ΙΕΚ & Κολλέγια: Ποια η γνώμη σας;

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
exc και nPb,προσωπικά εχέσθην και για τις επιστήμες και για τα Πανεπιστήμια και για τα Τ.Ε.Ι. και για όλα!
Οι δουλειές μου να συνεχίσουν να πηγαίνουν καλά κι όλα τ'άλλα τ'ακούω βερεσέ...όπως το ίδιο ισχύει και για όλο τον κόσμο,που απλά θέλει μια αξιοπρεπή δουλειά!Αυτή την εμμονή ορισμένων σας με το "επίπεδο των Πανεπιστημίων" μόνο με ένα τρόπο μπορώ να την εξηγήσω,δεν θα το κάνω όμως γιατί θα γίνω κακός και δεν το θέλω!

Εδώ δεν συζητάμε τίποτα σχετικό με αυτό που λέτε,καθώς αφενός ψάχνουμε να δούμε ποιές διαδικασίες ισχύουν στην πράξη για να ασκήσει κανείς επάγγελμα,αφετέρου δεν περίμενα τον ένα και τον άλλο να μου κάνει "γυμνάσια" για μια αγορά εργασίας που (ευτυχώς) έχω φάει στη μάπα απ'τα 15 μου,λέγοντας μου ποια επιστήμη είναι έτσι και ποιά σχολή είναι αλλιώς!
Με όλο το σεβασμό που λέει κι ο Λάκης,...η βάρκα γέρνει!
Αν έχετε κάτι να προσφέρετε στην κουβέντα έχει καλώς,διαφορετικά τουλάχιστον μην γράφετε άσχετα και αδιάφορα για τους περισσότερους (θέλω να πιστεύω) πράγματα που μόνο κακό μπορεί να κάνουν στην κουβέντα...αυτά για να εξηγούμαστε!

Όσο για τη Διαμαντοπούλου,αυτό που εννοεί (κι οι περισσότεροι το καταπίνετε αμάσητο) είναι ότι δεν θα γίνουν ποτέ τα Κολλέγια Α.Ε.Ι.!Αν όμως κάνατε τον κόπο να διαβάσετε τι υπέγραφε τον περασμένο Μάϊο η "Αννούλα",θα βλέπατε ότι ναι μεν υπάρχουν Κολλέγια που δεν είναι Α.Ε.Ι. αλλα βγάζουν απόφοιτους που σε επαγγελματικό επίπεδο είναι...απόφοιτοι Α.Ε.Ι.!
Οπότε τι σημασία έχει;Δε πα'να είναι και σουβλατζίδικα,από τη στιγμή που δίνουν "χαρτί" από άλλο ξένο Α.Ε.Ι. και αυτό πια αναγνωρίζεται,πάει το παιχνίδι!

Υ.Γ.1 Καλό θα ήταν να έχουμε όλοι υπόψη μας,ότι οι απόφοιτοι Κολλεγίων αυτή τη στιγμή ναι μεν δεν αναγνωρίζονται ακαδημαϊκά (δηλαδή δεν μπορούν π.χ. να δώσουν Κατατακτήριες με το πτυχίο ή να γίνουν καθηγητές Πανεπιστημίων ή Τ.Ε.Ι. κ.λπ.) διότι δεν προβλέπει η Κοινοτική Οδηγία κάτι τέτοιο αλλά ο δρόμος έχει ανοίξει και όπως αντιλαμβάνεστε,στις πρώτες προσφυγές από (αγανακτησμένους) απόφοιτους θα έρθουν και οι καταδίκες!Και με τις ευλογίες της "Τρόϊκα" βέβαια!:whistle:
Υ.Γ.2 Για να καταλάβετε γιατί μου γυρίζει το μυαλό όταν βλέπω τέτοια trollαρίσματα...μια κοπέλα που είναι κούκλα και το τονίζει εδώ κι εκεί,πως τη λένε;
Υ.Γ.3 Με συγχωρείτε για τον τόνο,αλλά έχει κι η υπομονή τα όριά της...
Έχω δυστυχώς για εσένα την μεγάλη ικανότητα να σου απαντήσω όπως ακριβώς σου αξίζει, αλλά δε θα το κάνω.
Θα σεβαστώ τους κανόνες του forum και κυρίως τους υπόλοιπους που διαβάζουν το νήμα και δε μου φταίνε σε τίποτα.
Ισοτίμηση ΑΕΙ/ΤΕΙ και κολλεγίων δεν πρόκειται να επιτευχθεί λόγω αντιδράσεων από τους φοιτητές και τους πτυχιούχους ΑΕΙ/ΤΕΙ. Αυτή η αδικία δε θα περάσει.
Δεν μπορεί ένα παράρτημα πανεπιστημίου εξωτερικού στο οποίο διδάσκουν απόφοιτητοι ΑΕΙ χωρίς Διδακτορικό ή έστω ένα μεταπτυχιακό να μοιράζει τριετή επί πληρωμή πτυχία ισάξια με τα τεταρτοετή ελληνικά πανεπιστήμια στα οποία σκίζεσαι και για να μπεις και για να πάρεις πτυχίο.
Είναι απλώς αδύνατο και άδικο.

Μπορείς στο εξής να ειρωνευτείς και να χλευάσεις οτιδήποτε θέλεις. Εγώ τις απόψεις μου τις είπα και ως τεκμηριωμένες απόψεις έχουν πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα από ό,τι και να πεις.
Καλό απόγευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ δε πιστεύω ότι πρέπει να κατακρίνουμε ιδιωτικά κολέγια ή ΙΕΚ . Πολλά ΙΕΚ προσφέουν πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση ενώ πολλά πανεπιστήμια και ΤΕΙ προσφέρουν σίγουρη ανεργία. Επίσης το εκπαιδευτικό μας σύστημα αλλάζει πολύ πιθανό (και μάλλον αυτό θα γίνει) να αναγωριστούν τα κολέγια ως πανεπίστημια και δε ξέρουμε τι θα γίνει στην αγορά εργασίας μετά από αυτό.

Η επιλογή ενός κολέγιου αποτέλει ρίσκο και μια επένδυση που δε ξέρει κανένας αν αποδώσει. Ο χρόνος θα δείξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Επίσης το εκπαιδευτικό μας σύστημα αλλάζει πολύ πιθανό (και μάλλον αυτό θα γίνει) να αναγωριστούν τα κολέγια ως πανεπίτημια
Αυτό έχει πολλάκις αποκλειστεί από την ίδια την υπουργό, αλλά ούτως ή άλλως αποκλείεται να περάσει κάτι τέτοιο μετά τις αντιδράσεις των φοιτητών ΑΕΙ/ΤΕΙ που θα υπάρξουν σε τέτοια περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Έχω δυστυχώς για εσένα την μεγάλη ικανότητα να σου απαντήσω όπως ακριβώς σου αξίζει, αλλά δε θα το κάνω.
Θα σεβαστώ τους κανόνες του forum και κυρίως τους υπόλοιπους που διαβάζουν το νήμα και δε μου φταίνε σε τίποτα.
Ισοτίμηση ΑΕΙ/ΤΕΙ και κολλεγίων δεν πρόκειται να επιτευχθεί λόγω αντιδράσεων από τους φοιτητές και τους πτυχιούχους ΑΕΙ/ΤΕΙ. Αυτή η αδικία δε θα περάσει.
Δεν μπορεί ένα παράρτημα πανεπιστημίου εξωτερικού στο οποίο διδάσκουν απόφοιτητοι ΑΕΙ χωρίς Διδακτορικό ή έστω ένα μεταπτυχιακό να μοιράζει τριετή επί πληρωμή πτυχία ισάξια με τα τεταρτοετή ελληνικά πανεπιστήμια στα οποία σκίζεσαι και για να μπεις και για να πάρεις πτυχίο.
Είναι απλώς αδύνατο και άδικο.

Μπορείς στο εξής να ειρωνευτείς και να χλευάσεις οτιδήποτε θέλεις. Εγώ τις απόψεις μου τις είπα και ως τεκμηριωμένες απόψεις έχουν πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα από ό,τι και να πεις.
Καλό απόγευμα.

Υπάρχουν και τα p.m. όπου μπορείς να μου στείλεις ό,τι θέλεις δεν υπάρχει πρόβλημα,να γνωριστούμε κιόλας,αν δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις...anyway!
Εδώ μιλάμε για νόμους του Κράτους φίλε μου,αλλά εξακολουθείς να λες τα δικά σου (ποια ισοτίμηση;που κολλάνε ρε όλα αυτά που γράφεις;!) και να βγαίνεις off-topic,κουράζοντας μας!
Αδύνατο όχι,άδικο μπορεί...κι όμως αυτή η "αδικία" πέρασε!Που ζεις,δεν το πήρες χαμπάρι;Εδώ μπήκαν οι τραπεζίτες στην Ελλάδα και σε κυβερνάνε,εσένα αυτό είναι το πρόβλημά σου;!Εδώ καταργούν τα (όποια) δικαιώματα σου είχαν απομείνει κι εσύ κολλάς στα Κολλέγια;Πραγματικά απορώ μ'αυτά που διαβάζω,μερικοί ζουν πραγματικά στο δικό τους κόσμο...
Η ίδια η ζωή είναι άδικη,εμάς δε θα έπαιρνε η μπάλα;

Κρίμα που φοράς παροπίδες και δεν μπορείς να κατανοήσεις το θέμα της συζήτησης!Καλό απόγευμα...

Υ.Γ. Πράγματι πολύ τεκμηριωμένος ο λόγος σου...ειδικά τα bold μ'έψησαν!
https://stat-athens.aueb.gr/~jpan/FEK78A-PD38-25ma10.pdf
Διάβασε λοιπόν τι υπέγραψε η υπουργός σου (που με τόση προσήλωση ακούς) και έλα να τα ξαναπείς ποιό "τεκμηριωμένα",τρομάρα σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Υπάρχουν και τα p.m. όπου μπορείς να μου στείλεις ό,τι θέλεις δεν υπάρχει πρόβλημα,να γνωριστούμε κιόλας,αν δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις...anyway!
Εδώ μιλάμε για νόμους του Κράτους φίλε μου,αλλά εξακολουθείς να λες τα δικά σου (ποια ισοτίμηση;που κολλάνε ρε όλα αυτά που γράφεις;) και να βγαίνεις off-topic,κουράζοντας μας!
Αδύνατο όχι,άδικο μπορεί...κι όμως αυτή η "αδικία" πέρασε!Που ζεις,δεν το πήρες χαμπάρι;Εδώ μπήκαν οι τραπεζίτες στην Ελλάδα και σε κυβερνάνε,εσένα αυτό είναι το πρόβλημά σου;!Εδώ καταργούν τα (όποια) δικαιώματα σου είχαν απομείνει κι εσύ κολλάς στα Κολλέγια;Πραγματικά απορώ μ'αυτά που διαβάζω,μερικοί ζουν πραγματικά στο δικό τους κόσμο...
Η ίδια η ζωή είναι άδικη,εμάς δε θα έπαιρνε η μπάλα;

Κρίμα που φοράς παροπίδες και δεν μπορείς να κατανοήσεις το θέμα της συζήτησης!Καλό απόγευμα...

Υ.Γ. Πράγματι πολύ τεκμηριωμένος ο λόγος σου...ειδικά τα bold μ'έψησαν!Τρομάρα σου...
Συνεχίζεις να μου απαντάς υποτιμητικά, αλλά δε με ψήνεις (για να μιλήσω στη διάλεκτό σου) καθόλου να σου απαντήσω ούτε δημοσίως, ούτε με pm. Έχω πολύ πιο ωραία και σοβαρά πράγματα να ασχοληθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Καλά κάνεις,δε λες και τίποτα τόση ώρα,σπασμένο κασετόφωνο μου θυμίζεις...
Και πολύ καλά κάνω και σου μιλάω έτσι,καθώς κι εσύ ξεκίνησες αναφερόμενος υποτιμητικά για μια ομάδα ατόμων χωρίς λόγο!

Τουλάχιστον διάβασε αυτό που ανέβασα μπας και ξυπνήσεις απ'το λήθαργο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Καλά κάνεις,δε λες και τίποτα τόση ώρα...

Τουλάχιστον διάβασε αυτό που ανέβασα μπας και ξυπνήσεις απ'το λήθαργο...
Εγώ μίλησα για την ισοτίμηση, όχι την αναγνώριση. Έχει διαφορά. Την καταλαβαίνεις ή να σου την εξηγήσω αναλυτικά;
Τέλος της συζήτησης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Ρεεε που μπλέξαμεεε!:clapup:

Αγόρι μου χρυσό,αφενός ΟΥΤΕ εγώ μίλησα για ισοτίμηση,αφετέρου ΟΥΤΕ μας ενδιαφέρει ΟΥΤΕ συζητάμε για ισοτίμηση!
Από που στο καλό το συμπεραίνεις αυτό;Διάβασες τίποτα από αυτά που γράφω ή μιλάω στον τοίχο;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ρεεε που μπλέξαμεεε!:clapup:

Αγόρι μου χρυσό,αφενός ΟΥΤΕ εγώ μίλησα για ισοτίμηση,αφετέρου ΟΥΤΕ μας ενδιαφέρει ΟΥΤΕ συζητάμε για ισοτίμηση!
Από που στο καλό το συμπεραίνεις αυτό;Διάβασες τίποτα από αυτά που γράφω ή μιλάω στον τοίχο;!
Αν ξαναδιαβάσεις το πρώτο μου μήνυμα σε αυτό το θέμα θα καταλάβεις ότι και εγώ την ισοτίμηση από σπόντα την ανέφερα.
Στόχος μου ήταν να θίξω ότι δεν ισχύει αυτό που είχε πει κάποιος προηγουμένως ότι τα κολέγια είναι καλύτερα των πανεπιστημίων.
Και επιτέλους: Μη μιλάς πλέον! Ας λήξουμε το θέμα εδώ!:mpinelik:

Η διαφορά ανάμεσα στην ηλιθιότητα και στην ευφυΐα είναι ότι η δεύτερη έχει όρια. (Einstein)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Αν ξαναδιαβάσεις το πρώτο μου μήνυμα σε αυτό το θέμα θα καταλάβεις ότι και εγώ την ισοτίμηση από σπόντα την ανέφερα.
Στόχος μου ήταν να θίξω ότι δεν ισχύει αυτό που είχε πει κάποιος προηγουμένως ότι τα κολέγια είναι καλύτερα των πανεπιστημίων.
Και επιτέλους: Μη μιλάς πλέον! Ας λήξουμε το θέμα εδώ!:mpinelik:

Ακόμη κι αν κάποιος το είπε,εσύ γιατί πρέπει να τα γ%%%σεις όλα;;;Τόσο κόμπλεξ ανωτερότητος πια;;;Δεν καταλαβαίνεις ότι ΕΧΟΥΜΕ Κ-Ο-Υ-Ρ-Α-Σ-Τ-Ε-Ι να βλέπουμε flames του στυλ "Πανεπιστήμια vs Τ.Ε.Ι." ή "Α.Ε.Ι. vs Κολλέγια";Τόσο καιρό που είσαι εδώ δεν το καταλαβαίνεις,δεν κουράστηκες;
Με βλέπεις,δεν λέω τίποτα,προσπερνώ τι έγραψαν οι προηγούμενοι και ψάχνω κάτι ενδιαφέρον,ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ;Νομίζεις εμένα θα μου άρεσε να μου τι λέει ο κάθε απόφοιτος Κολλεγίου που θα γράφετε στο Τ.Ε.Ε.;Αλλά ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ;!

Επιπλέον,πρέπει να καταλάβεις ότι η ισοτίμηση δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ και ΚΑΜΙΑ ΟΥΣΙΑ με αυτό που λέμε "επάγγελμα",αυτό δηλαδή που "μετρά"!Η ουσία του πράγματος είναι αυτή που σου εξήγησα!Εκεί είναι το ζουμί και ΟΧΙ στο αν τα Κολλέγια θα λέγονται Πανεπιστήμια ή Κέντρα Μεταλυκειακής Εκπαίδευσης!
Και το κυριότερο,είναι ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ!Off-topic πως το λένε!

Εγώ απλώς σου απαντάω,εσύ κατάφερες να κάνεις το thread...μην πω τι!Και συνεχίζεις ακάθεκτος,παρ'όλο που (κατά τα λεγόμενά σου) έχεις πολυ πιο ουσιαστικά πράγματα να κάνεις,λες κι εμείς οι υπόλοιποι έχουμε μπαρμπούτσαλα!
Πραγματικά,I rest my case μαζί σου φίλε μου,τι να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως ο dominator όταν μιλάει σε θέματα όπως "Πανεπιστήμια VS ΤΕΙ", "Κολλέγια VS Πανεπιστήμια" στέκεται στο περιτύλιγμα και όχι στην ουσία. Δεν μπορεί να στηρίξει με λογικά επιχειρήματα (όπως κάνουν και οι κομματικοί φοιτητές των παρατάξεων) τις απόψεις του και για την επίκληση στην αυθεντία μας φέρνει ένα σωρό νόμους και παρανόμους, θέλοντας να στηρίξει τις απόψεις του. Οι νόμοι στην Ελλάδα δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να "ρίξουν" της ισχύ του δημόσιου Πανεπιστημίου και του πτυχίου που αυτό απονέμει. Θα ήταν παράλογο. Ας δεχτούμε επιτέλους ότι στην ανώτατη βαθμίδα της δημόσιας παιδείας είναι το Πανεπιστήμιο και τίποτα άλλο. Το δημόσιο Πανεπιστήμιο ας δέχεται βολές,...κτλ είναι η μόνη ακαδημαϊκή μονάδα στην οποία γίνεται έρευνα, δημοσιεύσεις ερευνητικών εργασιών σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά, ερευνητικές αποστολές,...κτλ. Το Κολλέγιο τι από όλα αυτά κάνει; Τίποτα. Απλά πληρώνεις και απλά κοροϊδεύεις την ματαιοδοξία σου. Για παράδειγμα χωρίς βασικές γνώσεις από Λογισμό Πινάκων και Πραγματική Ανάλυση Πανεπιστημιακού επιπέδου δεν μπορείς να μάθεις Οικονομετρία! Ακόμη και να θες μάθεις θα κολλήσεις καθώς προχωράει η ύλη. Δεν μπορεί οι φοιτητές των Κολλεγίων σε προγράμματα Bachelors "οικονομικής αλοιφής" να μην διδάσκονται τουλάχιστον ένα εξαμηνιαίο μάθημα αμιγώς μαθηματικών! Όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ και μπορώ να αμφιβάλλω με κάθε δικαίωμα για την επιστημονική επάρκεια των πτυχιούχων αυτών, ας αναγνωριστούν τα πτυχία τους και ότι άλλο θέλουν να αναγνωρίσουν. Την επιστημονική επάρκειά τους δεν θα μπορούν να την αναγνωρίσουν, γιατί πολύ απλά στην μεταπτυχιακή καριέρα κάπου θα κολλήσουν.

Ο dominator δεν έχει τα κότσια να παραδεχθεί ότι τα ΑΕΙ, τα ΤΕΙ και τα Κολλέγια έχουν διαφορετικά προγράμματα σπουδών υπό διαφορετικό επίπεδο δυσκολίας της ύλης, γεγονός που συμβαίνει τόσο και μεταξύ Τμημάτων ΑΕΙ όσο και ΤΕΙ. Πόσο μάλλον των ΑΕΙ-ΤΕΙ με τα Κολλέγια, όπου τα τελευταία (από ότι είδα για παράδειγμα σε αντικείμενο πάνω στην Διοίκηση Ανθρωπίνων Πόρων & Μαρκετινγκ) το επίπεδο και το εύρος των μαθημάτων όσο σε επίπεδο υποβάθρου για επόμενες ενότητες όσο και το εύρος των επόμενων ενοτήτων είναι πολύ χαμηλό σε σχέση με το αντίστοιχο προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών του συναφούς κλάδου Βιομηχανικής Διοίκησης & Τεχνολογίας ή Στατιστικής & Επιχειρησιακής Έρευνας σε Πανεπιστημιακό επίπεδο είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό (καλά Πανεπιστήμια π.χ. Herriot-Watt). Πριν αμολάμε κάτι καλό είναι να το ψάχνουμε επί της ουσίας και όχι να κολλάμε σε νόμους και σε ωχαδερφικές απόψεις. Αν dominator νιώθεις ότι τα Κολλέγια θα σου μειώσουν την ισχύ του πτυχίου σου, ας αγωνιστούμε να μην περάσει αυτή η τακτική. Ως εν γένει πτυχιούχος σου λέω ότι το επί χρήμασι πτυχίο των Κολλεγίων είναι μια κοροϊδία σκέτη σε σχέση με τα λεφτά που σκάς κάθε μήνα από πλευράς εύρους και επιπέδου γνώσεων. Εξάλλου σαν θετικός επιστήμονας μπορώ να αξιολογήσω το επίπεδο οικονομικών, πληροφορικών και στατιστικών μαθημάτων από πλευράς δυσκολίας..κτλ. Το θέμα είναι όμως, στην Ελλάδα τι εννοούμε για παράδειγμα, ως Στατιστική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
@nPg:
ΝΑΙ τα ιδρύματα αυτά έχουν διαφορετικό πρόγραμμα σπουδών!
ΝΑΙ τα ιδρύματα αυτά έχουν διαφορετική ποιότητα!
Και λοιπόν;Όποιος νομίζει ότι για τους ανωτέρω λόγους είναι "εκτός συναγωνισμού" ζει σε άλλο κόσμο...δυό καλοί να βγαίνουν κάθε χρόνο από κάθε τέτοια σχολή που υπάρχει και να είναι και επαγγελματικά κατοχυρωμένοι έγινε η ζημιά!Πολύ θέλει;

Όταν μιλάμε για ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΑ επαγγέλματα (όπως του μηχανικού,του δικηγόρου και και και...) υπάρχει ένα ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΑΣΚΗΣΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ το οποίο το ορίζει (μάντεψε) η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ!Γι'αυτό το λόγο συνεχίστηκε το εν' λόγω thread και γι'αυτό μιλάω για νόμους και μόνο,για να δούμε καθαρά τις "διαδικασίες",αν κάποιος γνώριζε!Αν εγώ δεν έχω κότσια ή ο,τιδήποτε όπως λες,εσύ δεν έχεις μυαλό να καταλάβεις τη διαφορά του κάθε πράγματος...

Ποτέ δεν το αρνήθηκα,εκτός όμως του ότι δεν μου δώθηκε η ευκαιρία να το τονίσω γιατί σέβομαι το συνομιλητή μου (όχι εσένα και τον άλλο,εσείς μιλάτε μόνοι σας) και τη θεματολογία του thread (σε αντίθεση με εσάς που πίσω από ένα πληκτρολόγιο λέτε ό,τι σας κατέβει και όποτε σας κατέβει) δεν πετάγομαι κάθε τρεις και λίγο να το λέω έτσι στο ξεκούδουνο!Μήπως το λέτε κάθε τόσο για να το...πιστέψετε οι ίδιοι;Μόνο έτσι μπορώ να τον εξηγήσω τέτοιο ζήλο που έχετε!

Και ένα παράδειγμα για να καταλάβετε τι κάνετε εδώ μέσα: έστω ότι εσείς οι 2 είστε δύο ωραίες κοπέλες (Α.Ε.Ι.) και οι άλλες ασχημούλες (Κολλέγιο)...όταν λέτε συνέχεια δεξιά κι αριστερά το αυτονόητο,δηλαδή ότι είστε ωραίες (ποιότητα σπουδών) για τι θα σας περάσουν;Μαντέψτε!Για ψώνια και κομπλεξικές!Αντιλαβού;;;

ΕΠΟΜΕΝΩΣ Δ-Ε-Ν ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ!!!Το καταλαβαίνετε ή να σας το κάνω και σε διάγραμμα;;;

Επίσης είπες "να αντισταθούμε,να μην περάσει κ.λπ.",όχι μόνο πέρασε ήδη αλλά θα πούμε κι ένα τραγούδι...γιατί όταν έπεφταν οι επιδοτήσεις όλα ήταν ωραία,πετούσαμε στα σύννεφα,Ευρωπαίοι γαρ!:clapup:Τώρα κάνε ό,τι σου λέει η "Τρόϊκα" και μη μιλάς Έλληνα!
Εμείς οι φοιτητές γιατί δεν κατεβήκαμε στους δρόμους;Γιατί δεν έγιναν καταλήψεις;Έστω και για την τιμή των όπλων;
Επαναστάτες του πληκτρολογίου ξέρω πολλούς...

Οι εν' λόγω απόφοιτοι έχουν την Ε.Ε. με το μέρος τους...ξέρεις τι σημαίνει αυτό;"Δε με παίρνετε στο Δημόσιο;Φάτε μια αγωγή στα Ε.Δ.Α.Δ. και σκάσμε μας κι αποζημίωση"!
Δεν έχει επομένως σημασία ούτε τι λέμε εμείς (κι ας έχουμε τα χίλια δίκια) ούτε τι ισχύει!

Τέλος,σου επιστρέφω απλόχερα τους χαρακτηρισμούς και σου εύχομαι καλή συνέχεια στο trollάρισμα,την καταστροφή threads και την..."ηλεκτρονική" επανάσταση!

Υ.Γ.1 Άλλο "απόψεις" άλλο "δεδομένα"...απόψεις σπάνια γράφω σε forums!Όταν καταλάβεις τη στοιχειώδη διαφορά αυτών των δύο τα ξαναλέμε...
Υ.Γ.2 Κανέναν (σχεδόν) δεν ενδιαφέρει η "επιστημονική αξία" και η "έρευνα" που λες και λες και ξαναλές...άμα κάτσει και διαβάσει αυτά που γράφεις ένας απλός πολίτης θα βάλει τα γέλια!Η επαγγελματική κατοχύρωση τον ενδιαφέρει,να μπορεί να βρει την ανάλογη δουλειά πως το λένε!Τα άλλα είναι για εφέ και γαρνιτούρα...όταν και αν εργαστείς θα καταλάβεις...
Υ.Γ.3 Ας είναι το τελευταίο "κατεβατό" που postάρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
αν σπουδασεις πχ ψυχολογια που αναφερετε εχεις τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με εναν που εχει τελειωσει πχ ψυχολογια παντεου???
για τον ιδιωτικο τομεα μιλαω παντα....
εμενα με φρεναρουν 2 λογοι στο να κανω μεταπτυχιακο η ακομα και δευτερο πτυχιο στα εν λογω κολλεγια
1)οικονομικοι
2)δεν αναγνωριζονται απο το δημοσιο(οχι οτι εχει σημασια τωρα πια)

Αληθεια ποσο κοστιζει ενα προπτυχιακο στο ελληνοβρετανικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Οι εν' λόγω απόφοιτοι έχουν την Ε.Ε. με το μέρος τους...ξέρεις τι σημαίνει αυτό;"Δε με παίρνετε στο Δημόσιο;Φάτε μια αγωγή στα Ε.Δ.Α.Δ. και σκάσμε μας κι αποζημίωση"!
Δεν έχει επομένως σημασία ούτε τι λέμε εμείς (κι ας έχουμε τα χίλια δίκια) ούτε τι ισχύει!

Δηλαδή μια Ε.Ε. θες να μου πεις ότι απαξιώνει σοβαρά πτυχία όπως Μαθηματικού, Φυσικού, Νομικού, Ιατρού, Οικονομολόγου,...κτλ που προσφέρονται από Δημόσια Ελληνικά Πανεπιστήμια τα οποία είναι υπεύθυνα για την επιστημονική έρευνα της χώρα μας (σαν μέλος της Ε.Ε.) και στηρίζει νομικά πτυχιούχους αμφιλεγόμενων ιδιωτικών Κολλεγίων με ασαφή τίτλο σπουδών; Τι πιστεύεις περί τούτου; :hmm:Επίσης δεν έχω δει Κολλέγια-παραρτήματα καλών ξένων Πανεπιστημίων όπως το ΕΤΗ, TU Delft,..κτλ. Μιλάμε για Κολλέγια που συνεργάζονται με ξένα Πανεπιστήμια της κακιάς ώρας...που αμφιβάλλω και αν συνεργάζονται ή απλά το αναφέρουν για διαφημιστικούς λόγους. Βλέπεις ο μέσος Έλληνας πολίτης τον οποίο επικαλείσαι, από την ξενομανία που τον δέρνει, δεν ξέρει ποια είναι καλά Πανεπιστήμια του εξωτερικού...αλλά θέλει να σπουδάσει κάτι για να πουλάει εφφέ δεξιά και αριστερά. Εδώ καλά καλά, δεν ξέρει τα Πανεπιστήμια της Ελλάδας...

Δεν σου κάνει εντύπωση ότι οι τίτλοι σπουδών των Ελληνικών (και όχι μόνο) κολλεγίων με τα αντίστοιχα προγράμματα σπουδών δεν προσφέρονται και σε Πανεπιστήμια του εξωτερικού (π.χ. Αγγλία, Ολλανδία, Ελβετία,...κτλ) εκτός της Ελλάδας; :worry: :hmm:Θέλω να πω ότι τα Κολλέγια προσφέρουν προγράμματα σπουδών προσαρμοσμένα στις προδιαγραφές Κολλεγίων με ότι συνεπάγεται αυτό. Προγράμματα σπουδών αποκλειστικά για Κολλέγια και μόνο. Ας πούμε προσωπικά πιστεύω ότι τα ΤΕΙ αν είχαν την πρέπουσα υποδομή σε υλικό, διδάσκοντες, έρευνα, φοιτητές,..κτλ θα μπορούσαν να χτυπήσουν τα Κολλέγια σε ζήτηση.

Υ.Γ.2 Κανέναν (σχεδόν) δεν ενδιαφέρει η "επιστημονική αξία" και η "έρευνα" που λες και λες και ξαναλές...άμα κάτσει και διαβάσει αυτά που γράφεις ένας απλός πολίτης θα βάλει τα γέλια!Η επαγγελματική κατοχύρωση τον ενδιαφέρει,να μπορεί να βρει την ανάλογη δουλειά πως το λένε!Τα άλλα είναι για εφέ και γαρνιτούρα...όταν και αν εργαστείς θα καταλάβεις...

Ποιος ρώτησε τον απλό πολίτη; Μαζί με τον απλό πολίτη σπουδάζω; Γιατί να τον ρωτήσω από την στιγμή που δηλώνει παντελή άγνοια; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Όταν λέω "απλός πολίτης" δεν εννοώ και αστοιχείωτος πολίτης!Απλός πολίτης είμαι κι εγώ που έχω δύο εταιρείες από συνταξιούχο πατέρα που σηκώνομαι απ'τις 6 και είμαι εδώ κι εκεί για να είναι όλα εντάξει και να φέρνουν χρήματα (εδώ είναι το ζουμί,η απασχόληση και τα χρήματα λοιπόν) και με ένα απλό πτυχίο (άντε και μεταπτυχιακό) αύριο μεθαύριο,το οποίο το παίρνω,όχι για να γίνω καθηγητής Πανεπιστημίου ή ερευνητής ούτε για την "επιστήμη" αλλά για να εργαστώ πάνω σ'αυτό το αντικείμενο (που σπούδασα) ΑΝ αύριο μεθαύριο οι δουλειές πέσουν έξω!Η πλειοψηφία του κόσμου έτσι είναι φίλε μου!Αυτά που λες καλά χρυσά αλλά ΔΕΝ τους ενδιαφέρουν και ΔΕΝ είναι σε "πρώτη γραμμή" στην ζωή και την εργασία τους!
Και για να το διαπιστώσεις και στην πράξη...ακριβώς επειδή πολλά Τ.Ε.Ι. ΔΕΝ έχουν την επαγγελματική κατοχύρωση που έχουν (πλέον) τα Κολλέγια,από ΕΚΕΙ θα ψαρέψουν πελάτες!;)Δε πα' να'ναι καλύτερες οι σχολές μηχανικών των Τ.Ε.Ι. από αυτές που θα γίνουν στα Κολλέγια;Αν δεν έχεις Ε.Δ. απ'το Τ.Ε.Ι. τι να το κάνεις;
Ομοίως,αν και οι Πολυτεχνικές (π.χ.) σχολές δεν είχαν τα Ε.Δ. που έχουν σήμερα θα είχαν σταδιακά "διαρροή" φοιτητών προς τα Κολλέγια,κι ας έχουν παράδοση και μερικές δεκαετίες μονοπωλιακού κατεστημένου στην Ελλάδα!
Οπότε (όπως βλέπεις και μόνος σου) "έρχεται και δένει" αυτό που σου λέω!
Επομένως άλλο η ΕΠΙΣΤΗΜΗ,εδώ μιλάμε για ΔΟΥΛΕΙΑ!

Ναι φίλε μου,μια Ε.Ε. όχι μόνο θα σε υποχρεώσει να τα δεχτείς αλλά θα σου βάλει και τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι!Δεν το έχεις συνειδητοποιήσει από αυτά που γίνονται;Δεν έχεις καταλάβει ότι μας κυβερνάνε οι πιστωτές μας;
Φυσικά,μπορείς και να φύγεις απ'την Ε.Ε. και να κάνεις ό,τι θέλεις μετά,να γυρίσεις στη δραχμή,να βαρέσεις "κανόνι",να κλείσεις τα Κολλέγια και ό,τι γουστάρεις...αλλά εκτός του ότι δεν είναι τόσο απλό και εύκολο (πόσο μάλλον όταν χρωστάς τέτοια ποσά) και ότι μπορεί γι'αυτό το λόγο να δεις καμιά μέρα ωραίες βόμβες να έρχονται καταπάνω σου (χιουμοράκι αλλά ποτέ δεν ξέρεις:P) για ρώτα πολλούς που ζούνε απ'την Ε.Ε. αν θέλουν να ξεβολευτούν!Για ρώτα τους πολιτικάντηδες αν έχουν τη βούληση να πατήσουν πόδι!Δεν τους βλέπεις;Τρέχουν και κόβουν από Υγεία,Παιδεία και ό,τι άλλο μπορούν μη χάσουν οι καλοί μας πιστωτές τα λεφτάκια τους!

αν σπουδασεις πχ ψυχολογια που αναφερετε εχεις τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με εναν που εχει τελειωσει πχ ψυχολογια παντεου???
για τον ιδιωτικο τομεα μιλαω παντα....
εμενα με φρεναρουν 2 λογοι στο να κανω μεταπτυχιακο η ακομα και δευτερο πτυχιο στα εν λογω κολλεγια
1)οικονομικοι
2)δεν αναγνωριζονται απο το δημοσιο(οχι οτι εχει σημασια τωρα πια)

Αληθεια ποσο κοστιζει ενα προπτυχιακο στο ελληνοβρετανικο?


Πλέον ναι Αφροδίτη,τα ίδια ακριβώς...με τις προϋποθέσεις που έγραψα μερικά posts πριν μπουκάρουν τα trolls!:whistle:
Από εκεί και πέρα,στο Δημόσιο ακόμη δεν μπορούν να διοριστούν (αυτό είναι σοβαρό) και δεν αναγνωρίζονται ακαδημαϊκα (αυτό όχι και τόσο,καθώς μόνο στην Ελλάδα δεν θα αναγνωρίζεται)!Σκηνικό το οποίο αναμένεται να αλλάζει φυσικά,αλλά όχι σύντομα...το Ελληνικό "κράτος" θα πιέζει προς το αντίθετο,θα φωνάζουμε εμείς οι των Δημοσίων Α.Ε.Ι. (τα κλασικά:P) και θα υπάρξει αναμονή αρκετών ετών μέχρι να βγει καμιά καταδίκη από αγωγές πτυχιούχων και να πέσουν νεα πρόστιμα...οπότε καταλαβαίνεις,20 χρόνια έκαναν να αναγνωριστούν,φαντάσου άλλα τόσα!
Εκτός αν βάλουν το χεράκι τους οι τραπεζίτες!Χαχαχα!:D

Κοίταξε,και το οικονομικό δεν είναι λίγο πράγμα!Αλλά εδώ που τα λέμε,τα ίδια πάνω κάτω θα έδινες και στο Δημόσιο...
Η αλήθεια είναι πως στην Ελλάδα,αν δεν έχεις μεγάλο βαθμό πτυχίου και αν δεν μπορείς να πάρεις π.χ. κάποια υποτροφία δεν σου δίνονται και πολλά περιθώρια πέρα από ένα Ιδιωτικό!
Αν δεν υπάρχει δυνατότητα να πας κάπου στο εξωτερικό (τη θεωρώ πιο επωφελή σαν προοπτική) γι'αυτό το σκοπό,σου μένει η επιλογή του Κολλεγίου...αν δεν μπορείς να φύγεις λοιπόν για τον "α" ή "β" λόγο,διάλεξε ένα αδειοδοτημένο Κολλέγιο,κοίταξε ποιό είναι πιο "της προκοπής" και καλές σπουδές!:D
Ένας φίλος από Αθήνα που πήγε σε πρόγραμμα HND για Μηχανολόγος Μηχανικός (έκανε δύο χρόνια εδώ και δύο ή ένα ακόμη Ουαλία δεν είμαι σίγουρος για το δεύτερο) έδινε 5.500 με συγγράμματα και λοιπές "παροχές" στο πακέτο!Για Ψυχολογία δεν γνωρίζω αλλά κάπου εκεί να υπολογίζεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ποιος ρώτησε τον απλό πολίτη; Μαζί με τον απλό πολίτη σπουδάζω; Γιατί να τον ρωτήσω από την στιγμή που δηλώνει παντελή άγνοια; :hmm:

Στο μέλλον ο απλός πολίτης θα είναι μάλλον ο εργοδότης σου φυσικά μετράει η αποψη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Έβγαλα λαγό,διαβάστε...
https://www.ellinovretaniko.gr/anagnorisi3.php
Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μάθουμε τη "συνέχεια"!

Επίσης,μια προ μηνών "καμπάνα" από Ελληνικό Δικαστήριο (ναι καλά ακούσατε)...
https://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4556565&ct=1
Βέβαια θα μου πείτε,τέτοιες "καταδίκες" πολλές θα βρεθούν,αλλά ας έχουμε μια ενδεικτική!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Μερικα κολλεγια εχουν καλο ονομα και πρεπει να γινεται καλη δουλεια οπως πχ το ντιρι η το αλμπα...Αλλα σε γενικες γραμμες ειναι απαταιωνιες δεν μαθαινεις τιποτα ειδικα στα ιεκ οπου γινεται χαβαλες και τιποτα αλλο.....Χασιμο χρονου

Θα διαφωνησω καθετα μαζι σου σχετικα με αυτο που λες οσον αφορα τα ιεκ οτι ειναι χασιμο χρονου και δεν μαθαινεις απολυτως τιποτα.Ξεκαθαριζω απο την αρχη πως δεν εχω φοιτησει ο ιδιος ομως τυγχανει να γνωριζω παρα πολλα ατομα που εχουν σπουδασει σε αυτα(και σε δημοσια και σε ιδιωτικα ιεκ)και με βαση αυτα που μου εχουν πει μπορω να σου πω πως καθολου χασιμο χρονου δεν ειναι.Αντιθετως ειναι μια παρα πολυ καλη λυση αφου ηδη ενας φιλος μου που τελειωσε την Ειδικοτητα Τεχνικος Εφαρμογων Πληροφορικης απο δημοσιο ιεκ μετα απο 2 χρονια που διαρκει η φοιτηση και πηρε κανονικα το πτυχιο του(το οποιο ειναι και αναγνωρισμενο απο το κρατος,εχει στα χερια του δηλαδη κρατικο πτυχιο)εργαζεται ηδη σε μια εταιρεια Υπολογιστων,οπως και ενας ακομη γνωστος μου που τελειωσε παρομοια ειδικοτητα(Τεχνικος Τεχνολογιας Ιnternet).Εν συντομια,εαν ενδιαφερεσαι οντως να κανεις κατι στην ζωη σου και το θες πραγματικα μπορεις να τα καταφερεις και κατ' εμε η λυση που προσφερουν τα ιδιωτικα και τα δημοσια ιεκ κυριως που ειναι και τα καλυτερα κατα την γνωμη μου απο πολλες αποψεις(και απο οικονομικης πλευρας σε σχεση με τα ιδιωτικα,367 ευρω το εξαμηνο στην πρωτη περιπτωση και 500 ευρω το λιγοτερο το μηνα στην δευτερη,αλλα και απο την αποψη του πτυχιου καθως στα δημοσια ιεκ παιρνεις πτυχιο αναγνωρισμενο απο το κρατος σε αντιεθεση με τα ιδιωτικα,τα οποια δεν ειναι αναγνωρισμενα και για να παρεις το πτυχιο σου θα πρεπει να δωσεις εξετασεις στο Υπουργειο) ειναι μια πολυ καλη προοπτικη για να ασχοληθεις με το αντικειμενο που σε ενδιαφερει.Τωρα το που βλεπεις εσυ Ασταματητε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Ξερω αρκετα ατομα που σπουδαζουν η εχουν σπουδασει στο ντιρι και στο αλμπα και ειναι 100% σιγουρη οτι γινεται σουπερ δουλεια εκει μεσα και μαθαινεις....φυσικα συγκρινω με τα δικα μας τα δημοσια πανεπιστημια που ειναι...αχταρμας!!!!!
Θεωρω οτι ολοι εχουμε δικαιωμα στην εκπαιδευση και το συστημα των πανελληνιων ειναι αδικο....
Δηλαδη γιατι σε ευρωπη και αμερικη να μπορεις να σπουδασεις οπου και οτι θελεις κι εδω οχι?
σε ολα ειμαστε πισω πια???
Οσοι εχουν την οικονομικη δυνατοτητα και δεν τους ενδιαφερει η δουλεια στο δημοσιο(που πεθανε τωρα πια) καλο θα ηταν να το τολμησουν αφου δεν υφισταται θεμα με τα επαγγελματικα δικαιωματα....
πρεπει καποια στιγμη να σταματησουμε να ειματε κομπλεξικοι σε αυτην την χωρα....
μακαρι καποια στιγμη να καταφερω να εργαστω σε καποια εταιρεια η οποια να μου....κερασει το μεταπτυχιακο στο αλμπα!!!!!!
παντως σαν πτυχιουχος παντειου πανεπιστημιου δεν προκειται να αντιδρασω το να γινουν ισοτιμα τα κολλεγια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Μερικα κολλεγια εχουν καλο ονομα και πρεπει να γινεται καλη δουλεια οπως πχ το ντιρι η το αλμπα...Αλλα σε γενικες γραμμες ειναι απαταιωνιες δεν μαθαινεις τιποτα ειδικα στα ιεκ οπου γινεται χαβαλες και τιποτα αλλο.....Χασιμο χρονου

Θα διαφωνησω καθετα μαζι σου σχετικα με αυτο που λες οσον αφορα οτι τα ιεκ ειναι χασιμο χρονου και δεν μαθαινεις απολυτως τιποτα.Ξεκαθαριζω απο την αρχη πως δεν εχω φοιτησει ο ιδιος ομως τυγχανει να γνωριζω παρα πολλα ατομα που εχουν σπουδασει σε αυτα(και σε δημοσια και σε ιδιωτικα ιεκ)και με βαση αυτα που μου εχουν πει μπορω να σου πω πως μονο χασιμο χρονου δεν ειναι.Αντιθετως ειναι μια παρα πολυ καλη λυση αφου ηδη ενας φιλος μου που τελειωσε την Ειδικοτητα Τεχνικος Εφαρμογων Πληροφορικης απο δημοσιο ιεκ μετα απο 2 χρονια που διαρκει η φοιτησ([σε αντιθεση με τα 4 χρονια που διαρκει η φοιτηση σε ενα αντιστοιχο αει ή τει της χωρας) και πηρε κανονικα το πτυχιο του(το οποιο ειναι και αναγνωρισμενο απο το κρατος,εχει στα χερια του δηλαδη κρατικο πτυχιο)εργαζεται ηδη σε μια εταιρεια Υπολογιστων,οπως και ενας ακομη γνωστος μου που τελειωσε παρομοια ειδικοτητα(Τεχνικος Τεχνολογιας Ιnternet).Εν συντομια,εαν ενδιαφερεσαι οντως να κανεις κατι στην ζωη σου και το θες πραγματικα μπορεις να τα καταφερεις και κατ' εμε η λυση που προσφερουν τα ιδιωτικα και τα δημοσια ιεκ κυριως που ειναι και τα καλυτερα κατα την γνωμη μου απο πολλες αποψεις(και απο οικονομικης πλευρας σε σχεση με τα ιδιωτικα,367 ευρω το εξαμηνο στην πρωτη περιπτωση και 500 ευρω το λιγοτερο το μηνα στην δευτερη,αλλα και απο την αποψη του πτυχιου καθως στα δημοσια ιεκ παιρνεις πτυχιο αναγνωρισμενο απο το κρατος σε αντιεθεση με τα ιδιωτικα,τα οποια δεν ειναι αναγνωρισμενα και για να παρεις το πτυχιο σου θα πρεπει να δωσεις εξετασεις στο Υπουργειο) ειναι μια πολυ καλη προοπτικη για να ασχοληθεις με το αντικειμενο που σε ενδιαφερει.Τωρα το που βλεπεις εσυ Astathmitos οτι τα ιεκ ειναι χασιμο χρονου δεν το καταλαβαινω.Μαλλον εχεις καταληξει σε αυτο το συμπερασμα απο αυτους που γραφονται σε ενα ιεκ μονο και μονο επειδη δεν περασαν σε καποιο αει ή τει και γραφτηκαν στο ιεκ για να παρουν αναβολη απο το στρατο οπως συμβαινει συνηθως.Ομως αυτα τα ατομα για να ξεκαθαριζουμε τα πραγματα ειναι ατομα,τα οποια γραφονται στα ιεκ το Σεπτεμβρη και μετα ουτε που ξαναπατανε το ποδι τους ή πηγαινουν οποτε τους καπνισει και δεν εχουν τι να κανουν μονο και μονο για να κανουν χαβαλε.Και απο την αλλη,αν οντως ειναι χασιμο χρονου οπως λεει ο astathmtios πιστευετε οτι υπαρχουν πολλοι που ενω δεν ενδιαφερονται ή βαριουνται να μαθουν κατι απο τα ιεκ να πηγαινουν καθε μερα και να κανουν υποχρεωτικα μαθηματα 6 ωρες καθε μερα????Και ειναι υποχρεωτικα διοτι εχεις να κανεις μονο 20% απουσιες ολο το χρονο διαφορετικα χανεις το εξαμηνο.Δεν το νομιζω.Κατι που σημαινει πως οι τεμπεληδες και αυτοι που πανε μονο για να κανουν χαβαλε μεσα στο πρωτο διαστημα εχουν χασει το εξαμηνο χωρις καν να το καταλαβουν,με αποτελεσμα να μενουν μονο οι καλοι και αυτοι που πραγματικα ενδιαφερονται να παρουν το πτυχιο τους και να κανουν κατι στην ζωη τους.Αρα αυτο που λες δεν στεκει αφου οι χαβαλατζηδες δεν θα βρισκονται στα μαθηματα.Αυτα απο μενα.

Υ.Σ:Συμβουλη:Αν καποιος σκεφτεται σοβαρα να σπουδασει σε καποιο ιεκ,κατα την αποψη μου παντα ας παει σε δημοσιο ιεκ.Ειναι σαφως καλυτερα απο τα ιδιωτικα απο καθε αποψη.Το κρατικο πτυχιο ειναι πολυ μεγαλη υποθεση οπως και τα πολυ λιγοτερα χρηματα που καλεισαι να πληρωνεις καθε εξαμηνο σε αντιθεση με τα 12.000 ευρω το λιγοτερο που θα πληρωσεις συνολικα μεσα σε 2 χρονια εφοσον πας σε καιποιο ιδιωτικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top