο μάθημα που στερούμαστε είμαστε η βιοχημεία. Δε νομίζω το επίπεδο να είναι χειρότερο εξάλου αυτό το δείχνουν και οι επιτυχίες που έχει η σχολή μου στην κατατατκηριες για ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Εντάξει όπως και να το κάνουμε κυτταρική βιολογία δεν κάνετε ούτε το 1/100 αυτής που διδάσκεται σε ένα τμήμα βιολογίας. Και εμείς έχουμε οργανική χημεία, ανόργανη, αναλυτική, κλινική χημειά αλλά δεν μπορούμε να συγκριθούμε με έναν χημικό(εκτός ίσως από την βιοχημεία όπου εμείς είχαμε τρία μαθήματα, ενώ το χημικό μόνο ένα, θα έχεις παρατηρήσει άλλωστε πώς οι περισσότεροι βιοχημικοί εχουν ως πρώτο πτυχίο βιολογία). Σε κάθε περίπτωση πιστεύω πως έχετε περισσότερες επιτυχίες καθώς είστε πολύ περισσότεροι και είστε και πιο ξεκούραστοι. Εμείς έχουμε μέσο όρο 6,5 χρόνια και εσείς 4-4,5. Πιστεύω πως συμφωνείς, ότι το επίπεδο δυσκολίας της νοσηλευτικής δεν συγκρίνεται με το βιολογικό, το χημικό ή την φαρμακευτική(μην με παρεξηγείς δεν αναφέρομαι στο επίπεδο της νοσηλευτικής ως σχολής και ειδικότερα στην συναφειά της με την ιατρική, το οποίο είναι εξαιρετικό, αλλά στο επίπεδο δυσκολίας περατωσης των σπουδών). Ακόμα και η ιατρική είναι σχετικά πιο εύκολη από τα προαναφερθέντα τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εντάξει όπως και να το κάνουμε κυτταρική βιολογία δεν κάνετε ούτε το 1/100 αυτής που διδάσκεται σε ένα τμήμα βιολογίας. Και εμείς έχουμε οργανική χημεία, ανόργανη, αναλυτική, κλινική χημειά αλλά δεν μπορούμε να συγκριθούμε με έναν χημικό(εκτός ίσως από την βιοχημεία όπου εμείς είχαμε τρία μαθήματα, ενώ το χημικό μόνο ένα, θα έχεις παρατηρήσει άλλωστε πώς οι περισσότεροι βιοχημικοί εχουν ως πρώτο πτυχίο βιολογία). Σε κάθε περίπτωση πιστεύω πως έχετε περισσότερες επιτυχίες καθώς είστε πολύ περισσότεροι και είστε και πιο ξεκούραστοι. Εμείς έχουμε μέσο όρο 6,5 χρόνια και εσείς 4-4,5. Πιστεύω πως συμφωνείς, ότι το επίπεδο δυσκολίας της νοσηλευτικής δεν συγκρίνεται με το βιολογικό, το χημικό ή την φαρμακευτική(μην με παρεξηγείς δεν αναφέρομαι στο επίπεδο της νοσηλευτικής ως σχολής και ειδικότερα στην συναφειά της με την ιατρική, το οποίο είναι εξαιρετικό, αλλά στο επίπεδο δυσκολίας περατωσης των σπουδών). Ακόμα και η ιατρική είναι σχετικά πιο εύκολη από τα προαναφερθέντα τμήματα.

Προσωπικά όταν έδωσα δε περίμενα να περάσω γιατί θα ανταγωνιζόμουνα βιολόγους και χημικούς στα μαθήματα τους. Το ότι πέρασα (έχοντας όχι τόσο μεγάλο βαθμό στην νοσηλευτική 7 ) ήταν κάτι που ευχαριστήθικα γιατι απλά δε το περίμενα. Το ότι η νοσηλευτική έχει χαμηλότερο επίπεδο δυσκολίας από το βιολογικό ή το χημικό είναι κάτι που γνωρίζω αφόυ ακόμα και εγώ πήρα το πτυχίο της νοσηλευτικής ακριβώς στα 4 χρόνια. :P

Προσωπικά πιστεύω ότι το βιολογικό και το χημικό και η φαρμακευτική είναι δυσκολότερες σχολές ακόμα και από την ιατρική.... και πριν περάσω καταργιόμουνα τον εαυτό μου γιατί δε μπήκα σε ένα τει φυσικοθερπαείας (το οποίο έχει κορυφαίο επίπεδο και είναι και ΤΕΙ (οποτε θα ανταγωνιζομουνα αποφοίτους τει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Πικρή ιστορία αυτή με τα ΤΕΙ. Ξύνεις πληγές. :)

Παρεμπιπτόντως, συγχαρητήρια για την επιτυχία σου( έστω και αρκετά ετεροχρονισμένα), επειδή καταλαβαίνω τι έχεις τραβήξει και πρέπει να το ήθελες πάρα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΚΠαναγιώτα

Νεοφερμένος

Η ΚΠαναγιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας!φετος εδινα πανελληνιες και ισως να εχετε ακουσει για τη δυσκολια των θεματων.ειμαι θετικη και στοχος μου ηταν η ιατρικη ή φαρμακευτικη.Θα ηθελα καποιος εμπειρος παρακαλω να μου πει αν στο μελλον θελησω να δωσω κατατακτηριες με συμφερει να μπω σε σχολη νοσηλευτικης ή σε σχολη βιολογιας,χημειας?επισης,απο αυτες τις σχολες μπορω να δωσω κατατακτηριες για ιατρικη μονο ή και για φαρμακευτικη και οδοντιατρικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Γεια σας!φετος εδινα πανελληνιες και ισως να εχετε ακουσει για τη δυσκολια των θεματων.ειμαι θετικη και στοχος μου ηταν η ιατρικη ή φαρμακευτικη.Θα ηθελα καποιος εμπειρος παρακαλω να μου πει αν στο μελλον θελησω να δωσω κατατακτηριες με συμφερει να μπω σε σχολη νοσηλευτικης ή σε σχολη βιολογιας,χημειας?επισης,απο αυτες τις σχολες μπορω να δωσω κατατακτηριες για ιατρικη μονο ή και για φαρμακευτικη και οδοντιατρικη?

Αυτό που ακόμα δε μπήκατε σε μια σχολή σκέφτεστε τις κατατακτήριες είναι σαν τον εργαζόμενο που πριν πάει να δουλέψει πρώτη φορά στη ζωή του σκέφτεται τη σύνταξη.:hmm:
Κατατακτήριες μπορείς να δώσεις ότι και να τελειώσεις αρκεί να είναι ΑΕΙ ή ΤΕΙ.Από ΤΕΙ να ξέρεις παίρνουν περισσότερους.(ξεχωριστό ποσοστό)
Για τη φαρμακευτικη που ξέρω,δίνεις γενική χημεία,γενική φυσική και Κυτταρική βιολογία.Τα 2 πρώτα είναι μαθήματα 1ου εξαμήνου και η Κυτταρική είναι του 2ου εξαμήνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΠαναγιώτα

Νεοφερμένος

Η ΚΠαναγιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δυστυχως η σημερινη κατασταση στον επαγγελματικο τομεα μας εχει κανει να φοβομαστε αρκετα θα ελεγα γ το μελλον μας και να αναγκαζομαστε να σκεφτομαστε και την συνταξη οπως πολυ καλα ειπες!! :) κατανοητα αυτα που μου ειπες αλλα που ειναι προτιμοτερο να παει κανεις με τετοιες βλεψεις?σε ποιες απο τις 3 σχολες?νομιζω πως εχει να κανει με τα μαθηματα που δινονται στις κατατακτηριες εξετασεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δυστυχως η σημερινη κατασταση στον επαγγελματικο τομεα μας εχει κανει να φοβομαστε αρκετα θα ελεγα γ το μελλον μας και να αναγκαζομαστε να σκεφτομαστε και την συνταξη οπως πολυ καλα ειπες!! :) κατανοητα αυτα που μου ειπες αλλα που ειναι προτιμοτερο να παει κανεις με τετοιες βλεψεις?σε ποιες απο τις 3 σχολες?νομιζω πως εχει να κανει με τα μαθηματα που δινονται στις κατατακτηριες εξετασεις!


αν πας βιολογικό και χημικό θα μπορείς να αντιμετωπίσεις καλύτερα στις εξετάσεις
αν πας νοσηλευτική θα έχεις περισσότερο κλινικές γνώσεις

πριν αποφασίσεις να κάνεις αυτό το βήμα θα πρέπει να ξέρεις πως όταν πας για δεύτερο πτυχίο δε δικαιούσαι συγγράματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΠαναγιώτα

Νεοφερμένος

Η ΚΠαναγιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
τι εννοεις ταν λες οτι δεν δικαιουμαι συγγραματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
τι εννοεις ταν λες οτι δεν δικαιουμαι συγγραματα?

αν πας μια σχολή και μετα ιατρική θα πρέπει να πληρώνεις τα συγγράμματα σου στην ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΠαναγιώτα

Νεοφερμένος

Η ΚΠαναγιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
δηλαδη καθως σπουδαζω πληρωνω?δεν καταλαβα τι ειναι τα συγγραματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

gth

Νεοφερμένος

Ο gth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Γεια σας!φετος εδινα πανελληνιες και ισως να εχετε ακουσει για τη δυσκολια των θεματων.ειμαι θετικη και στοχος μου ηταν η ιατρικη ή φαρμακευτικη.Θα ηθελα καποιος εμπειρος παρακαλω να μου πει αν στο μελλον θελησω να δωσω κατατακτηριες με συμφερει να μπω σε σχολη νοσηλευτικης ή σε σχολη βιολογιας,χημειας?επισης,απο αυτες τις σχολες μπορω να δωσω κατατακτηριες για ιατρικη μονο ή και για φαρμακευτικη και οδοντιατρικη?


Δηλαδή προτιμάς να περάσεις σε μια σχολή μόνο και μόνο για να έχεις το δικαίωμα μετά απο 4-5 χρόνια που θα τελιώσεις, γιατί οι σχολές που αναφέρεις δεν ειναι της πλάκας, απο το να ξαναδώσεις πανελλήνιες?? (φαντάσου να έχουν καταργηθεί οι κατατακτήριες...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΠαναγιώτα

Νεοφερμένος

Η ΚΠαναγιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Α!τώρα μάλιστα κατάλαβα :D γενικα με τις εξετάσεις αυτές επιλέγω όποια πόλη θέλω?

Δεν πρόκειται να πάω σε μια σχολη οποιαδήποτε μόνο και μόνο γ αυτό γιατί δεν πρόκειται να την βγάλω έτσι!!απλά θέλω να μάθω τι ευκαιρίες υπαρχουν μέσω των σχολών που μ αρέσουν!φυσικά δεν ειναι της πλάκας.μιλάμε για επιστήμη εδω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Α!τώρα μάλιστα κατάλαβα :D γενικα με τις εξετάσεις αυτές επιλέγω όποια πόλη θέλω?

Ναι κάθε σχολή κάνει δικές της εξετάσεις οι οποίες γινονται το Δεκέμβριου κάθε έτους.

Mερικές πόλλες κάνουν εισαγωγή όχι με βάση εξετάσεις αλλά με βάση το βαθμό πτυχίου προηγούμενης πολής (οποτε αν θεωρητικά πας 10 σε μια σχολή οποιαδήποτε μπορέις να μπεις και ιατρική.

Οι εξετάσεις είναι πιο δύσκολες (λογω ανταγωνισμου) στα μεγάλα αστικά κέντα (Αθήνα) και πιο εύκολες στην περιφέρεια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΠαναγιώτα

Νεοφερμένος

Η ΚΠαναγιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
και κατι τελευταιο..κατατακτηριες γινονται κ για αλλες σχολες υγειας μεσω νοσηλευτικης ή βολογίας,χημείας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top