Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ vs ΕΚΠΑ

Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ vs ΕΚΠΑ
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 11)
  • Θεσσαλονίκης

  • Αθήνας

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

maleD.

Νεοφερμένος

Η Μαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
είμαι μισή γερμανίδα και θα ήθελα να αρχίσω πρώτα εδώ γερμανική φιλολογία και μετά να ανέβω γερμανία.ποιά απτις δυο σχολές έχει καλύτερο τμήμα γερμανικής φιλολογίας και ποιά έχει καλο πρόγραμμα ανταλλαγών για να φύγω μετά?(είτε erasmus είτε κάποιο άλλο)
α,και κάτι άλλο.αν και έχω μεγάλη ευχέρεια στη γερμανική γλώσσα πρέπει να κάνω κάποια προετοιμασία για τις πανελλαδικές?ας πούμε απο γραμματική θεωρία όπως konjuktin I&II δεν ξέρω την τύφλα μου.Ευχαριστώ!!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Το θέμα ταιριάζει πιο πολύ σ' αυτήν την κατηγορία όπου γίνονται συζητήσεις για τις διάφορες σχολές, οπότε το μετέφερα εδώ :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
είμαι μισή γερμανίδα και θα ήθελα να αρχίσω πρώτα εδώ γερμανική φιλολογία και μετά να ανέβω γερμανία.ποιά απτις δυο σχολές έχει καλύτερο τμήμα γερμανικής φιλολογίας και ποιά έχει καλο πρόγραμμα ανταλλαγών για να φύγω μετά?(είτε erasmus είτε κάποιο άλλο)
α,και κάτι άλλο.αν και έχω μεγάλη ευχέρεια στη γερμανική γλώσσα πρέπει να κάνω κάποια προετοιμασία για τις πανελλαδικές?ας πούμε απο γραμματική θεωρία όπως konjuktin I&II δεν ξέρω την τύφλα μου.Ευχαριστώ!!:thanks:
Εγώ τελείωσα τη Γερμανική Φιλολογία της Θεσσαλονίκης και σου τη συστήνω ανεπιφύλακτα! Πάνω από όλα είναι πολύ πιο οργανωμένη από της Αθήνας και επίσης γίνονται και προγράμματα Erasmus. :iagree:

Για τις πανελλήνιες πολύ απλά πάρε από τις εκδόσεις PRAXIS-Σπύρος Κουκίδης ένα βιβλίο για προετοιμασία με τίτλο: "Ο σίγουρος δρόμος για: Γερμανική Φιλολογία/ Μετάφραση & διερμηνεία / Μαζικά μέσα επικοινωνίας". Επίσης υπάρχει και ένα άλλο βιβλίο από τις εκδόσεις του Ν. Βλάχου με τίτλο: "Germanistik". Δεν νομίζω εσένα να σε δυσκολέψουν ιδιαίτερα!! :) Για να φρεσκάρεις γραμματική κλπ πάρε τη Γραμματική του Κουκίδη, είναι 2 βιβλία: Το βιβλίο με τη θεωρία και το αντίστοιχο των ασκήσεων. Είναι λεπτομερής και θα σε βοηθήσει πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzina

Νεοφερμένος

Η tzwrtzina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
είμαι μισή γερμανίδα και θα ήθελα να αρχίσω πρώτα εδώ γερμανική φιλολογία και μετά να ανέβω γερμανία.ποιά απτις δυο σχολές έχει καλύτερο τμήμα γερμανικής φιλολογίας και ποιά έχει καλο πρόγραμμα ανταλλαγών για να φύγω μετά?(είτε erasmus είτε κάποιο άλλο)
α,και κάτι άλλο.αν και έχω μεγάλη ευχέρεια στη γερμανική γλώσσα πρέπει να κάνω κάποια προετοιμασία για τις πανελλαδικές?ας πούμε απο γραμματική θεωρία όπως konjuktin I&II δεν ξέρω την τύφλα μου.Ευχαριστώ!!:thanks:

σπουδαζω στη γερμανικη φιλολογια αθηνων και πιστεψε με το επιπεδο ειναι πολυ υψηλο,ειναι καλυτερη απο της θεσσαλονικης,Τα μαθηματα ειναι καθαρα της γερμανικης γλωσσας δεν εχει ελληνικα μαθηματα περα απο τα επιλογης ενω της θεσσαλονικης εχουν πολλα ελληνικα.Επισης στη γερμανικη φιλολογια κανουμε καποια μαθηματα απο το δευτερο εξαμηνο ενω στησ θεσσαλονικης τα κανουν σε μεγαλυτερα εξαμηνα.Οποτε σου λεω ανεπιφυλακτα να διαλεξεις αθηνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oLgAki_RocKsS

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδια πιστευετε οτι ειναι δυσκολο να περασει καποιος στο τμημα γερμανικης φιλολογιας Αθηνων?
πιστευω οτι θα γραψω αρκετα καλα γερμανικα, αλλα και παλι εχω αγχωθει πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgina91

Νεοφερμένος

Η georgina91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγώ που ξανάδωσα φέτος, περνάω στη γερμανική και της θεσσ και της αθηνας και θα επιλεξω της θεσσαλονίκης γιατί εχω ακουσει τα καλυτερα λογια...επειτα δε νομιζω οτι ειναι τυχαιο που ει ναι πιο ψηλη η βαση της θεσσαλονικης (μιλαμε για διαφορα 2000 μοριων πιο πανω). Οσο για την προετοιμασια συμφωνω με τζενη. Και το βιβλιο sprechen schreiben mitreden του Κουκιδη ειναι πολυ καλο εχει εκθεσεις....κατεβασε τα φετινα θεματα να δεις πως ειναι και προετοιμασου! ;-) Εγω παντως με επιπεδο Mittelstuffe (B2) διαβασα γερμανικα για πανελληνιες απο τελη Μαΐου και εγραψα 15.1. ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini1908

Νεοφερμένος

Ο fotini1908 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παιδια ποσο θα κυμανθουν οι βασεις σε αθηνα και θεσσαλονικη !!
στο περιπου!!με 13800 μαζι με τα γερμανικα περνας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fotini1908

Νεοφερμένος

Ο fotini1908 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ξερει καποιος τι θα γινει με αθηνα και θεσσαλονικη??υπαρχει περιριπτωση ανοδου??και αν ναι ποσο??δηλαδη μπορει ν δουμε ανοδο και 1500 μορια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasiatot

Νεοφερμένος

Η nasiatot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
γειά σας,
πέρασα γερμανική φιλολογία Αθήνας και θέλω να μετεγγραφώ Θεσσαλονίκη. Είμαστε πολύτεκνοι αλλά φοβάμαι μήπως το αλλάξουν φέτος... Ενδιαφέρεται κανείς για αμοιβαία ανταλλαγή για να έρθω Θεσσαλονίκη;;;
όποιος θέλει, ας μου αφήσει μήνυμα...
ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Hallo! Ακούω απόψεις! Τμήμα γερμανικής γλώσσας και φιλολογίας Θεσσαλονίκης ή Αθήνας;
Έχω ακούσει ότι το επίπεδο στην Αθήνα είναι χαμηλότερο ισχύει κάτι τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Ναι ισχύει όντως! Έχω τις πηγές μου... Οποιοσδήποτε βρίσκεται στη γερμανική φιλολογία του ΑΠΘ παρακαλώ να επικοινωνήσει μαζί μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Είπα φέτος να δώσω κατατακτήριες για τη Γερμανική του ΑΠΘ, αν και δεν θεωρώ πως έχω ακόμα το επίπεδο, πιο ρεαλιστικό το βλέπω να δώσω του χρόνου πανελλαδικές μιας και θα είναι η τελευταία χρονιά με το τωρινό σύστημα.

Αλλά ρε παιδιά τι ύλη ήταν αυτή που έβαλαν. Μέχρι και παιδιά που έχουν Groβes το έβλεπαν και είχαν μουδιάσει. Goethe και Kant από το πρωτότυπο ;!;!;!
Από εκεί που ήταν μόνο με βαθμό πτυχίου, στο άλλο άκρο ; Τελικά σκέφτομαι να μην παρουσιαστώ να δώσω καθόλου, ψιλοκοροϊδία το θεωρώ, ειδικά από τη στιγμή που λεν πως η γραμματική που θα εξεταστεί θα είναι επιπέδου B2 !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Κι εγώ η αλήθεια είναι οτι για το τμήμα της Θεσσαλονίκης έχω ακούσει οτι είναι καλύτερο,αν και δεν καταλαβαίνω σε ποιο τομέα ακριβώς.
Εγώ είμαι στης Αθήνας,επομένως μόνο για το τμήμα αυτο μπορώ να εκφέρω άποψη.Οι καθηγητές είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ..είμαι πάαρα πολυ τυχερή που έχω γνωρίσει τόσο αξιόλογους ανθρώπους.Πριν μπω στο πανεπιστήμιο ήμουν φοβερά προκατειλημμένη προς τους καθηγητές,είχα πολύ άσχημη άποψη.Με διέψευσαν με τον καλύτερο τρόπο.
Όσον αφορά τα μαθήματα γίνονται όλα στη γερμανική γλώσσα,εκτός αν δεν κατανοήσουμε πολύ καλά κάτι, τότε μας το εξηγούν και στα ελληνικά.
Γενικά είναι πολύ οργανωμένο τμήμα και νιώθω πολύ τυχερή που το επέλεξα!Αυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εγω εχω καταμπερδευτει! Ακουω απο ολους οτι το τμημα γερμανικης στην Αθηνα ειναι κατωτερο και οτι ειναι πολυ καλυτερο εκεινο στην Θεσσαλονικη διοτι εχει περισσοτερη ζητηση και καλυτερο επιπεδο σπουδων κλπ κλπ. Μονο η καθηγητρια των γερμανικων μου στο ιδιαιτερο μου λεει πως και της Αθηνας ειναι ενα αξιολογο τμημα και σχεδον ισαξιο με εκεινο του ΑΠΘ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
συγγνωμη που θα σε απαγοητευσω, αλλα οι καθηγητες δεν ειναι ξερολες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
συγγνωμη που θα σε απαγοητευσω, αλλα οι καθηγητες δεν ειναι ξερολες :P

Το ξερω;
Την γνωμη της καθηγητριας μου ζητησα και μου την ειπε οπως ρωτησα και εδω και αλλους που ξερουν δεν παιρνω τα λεγομενα της ως δεδομενα γι αυτο και το ψαχνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Ο καθενας εχει την αποψη του. Μη θεωρεις τους καθηγητες αυθεντιες. Σχηματισε τη δικη σου αποψη και διαλεξε με βαση τη κριτικη σου ικανοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ο καθενας εχει την αποψη του. Μη θεωρεις τους καθηγητες αυθεντιες. Σχηματισε τη δικη σου αποψη και διαλεξε με βαση τη κριτικη σου ικανοτητα.

Αυτο προσπαθω να σου πω. Μια ερωτηση της εκανα οπως εκανα και σε αλλους τοσους! Εκεινη τη στιγμη δεν την εβλεπα σαν την ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΜΟΥ αλλα ως καποιο ατομο που γνωριζει κατι πανω σε αυτο που με αποσχολει. Κατα τα αλλα συμφωνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
καλησπερα! μπορει καποιος/α που σπουδαζει γερμανικη φιλολογια θεσ/νικης ή αθηνας πως ειναι τα μαθηματα, οι καθηγητες και τι προοπτικες εχει κανεις για καποιο μεταπτυχιακο? ευχαριστω!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
καλησπερα! μπορει καποιος/α που σπουδαζει γερμανικη φιλολογια θεσ/νικης ή αθηνας πως ειναι τα μαθηματα, οι καθηγητες και τι προοπτικες εχει κανεις για καποιο μεταπτυχιακο? ευχαριστω!!!!!!

Χωρις να σπουδαζω γερμανικη φιλολογια εχω ακουσει οτι ενα πολυ καλο μεταπτυχιακο ειναι το: ''Γλωσσα και πολιτισμος στον γερμανοφωνο χωρο'' επισης '' Deutsch als Fremdsprache'' στην Γερμανια φυσικα...
Τα μαθηματα στο ΑΠΘ ειναι ολα ενα προς ενα :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top