Μπερδεμένος με τις σπουδές μου

battre

Νεοφερμένος

Ο battre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
hello!
σπουδαζω κοινωνιολογια στο παντειο.ειμαι δευτερο ετος κανονικα αλλα εχασα το πρωτο ετος γιατι δεν παρακολουθουσα και δεν εδωσα σε καμια εξεταστικη.ειχα αποφασισει να ξαναδωσω πανελληνιες και τελευταια στιγμη τα παρατησα..ηθελα να δωσω για το τμημα μμε αθηνων η δημοσιογραφιας θεσσαλονικης..τωρα μετανιωνω που δεν ξαναεδωσα..να τονισω οτι μου αρεσει η κοινωνιολογια..αλλα προτιμω για πολλους και διαφορους λογους τις σπουδες μμε και τη θεσσαλονικη..
οι γονεις μου επεμεναν και με εστειλαν σε ιδιωτικο κολεγιο.εγω τωρα πηγαινω χωρις να το θελω.ειναι πολλα χρονια-4 χρονια με 2 χρονια εξειδικευση κατι που το βλεπω ως μειονεκτημα..απο την αλλη ειναι ενα πολυ καλο κολλεγιο που σχεδον σου εξασφαλιζει σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση..εχει δηλαδη επαγγελματα που τα ζηταει η αγορα εργασιας κυριως οικονομικης κατευθυνσης(μαρκετινγκ,μανατζμεντ).Η μητερα μου μου λεει να σπουδασω ιντερνασιοναλ μπιζνες κατι που φαινεται να εχει κυρος,λεφτα αλλα και ενδιαφερον.Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν μου ταιριαζει εμενα κατι τετοιο,δεν ειχα σκεφτει ποτε να σπουδασω κατι τετοιο και μου ηρθε λιγο αποτομο..θυμωσα μαζι της..απο την αλλη δεν ξερω...οταν βλεπω την κατασταση στα μμε καμια αποθαρυνομαι και μου δημιουργουνται αμφιβολιες..σκεφτομαι οτι θα ηθελα να κανω κατι χειροπιαστο..τα μμε εχουν τοσα στραβα και περιεργα που νιωθεις την ανασφαλεια να σε χτυπαει ακομα και στη διαρκεια των σπουδων σου..ειμαι εντελως μπερδεμενος και εκτος αυτου ειναι ακομα αυτο το αποθημενο με το τμημα δημοσιογραφιας στη θεσσαλονικη που με βαζει να σκεφτω ακομα και το ενδεχομενο να ξαναδωσω...εχοντας μετα χασει ηδη δυο χρονια σπουδων..
τι εχετε να μου πειτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εχουμε να σου πούμε ότι καλωσήρθες στο κλαμπ των αναποφάσιστων.
Καταρχήν να μην νοιωθεις καθόλου άσχημα, χιλιάδες νέοι (ή ακόμα και μεγαλυτεροι) είναι σε μόνιμο διλημμα όσον αφορα τα σπουδαστικά και κατ επέκταση επαγγελματικά τους.
Επίσης αρκετά απο τα μέλη μας κι αναμέσα τους κι εγώ ακόμη δεν ξέρουν "τι θέλουν να γίνουν όταν μεγαλώσουν":D
Αυτά στα γράφω για να σου δώσω λίγο θάρρος γιατί πιστεύω πως είσαι αρκετά προβληματισμένος και κυρίως απογοητευμενος που δεν ξέρεις τι είναι πιο σωστό να κάνεις.
Δεν θα σταθώ καν στο γεγονός ότι οι γονείς σου επεμβαίνουν γιατί και αυτοί οι καημένοι θέλουν απλά να σταδιοδρομήσεις όσο καλύτερα γίνεται ανεξάρτητα πόσο θα τους κοστίσει.
Κανένα επάγγελμα δεν εξασφαλίζει μόνο με τον τίτλο επαγγελματική αποκατάσταση.Σαφώς υπάρχουν επαγγέλματα με μεγαλύτερη και μικρότερη ζήτηση, αυτό όμως δεν μεταφράζεται στο ότι μόλις χρηστείς πτυχιούχος θα βρεις αμέσως δουλειά.Ούτε στο ότι θα βρεις εύκολα δουλειά.
Παράλληλα με εσένα και την μητέρα σου χιλιάδες νέοι σκέφτοναι το ίδιο και στρέφονται σε συναφή με οικονομικά και διοίκηση σπουδές κι αυτό σημαίνει πως όσες και αν είναι οι ευκαιρίες επαγγελματικής απασχόλησης θα υπάρχουν πάντα αρκετοί πτυχιούχοι ελληνικών ή ξένων ιδιωτικών και δημοσίων σχολών να τις διεκδικήσουν.Και κυρίως θα υπάρχουν οι ήδη επαγγελματίες του χώρου που είναι πιο απορροφήσιμοι απο τους άπειρους.
Όποιο επάγγελμα κι να επιλέξεις για να καταξιωθείς θα χρειαστούν κόποι και θυσίες κι αν δεν αγαπάς πραγματικά το αντικείμενο δεν πρόκειται να τις κάνεις ή θα τις κάνεις βαρυγκομώντας κάθε μέρα.
Κι απο όσο διαβάζα έσυ βλέπεις ως γολγοθα την 4ετία των σπουδών, πιστεύεις ότι θα αντέξεις να το εξασκήσεις ως επάγγελμα και για μια 30ετία τουλάχιστον;
Η μητέρα σου(στην οποία πολύ κακώς θυμώνεις γιατί κι εκείνη για το καλό σου παλεύει) ίσως δεν έχει λάβει υπόψη της τα παραπάνω.Κάνε λοιπόν μια αναζήτηση στο νετ να της δείξει στατιστικά πόσοι αποφοιτούν κάθε χρόνο με ειδίκευση σε μάρκετινγ ή μάνατζμεντ και πόσες διαθέσιμες θέσεις για αυτούς υπάρχουν.Εξήγησε της πόσο κορεσμένη είναι η αγορά απο αποφοίτους παρόμοιων επαγγελμάτων(γιατί είναι κορεσμένη και αυτό μπορώ να στο εγγυηθώ).
Κι ας σου ακούγονται πολύ ελκυστικά σαν τίτλοι τα επαγγέλματα κι ας σου τάζουν(γιατί σου τάζουν σίγουρα) απο την σχολή λαγούς με πετραχήλια.

Για μένα είσαι ακόμη πολύ μικρός και έχεις όλο τον καιρό μπροστά σου για να σκεφτείς και να αποφασίσεις με τι θα ασχοληθείς.Και δεν είναι ντροπή ούτε την σχολή να αφήσεις(θα γλυτώσεις αρκετά χρήματα τους γονείς σου) ούτε εξετάσεις να ξαναδώσεις(πίστεψε με καλύτερα τώρα παρά σε 5 χρόνια).

Θέλω να σταθώ όμως και σε κάτι εξίσου σημαντικό.Μην επιλέγεις ένα επάγγελμα με το σκεπτικό τι έχει κύρος και λεφτά.Επελεξέ το με το σκεπτικό αυτό θέλω να κάνω στην υπόλοιπη ζωή μου, αυτό θα με ολοκληρώσει και θα μου δίνει κίνητρο να προοδεύσω.Όταν αγαπάς αυτό που κάνεις το κάνεις καλά, όταν το κάνεις καλά αποκτάς κύρος σαν επαγγελματίας,φήμη και κατα συνέπεια και λεφτά.
Καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν αποφασίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

battre

Νεοφερμένος

Ο battre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι ισως τελικα δεν ειμαι σιγουρος με τι θελω να ασχοληθω και τι να σπουδασω και που..
Καθημερινα δεχομαι μια τεραστια συσσωρευση πληροφοριων και δεδομενων που με θετουν σε προβληματισμο και μου δημιουργουν αμφιβολιες..
Προσπαθω να φανταστω τον εαυτο μου σε διαφορετικους ρολους και να δω ποιος μου ταιριαζει..
Σκεφτομαι οτι αυτο που σπουδαζω ειναι και αυτο που θα με οριζει ως ανθρωπο ασχετα αν μετα θα το κανω επαγγελμα..κακα τα ψεμματα η εποχη μας κολλαει ετικετες και σε πολλα επαγγελαμτα υπαρχουν ρετσινιες..αυτα με επηρεαζουν πολυ..
Για να σας δωσω να καταλαβετε σκεφτειτε τα παραδειγματα του δημοσιογραφου..κακα τα ψεμματα τα στραβα των μιντια ειναι ουκ ολιγα..σκεφτειτε το..ειναι ενας περιεργος χωρος..
σκεφτειτε τωρα και το μαρκετινγκ,το μπιζνες,το μανατζμεντ..πιο σταθερος,πιο μεστος χωρος,πιο ξεκαθαρος..
δεν εχω πολυ υποστηριξη απο τους δικους μου..νοιαζονται για μενα,θελουν το καλο μου αλλα δε με καταλαβαινουν,δεν με εμπιστευονται..με κανουν να νιωθω αβολα με τις επιλογες μου ωστε να αμφιβαλλω για αυτες..με κανουν να νιωθω οτι εχω αδικο..επιπλεον εκεινοι κανουν επαγγελματα εντελως ασχετα με τα μιντια..
νιωθω αδυναμος και εχω χασει την αυτοεκτιμηση μου και αυτο ειναι το σοβαροτερο..οχι αν αυτο που θα σπουδασω θα μου βρει δουλεια..


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Όσο και να σου φανεί παράξενο σε καταλαβαίνω.Κι εμένα κριτικαραν κι αποδοκίμαζαν τις επιλογές μου.Αυτό μας έφερε σε πολύ σημαντική ρήξη κι ακόμα και σήμερα που τα πράγματα είναι καλύτερα μεταξύ μας ορισμένα μου σχέδια δεν τους τα ανακοινώνω γιατί ξέρουν πως πλέον αδυνατούν να με πάρουν στα σοβαρά.
Είναι αλήθεια πως κατακλύζεσαι απο πολλές πληροφορίες.Όμως κανένα χώρο δεν πρόκειται να τον μάθεις αν δεν τον βιώσεις ο ίδιος.
Και πιστεψε με ούτε τα επαγγέλματα που έχεις στο μυαλό σου ανήκουν σε ένα ξεκάθαρο όπως τον έχεις φανταστεί χώρο.
Οι άνθρωποι χαρακτηρίζουν το επάγγελμα κι όχι το επάγγελμα τους ανθρώπους.
Σε όλους τους τομείς υπάρχουν καλοί και κακοί,διαφθερμένοι κι αδιάφθοροι επαγγελματίες.
Είναι έντονος ο προβληματισμός σου και είναι λογικό καθώς καλείσαι σε μια ηλικία που είσαι(όπως όλοι ήμασταν) ανέτοιμοι να αποφασίσουμε με πλήρη διαύγεια κάτι τόσο οριστικό για την ζωή μας.
Θα βοηθούσε πολυ αν είχες γνωστούς και στους δύο κλάδους που σε ενδιαφέρουν για να σου δώσουν μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

battre

Νεοφερμένος

Ο battre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αποφασισα να σταματησω το κολεγιο.
Δε θελω να ασχοληθω με μπιζνες,μανατζμεντ κτλ
Ειναι ομως κατι αλλο που με προβληματιζει..οτι το περιβαλλον μου κατα καιρους εχει μιλησει-οχι επιτηδες- απαξιωτικα για τις σπουδες μου και για αυτα με τα οποια θελω να ασχοληθω..Σαν να τα ισοπεδωναν να τα καταργουσαν..ανεφεραν ολα τα αρνητικα..και τα θυμαμαι ολα αυτα και δεν μπορω να τα ξεπερασω..στριφογυριζουν στο μυαλο μου και σκεφτομαι οτι αυτο φταει εν μερει και μου δημιουργουνται τετοιες εντονες αμφιβολιες και να νιωθω να χανω την αυτοεκτιμηση μου..
επιπλεον συνεχως σκεφτομαι οτι για να κανω το ταδε επαγγελμα χρειαζομαι τις ταδε δεξιοτητες,ικανοτητες η και μεσα που ισως δεν τα εχω ολα αυτα..σκεφτομαι οτι αυτοι που κανουν το ταδε επαγγελμα ειναι ετσι..εγω δεν ειμαι ετσι..σκεφτομαι οτι αυτοι που κανουν το ταδε επαγγελμα βγαζουν λεφτα,πηγαινουν ταξιδια,εχουν κυρος..αυτα που διαλεξα μπορει να μην εχουν τιποτα απο ολα αυτα..σκεφτομαι συνεχως ρολους και προσπαθω να φανταστω τον εαυτο μου..αλλα κουραστηκα να ασχολουμαι συνεχως με αυτα..και το κακο ειναι οτι ευχομαι ποτε να μην εμπαινα σε τετοια διλημματα και προβληματισμους γιατι ολα αυτα μου ριχνουν την αυτοπεποιθηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
θα σου πω κάτι και σκέψου το.....

η δουλειά σου είναι κάτι παραπάνω απ τη μισή σου ζωή....
οι 8 ώρες (το λιγότερο) που θα τρως στο χώρο εργασίας σου για την υπόλοιπη ζωή σου ώσπου να βγεις στη σύνταξη (Δλδ 30 χρόνια και βάλε) έχουν πολύ μεγάλο αντίκτυπο στην οικογενειακή σου γαλήνη...

Κάτσε και σκέψου ποιοί είναι οι στόχοι σου για το μέλλον
Βλέπω ότι το να έχεις κύρος και χρήματα είναι ουσιαστικό για σένα....
όμως πολύ φοβάμαι ότι θες δουλειά κύρους απλά και μόνο για να ανέβεις ψυχολογικά μιας που δεν έχεις εκτίμηση στις δυνατότητες και στον εαυτό σου....
ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός και μοναδικός ανεξάρτητα απ το τι δουλεια κάνει...
για μένα τουλάχιστον, το κύρος που έχει ο καθένας στη δουλειά του είναι και το κύρος που έχει ο ίδιος στον εαυτο του....
αν εσύ έχεις τον εαυτό σου για κλωτσιές, σου ορκίζομαι ότι Ο,ΤΙ δουλειά και να κάνεις, σκατά κυρος θα έχεις... θα είσαι πάντα το παιδί για τις κλωτσιές... γιατί απλά εσύ θα εχεις πείσει τον εαυτό σου ότι μόνο μεχρι εκεί φτάνεις.

Βάλε τις προταιρεότητες στη ζωή σου....
θες λεφτα.... με τι τίμημα όμως? είσαι διατεθημένος να θυσιάσεις τα πάντα για να τα αποκτήσεις? δεχεσαι να θυσιάσεις τον ίδιο σου τον εαυτό?
αν ναι... τότε συνέχισε να κάνεις κάτι το οποίο δεν αγαπας απλα και μόνο επειδή έχει κύρος καθ όπως λενε οι γονεις σου....

να σου πω τέλος ότι ΔΥΣΤΥΧΩΣ οι γονείς σου μια μέρα θα φυγουν... οι επιλογές σου όμως και οι συνέπειες αυτών, εσενα θα κατατρέχουν μεχρι να φυγεις και εσυ.....
ΜΑΘΕ να αποφασίζεις ΕΣΥ για τη ζωη σου και να μην κατηγορείς τους άλλους για τα λάθη σου... γιατί αυτή τη στιγμή ψάχνεις να βρεις ποιον θα κατηγορήσεις...
αν οι γονείς σου σε καβαλάνε με τα θέλω τους, δεν φταινε αυτοι αλλά εσυ που το επιτρέπεις να συμβαινει.

Δεν ξέρω αν ακουγομαι σκληρή ή κακιά, αλλά ακόμα κι έτσι, καλύτερα εγώ, παρα να ξυπνήσεις μια μέρα κι όλα αυτα να τα δεις εσύ για τον εαυτό σου


Καλή τύχη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

battre

Νεοφερμένος

Ο battre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι παρολο που εξω ξερω τι θελω να σπουδασω και με τι να ασχοληθω δεν εχω υποστηριξη και πολλες φορες μου δημιουργουνται αμφιβολιες εξαιτιας των υποτιμητικων σχολιων που ακουω απο δικους μου η απο τους ανθρωπους γενικοτερα αλλα και απο την πραγματικοτητα ως εχει.

Ετσι χανω την αυτοεκτιμηση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Battre, κανεις δεν ξερει καλυτερα απο σενα τις δυνατοτητες και την ορεξη σου να ασχοληθεις μ'αυτο που σ'ενδιαφερει. Πλεον θετικα πραγματα για επαγγελματικη αποκατασταση ακουγονται για ΠΟΛΥ λιγα επαγγελματα. Κανεις δε χανεται, ολοι οσοι αξιζουν και το ψαχνουν παραπανω απ'το "περιμενω να μου ρθει δουλεια απ'τον ουρανο" βρισκουν δουλεια. ΟΛΟΙ. Και κανεις δεν ξερει 1000% ανα πασα στιγμη οτι ΕΙΜΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ, ΕΧΩ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ. Ισως καποιος μετα απο απειρο ψυχολογικο ντοπαρισμα μονο! Οποτε σταματα τις αρνητικες σκεψεις, ακολουθησε αυτο που σου αρεσει, και μην αφηνεις τα σχολια του κυκλου να σε επηρεαζουν. Τη δικη σου δουλεια και κατ'επεκταση ζωη αφορα το τι επαγγελμα θα ακολουθησεις. Ολοι οσοι σχολιαζουν αρνητικα τωρα, αν πετυχεις θα πουν οτι ειχαν αδικο, ενω αν αποτυχεις στη δικη τους επιλογη οτι εφοσον δεν το ηθελες αρκετα δε θα πετυχαινες. Παντα υπαρχει κατι ασχημο να πει καποιος οταν εχει τετοια διαθεση. Σταματα να ακους τους αλλους και κανε αυτο που πιστευεις οτι σου αρεσει περισσοτερο απ'ολα, οσο αρνητικες κι αν ειναι οι προβλεψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pikis

Νεοφερμένος

Ο pikis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση : θέλω να ασχοληθώ με την παραγωγή φαρμάκων η με την γενετική σε επίπεδο είτε έρευνας είτε γενετικής τροποποίησης οργανισμών η και τα 2 ως φαρμακογενετιστης ποια σχολή πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να τελειώσω ιατρική βιολογικό η φαρμακευτική ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση : θέλω να ασχοληθώ με την παραγωγή φαρμάκων η με την γενετική σε επίπεδο είτε έρευνας είτε γενετικής τροποποίησης οργανισμών η και τα 2 ως φαρμακογενετιστης ποια σχολή πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να τελειώσω ιατρική βιολογικό η φαρμακευτική ;

όλοι με τέτοια όνειρα ξεκινάνε και καταλήγουν γιατροί, καθηγητές βιολογίας σε φροντιστήρια, και φαρμακοποιοί :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
όλοι με τέτοια όνειρα ξεκινάνε και καταλήγουν γιατροί, καθηγητές βιολογίας σε φροντιστήρια, και φαρμακοποιοί :/:
Τότε τι να κάνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Η οποια είναι;

Οτι έρευνες σε γενετική, δημιουργία φαρμάκων, τροποποίηση οργανισμών δεν είναι κάτι εύκολο. Το 1% των ανθρώπων καταφέρνουν κάτι τέτοιο. Ξέρω αρκετά άτομα που απο μικροί έλεγαν «Εγώ θα γίνω γενετιστής και θα κάνω κλωνοποιήσεις», «Εγώ θα παω στους γιατρούς χωρίς σύνορα» και 'γω δε ξέρω τι άλλο. Ξέρεις που κατέληξαν; Ο πρώτος να κάνει ιδιαίτερα βιολογίας και ο δεύτερος σπουδάζει στο φυσικό γιατί δε του έκατσε η ιατρική :P
Πρώτον, στην Ελλάδα δε γίνονται τέτοια. Μόνο Αμερική! Δεύτερον, δεν είναι εύκολο να πας Αμερική, θέλει τρελά λεφτά! Τρίτον, αντε και έχεις τα λεφτά, πρέπει να έχεις του π*ύστη τα πτυχία για να σε πάρουν. Οι περισσότερο τα παρατάνε. Οπως ανέφερα, το 1% είναι διατεθειμένοι να κάνουν αυτη τη προσπάθεια. Τώρα αν το παιδί που πόσταρε ανήκει στο 1%, ε τότε πάω πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
όλοι με τέτοια όνειρα ξεκινάνε και καταλήγουν γιατροί, καθηγητές βιολογίας σε φροντιστήρια, και φαρμακοποιοί :/:
Το καταλήγουν γιατροι, φαρμακοποιοι το λες σαν να ειναι καμια καταντια...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Ε ναι..το λέει με την μιζέρια της νεοελλαδικής πραγματικότητας, του μεροκαματιάρη γιατρού, του φαρμακέμπορα, ..Αλλά η αλήθεια να λέγεται: το 1% κάνει έρευνα. Έχω βαρεθεί να ακούω.. ότι δουλειά του μέλλοντος είναι η επιστημονική έρευνα. Λες και η αγορά ζητάει ερευνητές. Ποια αγορά; Για ποιο λόγο να πληρώνουν τις σπουδές-έρευνα; Επειδή κ***λωσε κάποιους να σπουδάζουν καμία 20ετία; Δηλαδή κάποιοι μαλάκες πρέπει να δουλεύουν για να πληρώνουν κάποιους άλλους μαλάκες. Επίσης στην πατρίδα της έρευνας, στις ΗΠΑ: χρηματοδότης είναι ο στρατός και οι βιομηχανίες, οι οποίες στην σοβιετική χώρα μας είναι απούσες από την οικονομία και την παραγωγική ακαδημ. εκπαίδευση. Όμως στις ΗΠΑ της έρευνας, 45.000.000 είναι άνεργοι και 50.000.000 δίχως κοινωνική πρόνοια.

Υ.Γ. Αναφέρω τις ΗΠΑ, επειδή τις ανέφερε ο chaos.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Οτι έρευνες σε γενετική, δημιουργία φαρμάκων, τροποποίηση οργανισμών δεν είναι κάτι εύκολο. Το 1% των ανθρώπων καταφέρνουν κάτι τέτοιο. Ξέρω αρκετά άτομα που απο μικροί έλεγαν «Εγώ θα γίνω γενετιστής και θα κάνω κλωνοποιήσεις», «Εγώ θα παω στους γιατρούς χωρίς σύνορα» και 'γω δε ξέρω τι άλλο. Ξέρεις που κατέληξαν; Ο πρώτος να κάνει ιδιαίτερα βιολογίας και ο δεύτερος σπουδάζει στο φυσικό γιατί δε του έκατσε η ιατρική :P
Πρώτον, στην Ελλάδα δε γίνονται τέτοια. Μόνο Αμερική! Δεύτερον, δεν είναι εύκολο να πας Αμερική, θέλει τρελά λεφτά! Τρίτον, αντε και έχεις τα λεφτά, πρέπει να έχεις του π*ύστη τα πτυχία για να σε πάρουν. Οι περισσότερο τα παρατάνε. Οπως ανέφερα, το 1% είναι διατεθειμένοι να κάνουν αυτη τη προσπάθεια. Τώρα αν το παιδί που πόσταρε ανήκει στο 1%, ε τότε πάω πάσο.
αν το θελαν πραγματικα δε θα τον βλεπαν ως προσπαθεια
και τα λεφτα ποτε δε γινονται εμποδιο αν θες κατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Φαντάζεστε να πάνε όλοι για ερευνητές; ποιος θα βλέπει τότε τους ασθενείς; ποιος θα πουλάει τα φάρμακα; ποιος θα σώζει ζωές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Να δείς αυτή https://gbt.aua.gr/el/ την σχολή . Εχεις γενικό πτυχίο που σου δίνει πολλά δικαιώματα και μπορείς να ψαχτείς και σε γενετικές κλπ , ενώ σαν πενταετής σχολή μπορεί μέχρι να βγείς να έχεις και επίσημα το μάστερ .
Εχε υπ' όψη σου όμως ότι είναι αρκετά δύσκολη σχολή και θα χρειαστείς πάνω από 16000 μόρια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αν το θελαν πραγματικα δε θα τον βλεπαν ως προσπαθεια
και τα λεφτα ποτε δε γινονται εμποδιο αν θες κατι
Τα λεφτά δεν παίζουν ρόλο; Κάνεις λάθος. Ακόμα κι αν θες κάτι πάρα πολύ, αν δεν έχεις λεφτά, δε θα γίνει τίποτα. Γιοκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top