Θεατρικές σπουδές

eleni999

Νεοφερμένος

Η eleni999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
τι γνωμη εχετε?περα απο το γεγονος οτι ειναι δυσκολο να βρεις μετα δουλεια.αλλες πληροφοριες απο φοιτητες του τμηματος ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maryactr

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Δεν είμαι φοιτήτρια σ' αυτό το τμήμα άλλα ξέρω διάφορα.. Κατ' αρχήν να σου πω πως εγώ θα δηλώσω πρώτη επιλογή Παιδαγωγικά και έπειτα έξω από το πανεπιστήμιο θέλω να μπω σε κάποια θεατρική ομάδα.. Οπότε αν πιάνεις κάτι άλλο με καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση να δηλώσεις εκείνο.. (για να έχεις μια σίγουρη δουλειά). Επιπλέον, μου έχουν πει ότι οι "βεντέτες" καθηγητές του τμήματος αυτού και της σχολής κινηματογράφου δεν έρχονται μερικές φορές από την Αθήνα ούτε για να διδάξουν ούτε για τις εξεταστικές με αποτέλεσμα τα παιδιά να χάνουν εξάμηνα.. (μου το έχει πει καθηγήτρια μου, που έχει το γιο της στη σχολή κινηματογράφου στην Θεσσαλον.) Αν θέλεις βέβαια τόσο πολύ να ασχοληθείς μ' αυτό κυνήγησε το.. Να ξέρεις όμως ότι θέλει θυσίες (έχω γνωστό μου στο κρατικό θέατρο και μου έχει πει διάφορα)..Εγώ έβγαλα 19.025, και αν δεν είχα τους γονείς, τους συγγενείς , τους καθηγητές από πάνω μου θα δήλωνα κάποια από αυτές.. Σίγουρα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni999

Νεοφερμένος

Η eleni999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
εγω δεν εχω γραψει τοσο καλα αλλα ''πιανω '' διαφορες σχολες .Μ ε ενδιαφερει αρκετα το θεατρο .ετσι και αλλιως σκεφτομουν να δωσω εξετασεις σε καποια δραματικη σχολη .και σκεφτομαι οτι ειναι αρκετα ενδιαφερουσα σχολη απο τα μαθηματα που ειδα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maryactr

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αν σου αρέσει πραγματικά, προσπάθησε το.. Συζήτησε το και με τους "γύρω" σου για να δεις και τι γνώμη έχουν αυτοί. Σαν πρώτη επιλογή δηλαδή αυτή τη σχολή σκέφτεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni999

Νεοφερμένος

Η eleni999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
αν επελεγα μονη αυτη θα εβαζα .δεν εχω αποφασισει για αλλες ψαχνω και βλεπω στο διαδυκτιο εχω γραψει γυρω στο 12 ,απογοητευτικα απο τις εξετασεις διαβαζα εναν ολοκληρο χρονο για το τιποτα,και δεν εχω και τις πολλες επιλογες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maryactr

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Μην σκας.. Δεν τελειώνει τίποτα εδώ.. Όρεξη να υπάρχει και κανείς δεν πάει χαμένος.. Έχεις καθόλου εμπειρία από καμιά ομάδα, καμιά θεατρική παράσταση ή απλά σου αρέσει αυτό το επάγγελμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyrus-S

Νεοφερμένος

Ο Spyrus-S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Με τη δημοσίευση των βάσεων και των αποτελεσμάτων πριν λίγες μέρες βεβαίωσα (λέω βεβαίωσα γιατί το ήξερα σχεδόν εκ των προτέρων) ότι θα φοιτήσω στο τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών. Λόγω περιέργειας και βαρεμάρας :P μου ήρθε η ιδέα να ψάξω τα παιδιά που φοιτούν ή θα φοιτήσουν κατά το έτος 2011-2012 στο ίδιο τμήμα. Λοιπόν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Επαναφέρω το θέμα, κι ελπίζω κάποιος να απαντήσει. Προσπαθώ να ενημερωθώ σε σχέση με διάφορα τμήματα ενόψει πανελληνίων και ένα από τα αντικείμενα που με ενδιαφέρει είναι η θεατρολογία. Εχω δει τα μαθήματα που διδάσκονται, έχω δει τα συγγράμματα, πολλά από αυτά θα τα διάβαζα κι από μόνη μου ευχαρίστως... αλλά θα ήθελα και τη γνώμη κάποιου που είναι στο τμήμα... είναι όλα τόσο ενδιαφέροντα όσο δείχνουν;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ρώτα ό,τι θες. Έχω τελειώσει το αντίστοιχο τμήμα στο Πανεπιστήμιο Πατρών όμως. Εμένα ήταν η 1η μου επιλογή κ το γούσταρα πολύ. Σε κάποιους που δεν άρεσε, ειδικά τα πρακτικά μαθήματα (βλ. υποκριτική κλπ) και το παράτησαν. Όποιοι μείναμε κ τελειώσαμε μας άρεσε πολύ. Λάβε υπόψη όμως ότι δεν υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση....

Πάντως σταθερή δουλειά, ειδικά με τα νέα δεδομένα, δεν παίζει. Εγώ που το έχω τελειώσει εδώ κ χρόνια ελάχιστα έχω εργαστεί....Δεν μετανιώνω για την επιλογή μου γιατί ήταν εκπληκτικό τμήμα. Άξιζε τον κόπο!!! Αν όμως κάποιος θέλει μόλις αποφοιτήσει να βρει δουλειά απλά μην πάει στο συγκεκριμένο τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Ρώτα ό,τι θες. Έχω τελειώσει το αντίστοιχο τμήμα στο Πανεπιστήμιο Πατρών όμως. Εμένα ήταν η 1η μου επιλογή κ το γούσταρα πολύ. Σε κάποιους που δεν άρεσε, ειδικά τα πρακτικά μαθήματα (βλ. υποκριτική κλπ) και το παράτησαν. Όποιοι μείναμε κ τελειώσαμε μας άρεσε πολύ. Λάβε υπόψη όμως ότι δεν υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση....

Καταρχάς, νομίζω στο τμήμα του Καποδιστριακού δεν υπάρχουν πρακτικά.... είναι μόνο θεωρία αν δεν κάνω λάθος. Οσο για την επαγγελματική αποκατάσταση, πλέον ό,τι και να σπουδάσει κάποιος, δεν υπάρχει επάγγελμα που να απορροφάται. Οπότε θα μπορούσα να πω ότι αυτό είναι το μοναδικό θετικό, πλέον όπου και να πας, είναι σαν να ξεκινάς από μηδενική βάση. Αυτό που ήθελα βασικά να ρωτήσω είναι σε γενικές γραμμές, αν άλλο περιμένεις να δεις κι αν τελικά ξενερώνεις :D Εσύ τι κάνεις τώρα, αν επιτρέπεται; Δουλεύεις πάνω σε αυτό το αντικείμενο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Καταρχάς, νομίζω στο τμήμα του Καποδιστριακού δεν υπάρχουν πρακτικά.... είναι μόνο θεωρία αν δεν κάνω λάθος. Οσο για την επαγγελματική αποκατάσταση, πλέον ό,τι και να σπουδάσει κάποιος, δεν υπάρχει επάγγελμα που να απορροφάται. Οπότε θα μπορούσα να πω ότι αυτό είναι το μοναδικό θετικό, πλέον όπου και να πας, είναι σαν να ξεκινάς από μηδενική βάση. Αυτό που ήθελα βασικά να ρωτήσω είναι σε γενικές γραμμές, αν άλλο περιμένεις να δεις κι αν τελικά ξενερώνεις :D Εσύ τι κάνεις τώρα, αν επιτρέπεται; Δουλεύεις πάνω σε αυτό το αντικείμενο;
Νομίζω κ γω πως στο Αθηνών είναι μόνο θεωρία αλλά δεν είμαι κ σίγουρη:hmm:. Σ' αυτό που λες ότι πλέον δεν υπάρχουν θέσεις για να απορροφηθεί κανείς όντως ισχύει. Εσύ τι περιμένεις να δεις?? Για να σου απαντήσω (αν μπορώ για το τμήμα του Αθηνών) να δεις αν θα ξενερώσεις. Εγώ δεν ξενέρωσα, ίσα ίσα ήταν πολύ ωραίο τμήμα!!!:clapup::clapup: Εγώ 'εχω εργαστεί σε 3 θεατρικές παραστάσεις μέχρι στιγμής κ (κάτι που δεν με ενδιέφερε προσωπικά αλλά εργάστηκα κ εκεί) σε ολοήμερο δημοτικό...Εκεί παίρνουν αρκετά μεγάλο αριθμό θεατρολόγων αλλά....το πιο πιθανό είναι (χωρίς μεγάλη προυπηρεσία) να είσαι για άπειρα χρόνια ωρομίσθια, με εξευτελιστική πληρωμή (περίπου 7 ευρώπουλα / ώρα!) την οποία λαβαίνεις μετά από πάρα πολλούς μήνες:(. Αν θες να εργαστείς αυτή η 2η είναι η πιο 'εύκολη' λύση....Αλλά δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει. Εμένα δεν με ενδιέφερε γιατί αυτό που ήθελα ήταν να ασχολήθώ με το θέατρο κ όχι με τη διδασκαλία του . Ότι θες σε λεπτομέρειες πες μου!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Νομίζω κ γω πως στο Αθηνών είναι μόνο θεωρία αλλά δεν είμαι κ σίγουρη:hmm:. Σ' αυτό που λες ότι πλέον δεν υπάρχουν θέσεις για να απορροφηθεί κανείς όντως ισχύει. Εσύ τι περιμένεις να δεις?? Για να σου απαντήσω (αν μπορώ για το τμήμα του Αθηνών) να δεις αν θα ξενερώσεις. Εγώ δεν ξενέρωσα, ίσα ίσα ήταν πολύ ωραίο τμήμα!!!:clapup::clapup: Εγώ 'εχω εργαστεί σε 3 θεατρικές παραστάσεις μέχρι στιγμής κ (κάτι που δεν με ενδιέφερε προσωπικά αλλά εργάστηκα κ εκεί) σε ολοήμερο δημοτικό...Εκεί παίρνουν αρκετά μεγάλο αριθμό θεατρολόγων αλλά....το πιο πιθανό είναι (χωρίς μεγάλη προυπηρεσία) να είσαι για άπειρα χρόνια ωρομίσθια, με εξευτελιστική πληρωμή (περίπου 7 ευρώπουλα / ώρα!) την οποία λαβαίνεις μετά από πάρα πολλούς μήνες:(. Αν θες να εργαστείς αυτή η 2η είναι η πιο 'εύκολη' λύση....Αλλά δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει. Εμένα δεν με ενδιέφερε γιατί αυτό που ήθελα ήταν να ασχολήθώ με το θέατρο κ όχι με τη διδασκαλία του . Ότι θες σε λεπτομέρειες πες μου!!:)

Χμ.. απλά είχα τον φόβο, αν μπορώ να το πω έτσι, ότι μπορεί πχ να πέφτει το βάρος στις αρχαίες τραγωδίες και να μην ασχολείται κανείς με άλλους συγγραφείς, σου δίνω ένα πολύ "επιφανειακό" παράδειγμα. Έριξα μια ματιά στα μαθήματα και στα βιβλία και είδα ας πούμε και Ιψεν, που τον λατρεύω, μεταξύ των συγγραμμάτων... αλλά για παράδειγμα, μόνο το "Κουκλόσπιτο". Για μένα ας πούμε θα έπρεπε να διδάσκεται μαζί με "Γκάμπλερ" και "Κυρά της Θάλασσας". Θα μου πεις βέβαια, ποιά είσαι εσύ και τι μας νοιάζει τι νομίζεις; :D Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι σίγουρα η ιστορία του παγκόσμιου θεάτρου είναι τεράστια και δεν μπορεί να καλυφθεί μέσα σε 4 χρόνια, αλλά δεν θα μου άρεσε να πέφτει όλο το βάρος στους τραγικούς και τον Αριστοφάνη, χωρίς προφανώς να μην αναγνωρίζω την προσφορά τους.

Εν ολίγοις, αν θέλω ας πούμε να κάνω αρχαία, βάζω στόχο κάποιο φιλολογικό τμήμα. Μην είναι παραπάνω απ' όσο θα 'πρεπε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Χμ.. απλά είχα τον φόβο, αν μπορώ να το πω έτσι, ότι μπορεί πχ να πέφτει το βάρος στις αρχαίες τραγωδίες και να μην ασχολείται κανείς με άλλους συγγραφείς, σου δίνω ένα πολύ "επιφανειακό" παράδειγμα. Έριξα μια ματιά στα μαθήματα και στα βιβλία και είδα ας πούμε και Ιψεν, που τον λατρεύω, μεταξύ των συγγραμμάτων... αλλά για παράδειγμα, μόνο το "Κουκλόσπιτο". Για μένα ας πούμε θα έπρεπε να διδάσκεται μαζί με "Γκάμπλερ" και "Κυρά της Θάλασσας". Θα μου πεις βέβαια, ποιά είσαι εσύ και τι μας νοιάζει τι νομίζεις; :D Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι σίγουρα η ιστορία του παγκόσμιου θεάτρου είναι τεράστια και δεν μπορεί να καλυφθεί μέσα σε 4 χρόνια, αλλά δεν θα μου άρεσε να πέφτει όλο το βάρος στους τραγικούς και τον Αριστοφάνη, χωρίς προφανώς να μην αναγνωρίζω την προσφορά τους.

Εν ολίγοις, αν θέλω ας πούμε να κάνω αρχαία, βάζω στόχο κάποιο φιλολογικό τμήμα. Μην είναι παραπάνω απ' όσο θα 'πρεπε!
Όλα αυτά στα λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί μιλάω για το αντίστοιχο τμήμα του Πατρών αλλά όταν κάναμε πχ Ιστορία του Παγκόσμιου Θεάτρου σαφώς κ εξετάσαμε το αρχαίο ελλ. θέατρο αλλά στον ίδιο βαθμό με το ελισαβετιανό ή το ασιατικό κλπ. Ή όταν κάναμε δραματουργική ανάλυση είχαμε κ κάποια- ες αρχαια-ες τραγωδία-ες αλλά κ Τσέχωφ λχ ή Ίψεν κ όχι μόνο ένα έργο τους αλλά, ας πούμε τα 2-3 κυριότερά τους (πχ Ίψεν θυμάμαι κάναμε' Έντα Γκάμπλερ', 'Βρυκόλακες' κ 'Κυρά της Θάλασσας'). Όμως ναι, δεν υπήρχε μάθημα που να αφορά αποκλειστικά τον Ίψεν ή τον Στρίντμπεργκ κλπ. Αν κάποιος ενδιαφερόταν ιδιαίτερα για κάποιο είδος θεάτρου ή συγγραφέα μπορούσε να ασχοληθεί μέσα στα πλαίσια σεμιναρίων (που ήταν σαν κανονικά μαθήματα αλλά εξεταζόμασταν με γραπτή εργασία κ παρουσίαση σ' ό,τι θέμα θέλαμε - σε συννενόηση πάντα με τον καθηγητή). Είχαμε βέβαια κ κάποια πιο 'εξειδικευμένα-επιλογής' όπως Αμερικάνικο Θέατρο ή Θέατρο του Παραλόγου, μαθήματα για μουσική κλπ. Είναι αλήθεια αυτό που λες ότι το παγκόσμιο θεατρο είναι τόσο ευρύ που δεν γίνεται σε 4 χρόνια να καλυφθεί όλο. Καθένας θα εστιάσει μέσω των μαθημάτων επιλογής εκεί που τον ενδιαφέρει περισσότερο. Πάντως, δεν υπήρχε ούτε ένα εξάμηνο από τα 8 που να μην έχουμε 1 μάθημα αρχαίου ελληνικού θεάτρου, αλλά με προσέγγιση καθαρά θεατρολογική (εκτός από 1) κ όχι φιλολογική (δηλ. δεν απαιτούσαν να ξέρουμε καλά αρχαία, είχαμε στις εξετάσεις πάντα δίπλα το κείμενο μεταφρασμένο. Αυτό το τελευταίο όμως δεν το τηρούσαν κ στο μεταπτυχιακό όπου δίναμε κ εξετάσεις σε μτφρ. αρχαίου κειμένου:/: κ έτσι έπαιρναν μόνο φιλολόγους γιατί εκ των πραγμάτων δεν ήταν δυνατόν ο θεατρολόγος να μεταφράσει απόσπασμά πχ απ' τις Βάκχες -ή να το κάνει τόσο καλά όσο θα το κάνει ο φιλόλογος).

Από την άλλη πλευρά, να σου πω ότι έχω ακούσει ότι το τμήμα του Αθηνών δίνει μεγάλη έμφαση στο αρχαίο θέατρο κ στη γνώση αρχαίων ελληνικών. Έχω την εντύπωση ότι κάτι μπορώ να μάθω για το θέμα (από γνωστό μου που έκανε μετεγγραφή στην Αθήνα) κ να σου πω σχετικά. Βέβαια, ακόμα κ έτσι από εκεί θα βγεις θεατρολόγος ενώ απ' το φιλολογικό θα βγεις φιλόλογος. Αλλά τα ζυγίζεις κ κρίνεις...Θα σε ενημερώσω soon...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Όλα αυτά στα λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί μιλάω για το αντίστοιχο τμήμα του Πατρών αλλά όταν κάναμε πχ Ιστορία του Παγκόσμιου Θεάτρου σαφώς κ εξετάσαμε το αρχαίο ελλ. θέατρο αλλά στον ίδιο βαθμό με το ελισαβετιανό ή το ασιατικό κλπ. Ή όταν κάναμε δραματουργική ανάλυση είχαμε κ κάποια- ες αρχαια-ες τραγωδία-ες αλλά κ Τσέχωφ λχ ή Ίψεν κ όχι μόνο ένα έργο τους αλλά, ας πούμε τα 2-3 κυριότερά τους (πχ Ίψεν θυμάμαι κάναμε' Έντα Γκάμπλερ', 'Βρυκόλακες' κ 'Κυρά της Θάλασσας'). Όμως ναι, δεν υπήρχε μάθημα που να αφορά αποκλειστικά τον Ίψεν ή τον Στρίντμπεργκ κλπ. Αν κάποιος ενδιαφερόταν ιδιαίτερα για κάποιο είδος θεάτρου ή συγγραφέα μπορούσε να ασχοληθεί μέσα στα πλαίσια σεμιναρίων (που ήταν σαν κανονικά μαθήματα αλλά εξεταζόμασταν με γραπτή εργασία κ παρουσίαση σ' ό,τι θέμα θέλαμε - σε συννενόηση πάντα με τον καθηγητή). Είχαμε βέβαια κ κάποια πιο 'εξειδικευμένα-επιλογής' όπως Αμερικάνικο Θέατρο ή Θέατρο του Παραλόγου, μαθήματα για μουσική κλπ. Είναι αλήθεια αυτό που λες ότι το παγκόσμιο θεατρο είναι τόσο ευρύ που δεν γίνεται σε 4 χρόνια να καλυφθεί όλο. Καθένας θα εστιάσει μέσω των μαθημάτων επιλογής εκεί που τον ενδιαφέρει περισσότερο. Πάντως, δεν υπήρχε ούτε ένα εξάμηνο από τα 8 που να μην έχουμε 1 μάθημα αρχαίου ελληνικού θεάτρου, αλλά με προσέγγιση καθαρά θεατρολογική (εκτός από 1) κ όχι φιλολογική (δηλ. δεν απαιτούσαν να ξέρουμε καλά αρχαία, είχαμε στις εξετάσεις πάντα δίπλα το κείμενο μεταφρασμένο. Αυτό το τελευταίο όμως δεν το τηρούσαν κ στο μεταπτυχιακό όπου δίναμε κ εξετάσεις σε μτφρ. αρχαίου κειμένου:/: κ έτσι έπαιρναν μόνο φιλολόγους γιατί εκ των πραγμάτων δεν ήταν δυνατόν ο θεατρολόγος να μεταφράσει απόσπασμά πχ απ' τις Βάκχες -ή να το κάνει τόσο καλά όσο θα το κάνει ο φιλόλογος).

Από την άλλη πλευρά, να σου πω ότι έχω ακούσει ότι το τμήμα του Αθηνών δίνει μεγάλη έμφαση στο αρχαίο θέατρο κ στη γνώση αρχαίων ελληνικών. Έχω την εντύπωση ότι κάτι μπορώ να μάθω για το θέμα (από γνωστό μου που έκανε μετεγγραφή στην Αθήνα) κ να σου πω σχετικά. Βέβαια, ακόμα κ έτσι από εκεί θα βγεις θεατρολόγος ενώ απ' το φιλολογικό θα βγεις φιλόλογος. Αλλά τα ζυγίζεις κ κρίνεις...Θα σε ενημερώσω soon...:)

Σ' ευχαριστώ πολύ, ήδη είναι υπεραρκετές οι πληροφορίες που μου έδωσες! Αυτό με τη μεγάλη έμφαση στο αρχαίο θέατρο είναι που με ανησύχησε λιγάκι, γιατί από κάτι γνωστούς είχε τύχει να ακούσω κι εγώ ότι είναι απαραίτητο να ξέρεις αρχαία και δεν ξέρω αν αρκεί η γνώση που έχουμε από τη σχολική ύλη. Τέλος πάντων, όπως και να έχει, εξακολουθώ να το βρίσκω ενδιαφέρον, παρά τις πιθανές δυσκολίες! Να 'σαι καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ενδιαφέρον τμήμα το θεατρικό της Αθήνας και με αξιόλογους καθηγητές.Εκτός απο μαθήματα θεατρικού περιεχομένου προσφέρει μαθήματα ιστορίας κινηματογράφου και σε άλλα τμήματα τα οποία είναι εξαιρετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella/boureka

Νεοφερμένος

Η stella/boureka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
γεια σου τιραμισου..!ξερω οτι οπου να 'ναι δινετε κ θυμηθηκα το δικο μου αγχος και τις δικες μου σκεψεις...βεβαια, τοτε ετοιμαζομουν για αλλη σχολη(κινηματογραφικο) κ 3 μερες πριν δωσω το μηχανογραφικο, αλλαξα πλωρη...κ τωρα ειμαι στο θεατρικο της αθηνας..:) :( χεχε
λοιπον, κοιτα, τα μαθηματα ναι μεν ειναι ενδιαφεροντα(κ εσυ εισαι πιο διαβασμενη απο μενα,οπως καταλαβα,οποτε θα σαρεσουν ακομα πιο πολυ!), αλλα παντα εχει να κανει με τον καθηγητη που σου κανει μαθημα..ειναι κριμα να μαστε στο ΘΕΑΤΡΙΚΟ κ το μαθημα να γινεται οπως της θεολογιας πχ...ειμαι στο 2ο ετος τωρα εγω ,οποτε εχω μιση αποψη..εγω προσωπικα θα προτιμουσα να μπω σε μια πρακτικη(οπως ειναι της θεσ/νικης) τελικα..ναι, εδω εχουμε μονο θεωρια, δυστυχως..κ οταν λεω μονο, κυριολεκτω..εξαιρουνται 2 υποχρεωτικα και 2 επιλογης(το πολυ!)..οπως καταλαβαινεις ειναι ξευτιλα..κ μετα μας λενε θα παμε να κανουμε τους θεατρολογους στα σχολεια!!πως χριστιανε μου αν μου κανεις μαθημα σε μια καρεκλιτσα κ εγω δεν εχω ιδεα πως γινεται το θεατρικο παιχνιδι???..τελος παντων..χαχα γινομαι κ γω ρεζιλι...:P σημειωση οτι η θεατρικη ομαδα του τμηματος μας υστερα απο 20 χρονια ιδρυσης του τμηματος, περσυ δημιουργηθηκε κ μαλιστα απο φοιτητες!!..τεσπα, ενταξει δεν ειναι βαριεστημενοι (σορυ για τη λεξη) ολοι οι καθηγητες..υπαρχουν κ αλλοι που τους βγαζεις το καπελο..λιγοι ομως..καποιοι παλι, κανουν διακρισεις(επειδη ειναι μικρο το τμημα, γνωριζομαστε σχεδον ολοι με ολους-> να κ κατι ωραιο..!χαχα)
..να μη σε κουραζω ομως, για καποιον που βαριεται το διαβασμα-οπως εγω-οχι οχι κ παλι οχι! για καποιον που ειναι διαβαστερος, δεν θα εχει κανενα προβλημα! την εκραξα λιγο τη σχολη αλλα δεν πειραζει:P συνηθως δεν ειμαι ετσι:P τωρα, οσο για τα μαθηματα..οντως. εχουν κανει ολοκληρα μαθηματα εξαμηνου αφιερωμενα στους αρχαιους τραγικους..νταξει,σεβαστο..αν δε μελετησουμε εμεις τα εργα τους,ποιος θα το κανει? παρ'ολα αυτα κ ευρωπαικο κανουμε, οχι ομως τοσο εκτενως, 2-3 εργα απο τον καθενα συνηθως..αναλογα κ με τη σημαντικοτητα του καθε συγγραφεα..αμερικανικο κανουμε πολυ λιγο κ το χω παραπονο, αλλα να σου πω την αληθεια, καλυτερα ειναι να σου ρθει η διψα απο μονη της, παρα να στην επιβαλλουν οι αλλοι..αυτα..μη νομιζεις οτι παω κ συχνα(απτα 8 που δινω πχ, στα 4 παω-ισως γιαυτο να εχω τοσο χαλια εικονα:P) χαχα αλλα οχι δεν θελω να σε επηρρεασω, γιατι κ οι γνωσεις κ οι πληροφοριες που παιρνεις απο κει μεσα, ασχετα απο το ποιος στις μεταδιδει, ειναι all the money:) και ειναι μια ευκαιρια να ασχοληθεις με κατι ουσιωδες που ισως μετα να μην ειχες το χρονο να το κανεις..:) αυτα..οτι αλλο θες, ρωτα με!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Γειά σου Στέλλα! Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Δεν είναι η πρώτη μου επιλογή το Θεατρικό, αλλά με ενδιαφέρει τρομερά παρόλα αυτά. Βέβαια, αν δεν βγουν οι βαθμοί, ό,τι και να λέμε εδώ θεωρητικά δεν έχει αντίκρυσμα...

Σ' ευχαριστώ που με λες και διαβασμένη... πίστεψέ με, δεν είμαι τόσο πολύ... πάντως δεν θα είχα πρόβλημα να ασχοληθώ με τους τραγικούς, για παράδειγμα, περισσότερο από ευρωπαίους ή αμερικανούς συγγραφείς.

Εχεις δίκιο σε αυτά που λες για τις αδυναμίες της σχολής... έχει σημασία νομίζω για έναν θεατρολόγο να έχει περάσει και στην απέναντι (ας πούμε) πλευρά, αυτή του ηθοποιού, ώστε να γνωρίζει όλες τις πτυχές της επιστήμης του. Πολύ περισσότερο, είναι περίεργο που μόλις φέτος δημιουργήθηκε θεατρική ομάδα στο τμήμα του ΕΚΠΑ! Δεν το ήξερα, αλλά είναι όντως οξύμωρο.

Από εκεί και πέρα, όπως και οι περισσότερες επιστήμες, σου δίνουν απλώς κατευθύνσεις. Εμείς είμαστε αυτοί που πρέπει να ψάξουμε το κάτι παραπάνω και να εξειδικευθούμε σε όποιον τομέα μας ενδιαφέρει. Αυτό βέβαια με τους βαριεστημένους καθηγητές το καταλαβαίνω, το έχω ζήσει κι εγώ και είναι πολύ κακό για την ψυχολογία των φοιτητών... το θέμα είναι ο διδάσκων να μπορεί να σου δώσει κίνητρα και να σε συμπαρασύρει στο μάθημα. Αλλιώς, είναι άλλος ένας δημόσιος υπάλληλος!

Γενικά, ήσουν πολύ κατατοπιστική... μου λες ότι δεν πας πολύ συχνά... πώς το βλέπεις, βγαίνει η σχολή χωρίς καθημερινή, συνεπή παρακολούθηση; Κάποιος δηλαδή που δουλεύει, μπορεί να βρει σημειώσεις κλπ που να τον καλύπτουν; Οι καθηγητές απαιτούν από τους μαθητές να είναι παρόντες (γιατί είναι και λίγοι :D) ή δεν τους νοιάζει; Υπάρχουν υποχρεωτικές εργασίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella/boureka

Νεοφερμένος

Η stella/boureka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
οχι, στο εκπα υπαρχει θεατρικη ομαδα, νομιζω δηλαδη..σιγουρα κινηματογραφου υπαρχει παντως..στο τμημα μας, στο θεατρικων σπουδων δεν υπηρχε!κ περσυ δημιουργηθηκε!! ναι καλα καταλαβες για τους καθηγητες..ευτυχως..να μη σε επαιρνα κ στο λαιμο μου! ποια ειναι η πρωτη σου επιλογη?

ναι, πιστευω βγαινει σχετικα ευκολα κ αμα δεν ερχεσαι σχολη..αυτο βεβαια εξαρταται κ απο την ικανοτητα σου στο γραψιμο, που μαλλον εισαι καλη απ'οτι κααλαβαινω, οποτε δεν θα 'χεις προβλημα..σε καποια μαθηματα για παραδειγμα, εχω λειτουργησει να βαζω σαλτσες..:P που τελικα επεφεραν καρπους:P σημειωσεις βρισκεις σχετικα ευκολα..δεν ειναι τοσο προβλημα αυτο..ασε που λιγα ειναι τα μαθηματα που θελουν κ σημειωσεις(οπως ευρωπαικη δραματολογια), συνηθως απτο βιβλιο θα διαβαζεις..εγω απτο 2ο εξαμηνο εκοψα λιγο να πηγαινω-κακως βεβαια- γιατι καταλαβα πως ο,τι μαθω στο μαθημα,που μετα απο λιγο το ξεχναω κιολας- τα βρισκεις κ στο βιβλιο..οποτε ενιωσα σα να χανω το χρονο μου ας πουμε..δεν ξερω αν ειναι αληθεια, αλλα σιγουρα δεν ειναι σωστο για τον εαυτο μου, αν θελω να τον σεβομαι.:..P
τωρα, οσο για τις παρουσιες..υπαρχουν διαφορες παραξενιες..καποιοι παιρνουν απλα παρουσιες(που αμφιβαλλω αν στο τελος τις λαμβανουν οντως υποψιν)..καποιοι αλλοι θελουν να εισαι ακριβως στην ωρα σου..(1-2 ξερω)..αλλα συνηθως δεν λενε τιποτα..απλα μπαινεις.:P ναι υπαρχουν υποχρεωτικες εργασιες, οχι σε ολα, αλλα σε πολλα..κ τις παραδιδουμε την ημερα της εξετασης του καθε μαθηματος..πχ "το θεατρο της αρχαιοτητας" εχει σε καθε εξαμηνο εργασια..κ η "ιστορια τεχνης"..εκει μας δειχνει σε προτζεκορα πινακες..αλλα μη νομιζεις οτι ειναι τιποτα τρομερο οι εργασιες..5 σελιδες οι περισσοτερες..απλα εχει σημασια να τις αρχισεις εγκαιρως κ να χεις βρει κ το θεμα επισης εγκαιρως..! οχι σαν εμενα που πρεπει να γραψω 3 εργασιες+ προπτυχιακη(η προπτυχιακη ειναι για οκτωβρη)! ναι εχουμε κ προπυχιακη κ πτυχιακη.. η μια εργασια απο τις 3 που εχω, ειναι απο μαθημα 4ου ετους, απλα εγω το πηρα τωρα...γενικα οσο πιο ευκολη η σχολη τοσο πιο πολλα τα μαθηματα κ οι εργασιες..για να εξισωθει ας πουμε, με καποια αλλη σχολη με λιγοτερα μαθηματα, αλλα πιο απαιτητικα..(ετσι νομιζω τουλαχιστον)..κ επισης υπαρχουν κ προαιρετικες-πιο σπανια-..απλα αν δεν πηγαινεις,πρεπει να ενημερωνεσαι συχνα απο καποιον συμφοιτητη σου.. αν λαβεις υποψιν ομως, οτι η σχολη εχει βαση 14.200 περιπου, αν θυμαμαι καλα, φυσικα κ οι καθηγητες δεν ζητανε κατι τρομερο..υπαρχουν κ παιδια που ερχονται με μεταγγραφη κ εχουν γραψει 12.000 πχ...ας πουμε εγω που ειχα περασει με 15.650, οι βαθμολογιες μου ειναι 8-9-10 και ενα 7αρι και ενα 5αρι (και ενα 3αρι:P προς μεγαλη μου εκπληξη!:P ) ..οποτε καταλαβαινεις..αν εσυ μπεις με 17.500 ή 18.000 εισαι μια χαρα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Η πρώτη μου επιλογή είναι η ιταλική φιλολογία... λατρεύω τη γλώσσα και τις γλώσσες γενικά, οπότε θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ με αυτό το αντικείμενο. Ωστόσο, η περσινή βάση είναι κοντά στα 6.000 μόρια... Δεν πηγαίνω όμως με σκοπό να γράψω τόσο, προφανώς και έχω στόχο να γράψω καλύτερο βαθμό. Και αν πράγματι το καταφέρω, δεν ξέρω τι θα πρέπει να κάνω... να βάλω την Ιταλική πρώτη-πρώτη στο μηχανογραφικό, ή να βάλω κάποιες άλλες σχολές με μεγαλύτερη βάση, και τελευταία την ιταλική, που αν παραμείνει κοντά σε αυτά τα μόρια, μπορείς να τη χαρακτηρίσεις και "μαξιλαράκι" ασφαλείας;

Τέλος πάντων, προτρέχω, αλλά έτσι ξεκίνησα να σκέφτομαι και το ενδεχόμενο άλλων σχολών :)

Πάντως τις υποχρεωτικές εργασίες δεν τις βρίσκω λανθασμένη τακτική... αν μη τι άλλο, σε βάζουν σε διαδικασία να ασχοληθείς και να διατηρείς την επαφή σου με τα μαθήματα, γιατί διαφορετικά, σε μία σχολή "θεωρητική" χωρίς υποχρεωτική παρακολούθηση, υπάρχει πάντα ο "κίνδυνος" να αφεθείς λίγο και να μην είσαι τακτικός στην παρακολούθηση... έτσι νομίζω τουλάχιστον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella/boureka

Νεοφερμένος

Η stella/boureka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ναι δικαια το πιστευεις! ειναι κατι ωφελιμο κ αναγκαιο για μας! την ιταλικη την εχεις ανετα!!:D ειναι κ χαμηλη σχολη, οποτε οκ! τουλαχιστον το λεγειν, το χεις!!!κ ειναι μια καλη επιλογη γτ ολο κ περισσοτεροι ειναι φιλογλωσσοι!:)

καλη επιτυχια στα μαθηματα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top