Ρωσικά

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Η προφορά είναι βαριά νησιώτικη/πατρινή - με το Νι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ενα κραμα απο Πατρα κ Αγρινιο θα συμπληρωνα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
όχι.Το αλφάβητο είναι αρκετά διαφορετικό. Έχει 10 φωνήεντα και 21 σύμφωνα...περιέχει σειριστικά, άηχα, ηχηρά κλπ.

Μεγαλύτερες ομοιότητες βλέπω με γαλλική, γερμανική.




οι περισσότερες λέξεις προφέρονται ως τσε, ζε (παχύ), τσιε, sha, shia...το νι ακούγεται σε λέξεις ανάλογα με τι ακολουθείται...αλλά έχει να κάνει με φωνήεν, μαλακά σύμφωνα και σκληρά κλπ κλπ.

Ντα γκασπαζα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
όχι.Το αλφάβητο είναι αρκετά διαφορετικό. Έχει 10 φωνήεντα και 21 σύμφωνα...περιέχει σειριστικά, άηχα, ηχηρά κλπ.

Μεγαλύτερες ομοιότητες βλέπω με γαλλική, γερμανική.

Οι αδελφοί χρησιμοποίησαν ως βάση το βυζαντινό αλφάβητο της εποχής και για τα επιπλέον που έλειπαν, χρησιμοποίησαν γράμματα του εβραϊκού αλφαβήτου. Γι' αυτό ο Έλληνας μπορεί να μάθει το αλφάβητο σε κανά δίωρο. Γενικά η ανάγνωση είναι εύκολη σε αυτή τη γλώσσα.

Η Ρωσσική, σα γλώσσα, στηρίζεται στην προφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Τα Ρωσικά, όπως και άλλες γλώσσες της Ανατολής, ακούγονται αηδιαστικά χάλια. :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ANywayz για να μην πολυλογώ όποιος θέλει να μάθει να το κάνει γιατί αξίζει!
Ε ναι, σε όλα τα videogames οι "κακοί" είναι οι Ρώσοι. Χρειάζονται... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
bad sense of sarcasm.

Eμένα μ' άρεσε! :pfff:
Λες ΝΤΑ ΓΚΑΣΠΑΖΖΖΑΑΑΑΑ, και γεμίζει το στόμα σου, ρε παιδί μου.

Ε ναι, σε όλα τα videogames οι "κακοί" είναι οι Ρώσοι. Χρειάζονται... :P

Kαι... μάντεψε γιατί οι Ρώσοι είναι πάντα οι κακοί, και πού στοχεύει, προφανώς, η προπαγάνδα...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
ωραια τα ρώσσικα.. θέλω κάποτε, αααααν βρω παρέα να συμφωνει, να παμε για 2-3 μέρες Μόσχα!
δεν το βλέπω να γινεται όμως μεσα στα επομενα 2-3 χρόνια :(
ξέρω κατι λίγα, μιλάω, κάμποσες φράσεις (πιο λιγες απο αυτες που καταλαβαινω)
είμαι 100% σίγουρος πως με την πρώτη ευκαιρία, όλις φυγο φοιτητης θα ξεκινησω μαθηματα..
όταν τρώμε πχ στο σπιτι ο πατερας μου βλέπει κατι ρώσσικα και καταλαβαινω αρκετα απο τις εκπομπες κλπ

οχι οτι σας νοιαζει.. :P
αλλά είπα να κοινοποιησω τον πονο μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Πόσα χρόνια θέλει για να πάρεις ένα πιστοποιητικό στα ρωσικά;Ας πούμε στα αγγλικά θέλει 8 χρόνια.Για τα ρωσικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Ανάλογα το πιστοποητικό, και ανάλογα τον άνθρωπο. Για επίπεδο Α1, ένας χρόνος είναι αρκετός. Άλλοι κάνουν 2 χρόνια για Α2. Εγώ προσωπικά ξεκινάω τώρα το δεύτερο χρόνο και θα δώσω για Β1. Από κει και πέρα οι ελληνόφωνοι που έχουν οποιοδήποτε πιστοποιητικό με επίπεδο μεγαλύτερο του Β1 είναι μετρημένοι στα δάχτυλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Να σας πω ρε παιδια, εχω αρχισει να μαθαινω λιγα Ρωσικα μονος μου αλλα εχω ενα θεμα. Οταν το συμφωνο ειναι μαλακο, το "λ" ειναι σαν το λι "της Αμαλιας ή το χωριατικο" που λεμε :P το ν αντιστοιχα, το τ ειναι σαν το Τατιανα και τα λοιπα? Καπου διαβασα οτι δεν παει ετσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Η λέξη лампа (λάμπα) προφέρεται με "λ" σαλονικιώτικο. :P Η λέξη литература (φιλολογία) προφέρεται "λιτσιρατούρα" όπως το διαβάζεις. Έχει να κάνει με το φωνήεν που ακολουθεί. Αν είναι a,o, bI τότε παχύ "λ", αν είναι οτιδήποτε άλλο κανονικό "λ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Η λέξη лампа (λάμπα) προφέρεται με "λ" σαλονικιώτικο. :P Η λέξη литература (φιλολογία) προφέρεται "λιτσιρατούρα" όπως το διαβάζεις. Έχει να κάνει με το φωνήεν που ακολουθεί. Αν είναι a,o, bI τότε παχύ "λ", αν είναι οτιδήποτε άλλο κανονικό "λ".

Ok αυτα, για την προφορα ρωταω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Όπως σου τα έγραψα πάνω είναι. Εκτός αν δεν κατάλαβα εγώ κάτι... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Λεω για τα συμφωνα, οταν γινονται μαλακα, το λαμδα πχ. προφερεται σαν το "λι" και το "νι" "Αμαλιας" ή καπως αλλιως; Και το τ ειναι οπως το προφερουμαι στη λεξη "Τατιανα";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Στη λέξη Τατιάνα, το πρώτο Τ προφέρεται κανονικά. Το δεύτερο, επειδή το ακολουθεί μαλακό σημείο (Татьяна ) προφέρεται σαν "τς", δηλαδή "Τατσιάνα". Όσο για το λάμδα, δεν νομίζω ότι προφέρεται ποτέ σαν "λ" Πελοποννησίων. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Το έμαθα μετά από διαφήμηση σε σταση λεοφορείου στην Αθήνα..
https://www.pushkin.gr/

εχω την εντυπωση οτι ειναι το μοναδικο στην Ελλάδα..
όποιος ξέρει κατι παραπάνω ας μας πεί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στη Θεσσαλονίκη, η "ένωση καθηγητών ρωσικής γλώσσας και φιλολογίας", για όποιον ενδιαφέρεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faraw

Νεοφερμένος

Ο faraw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέρα,
ενδιαφέρομαι να μάθω Ρώσσικα. Έχω ακούσει ότι είναι ρκετά δύσκολα. Αληθεύει αυτό;
Πόσο περίπου κοστίζουν τα μαθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
κοίτα δεν είναι και η πιο εύκολη γλώσσα. σκέψου ότι το αλφάβητό τους έχει 33 γράμματα :Ρ
πάντως μπορεί να σου φαίνεται πιο δύσκολη επειδή είναι σλαβικη γλώσσα. (τα γνωστά: διαφορετική προφορά, οι λέξεις δεν θυμίζουν ούτε στο ελάχιστο αγγλικά )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top