Βιολογικό ΑΠΘ

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Του Ηρακλείου είναι το καλύτερο στην Ελλάδα.:)

Δεν με ενδιαφέρει και τόσο η ζωολογία.:P
Για τη μοριακή ενδιαφέρομαι κυρίως.

Μήπως είσαι εγώ;:P Kι εγώ το ίδιο σκέφτομαι, αν τελικά πάω Βιολογικό. Θέλω να φύγω, και θα μ' άρεσε να πάω στη Θεσσαλονίκη. Αλλά, ταυτόχρονα, το Βιολογικό Κρήτης είναι πιο καλό.

Αν πας ομως Βιολογικο δεν τη γλιτωνεις. :P

Και η Εξελικτική Βιολογία έχει ενδιαφέρον, νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Μια ερώτηση (σχετική και άσχετη ταυτόχρονα με το τμήμα) βιολογικό περνάω μόνο Κρήτη και Πάτρα μαλλον.. Ωστόσο θέλω Θεσσαλονίκης... Ως τρίτεκνη οικογένεια μπορώ να πάρω μεταγραφή Θεσσαλονίκη ακόμα και χωρίς να έχω κάποιο συγγενή εκεί;;; ευχαριστώ εκ των προταίρων!!:)

χωρις να εχεις καποιον συγγενη εκει μπορεις να πας εφοσον το βιολογικο στη σαλονικα ειναι ενα απο τα δυο πλησιεστερα στον τοπο κατοικιας σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giot

Νεοφερμένος

Η giot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Δυο πλησιέστερα, εννοώντας;; Αθήνα ή Θεσσαλονίκη;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Αν μενεις Λιβαδεια τα δυο πλησιεστερα ειναι η Πατρα και η ΑΘηνα.
Αν μενεις Καρδιτσα τα δυο πλισιεστερα στον τοπο κατοικιας σου ειναι η Αθηνα και η Θεσσαλονικη.

Αναλογως με το που μενεις μπορεις να παρεις μετεγγραφη σε ενα απο τα δυο πλησιεστερα στον τοπο κατοικιας σου τμηματα. Αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giot

Νεοφερμένος

Η giot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
:( Ευχαριστώ πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni91

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Στο βιολογικό Θεσσαλονικής τα δυο πρώτα χρόνια κάνεις υποχρεωτικά μαθήματα και μετα ακολουθείς κατευθύνσεις. Η μια από τις κατευθύνσεις (τρεις είναι όλες) είναι η Μοριακή Βιολογία Γενετική και Βιοτεχνολογία. Επίσης έχει και μεταπτυχιακες σπουδές.
Αναλυτικα το πρόγραμμμα, μαθήματα και πληροφορίες στο https://www.bio.auth.gr/ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giot

Νεοφερμένος

Η giot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Για να μπεις από βιολόγος στο εγκληματολογικό (csi όποιος γνωρίζει) τι χρειάζεται;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NoiSy MaN

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Παιδιά, τι νομίζετε πως θα παίξει με τη βάση αυτής της σχολής? Εγώ είμαι 16 μόρια κάτω από την περσινή της βάση, οπότε ελπίζω να πέσει έστω και ελάχιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Δεν με ενδιαφέρει και τόσο η ζωολογία.:P
Για τη μοριακή ενδιαφέρομαι κυρίως.
Κοιτα συμπτωση! Μεχρι και την ιδια πολη! :P
Γιατι δεν γουγλαρεις να βρεις τιποτα απ το πανεπιστημιο το ιδιο; Παντως ( αν και βγαινω λιγο off ) ψαξε κι ενα τμημα βιοιατρικης παθολογιας του πανεπιστημιου Λαρισσας, εγω εκει εχω κολλησει τελευταια.. μπορει να σε ενδιαφερει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
To εχω δει το πρόγραμμα σπουδών.Τώρα όμως θέλω πιο πολύ Ηράκλειο.
Πάντως Λάρισα με τίποτα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Κοιτα συμπτωση! Μεχρι και την ιδια πολη! :P
Γιατι δεν γουγλαρεις να βρεις τιποτα απ το πανεπιστημιο το ιδιο; Παντως ( αν και βγαινω λιγο off ) ψαξε κι ενα τμημα βιοιατρικης παθολογιας του πανεπιστημιου Λαρισσας, εγω εκει εχω κολλησει τελευταια.. μπορει να σε ενδιαφερει. ;)

Mήπως εννοείς βιοχημείας και βιοτεχνολογίας;:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
https://studies.protovoulia.org/profession.php?p=1-4Z&c=1-4X

https://www.biomed.cereteth.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Για να μπεις από βιολόγος στο εγκληματολογικό (csi όποιος γνωρίζει) τι χρειάζεται;;


Αν νομιζεις οτι τα πραγματικα εργαστηρια ειναι οπως στη σειρα τοτε θα απογοητευτεις οικτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ή αν μερικοί αν νομίζουν ότι τα νοσοκομεία είναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ σαν το greys anatomy:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Αν νομιζεις οτι τα πραγματικα εργαστηρια ειναι οπως στη σειρα τοτε θα απογοητευτεις οικτρα.

Στη σειρά η εξιχνίαση ενός εγκλήματος γίνεται σε 40 λεπτά, στην πραγματικότητα όχι.
Στη σειρά οι εγκληματολόγοι είναι και αστυνομικοί, στην πραγματικότητα όχι.
Στη σειρά οι εγκληματολόγοι εναλλακτικά ασχολούνται και με το μόντελινγκ, στην πραγματικότητα όχι.

Πέρα από αυτά τα λίγα, υπάρχουν αρκετές ομοιότητες και στις τεχνικές και στις μεθόδους που χρησιμοποιούν στα εργαστήρια, πολλές περισσότερες από ότι και γω αρχικά φανταζόμουν.(ακόμα και στα όργανα μετρήσεων,αποτυπωμάτων..)

Κάποιος που να είδε την εκπομπή του Βαξεβάνη ''Το ελληνικό CSI'';

Τίποτα δεν είναι απίθανο... ούτε καν το CSI.
Έτσι για να γίνεις δεκτός στην αστυνομία το λίγοτερο που χρειάζεται να έχεις είναι ένα μεταπτυχιακό.
Η ειδικότητα που συνήθως χρειάζονται περισσότερο είναι βιοχημικός.

Μπορείς να τα εξακριβώσεις με ένα τηλεφώνημα στην Ε.Λ.ΑΣ όλα αυτά.

Καλύτερα να ρωτάει κάποιος πώς να γίνει εγκληματολόγος, ακόμα και αν θεωρείται αφελές από κάποιους, παρά να ρωτάει πως να γίνει καθηγητής λυκείου.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σαφώς και εχουν ομοιότητες, αλλα στη σειρα τα διογκώνουν καπως και τα κανουν να φαινονται πολυ πιο εντυπωσιακα. Σιγουρα ειναι ενδιαφερον επαγγελμα, παιρνουν φυσικους αραγε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
ή αν μερικοί αν νομίζουν ότι τα νοσοκομεία είναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ σαν το greys anatomy:P
Ας πανε μια βολτα σε δημοσιο νοσοκομειο (των Αθηνων και σε εφημερια κατα προτιμηση) να δουν τι ραντζο παιζει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ή στο Παπανικολάου εδώ:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giot

Νεοφερμένος

Η giot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γεια.. Αν και λίγο καθυστερημένα, απαντάω... Και βέβαια γνωρίζω πως δεν αντιστοιχεί ή σειρά στην ελληνική, τουλάχιστον, πραγματικότητα.. Ακόμη ξέρω πως δεν διαρκεί η υποθεση 40 λεπτά (!!)... Απλά ηθελά να εξηγήσω λίγο σύντομα τι ψάχνω... Ευχαριστώ για τις πληροφορίες (ιδιαίτερα τν toknil, για την κατανόηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες (ιδιαίτερα τν toknil, για την κατανόηση)

Στο ίδιο καζάνι βράζουμε εμείς οι δύο...τί νόμιζες...:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top