Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το χημ μηχ ΔΕΝ είναι πουλ μουρ...

οτιδήποτε περιέχει τη λέξη μηχανικός είναι πουλ μουρ. Αν δε, περιέχει και ΕΜΠ μέσα ολοκληρώνει το πακέτο του ownage
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Παιδιά διάλεξα αυτήν την σχολή γιατί: 1) Έχει σχέση με χημεία και 2) θέλω κάτι παραπάνω από το χημικό, όπου απ' ότι μου έχουν πει θα βγεις ερευνητής στην καλύτερη, καθηγητής ή άνεργος στην χειρότερη.

Από πότε το καθηγητής είναι η χειρότερη σαν επιλογή επαγγέλματος; Για να καταλάβουμε τι δουλειές κάνουν διάφοροι πτυχιούχοι...όπου στο ΑΣΕΠ καταλήγουν για καθηγητές μέσης εκπαίδευσης 140 διαφορετικά πτυχία εκτός των λεγόμενων «καθηγητικών» επιστημών (επιστήμες χωρίς παιδαγωγικό υπόβαθρο) διεκδικώντας την θέση του καθηγητή φυσικής, χημείας, πληροφορικής,..κ.α. μαθημάτων. Από πότε το επάγγελμα του ερευνητή έγινε σίγουρη μαζική επιλογή για κάθε μέσο πτυχιούχο Χημείας, Ιατρικής, Χημ.Μηχανικών,...κτλ; Σκέφτεσαι καθόλου αυτά που λές; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Παιδιά διάλεξα αυτήν την σχολή γιατί: 1) Έχει σχέση με χημεία και 2) θέλω κάτι παραπάνω από το χημικό, όπου απ' ότι μου έχουν πει θα βγεις ερευνητής στην καλύτερη, καθηγητής ή άνεργος στην χειρότερη.

Anyway, υπάρχει κάποιος/-α να μου πει που πάνε τα τέσσερα σε αυτήν την σχολή για να μην μπω τελείως ψαρωμένος?

Να σε πληροφορήσω ότι και ο κανονικός χημικός μπορεί να εργαστεί στη βιομηχανία όπως και ο χημικός μηχανικός.Απλά έχουν διαφορετικό ρόλο και έργο.Επίσης εγώ θα διάλεγα χημικό διότι έχει περισσότερους τομείς με τους οποίους μπορείς να ασχοληθείς όπως λχ κβαντομηχανική.

Παρόλα αυτά συγχαρητήρια για την επιλογή σου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
κβαντομηχανική από το Χημικό νομίζω δεν...καλύπτεσαι και τόσο λόγω ότι διδάσκεται με αποκλειστική έμφαση στην χημική ενότητά της :P

κλασικά εξαμηνιαία μαθήματα κβαντομηχανικής I,II,III,...κτλ έχουν στο Φυσικό (στο Φυσικό είναι σε πιο «φυστίκι» μορφή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
οτιδήποτε περιέχει τη λέξη μηχανικός είναι πουλ μουρ. Αν δε, περιέχει και ΕΜΠ μέσα ολοκληρώνει το πακέτο του ownage
Το πουλ μουρ είναι κάτι που το κοιτάνε μόνο οι ανίδεοι, είναι μόνο για τα μάτια του κόσμου. Προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει καθόλου το ότι οι μηχανικοί θεωρούνται μουράτοι. Αυτό που με νοιάζει είναι αν θα βρω δουλειά όταν τελειώσω.
Το πουλ μουρ είναι μέχρι να μπεις στη σχολή...μετά βλέπεις τη γλύκα, ειδικά αν δεν είσαι υποψιασμένος και την έχεις επιλέξει για τη μούρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Εδώ να δουλέψεις σαν χημικός μηχανικός...
https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=111009260
Αλλιώς έφυγες για Σκωτία, Νορβηγία κλπ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Αυτά τα " φυστίκι" μην τα λας 'ετσι απότομα γιατί λογικά θα είμαι πρωτοετής στο ΕΚΠΑ και μου κόβεις τα φτερά:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki19

Νεοφερμένος

Η maraki19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά!Έδωσα πανελλήνιες φέτος και έβγαλα 18821 και δήλωσα πρώτη επιλογή τους Χημικούς Μηχανικούς του ΕΜΠ μιας και μεγάλη μου αγάπη στην κατεύθυνση ήταν η Χημεία Κατ.Τι λέτε, έκανα καλή επιλογή?Κάποιος από μέσα να μου πει τι γίνεται σε αυτήν την σχολή γιατί το site της σχολής μου δεν νομίζω να τα λέει όλα...


Γεια σου abarth!!!!!!!Συγχαρητήρια για την επιλογή σου, είμαι και γω πρωτοετής στους Χημικούς του ΕΜΠ και μπορώ να σου πω κάποια πραγματάκια για την καλύτερη σχολή του πολυτεχνείου!!!:D

Είναι πολύ ενδιαφέρουσα από το 1ο έτος κιόλας με πολύ καλούς καθηγητές που κάνουν φανταστικό μάθημα οι περισσότεροι.Πέρα από τα μαθήματα γίνονται και πολλές διαλέξεις στην σχολή για το αντικείμενο του χημικού μηχανικού το οποίο εμένα προσωπικά με βοήθησε να διαλέξω με τι θα ασχοληθώ μόλις τελειώσω την σχολή(υγροί κρύσταλλοι as in LCD τηλεόραση.......)


Πάντως για να μην τα πολυλογώ και αφού είμαι σε διακοπές στην Κω και δεν βλέπω την ώρα να βγώ, δες ένα πολύ χρήσιμο forum για την σχολή το οποίο θα σε βοηθήσει πολύ, είμαι σίγουρη:
https://www.e-polytexneio.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
οτιδήποτε περιέχει τη λέξη μηχανικός είναι πουλ μουρ. Αν δε, περιέχει και ΕΜΠ μέσα ολοκληρώνει το πακέτο του ownage

Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο. Το παρακατω αποσπασμα ειναι μια απ΄τις κλασσικες μου συζητησεις ολη τη χρονια...

-Pagitas, που θες να περασεις?
-Ναυπηγος.
-...Αααα....(στραβομουτσουνιασμα)

Μεχρι που καταλαβα τι ηθελαν να ακουσουν (απ, το Ιντερνετ εμαθα ποσο "ψαρωτικο" ειναι να λες "μηχανικος", και ποσο μαλλον Μετσοβειου, μιας και δε γνωριζω προσωπικα καποιο ατομο σχετικο με αυτα). Οποτε, η κουβεντα πηγαινε καπως ετσι...

-Pagitas, που θες να περασεις?
-Ναυπηγος.
-...Αααα....(στραβομουτσουνιασμα, "κανα ΤΕΙ" θα σκεφτονταν)
-Στο ΕΜΠ ειναι. Ναυπηγων Μηχανολογων Μηχανικων (καλα, στο "μηχανολογων" ειχαν οργασμους)
-...Ααααα! (χαζο χαμογελο)

Ηλιθιοι ανθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abarth

Νεοφερμένος

Ο abarth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εδώ να δουλέψεις σαν χημικός μηχανικός...
https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=111009260
Αλλιώς έφυγες για Σκωτία, Νορβηγία κλπ....

Γεια σου abarth!!!!!!!Συγχαρητήρια για την επιλογή σου, είμαι και γω πρωτοετής στους Χημικούς του ΕΜΠ και μπορώ να σου πω κάποια πραγματάκια για την καλύτερη σχολή του πολυτεχνείου!!!:D

Είναι πολύ ενδιαφέρουσα από το 1ο έτος κιόλας με πολύ καλούς καθηγητές που κάνουν φανταστικό μάθημα οι περισσότεροι.Πέρα από τα μαθήματα γίνονται και πολλές διαλέξεις στην σχολή για το αντικείμενο του χημικού μηχανικού το οποίο εμένα προσωπικά με βοήθησε να διαλέξω με τι θα ασχοληθώ μόλις τελειώσω την σχολή(υγροί κρύσταλλοι as in LCD τηλεόραση.......)


Πάντως για να μην τα πολυλογώ και αφού είμαι σε διακοπές στην Κω και δεν βλέπω την ώρα να βγώ, δες ένα πολύ χρήσιμο forum για την σχολή το οποίο θα σε βοηθήσει πολύ, είμαι σίγουρη:
https://www.e-polytexneio.gr



Ευχαριστώ πολύ και τους 2!Τώρα έχω μια μικρή ιδέα για το τι μέρος του λόγου είναι οι χημικοί μηχανικοί και για την σχολή τους.

Επίσης μαρία, το site που μου πρότεινες είναι ΓΑΜΑΤΟ!!Δεν ήξερα ότι οι φοιτητές που πολυτενχείου είχαν δικό τους forum, μπράβο τους!!Το www.e-polytexneio.gr με μια πρώτη ματιά έχει τα πάντα, σίγουρα θα γίνω μέλος μόλις γραφτώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilaki93

Νεοφερμένος

Η Lilaki93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δεν το πιστεύω ότι πέρασα! Δεν το πιστεύω! Δεν το περίμενα γιατί δεν έπιανα την περσινή βάση! Αλλά τελικά έπεσαν και πέρασαααα! :) :)
Ποιοι περάσατε τελικά? :) :) Το site που γράφετε παραπάνω για το πολυτεχνείο φαίνεται πολύ χρήσιμο αλλά δεν έχετε κάτι πιο χρωματιστό να προτείνετε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lancelotos

Νεοφερμένος

Ο lancelotos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Και γω παιδια περασα Χημικους Μηχανικους στο ΕΜΠ!Ελα να μαζευομαστε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Μετράτεμαι και εμένα. Τόσο καιρό πίστευα ότι θα πέρναγα στην δεύτερη μου επιλογή και αυτό έλεγα σε όλους αλλά τελικά έγινε μια ευχάριστη εκπληξη!!!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korina-kar

Νεοφερμένος

Η korina-kar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κι εγώ πέρασα!!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abarth

Νεοφερμένος

Ο abarth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν το πιστεύω ότι πέρασα! Δεν το πιστεύω! Δεν το περίμενα γιατί δεν έπιανα την περσινή βάση! Αλλά τελικά έπεσαν και πέρασαααα! :) :)
Ποιοι περάσατε τελικά? :) :) Το site που γράφετε παραπάνω για το πολυτεχνείο φαίνεται πολύ χρήσιμο αλλά δεν έχετε κάτι πιο χρωματιστό να προτείνετε? :P


Και γω πέρασα αν και δεν περίμενα να πέσει τόσο η βάση, τι να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Ξέρει κανείς τι χαρτιά χρειάζεται για να γίνει η εγγραφη?? Πέρνω τηλέφωνα στην γραμματεία αλλά δεν το σηκώνει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilaki93

Νεοφερμένος

Η Lilaki93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ξέρει κανείς τι χαρτιά χρειάζεται για να γίνει η εγγραφη?? Πέρνω τηλέφωνα στην γραμματεία αλλά δεν το σηκώνει κανείς.

δες εδώ: https://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.php?f=118&t=1036 εκεί που λέει "Εγγραφή στην σχολή - Απόκτηση e-mail"
επίσης από ότι διαβάζω μπορούμε να γράψουμε κι εκεί απορίες σαν επισκέπτες :clapup:
άρα ας ρωτήσουμε :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Εγω στο μηχανογραφικο δεν ηξερα αν επρεπε να δηλωσω πρωτα τους χημικους μηχανικους ΕΜΠ η τους ηλεκτρολογους της πατρας (αφου τις αλλες σχολες του εμπ δεν τις επιανα).Τελικα επελεξα ηλεκτρολογους πατρας αφου σαν αντικειμενο μου αρεσε καπως περισσοτερο απο τους χημικους και περασα εκει.Οπως εδειξαν ομως και οι βασεις περναγα χημικος μηχανικος ΕΜΠ.Ακομη δεν ειμαι σιγουρος αν πηρα τη σωστη αποφαση καθως αν εβαζα τους χημικους δε θα χρειαζοταν να φυγω σε αλλη πολη για να σπουδασω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
δες εδώ: https://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.php?f=118&t=1036 εκεί που λέει "Εγγραφή στην σχολή - Απόκτηση e-mail"
επίσης από ότι διαβάζω μπορούμε να γράψουμε κι εκεί απορίες σαν επισκέπτες :clapup:
άρα ας ρωτήσουμε :redface:
Σε ευχαριστώ πολυ. Στα σχόλια από κάτω λένε ότι πλέον δεν είναι υποχρεωτικό να παμε και ακτινογραφίες, ουσιαστικά δεν χρειάζονται.

Πήρα σήμερα στρην γραμματεία και μου είπαν τι χαρτιά χρειάζεται για την εγγραφή. 3 φωτογραφίες, επικυρωμένη βεβαίωση πρόσβασης. επικυρωμένο απολυτήριο λυκείου, για τα αγόρια πιστοποιητικό γεννήσεως για τον αριθμό μητρώου αρένων. Δεν ξέρω αν για τα κορίτσια θέλουν κάτι άλλο αλλά εμένα αυτά μου είπαν. Την παρασκευή θα ξανανοίξει η γραμματεία για να ξέρετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Periklis

Νεοφερμένος

Ο Περικλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ακομη δεν ειμαι σιγουρος αν πηρα τη σωστη αποφαση καθως αν εβαζα τους χημικους δε θα χρειαζοταν να φυγω σε αλλη πολη για να σπουδασω.
Το μερος ειναι αδιαφορο, σημασια εχει να διαλεξεις αυτο που σου αρεσει. Μπορει να ειναι οικονομικο βαρος, αλλα θα ειναι ανεκτιμητο μπροστα στον κοπο και την ταλαιπωρια του να ασχολεισαι με κατι που δεν αγαπας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top