Ανάμεσα στις χειρότερες χώρες για τα παιδιά η Ελλάδα

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Το παράξενο είναι γιατί βγήκαμε τόσο χαμηλά. Ίσως επειδή είμεθα πεσιμιστές και ηττοπαθείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
δεν γνωριζω αν επιτρεπεται ενας 16χρονος να εχει οπλο δηλωνοντας οτι δεν ειναι ψυχοπαθής..


εννοώ πως δεν ειναι και στις αλλες χωρες ομορφα και ιδανικα!!!
και εκει γινονται και επιτρεπονται πραγματα απαραδεκτα και οτι δεν ειναι μονο η ελλαδα!!
αυτα που συμβαινουν εδω εχουν συμβει και σε ολες τις αλλες χωρες..δεν ειναι κατι διαφορετικο αυτο με εμας..απλα ειμαστε σαν χωρα γενικα πισω απο τις αλλες ευρωπαικες χωρες και ετσι οτι γεγονος συμβαινει τωρα το συγκρινουμε με τις τωρινες κοινωνικες, οικονομικες και μπλα μπλα μπλα συνθηκες των αλλων χωρων..και εχουμε αυτη την εντυπωση..

προσωπικη μου γνωμη..


Μα ποιος ειπε οτι ειναι ιδανικα στις αλλες χωρες;

Ειναι λιγο αοριστο αυτο που λες, αλλα σε καποια πραγματα ισχυει οντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vanesa

Νεοφερμένος

Η Vanesa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Μα ποιος ειπε οτι ειναι ιδανικα στις αλλες χωρες;

Ειναι λιγο αοριστο αυτο που λες, αλλα σε καποια πραγματα ισχυει οντως.

εγω γενικα θελω να καταληξω στο γεγονος οτι ολοι ειμαστε αρνητικοι και οτι ολα μας φταινε(οι περισσοτεροι δηλαδη)..
ξερω οτι δεν ειμαστε και οι καλυτεροι..
τα περισσοτερα παιδια που γνωριζω, τα οποια εχουν παει στο εξωτερικο(οχι απαραιτητα για να μεινουν)μου ελεγαν πουθενα δεν ειναι οπως η ελλαδα και οτι δεν θα ηθελαν να μεινουν σε αλλη χωρα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε μπορώ να εμπιστευτώ καμία τέτοια έρευνα, όταν υπάρχουν έρευνες στις οποίες απαντάει ο Έλληνας ότι είναι πιο δυστυχισμένος απ'τον κάτοικο του Μπουρούντι, ο λόγος είναι ότι σε γενικές γραμμές ο Έλληνας είναι παπάρας. Δε νομίζω ότι είναι και τόσο στερημένος, δυστυχισμένος κλπ. ένας άνθρωπος που χαλάει 700 ευρώ για το πασχαλινό τραπέζι και ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ την Τρίτη του Πάσχα έχει μείνει με 100 ευρώ και κλαίγεται στο Alter. Παράλογο είναι; Ποιος Έλληνας είναι ορθολογικός καταναλωτής; Αυτό φταίει, δεν φταίει, ας πούμε το κλισέ της ανύπαρκτης γενιάς των 700 που παπαγαλίζουν τα media. Με 700 ευρώ και την πλήρη κάλυψη της οικογένειας σε κάθε στραβή, αντίθετα με την Ολλανδία, τη Γερμανία, την Αγγλία κλπ, μια χαρά περνάει ο 25αρης.
Η κακομοιριά και η μιζέρια έχουν γίνει γραφικές εδώ και πάρα πολλά χρόνια, εγώ αυτό που η κάθε έρευνα ονομάζει δυστυχισμένος το λέω κακομοίρης-χωρίς-αιτία. Και ταυτίζεται απόλυτα με την εικόνα του Έλληνα που μιλάει στην κάμερα για την οικονομική κρίση την ώρα που κάθεται σε εστιατόρια, είναι στα μπουζούκια κλπ.
Σύμφωνα με τους δείκτες ανθρώπινης ανάπτυξης και βιοτικού επιπέδου η Ελλάδα είναι στη 18η θέση παγκοσμίως, μόλις 2 θέσεις προ της Ολλανδίας και σε καλύτερη θέση από Αγγλία, Γερμανία, Βέλγιο, Γαλλία. Αν όντως ισχύει το αληθές της έρευνας (όπως και στις άλλες ανεπτυγμένες χώρες, τα παιδια δεν είναι η πλειοψηφία του πλυθησμού, είναι η μειοψηφία) τότε τι ακριβώς συμβαίνει και ξαφνικά το εθνικό overall δεν διαφέρει και πολύ απ'της Ολλανδίας;
Η απάντηση είναι πως η έρευνα αυτή δεν βασίζεται σε απαντήσεις απ'τον άνθρωπο που και ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στον κόσμο να είναι, αν έχει υποστεί την κακομοιριά και την απαισιοδοξία που περνάνε επί χρόνια τα media, θα σου πει ότι είναι ο πιο ευτυχισμένος. Άλλη ισχύ έχει μια έρευνα που βασίζεται καθαρά σε αντικειμενικά κριτήρια αξιολόγησης της κοινωνίας κι άλλη ισχύ έχει μια έρευνα που βασίζεται στην απάντηση της κυρά-Μαρίας που βλέπει 8 ώρες τη μέρα τηλεόραση και σκέφτεται όπως η τηλεόραση, δηλαδή δεν σκέφτεται. Μακάρι να γνωρίζατε ειδικά στην Ελλάδα πόσο αρνητικό ρόλο έχει παίξει η κακομοιριά που αναδύεται απ'την τηλεόραση στο να καταστραφούν οικονομικά επιχειρήσεις και οικογένειες και πόσο ήρωες είναι οι επιχειρηματίες που ακόμη δεν έχουν ζητήσει απ'τα κανάλια να σταματήσουν να λένε μαλακίες στον κόσμο.
Επειδή, λοιπόν, ο Έλληνας είναι αρκετά ανώμαλος για να πιστεύει ότι όντως ζει στο καλύτερο και χειρότερο μέρος του κόσμου ταυτοχρόνως και μάλιστα να τη βρίσκει άγρια με το να το πιστεύει, προσωπικά αντιμετωπίζω την "έρευνα" με τεράστια επιφύλαξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
υπαρχουν πολυ χειροτερα απο εμας ειναι γεγονος, αλλα εμεις πρεπει να βλεπουμε τα καλυτερα και να παραδειγματιζομαστε οχι να σκεφτομαστε οτι δεν ειμαστε τοσο χαλια.

στη βανεσα αυτο
-----------------------------------------
Αυτο για τη γενια των 700Ε ειλικρινα δε ξερω γιατι το πιστευεις μιβ. Ζητουν προσωπικο με μεταπτυχιακα και τους δινουν 800Ε και μου λες οτι δεν ισχυει η γενια των 700ων...
Τα μιντια ειναι αυτα που παπαγαλιζουν οτι οι Ελληνες με 700Ε ξοδευουν τοσα πολλα για καλοπεραση. Στα καναλια μπορει 5 να πουν οτι καλοπερνανε και 10 οτι δε τη βγαζουν περα και να δειξουν αυτους τους 5. Αντιθετα για τις δυσκολιες στην ευρεση εργασιας με αξιοπρεπη μισθο (οχι 700 δεν ειναι αξιοπρεπης) μπορεις να βρεις παντου μαρτυριες, στο ιντερνετ, απο γνωστους κτλ.

Παρ'ολα αυτα δε καταλαβαινω που κολλανε ολα αυτα που λες. Η ερευνα αφορα ΠΑΙΔΙΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ είμαι απολύτως σύμφωνος με αυτό, αλλά ας αναφέρω, ας πούμε ένα παράδειγμα. Λέμε (και γουστάρουμε να νομίζουμε ότι είμαστε οι χειρότεροι στον κόσμο) ότι εδώ πληρώνουμε τον καφέ 4 ευρώ και όχι 2 όπως-δήθεν, έχω πιει καφέ σε αρκετά μέρη-στην Ιταλία. Δεν λέει, όμως, ότι εν αντιθέσει με την Ελλάδα, στις άλλες χώρες με το που πιεις τον καφέ σου φεύγεις, ότι δεν κάθεσαι 3 ώρες στο τραπέζι, ότι δεν παίζεις ταβλάκι ή χαρτιά, ότι δεν σε αφήνουν με την καμία να πιάσεις τραπέζι για όσο γουστάρεις με ένα καφέ των 2,5 ευρώ κι εντέλει δεν έχεις δουλάρα τη σερβιτόρα.
Πληρώνεις, πχ. στην Ιταλία που ξέρω, 2,5-3 ευρώ τον καφέ, κάθεσαι στο μπαρ, τον πίνεις σε δέκα λεπτά σχεδόν όρθιος και φεύγεις. Με την ίδια λογική στην Ελλάδα ο καφές είναι φτηνότερος, μπορείς να πάρεις με 0,9 ευρώ ένα πλαστικό ποτήρι έτοιμο καφέ FIESTA απ'το περίπτερο και να κάτσει σε ένα παγκάκι.
Δεν είναι τίποτα άλλο παρά τύφλωση να λες "έλα μωρέ, υπάρχουν και χειρότερα", όταν όμως με διάφορα κόλπα αυτοτίθεσαι στη χειρότερη δυνατή θέση, τότε υπάρχει κι εκεί πρόβλημα. Μου θυμίζει εκείνους τους μαθητές που λένε ότι θα μείνουν, θα αποτύχουν μόνο και μόνο για να ικανοποιήσουν τον εγωισμό τους όταν οι άλλοι θα τους λένε "σιγά μη μείνεις εσύ, αριστούχος άνθρωπος". Με λίγα λόγια, κόμπλεξ επιβεβαιώσης λόγω χαμηλής αυτοπεποίθησης κι αισιοδοξίας, δηλαδή μιντιακή προπαγάνδα κι άγιος ο Θεός.
-----------------------------------------
Δεν βρίσκω καθόλου παράλογο το μισθό των 700 ευρώ για κάποιον που δεν έχει ξαναδουλέψει ποτέ, τα έχω ξαναπει αυτά. Αν σου δώσουν 1000 μόλις ξεκινάς, όταν θα έχεις μια Α' εμπειρία θα πρέπει να σου δώσουν 3000;
Μια κοινωνία χαρακτηρίζεται σε γενικές γραμμές, τα αναφέρω όλα αυτά γιατί τα παιδιά δεν είναι μια ανεξάρτητη ομαδούλα μέσα στην κοινωνία. Τα παιδιά είναι ευτυχισμένα γιατί ανήκουν σε μια ευτυχισμένη κοινωνία και το αντίστροφο. Δεν υπάρχουν ευτυχισμένα παιδιά σε δυστυχείς κοινωνίες, ούτε δυστυχισμένα παιδιά σε ευτυχισμένες κοινωνίες, η ευτυχία, όπως λένε κι έχει βάση, είναι μεταδοτική κι αφορά όλους όσους βλέπεις μπροστά σου μόλις ξυπνήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ενταξει ετσι οπως το περιγραφεις τωρα εχει πιο πολυ νοημα.
Ο λογος που εγω επιφυλασσομαι με την ερευνα γιατι στο pdf δε λεει πως ακριβως παρθηκαν οι πληροφοριες, παρ'ολα αυτα ειναι ενδιαφερουσα ερευνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σαφέστα είναι και γι'αυτό τη συζητάμε, απλά μετά από κάποιο σημείο αρχίζω και λιγάκι να είμαι καχύποπτος για ποιο λόγο είναι τόσο της μόδας να κάνουν τον κόσμο να πιστεύει ότι ζει στο χειρότερο μέρος του κόσμου, τη στιγμή που σε μια παγκόσμια κατάταξη και με μια παγκόσμια σύγκριση, ομολογουμένως ζει σε ένα από τα καλύτερα και σαφώς όχι στο καλύτερο, αυτό είναι ιδανικό, δεν υπάρχει. Αγνό ερευνητικό ενδιαφέρον (των δημοσιογράφων;)) ή κάποιο άλλο, τελικά, το κίνητρο; Ο καλύτερος τρόπος για να προετοιμάσεις ένα λαό για τον επικείμενο έλεγχό του είναι να του καταρρακώσεις την ψυχολογία και μπορεί απλά να είμαι ένας γελοίος συνομωσιολόγος, αλλά δε νομίζω ότι είναι τυχαία όλα αυτά σε συνδυασμό με δημοσιεύματα του πιο ξεφτιλισμένου δικτύου στον πλανήτη, του BBC, που πήγε και βρήκε να ρωτήσει μερικούς παρακμιακούς φασίστες για να καταλήξει στο συμπέρασμα ότι "οι Έλληνες πλέον κοιτάζουν με νοσταλγία στα χρόνια της Χούντας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Απο πανεπιστημιο εγινε η ερευνα οχι απο δημοσιογραφους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το άρθρο είναι δημοσιογράφου όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Α. Ε το αρθρο δεν ειναι το σημαντικο, το pdf ειναι.

Να κ ενα αλλο πιο ολοκληρωμενο απο την Ελευθεροτυπια:

Το καλύτερο μέρος για να μεγαλώσει κανείς παιδιά, στην Ευρώπη, είναι η Ολλανδία, σύμφωνα με τα ευρήματα έρευνας του βρετανικού πανεπιστημίου του Γιόρκ. Η Ελλάδα βρέθηκε στην 23η θέση, σε σύνολο 29 χωρών.


Η έρευνα έγινε βάσει 43 κριτηρίων, όπως είναι τα περιστατικά παιδικής θνησιμότητας, η παχυσαρκία και η φτώχεια, σε άτομα κάτω των 19 ετών για λογαριασμό της Ομάδας Δράσης κατά της Παιδικής Φτώχειας (CPAG).

Tης Ολλανδίας ακολουθούν οι χώρες της σκανδιναβικής χερσονήσου. Ώθηση στη Σουηδία, τη Νορβηγία, την Ισλανδία και τη Φινλανδία έδωσε το γεγονός ότι εκεί καταγράφεται το χαμηλότερο αριθμό παιδιών που σκοτώνονται σε δυστυχήματα. Παράλληλα, οι ανήλικοι Σκανδιναβοί φαίνεται ότι είναι "καλά παιδιά", καθώς τα επίσημα ποσοστά των ανηλίκων που κάνουν σεξ, πίνουν ή καπνίζουν είναι χαμηλά.

Κάτω από την Ελλάδα βρίσκονται η Βρετανία, η Ρουμανία, η Βουλγαρία, η Λετονία, η Λιθουανία και η Μάλτα.

Τα ελληνόπουλα, πάντως, αισθάνονται ευτυχισμένα, καθώς η χώρας μας καταλαμβάνει την τρίτη θέση στο δείκτη "υποκειμενικής ευημερίας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αρκετά καλύτερης ποιότητας άρθρο.
Από την άλλη στέκομαι σε αυτό που λέει για τους Σκανδιναβούς (δεν είναι σκανδιναβοί οι Ολλανδοί, μερικοί οικειοποιούνται τον τίτλο χωρίς να τους ανήκει), καλές οι έρευνες, αλλά είμαι δύσπιστος. Με βάση τους σκανδιναβούς φίλους μου, βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
Άμα κρίνω από τον εαυτό μου λογικό μου ακούγεται...
το σλογκαν μου είναι
<<όλοι είναι βλάκες
όλα είναι σκατά
τα μισώ όλα>
>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν φταίει η χώρα αν εσύ είσαι emo, anyway...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vanesa

Νεοφερμένος

Η Vanesa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
υπαρχουν πολυ χειροτερα απο εμας ειναι γεγονος, αλλα εμεις πρεπει να βλεπουμε τα καλυτερα και να παραδειγματιζομαστε οχι να σκεφτομαστε οτι δεν ειμαστε τοσο χαλια.

στη βανεσα αυτο

και βεβαια δεν λεω να επαναπαυομαστε αλλα να παραδειγματιζομαστε..
αλλα συγγνωμη δεν βλεπω τα περισσοτερα παιδια να ενδιαφερονται..αδιαφορουν οι περισσοτεροι για ολα..και λενε σαν διακαιολογια ετσι οπως ειναι τ πραγματα εμεισ τι να κανουμε!!

mιv η ερευνα δεν ανεφερε πουθενα οτι θεωρει την ολλανδια χωρα σκανδιναβικη..εκτος αν το ειπες γενικα απο αυτα που ακους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
δεν γνωριζω αν επιτρεπεται ενας 16χρονος να εχει οπλο δηλωνοντας οτι δεν ειναι ψυχοπαθής..


εννοώ πως δεν ειναι και στις αλλες χωρες ομορφα και ιδανικα!!!
και εκει γινονται και επιτρεπονται πραγματα απαραδεκτα και οτι δεν ειναι μονο η ελλαδα!!
αυτα που συμβαινουν εδω εχουν συμβει και σε ολες τις αλλες χωρες..δεν ειναι κατι διαφορετικο αυτο με εμας..απλα ειμαστε σαν χωρα γενικα πισω απο τις αλλες ευρωπαικες χωρες και ετσι οτι γεγονος συμβαινει τωρα το συγκρινουμε με τις τωρινες κοινωνικες, οικονομικες και μπλα μπλα μπλα συνθηκες των αλλων χωρων..και εχουμε αυτη την εντυπωση..

προσωπικη μου γνωμη..

Μα κανείς δεν είπε ότι στις άλλες χώρες είναι όμορφα και ιδανικά:).

Ούτε κι εγώ ξέρω, αλλά μπορεί κάλλιστα να βρει στη μαύρη αγορά, anyway, δεν έχει τόση σημασία αυτό.

Στην ιδια την ερευνα δε γραφουν για ευτυχια, αυτο το λενε στο αρθρο (κ εγω διαφωνω με αυτο). Υπαρχει παντως στην ερευνα ο παραγοντας "subjective wellbeing" που ειναι το τι πιστευουν τα ιδια τα παιδια για τη ζωη τους στη χωρα και αν το δειτε ειμαστε στην 3 θεση απο τις 29.
λεει στο pdf
This domain includes questions about how children feel about their lives, whether they like school,
feel pressured by school work, and how children rate their own health.

Δε καταλαβαινω πως βγηκαμε τοσο ψηλα βεβαια...

Ήθελα να το πω κι εγώ αυτό αλλά με πρόλαβες:P.

Δε μπορώ να εμπιστευτώ καμία τέτοια έρευνα, όταν υπάρχουν έρευνες στις οποίες απαντάει ο Έλληνας ότι είναι πιο δυστυχισμένος απ'τον κάτοικο του Μπουρούντι, ο λόγος είναι ότι σε γενικές γραμμές ο Έλληνας είναι παπάρας. Δε νομίζω ότι είναι και τόσο στερημένος, δυστυχισμένος κλπ. ένας άνθρωπος που χαλάει 700 ευρώ για το πασχαλινό τραπέζι και ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ την Τρίτη του Πάσχα έχει μείνει με 100 ευρώ και κλαίγεται στο Alter. Παράλογο είναι; Ποιος Έλληνας είναι ορθολογικός καταναλωτής; Αυτό φταίει, δεν φταίει, ας πούμε το κλισέ της ανύπαρκτης γενιάς των 700 που παπαγαλίζουν τα media. Με 700 ευρώ και την πλήρη κάλυψη της οικογένειας σε κάθε στραβή, αντίθετα με την Ολλανδία, τη Γερμανία, την Αγγλία κλπ, μια χαρά περνάει ο 25αρης.
Η κακομοιριά και η μιζέρια έχουν γίνει γραφικές εδώ και πάρα πολλά χρόνια, εγώ αυτό που η κάθε έρευνα ονομάζει δυστυχισμένος το λέω κακομοίρης-χωρίς-αιτία. Και ταυτίζεται απόλυτα με την εικόνα του Έλληνα που μιλάει στην κάμερα για την οικονομική κρίση την ώρα που κάθεται σε εστιατόρια, είναι στα μπουζούκια κλπ.

Η έρευνα δε μιλάει για τη μιζέρια και την κακομοιριά, αν διάβασες καθόλου το PDF θα έβλεπες ότι στα περισσότερα κριτήρια δεν ενεπλάκη η προσωπική γνώμη των παιδιών για αυτά (βασικά σε ένα μόνο).

Εγώ είμαι απολύτως σύμφωνος με αυτό, αλλά ας αναφέρω, ας πούμε ένα παράδειγμα. Λέμε (και γουστάρουμε να νομίζουμε ότι είμαστε οι χειρότεροι στον κόσμο) ότι εδώ πληρώνουμε τον καφέ 4 ευρώ και όχι 2 όπως-δήθεν, έχω πιει καφέ σε αρκετά μέρη-στην Ιταλία. Δεν λέει, όμως, ότι εν αντιθέσει με την Ελλάδα, στις άλλες χώρες με το που πιεις τον καφέ σου φεύγεις, ότι δεν κάθεσαι 3 ώρες στο τραπέζι, ότι δεν παίζεις ταβλάκι ή χαρτιά, ότι δεν σε αφήνουν με την καμία να πιάσεις τραπέζι για όσο γουστάρεις με ένα καφέ των 2,5 ευρώ κι εντέλει δεν έχεις δουλάρα τη σερβιτόρα.
Πληρώνεις, πχ. στην Ιταλία που ξέρω, 2,5-3 ευρώ τον καφέ, κάθεσαι στο μπαρ, τον πίνεις σε δέκα λεπτά σχεδόν όρθιος και φεύγεις. Με την ίδια λογική στην Ελλάδα ο καφές είναι φτηνότερος, μπορείς να πάρεις με 0,9 ευρώ ένα πλαστικό ποτήρι έτοιμο καφέ FIESTA απ'το περίπτερο και να κάτσει σε ένα παγκάκι.

Μα αυτό ακριβώς. Έχουμε ήλιο, ναι, έχουμε φυσική ομορφιά, ναι, να μερακλώσει το μάτι, αλλά κατά τ' άλλα είναι για τους τουρίστες... Γιατί πρέπει να κάτσεις να πιεις τον καφέ στην καφετέρια;
Φραπέ μπορείς να πάρεις μόνο. Κάνει πολύ κακό στο στομάχι.

Δεν είναι τίποτα άλλο παρά τύφλωση να λες "έλα μωρέ, υπάρχουν και χειρότερα", όταν όμως με διάφορα κόλπα αυτοτίθεσαι στη χειρότερη δυνατή θέση, τότε υπάρχει κι εκεί πρόβλημα. Μου θυμίζει εκείνους τους μαθητές που λένε ότι θα μείνουν, θα αποτύχουν μόνο και μόνο για να ικανοποιήσουν τον εγωισμό τους όταν οι άλλοι θα τους λένε "σιγά μη μείνεις εσύ, αριστούχος άνθρωπος". Με λίγα λόγια, κόμπλεξ επιβεβαιώσης λόγω χαμηλής αυτοπεποίθησης κι αισιοδοξίας, δηλαδή μιντιακή προπαγάνδα κι άγιος ο Θεός.

Δεν είμαστε στη χειρότερη δυνατή θέση, και μάλιστα το UK είναι πιο χαμηλά. Ούτε αυτοτιθέμεθα στη χειρότερη δυνατή θέση. Στην 3η θέση είμαστε, όσον αφορά την υποκειμενική τοποθέτηση (από τα ίδια τα παιδιά).

Σαφέστα είναι και γι'αυτό τη συζητάμε, απλά μετά από κάποιο σημείο αρχίζω και λιγάκι να είμαι καχύποπτος για ποιο λόγο είναι τόσο της μόδας να κάνουν τον κόσμο να πιστεύει ότι ζει στο χειρότερο μέρος του κόσμου, τη στιγμή που σε μια παγκόσμια κατάταξη και με μια παγκόσμια σύγκριση, ομολογουμένως ζει σε ένα από τα καλύτερα και σαφώς όχι στο καλύτερο, αυτό είναι ιδανικό, δεν υπάρχει. Αγνό ερευνητικό ενδιαφέρον (των δημοσιογράφων;)) ή κάποιο άλλο, τελικά, το κίνητρο; Ο καλύτερος τρόπος για να προετοιμάσεις ένα λαό για τον επικείμενο έλεγχό του είναι να του καταρρακώσεις την ψυχολογία και μπορεί απλά να είμαι ένας γελοίος συνομωσιολόγος, αλλά δε νομίζω ότι είναι τυχαία όλα αυτά σε συνδυασμό με δημοσιεύματα του πιο ξεφτιλισμένου δικτύου στον πλανήτη, του BBC, που πήγε και βρήκε να ρωτήσει μερικούς παρακμιακούς φασίστες για να καταλήξει στο συμπέρασμα ότι "οι Έλληνες πλέον κοιτάζουν με νοσταλγία στα χρόνια της Χούντας".

Η έρευνα υπάρχει και κατατάσσει τις χώρες αντικειμενικά. Εμείς ερμηνεύουμε τα αποτελέσματα, σαν να είμαστε στον πάτο.

Πού λέει το BBC ότι οι Έλληνες κοιτάζουν με νοσταλγία τα χρόνια της Χούντας;

Αρκετά καλύτερης ποιότητας άρθρο.
Από την άλλη στέκομαι σε αυτό που λέει για τους Σκανδιναβούς (δεν είναι σκανδιναβοί οι Ολλανδοί, μερικοί οικειοποιούνται τον τίτλο χωρίς να τους ανήκει), καλές οι έρευνες, αλλά είμαι δύσπιστος. Με βάση τους σκανδιναβούς φίλους μου, βέβαια.

Ένας Ολλανδός δε θα πει ότι είναι Σκανδιναβός, έλεος. Υπάρχουν και αγεωγράφητοι (όπως παντού, άλλωστε), αλλά όχι και να μην ξέρεις πού ανήκεις.
Εγώ πάλι τα τρίτα ξαδέρφια μου που είναι κατά το ήμισυ Σουηδεζάκια και μένουν στη Σουηδία μια χαρά τα βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ψάξε να βρεις το άρθρο, αυτολεξεί το λέει. Εκτός κι αν πραγματικά πιστεύεις στην...αντικειμενικότητα και σοβαρότητα αυτού του ανθυποδικτύου...
Δεν στέκομαι, όμως, μια αναφορά για το αναφέρεσθαι έκανα έτσι για τις προεκτάσεις κι όποιος θέλει το σκέφτεται, όποιον δεν θέλει όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vanesa

Νεοφερμένος

Η Vanesa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
το διαβασα miv το αρθρο και ακομα δεν μπορω να καταλαβω που αναφερει τους Ολλανδους ως Σκανδιναβους!!

οταν λεω οτι και στις αλλες χωρες δεν ειναι ομορφα και ιδανικα δεν εννοω οτι βγηκατε ολοι να πειτε κατι τετοιο..απλα το λεω γιατι λετε πολλοι για την ελλαδα και παραπονιεστε για ολα ενω αυτα γινονται παντου!!
και προς θεου δεν το λεω και καλα οτι γιατι κανετε ετσι αφου ολα αυτα συμβαινουν παντου..!ουτε επαναπαυομαι επειδη δεν ειμαστε οι μοναδικοι..
απλα εκανα μια επισημανση!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PROFESSORE

Νεοφερμένος

Ο PROFESSORE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Στην υγεία είμαστε πατος!
Σε αυτο που λενε Childrens Relationships λογικα εννοούν σχέσεις μεταξύ παιδιων ε? Πως το κρίνουν αυτο δεν το καταλαβαίνω...Σε υλικα αγαθα παλι προς τα κατω...Αυτο με την συμπεριφορα είναι επικίνδυνο στην ερμηνεια...Με τα βρετανικά πρώτυπα είμαστε σε αυτην την θέση...Σηκώνει παρα πολλη κουβεντα το τι είναι σωστη συμπεριφορα...τεσπα συνεχιζει...Εκπαιδευση το δεχομαι...Υπολειτουργει το σχολείο...Και στεγαση κοντα στην μεση...Αυτο που κανει μπαμ ομως είναι το Subjective...Εννοεί τρίτη θεση? Τελικά δεν μασαμε απο τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εσύ βλέπεις ότι το σύστημα υγείας είναι πολύ ικανοποιητικό όταν πρέπει να περιμένεις από 1 έως και 5 ώρες για να πας σε ραντεβού που έχεις κλείσει, ενώ τα 2/3 των ασθενών που πηγαίνουν στους γιατρούς δεν έχουν πραγματικό πρόβλημα (το είχε πει ο Κακλαμάνης όταν ήταν Υπουργός Υγείας, νομίζω);
Δεν είναι βρετανικά τα πρότυπα, ίσα-ίσα που οι ίδιοι οι Βρετανοί έχουν χαμηλή θέση στο behavioural risks.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top