Ιταλικά

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Πολύ ωραία τα ιταλικά και ειδικά για όσους γνωρίζουν ισπανικά έχει κάποιες λέξεις που μοιάζουν.
αν επέλεγα τώρα να μάθω μια δεύτερη γλώσσα,σίγουρα τα ιταλικά θα ηταν.
ακούω ιταλικά τραγούδια και ψάχνω πολλές λέξεις από μόνη μου.
σαν γλώσσα εύκολη σχετικά φαίνεται,ωστόσο για να πάρεις το προφ πρέπει να έχεις ζήσει 2-3 χρόνια στην Ιταλία-αν δεν κάνω λάθος-τότε που είχα ρωτήσει κάτι τέτοιο με είχαν πληροφορήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonia9

Νεοφερμένος

Η antonia9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
μπορεί κάποιοϛ να με βοιθισει στη μεταφρασι ενόϛ ποιηματοϛ 4 γραμμων; ???:redface::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας στα ιταλικα δινω του χρονου.Ειχα ξαναδωσει και επιασα βαση φετος ομως δεν θυμαμαι και πολλα μπορει κανεις να με βοηθησει με τους παρελθοντικους και τους συνθετους χρονους?Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Παιδια αν ξεκινατε τωρα τα ιταλικα και δεν εχετε καποιον να βοηθησει ξερω ενα βιβλιο που μπορει να σας κανει να συννενοειστε καλα πιστευω αν εχετε την διαθεση να το διαβασετε.https://www.ellinoekdotiki.gr/displayITM2.asp?ITMID=977&LANG=GR EINAI ΠΟΛΥ ΒΑΤΟ!ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophiew

Νεοφερμένος

Η sophiew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια!!! Μηπως ξερει κανεις καποιο βιβλιο εκμαθησης ιταλικων η σειρα βιβλιων για αρχαριους??? Θελω να αρχισω ιταλικα αλλα μονη μου χωρις δασκαλο...Ψαχνω κατι με γραμματικη, συντακτικο, λεξιλογιο και προφορα με η χωρις cd η dvd.
Αν εχετε κατι υποψιν σας παρακαλω απαντηστε....Ευχαριστω..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Φέτος ήταν πρώτη χρονιά δωρεάν στο φροντιστήριο μιας και ήταν υποτροφία,αλλά ήταν και λίγο χαλαρά γιατί οι ώρες δεν μας βόλευαν καθόλου...2:30-3:30 κάθε Τρίτη και Πέμπτη και το είχαμε δηλώσει στην δασκάλα και έτσι μας είχε και λίγο λάσκα...Τα διαγωνίσματα όμως ήταν διαγωνίσματα και απο εκεί και από την συμμετοχή μπήκαν οι βαθμοί...Μ.Ο. 99/100.
Του χρόνου θα πάρουμε όπως λέει και η καθηγήτρια το πρώτο πτυχίο που είναι πάρα πολύ εύκολο...μόνο που δεν ξέρω για ποιο έλεγε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Φέτος ήταν πρώτη χρονιά δωρεάν στο φροντιστήριο μιας και ήταν υποτροφία,αλλά ήταν και λίγο χαλαρά γιατί οι ώρες δεν μας βόλευαν καθόλου...2:30-3:30 κάθε Τρίτη και Πέμπτη και το είχαμε δηλώσει στην δασκάλα και έτσι μας είχε και λίγο λάσκα...Τα διαγωνίσματα όμως ήταν διαγωνίσματα και απο εκεί και από την συμμετοχή μπήκαν οι βαθμοί...Μ.Ο. 99/100.
Του χρόνου θα πάρουμε όπως λέει και η καθηγήτρια το πρώτο πτυχίο που είναι πάρα πολύ εύκολο...μόνο που δεν ξέρω για ποιο έλεγε!
To elementare νομίζω πως είναι που οπώς ξέρω και εγώ είναι πολύ εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Ξέρετε πότε θα βγουν τα αποτελέσματα του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Κατι ειχα ακουσει για εφαρμογη πιλοτικου προγραμματος ιταλικης γλωσσας στα δημοτικα σχολεια, για την επομενη χρονια...τι εγινε με αυτο το θεμα? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
χα χα το άλλο με τον τοτό το ξέρεις ??? Το 2012 μαζί με τα Ισπανικά και αν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Καταλαβα..Ε, δεν πειραζει, υγεια να ΄χουμε μεχρι τοτε...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Και εγώ θέλω να ξεκινήσω Ιταλικά!:)Εάν όλα πάνε καλά με τα Ισπανικά η επόμενη και τελευταία γλώσσα που θέλω να μάθω είναι Ιταλικά:DΤαιριάζουν πάρα πολύ με τα Ισπανικά και δεν θα έχω κανένα πρόβλημα:)Μήπως ξέρετε εκπαιδευτικά τραγουδια στα Ιταλικά να μπαίνω και εγώ λίγο στο πνεύμα:redface:
Ευχαριστώ πολύ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Εαν τελικα περασω θεσ/νικη θελω να μαθω ιταλικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Παιδια τα Ιταλικα ειναι μεγαλη μου λατρεια και εχω αποφασισει να τα ξεκινησω απο το Σεπτεμβριο!! Σκοπευω να ασχοληθω συστηματικα (δεν εχω και τιποτα αλλο να κανω) και εχω βαλει στοχο να παρω το lower σε 1,5 χρονο... Ξερω πως ακουγεται λιγο υπερβολικο, αλλα οταν αγαπας κατι και εχεις μερακι γι αυτο, ολα ειναι εφικτα!! Απορια: Μπορει να μου εξηγησει καποιος αυτο που λετε, οτι δηλαδη για να παρει καποιος proficiency θα πρεπει να παει στην Ιταλια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε την εξεταστική κάθε πότε είναι;Τα αποτελέσματα κάθε πότε βγαίνουν;Τα διπλώματα των Ιταλικών;
Πολλές οι ερωτήσεις αλλά θελω να μάθω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Το site του Συλλόγου καθηγητών Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας www.inital.gr είναι πολύ ενημερωμένο
https://www.inital.gr/Για-Μαθητές-Ιταλικής θα βρεις μπόλικα πράγματα
https://www.inital.gr/Εκπαιδευτικά-Link εκπαίδευση πολλά link δες τα όλα
https://www.inital.gr/On-line-λεξικά λεξικά
https://www.inital.gr/Θέματα-Εξετάσεων θέματα past papers
https://www.inital.gr/Αρχική/3-newsf...ΔΙΚΑ-ΜΑΘΗΜΑΤΑ-2010-ΟΙ-ΛΥΣΕΙΣ-ΚΑΙ-Η-ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ φετινά θέματα πανελλαδικών λύσεις στατιστική
https://www.inital.gr/Άρθρα/25-Μας-Αφορούν/1754-ΦΟΙΤΗΤΕΣ-ΑΝΑ-ΣΧΟΛΗ-ΚΑΙ-ΤΜΗΜΑ αν σου αρέσει η εισαγωγή σε Ιταλική ή Ισπανική φιλολογία
https://www.facebook.com/group.php?gid=123599094326226&v=wall facebook του site Iταλικής με θέματα για μαθητές.
https://www.facebook.com/group.php?g.../profile.php?id=100001379676388&v=wall&ref=ts πολύ καλό facebook καθηγήτριας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Σημαίνει ότι το ανώτερο celi το celi 5 δεν το εξετάζουν ακόμα στην Ελλάδα... οπότε θα κάνεις ταξιδάκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τα links πραγματικά είναι παρα πολύ χρήσιμα!Και κάτι άλλο η εξεταστική που γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Μπες google και πάτα για τα celi Ιταλικό μορφωτικό ινστιτούτο Αθηνών για το ΚΠΓ τις ίδιες ημερομηνίες με τις άλλες γλώσσες.... Το Ιταλικό μορφωτικό είναι απέναντι απο το Πολυτεχνείο στον δρόμο προς Ομόνοια, αλλά μάθε πρώτα κάτι και μετά ενδιαφέρσου για το που δίνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadim

Νεοφερμένος

Η mariadim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Αχ βρε παιδια κι εμενα μου χει κολλησει να ξεκινησω!! Στοχος μου ειναι το Celi 5 για να βγαλω και επαρκεια!!!:)
Εδω εχει και σχολη Καπατου.... εχει καποιος ακουστα σχολια??????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top