Πίνακες Ζωγραφικής

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Μια φορά και έναν καιρό τα συναισθήματα,οι ιδέες και οι σκέψεις αποφάσισαν οτι ήθελαν να αποκτήσουν κι αυτά επιτελους εικόνα,σάρκα και οστά.Βαρέθηκαν τις συκοφαντίες οτι είναι άυλα,αέρας κοπανιστός κτλ.Το φέρανε απο εδώ το φέρανε απο εκεί ώσπου μια μέρα αρπάζει ο homo sapiens μια λεπίδα οψιανού και κάνει τον τοίχο της σπηλιάς του καλοκαιρινό.Τι μαμούθ,τι ελάφια,τι λιοντάρια ζωγράφισε..προδρομος του Πικάσσο βλέπετε.. Έτσι γεννήθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του ανθρώπινου γένους αυτό που λέμε σήμερα ζωγραφική...:D
Μια από τις πιο όμορφες και μαγευτικές τέχνες.


Στο παρόν θέμα μπορείτε να παραθέσετε τους αγαπημένους σας πίνακες και ζωγράφους αλλά και οτιδήποτε άλλο είναι σχετικό με την παρούσα τέχνη.

Ας ξεκινήσω λοιπόν:
Rene Magritte,Salvador Dali & Van Gogh είναι κάποιοι από τους ζωγράφους που εκτιμώ ιδιαίτερα.

Ορίστε ενδεικτικά και μερικοί πίνακες τους που μου αρέσουν.

Νταλί:






Rene:


Gogh:


Για κακή σας τύχη έπεται συνέχεια..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GUITARGIRL 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η GUITARGIRL 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

Bob Ross...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Καλός είναι αλλά προσωπικά δε με τρελαίνει.Πολύ τυποποιημένες και εμπορικές είναι οι ζωγραφιές του.Βρήκε μια τεχνοτροπία και το έδεσε κομποσκοίνι.:P
Η καλλιτεχνικού μου του έχει μεγάλο άχτι.:P
Ωραία ζωγραφιά.:)
Κι αυτός έχει πεθάνει νομίζω..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν αντιλαμβάνομαι καθόλου εύκολα το νόημα που μπορεί να κρύβει ένας πίνακας.
Αν και είμαι των τεχνών,με τους πίνακες δεν τα πάω καλά.Μ'αρέσει πάντως να τους κοιτάζω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Λοιπόν ας βοηθήσω:D:
Ο πρώτος του Νταλί χωρίς να ξέρω καν τον τίτλο του ή να έχω διαβάσει κάτι μου αρέσει γιατί ''δείχνει'' οτί κάτι τόσο αυστηρό,αδιάλλακτο,σταθερό και αναπόφευκτο σχεδόν μοιραίο όπως ο χρόνος γίνεται ρευστό και εύπλαστο....Τον κρέμασε ο ζωγράφος σε ένα κλαδί σε μια αμμουδιά..Ποιον; τον χρόνο..Κοίτεται στα κλειστά βλέφαρα μιας κοπέλας που θυμίζει άλογο..

Για τον δεύτερο του Νταλί σου παραθέτω ένα στίχο από ένα ποιημα(δε θυμάμαι ποιητή,νομίζω Καρυωτάκης):''Στα νεύρα μας μπερδεύεται όλη η πλάση..''


Στο Ρενε ο άνθρωπός και το λιοντάρι έχουν κάποιο λόγο να βρίσκονται στη γέφυρα;
Μάλλον όχι.Δήλώνουν τους ανθρώπους που περιπλανιούνται μακριά από τους στόχους,πόθους τους και το σπίτι τους.Διακρίνεται μια νότα νοσταλγίας στον πίνακα(γι'αυτό έχω πάρει ιδέες από το βιβλίο της φιλοσοφίας μη νομίζεις:P).


Για τον Βαν:Ονομάζεται starry night νομίζω και δε θέλει κάποια εξήγηση παραπάνω.Μου αρέσει έτσι όπως μπερδεύονται τα χρώματα σε παράξενα μοτίβα σχεδόν ψυχεδελικά.Εμένα τουλάχιστον μου πέρασε την ατμόσφαιρα της νύκτας πολύ πιο έντονα από μια ρεαλιστική φώτο.
Τα υπόλοιπα αργότερα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ο Νταλι δεν ηταν υποστηρικτης του Φρανκο η κανω λαθος.
Παντως δεν αμφισβητο το ταλεντο του ως καλλιτεχνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
αυτα για αρχη!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο πίνακα,όλοι μου αρέσουν.:D

Αν και μου αρέσει πολύ η Κραυγή:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
:bravo::bravo:
Πολύ ωραίοι όλοι!!
Η κραυγή είναι απίστευτος πίνακας.Νομίζω οτι μου διαπερνά τα τύμπανα μια στριγκιά δυνατή φωνή όταν τον κοιτάζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
1. Van gong
2. vasili kadinsky
3. Miro
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Δίπλα από την Γκουέρνικα εξίσου ωραίος πίνακας.Του Εγγονόπουλου είναι;;
Βασιλική μου άρεσε πάρα πολύ ο πρώτος και ο δεύτερος!:D
-----------------------------------------
Ο Νταλι δεν ηταν υποστηρικτης του Φρανκο η κανω λαθος.
Παντως δεν αμφισβητο το ταλεντο του ως καλλιτεχνη.
Δε ξέρω να σου πω την αλήθεια δε έχω ψάξει ακόμη βιογραφικά κτλ.Θα το κοιτάξω κάποια στιγμή.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.



1) Klimt Δαναη (απο τον ελληνικο μυθο)
2)Το πορτρετο του van gogh ζωγραφισμενο απο τον τουλουζ λωτρεκ
3)Night cafe του van gogh (χανει πολυ στην εικονα, ειναι ο αγαπημενος μου πινακας του βαν γκογκ)

3 απο τους αγαπημενους μου πινακες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Βασιλική μου άρεσε πάρα πολύ ο πρώτος και ο δεύτερος!
Είναι οι αγαπημένοι μου! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.



1) Klimt Δαναη (απο τον ελληνικο μυθο)
2)Το πορτρετο του van gogh ζωγραφισμενο απο τον τουλουζ λωτρεκ
3)Night cafe του van gogh (χανει πολυ στην εικονα, ειναι ο αγαπημενος μου πινακας του βαν γκογκ)

3 απο τους αγαπημενους μου πινακες :)

:no1:Τέλειοι!!
Μου αρέσει πολύ ο Βαν Γκογκ!:D
Ζωγραφίζω τώρα το πορτρέτο του.:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Πολύ ωραίοι όλοι!!
Η κραυγή είναι απίστευτος πίνακας.Νομίζω οτι μου διαπερνά τα τύμπανα μια στριγκιά δυνατή φωνή όταν τον κοιτάζω.
Ειχα ενθουσιαστει οταν τον ειχα πρωτοδει!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
:no1:Τέλειοι!!
Μου αρέσει πολύ ο Βαν Γκογκ!:D
Ζωγραφίζω τώρα το πορτρέτο του.:xixi:

ναι φοβερος...
η πινελια του μου αρεσει παρα πολυ :)

οταν το τελειωσεις κανε εναν κοπο να το ανεβασεις να το δουμε και εμεις!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δίπλα από την Γκουέρνικα εξίσου ωραίος πίνακας.Του Εγγονόπουλου είναι;;
Βασιλική μου άρεσε πάρα πολύ ο πρώτος και ο δεύτερος!:D
-----------------------------------------

Δε ξέρω να σου πω την αλήθεια δε έχω ψάξει ακόμη βιογραφικά κτλ.Θα το κοιτάξω κάποια στιγμή.:)
Ο Νταλί έχει συχνά χαρακτηριστεί ως υποστηρικτής του φασιστικού καθεστώτος του Φράνκο στην Ισπανία. Οι πολιτικές του απόψεις ήταν άλλωστε και η αιτία της διαμάχης του με πολλά από τα μέλη του υπερρεαλιστικού κινήματος.
Στα νεανικά του χρόνια, ο Νταλί είναι γνωστό πως συνδέθηκε πιο στενά με τον χώρο του αναρχισμού και του κομμουνισμού. Ωστόσο, η έντονη και εκκεντρική προσωπικότητά του ήταν αδύνατο να περιχαρακωθεί στα στενά πλαίσια ενός οργανωμένου πολιτικού χώρου.
Στην διάρκεια του Ισπανικού εμφυλίου πολέμου, αρνήθηκε να κάνει αντίσταση ή να επιλέξει στρατόπεδο. Συνδέθηκε ωστόσο περισσότερο με το καθεστώς του Φράνκο, ιδιαίτερα κατά την επιστροφή του από την Αμερική στην Ισπανία μετά τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο. Κάποιες δημόσιες τοποθετήσεις του Νταλί παρείχαν στήριξη στο φασιστικό καθεστώς ενώ παράλληλα αναφέρονταν με θετικό τρόπο στο πρόσωπο του Φράνκο. Ο ίδιος ο Νταλί ζωγράφισε και ένα πορτραίτο της κόρης του Ισπανού δικτάτορα. Από την άλλη πλευρά, οι εκκεντρικότητες του Νταλί, που αποτυπώνονταν πολλές φορές δημόσια, ήταν ανεκτές από το καθεστώς καθώς ελάχιστοι καλλιτέχνες και ειδκότερα της αξίας του Νταλί δέχονταν να ζήσουν εκείνη την εποχή στην Ισπανία. Μοναδικό δείγμα "απειθαρχίας" του Νταλί αποτελεί η στήριξη του στον Λόρκα, του οποίου τα έργα ήταν απαγορευμένα.
Παρόλα αυτά, η πολυσχιδής και ιδιόρυθμη προσωπικότητα του Νταλί θα ήταν πολύ δύσκολο να ταυτιστεί με μία συγκεκριμένη πολιτική στάση. Εξάλλου, ο Νταλί χρησιμοποίησε το στοιχείο της πρόκλησης και του σκανδάλου σε όλη τη διάρκεια της ζωής του, τόσο δημόσια όσο και μέσα από τα έργα του.
https://el.wikipedia.org/wiki/Σαλβαδόρ_Νταλί
Kαθαρα εγκυκλοπαιδικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μη τον λέτε Βαν Γκογκ:'(:'(:P, Βαν Γοχ (περίπου:P) προφέρεται. Μου αρέσει ο πίνακάς του με τις μαργαρίτες. Μάλλον επειδή έχω συνηθίσει να τον βλέπω πάνω σε ένα συγκεκριμένο γραμματόσημο:P.

Όσον αφορά τις πολιτικές απόψεις του Νταλί: Νομίζω πως είχε ζωγραφίσει και ένα πιάτο με μια φωτογραφία του Φύρερ μέσα, τώρα δεν ξέρω τί ακριβώς συμβολίζει αυτό...

Αξίζει να αναφέρουμε το Βολανάκη και τον Χατζηκυριάκο-Γκίκα (από όσους πίνακες πρόλαβα να δω στην Εθνική Πινακοθήκη, του τελευταίου ειδικά μου άρεσαν πάρα πολύ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Ας βάλω λίγους ακόμη αγαπημένους πίνακες του Βαν Γοχ (:P) πριν πάω πάλι για διάβασμα.Ένας λόγος που μου αρέσουν πολύ οι πίνακες του Gohg είναι οτι σε κάνει να αισθάνεσαι (τουλάχιστον εμένα) μέχρι και τη θερμοκρασία που επικρατεί στην εικόνα.Χαρακτηριστικό παράδειγμα ''Ο ελαιωνας'' από κάτω:




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top